T, L. BLOK, - - FOTOGRAFIE - - Advertentiën. Puike Winteraardappelen A. Wagenaar. Huis- en Decoratieschilder. R. J. van Eimeren COIFFEUR. POSTICHEUR. Specialiteit Dameshoofdwassching. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. E. J. Ruitenberg CAVALLERIA RUSTICANA. L B U SERRÉ Utrechtschestraatweg 42, Amersfoort. De majoor R. J. Graaf Schimmelpen- ninck, adjudant van H. M. de Koningin, zal binnenkort den practischen dienst bij de infanterie hervatten. Naar het A. D. verneemt wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat hij zal worden ingedeeld bij het 5c regiment. De le luitenant W. F. N. von Hom- bracht zal binnenkort tot kapitein worden benoemd. Bij de Zondag te „Woestduin gehou den wedrennen won „Lady Beth", van jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg en gereden door Ellis, don lsten prijs (f 500) in den vlakken ren over 1200 M. Op 23 November a.s. zal door mej. Ingenegeren uit Utrecht, met mede werking van enkele dames en hoeren, in Amicitia een concert worden gegeven, waarvan het voordeelig saldo bestemd is voor de vereenigiug „Liefdadigheid". De heer W. F. Endcrle was gisteren bezig het klokkenspel van den Lieve Vrouwe-toren te versteken. Bij half uur zal het doen hooren „Mijn Vaderland" van C. J. C. Geerlings, getoonzet door Richard Hol, waarvan de woorden luiden: Het land w lar ik geboren werd, Waarop, aau moeders hand, Ik 't eerst de voeten heb gezet, Dat is mijn vaderland. Hier zijn geen bergen, hemelhoog, Met kloof en waterval De grond is laag cn wordt besehut Door duin en aarden wal. Bij heel uur wordt dr. J. P. Heije's „'s Lands wijs, 's lands eer" ton gohoore gebracht, getoonzet door den heer Enderlo. De tekst daarvan luidt: Van buiten ijs, van binnen gloed Is 't 'swinters in de Nederlanden; Al zijn er turfjes oin te branden De grond is sneeuw en ijs de vloed. En ja! het huis zoo dicht te sluiten Den jas te knoopen tot den hoed Dat staat misschien wel kil van buiten, Maar haard en hart zijn warm en goed. Van buiten ijs, van binnen gloed. O. A. Ct. Na de invoering van de kinderwetten, zullen op 1 December a.s. alle Neder landers, die hun 21 sten levensjaar hebben volbracht, mccderjarig worden, alzoo al diegenen, welke tusschen 1 Dcc. 1882 en 1 Dec. 18S4 geboren zijn. Maandag en Dinsdag werd iu de Openbare school 2de soort de loting voor de Nationale militie gehouden. Uit onze gemeente namen er 21T lotelingeu aan deel. Bunschoten lootte thans ook hier, hetgeen Dinsdagmorgen al vroeg merk baar was, daar het toen veel luid ruchtiger was. Eeuige Buuschoters hadden zich met oranje getooid, maar trokken nog meer de aandacht door de bierflesck jenever die herhaaldelijk de rondte deed. Evenals vorige jaren werd den lotclingen zoowel van bier als uit de naburige gemeenten in het Militair Tehuis, Beekstraat, gratis koffie en brood verstrekt. De heer G. Muis zal zitting nemen in de jury van de nationale pluimvee tentoonstelling, welke op S, 9 en 10 December a.s. te 's Heriogenbosch ge houden wordt. Do werken tot aanleg van den Oude waterschen Gemeente-tram, uit te voeren ouden directie van den heer A. J. Krieger, werden gegund aan den op één na laagsten inschrijver, don heer J. van Harpen, hier. Bij de Vrijdag 3 Nov. gehouden aanbesteding, naar twee plannen, voor den bouw van een winkelhuis met boveusvoning voor den heer B. Kraal, aau de Langestraat 110, werd inge schreven als volgt: G. Mortelman en G. van Nes f 12 S4U en f 12 300; 11. Keizer en J. Wildeman f 9980 cn f9380; H. Lablans f9380 en f9942; li. Meester en J. M. Haanschoten f9025 en f9786; G. C. Blanken f 9577 en f8800; L. J. Hemels f9200 en 18750; T. van Hoogevest f8378 en f8010; E. van der Wart f7705 en f7244; en E. Wolfswinkel f7650 en i 7190. De gunning is in beraad gehouden. De vaandrigs O. M. Schoewert en C. D. Kleijn van het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot reserve 2e luitenant bij het korps. De vereeniging „Handel en Nijver heid" vergadert Vrijdagavond te 8 uur in hotel de Zwaan. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Ballotage nieuwe leden. 2. Be spreking van het adres der Vereen. „Handelsbelang" te Middelburg inzake vervroegde uitgifte van vacantiekaarten. 3, Bespreking der feestelijke herdenking van het 5-jarig bestaan der vereeniging 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen Bij de op Zaterdag 4 dezer gehouden stemming voor zes leden van het col lege van notabellen bij de Ned. Hei vorm de Gemeente te Amersfoort waren 296 kiesgerechtigden opgekomen. Voor de vier gewone vacatures aftreding 1912 waren uitgebracht op de lieeren H. C. van Dam 271, J. Ger. Kleber 265, W. Kleber 169, B. van 't Eind 154, A. Frederikse 130, A. Veen 116 stem men, en voorts op verschillende per sonen 1 tot 4 stemmen, zuodat herkozen zijn de heer H. C. van Dam en J. Ger. Kleber en gekozen de heeren W. KI o b e r en B. van 't Ei n d. Voor dc twee tusschentijdsche vaca tures (aftreding 1908) waren uitgebracht op de heeren J. van Apeldoorn J.Lz. 168, II. Noorman 157, C. Janssen 125, J. G. Busch Keiser 113 en voorts op verschillende personen 1 tot 6 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren J. van Apeldoorn J. Lz. en H. N o o r m a n. Met ingang van 15 November is de heer G. J. Blanke, ladingmeester bij de Ncd. Centraalspoorweg. Maatschappij alhier overgeplaatst naar Zwolle. De heer L J. Teepe, thans stations klerk te Utrecht-buurtstaiion, vroeger alhier, is met ingang van 15 dezer be noemd tot stationschef te Soesterberg. Tusschcn Vrijdag en gisteren zijn bij den slager v. d. KI. aan den Leusder- weg uit zijn rookhok ontvreemd twee hammen. Het is de politie gelukt vooral met den politie-hond de in een kist op geborgen hammen terug te vinden en even later den dader, die overgebracht naar het politicbureau aldaar spoedig een volledige bekentenis heeft afgelegd. Zaterdag j.l. 4 November is alhier opgericht een Weerbaarheidsvereeniging onder den naam: Amersfoort!ch Vrij willigers korps. Ruim dertig leden traden reeds toe. Tot bestuur is ge kozen: P. van der Sluys, voorzitter, C. Brouwer, secretaris, N. Feis, kapitein- kwartier-meester van liet le Reg. huzaren, penningmeester, J. W. O. Bloem, Oud-Burgemeester van Ouds hoorn en W. F. N. van Hombracht le luit. der Infanterie commissarissen. De eerste oefening zal hoogstwaar schijnlijk plaats hebben Woensdag 15 November a.s. Zij, die nog ais lid wenschen toe te treden, worden ver zocht, zicli zoo spoedig mogelijk bij een der bestuursleden aan te melden. De contributie en het aanschaffen van uniform is zoo geregeld, dat het geldelijk bezwaar niet groot is. Voor het leveren van uniformen is men met een kleermaker overeenge komen, dat één-vijfde in eens moet worden voldaan, terwijl de rest i: termijnen kan worden afbetaald. Deze maatregel is natuurlijk genomen met liet oog op de toetreding ook van jongelieden uit de lagere klasse. Zaterdag 11 November zal door den heer J. P. Schoemaker, Commandant van liet Vrijwilligerscorps te Nijmegen een lezing worden gehouden voor de opgerichte vereeniging in een der localen van „Lisiduna". Nap. «le la Mar. Dat het Zaterdagavond na kermis in Amicitia niet druk zou zijn, hadden we verwacht; ook al komt dan iemand een voorstelling geven wiens naam zoo'n goede klank hoeft, als dien van den heer Nap. de la Mar. Wij bewonderen dan ook diens durf om in een tijd, dat het uitgaand publiek reeds zooveel heeft kunnen genieten, nog met zijn gezel schap te durven optreden. En we be treuren het daarom te meer, dat de zaal van Amicitia Zaterdagavond niet toller was, want werkelijk er viel te genieten. We moeten beginnen met een woord van hulde aan den pianist don heer H. Davids, die een uitstekend speler bleek en ook als acconipagnateur groote ver- dienstes heeft. De heer de la Mar en zijn begaafde echtgenoote zijn hier geen onbekenden. Reeds eerder hadden genoegen kennis we niet dit echtpaar te maken en even als toen werkten zeer ook thans niet weinig toe mede om de lachspieren in bewe ging te brengen. Vooral in het stukje: „Na 't Soupeetje" was de heer de la Mar eenig, terwijl het stille spel van zoo'n vrouw heel goed was. Niet minder gunstig deden zij zich kennen in: „Een gezellige Prater", waar de rollen juist omgekeerd waren. Hierin was zij aan houdend aan 't woord en was hij een niet recht begrijpend toehoorder, die wel telkens moeite doet iets te zeggen, maar wien het niet gelukt den woordenvloed van haar te onderbreken. Ook in zijn voordrachten toonde de hoer de la Mar zich een goed humo rist, zoodat aanhoudend het publiek in een hartelijk lachen uitbarstte. Geen wonder dan ook, dat hij herhaaldelijk werd teruggeroepen en men niet tevreden was, voor hij nog iets „toe" had gege ven. Hot succes van den avond ook is dan ongetwijfeld \oor een goed deel te danken aan hem en zijn echtgenoote. Hiermede willen we echter volstrekt niet zeggen, dut de overige optredenden minder vol deden. Volstrekt niet. Alleen zouden we een uitzondering willen maken voor mejuffr. Louise Fleuron, volgens het programma Holland's eerste soubrette. Wij moeten eerlijk bekennen, dat we haar niet onder de „eersten" zouden rangschikken als het niet op het pro gramma stond. Noch haar wijze van doen, noch haar zang konden ons be koren. Het publiek was evenwel dankbaar gestemd, ook ten opzichte van haar, zoodat ze het evenmin als de anderen, zonder hartelijk en luid applaus be hoefde te stellen. Het quartet Rohnsdorf hadden we al zoo bijzonder hooren prijzen, dat onze verwachtingen werkelijk hoog gespannen waren. En we moeten zeggen, dat we in geen enkel opzicht zijn teleurgesteld, integendeel, onze verwachtingen zijn door hot gehoorde nog verre overtroffen. Dit dames-quartet beschikt over goed gevormde en aangenaam klinkende stem men, zoodat we melodieuse zang te hooren kregen. Vooral de Zweedsche Brülloppsmarsch van Söder en een Ameri- kaansch negerlied voldeden zeer goed. Geen wonder dan ook, dat het applaus niet eindigde, alsvorens de dames haar voornemen te kennen gaven ook een „toetje" te geven, waarvoor zij kozen liet Wilhelmus (oude toonzetting). Over het geheel genomen was het publiek ten hoogste voldaan, en wij twijfelen er niet aan of een volgend maal zal dit gezelschap op een voller zaal kunnen rekenen. Waarschijnlijk komt de heer de la Mar in December weer te dezer stede. Wij hopen, dat dan de zaal meer gevuld zal zijn, èn voor de heer de la Mar èn voor het publiek. Wij herinneren er aan, dat morgen avond in Amicitia de eerste volksavond van het Nutsdepartement zal worden gegeven. De heer C. P. T. Bigot zal eenige voordrachten ten beste geven, •terwijl een symphonieorkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken eenige muzieknummers zal ten gchoore brengen. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Ouverture zu: Alles sandro Str.idella .Von Flotow. 2. Eeu bankje van f25.Saintclair. !a. Einzug der Gaste auf Wartburg b. Odu mein bolder Abendstern aus „TannhauserRichard Wagner. 4. De antichambre van Z. ExeA. Habn. la. „Schilfertanz" Oscar Fetras. 5. tb. „Passe-pied" Air dans le style ancien Ei-nest Gillet. 6. Ik heb mijn schoon moeder begraven. C. P. T. Bigot. 7. Feestklanken Van Aaken. 8. Een KratsSaintclair. 9. „Du und Du" Walzer uach motive dei- operette „Die Fleder- maus"Joh. Strauss. 10. Waarom ik zoo gauw getrouwd ben Karl Helmer. In het Amei'Bfoortsch Dagblad vinden we liet volgende ingezonden stuk, onderteekend door L.: „In liet Amersfoortscli Dagblad van Donderdag 2 Nov. lees ik in 't raads- verslag, dat „aan het oudheidkundig museum Flchite de toelage voortaan 1 600 jaarlijks zal wezen." De heer Oosterveen heeft gezien, dat dit zal gebeuren o. m. op voorwaarde dat per week een tweetal dagen vrije toegang tot het museum moet worden gegeven. Spreker dringt er op aan, dat hiervoor werkdagen zullen worden ge nomen. De voorzitter zegt, dat hiermee rekening zal worden gehouden. Het komt mij voor, Mijnheer de Redacteur dat „vrije toegang tot oen museum verleenen, zóóveel beteekent als werk lieden, enz. in staat te stellen, kennis te maken met wat zoo'n museum bevat en dat het iu casu dus allerminst geschikt is, den toegang ZoDdags ge sloten te houden. Ik en velen met mij, heb 't reeds menigmaal ondervonden hoe aangenaam, bij slecht weer, Zon dags-namiddags zoo'n toevluchtsoord kan wezen; men heeft een verpoozing die leerzaam wezen kan, en iedereen gaat toch niet 2 maal per dag naar de kerk, wat evenwel toch nog zou kunnen geschieden. Mijnheer O. wil toch zeker niet beweren, dat die uitspanning onge past is op een Zondag?! Ik geloof, dat hot zijn nut kan hebben to zorgen dat er 's Zondags gelegenheid is zonder kosten zich aangenaam bezig te houden wat lang niet in alle huishoudens ge beuren kan, en zou dus een grooten wenscli vervuld zien, als liet gemeente bestuur kon besluiten een Zondag en een werkdag beschikbaar te stellen voor een kosteloos bezoek aan ons museum Fléhito." Bij de N. C. S. M. is benoemd tot Agent de Heer G. Boeschoten, thans stationsklerk alhier. Door „Hft Groene Kruis" is een bakercursus opgericht. Ds. D. J. van Aalst bedankt voor liet beroep naar Leiden, terwijl hij dat naar Rotterdam nog in overweging houdt. Zaterdag 11 November is liet 30 jaar geleden, dat de beer H. van Gelder als onderwijzer in functie trad aan do openbare lagere school '2de soort alhier. Ingezomien. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Burgerlijke Stand. van 1 tot 8 Nov. M. de Bcdacteurl In het Raadsoverzicht van uw nummer 88 wordt verkondigd, dat de mecning als zou eene Gemeente geen winst mogen trekken van eigen bedrijven verouderd geacht moet worden en plaats heeft moeten maken voor de opvatting, dat winsten in die bedrijven gepluki, wel degelijk mogen dienen voor sluitings posten van Gemeentelijke begrootingen. Laat ik even in herinnering brengen, dat de bovenbedoelde „verouderde" meening gegrond was op het democratisch en in mijne oogen loffelijk streven oui de producten, respectievelijk gemakken, die gemeentelijke bedrijven opleveren onder het bereik te brengen van het grootst mogelijk aantal der gemeente naren, ook vau de minst koopkrachtigon. Dit streven mag en moet de eenige reden (excuus, zou ik bijna zeggen) zijn dat een gemeente een bedrijf in eigen beheer neemt. Welke argumenten voort nu uw Raadsoverzichtschrijver aan 0111 ons tot andeie gedachten te brengen? Z.Ed. verklaart dat de Gemeentebedrijven te concurreeren hebben met „andere private ondernemingen." Ziedaar alles. Het is weinig en daarenboven ten ccnenmale onjuist. De gemeentebe drijven in dc moeste steden en zeer zeker in Amersfoort vormen om redenen, die ik bekend mag veronderstellen, monopolies, die eo ipso in handen van de gemeenschap behooreu te zijn. Ik behoor tot degenen, die het nieuwe gaarne aanvaarden, maar verwerp hel oude en beproefde slechts dan, wanneer mij op deugdelijke gronden is aange toond, dat het zijn tijd heeft gehad. Wanneer uw Raadsoverzichtschrijver niets anders ten gunste van zijn „nieuw" standpunt in het midden te brengen heeft, dan hij t. a. p. deed, blijf ik met den heer Plomp afkeuren, dat een gemeentebegrooting sluitend gemaakt wordt met winsten uit be drijven. U dankend voor de opneming dezer regelen, Achtend, Uw dw. E. GERST C. I. Amersfoort, 6/11 '05. Wij plaatsen bet bovenstaande gaarne en hopen in 't volgend nummer op de gemaakte opmerkingen terug te komen. Red. Eeml. GEBORENCornelis Athonius Joseph, z. v. T. H. J. Nieuwendijk cn M. A. M, dc Lange. Jacoba Alida, d. v. J. Vonkeman en A. van den Bos. Sara, d. v. II. van der Veen on M. M. Eerkeus Jaques, Paul en Cornelis Albertus, zoons van J. W. K. do Bas en D. Vlaanderen. Willem Angcnites, z v. W. A. Pollcman en E. van Bijnen. Teunis, z. v. C. van Doornik en C. Herlijn. Simon, z. v. J. Tamminga en G. Jonker. Hendrik, z. v. D. Buitenhuis en S. II. E. Muller. Gijs- bertus Marines, z. v. G. Laseur en G. E. A. de Regt. Wilhelm Cornelis, z. v. W. C. Oosterman en W. A. Fortuin. Rika, d. v. G. Kwint en B. van Koerten. Gerardus, z. v. P. de Waal en G. de Vries. Dirkje, d. v. II. Renes en N. van der Wiel. Daniël Hartinus, z. van D. Dijs en J. C. van den Akker. Johannes z. van II. van Niek rk en J. van den Berg. Arend z. v. D. Ruitenberg en B. M. van Zwiju- drecht. Gerarda, Hendrika, d. v. W. van Surksum cn E. S. Groenhuijzen. Evertje, d. v. J. Hoegen on T. Bettink. ONDERTROUWD: J. Kraan en C. Pouweu. M. Wouterse en W. Fontijn. P. W. Kost en J. Kuijt. GEHUWD: H. G. A. A. Akkerinana en J. Tuithof. W. Veen en A. J. Los. P. Post en M Fonteijn. W. Berg en H. M. Florijn. A. A. Montauban cn A. van Vlaandcrcu. H. Jans en J. P. W. du Pain. OVERLEDEN: Pieter Floras Winhel- mus, oud 9 dagen. Wilhelmus Johan nes van Beek, oud 4 maanden. Leen- dert Alio Siem Vis oud 10 mud. SPOBT. QuickSparta (Breda). 9 - 1. Onder begunstiging vau eenige regen buien had bovengenoemde ontmoeting voor de le ronde Ned. voetbal beker, onder leiding van den Heer Makkink Zondag plaats. Quick verschijnt volledig, terwijl Sparta eeuige invallers heeft. Sparta trapt af en gaat er al dadelijk met den bal van door doch de achterhoede is op haar post. De Q. voorhoede brengt nu direct een bezoek aan Sparta's doel en blijft dit op e ikele uitvallen van Sparta na geregeld doen. In dien tijd scoorde Quick 3 maal, zoodat met de rust de stand 30 was. Na de rust wordt er al dadelijk weer flink aangepakt, zoodat de leiding vergroot werd door een zeer handig schot van den rechts binnen. Sparta, die ook heel graag een puntje wil bemachtigen werkt wat het kan en ziet zijn werken bekroond met een doelpunt dat ontstaat door een misverstand van keeper en backs. Nu in het met S. gedaan en blijft het zoo goed als ingesloten, zoodat er nog 5 maal ge doelpunt wordt. Quick gaat zoodoende met een overwinning van 91 de 2c ronde in. Quick III speelde weer eens gelijk tegen U. F. C. II uit Utrecht (22). van of f2.75 tot 3.SO per mud bij Kortegracht 1<>. i Muurhuizen 29. Ltrcchtsehewegll, Amersfoort Aruliemsehc Straatweg 8. Aparte salon voor Dames. «EVESTIGB 1890. - - Hautlel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, ltestelkantoor: Arnhénische straat 1. „De Graaf van Atlone." Timmerman en Makelaar. WK VERSINGEL 11. Schouwburg Utrecht. Opera Italiana, Directore Cav: M. DE HONDT. Maandag 13 November, S uur, Gevolgd «loor FAGLIACCI, mot medewerking van Sig™ Agostinelli, Sig' Isalberti, en Sigr Zerola. I-Iet beste en goedkoopste adres voor goedlijkende en standhoudende PORTRETTEN is bij Speciaal ingericht tot het maken van Groepen aan huis zonder prijsverhoo- ging. Opname met kunstlicht. Zeer aardig voor Bruiloften of Partijen. Direct te ontbieden. Aanbevelend, L. R. J. SERRÉ Fotograaf.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3