- Sloemperoerij, - Chemische Wasscherij J. Hoe veis, OPENBARE LEZING Stadsnieuws. Advertentiën. Ds. J. G. BU8CH KEISER. SOCIËTEIT AMICITIA. Symphonie concert STATIONSSTRAAT 21. A. van der Kuilen. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Nederlandsche Protestantenbond. Donderdag 14 December e.k., des avonds 8 uur precies, F. W. A. J. MOREL, Secretaris. geheel niet geantwoord hebben is wel wat kras, zelfs voor de N. B. C. f 11 December 1905. „Werken en denken en leeren is leven" schreef de Genestet. Toen wij den naam van den waardigen grijsaard, wiens verlies wij thans te be treuren hebben boven dit opstel schreven, schoot ons deze dichtregel te binnen. Gewerkt heeft hij tot aan zijn dood bijna; gewerkt ten nutte van anderen. Ieder, die het voorrecht gehad heeft, met den heer Busch Keiser in aanraking te komen, die hem heeft kunnen gadeslaan in zijn arbeid, zal met eerbied getuigen vpn zijn werklust, zijn ijver, zijn helder heid van geest, doch bovenal getroffen zijn door de geestdrift, waarmee de „jeugdige" grijsaard pal stond voor zijne beginselen. Met een vuur, als ware hij nog niet de veertig gepasseerd, streed hij voor de belangen van de Neder- landsch Hervormde Kerk, stond hij op de bres om haar te verdedigen, waar hij haar rustig voortbestaan bedreigd achtte. Drie en veertig jaren heeft hij het predikambt vervuld in verschillende plaat sen van ons land: S chin gen, Noor- dijk, Ulrum en Dalen kunnen ge tuigen van de liefde, waarmee hij zijn herdersambt bekleedde. En toen toen kwam hij bij ons te Amersfoort, om te „rusten" Welk een rust! Wilt gij weten hoe de nobele werker zelf over „rust" dacht. In: „Brood des Levens", Evangelisch Dagschrift voor het jaar 1900 schreef hij op den lOn December: „Ruston! Wil dit zeggen: voortaan den tijd, neen heel de eindelooze eeuwig heid in werkelooze ledigheid doorbren gen? Waarlijk niet! Dat zou geen zalig heid, veeleer juist het tegendeel er van zijn. De echte Christen is rijk in liefde en de liefde kan niet lui en ledig zijn. Merken moet, werken wil zij". En iets verder noemt hij: „Nut stichten, weldoen, tranen drogen, leed verzachten, vreugde wekken, zegen spreiden, het tijdelijk en eeuwig geluk van den naaste bevorderen" het ideaal van rust voor den Christen. Ds. Busch Keiser kwam hier om te „rusten" van een moeitevollen arbeid. Rusten op z ij n wijze. Hij word voorzitter van het departe ment Amersfoort van het Nut, voorzitter van de KerkelijkeKjesvereeniging„Geloof en Liefde", bestuurslid van de Vereeni- ging Industrie en Huishoudschool, Voor zitter van de Verceniging Volksonderwijs, gaf geregeld Catechetisch onderwijs, preekte nu en dan, en eenveieerende onderscheiding zeker voor een predikant was lid van de Synode der Ned. Herv. Kerk, leverde bijdragen voor godsdien stige tijdschriften bladen enz. Ook ons blad kan getuigen van de werkkracht en groote talenten van den ontslapene. Wij hebben voor ons liggen het nummer van ons blad van Zaterdag 10 Juni 1905 (Beaufort-nummcr) waarin van de hand des hecren de Busch Keiser een artikel voorkomt: „Aan de kiezers, leden der Ned. Herv. Kerk," waarin hij onomwonden zijn meening over den politieken strijd uiteenzet op een wijze en met een vuur aan jonger leeftijd eigen. De grijze, die hier kwam „rusten" heeft ook op andere wijze een werk zaam aandeel genomen aan den politieken ftrijd van het vorige jaar. Hij, die vroeger nooit aan een politiek debat had deelgenomen, heeft in dien tijd van beroering politieke redevoerin gen gehouden „met debat" te Leusden, Veenendaal en Maartensdijk. Onze korte biograpie zullen wij hier mede besluiten, al zouden wij nog veel kunnen schrijven van het nut door hem in andere gemeenten gesticht. Wij zullen de kloeke figuur niet meer in ons midden zien verschijnen, zijn krachtige stem zal niet meer opwekken tot den arbeid, zijn voorbeeld niet meer prikkelen tot trouwe plichtsbetrachting. Ilij is heengegaan na een lang leven van zegenrrijke werkzaamheid. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie, zal op Donderdag 14 December in het gebouw der Loge „Jacob van Campen," een openbare lezing worden gehouden door Dr. J. A. Beijerman, predikant te Amsterdam. Het doel, het oprichten eener afdeeling van don Protestenbond, is nu reeds vrij wel bereikt, daar zich al een betrekke lijk groot aantal personen heeft opge geven als lid van de eventueel op te richten afdeeling. Bij Kon. Besluit is benoemd tot roserve- eorste-luitenant de reserve-twccde-lui- tenant J. II. W. Nicolaï van het 5c leg. Inf. De tweede-luitenants W. J. A. de Wolf en L. J. Rieber van het 5de Re giment Infanterie zijn bevorderd tot eerste luitenant. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts den heer J. van Daal, gob. te Amersfoort. Aan den kapitein van den generalen staf V. Noest is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van do ordeteekenen van ridder in de Leopolds orde, hem door den Koning van België verleend. Het College van Notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft de Hoeren II. W. do Ileus en J. H. Boks, her kozen als Kerkvoogd. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht van Donderdag 7 December 1905, werden de volgende uitspraken gedaan: P. K., 64 jaar, te Amersfoort, bekl. van heling, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. W. H. V., 44 jaar, pakhuisknecht te Amersfoort, bekl. van diefstal van tabak, ten nadeele van A. II., aldaar, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ten huize van rar. Suouck Hurgronje, te 's Gravenhage, een zijner familiele den, is overleden de majoor bij het depót van liet le regiment huzaren, i garnizoen te Amersfoort, jhr. M. W. Borecl. De overledene was een der ver dienstelijkste en door zijn superieuren, wapenkameraden en onderhebbenden meest geachte cavalerie officieren. Eenige jaren was hij als ordonnanceofficier aan het Militaire Huis van H. M. de Koningin verbonden, terwijl hij als rit meester der huzaren geruimen tijd ge detacheerd is geweest bij de rijschool der Oostcnrijksche cavalerie te Weenen. Naast de ordeteekenen van Oranje-Nassau en do Eikekroon, was deze hoofdofficier met eenige buiteniandsche orden versierd. Programma der extra-muziekuitvoering. Donderdagavond te half acht te geven in de groote zaal van „Amicitia" door het muziekkorps van hot 4e regiment huzaren met welwillende medewerking van eenige dillettanten uit Deventer onder directie van den heer H. A. Maas: 1. Marcho de l'opéra „Paljas" van LeoncavalloKontzak. 2. Ouverture de l'opéra „Le Bar bier de Séville"Rossini. 3. AdagioBargiol. Violoncelle-solo door den heer H. van Otterbeek Bastiaans. 4. Honnnaga A Beethoven, fantaisieSchreiner. 5. Ouverture de „Alphonso d'Es- trella"Schubert. 6. a. Andante cantabile uit de 2e Sonate van MozartMaas. b. Les Rameaux, chanson Faure. pour trombone et piston solo, door de heeren A. van Otterbeek Bastiaans en P. Plant 7. Gross Wien, Walzer Strauss. De verceniging „Handel en Nijver heid" vergadert Donderdag in „De Zwaan." Er zullen o.m. in behandeling komen: het vormen van een feestcommissie (in verband met het 5-jarig bestaan) en een voorstel van het bestuur tot het houden van een gecombineerde vergadering met de vereeniging „Vreemdelingenverkeer," in zake het landhuishoudkundig congres en de landbouwtentoonstelling, het vol gend jaar alhier te houden. Dc landbouwcursus voor milliciens van het 5e reg. infanterie werd gisteren avond voor het eerst gehouden in een der schoollokalen van het korps, van 6 tot 8 uur. De volgende voordracht zal op 18 dezer plaats hebben. Het examen aanv. dier- en delfstof- Runde is aan dc Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd door Mej. W. J. F. Rost alhier. Donderdag jl. werd in de zaal van het café „de Arend", de 3e vergadering gehouden voor dc leden der onderoffi- ciersverecniging „Ons Belang". Als spreker trad op de heer Beumer, leeraar aan den H. B. S. alhier, met het onderwerp: „Inrichting en werkkring van de besturen van ons land als Provincie, Gemeente enz. Spreker gaf op zeer heldere en begrijpelijke wijze een overzicht van do samenstelling der regeering en van de verschillende besturen; verklaarde ver volgens de verhouding van het Staats bestuur tot die van provincie en gemeente en deed daarbij duidelijk uitkomen waar deze berust op centralisatie en waar op decentralisatie. In het bijzonder werd gewezen op het feit, dat, hoewel de Grondwet deze verhouding in deccntraliseerenden zin heeft gewild, door latere wetten het zelfbestuur van de laatstgenoemde twee lichamen voor een groot deel een doode letter is geworden, in het bijzonder voor het provinciaal bestuur. Tevens werden aangegeven de eischen van benoembaarheid voor verschillende functiën en de wijze van verkiezing. Een dankbaar applaus volgde op het gesprokene. Na de lezing maakten enkelen nog van dc geboden gelegenheid gebruik, om eenige vragen te stellen, welke door den spreker welwillend werden beant woord. Na een hartelijk woord van dank sloot de voorzitter te 10*/2 uur de goed bezochte vergadering. Nu er in onzen Gemeenteraad al eenige malen zoo druk over gymnastiek onderwijs is gesproken, vinden wc het niet onaardig onderstaand artikeltje een plaats in ons blad te verleenen. Het is ontleend aan Het Turnblad, orgaan van het Nederlandsch Gymnastiekvcr- bond. Turngebouw te Haastrecht. (JK.-H.) Haastrecht is een kleine Zuid-Hol- landsche gemeente in de buurt van Gouda, waarvan men in Aardrijkskundige leerboeken niet veel dan den naam zal aantreffen. Hoe dit plaatsje aan een schitterend turngebouw kwam, mag niet onbekend blijven. Sinds enkele jaren bezit H. een turnclub, opgericht op initiatief van makker P. van Leeuwen, ouderwijzer te 's Gravenhage en woonachtig te Gouda. Deze heeft tot voor korten tijd belangeloos de vercening geleid en niet zonder succes. In dc beginne werd ge turnd in een schoollokaal. Voor den aanvang van iedere les moesten de schoolbanken weggezet, de paar arm zalige toestelletjes geplaatst worden, waarbij geen enkele spijker gebruikt mocht worden en na afloop moest alles weer in den oorspronkelijken toestand gebracht worden. Op den duur ging dit niet. Begrijpelijk, dat men naar ecne andere gelegenheid omzag, die ook ge vonden werd in eene stichting van Mevrouw Douairière Lefèbre de Montig nyBisdom van Vliet. Deze gelegenheid, een gebouw, bestemd voor 't houden van lezingen, beantwoordde wel niet volko men aan de eischen van een turnlokaal, maar was in ieder geval beter dan 't in gebruik zijnde. Dat Mevr. Lefèbre, niet bekend zijnde met 't turnen, aarzelde hare toestemming te geven moet men billijken, evenals wc de pogingen van makker van Leeuwen toejuichen, die ten Blotte met gunstigen uitslag bekroond werden. Dapper gingen de turners nu aan 't werk voor de propaganda. Spoedig,werd eene uitvoering gegeven, waarbij men veel te kauipeu bad met plaatsruimte en waar sommige bezoekers nu en dan angstig naar boven zagen uit vrees ge troffen te worden door neervallende lampen. Deze waren n.l. niet zoo be vestigd, dat zij tegen 't schudden der vaststaande toestellen konden. Onge lukken vielen echter niet voor. Dat Mevr. Lefèbre aanwezig was en de eereplaats innam, behoeft nauwelijks vermeld. Eenige dagen na 't plaats vinden dei- uitvoering werd de jonge directeur bij Mevr. L. ontboden, die hare groote tevredenheid te kennen gaf hare volle sympathie uitsprak met ,lf turnen en zich van tal van bijzonderheden, de gymnastiek betreffende op de hoogte stelde. Over twee zaken echter was zij niet best te spreken. In de le plaats ging 't niet aan, dat een directeur „belangeloos" zoo veel arbeid ver richtte, voortaan zou dat uit zijn. En dan, de Protestantenbond (zooals 't oefenlokaal genoemd wordt) was niet berekend voor tuinwerk. 't Spreekt, dat makker v. L. met ge mengde gevoelens huiswaarts keerde. Eenerzijds, nu ja, wie zou nietmaar aan den anderen kantje lokaal mis sen, waar je reeds thuis begon te raken. Enfin, afwachten maar. Eenige weken' later werd hij ontboden bij een architect te Gouda. Wie kan zich niet zijne verbazing voorstellen, toen deze hem een ontwerp voor een turn gebouw onder den neus duwde met de vraag of hij veranderingen wenschte enz. Dit gebouw moest op last van Mevr. Lefèbre te Haastrecht opgerichtwordett! Bescheidenheid verbiedt ons zelfs maar een gissing te doen over de waarde van deze stichting. Ze is grooisch en helaas cenig. Zoo sierlijk en soliede 't er van buiten uitziet, even zoo is't van binnen gesteld. Eene verbetering buitenwaarts, werd later nog aangebracht. Het middelgedeelte, de zaal, die van buiten gezien inspringt, hoeft eene lange waranda gekregen, van boven met glas bedekt, aan 't front met gesmeede ijzeren ornamenten fiaai versierd en voorzien van een mooi parkctvloertje. Voor 't gebouw ligt een groot rond grasperk, groot genoeg om met 100 turners te werken. Hierop turnen de Haastrechtenaars 's zomers, 's Winters wordt in Je zaal gewerkt, die 10 M. bij 25 M. is en waar 't altijd frisch en stofvrij is. Terzijde en achterishetterrein beplant met boomen en sierheesters. Dat alles is omgeven door een sloot en rasterwerk met 't oog op 't voetballen. Van den hoofdweg is het terrein afge sloten door een hoog ijzeren hek. Het geheelc terrein is naar schatting 4800 M'. groot (60 M. bij 80 M.) Het geheele gebouw is zoowel binnen als buiten keurig afgewerkt, zelfs voor zien van koffiekamers enz. tot privaten toe. Van binnen is't passend gemeubileerd met gordijnen van de beste soort, lampen, kachels, coulissen, stoelen en tafels, zoodat bij 't geven eener uitvoering bijv. zelfs geen stoel of tafel bij een herbergier gehuurd behoeft te worden. 't Spreekt dat zoo'n gebouw tal van uitgaven met zich brengt. Maar geen nood! Vuur en licht wordt betaald, eene vaste werkvrouw is aangesteld, die na iederen oefeningsavond alles weer schoon maakt. Voor den aanvang van de les sen branden de groote vulkachels en de lampen overal, waar dat noodig is- En dat alles kost aan de club niets. Het zou echter jammer zijn, indien dit gebouw onkel gebruikt werd door de turnclub, daarom hebben de muziek- verceniging en een Rederijkerskamer ook vrij gebruik ervan, zoodat 't thans voor de gemeenschap dienst doet. Maar een feit is het en do geheele inrichting wijst erop, dat 't gebouwd is met de bestemming tot turnhal. Het draagt den naam van „Concordia". Albertus, z. van G. Jekcl en M. Spier. Jacobus, z. van J. Pothoven cu G. van Hoek. Johan Ferdinand Christoffcl, z. van J. F. C. Scheidier en C. Dalebout. Maurits, z. van J. Westerveld en M. E. Baljaw. Thimotheus, z. van I). van de Kooy en A. Kok. Corne lls, z. van W. van Kammer en R. van Middendorp. OVERLEDEN: Reinier Bosch, oud 04 j. wedr. van II. Klok. Boaba van der Geld, oud 59 j., echtgen. van A. Butselaar. SPORT. QuickVitesse II (41). Quick is volledig, terwijl Vitesse twee invallers heeft. Als om twee uur be gonncn wordt, blijkt Q. al dadelijk do sterkere, zoodat Vitesse's keeper spoedig werk heefl, deze weert zich echter uit stekend. Aanval op aanval wordt on dernomen, doch zonder succes. Nu gaan de Arnhemmers er met den bal van door en zien we twee maal een der voorhoedespclcrs met den bal voor den keeper staan, doch deze redt meesterlijk. Dan treedt hun linkerwing op, de half back en back loopen er naar toe, doch komen in zoo'n onaangename botsing dat zij niet meer verder kunnen, waar door de linksbinnen van V. vrij spel heeft en Vitesse de leiding krijgt met 10. Na de rust dio met 10 inging, was Quick verreweg de sterkere en het duurde ook niet lang of de gelijkmaker kwam. Eenigen tijd later scoorde de rechtsbinnen en voordat de referee tijd had gefloten, had de linksbinnen 2 maal den bal langs dc keeper getrapt. Quick won zoodoende met 41 en vergrootte daardoor de kans op 't kampioenschap Zondag a.s. speelt Quick tegen G. V. C. II uit Wageningen. Gezien de overwinning van 110 in Wageningen, zal het voor do Q. spelers wel geen zware strijd worden, doch men kan nooit weten. II. V. C. won van Quick IU met 21. Stand bij rust 20. Burgerlijke Stand. van 9 tot 13 Dec. GEBOREN Matthijs, z. van G. II. van den Hoek en L. V. van de Weteiing. t Heden overleed in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze hartelijk geliefde vader, behuwd- en grootvader, JOHAN OERARD BUSCH KUISER, weduwnaar van vrouwe E. C. TIJL. Garmerwoldc. M. L. E. TJASSENS KEISER— Busch Keiser. G. J. F. TJASSENS KEISER. Amersfoort. H. M. BUSCH KEISER. Bedum. J. BUSCH KEISER. J. C. L. BUSCH KEISER— Boeima. Amersfoort. G. C. VAN DER MEER— Busch Keiser. J. C. VAN DER MEER en kleinkinderen. Amersfoort11 Dec. 1905. VOOR DE LEDEN op Donderdag 14 Ileccuibcr 1905, te geven door het Muziekkorps van het le Reg. Huzaren, directeur de heer H. A. MAAS, met welwillende mede werking van eenige IIII. dilettanten uit Deventer. Met het oog op hot vertrek v. h. orkest, aanvang half aelit. Koninklijke NederlandseliC Opgericht 1864. ROTTERDAM. Goederen kunnen dagelijks worden gebracht te Amersfoort, Spoedige aflevering. Billijke prijzen. Handel in fruit en ingemaakte groenten. WESTSINOEI, 33. GEVESTIGD 189Q. - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, Kcstelkantoor: Arnhemsche straat 1 „De Graaf van Atlone." van Dr. J. A. BEIJERMAN, Predikant te Amsterdam, op in het Gebouw der Loge „JACOB VAN CAMPEN," Van Pcrsijastraat I. Nameus het voorloopig Comité der Afdeeling,

De Eemlander | 1905 | | pagina 3