Heden OPENING ROOKARTIKELEN, Ph. Smolders Advertentiën. E. J. Ruitenberg De Groote Passie, magazijn „JCet <Anker, Feestvoorstelling Nederlandsche Tooneelvereeniging - - - Langestraat 44. - - - als: Sigaren, Tabak, Cigaretten, Houten Pijpen, Meerschuim, Barnsteen, Sigaren en Gigaretten kokers zoowel in leder als fijn metaal. A. J. M. GOOTE, Langestraat 44. Stoovestraat No. 5, en 12 T e I e p h o o n No. 29. - AMERSFOORT. - Bieren, Limonades, Bronwateren. taak berekend onderwijzers corps, vindt hij de ambulante hoofden een onnutte en dure instelling. Door gemis aan ander ernstig werk ontaard de taak van het hoofd buiten zijn administratief werk in politie- en congierge diensten. Mocht men mij tegenwerpen dat het hoofd door zijn arbeid voor de klas en door zijn ander werk dubbel zou worden belast, dan antwoord ik dat de hoofden daarvoor een beduidend hooger salaris genieten. Blijkt echter dat hulp noodig is, dan kan daarin worden voorzien door nood hulpen. S p r. zou dan ook gaarne zien dat alle hoofden met de leiding van een klas werden belast. En in het belang van de gemeentc- fiiiancien en in het belang van de hoofden zelf en in het belang van den onder wijzers en de kinderen acht hij het wenschclijk. D r. J o r i s s e n is het eens met de heeren Hagedoorn en Gerritsen. Hij wil echter opmerken dat beide heeren nu erkennen dat een particuliere instel ling de gemeentefinauciën kan ontlasten wat zij vroeger wel eens hebben ont kend. De h. Plomp voelt niets voor hetgeen de heeren Hagedoorn en Ger ritsen hebben betoogd. Hij kan zich niet voorstellen hoe er oidc en tucht wezen kan op een school zonder hoofd. Het is wel het streven van de onder wijzers maar spr. spreekt den wenscfc uit dat B. en W. en de Raad hen daarin niet zal steunen. De kwestie van de 7c en 8ste klasse wordt totaal verkeerd voorgesteld. Niet is do vraag hoeveel leerlingen er per klas zijn, en niet hoeveeel of het kost. De vraag moet zijn in het onder wijs in de 7e en Sste klasse noodig, spr. meent van ja. Daarom verzet spr. zich tegen wat de heeren Hagedoorn en Gerritsen be oogen. De voorz. constateert dat deze zaken buiten de orde zijn. De heer Gerritsen zegt dat hjj over hoofdelooze scholen niet heoft ge sproken. Op finaneieele en onderwijs- gronden acht hij het noodzakelijk dat het hoofd ook voor de klas staat. 5. Voorstel van Burgemeester en "Wet houders tot het geven van verlof aan de onderwijzeressen M. C. van Olden en M. J. Bonkamp, respectievelijk werkzaam aan de meisjesschool en aan de school Beekstraat. Z. d. en z. h. st. verleend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van vrijstelling van het geven van haudwerk-onderwijs door Mejuffrouw J. M. de Bruijn (school Helle straat). Idem. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling' van de jaarwedde vau den ouderwijzer G. J. Drechsler. Z. d. en z. li. st. vastgesteld op f 600. 8. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot wijziging van de salarissen van het personeel bij het Lager Onderwijs. De secretaris doet voorlezing van een ingekomeu request van dc onderwijzers G. Prins, Moerman en Verhaar. De Voorzitter meent, dat nadere toelichting ook wel in het le adres had gegeven kunnen worden. Spreker geeft in overweging nu niet op het laatste rekest in te gaan, maar nu het voorstel te behandelen. De heer Gerritsen constateert, alhoewel gaarne hulde brengend aan B. en W. voor hun degelijk antwoord op het rekest van G. Prins c.s. dat B. en W. een van de krachtigste argumenten hebben latcu rusten. B. en W. hebben geheel over het hoofd gezien dat de onderwijzers 5% meer van hun salaris zullen moeten missen 'aan pensioenbijdrage. Dit noemt spr. voor menschen niet een salaris van f 600f 1OO0 te machtig. Het is in het belang van het onderwijs dat de onderwijzer de toekomst van zijn gezin verzekerd weet. In het belang van de gemeente is het dat de weduwe en weezen van onderwijzers voor arm lastigheid worden bewaard. Spr. steli voor het rekest Prins c.s. naar de afd. terug te zenden en de 5% meerdere bijdrage voor het pensioenfonds door de gemeente te doen betalen. De Voorzitter wil splitsing van het voorstel. Hij stelt voor het eerste gedeelte te verwerpen, het tweede ge deelte nader in behandeling te nemen. De heer Hagedoorn begrijpt niet waarom men den onderwijzers weigert wat den leeraren is toegestaan. Deze heeren mogen zelf hunne be langen hier niet bepleiten, ergo acht hij het billijk dat ze nog eens nadere toe lichting geven waardoor het mogelijk is dat er feiten eu argumenten ter tafel worden gebracht die ons een anderen kijk op de dingeu geven. De heer Plomp is er tegen. Hier bestaat een groot onderscheid. Bij de leeraren gaat het over den over gang van het gemeente naar het rijks pensioen, bij de onderwijzers gaat het over het weduwenpensioen. Eerst hebben de onderwijzers gevraagd om weduwen pensioen. De Staat heeft het gegeven. Nu vragen de heeren weer dat de gemeente het zal bekostigen. De li e e r Hagedoorn merkt op dat hij niet heeft gesproken over den aard van dc verzoekschriiten. Hij wijst er alleen op dat het niet op gaat aan de ouderwijzers te weigeren wat aan de leeraren is toegestaan. Hij huldigt den regel gelijke monniken gelijke kappen. De Heer Gerritsen herhaalt zijn voorstel. De Heer C e 1 o s s c. Wat den heer Gerritsen voorstelt wordt niet in het rekest gevraagd. De voorz. vraagt of hot voorstel Gerritsen wordt ondersteund. De heer van Kalken ondersteunt het 'voorstel Gerritsen. D c h e e r P1 o ni p erkent het recht van initiatief der raadsleden, hij wil stem ming of dit voorstel n u zal worden be handeld. De Heer Gerritsen trekt zijn voorstel in. Het voorstel Hagedoorn om terug zending van het rekest G. Prins c.s. naar de afd. wordt ondersteunt door den heer van Kalken en met algemeene stemmen aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven eener subsidie van f 450 aan de Commissie voor kindervoeding. Z. d. en z. h. st. vastgesteld. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van het verslag overeenkomstig art. 11 van het Koninklijk Besluit d.d. 19 November 19O0 (Stsbl. 2C2). Idem. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting voor 1905. Idem. 12. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot oubowoonbaarverklaring van de perceelen Hellestraat Nos. 86, 88, 90 en 92. De Voorzitter wijst als commissie aan om rapport uit te brongen de Hoeren Hamers, van Eek en Tromp van Holst. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ontbinding van huur van de Scheepstimmerwerf en tot aankoop van materialen. De Heer Hamers wensclit te vragen of de weduwe Schimmel zich neerleeg! bij de aangeboden f 15, waar zij vroeg om f 50. De Heer vanBeek wenscht tijde lijk te huren, maar niet voor vast. Z. h. st. besloten. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van A. Kraan tot ontbinding der huur van een huis aan de Kamperbinnenpoort Z. d. en z. h. st. besloten. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname en verpleging in het tijdelijk gemeente-ziekenhuis in de. Muur huizen. Na langdurige discussie gerenvoyeerd naar de afdeclingen. De Heeren Joris- sen en van Beek stemden tegen. B. en W. stelden renvooi voor. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van oen strookje ge meentegrond aan J. van Keulen. Z. d. en z. h. st. besloten. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlaging van den prijs van het kookgas. Z. d. en z. h. st. bepaald op 5'/j et. per M3. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijken leeraar Z. J. de Lange. Z. d. en z. h. st. besloten. Tot tijdelijk leeraar werd benoemd voor de hoogcre klassen Dr. J. L. Hoor weg te Utrecht en voor de lagere de Heer H. Oorver te Leiden. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan Mevrouw de Weduwe Mr. J, W. van der Noorda geb. Van Wisselingh, als regentes van het Burgerweeshuis. Op voorstel van den Heer Hage doorn eervol verleend onder dankbe tuiging voor de diensten als regentes aan het Burgerweeshuis bewezen. Niets meer aan de orde aijndc, sluit de voorzitter tegen half 4 uur de ver gadering, maar deelt tevens mede de leden in cene geheime vergadering bij een te willen houden. Zondag 4 Februari te half elf voor middag, wordt in het Logcgebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ter Cate van Apeldoorn, Zondagmorgen half tien wordt er in de Remonstrantscho kerk een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst vangt daarom eerst om II uur aan. Met zekerheid kunnen wij thans be richten, dat de bouw van een nieuw Ziekenhuis alhier in het laatst der vol gende maand zal worden aanbesteed. Hieraan kunnen wij toevoegen, dat het plan van dit gebouw, ontworpen en in teekentng gebracht door don architect Herm. Kroes, de stellige verwachting biedt, dat bij voltooiing dit Ziekenhuis onze gemeente tot sieraad zal verstrekken en ten volle aan de eischen des tijds zal beantwoorden. (De Eembode). Door B. en W. zijn benoemd bij het tijdelijk Gemeente- ziekenhuis aan de Muurhuizen tot: inwonend verpleegster mej. A. G. Burghgraef, oud- hoofdver pleegster van het voormalig Aldegonde- gasthuis; tot huisbewaarders A. J. Boode en echtgenootc. Het sigaren- magazijn, en de brand- stoffenhandel van den heer L. van Achter- bergh zijn bij het plaatselijk telephoonnet aangesloten onder No. 155. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort vau den Bond van Nedtrlandsche On derwijzers werd het bestuur voor 1906 saamgesteld als volgtW. C. Oosterman, voorzitter, A. Aardema, vice-voorzitter, F. Fabcr, secretaris, A. B. v. d. Kleiu 2de secretaris en mej. m. J. Boukamp, penni ngmeesteres. Voor het voorstel .van het Hoofdbe stuur van den Bond, omdat de heeren Edelman en Traanberg, de ontslagen onderwijzers te Amsterdam, steun te ver- leenen uit de Weerstandskas, ten bedrage van het laatst door die heeren genoten salaris, verklaarden zich 13 leden, er tegen werden 2 stemmen uitgebracht. Tot correspondent van het Bureau voor onderwijsadviezenwerd benoemd de heer W. C. Oosterman. Gaarne voldoen we aan het verzoek in herinnering te brengen, dat de ver bintenis voor adspirant-militie-officieren moet worden gesloten tusschen 1 en 10 Maart e.k. en dat het daarvoor vereischte examen zoo noodig zal worden afgeno men tusschen 5 en 10 Maart. Zij, die voor eene dergelijke ver bintenis in aanmerking wenschen te komen, zullen zich dus al worden zij eerst op een lateren datum ingedeeld tijdig ten bureele van den Comman dant van het 5e Regiment Iufanteric tot het aangaan der hierboven bedoelde verbintenis moeten aanmelden, alwaar ook gaarne alle geweuschte inlichtingen zullen worden verstrekt. Zondag j.l. had in de Hoofd-Synagoge alhier de plechtige installatie plaats van den WelEerw. heer M. Monasch als opperrabijn over het Synagogaal Ressort Amersfoort. Nadat door den kerkeraad den afge treden Opperrabijn a. i. den Eerw. lieer S. J. S. Hirsch, Opperrabijn van Over- ijsel en den nieuw benoemden Opperrabijn den Eerw. heer M. Monasch, benevens afgevaardigden der verschillende ressor- tale gemeenten en het ressortaal Bestuur van Drente ten 12 uur een lunch was aangeboden, vereenigden zich ten half twee uur, met de besturen dei- verschillende pieusche genootschappen en de ambtenaren der Hoofd-Synagoge in het met groen versierde school lokaal, alwaar onder het aanbieden van den eerewijn door den Voorz. van het Synagogaal ressort Amersfoort, den heer E. L. Visser, in gloedvolle bewoordingen afscheid werd genomen van den Eerw. heer Opperrabijn Hirsch eu den Eerw. heer Monasch als Opperrabijn over dit Ressort werd geinstalleerd. Ook door verschillende afgevaardigden en ambte naren werd aldaar het woord gevoerd, allen warmen dank betuigende over de wijze waarop door den Eerw. heer Hirsch het Opperrabinaat a. i. alhier is waargenomen, alsmede van ongekende vreugde over de aanvaarding van het Opperrabinaat over de Ressorten Drente en Amersfoort door den Eerw. heer Monasch, wien de roep van groote kunde en minzame omgang met allien die met ZEerw. in aanraking kwamen reeds vooraf ging, getuige de groote belangstelling bij ZEerw. benoeming tot Opperrabijn en diens vertrek uit Am sterdam alwaar ZEerw. o.a. als conrector van het Ned. Isr. Seminarium werkzaam was. Na deofficieele installatie begaven zich ten half drie uur de Opperrabijnen be geleid door het Dagel. Bestuur en Ceremoniemeesters ter Synagoge, welke intusschen reeds geheel gevuld was met belangstellenden. Door den Eerw. heer Hirsch, oud-leerling van den nieuwen Opperrabijn werd aldaar een afscheidsrede gehouden en de Eerw. heer Monasch door ZEerw. in zijn nieuw ambt beves tigd. Nadat daarop door den Eerw. Heer MonaBch een rede was gehouden, welke beide predikaties zich deden kenmerken door groote kennis eu rijke woordenkeus, werd bij de geopende H. Arke het ge bed voor H. M. de Koningin en het Koninkl. Huis uitgesproken. Na het houden der gewone middag godsdienstoefening keerde mcu huiswaarts onder den grooten indruk, die deze plech tigheid op een elk gemaakt had. De Afdeeling Amersfoort vanhetUtr. genootschap voor landbouw en kruid kunde hield op 26 dezer hare jaarlijkache Januarivergadering. De rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien en accoord bevonden door eene commissie van drie leden en bleek te sluiten met oen bedrag van f 1077.89'/2, zoowel in ontvangst als uitgaaf eu een saldo, groot f 537.35'/a, voorwaar met het oog op de te houden tentoonstelling geen groot bedrag. Het Bestuur hoopt niettemin dat voor waarborgfonds onvaste bijdragen voor de tentoonstelling npg flink wordt geteekend, zoodat het beschikbaar kapi taal aanmerkelijk grooter zal worden. Volgens het verslag, over 1905 was in dit jaar het bestuur begonnen den coöperatieven aankoop van kunstmest te bevorderen; heeft de gehouden cursus in paardenkennis goed voldaan, werd door bemoeiing van de afd. een zelf standige contrölevereeniging opgericht, enz. Tot afgevaardigde der afdeeling naai de algemeene vergadering werd de heer C. Geertsraa gekozen; tot plaatsvervan ger de heer P. Hartman. Het kiezen van een afgevaardigde is noodig geworden door de wijziging in het algemeen reg lement van 't genootschup. Het door de hiertoe benoemde com missie ontworpen tentoonstellingsprogram ma werd meegedeeld; de tentoonstelling zal plaats hebben vermoedelijk 13, 14 en 15 Juni. De juiste data moeten ech ter nog worden vastgesteld in overleg met het bestuur van het 58ste landhuia- houdkundig congres, ter gelegenheid waarvan de tentoonstelling wordt geor ganiseerd. Zoodra dat is geschied zal het in druk verschijnen en aan leden van het genootschap en belangstellenden worden toegezonden. Met bijna volko men zekerheid kan echter thans reeds meêgedeeld worden, dat de dag der vee- en paardententoonstelling 25 Juni zal zijn. Of ook op een der dagen een concours hippique gehouden kan worden, hangt af van de belangstelling die de plannen zullen ondervinden In deze vergadering was ook aanwe zig de heer Blauw, lid van het hoofdbe stuur der Y. P. N. die medcdeelingen deed betreffend organisatie van den eier- handel. Spr. wees op het nog sterk heerschende verkeerde begrip, dat hoen ders geen voordeel zouden afwerpen; overal waar men boekhoudt is immers het tegendeel gebleken! In de V. S. van Amerika was de opbrengst der hoen derteelt in 1903 b. v. 290 millioen dol lars; die der katoenteelt 259 millioen; van tarwe 239 millioen, van andere cul turen belangrijk minder. De uitvoer van eieren van Denemar ken naar Londen, in 1865,24.000 kronen bedragend, was in 1903 tot 24 millioen gestegen. In Friesland richtte men te Leeuwarden een eiermijn op Deenschen grondslag op en daar steeg de omzet van 16.000 K.G. eieren in 1903, tot 37.000 K.G. in 1904, tot 65.000 K.G. in 1905. Wel een bewijs dat ook dam de markt aan een behoefte voldeed en de verkoop door de markt voordeel geeft aan de producenten. De waarde der eieren stijgt tevens, en niets is beter in staat dan dit om te pleiten voor het deugdelijke van het systeem. Alle baten vloeien, verminderd met enkele percenten wegens onmogelijk te vermijden onkosten in den zak vau den producent. De be taling geschiedt wekelijks na de levering. Voor de consumenten heeft het betrekken van eieren aan de mijn voor, dat men zekerheid heeft, deugdelijke, verschc waar te ontvangen; de eieren worden gestempeld door dc producenten afge leverd. Bovendien bevatten alle betref- fenden reglementen zeer strenge bepa lingen tegenover eventueele leveranciers van slechte waar. Ook heeft het ver- koopen bij het gewicht groote invloed op de hoenderteelt, daar elk rationeel fokker zich erop zal toeleggen, kippen te kweeken die groote en veel eieren leggen. Spr. besloot met de aanwezigen aan te moedigen als lid toe te treden der V. P. N. en dan eieren te leveren aan de eiermijn, die men bezig is te Utrecht tc stichten. Indien de landbouwers zich bezig gingen houden met vroeg broeden, zou hun weldra overtuigd blijken, dat hoenders wel degelijk groot profijt kuu- nen geven, dat langs dezen weg nog millioenen te verdienen zijn in ons land, en wel met het fokken van flinke leg hoenders; het produceeren van groote eieren welke tot nu nog voortdurend uit andere landen worden aangevoerd tot een waarde die de millioenen overschrijdt. A. D. SPOBT. Quick II won Zondag te Soesterberg van P. H. met 81. Burgerlijke Staud. van 27 tot 31 Jan. GEBOREN: Helena Hendrika, d. van A. Slagt en C. van Leeuwen. Fran- ciscue Albertus, z. van P. Kortes en W. H. van Nijkcrk. Salomon, z. van J. Klein en S. Rosenboom. Evert, z. van H. Jekel en J. Buisman. Wil- hclinina Brunelta Catrina, d. van J. Jagtcnberg en W. B. C. van Diermen. Bertha, d. v. L. C. Smit en C. W. Blankwater. Piet, z. van E. van Keu len en J. van Luit. ONDERTROUWDJ. H. Manse en J. C. van Oorschot. OYERLEDENHendrika Walet, oud 81 jaar, wed. van J. Voskuilen.Pau lina van Weylaud, oud 21 j., ongch. Antonetta Francise.a van Woesick, oud 89 j., ongeh. Timmerman eu makelaar. WEVEKHINGEL, II. Schouwburg Utrecht. ter gelegenheid van het Tienjarig bestaan van de Utrechtsche Orchest- vereeniging en ter benefice van den Heer H. KUIJPERS, Directeur van dit Orchest, vau Amsterdam. (iGoedgekeurd bij Kon. besluit van 24 Alei 1895). Bestuur: A. VAN DER HORST, Directeur-Voorzitter; M. J. T'ERNOOY APEL, Secretaris; J. G. V. IIOMEYER, Penningmeester. Maandag 5 Februari 1906: Blijspel in 3 bedrijven van RAOUL AUERNHEIMER, vertaald door J. C. VAN DER HORST Jr. Regie M. J. TERNOOY APEL. Groot succes te Amsterdam, Leiden, 's-Gravonhage, Dordt, Breda, enz. Aanvang half acht uie. vau het ff Magazijn speciaal in In de openings-week ontvangt iedere kooper een klein souvenir. Met uitzondering van de eerste week zal de zaak om negen uur en des Zondags GESEOTEN zijn. Aanbevelend, Abonnement op syphons.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3