met goud versierd, later kleine koperen munten en andere geschenken, die den naam van strena droegen, waarvan de Fransche naam c'tretines voor nieuw jaarsgeschenken is afgeleid. Vooral in Frankrijk en in de andere Romaansche landen van Europa is het nieuwjaars feest een waar volksfeest, gelijksoortig met het Sint-Nicolaasfeest in Nederland en het Kerstfeest in Duitschland en Engeland. In ons land bepaalt men zich op den nieuwjaarsdag tot gelukwenschen en veel drinken. De mindere brengt een bezoek aan zijn meerdere om hem alle heil en zegen toe te wenschen, in de hoop, dat de meerdere hem voor het toegewcnschte geluk rijkelijk zal be loonen. In iets hoogcr en in de hoogste kringen houdt men recepties, waarop men elkander allerlei beleefdheden be wijst, voornamelijk bestaande inbuigingen en strijkages, terwijl vaak een het woord voert en in uitgezochte woorden ver klaringen aflegt, die goed gemeend kunnen zijn, maar gewoonlijk niet zoo h_cl ernstig worden opgevat. Nering doenden slaan tegen Nieuwjaar een voorraad kaartjes in en hebben al eenige dagen tevoren een lijst aangelegd van personen, die zij vooral niet mogen vergeten, en de courantcnuitgevcrs, hierop speculeerendc, geven voor weinig geld gelegenheid om niemand over 't hoofd te zien. Niemand echter voor wicn de nieuwjaardag onaangenamer is dan voor den brievenbesteller, want het aautal kaartjes en drukwerken, die aan zijn zorgen worden toevertrouwd, is zoo groot, dat hij er bijna wanhopig onder zou worden. Voor hem zijn de eerste dagen van nieuwjaar een ware plaag en hij zon er niets tegen hebben, wanneer de weinig bctcekencnde liefhebberij „elkander een kaartje te zenden werd afgeschaft. Daarin zijn de drukkers het niet met hem eens" Toch verdient het wel overweging om in den tegenwoordigen tijd, waarin alles door bonden beschermd wordt, een bond op te richten tot bescherming van brievenbestellers en soldaten, die hen te hulp moeteu komen, om ook dezen een vroolijken nieuwjaarsdag te bezorgen. Itaadsvcrslag. Donderdagmiddag half twee vergaderde de Raad onzer Gemeente onder voor zitterschap van den Burgemeester. Na opening door den Voorzitter leest de secretaris de notulen der vorige verga dering, die werden goedgekeurd zooals ze door hem zijn ontworpen. De voorzitter deelt mede, dat bericht is ingekomen van de hoeren mr. P. J. F. van Voorst Vader, N. Vels-IIeijn en M. R. N. Oosterveen, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. "Verder afwezig: Mr. J. Heijiigers. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: een schrijven van den Minister van Binncnlandsche Zaken houdende goed keuring van de benoeming van den heer Ilovens Grève; een missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit inzake de vaststelling der salarissen van de dames Oerlemans en Ilolstein en van den heer Kraan; besluit van Ged. Staten tot machtiging van het doen van betalingen uit den post onvoorziene uitgaven; van Ged. Staten goedkeuring der begrooting over 1906 van de Schutterij idem van het raadsbesluit inzake overname van grond van Baron van Boecop aan de Puntenburgerlaan; idem van de Gemeentebegrooting 1906; een mededeeling van B. en W. be treffende den nachtdienst aan het Telephoonkantoor Het schrijven van Burg. en Wetli. aan de Ncderlandsche Bell Telephoon-Maat- schappij luidt als volgt: Het is ter onzer kennis gekomen, dat onder de abonné's van detelephoon een aan het Bestuur uwer Maatschappij gericht adres ter onderteekening circuleert, waarbij wordt verzocht, in de dienstregeling zoodanige wijziging tc biengen, dat, in plaats van het bepaalde in het 14e punt der concessie voorwaarden, wordt bepaald, dat onafgebroken dag en nacht gelegenheid zal worden gege ven tot het maken van verbindingen aan het Centraal-bureau. Nu uit de toenemende aansluitingen blijkt, dat aan het gebruik van de telephoon tneer en meer behoefte bestaat en zich dagelijks de bezwaren doen gevoelen aan de tijdelijke sluiting van den dienst verbonden, meencn wij, dat er voor uwe Maatschappij alleszins termen bestaan, bovenbedoeld verzoek in te willigen vooral omdat de finaneieele gevol gen van deze dienstuitbreidiug vermoedelijk niet ongunstig zullen blijken te zijn. Hierop is van de Telephoon-Maat- schappij het volgende geantwoord: Wij ontvingen Uwe missive d.d. 20 October j.l., no. S647, en het door geabonneerden geteekende adres. Van den inhoud daarvan hebben wij met belangstelling kennis genomen, daar wij immer gaarne, voor zoover ons zulks mogelijk is, medewerken tot maatregelen, die het nut van de telephoon voor onze geabonneerden kunneu verhoogeu. Wij erkennen, dat in de laatste maanden het aantal geabonneerden in sterkere mate is toegenomen, dan voorheen kon worden geconstateerd en bedraagt dit thans circa 150. Hoe ongaarne ook, kunnen wij echter in dat aantal, waarbij ook te letten is op liet lage abonnements-cijfer, waarvoor in Amers foort telephoougemeenschap wordt verschaft, geene vrijheid vinden om, gelijk U voorstelt, in het hepa.ddo van art, 14 der concessie zoodanige wijziging aan to breugen, dat daardoor onze verplichting met invoering van een onafgebroken dag- en nachtdienst worden uitgebreid. Wel zouden wij gaarne willen medewerken tot het verkrijgen van eeue regeling zooais die sinds enkele jaren door het Gemeente bestuur van Schiedam is mogelijk gemaakt. De Gemeente Schiedam heeft namelijk voor hare rekening oen Gemeente-ambtenaar aangesteld, die gedurende den tijd, die er verloopt tusschen de sluiting van onzen diensttijd en de weder-opeustelling van ons bureau, voor de bediening zorgt; terwijl de Gemeente ons per jaar t'50.— betaalt ter tegemoetkoming in de kosten van verlichting en verwarming. Wanneer ook Uwe Gemeente zulk eene regeling wil invoeren, dan zijn wij gaarne bereid mede te werken en dien persoon tot ons Centraal bureau toegang te geven ten eiude zich te bekwamen in het bedienen der tafels en hem vervolgens, nadat hij blijken zal hebben gegeven daarmedo ge heel vertrouwd te zijn, in degelegonheid te stellen in de uren na sluiting tot opening van den dagdienst, op het Centraal-bureau do bediening waar te nemen. Het zal ons aangenaam zijn, indien zulk eeue regeling, die gedurende enkele jaren in Schiedam is ingevoerd en aldaar voldoet, door U in overweging wordt genomen en van u te mogen vernemen, dat U tot het invoeren van eene aoodanige regeling bereid wordt gevonden. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter. Zou het niet wenschelijk zijn aan B. en. IV. om advies te vragen in deze kwestie. De Voorzitter. Ik wil u even opmerken, dat er geen verzoek of voor stel bij ons is ingediend, maar dat we alleen ons in correspondentie hebben gesteld mot de Telephoon-Maatschappij naar aanleiding van het adres aan de maatschappij, inzake nachtdienst. We hebben deze correspondentie nu over gelegd. Wanneer particulieren nu iets willen doen, dan kunnen ze nader bij het Gemeentebestuur komen om subsidie of andereu steun. De heer Gerritsen. Ik blijf er bij dat het toch wenschelijk kan zijn, in deze van advies te dienen. Meenen Burg. en Weth. dat er voor de Gemeente geen voordeelcn zijn verbonden aan de instelling van nachtdienst, dan adviseeren ze tegen. Zijn er evenwel voordeden aan dan kunnen B. en W. voorstellen doen om deze zaak te steunen. De Voorzitter. Maakt U er een voorstel van? De heer Gerritsen. Ja, mijnheei do Voorzitter. De Voorzitter. Wordt dat voor stel gesteund. De heer en Tromp van Holst en Hamers. Ja, mijnheer de Voor zitter. Zonder hoofdelijke stemming wordt hot voorstel aangenomen. Verder zijn ingekomen: Uitbreidingsplan van de Gemeente; mededeeling van B. en W. inzake benoemingen van ambtenaren ter secre tarie; idem inzake vaststelling eener instruc tie voor het personeel ter secretarie; een dankbetuiging van agenten van politie voor de toegestane vacature- gelden; een mededeeling van den heer Hovens Grève, dat hij zijn benoeming aanneemt; een adres van den heer Dumoidin e.a. met verzoek het adres van den lieer Snouck inzake het in gebruik krijgen van een gemeente lokaal niet toe te staau; te behandelen bij het desbetref fend verzoek; mededeeling van mejuffr. v. d. Schroeft, dat ze haar verzoek intrekt; een verzoek van het werklieden ver bond „Patrimonium" tot instelling eener vcrvolgklasse voor teekenen aan do Burgeravondschool; naar B. en W. om advies; een verzoek van den heer Kriiseraan om benoemd te worden tot makelaar; om advies; een verzoek van de Naamlooze ven nootschap „Amersfoort" om aanleg van wegen; om advies; een verzoek van de vennootschap tot exploitatie van het Berg-hótel omtrent aanleg van twee wegen; om advies; een verzoek van J. van Keulen tot verkoop van ecu strook plantsoen bij de Bloemendaalsche straat; om advies; een schrijven van Regcuten van liet Burger Weeshuis, 't welk door den secretaris wordt voorgelezen. Regenten doen mededeeling van de milde schenking van baron Yan Boetze- laer, van het Aldegonde Gasthuis, onder beding dat ook kindereu uit Leusden kunnen worden opgenomen. Dit ge schenk is door Regenten dankbaar aan vaard. Zij verzoeken uu om wijziging van enkele artikelen uit het Reglement, welke wijziginging nu noodig is. Ze verzoeken den Raad drie leden uit zijn Midden te benoemen ten einde deze wijzigingen voor tc bereiden. Tevens dcelen wij mede, dat ze besloten hebben het weeshuis voortaan te noemen Burger Weeshuis Aldegonde, opdat de naam Aldegonde bewaard blijvc. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen yooi- nog niet op het verzoek van heeren Regenten in te gaan, maar een commissie te benoemen, die zal onderzoeken welke betrekking er bestaat tusschen de Gemeente en liet Burger W ecshuis. De Raad vereenigt zich hiermee, waarna de voorzitter als leden dier commissie aanwijst de heerenYan Eek, Jorisson en Plomp. Verder is nog ingekomen een adres van den heer J. M.jThiel, met verzoek om schoolvergaderingen voor de II. B. School; om advies; een adres van den volgenden inhoud: Oiidergeteekenden, vernomen hebbende dat Burgemeester en Wethouders op het adres van Leeraren, inzake hun Pensioen, in anderen geest adviseeren dan door adtes- santen is voorgesteld, geven U eerbiedig in overweging het verzoek der Leeraren in te willigen, zooals het is gedaan, waardoor de Gemeente zekerheid heeft dat alle adres santen de Gemeente-regeling zullen verlaten, of wel, dq behandeling van het bedoelde rekest te willen uitstellen tot eene volgende vergadering, opdat de publieke opinie of eventueel de Leeraren zich kunnen uit spreken over het voorstel van B. en W., hetgeen niet overbodig mag geacht worden, daar ondergeieokendeii, reeds bij oppervlak kige beschouwingen, onbillijkheden en weer legbare opvattingen in dat voorstel hebben gevonden, terwijl de aanneming ervan niet alle leeraren zal doen be sluiten de Gem een teregeling te verlaten. (get.) J. H. Moll, B. D. Best, F. Rauh, J. H. Rcvnders, F. Wesseling, I. M. J. Hoog, W. N. Coeuen, A. v. W. Errens, G. J. Buys, J. M. Thiel, S. de Vries. Te behandelen bij punt 6 der agenda. Hierna komt de agenda in behandeling. Punt 1. Vaststelling 2de suppletoir kohier Inkomstenbelasting dienst 190.Ï. Wordt vastgesteld op f 793.25. 2. Vaststelling 1ste suppletoir kohier straatbelastiug dienst 1905. Wordt vastgesteld op f 10.35. 3. Voorstellen van Burg. en Weth. tot wijziging jaarwedden personeel Lager onderwijs. De voorstellen betreffende de ver hooging der salarissen van de dames Ilulsteyn, Duyster en Koentz. Z. d. en z. h. st. conform de adviezen besloten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling verordeningen regelende de heffing en invordering van rechten wegens diensten bewezen door de ge meente-reiniging. Z. d. en z. li. st. conform de adviezen besloten. 5. Voorste) van de commmissio van wetgeving tot wijziging der verordening, houdende bepalingen omtrent openbare orde. De Commissie van wetgeving stelt voor art. 10 der „Verordening, houdende bepalingen omtrent openbare orde," vastgesteld kij besluit van 29 Nov. 1SS6 en gewijzigd bij besluiten van 28 October 1891 en 25 Januari 1898, tc doen ver vallen, aangezien in het bepaalde in art. 10 dier verordening thans voorzien is door de artikelen der Loterijwet 1905. Wordt z. d. en z. li. st. aldus besloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende de pensioneering van leeraren bij het Ilooger- en Middelbaar onderwijs. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter. Ik ben er tegen om de zaak thans te behandelen en ik wensch dan ook voor te stellen de des betreffende stukken eerst in dc afdeelingen te behandelen of in ieder geval uit te stellen tot een volgende vergadering als Burg. en Weth. zich duar beter mee kunnen vercenigen. De heer Jorissen. Het doet me genoegen. Mijnheer dc Voorzitter, dat een rekest is ingekomen om de zaak uit te stellen, want, ik weet niet hoe het met de andere heeren is, het kan wel aan mij liggen, maar ik heb me nog geen juist oordeel in deze kwestie kunnen vormen. Gaarne zal ik dan ook het voorstel van den heer Gerritsen tot verzending naar de afdeelingen steunen. Maar ik wensch er nog iets aan toe tc voegen. Zou het niet mogelijk zijn ons door een deskundige te doen voor lichten. De heer Thiel moge hier niet buiten de zaak staan, maar hij heeft getoond goed in de zaak te zitten, zoo dat hij ons alle gewenschte inlichtingen kan geven. Daarom zou ik er bij willen voegen, den heer Thiel in de afdeelings vergadering zijn standpunt te laten uit eenzetten. Burg. en Weth. kunnen dan een deskundige uitnoodigen om hun standpunt te laten verdedigen. De heer Plomp. Ik vind, we moeten doen, wat de heeren zelf ge vraagd hebben en dat is: uitstellen. We kunnen dan wachten op hun inlichtingen en daaruit zien wat die heeren willen. We kunnen het voorstel in een volgende vergadering dan wel behandelen en behoeven het niet naar de afdeelingen te zenden. De he er Ge r ri tse n. Ik zou liet liever naar do afdeelingen verzenden, omdat we dan het voorstel van alle kanten kunnen bezien en dan kunnen we dadelijk beslissen. Stellen we het nu alleen maar uit, dan vrees ik, dat et- in de volgende vergadering nog hoeren zullen zijn, die blijken nog niet op de hoogte te zijn. DeheerJo rissen. Dat kan immers evengoed door dadelijk de toelichting van een deskundige te vragen. De heer Van Kalken. Wanneer we de zaak in de afdeelingen behandelen dan kan ieder lid voor zich inlichtingen inwinnen bij een deskundige. Ik ben er dan ook tegen een deskundige uit tc noodigen voor de afdeelingsvergadering. De li c e r Visser. Het komt mij ook beter voor alles naar de afdeelingen tc verzenden. De leeraren zeggen, dat zij inlichtingen zullen geven, welnu laten we die inlichtingen afwachten. De heer Thiel is in deze zaak geen deskundige, omdat hij zelf partij is. Laten we liet voorstel naar de afdeelingen verzenden, die dan niet te spoedig moeten bijeen komen, dan hebben de heeren alle ge legenheid om ons in te lichten. D c heer II a m e r s. Ik kan me het best vereenigeu met hetgeen dc heer Visser heeft gezegd, ik geloof, dat dat het beste is. De Voorzitter. Het voorstel van den heer Gerritsen is dus om het naai de afdeelingen te verzenden en van den heer Plomp om de beslissing te ver dagen. 't Is nu de Traag welk voorstel het verststrekkend is. De heer Plomp. Ik trek mijn voorstel in. De heer Esveld. Ik zou zeer gaarne eens een deskundige willen hoo ien, om de zaak ook eens van een anderen kant te kunnen bezien. De lieer Celosse (moeilijk ver staanbaar). Er bestaat groot bezwaar iemand, die niet tot de afdeelingen be hoort tot de vergaderingen toe te laten. Van de. zaak is zeer veel werk gemaakt en ze is goed bestudeerd. Als het nu noodig is advies in te winnen, dan is daar altijd nog wel tijd voor. De heer Hagedoorn. Ik heb oorspronkelijk verbaasd gestaan over het stuk van Burg. en Weth. Dat is een groot stuk werk, dat veel werk en studie eiseht. Ik heb ook getracht om op de hoogte te komen en dat gaat dan natuur lijk wel van het algemeene gedeelte, maar niet zoo goed van de finesses. En voor mij is een der finesses dit: welk belang heeft elk lceraar er hij. Wc kunnen deze zaak dan ook eerst goed behandelen, als we ook weten wat de leeraren er van zeggen. Ik voor mij geloof, dat de zaak te veel wordt bezien uit het oogpunt van een levensverzeke ring en niet als een pensioen van een gemeente aan een gemeentedionaar. Een deskundige zou dan ook nog altijd kun nen falen, omdat hij het uit een oogpunt van Levensverzekering beschouwt. Het beste lijkt mij dan ook het voor stel Visser om uit te stollen eu de afdeelingsvergadering te houden, nadat het adres der leeraren is ingekomen. l)e heer Van Eek. Den leeraren wordt gelegenheid geboden in een ander fonds te komen. De gemeente komt hen daarbij te gemoet, door den overgang gctnakkelijk te maken. We hebben hier dus een kwestie van billijkheid van de Gemeente tegenover de ambtenaren maar ook omgekeerd. Een deskundige kan daarbij evenwel geen oordeel vellen. Het voorstel-Gerritsen wordt hierna in rondvraag gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. 7. Voortstel van Burg. en Weth. betreffende de bestrating o«i verlichtiil van den Bisschopsweg en Achter Luiaarf Zonder discussie en zonder hoofdelijk stemming wordt het voorstel tot afwijzij aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Wet betreffende de gaslevering buiten I gemeente. De heer Van Esveld. Mijnhci de Voorzitter, Nadat ik de stukken htl gelezen, die aan de gascommissie dooi Burg. en Weth. zijn verzonden, heel me het voorstel van B. en W. ten zeerst! verwonderd. In den brief lezen we dak B. en W. wenschen, om alle moeilijk! heden te vermijden slechts contractueel J verbinding met de gemeente, in welkj de personen die gaslevering wenschen! wonen. In verband hiermee moeten wel niet ingaau op het voorstel, daar eerst] moet blijken of iu deze kweste de gemeente Hoogland oen contractueele I verbinding wil aangaan. B. en W. zeggen dan verder, dat, hoezeer zij ook uit een oogpunt van een grooter debiet van gaslevering een der gelijke regeling voor de fabriek wensche lijk achtten, zij toch in deze meenden het algemeen Gemeente-belang op den voorgrond te moeten stellen en het wonen buiten de gemeente, doch in de onmiddellijke nabijheid daarvan, niet van Gemeentewege aantrekkelijk te moeten maken. Dat is m. i. de juiste redeneering. Maar iets verder keeren B. eu W. in eens om. Het algemeen Gemeentebelang gooien ze op zij en wel op grond van een bestaauden toestand. De vroegere concessionaris van de Gasfabriek heeft, waarschijnlijk zonder medeweten van de Gemeente Hoogland buiten Amersfoort gas geleverd. Bij overgang vau de Gasfabriek aan de Gemeente hadden B. en W. aan dien toestand een einde moeten maken. Toen is de fout al ingezien en nu zouden we toch gas gaan leveren buiten de Ge meente. Wat is nu hier het groote belang? liet belang van een particulier, die in Hoogland is gaan wonen. Niettegen staande hij in Amersfoort zijn geld ver dient, ontgaat hij zoodoende de lasten. Eu nu hij eenmaal buiten de Gemeente woont, ziet hij, dat het toch ook wol onaangenaam, is als men niet van de gemakken kan profiteeren, Hij wil het onaangename, dat hij nu geen gas kan krijgen, eearteeren. 't Is dus hier zuiver een particulier belang waarop de Ge meente niet mag ingaan. Buitendien is de verhooging van den gasprijs met 1 ct. per Mniet voldoende, ik wensch daarom voor te stellen het voorstel in tweeën te behandelen: le de beginselkwestie: Zullen we aan andere Gemeenten leveren en 2e de prijs moet niet zoo billijk gesteld worden, maar minstens op 9 of 10 ct. per H3. De heer Gerritsen. Ik heb met belangstelling de uiteenzetting van den heer Van Esveld gehoord, maar ik geloof, wanneer we zijn advies volgen, dat we dan het paard achter den wagon spannen. Als Burg. eu Weth. voor 5 jaren niet gedaan hebben wat ze moesten doen, dan mogen ze nu maar niet terug trekken. De beginselkwestie kunnen we nu vrij wel onbesproken laten, want het geldt eigentlijk een groote reparatie, zoodat de Gemeente maar niet mag zeggen: nu trek ik die woorden in. Ik kan me dan ook volmaakt voorstellen, dat B. en W. hnn voorstel hebben ge daan. Wanneer de principieele kwestie moet worden besproken, wil ik er het mijne wel van zeggen, maar in ieder geval is het in liet belang van dc Gemeente. En nu kan de heer Van Esvel'd wel zeggen 1 ct. is niets, maar er zijn ook nog wel andere centen. Ik geloof dat het kleinsteedsch zou zijn er niet op in te gaan. De heer Jo ri sse n. Ook ik wil gaarne het voorstel van Burg. en Weth. steunen. Wat de heer Van Esveld heeft gezegd, dat de heer Van Vollenhovon buiten de Gemeente woont is niet waar. Rcquestrant woont in Amersfoort, maar door omstandigheden kan hij zijn pak huizen niet alle in Amersfoort bouwen. De lieer Visser. Toen we de Gasfabriek overnamen, hebben we dadelijk wel gezien, dat er twee per sonen buiten de gemennte gas ver bruikten. Wc hebben er toen niet over gesproken, daar we voorzichtig moesten zijn. We konden niet vooruitzien of we wel resultaten zouden verkrijgen met dc Gasfabriek. Nu is de toestand zoo, dat twee huizcu, die van den beginne af gas hebben gehad, bijna geen licht meer kunnen krijgen. Toen dat adres in dc gascommissie ter sprake kwam heeft deze gezegd, je kunt alles krijgen, maar alles voor jouw rekening. We kunnen de zaak keeren, zooals we willen, maar dc Gasfabriek is een industrieele onder neming van de Gemeente en het is noodig dat deze zooveel mogelijk geld opbrengt. Daarom hebben we gezegd: ge moet alles betalen tot aan den Meter.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2