No. 104. 2e Jaargang Zaterdag 30 December 1005. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U (Bijvoegsel). Stadsnieuws. bekendmaking Allerlei. Advertentiën. I Vruchtboomen. H. SNELLiNK, Aanleg en onderhoud van Tuinen. De Bruiloft van Kloris en Roosje. DE EEMLANDER. Ter soliij ut: Woensdags eu Zaterdags. Iturcau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3-00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden0.75 Franco per post- 0.90 I'rijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.03 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Het aantal ambtenaren aan het Post kantoor alhier wordt nu definitief met een tweetal vermeerderd. Respectievelijk met ingang van 4 Januari on 1 Februari a.s. treden de heeren H. Hol eu A. Pijper in functie. Het Post- en Telegraafkantoor zal op Nieuwjaarsdag voor het publiek geopend zijn als op Werkdagen. In de. plaats van wijlen den majoor Jhr. Borecl komt alhier in garnizoen de bij het le regiment huzaren nieuw be noemde majoor H. D. TwisB. Met de werkzaamheden voor het nieuwe Berghotel is men reeds druk bezig. Het oude, dat des Zomers voor vele Amcrs- foorters een aantrekkingspunt was, is geheel verdwenen. Er zal daar een Engelsch park worden aangelegd, tern ijl 't nieuwe hotel pl. m. 100 M. van den straatweg af zal verrijzen. De Vennootschap „Amersfoort'', die reeds zoovele mooie wegen op den Berg heeft aangelegd, zet dit werk flink voort. Twee prachtige breede wegen, looponde van den Utr.straatw. naar villa Lisiduna, zijn nu weer in aanleg. De le luitenant der cavalerie van het O. I. leger K. W. Rauh is benoemd tot ritmeester. De le luit. L. Schutte, van het 5e reg. inf., die verzocht heeft voor den tijd van drie jaren bij do landmacht in West-Indië te worden gedetacheerd, is opgeroepen om voor de geneeskundige commissie te 'sGravcnhage te verschijnen. De lotelingen, die dingen naar een getuigschrift van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, zullen zich op Maandag 8 Januari a.s., des voorin, te 10 uur, moeten aanmelden aan de infanteriekarzernc no. 2 alhier. REMONSTRANTSCHE KERK. Zondag a.s. 31 December des avonds 7 uur Godsdienstoefening; v.m. 10'j uur geen dienst. Sl'OBT. Victoria (Hilversum)Amersf. elftal. Als scheidsrechter Förster oin 2 uur- beginnen laat, stellen beide elftallen zich vrij sterk op. Victoria heeft 2 invallers terwijl het Amersf. elftal uit de volgende spelers bestaat: Briët (d) Schaap de Bruyn(b). Schim mel, de Bruyn, Veenhuyzcn (1. b.l. Stop pelaar, Itinann, Drenth, Muys, Scott. (v). Reeds dadelijk na den aftrap zijn de Amersf. de sterkere, maar door slecht schieten en talmen, weet men echter niet te doelpunten. De enkele uitvallen van Victoria leveren echter ook niet op. Rust komt dan ook met 0Na de rust gaat het weer precies 't zelfde. Door het boffen van V's keeper kan men maar geen doelpunt bemachtigen. Nog zijn er 15 min. te spelen en iedereen denkt dat de score 00 zal blijven, als plotseling Scott metoen onverwachts schot de Amersf. de leiding bezorgt. Victoria werkt wat ze kan om gelijk te maken, hetgeen haar dan ook in minder dan geen tijd gelukt, door een ver schot van haar captain, dat echter beslist had moeten gehouden worden (1- 1). Het spel begint hoe langer hoe animeerender te worden. De Amersf. voorhoede wordt versterkt, hetgeen tot resultaat geeft, dat even voor time de winnende goal gehaald wordt. Zondag gaat Quick I naar Arnhem om tegen Vitesse U te spelen voor de competitie Oostelijke 2c klasse. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) M. de Rcdacteur\ Als iemand geroepen wordt tot een functie, die de algemeene belangen geldt, voorwaar dan mag hij zich wel honderd maal bedenken voor hij die functie aanvaardt. Wij zien telkens dat iemand ie licht bevonden wordt door n i e ni a n d. 't Brandweerwezen, waarover zooveel en zoolang gesproken is, is het onder werp van mijn zeggen. Die iemand is een autoriteit voor zijn ondergeschikte en iemand, die de kennis bezit voor zijn functie, doch wat is het geval. Nog hooger geplaatste personen be moeien zich met do functie van iemand eu meenen op critieke oogenblikken raad te kunnen geven aan den deskundigen iemand. 't Zijn zenuwen, die hen beheersclicn. Waren de raadgevers toerekenbaar, dan alleen zou men toegeven, dat zij geschikt zouden zijn voor een functie, die de gemeenschappelijke belangen eischt? 't Beproeven van een stoombrandspuit geeft mij in deze woorden te spreken. Was niet onze Opper-Brandmeester de man?? Neen? Wil men liever een directeur van een gemeentelijke fabriek? Heeft die nog niet genoeg te docu om zijn zaken recht te houden? Denk maar aan den gashouder. Die beheerder is volgens mij voor zijn roeping wel noodig in zijn eigen bedrijf en waarom geeft hij dan de lakens uit bij het pro- becren der stoomspuit. Wil B. en W. daarmee zeggen, dat zij die directeur stellen boven onzen Opper-Brandmeester? Ik geef IJ de verzekering, dat geen Opper het verder zal brengen bij zijn stadgenooten, als de tot onze spijt afge treden Opper. Hij leve nog lang, om zijn werk verbeterd te zien. Ingezonden door een Commandeur der Stedelijke Brandweer. Burgerlijke Stand. van 27 tot 29 Dec. GEBORENEvert, z. van W. Manten en G. de Bruin. Dina, d. van II. van Binnendijk en C. M. Yeencndaal. Martha, d. van R. M. van 't. Hof en M. van Kamp. Williolmina Johanna, d. van J. van den Brom en J. W. van Beem. Johannes, z van F. de Broe en G. C. Kraaaikamp. Hcndrikus, z. van B. de Wit en E. Oostveen. Geurt Johan, z. van G J. Sterk en C. 0. Flink. Johanna Martha, d. van I3. van 't Klooster en M. C. van Schaik, Wilhelmina Haberta Maria, d. van J. Hazelaar en G. Bokkcrs. Lotje, z. van J. Wegen en G. van Ouwerkerk. Gijsbertus, z. van J. van der Velden en A. van Diemen. Arie Driesse, z. van A. van de Weg en J. H. van Hattuin. Maria Petronella, d. van J. Vacand en M. W. van 't Wel. Jacoba Wilhelmina Johanna, d. van J. Totenburg en S. M. Patist. Theodorus Albertus Hcndrikus, z. van H. J. Iliiur- deman en G. van Noordenburg. GEHUWD: A. Eijkelboom en S. Jarois. H. A. van Slooten en A. van Beek OVERLEDEN: Johanna Elisabeth Burelot, 4 ra. Gijsbertha van dei- Velden, 14 j. Als levenloos aange geven een kind van het mannelijk^ ge slacht van II. A. van Heilsbergen en G. A. E Wolfswinkel. Frederik Hendrik Jachtenberg, lj. Andreas Willemsen, 83 j., wedn. van W. Bosch. Helena Drika Blouimers, 07'j., cchtg. van E. Kisner. Jhr. Marines Willem Borecl, 49 j., echtg. van jonkvrouw e C. S. W. Prins. Petronella van Beekvelt, S5 j., wed. v. A. van Empel. Hcndrika van den Bos, 79 j., ongeh. Rectificatie. Te laat om er nog verandering in te doen aanbrengen, ontvangen wij bericht, dat het adres van den heer VAN PUTTEN Alde- gondestraat 50 in plaats van 47 moet zijn. „Zooveel hoofden, zooveel zinnen", zegt het spreekwoord, maar nooit komt deze waarheid beter aan het licht, dan wanneer men een vergadering van juristen over een wetsartikel laat oordeelen. 't ls merkwaardig hoeveel gansch ver schillende conclusies zij vaak uit één regel sclirifts weten te halen. Nu staan /ij echter op het punt hun monopolie \an vindingrijkheid te verliezen, en wel aan de Londensche alchymistcn. ik be doel eigenlijk chemische onderzoekers of analysten. Toen n.l. onlangs een melkslijter te Londen vervolgd werd, omdat hij melk verkocht had waarvan een deel van den room was weggenomen, verdeelde do rechter een monster der melk in drie deelen, en gaf aan elk van drie analy sten zoo'n monster te onderzoeken. Maar nu den uitslag! De analyst der betrokken plaatselijke overheid bevond, dat er 17 persent room was afgenomende analyst der Regce- ring verklaarde, dat 32 perseut van den room was verwijderd en de derde analyst verklaarde de melk volkomen goed. Onder deze omstandigheden durfde de magistraat geen veroordeeling uitspre ken en ontsloeg hij derhalve den ge daagden persoon, van rechtsvervolging. Men kan licht begrijpen, dat de derde analyst op die wijze een wit voetje heeft gekregen bij de mclkslijters, en dat zij hem weldra minstens eerclid van hun bond zullen maken. Nog een ander merkwaardig feit uit Londen moet ik u meededen, en wel van een rijken heer, die als zoovele be roemde ooms uit Amerika, plotseling iemand rijk heeft gemaakt met zijn nalatenschap. Uit Zwitserland komt n.l. het volgende bericht. Een dame te Obvvald, Mej. Bosch, had vijftien jaren geleden te Londen een heer, die in een volte op straat ongesteld werd, niet vriendelijke zorg verpleegd, en dezer dagen nu, ontving zij van een notaris te Londen bericht, dat die heer kinderloos overleden was en zijn geheele vermogen van f 825,000 aan haar had vermaakt. En dan wil men nog zeggen: ondank is 's werelds loon". Toch ziet men nog wel eens een en kele maal, vooral als men het goede wil, hoe men stk voor dank krijgt, en goede bevoelingen slecht worden ge apprccieerd. Dat ondervond onlangs nog een jonge Duitscher, die zich aangeslo ten had bij de Amcrikaausche secte van do Adventisten, die van Vrijdag tot Zaterdag alle arbeid als Gode onwelge vallig beschouwen. In het vaderland teruggekomen om zijn dienstplicht te vervullen weigerde de man zijn knoopen te poetsen op Vrijdagavond. Aroor den krijgsraad gebracht werd de soldaat ver- oordeeld tot 6 maanden. Dienstweigering wordt zwaar gestraft, onder welk argument dan ook, maar voor een paar koperen knoopen is zes maanden toch wel vv.it erg veel. Nooit te veel in Dr. Ivuypcr's zin is iets, wanneer het strekken kan tot be vordering van de „Christelijke", beter en juister gezegd „bizoudere" scholen In het Vaderland lezen we n.l. weer het volgende staaltje van de wijze waarop getracht wordt de openbare school leeg te pompon. Te Terneuzen wordt, volgens een ingezonden stuk in het „Tcrneuzcnsch Volksblad", aan de ouders, die op de openbare school moeten betalen, koste loos onderwijs aangeboden op de bij zondere school. Het hoofd van een der openbare scholen in bovengenoemde gemeente ontving naar aanleiding hiervan liet volgende briefje: „Wele, Heer. Daar mij heeden aan- gebooden wert mijne kindere kosteloos naar de bizondrc school te zenden, „zoo zal ik verplicht zijn dit te doen, aangezien de Ilooge belasting, die ik elke drie maanden moet storten, „moest er nu verandering in gebracht kunnen worden, dat ik mijn kinderen zonder koste op u school kon laatcn gaan, „dan wil ik se liefer bij u laaten blijfen, aangezien zij nu al zoo lang ter school gaan en altijt goéd ondervvccsen zijn. „Hoopende, dat mijn verzoek om ze kosteloos naar school te laaten gaan, ingewillicht zal worden, s. v. p. zoo blijf ik u enz." En nu tenslotte nog een enkel woord van dank aan de lezers van „de Eem- lander" die liet afgcloopen jaar een enkele maal, of zelfs misschien wel twee keer in de week don moed hebben ge had om aan een kolommetje Allerlei te beginnen. Ik hoop, dat hun dit niet beletten zal het oudejaar niet een gezonde mangen een frisschen geest uit te treden, en het nieuwe vol moed in te gaan. Laat ik het met een enkel woord zeggen, zooals de volksmond dat doet: ,'h zalig uiteinde, en veel heil en zegen in het nieuwe jaar!' II. FLIEK. Mr. Bakker en Rijwielhandelaar Oud-Lousden. p.f. F. VAN DEN HOVEN. Brood- Beschuit- Koek- en Banketbakker Pain de Luxe. Hof 30. p.f. J. A. MAARSC11ALKERWEERD Behanger en Stoffeerder. p.f. L. B. J. SERRÉ. Fotograaf. p.f. T. L. BLOK. Huis- en Decoratie-schilder. Utr.vveg 44. p.f. G. MUIS. p.f. J. AV VAN ACIITERBERGH. Behanger, Stoffeerder, Decorateur. p.f. D. P. J. VAN DER HEULEN. Filiaal Burgers Rijwielen. p.f. 1 ingevolge Art. 28 van het Wetboek van Koophandel. Bij onderhandschc akte in duplo ge- teekend te Amersfoort den 27en Decern- ber 1905, is tusschendoondcrgcteekendcn 1 Mr. Adriaan vati Traa, kassier en com- missionair in effecten, wonende te Amera- t* foort en aldaar handelende onder deA^ firma Methorst Van Luüerveld eu Daniël Heiman, zich ook noemende on schrijvende J. Daniël Heiman Jr., accoun tant, wonende te Amersfoort, aangegaan eene vennootschap van Koophandel ton doel hebbende den commissiehandel in fondsen, het kassiersbedrijf, den handel in vreemde wissels in munter, en bank papier, bet administrecren van vermogens voor derden, de vertegenwoordiging van verzekering-maatschappijen, hypotheek - cn credietbanken en in het algemeen alles wat niet een der bovengenoemde zaken annex is, zijnde eene voortzetting der zaken, zooals die tot nu toe voor eigen rekening en risico door den ondergeteekende van Traa te Amersfoort onder de firma „Methorst van Lutter- veld" zijn gedreven. De vennootschap is gevestigd te Amersfoort en aangegaan voor onbe- paalden tijd, aanvang nemende den 1 Januari 190G en zullende eindigen, «adat die door een der vennooton minstens zes maanden te voren schriftelijk zal zijn opgezegd. De firma waarop de zaken zullen worden gedreven zal blijven METHORST en VAN LUT PE Li VELD en zal door ieder der vennooten worden getcekend doch alleen voor zaken rcchts- strceks het doel der vennootschap be treffende, met uitsluiting van borgstelling, bczwaring, verpanding, aan- en verkoop van vaste goederen en van alle andere zaken alles ten behoeve der firma, waartoe om voor de vennootschap ver bindende te zijn de privéhandteekening van beide vennooten zal worden ver- eificht. Mr. A. VAN THAA. D. HEIMAN. Voor liet S X O E K en in orde maken hiervan, ook SSO£KftTü»<(M>- Ü9ÏK1Ï beveelt zich beleefd wederom aan STELLINGWERFSTRAAT 59. .Schoiitvbiirg Utrecht. Saalborn's Blijspel- en Operette Ensemble, lliiunila^' 1 .laiui.-ii'i IflOt», (Nieuwjaarsdag). Optreden van Meer. Jeanne - Saalborude Groot. Oud-Ilollandsch Kluchtspol inet Zang en Dans. De Niouwjaarswonsch, expresselijk voor Utrecht vervaardigd door AUG. T. C. IvlEilL, uit te spreken door Mevr. JEANNE SAALBORNDe Guoot, in do rol van P i e t o r n o 1 en den Heer A. VERHAGEN, in de rol van Thomas vaer. Vooraf: N o. 6 6. - - Komische Operette in 1 bedrijf, naar I liet F ransel). Muziek van JAQUES OFFENBACII Dirigent: C. DOKKUM. Orkest onder leiding ran den Heer H. Knijpt' Aanvang hult' aclit iij

De Eemlander | 1905 | | pagina 5