i Advertentiën. OAanbesteding. JC.W.F.Reyekers* E. J. Ruitenberg* Sociëteit „Amicitia," De Firma Willem Dekkers. Amersfeerfsche êlazeniuasscherij, B. PROPER Wzn. Amersjoortsche Bank aanbesteed A. van der Kuilen. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Kermis 1905. Kermis 1905. AMERSFOORT. Buitengewone Voorstellingen, POFFERTJES en WAFELKRAAM, Roest van Limburg Co. C. H. Dalhuisen, Bergstraat 43, Amersfoort. Kortegracht 2. Kortegracht 2. Utrechtschestraat No. 34. Telephoon No. 145. Wereldtentoonstelling St.Louis1904-„Grand Prix den fijnsten zachten zwarten glans. Bovenstaande Globeline is te verkrijgen engros bijH. BONNIER, A. J. KLA88ER en a 5 ets. per doos bij Ier gelegenheid Tan haar tienjarig bestaan zal "Voor de'Kunst te Utrecht waarschijnlijk in de maand December een tentoonstelling honden van middel- eeuwsche kunst T.n. uit verzamelingen in de provincie Utrecht bijeengebracht. De heeren S. Muller, J. H. Brom, J. Mengelberg, te Utrecht, en de heer Croockewit, te Amersfoort, hebben de vereenigiug hulp toegezegd. Het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amster dam heeft in zijn vergadering van 21 October do T i 1 a n u 3- in e d a i 11 e, welke om de vijf jaar wordt uitgereikt aan den Nederlandschen geleerde, die zich in geschriften op het gebied van heel kunde enz. het meest heeft onderschei den, toegekend aan prof. dr. L. Blok, hoogleeraar aan de gemeente-universiteit aldaar. Itaarii, 23 October. Bij de heden gehouden herstemming voor lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer A. A. Stoker (lib.), met 473 van de 858 geldige stemmen. De heer Woltman Elpcrs (r.k., antirev. en chr.-hist.) ver kreeg 385 stemmen. Verduistering van ijzer ten nadeelc van de H. IJ. S. M. Als beschuldigd hiervan stonden Donderdag voor de rechtbank te Utrecht terecht M. P. W., 51 jaar, H. H., 32 jaar en J. v. S., 28 jaar, allen arbeiders in dienst der H. IJ. S. M. In de maand Augustus moe6t op het stationsterrein te Amersfoort een grootc hoeveelheid verbindingsijzer, toebehoo- reude aan de H. IJ. S. M. uit een loods, die moest worden afgebroken, gebracht worden naar een ander open terrein. De zeventien arbeiders, onder wie drie ploegbazen, die hiermede belast waren, spraken toen af, dat men een gedeelte er van zou verkoopen, om van de op brengst „een potje bier te koopen". Zoo gezegd, zoo gedaau. In den morgen van den 19en Augustus werden twee zakken geladen met 155 K.G. oud ijzer, geladen op een kar, door bovenge noemde W. uit de timuiermansloods verschaft; en door zekere v. P. en Sw. bij een koopman te Amersfoort te gelde gemaakt voor f 2.55. Ieder der arbeiders kreeg eenige dagen daarna een zeven tiende deel der opbrengst, zijnde drie stuivers. Bovendien werd later nog een hoeveelheid van 60 K.G. door W. op dergelijke wijze van de hand gedaan voor 90 cents, bij welke laatste gelegen heid W. door de politie werd betrapt. Eene vervolging werd, mede op wensch van de administratie der II. iJ. S. M., ingesteld en zoo stonden de drie man nen, die daadwerkelijk het feit hebben gepleegd, voor de rechtbank alhier te recht. Allen zijn gehuwd, de eerste bckl., die een weekloon van f 13.30 ver diende, is vader van 5 kinderen, geluk kig voor het meercndcel groot, de tweede die een loon f 18.33 in de 14 dagen verdient, heeft moeder en zuster te onderhouden, terwijl de derde, f 17.10 in de 14 dagen verdiende, eene vrouw en twee jonge kinderen heeft. W. is 12 September ontslagen; de beide an dere zijn nog in dienst der H. IJ. S. M., doch zullen, indien ze tot gevange nisstraf veroordeeld worden en het mis drijf verduistering laat geen anderen straf toe eveneens, zooals bij de spoorweg maatschappijen in dergelijke gevallen geschiedt, ontslagen worden. En dit alles hebben de onbezonnen lieden zich ver oorzaakt, ter wille van een bedrag van drie stuivers! Alle drie, ofschoon pogende hunne handelwijze in een zoo weinig mogelijk ongunstig daglicht te stollen, bekenden. Het O. H., waargenomen door mr. A. A. b jron van der Feltz, wees er op, hoe dikwijls voor do rechtbank al werklieden terechtgestaan hebben, die zich aan oneerlijkheid jegens hun patroon schuldig maakten. Al is het gestolene hier gering, toch moet hier een behoorlijke straf worden opgelegd. Spr. requircerdc wegens de, in ver eenigiug gepleegde, verduistering tegen ieder der beklaagden 6 weken ge vangenisstraf. De beklaagde W. werd door m r. R. Ileide m a verdedigd. PI. wees er nog op, hoc W. 23 jaar de H. IJ. S. M. heeft gediend, en ruim 20 jaar geld in het pensioenfonds heeft gestort. Hij is du ontslagen en zijn aanspraak op pensioen is ook vervlogen. Een feit is liet, dat de werklieden wel eens iets extra's kregen bij arbeid als hier ver richt, al geeft dit hun niet het recht om het zelf maar te nemen. PI. wees er op, dat deze lieden, en \V. in't bij zonder, zich niet bewust zijn geweest van het zware vergrijp, dat ze pleegden. Op grond van een en ander riep PI. de clementie voor zijn cliënt in. AVe hebben den dood te betreuren van een tweetal jonge stadszwanen. Men vond de dieren even buiten de stad bij een boerenwoning. Aanvankelijk dacht men aan kwaadwilligheid, maar bij nader onderzoek is daarvan niets gebleken. De dieren zijn door een stadswerker begraven. De heer Ilerms. P. van Haselen is met algeineene stemmen gekozen tot secretaris-penningmeester van het heem raadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. De bekende violist N. J. Yisscher, die zoo menigmaal ons verrukte door zijn innig mooie muziek en zoo ontzet tend veel beloofde voor de toekomst is op den nog jeugdigen leeftijd van 24 jaar alhier overleden. Maandagavond voerde de Nieuwe Nederlandsche ïooneelvereeniging, Direc tie C. P. T. Bigot, het bekende stuk „Baddoctoren" op in Amicitia. De zaal was goed gevuld. De heer C. P. T. Bigot in de rol van de dikke epicurist was onverbeterlijk en werd herhaalde malen teruggeroepen. Dinsdagavond werd de Shah van Perzic opgevoerd. Deze kluoht die in 1890 of 91 te Amsterdam in 't salon des Varieté's meer dan 100 opvoeringen beleefde was de aandacht van een grootcr publiek waardig geweest. De ingewikkelde intrige daarin leidt tot zeer vermakelijke scènes. Dat de heer Bigot hier met zijn ge zelschap nog menigmaal moge optreden is onze hartelijke wensch. In de Arend is het „Boefje", dat ontzettend veel opgang maakt. Het Btuk moge dan op een eigenaardige manier „bewerkt" zijn, daaroverw ordt niet geoor deeld. Het publiek genoot blijkbaar bij de opvoering en dat is vooral in de kermisweek, voldoende. Op den Hof trekt het Theater Nationaal veel bezoek. Het programma wordt dan ook werkelijk zeer goed afgespeeld, blijkbaar zeer ten genoege van de toe schouwers. Wij .schreven het echter reeds, de groote attractie is Hommerson's Bioscoop. En geen wonder. De werkelijk prachtige, levende beelden wekken ieders bewon dering. Yoeg daarbij verschillende „stuk keu" niet zonder gezonde humor en men zal begrijpen dat bijna ieder het „prachtig en lonk" vindt. Industrie- eu IIuishoudschool. In de vriendelijke, ruime speelzaal der Fröbelschool, H. v. Yiandenstraat 17, hield de Vcrecniging I. en H. S. gister avond hare algemeene vergadering tot het behandelen der begrooting over het jaar 1906, die overeenkomstig het ont werp op een bedrag van f 10150 aan ontvangsten en uitgaven werd vastge steld. Voor uitbreiding van het onder wijzend personeel is f 1100 geraamd; in het geheel bedraagt de post voor onderwijskrachten f5425, met vrije in woning en verpleging voor een vijftal leerare.ssen benevens de directrice. De school mag zich in een nog steeds toenemend bezoek verheugen, met name ook wat de afzonderlijke cursussen voor handwerken (nuttige en fraaie), koken, waschbehandeiing en handteekenen be treft. De dagelijks gegeven lessen tellen 50 leerlingen, de verschillende cursus sen, waaronder die voor dienstboden 70 terwijl de Fröbelschool door 65 kleinen van drie tot zes jaar bezocht wordt. Een groote zorg is 't voor het Be stuur geweest om waar, buiten de f 1000 van het Hoofdbestuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen, geen bedragen voor inrichtingskosten waren toegestaan, dit eerste jaar ep de gelden voor exploita tie door Kijk, Provincie, Gemeente en Nutsdepartement verleend, vermeerderd door contribution en schoolgelden het allernoodigste voor de kosten van in richting uit te sparen. Al mag de Ver- eeniging op het eerste jaar der school met voldoening terugzien, toch wordt bij haar snellen groei ook voor de perio de 1906 nog heel wat vorcischt. De voorzitter beveelt deze aangelegenheid nog dringend in de overweging van alle leden aan. Ieder wekke vrienden en be kenden op om, zoo zij dit lot dusver nog niet zijn, lid te worden voor f 2.50 of donateur voor hoogcr bedrag. Tot leden der Commissie voor het nazien dor Rekenining over 1905 werden benoemd: mevrouw SchreuderNijlaud, mevrouw Yos- -Curtier van Dissel en de heer Yan der Horst Bruijn. De aftredende bestuursleden, mevrouw neyligers Reinhardt, mevrouw Tromp van Holst Hartogh Heys en de heer F. Kcnninck werden allen herkozen. Bij zijne mededeelingen aan het slot der vergadering maakt de voerzitter nog met groote erkentelijkheid namens het Bestuur melding van het feit, dat onderscheiden grootere en kleinere meubelstukken en andere goederen in bruikleen of ten geschenke werden ontvangen en van de belanglooze hulp van eene dame en een zevental heeren, die zonder de minste vergoeding zich voor een of zelfs meer uren per week tot het geven van verschillende cursussen disponibel hebben gesteld. Mogo de vermelding van zooveel toewijding, waarbij het overige, het „vaste" personeel der inrichting niet onderdoet, strekken om bij nog velen onzer medeburgers de symphatie voor dit nieuwe sieraad onzer stad te wekken of te verhoogen. Eiken Donderdag-na middag staan alle afdeelingen ter be zichtiging voor de belangstellenden open. SPORT. Zondag speelde Quick II tegen P. H Uitslag 22. Quick III tegen U. Y. V. Uitslag 33 H. Y. C. tegen A. \Y. Uitslag 61 Burgerlijke Staud. van 21 tot 27 Oct. GEBOREN: Peter, z. van G. Kuijt en B. Wisseling. Johan, z. van J. Blackstone en D. Uditig. Pieter Floras, z. van P. Wilhelmus en J. Molenaar. Willemijntje, d. van J. van Es en IV. van den Ham. Cornelia, d. van G. van IJzendoorn en E. G. Meijer. GEHUWD: J. van Driel en R. C. van Eijbergen. OYERLEDENWulfers van Dijkhui zen, oud 45 jaar, echtgenoot van A. Wijnands. t Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde moeder en behuwdmoedor ANTONIA BERNARD A HAVEKOTTE, weduwe van wijlen den heer J. PnlNS. C. J. F. prins E. E. Prins- Fortuin. Amersfoort24 October 1905. Eeniqe en algemeene kennisgeving. Den 3den November aanstaande zal door de Gebrs. RUITENBERG, namens hun principaal, iu het publiek worden Het bouwen van een Winkelhuis en boven woning aan de Lange- straat No. HO. Bestek en teekening van af 25 OCTOBER te verkrijgen, a f 1.25 per stel, WESTSINGEL 2. Handel in fruit en ingemaakte groenten. WESTSINGEL 38. Beekesteinschelaan 34. Kruideniers- en Grut terswaren, Sigaren, Alcoholvrije Dranken, Wijnen enz. CEVESTIOD I89Q. - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, testelkantoor: Arnliomsche straat 1. „De Graaf van Atlonc." Timmerman eu Makelaar. WEVERSINGEL 11. Woensdag 25, Donderdag 26 en Vrijdag 27 October I905. door het Specialiteiten en Revue-Gezelschap Directie.' HENRI TER HALL, Amsterdam, Tableau de la Troupe. Fata Morgana. Tableaux-Vivants en Marmergroepen, uitgevoerd door zes dames. Smaakvol, Décent, Kunstrijk. THE UNITES PANTOMIME O! DIE AETOMORIEE! CAKE WALK. SOLSER en HESSE. ATTENTIE. IIENRI van TOL met zijne gedresseerde hondjes. DUET KöHLER in hunne hoogst komieke créatie „Spekzak" enz. enz. Opvoering van de Succes Revue ODie Drankwet. Groot succes door geheel Nederland Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. Entree: le Rang f0.85, 2c Rang f 0.50. Leden der Sociëteit: le Rang f 0.05. Plaatsbespreking it ÏO cents de persoon, dagelijks vanaf Woensdag 122 en bovendien 4 6 voor h. li. leden. De oudste poffertjes- en wafelbakker van Amersfoort, bericht aan zijn geachte begunstigers dat hij weder is gearriveerd met zijn net ingerichte die is geplaatst op den HOF tegenover de WINDSTEEG. Bijzonder wordt de aandacht gevestigd op zijn nriina kwaliteit POFFERTJES a 15 ct. per portie. Extra fijne Hollandscke Koterwafelen a 7 ct. per stuk, per dozijn 84 ct., Bottertjes a la vanille 20 ct. per portie, Rrusselsche Wafelen per stuk 25 ct. Alle gebak wordt in zuivere natuurboter bereid. Vanaf heden worden aan de kraam bestellingen aangenomen en op don aangegeven tijd bezorgd. WIJNHANDELAREN ROTTERDAM GOUDA. AGENT Verricht allo voorkomende binnen- eu buiten schoonmaak werken. Belast zich met het alnemcn en bewaren van JALOUSIËN, ZONSCHERMEN en MAKQUISEN. Bestellingen worden voortaan ook aangenomen KORTEGRACHT 20. Belast zich met aan en verkoop van effecten, incasso's, sluit prolongatiën, verleent crediet in rekening-courant, neemt gelden in deposito met 1 dag opvragen 2 pCt. 14 dagen opvragen 21 (2 pCt. Kantoor geopend van 9 uur 's voorin3 uur 's namiddags. T)e beste ^ichelpomadé ruikt niet Eenig Fabrik.:Fritz Schulzjun. Akt.Ges.Leipzig. M. R. N. OOSTERVEEN, Laugcstraat. N. FOKSTER, I treehtselicstraat. H. BOERWINKEL,

De Eemlander | 1905 | | pagina 3