Stadsnieuws. Bijvoorbeeld „Dat wordt ook duidelijk uit de boeken, die zoo nu en dan verschij nen en waarmede ons arme vaderland als overstroomd wordt.' Nu en dan verschijnen er van die boeken, maar toch wordt ons vaderland er door overstroomd. „Alle begrip van eerbaarheid ging verloren' de schaamte was voor goed uit de mode", en verder weer zoetsappig „Natuurlijk zijn er veel vrijzinnigen, die over dezen smadelijken val even ernstig treuren als wij zeiven, en over het algemeen genomen lean men, op zeer enkele uitzonderingen na, zeggen, dat die schandelijke lectuur vrij algemeen veroordeeld wordt". Dus wat eerst de geliecle vrijzinnig heid in de schoenen geschoven wordt, als een noodzakelijke consequentie van hare beginselen wordt later: „Vrij algemeen veroordeeld." Wat een onzin. Wij ook achten „schandelijke" lectuur afkeurenswaardig. We achten den invloed van de N. B. 0. daarom ook zeer nadcelig voor het zedelijk gehalte van hare lezers. De N. B. C. bedenke, alvorens zij steencn werpt op anderen, dat waarheid spreken, ook een der voorschriften van de zedeleer is en dat oen redactie, die er niet tegen opziet tot generali- seerende verdachtmakingen haar toevlucht te nemen, als dit orgaan bij herhaling doet, zich wel moet wachten te*veel over „zedelijkheid" te praten. Jongstleden Maandagavond werd in „Amicitiado openbare vergadering gehouden inzake de Gasthuiskwestie. Deze vergadering was uitgeschreven door een comité bestaande uit de H.H. J. L. F. de Meijere, J. W. Middelburg, M. de Pool, en dr. Pk. Peyrot. De zaal was vrij goed bezet; vele raadsleden waren tegenwoordig. Ouder de belangstellenden bevonden zich ook dames. De voorz. de heer de Meijere opende de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen en sprak daarop het volgende: De zaak, waarvoor het comité u bijeen heeft geroepen is tl allen bekend. Een van de nuttigste instellingen hier ter stede staat op 't punt 0111 gesloten te worden. Een woord van hulde moet ons van het hart aan den heer en mevrouw van Boetzelacr, die op zoo royale manier het Aldegondegasthnis voor .Amersfoorts burgerij hebben opgesteld, waardoor zij Amersfoort ten zegen zijn geweest. Wij achten ons verplicht hen daarvoor een eeresaluut te brengen. Met leedwezen zouden wij het echter zien, als deze inrichting niet bleef voortbestaan. Onze Gemeenteraad staat voor de hoogst belangrijke beslissing, of de gemeente het Gasthuis al dan niet zal aankoopen. Wij achten daarom een stem uit de burgerij noodig, om haar opinie aan den Raad kenbaar te maken. Velen zouden het betreuren, indien de gemeente niet eigenaar werd van het Gasthuis. Een ziekenhuis toch is geen luxeartikel maar een instelling, die in zijn hand af, zette haren langen Alpen- stok op den grond en sprong toen met schalke bevalligheid uit het rijtuig. Twee van de jongelieden openden het tuinhek en verdwenen terstond daardoor en de derde onderhandelde met don koetsier, waarop het jonge meisje haar japon glad streek, om haar te naderen. Zij schrikte iet of wat, toen zij het kletteren van zijn bel hoorde, en neeg, diep blozende, om zijn groet te beantwoorden. „Ik vergis mij zeker niet," begon hij, de hielen hij elkaar brengend, „wanneer ik in u, mejuffrouw, mijn tclephoon- kennis vin gisteren meen te zien. Sta mij tor, mejuffrouw, mij ditmaal in persoon voor te stellen: Gerhard von Laneiibacli, helaas ritmeesteiEn u, u alleen, mejuffrouw, bied ik mijne verontschuldigingen aan voor de vrijheid, die ik nam Wilt gij mij vergeven, dat ik de vergissing niet terstond ophelderde, 0111 nog een weinig langer het genoegen te hebben, met u te mogen spreken!" „Ja, ja, ik vergeef het u," antwoordde Madeleine, met de frissche stem, die hem reeds door den telcphoon zoogoed bevallen was, en met een zekere vast beraden onbeschroomdheid, die een ver rukkelijke tegenstelling vormde met haar lieflijk blond voorkomen. „Ik vergeef het u, en nu behoeft gij mijn broer ook niet dood te schieten." „Daar ben ik ook volstrekt niet be- geerig naar!" verklaarde Lanenbach, tot zijn groote vreugde opmerkende, dat Madeleine zwarte oogen had, dus toch in ccnig opz ebt op het beeld zijner phantasie geleek, dat zij echter tevens hemelhoog overtrof. Want van een gemeente als de onze niet mag ontbreken. Het aangaan van een contract met een andere gemeente, of inrichting in een andere gemeente schijnt ons niet gewenscht. Dit zou o.i. een halve maat regel zijn. Gelet op de rapporten van B. en W. van H.H. Doctoren en van de Gezond heidscommissie zijn wij tot liet besluit gekomen dat aankoop door de gemeente noodzakelijk is. Het comité wenscht een motie in dezen geest voor te stellen. Wij toch achten aankoop door de gemeente den eenigen weg om voor onze stad te behouden een neutrale stichting. Da irna kan de gemeente het gasthuis in exploitatie nemen. Een andere weg i s dat een liefdadige verecnigiug zulks doet, maar dit is van later zorg. Indien echter do gemeente overgaat tot aankoop, dan zal verhooging van de gein. inkomstenbelasting niet kunnen uitblijven. Waar het hier echter geldt het heilig doel om te zorgen voor onze zieken en gewonden, geloof ik niet. dat men zich dit niet zal getroosten. O. i. is een goede ziekenverpleging wel een kleine verhooging van onze belasting waard. Ik heb hiermede de ideeën van het comité omtrent dit punt uitgesproken en open bet debat, met de opmerking, dat w aar 't hier geldt een neutrale instelling voor 't algemeen belang, politieke en godsdienstige richtingen hier buiten spel dienen te blijven. De heer van 't Hof vraagt hierop voor welken prijs en onder welke voor waarden de gemeente het gasthuis kan overnemen. De heer D. Gerritsen deelt mede, dat die zaken niet voor publiciteit vat baar zijn, maar daf de Gemeente het kan overnemen tegen een prijs beneden de taxatie door deskundigen. De beer J. Kraan is er sterk voor, dat de gemeente liet gasthuis Aldegonde overneemt, le. omdat vervoer van patiënten naar andere plaatsen zeer bezwaarlijk is en 2e. omdat hij zelf aan den lijve het groote nut van die instel ling ondervonden heeft. De heer Wolter meent uit de inleiding begrepen te hebben dat 't comité voor gemeente-exploitatie in deze was, maar er is ook gesproken over exploitatie door een vereeniging. Gaarne wcnschte hij te vernemen of er pogingen tot oprichting van een dergelijke vereeni ging zijn gedaan. De heer Middelburg deelt mede dat daartoe eerst het besluit van den Raad dient afgewacht te worden en daarna eerst van de oprichting van een derge lijke vereeniging sprake kan zijn. De heer Wolter begrijpt dan het doel dezer vergadering niet. Iïij meende dat het doel was de vergadering uitspraak te laten doen vóór of tegen gemeente exploitatie. De heer Middelburg zegt dat 't doel van deze vergadering is den Raad de wenschelijkhcid van den aankoop van 't gasthuis kenbaar te maken. De heer Wolter verzoekt daarop voorlezing der motie. Do voorz. leest hierop de volgende motie voor. Motie. zulke oogen kon men niet droomen. „Ook ik hecht er geen bijzoudere waarde aan, mijnheer de ritmeester," zeide Robert, die nu naderbij kwam, op cenigszins stijven toon, „door u doodge-choteu te worden of u dood te schieten, en daar gij mijn zuster om verontschuldiging gevraagd hebt, schiet er voor mij niets anders op over „Dan mijnheer de ritmeester eveneens om verontschuldiging te vragen," viel Madeleine hem gebiedend in de rede. „Mijn zuster beveelt en ik gehoor zaam," zeide Robert, min of meer ver legen. Gerhard schudde hem stevig de hand. „E11 ga 1111, mijnheer de ritmeester," ging Madeleine voort, „als het u belieft, een oogenblik mee naar binnen. Robert heeft papa nog gisteren van alles op de hoogte gebracht en papa zal zeker blij zijn, te vernemen, dat de zaak in der minne geschikt is." „Met genoegen," verklaarde Gerhard. „Maar hoe zult gij het bijzijn van een der door u zoozeer gehate ritmeesters kunnen verdragen?" „Gij kunt mij imm ra bekeeren," zeide Madeleine op spottenden en nit- dagenden toon. En bij deed het. Ten minste ik geloof, dat de schoone blondine de ritmeesters niet meer zoozeer haatte, toen zij van den herfst met een hunnei (van het tweede regiment huzaren) voor het altaar trad. Een groot aantal burgers van Amers- fooit vergaderd in Amicitia ter bespre king van de aanhangige gasthuiskwestie, gehoord de debatten, spreekt als hunne meeniug uit, dat het voor onze gemeente van het hoogste belang is, dat er een neutrale inrichting voor ziekenverpleging blijft bostaan, dat daarin op de beste wijze kan worden voorzien, wanneer de Raad onzer ge meente het Aldegondegasthuis aan koopt. Spreekt de wenschelijkhcid uit, dat de Raad daartoe overga, besluit deze motie ter kennis van den den gemeen teraad te brengen en gaat over tot de orde van den dag. Dc heer Herschel spreekt als zijn meening uit, dat wanneer de berekening juist is, dat de aankoop slechts een belastingvcrhooging van '/-% tengevolge zal hebben, niemand daartegen bezwaar zal hebben. De heer van Traa constateert dat algemeen de wenschelijkhcid van over neming door de gemeente wordt ingezien. De geldkwestie is echter het groote bezwaar voor 't gemeentebestuur. De Raad zal tegen do groote kosten op zien. Hij wenscht daarom in de motie uitgesproken te zien, dat de hier aan wezigen niet tegen een belastingver- hooging voor dit schoone doel gekant zijn. De heer Gerritsen acht dit laatste niet noodig. Z.i. is de eenige weg, dat de Raad besluit het gasthuis over te nemen. Daarna kan zoo noodig een referendum uitgeschreven worden over belastingvcrhooging en tevens beslist worden over al of niet gemeentelijke exploitatie. De heer Yan Traa wenscht thans geen uitspraak over gemeente-exploitatie, maar wil alleen opheffing van 't bezwaar der geldkwestie. Hij wenscht alleen de vergaderden te doen uitspreken dat zij zich terwille van de ziekenverpleging gaarne een belastingvcrhooging zullen laten welgevallen. Do Yoorz. verzoekt hierop den lieer v. Traa zijn wijziging zelve te redigeeren. De heer Yan 't Hot wenscht geen toe voeging aan de motie. Me moeten vol doende vertrouwen stellen in den koop mansgeest onzer raadsleden 0111 een gebouw te accepteeren dat beneden de waarde wordt aangeboden. Van dei heer Gerritsen is al gebleken dat bij dien koopmansgeest bezit, van de andere raadsleden mogen wij dat gerust verwachten De heer Yan Traa heeft inmiddels zijn toevoeging gereed, welke door de voorzitter wordt voorgelezen. Zij luidt als volgt: „dat een matige belasting- verhooging, indien deze noodig mocht blijken, voor dit doel waarschijnlijk door alle belastingbctalendon gaarne zal wor den gedragen." De lieer Moerman is tegen deze toevoeging. Dc raadsleden hebben z. i. in dit opzicht geen steun noodig. Boven dien zal de stemming over de motie daardoor onzuiver worden. Hier toch is maar een klein gedeelte van Amersfoorts belastingbetalendcn aan wezig en kan men dus niet namens dc bur gerij over bclastingverhooging beslissen. Dc heer Woltcr is ook tegen de toevoeging. De heer Aran Traa heeft getoond door 't woordje „waarschijnlijk" in zijn toevoeging dc zwakheid van zijn verklaring te voele 1. De heer Van Traa blijft er bij, dat 't zijn bedoeling is de Raad bij deze moeilijke kwestie te steunen, door een gedeelte van de burgerij te doen uit spreken, dat zij geen bezwaar heeft tegen belastingvcrhooging. Hij staat echter volstrekt niet op die toevoeging. De voorz. brengt hierop dc toevoe ging in stemming die met nagenoeg algeuiecne stemmen verworpen wordt. Hierop wordt de oorspronkelijke motie in stemming gebracht. Slechts 2 vaD de talrijke aanwezigen ver klaren er zich tegen. De voorzitter constateert dan ook dat de motie met een schitterende meerderheid is aange nomen en spreekt de hoop uit dat dit zal mogen meewerken tot 't behoud van een inrichting die een parel is aan de kroon van Amersfoorts instellingen. De lieer Wolter spreekt hierop de wenschelijkheid uit dat do aanwezigen de motie teekenen. De voorzitter brengt dit verzoek over en deelt mede dat de motie aan den uitgang ter teekening zal gelegd worden. Hierop wordt de vergadering, die nog geen uur duurde, gesloten. Kaadsvcrslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag, don 31 October 1905 des nam 1uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barcli- man Wuytiers opent tpn kwart voor 2 de vergadering verzoekt den secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Krocse, de notu len te lezen der vergadering van 24 October 11. die vastgesteld werden, zoo als zij waren ontworpen. Tegenwoordig waren 14 leden afwe zig met kennisgeving Mr. Heyligers en verder de Heer van Esveld. De voorzitter doet mededeeling der ingekomen stukken: lo. Een schrijven van den Minister van Biunenlandsche zaken, dat hij berust in de tijdelijke benoeming van deD leeraar Z. J. de Lange aan het gymna sium. Aangenomen voor kennisgeving. 2o. Rekest van den onderwijzer E. Kruithof 0111 eervol ontslag, wegens be noeming te Zeist. Naar B. en W. om praeadvies. 3o. Adres van 150 ingezetenen in zake het gasthuis Aldegonde". Ter behandeling hij punt 1 der agenda. 4o. Adres van eenige Ileeren ge vormd tot een commissie van voorbe reiding tot liet stichten van een nieuw ziekenhuis. Ter behandeling bij punt 1 der agenda. 5o. Een schrijven van den Burge meester om dc niet uitgekeerde gelden ten bedrage van f 42, ontstaan door de vacature van den agent van politie G. Loeucn, ter verdeeling onder dc agenten aan den Commissaris van politie te geven. Na spoedeischend te zijn verklaard, wordt Z. d. en z. h. st. aldus besloten. De Voorzitter dankt de Ileeren voor de gunstige beschikking. 60. Een lieden morgen ingekomen verzoek van den onderwijzer L. A. Slot, om verlenging van verlof tot 1 Mei a.s. De Voorzitter deelt mede, dat eene geneeskundige verklaring van liet Sanatorium te Renkum is overgelegd, waarin het noodzakelijk wordt geoor deeld, dat adressant als nog de winter maanden aldaar blijve. Het verlof geschiedt buiten bezwaar van de ge meentekas. Na spoedeischend te zijn verklaard, wordt Z. d. en z. h. st. besloten. De Heer van Esveld komt ter vergadering. De Secretaris leest de beide rekesten inzake het Ziekenhuis voor. Het rekest der commissie van voorbe reiding tot liet stichten van een nieuw ziekenhuis luidt aldus: Amersfoort 31 Octoler 1905. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. De ondergeteekendeu uitmakende de Commissie van voorbereiding tot het stichten van een nieuw Ziekenhuis te dezer stede, hebben de eer het volgende schrijven met bescheidenheid onder Uwe aandacht te brengen. Met de meeste belaugstelling hebben zij kennis genomen van het voornemen des heeren Mr. II. J. H. Bar. van Boet- selaar van Oosterhout 0111 met 1 Nov. a.s. het Aldegonde Gasthuis te sluiten, wijl daardoor een leemte in de zieken verpleging alhier ontstaat welke nood wendig eenige aanvulling behoeft. Dat het dagelijksch bestuur op loffelijke wijze zich deze zaak beeft aangetrokken bewijst liet rapport, dat den Raadsleden is aan geboden welk rapport een inlichtig geeft die zeer te waardeeren is. Ook de conclusie, waartoe het dagelijksch bestuur komt geeft een bewijs dat de belangen der ingezetenen bierbij niet uit liet oog verloren worden. Het zegt „na rijpe overweging, dat eene overname van liet Aldegonde-Gasthuis of liet bouwen van een nieuw Ziekenhuis een zoo zware financicole last voor onze gemeente wezen zou, dat het opleggen van deze zwaardere plichten niet geoorloofd is. Deze inlichtingen hebben ondergeteeken deu er mede toe geleid het initiatief te nemen tot de stichting van een nieuw Ziekenhuis hier ter stede, dat geheel aan de eischeu des tijds zal voldoen en waarin personen van alle gezindten en standen ter verpleging kunnen worden opgenomen. Dit ziekenhuis zal be stuurd worden door verpleegsters die ovei een diploma als zoodanig beschikken. De noodige maatregelen tot spoedig begin van len bouw van liet ziekenhuis zijn reeds getroffen en over het terrein, waarop het zal gebouwd worden cn dal zeer gunstig gelegen is, kunucn wij reeds beschikken. Van dc gemeente wordt geen subsidie verlangd terwijl een contract tot opname van zieken, wanneer dit bij voltooiing van het gebouw dooi de gemeente gewenscht wordt, kan worden gesloten. liet mag ongetwij feld overbodig heeten er op te wijzen, dat een zoodanige oplossing der ziekenhuis- kwestie in plaats van aankoop en exploi tatie van liet Aldegondegasthuis, of het bouwen van een nieuw Ziekenhuis, een jaarlijksch voordeel van eenige duizenden aan de gemeente verschaft, cn dat der halve daardoor een belasting verhooging kan vermeden worden. Redenen waarom de ondergeteekenden beleefd verzoeken bij de behandeling van bedoelde kwestie in Uwe vergadering van beden aan dit schrijven de meest ernstige aandacht te schenken. 't Welk doende, w. g. C. T. v. BEEK, J. A. G. DE JONG, A. T. R. VERMOLEN, M. H. PEL, C. M. M. VERMOLEN, W. KROES, J. W. JORISSEN. Alsnu komt dc beurt aan punt 1 der agenda. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de ziekenver pleging in verband met de sluiting Tan het Aldegonde gasthuis, met de inge- komeu stukken op deze zaak betrekking hebbende (met adviezen). De li e e r van Beek. Alvorens over te gaan tot behandeling van de adres sen, acht ik mij verplicht, naar aanlei ding van het advies der beide stads doctoren protest aan te teekeneu tegen enkele uitdrukkingen daarin. Toen spreker in hot uitgebracht rapport las, dat het onverantwoordelijk zou zijn 0111 zieken van de gemeente in het St. Elisabeth's gast- of ziekenhuis op te nemen, was hij hierover verwon derd, 0111 niet te zeggen verontwaardigd. Drie eeuwen bestaat het gesticht en gedurende de jaren, dat spreker het voorrecht had in het bestuur te zitten, voldeed het aan datgeue, waarvoor liet gesticht was. liet bood de behulpzame hand aan zieken en heeft de gemeente ontlast en van druk ontheven. Dc zinsnede van onverantwoordelijk heeft spreker gegriefd, waarom hij hier dan ook ten sterkste tegen protes teert. De voorzitter gelooft niet, dat het de bedoeling van de beide hoeren doctoren is geweest om het St. Elisabeth's gasthuis aftebreken. I11 het rapport van deze heeren wordt meer bedoeld, dat het gasthuis niet voldoet aan dc tegen woordige eischen van hygiëne. Dit blijkt ook uit het adres om een nieuw zie kenhuis op te richten. De hoer van Beek kan wel medegaan met deze bedoeling. Het gesticht geeft goede ligging, goede verzorging en heeft een goeden docter cn apotheker. Nooit zijn klachten om trent slechte behandeling ingekomen. Een van de twee doctoren heeft na die verklaring zelfs nog patiënten ge zonden. De voorzitter. Misschien is on verantwoordelijk eene verkeerde uit drukking, daar de doctoren zelfs nog patiënten naar het ziekenhuis zenden. De bedoeling is niet geweest om een blaam op de heeren te leggen. DeheerRolandusHagedoorn wenscht iets in 't midden te brengen, omdat hij de uitdrukking van zijne collega's wel verdedigbaar acht. Zij hebben niet kunnen weten, dat het door hen uitgebracht rapport publiek zou worden, alsdan zou het in andere bewoordingen zijn geweest. Het gasthuis mist totaal datgene, wat een gasthuis moet hebben. Er is geen operatiekamer. De verpleegsters zijn niet geschoold en do ruimte der localitèiten is te klein. Nu liet gasthuis „Aldegonde" gesloteu wordt, is de verpleging in bet St. Elisabeth's gesticht toch beter dan in de woningen. De heer Jo rissen vermeent ook, dat het noord „onverantwoordelijk" aan de pen ontsnapt is. Wanneer men wist, dat de stukken gepubliceerd werden, dan zou het er niet hebben ingestaan. Hij wenscht 't als schrijffout te zien opgenomen. De heer Yan Kalken vindt, dat de lieer Yan Beek volkomen in zijn recht is. Een woord van dankbaarheid over het St. Elisabeth's gasthuis was gepast geweest. Harde woorden moeten niet ondoordacht gesproken worden. Dc voorzitter zegt over te zullen gaan tot behandeling der plannen. Dc heer Gerritsen vermeent dc algetiieene beschouwingen achterwege te kunnen laten. Spreker is van oordeel dat het ingekomen adres van personen geen verandering brengt in de plauuen. We willen een andere neutrale inrich ting. Wanneer de stichting eenmaal bestond, dan zou spreker er cenigszins in kunnen komen. Neutrale inrichtingen hebben jaren goede diensten bewezen. Wij kunnen en mogen dit niet accep teeren. Het bezit van „Aldegonde" zal immer zijn koopprijs waard ziju. Wordt liet gasthuis op 't oogenblik overgeno men, dan kan de gemeente het nog al dan niet zelf exploiteeren. net spijt spreker, dat de tijd zoo kort is. Spreker zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer J 0 rissen is 't niet den heer Gerritsen eens 0111 geene algemeene beschouwingen te houden. Aan hei praatje, dat er eene neutrale vereenigiDg zal komen, daar hebben we niets aan. Spreker verklaart openlijk en bloot, dat men in de nieuwe inrichting een anders overtuiging niet zal schaden. Spreker

De Eemlander | 1905 | | pagina 2