Stadsnieuws. Allerlek krachtige opwekking tot aanpakken werd gegeven, raad word geschaft by het kiezen vau den weg tot liet bereiken van een beteren toestand of controle op de nakoming van de beloftten werd ge oefend. We zouden nog meerdere ge vallen kunnen beschrijven, maar met de mcdcdeelingeu, dat menigmaal steenkool of andere brandstof, een kleine voorraad grutterswaren of kleine geldgaven aan tijdelyk noodlijdenden werd verstrekt, melk en eieren werd gegeven op medisch voorschrift aan zieken, die ze van andere zijde niet krijgen konden, dat enkele malen het Bestuur ook bij sollicitaties zijn voorspraak gaf, meenen we te kun nen volstaan. Wat hieraan toe to voegen. We plaatsten reeds een vorige maal een opwekking om lid te worden van Liefdadigheid. Het is gewoonweg schande, dat deze vereeuiging zoo'n gering aantal leden telt. Er moesten en er konden er vijf maal zooveel zijn. 't Gaat met „Liefdadigheid" als met zoo tal van vereenigingen van openbaar belang hier ter Btede: Enkele schouderen moeten den last dragen die loodzwaar drukt vaak en toch door onderliugen steun zoo licht kan zijn. Wanneer men nagaat hoe sommigen onzer met „socialen arbeid', als wij zóó het werken ten bate van anderen mogen noemen, overladen zijn en anderenalles maar laten geworden, dan wordt men soms kregel. Allerlei voorwendsels worden te baat genomen om zich aan zijnen gemeen schapsplicht te onttrekken. En behoort voor hen, die van goeden wille zijn heel wat toe, om hunne plich ten van solidariteit te vervullen. Doch hoe het zij we willen niet bitterder worden laat ons er nog eens op wijzen: Hier geldt het een volkomen „neu trale" vereeniging, die allen steunt, die arm zijn en het verdienen. Meu vraagt nóch naar godsdienstige, nóch naar poli tieke overtuiging van de behoeftigen. Het eenige, wat van de leden geeischt wordt, dat is, dat ze jaarlijks eenig geld geven. Wij dringen er bij onze lezers, die dit kunnen doen d. w. z. die minstens één rijksdaalder per jaar voor hun minder bedeelde broeders en zusters willen of- staan, ernstig op aan, zich van dezen eenvoudigen plicht te kwijten, en zich aan te melden voor het lidmaatschap van „Liefdadigheid." 't Is Altijd minder aangenaam, wan neer men tot de ontdekking komt zich blij gemaak te hebben met een „dooje musch" maar nog onaangenamer is het, als men meent een groote som gelds te zullen ontvangen en met een vrij wel waardeloos papiertje wordt afgescheept. Dit laatste nu is gebeurd met vele Loosdrechtsche ingezetenen, die een aan- „Is dat zijne laatste? Ik heb het nog niet gehoord?" zeide Francesca. „O! hij heeft het mij opgedragen, zooals hij beloofde". „Zing het eens Carlo, gij doet het zoo goed", zeide zijne moeder. „Ik ken uw Tennyson niet goed," vervolgde zij, zich tot kapitein Britton wendend, „maar 't komt mij voor, dat deze woorden melodieus zijn en wel gescliikt zijn voor zang. De kapitein was niet dichterlijk, maar dadelijk bracht hij te pas, hoe hij den hofpoeel eens ontmoet had ten huize van lord Blamton, terwijl Carlo en Francesca naar de piano gingen en Fransesca de muziek inzag om te zien of Carlo het zingen kon. Zelfs in dit land van schoone stem men, wa6 de stem van Carlo Donati bewonderenswaardig. Maar alleen Piale wist wat zijn leerling kon, en hij had hem bepaald verboden ergens anders dan thuis of op zijne lessen te zingen. Hij wist zeer goed, dat als Carlo eens op een Napolitaansch feestje zong, men hem niet meer rust zou laten, maar de bedorven, overwerkte amateur zou wor den, terwijl de prachtige oefening die hij tot nu toe had volgehouden, geheel te loor zou gaan. Hij had een buiyton van ongewone kracht en volheid. De muziek van Piale was zeer geschikt voor de aandoenlijke woorden. Love is come with a song and a smile, geteekenden brief kregen met een aan gegeven waarde van f (100. Dit komt zoo: Art. 20 al. 2 van de kieswet bepaalt omtrent de „oude loon- kiezers" „Aan hem, die krachtens het bepaalde bij art. 1 b. 2o., eerste of derde lid, op de kiezerslijst voorkomt wordt, zoo hij nog in de gemeente woont, door den burgemeester vóór den Ssten Februari een aangiftebiljet ter invulling toege zonden." Het volijverige gemeentebestuur van Loosdrecht heeft nu de vorige week deze aangiftebiljetten reeds verzonden, en wel por aangeteekenden brief. En, naar aan d e R o 11 e r d a m m er wordt geschreven, bracht het opschrift op de kennisgeving: aangegeven waarde van hoogstens f 600, heel wat teweeg. Overal werd verteld: mijn zoon kan f600 gaan halen opliet postkantoor. Toen het overal rondge bazuind was, gingen de verblijden naar het postkantoor, doch dit was nog een half uur gesloten. Ondanks de hevige kou, bloven zij geduldig wachten tot de deuren geopend werden. Eindelijk, daar gaan zij brandend van ongeduld en van nieuwsgierigheid binnen vragen om „hun geld", en nu krijgen zij een groote gele envelloppe, waarmee zij weg hoÜen, denkende dat er bankbiljetten inzaten Doch hoe werden zij teleurgesteld, toen zij thuis gekomen ontwaarden, dat de brief niets anders bevatte dan een blanco anngiftebiljct voor de loonkiezers, waar mee zij na behoorlijke invulling op de nieuwe kiezerslijst geplaatst zouden kun nen worden. Dat was een haast even onverwachte waarneming als die van Mej. Smits, oen bejaarde weduwe uit Geertruidenberg. Genoemde juffrouw ging n.l. eenige dagen uit de stad, er vond bij haar thuiskomst haar geheele huis leeg. Wat toch was gebeurd? Terwijl zij afwezig was, kwam plotse ling het bericht, dat zij te Made ver dronken was. Zonder eenig onderzoek in te stollen besloten nu haar „lieve kinderen" evenals Jaap „den boel maar te deelen." Dit geschiedde, en toen de weduwe thuiskwam was alles gevlogen. Yan je familie moet je het maar hebben 1 Trouwens de politie is vaak uiet veel beter. Zoo bood dezer dagen een Amster- damsche oplichter een valschen ring te koop aan twee Haarlemsche politie beambten die zoo ondankbaar waren hem dadelijk in te rekenen. Beleefd was dat zeker ook niet. Ze mogen daarom wel eens een lesje gaan nemen aan den Gendringschen dijk onder Aalten, waar een bordje met het vol gende opschrift aan een paal is gespijkerd „Allen, die gezonde hersens hebben, worden beleefd verzocht, niet met beslagen paarden het voetpad te berijden. Menschen zonder gezonde hersens, mogen wel met „beslagen" paarden over het voetpad rijden. De steller van het op schrift is dus blijkbaar van do mensch- lievende en beminnelijke grondgedachte uitgegaan, d.t de meest-toegerustcn tot den maatschappelijken strijd ook de meeste moeilijkheden moesten te over winnen hebben. Nu ik toch over rijden spreek, kan ik niet nalaten de volgende „auto mobielmop" mee te deelen, die ik daar juist in de krant lees. 't ls van een chaffeur, die voor den Londenschen rechter moest verschijnen, omdat hij te hard gereden had. „Wat is de snelheidsmeter?" vroeg de rechter. „Wel", zei de chaffeur, „dat is het Welcome love with a smile and a song, Love can stay but a little while. Why cannot he stay? They call him away, IJe do him wrong, IJe do him wrong; Love will staij for a whole life long. Het gezang was geëindigd, Francesca speelde droomerig bel refrein nog eens over, dat haar minnaar zoo hartstochtelijk had voorgedragen, hij stond dicht bij haar, de bloemen, die hij uit den tuin had medegebracht in heur haar en japon vlechtend. Daarna, toen de dankbetuigingen en loftuigingen van de toehoorders waren uitgesproken, begon kapitein Britton weer over zijne ontmoeting met den hofpoëet en Carlo, die voorzag dat dit onderwerp wel een poosje zou duren, keek eerst verlangend den truin in en toen naar Francesca. „De paden zijn goed droog en het is een heldere sterrenhemel", zeide hij: „willen wij even buiten gaan?" Zij glimlachte en knikte, liet zich in de shawl wikkelen en schreed door de kaïner naar het venster. Carlo toefde even om zijne moeder een bundel rozen te geven. Wij gaan even in den tuin, madre mia", zeide hij Zij glimlachte goedkeu rend, bemerkend dat hij al de vrijheid van éene Engelsch verloving wenschte te genieten en wendde zich toen tot den kapitein met den vraag, in haar mechaniek dat de vaart aanduidt waar mee je gereden hebt." „Juist. Ik heb wel eens gedacht dat het mechaniek verbeterd zou kunnen worden, door de schaal te verdoelen als volgt: Geldboete, gevangenistraf, man slag, moord." Men ziet, zelfs de deftige Londcnsche rechters met hun dikke pruiken, kunnen op hun beurt soms moppig zijn. Waarom zouden onze vroolijke Zuiderbroedors het dan niet mogen wezen, al is 't dan in betrekking tot een zoo ernstige zaak als het onderwijs. Men moet weten, dat in Antwerpen de elericale en liberale onderwijzers scherp tegen over elkaar staan. En toen nu dezer dagen van elericale zijde feest werd gevierd en bijgaand feest- gedicht de rondte had gedaan, verscheen eenige dagen later een parodie daarvan in het Hbl. van Autw. We laten hier de beide gedichten onder elkaar volgen: Wat een kranig man is hij!... Wat een dierbaar feestgetij!... Hij is vol bezielden moed; Hoe gemeenzaam, vroom en goed! Op zijn ziele stortte d'Heer Zijnen kostbren zegen neer' Wat een koene mannenkracht! Geef hem helpe, Heer en macht Yang een luistervol bestaan Op uw huidig feesttij aan. Hangt hem op, de gloriekroon, Met een koor zoo heerlijk schoon. Want zijn liefelijke deugd. Schenkt ons innerlijke vreugd' En zijn honderdvoudig loon Maak' hem dood en sterven schoon Wat een kraan... Wat een kraan- Wat een kranig man is hij Wat een dier... Wat een dier... Wat een dierbaar feestgetij! Hij is vol... hij is vol... Hij is vol bezielden moed; Hoe gemeen... hoe gemeen— Iioe gemeenzaam, vroom en goed. Op zijn ziel... op zijn ziel— Op zijn ziele stortte d'Heer Zijnen kost.zijnen kost... Zijnen kostbren zegen neer. Wat een koe... wat een koe... Wat eene koene mannenkracht! Geef hem hel— geef hem hei- Geef hem helpe Heer, en macht? Yang een luis... vang een luis— Yang een luistervol bestaan Op uw huid— op uw huid- Op uw huidig feesttij aan. Hang hem op— hang hem op— Hang hem op, de gloriokroon Met een koor... met een koor— Met een koor zoo heerlijk schoon. Want zijn lief— want zijn lief— YVant zijn liefelijke deugd Schenkt ons in... schenkt ons in... Schenkt ons innerlijke vreugd. En zijn hond— en zijn hond— En zijn honderdvoudig loon Maak' hem dood— maak' hem dood... Maak' hem dood en sterven 6choon! Itaads verslag, Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 20 Jan. 1906 des nam. IV, uur. De Voorzitter Jhr. J. YV. A. Barchman aardig gebroken Engelsch, die zij wel wist, dat hein aangenaam zou zijn: „En Lord Blamton ten wiens huize ge hem ontmoettet, is hij uw vriend?"" De minnenden geheel onverschillig voor lords en voor hofpoeeten wandelden in den door de sterren verlichten tuin. Alles was stil en vreedzaam, duor de olijfboomen heen konden zij de gele lichten van Pozzuoli zien flikkeren en nu en dan was de vorm van den Yresuvius in een rooden vurigen gloed en een rookkolom zichtbaar. Er was een heerlijke geur in den lucht, tijm en mirthen vervulden den tuin met hunne zoetheid, overal heerschte volmaakte rust. Een vreemdeling zou in dien brandenden berg iets verontrus tends gevonden hebben, maar voor Carlo was de Vesuvius een oude vriend en geen verschrikking. In zijne kinderjaren had hij hem als een zinnebeeld van de Godheid beschouwd, hem soms vergelij kend met dien anderen vuur en rookkolom waarvan vader Christoforo hem verteld had. Geen zorg, geen zweem van angst verbrak de zaligheid, het onbewolkte geluk van dien heiligen avond. Wordt vervolgd. Wuijtiers opent ten kwart voor twee de vergadering. Zich van zijn zetel ver heffende, wenscht hij Iden leden geluk en voorspoed in het jaar 1906. Spreker roept de medewerking in van alle leden om met welwillendheid en onderlinge waardeering van ieders meening de be langen der gemeente te helpen bevor deren. Het dngelijksch bestuur begint thans ook welgemoed en ijverig aan de exploitatie van het groote arbeidsveld. Spreker hoopt, dat Gods onmisbaren zegen moge rusten op den bloei der gemeente en de welvaart der burgerij. (Teekenen van instemming). De heer Van Beek zal als oudste lid dezer vergadering de tolk zijn voor de goede wenschen den leden toegedacht. Spreker wenscht ook den Voorzitter en zijne echtgenoote geluk. (Teekenen van instemming. De Voorzitter dankt den spreker voor zijne welwillende woorden en ver zoekt den Secretaris Mr. Dr. J. G. Sten- fert Kroese de notulen te lezen van de vergadering van 28 December, welke worden vastgesteld, zooals zij waren ontworpen. Tegenwoordig waren 15 leden. Afwezig met kennisgeving Mr. Heyli- gers en verder de heer Yran Eek. Ingekomen zijn: 1°. Yan Ged. Staten de vastelling der Gem.-rekening over '04. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. Idem de goedkeuring van het subsidie aan het Burg. armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. 3". Eene mededeeling van den heer Commissaris der Koningin van het Kon. bes)., waarbij de d.d. schutterij gelijk gesteld is niet eene rustende schutterij en hare leden. 4°. Van ü.d. Staten bericht van ont vangst der verordening tot wijziging der verordening „Openbare orde". Aangenomen voor kennisgeving. 5°. Idem de goedkeuring vau het le aanvullingskohier der straatbelasting over 1905. 6°. Idem de goedkeuring van het 2e aanvullingskoliier der inkomstenbelasting over 1905. 7". Idem van het voorstel tot ver huring en ingebruikgeving van woningen aan de Agenten van politic. 8°. Idem tot vaststelling der jaar wedden van de onderwijzeressen Duyster Koensz en Hulstijn. 9°. Idem de beschikking op eene reclame van den heer H. van Surksum. Ter inzage van do leden. 10". Y'an B. en YV. proces-verbaal van Kasopname bij den Ontvanger. Ter Secretarie ter inzage der leden. 11". Eene mededeeling van de maat schappij tot exploitatie van het Berg- Hótel, waarbij zij het verzoek tot aanleg van 2 wegen intrekt. 12". Een adreB van de Mu. tot exploi tatie van onroerende goederen, inzake aanleg van 2 wegen op den Berg. 13°. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1905, benevens de rekening en verantwoording. 14°. Eene mededeeling van Prof. Dr. Van Thiel, dat hij zijne herbenoeming tot lid van het college van curatoren over het Gymnasium aanneemt. 15". Idem van den heer I. Ter Schuur, waarbij deze zijne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. 16". Idem van den heer Th. J. II. Biauchi, waarbij deze zijne benoeming tot lid der commissie van aanslag in de Inkomstenbelasting aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 17°. Een adres van leeraren Gymna sium en H. B. S. betreffende overgang van Het gemeente-pensioenfonds naar het rijks-pensioenfonds. 18". Idem van Dr. Weevers betref fende overgang naar het rijks-pensioen fonds. Beide te behandelen bij het adres. 19°. Een verzoek van den heer G. Prins, e. a. om hun adres, inzake wijzi ging der salaris regeling voor het onder wijzend personeel nog nader te mogen toelichten en thans nog niet te behandelen. Te behandelen bij het desbetreffend punt der agenda. 20°. Een adres voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven om het teekenonderwijs aan de Burgeravond school in te stellen. Naar B. en YV. om advies. 21°. Eene mededeeling van Regenten van het Burgerweeshuis, dat het aantal weezen uit de gemeente Leusden nimmer het getal van 6 zal te boven gaan. 22°. Verzoek van den heer M. L. Celosse om ontslag als lid der commissie van toezicht op het M. onderwijs. Naar de commissie van toezicht om advies. Vervolgens komt de agenda aan de beurt van behandeling. Punt 1. Benoemingvau 31edenderCommis- sie van toezicht op Lag-er onderwijs, wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. H. J. Reijnders, E. G. Drenth en D. Gerritsen. Aanbevolen worden voor de vacature Dr. H. J. Reijnders; lo. Dr. H. J. Reijnders. 2o. J. C. J. Pels liijcken. Voor de vacature E. G. Drenth: lo. E. G. Drenth. 2o. A. Bommel. Voor de vacature D. Gerritsen: lo. J. L. F. de Meijere. 2o. C. L. D. Mounier. De voorzitter wijst als stembureau aan de heeren Weth. Celosse en Vau Beek. Herbenoemd worden met algemeene stemmen de heeren Dr. Reynders en Drenth, en benoemd in de vac. D. Gerritsen Ds. J. L. F. de Meijere, eveneens met algemeene stemmen. 2. Benoeming van een gemeente-genees kundige wegens periodieke aftreding van den heer J. YV. Jorissen. Aanbevolen wordt de heer J. YV. Jorissen. Nadat de heer Jorissen de vergadering voor een oogenblik heeft verlaten, wordt hij met algemeene stemmen herbenoemd. 3. Benoeming van een gomeente-vroed- vrouw, wegens periodieke aftreding van Mejuffrouw M. H. E. BijtelaarReeders. Aanbevolen wordt Mejuffrouw M. H. E. Bij teluarReeders. Mejuffrouw BijtelaarReeders wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 4. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den heer C. J. van der Nagel, als hoofd der Openbare Jongensschool, met ingang van 1 Mei 1906. De Voorzitter zegt, dat het treurig is, dat redenen van leeftijd den heer v. d. Nagel genoodzaakt hebben tot dit verzoek. Genoemde heer heeft heel veel zorg besteed aan de belangen der school. B. en YV. hebben dan ook aanleiding gevonden het ontslag met ingang van 1 Mei a.s. eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen. (Teekeneu van instemming.) De heer Hamers stelt voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De Voorzitter moet hier bezwaar tegen maken, daar de YVeth. slechts spreekt van eervol ontslag. De heer Hagedoorn onderschrijft ten volle de waardeerende woorden van den voorz. Voor er echter een voor dracht komt voor de aanvulling van deze vacature wil hij van de gelegen heid gebruik maken om te wijzen op de 7e en 8e klasse aan de school in de Heerestraat, die volgens spr. geheel overbodig zijn. YVas er vroeger misschien iets voor te zeggen om de leerlingen van 13 en 14 jaar die de Ilooge Burgerschool nog niet konden bezoeken het doorleeren mogelijk te maken, nu we te Amersfoort de school v. d. Sluys hebben gekregen is dat geheel vervallen. M. i. kunnen deze leerlingen daar ouderdak worden gebracht. Dit kleint te meer aangezien deze klassen hoogstens 7 a 8 leerlingen tellen en het onderwijs dat er wordt gegeven lang niet van het goedkoopste is. In het belang van de gemeente financiën vindt spr. het wenschelijk beide klassen op te heffen. De heer Gerritsen. Eenige jaren geleden was er alleszins aanleiding om in het onderwijs voor de 7e en 8e klasse te voorzien alhoewel niet kon worden vermoed dat het aantal leer lingen zoo gering zou zijn. Sinds wc echter het instituut v. d. Sluys rijker zijn geworden acht spr. op heffing van de beide klassen een gemeente belang. Deze aangelegenheid brengt spr. als vanzelf op een andere gewichtige kwestie n.l. die van de ambulante hoofden. In verband met de te verwachten voordracht voor een nieuw te benoemen hoofd aan de school in de Heerestraat, zou spr. het wenschelijk vinden deze de leiding van een klasse op te dragen. lu het algemeen is spr. voorstander van het hoofd van de klas. Het kan niet worden ontkend, tal van deskundigen op onderwijs gebied hebben het verklaard, dat de hoofden van scholen, die zelden of nooit voor de klas staan, feitelijk ongeschikt worden voor de taak van ouderwijzer. Zelfs wordt beweerd en met recht, dat die voortdurende absentie voor de klas langzamerhand veroorzaakt een gebrek aan inzicht, een behoorlijk over zicht om te kunnen beoordcelen wat nuttig en noodig is voor het onderwijs. Spr. is verzekerd dat bij ontstentenis van een der leerkrachten op sommige scholen niet het hoofd vóór de klas gaat, maar dat of noodhulpen worden aangesteld of de deuren open gezet waardoor een onderwijzer tijdelijk twee klassen voor zijn rekening krygt. Deze toestand is zeker niet bevorderlijk aan de resuhateu van het onderwijs. Gaan we uit van de veronderstelling dat het hoofd een van de beste leer krachten is, en dat wordt gemeenlijk beweerd dan komt de arbeid van het hoofd voor de klas meer aan het onderwijs ten goede als nu. Buitendien wenscht spr. er op te wijzen dat aan vele bijzondere en bijna alle dorpsscholen als regel het hoofd voor de klas staat. Spr. erkent dat het soms noodig kan zijn dat het hoofd ingrijpt bij zeer jeugdige onderwijzers. Maar waar we hier hebben een uitstekend voor zijn

De Eemlander | 1906 | | pagina 2