No. 94. Zaterdag 25 November 1905. 2e Jaargang Oplichters. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Stadsnieuws. FEUILLETON. HET ROOSJE VAN STERNBERG. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adrertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Van tijd tot tijd komen er bij een of ander persoon brieven van iemand uit Spanje, die ergens een verborgen 6chat weet, zelf niet in staat is die te lichten, en daarom hulp zoekt bij iemand, die in 't bezit is van eenig geld om liet beoogde doel te bereiken. Is dat doel bereikt, dan wordt eerlijk deelen" toegezegd. Iemand, die zijn gezond verstand een oogenblik laat werken, neemt natuurlijk van zoo'n brief niet de minste notitie. Om schatten op te delven in Spanje heeft men geen Nederlanders noodig, en als de schat soms in Nederland verbor gen ligt, heeft men geen Spanjaarden noodig om den weg te wijzen, hoe men dien vinden kan. Maar het woord schat verlokt veel menschen. Er mocht eens iets van aan zijn, je kunt nooit weten, je bent met één ant woord niet bedorven, enz. enz. De ontvangen brief wordt beantwoordt; er komt een tweede; deze verleidt tot wederantwoord; eindelijk wordt er eenig geld gevraagddikwijls ook gezonden, en als 't gezonden ishoudt de briefwisseling op. Men merkt dat men bedrogen is. Nu en dan kan men in deze of gene courant een advertentie lezen, dat men tegen een vrij aanzienlijke belooning een betrekking kan bekomen. Men heeft zich slechts onder aangegeven letters te wenden aan het opgegeven adres en nadere inlichtingen zullen volgen. Er zijn altijd menschen, die hunkeren naar een goed bezoldigde betrekking, die zij in hun naaste omgeving niet kunnen vinden wij gelooven, dat het in alle naaste omgevingen zoo gesteld is. Dezen ook volgen dezelfde rede neering. Er mocht eens iets van aan zijn; je kunt nooit weten; je bent met één brief niet bedorven De correspondentie wordt aangeknoopt. Eerlang is alles in orde gekomen; er zijn nog slechts eenige kosten te maken en de benoeming zal volgen. Het bedrag der kosten wordt inge wacht. De man die zich al verheugd heeft Ik geef gaarne toe: men heeft dikwijls de waarheid gezocht zonder haar te vinden, maar heeft men ooit gevonden zonder haar te zoeken. Mh. C. W. Opzoomek. Naar het Duitsch VAN HANNS YON SPIELBERG. 5.) Ik had mijn zending ook gelukkig volbracht, en wel door Roosje openhartig te bekennen, dat de prins en ik deel- genooten van haar geheim waren ge worden. Zij was erg beschaamd, wat haar allerliefst stond; toen ik haar echter zeide, dat Zijne Hoogheid een goed woord voor haar bij haren vader doen wilde, was zij aanstonds zeer ver heugd. Zij kende de zwakheden van den ouden heer en beloofde zich dadelijk veel goeds van Beieren's medewerking. Otto was allervermakelijk6t. „Neem plaats, mon adjudantneem plaats. Blijf toch zitten, mijnheer Lehmann; de heer von Cedlitz beschouwt het als een eer. over den gelukkigen loop der onder handelingen, zendt het bedrag En hoort niets meer. Hij schrijft nog eens, nog een tweede maalgeen antwoord. De betrekking is naar do maan en zijn duiten is hij kwijt. Hier gaat het nog maar uitsluitend om de centen, maar er zijn ook advertentiën, waarmede een aanslag wordt gedaan op de eer, op het levensgeluk van haar, die zich door de aanbiedingen laten verlokken van een schurk, die het erop toelegt om onschuldige meisjes van het platteland onder belofte van groote geldelijke voordcelen als dienstmeisjes naar de stad te lokken om ze te brengen in handen van liederlijke wijven, die ze eerst gebruiken om lichtzinnige jongelui te lokken in haar verblijven en ze later, als ze gevallen zijn, en geen kracht meer hebben om zich aan het onttuchtig leven te onttrekken, afleveren in een huis van ontucht, dat zij ten slotte langs het hospitaal verlaten voor het graf. Niets gevaarlijker voor een meisje van 't platteland, dan tegen groote gel delijke belooning in de stad te gaan dienen bij een dame, die zij niet kennen en naar wie door menschen, die zij kunnen vertrouwen, niet behoorlijk ge- informéerd is. Er zijn van die dames, welke er haar broodwinning van maken om anderen ten verderve te voeren. Nooit genoeg kan er tegen die praktijken gewaar schuwd worden. Werden in de aangehaalde gevallen de slachtoffers gemaakt door de hoop op winst, op groote verdiensten, op veel geld, -er zijn tal van andere slacht offers van het woordje goedkoop. Men heeft waarschijnlijk wel eens gehoord van de firma R e i n h a r d Becker Co., te Parijs. Nietdan kunnen wij u mede- doelen dat die firma vertegenwoordigd wordt door de meest belangelooze mensckenvrienden, want zij stellen u voor, ofschoon zij u nog nooit gezien hebben en toevallig achter uw naam gekomen zijn, om u geheel kosteloos een levensgroot portret af te zenden. Kosteloos, dat's zelfs nog wat anders dan goedkoop. met zulk een voortreffelijk man, zulk een uitstekend burger aan eene tafel te zitten! Wij spraken juist over uw familie niet waar? Ik maak u mijn compliment; uw dochter is bekoorlijk." „Uwe Hoogheid is wel goed. Maar bet is waar. Rosa is een lief, braaf kind." „Zij gelijkt echter sprekend op uw overleden vrouw; gij hebt een goeden smaak gehad, mijnheer Lehmann. Ja, ja, maar liet zal niet lang meer duren, of men haalt uw dochter van u weg." De arme, oude man schrikte. „Haar weg halen?" vraagde hij angstig. „Zijne Hoogheid meent, dat er wel spoedig een vrijer komen zal," ver duidelijkte ik, terwijl ik met een hoofd knik aan Beieren meededeelde, dat mijn opdracht geslaagd was. „Dat bedoelde ik inderdaad, waarde von Cedlitz," vervolgde Oito. „Zulke mooie meisjes gaan weg als versche broodjes. Ik denk toch, mijnheer Lehmann, dat gij geen neen zult zeggen, als de rechte Jozef komt." „Neem me niet kwalijk, Uwe Hoog heid, maar Rosa is nog jong; ik hoop, dat zij mij zoo spoedig niet verlaten zal." „Ach, jong getrouwd heeft niemand berouwd. Toen mijn ouders in het huwelijk traden waren zij pas zeventien jaar oud. Het ontbreekt hier zeker niet aan knappe jonge mannen en ik ben overtuigd, dat uw allerliefste dochter reeds Een gewoon mensch zou zeggen, dat's toch al heel opmerkelijk, dat menschen die mij met kennen, mij kosteloos willen portretteeren; in onze omgeving vinden we zulke liefhebbers niet, maarer zijn rare menschen, je kunt niet weten, enz. Natuurlijk moet men om dat portret te bekomen een fotografisch portret overzenden, dat dan vergroot wordt. Men doet zulks. Na eenigen tijd komt er bericht, dat het levensgroote beeld gereed is on prachtig gelijkt. Gij kunt het zelf komen halen, maar indien gij wilt dat men het u overzenden zal, wat de reiskosten spaart, dan dient gij een zeker bedrag over te maken, waarbij nog iets anders komt. De firma acht oen vergulde lijst voor uw portret hoogst gewcnscht. Zij heeft ze in soorten. Ze zal er tl een leveren voor een bagatel van eenige franken, beneden inkoopsprijs; zooveel houdt zo van uü Gij groeit een voet, omdat men u in Parijs, de wereldstad, zoo lief heeft! Tegen de toezending van die franken ziet gij echter op en dan komt er niets, zelfs uw fotografie niet, ofschoon dat uitdrukkelijk beloofd is. En zendt ge uw geld, dan komt er een portret, dat op een mensch lijkt, misschien ook wel iets op u, en een lijst, die ge voor de helft van 't geld in uw buurt had kunnen koopen. Maar enfindeze komt uit Parijs. Laat dat uw troost zijn. Wij eindigen. Onder de menschen uit uw omgeving, die u kennen en die gij kent, hebt gij er zeker nog nooit ontmoet, die u rijk willen maken, voor niets portretteeren, enz. enz. Zoo is het in ieders omgeving. Wannéér dus van verre zoo'n gc- lukkigmakcr, zoo'n belangloosheid zijn diensten aanbiedt Verliest dan nooit uit het oog, dat gij met iemand te doen hebt, die, mis bruik makende van uw goedgeloovigheid, een aanslag doei op uw beurs, soms zelfs op uw levensgeluk. Z. C. een keuze gedaan heeft. Otto ging snel op zijn doel af. „Neen, neen", zeide Lehmann ontsteld. „En als Rosa wil trouwen, mag het niet zijn met een jongen spring in 't veld, maar met eer, onderen bozadigden man." „Maar mij nhecr Lehmann riep Beieren verontwaardigd. „Dat zijn onverantwoor delijke plannen, die ik onmogelijk kan goedkeuren. Gelijk behoort bij gelijk, ook wat den leeftijd betreft." Hij had zeer ernstig gesproken; Leberecht kromp ineen onder zijn gestrengen blik en herademde weer toen Zijne Hoogheid er genadig aan toevoegde: „Ik zou toch wel 'eens aan Roosje zelve willen vragen hoe zij er over denkt. Wees zoo goed beste Cedlitz, het meisje hier te roepen." De heer Lehmann trachtte wel iets daar tegen in te brengen, doch sprak zoo zachtjes, dat ik het niet behoefde te hooien. Eene minuut later keerde ik terug mot het blozende Roosje. „Wees maar niet angstig, kindlief!" sprak de prins welwillend. „Uw vader hier, uw voortreffelijke vader," her haalde hij, „zou gaarne weten, hoe het met uw hartje gesteld was. Hij heeft mij gezegd, dat gij nog volstrekt geen neiging gevoelt om zijn huis te verlaten maar dat geloof ik niet. Zeg eens, zoudt gij ook neen zeggen, als de rechte Jozef kwam?" Lehmann zat op kolen. Hij had zijn grooten geruiten zakdoek voor den dag IAcnuisgcving. Tlceselikeiiring. Evnuicii hiilpkenrinecMter. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de van Rijkswege tc houden examens ter verkrijging van een diploma van hulp keurmeester van vee en vleeseh te Roermond en te Amsterdam zullen aanvangen respec tievelijk op Dinsdag 2b November a.s. des namiddags te 2 uren en op Maandag 4 December a.s. des voormiddags te. 10 uren. Amersfoort, den 23 November 1905. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Vergadering van den Raad dor Ge meente Amersfoort op Dinsdag, den 28 November 1905, des namiddags ten half 2 ure. Punten van behandeling: le. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon lecraar in de geschiedenis aan het gymnasium (met adviezen). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. A. Bruins als leeraar in de Nederlandsche taal, ge schiedenis en aardrijkskunde en'tijdclijk buitengewoon leeraar in liet Engelsch aan de H. B. S. met ingang van 15 Januari 1900. (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer E. Kruit hof, met iugang van 1 Januari, (met adviezen.) 4. Benoeming van een onderwijzer aan do openbare lagere school, 3c soort in de Koningstraat (met advies). 5. Voorstel van Burgemeoster en Wethouders tot vaststelling van de jaar wedden en pensioensgrondslagen van personeel aan de Burgeravondschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden van het personeel bij het Lager Onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot verlichting van de Blaidrenheimstraat (mot adviezen). S. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van een strook grond aan de Puntenburgerlaan (met adviezen). gehaald en veegde zich daarmede het zweet van het voorhoofd. Rosa bloosde ook nog meer, doch sprak moedig: Als bet werkelijk de rechte was, Uwe Hoogheid, waarom zoude ik dan neen zoggen?" „Daai hebt gij gelijk aan!" lachte Beieren. „Heb ik het u niet gezegd, papa Lehmann! En nu nog iets, juffrouw Rosa, maar spreek openhartig: wie is de oprechte Jozef?" Het bekoorlijke kind zag eerst haren vader, dan mij met angstigen blik aan, in weerwil van alle goede voornemens viel het spreken haar moeielijk. Eindelijk haalde zij diep adem en sprak toen haastig: „Met vader's verlof, zou Karei Hollfrich mij het liefste zijn!" Daarop wilde zij rechtsomkeert maken en vluchten, maar Otto hield haar bijna met geweld tegen. Lehmann was op gesprongen. „Hellfrich de school meester dat ontbrak er nog aan!" riep hij, alle achting voor zijn hoogen gast uit het oog verliezend, zoodat ik snel op hem toetrad en hem zeer ernstig toefluisterde: „maar, mijnheer Lehmann, bedenk toch dat gij in de tegenwoordigheid Zijner Hoogheid zijt." (Slot volgt). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afbreken van den muur naast den Onze Lieve Vrouwe toren en tot afscheiden van het terrein aldaar. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het geven van Gymnastiek-onderwijs op de meisjes school en behandelen van de adressen van mej. J. C'. van der Schroeft en de heer J. C. Snouck (met adviezen.) 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van eenige leeraren aan de H. B. S. inzake vaststelling van een minimum salaris (met adviezen.) 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de afd. Amersfoort van don algemeenon Nederlandschen Typografenbond (met adviezen). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. M. Boshuizen (mot adviezen). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie van de muzickveroonigingen „Harmonie", „Eendracht" en „het Amersfoortsch Harmonieorkest Caecilia" (met adviezen). 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van C'. J. Kuntz tot kwijtschelding van een opgelegde boete. Ds. A. II. Haentjens, predikant te Ha irlein, hoopt morgen, Zondagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienst oefening in de Remoustrantsche kerk hier. Ds. E. M. ten Cate, van Apeldoorn, hoopt Zondagochtend half elf in de Luthersche kerk voor te gaan hij de godsdienstoefening van den Doopsgezin den kring. Men schrijft aan het Am. Dagblad uit Utrecht: Het zal voor Amersfoort met zijn groot garnizoen zeker met belangstelling wor den vernomen, dat op 30 November a. s. in den schouwburg te Utrecht door de heeren officieren uit Haarlem een opvoe ring wordt gegeven van „Het Kind van Staat", van Schimmel. De opbrengst van die voorstelling is bestemd voor een standbeeld voor don Stadhouder Koning Willem Hl. De IIaarlcm6che officieren hebben dit stuk ook gespeeld voor II. M. de Koningin, die Hare ingenomenheid er mee te kennen gaf. Overal elders, waar zij het stuk opvoerden, was hun succes groot. Het stuk wordt in den juistcn stijl, historisch getrouw gespeeld en de optredenden geven beschaafd spel te zien, terwijl de dialogen in den juisten toon worden gezegd. Hun samenspel is door het herhaald optreden zeer goed geworden. Ongetwijfeld zullen vele collega's uit Amersfoort deze gala-voorstelling willen bijwonen. De opvoering wordt voorbe reid door het bestuur der afd. Utrecht van het Nederl. Tooneelverbond. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de afd. Amersfoort van den Bond van Ncd. Onderwijzers werd besloten in Januari liet 15 jarig beBtaan van de afdeeling feestelijk te herdenken. Inzake het geven van volledig gymna stiek onderwijs aan de lagere scholen zal een adres aan den Raad worden gericht. In het Bulletin van den Ned. Oud heidkundigen Bond geeft de heer Jan Kalf verslag van de bemoeiiengen der rijkscommissie voor de monumenten, waardoor aan de St. Joris te Amersfoort een nieuwe kosterswoning is aangebouwd, beter harmonieerend met de kerk dan een plan, dat daarvoor oorspronkelijk gemaakt was.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1