Ipeerenhuizen êrend mei Uilioeg, Eene Boerenf^efslede, Eike Boomen, ONZE SOLDATEN. WEILAND, „Prima Dona," Vereeniging „Voor de JCnnst. Advertentiën. A. N. J. VOS HUIZEN Bouwterrein A. N. J. VOS verkoopen A. van der Kuilen. De Notaris A. N. J. VOS verkoopen: Vraagt: fijnste 3 cents Vorstenlanden sigaar. A. J. M. Goote, Langestraat 44. Buitengewone Voorstelling Kermisreizigers, De TENTOONSTELLING van Middeneeuwsche kunst sluit op Zondag 11 Februari, Zondag 4 Februari te hall elf voor middag, wordt in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Zondagmorgen half tien wordt er in de Remonstrantsche kerk een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst vangt daarom eeist om 11 uur aan. De heer A. E. van Arkel alhier, is benoemd tot secrelaris dor gemeente Hoevelaken. Tot heden was genoemde heer aldaar gemeente-ontvanger. De heer J. C. van der Meer heeft de benoeming tot lid van het Bestuur van het Nutsdepartement alhier aangenomen. Iemand uit Barneveld wilde gisteren avond in een locaaltrein springen, ter wijl deze reeds in beweging was, met het noodlottig gevolg dat hij viel en bekneld raakte tusschen een bagage wagen eh den perronmuur. Wonder boven wonder kwam hij er betrekkelijk nog goed af. Van een hand werden hem drie vingers afgereden, terwijl de andere gekneusd werd. Ook aan zijn aangezicht liep hij eenige kwetsuren op. Dinsdag G Februari geeft liet man nenkoor „Zanglust", onder leiding van den heer Akkerman zijn tweede uit voering in Amicitia. Een aantal heeren Musici (dilettanten) verleenen hun wel willende medewerking. Het programma laten we hier volgen: 1. Marsch. Aan den kapitein van den generalen staf V. Noest is vergunning verleend tot aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in do orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek geschonken. De kapitein der infanterie op non activiteit A. C. de Vos wordt met ingang van 15 Maart in activiteit hersteld en als dan ingedeeld bij het '2e bataljon van het 3e regiment infanterie, te Mid delburg. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie krijgen we a.s. Woensdag een buitengewone voorstelling in Amicitia van het bekende tweetal Solscr en Ilesse, de bekende populaire humoristen. We twijfelen er ijjet aan of velen die zich deze twee komieken nog uit den kermistijd herinneren, zullen Dog wel eens lust hebben ze Woensdag weer eens te hooien. Volkslezing Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Donderdag 8 Februari zal er van wego het Nutsdepartemeut een volksavond gegeven worden, waarin zal optreden de bekende voordrager de heer C. Külin van .Amsterdam en waarbij de ensemble-klasse van den heer Van Aak en, die de vorige maal zoo uit stekend heeft voldaan, weer hare medewerking heeft toegezegd. Wij laten hieronder het programma volgen 1. Allegro uit de Jupiter-Symphonie, Mozart: 2. Een opknappertje, Monoloog; 3. Transcription aus der Oper „Lohengrin", Rich. Wagner; 4. In het Rijksmuseum; 5. „Grossmütterchen" Liindler, Gustav Langer; PAUZE. 6. Coruelius-marsch, F. Mendelssohn Bar- tholdv; 7. a. De rollen verwisseld, b. De Nachtjool. voordrachten; 8. a. „Intermezzo Sin toni,-O" aus „Cavalleria Rusticana". Pietro Mascagnï, b. „Gavotte, Latann;9. De broek (Fritz Reuter naverteld) voordracht. Overzicht exploitatie van de Arners- foortsche Tramweg-maatschappij over de maand Januari. 1906 Aantal betalende passagiers Opbrengst passage Opbr. diversen Totaal opbrengst Opbrengst per dag- kilometer 6490 f514.75 - 25.35 -540.10 - 9.68 1905 5880 f 470.60 - 44.71 - 515.31 - 9.24 2. De Bard 3. Air de Rinaldo 4. 'k Weet 5. Warum? 6. Sandmannchen 7. Naar Buiten E. Reitcr. G. F. Handel. F. Abt. C. C. A. de Vliegh. R. Eilenberg. Fr. Paepen. PAUZE. 8. Amoureuse (valse) 9. Lentebepeinziug. 10. Largo 11. Vaarwel mijn Vaderland 12. a. Wiegelied b. Pizzicato Gavotte Herzan Hez. 13. Goede Nacht 14. Orientalischer Brauchtanz. Rodolphe Borger. C. Kreutzer. G. F. Handel. F. Abt. C. Latann. Th. J. Orth. R. Vollstedt. Door de recherche alhier is gcarre steerd een Duitscher, in gezelschap van zijne vrouw en kindje zijnde, die zich te Deventer en Zwolle schuldig had ge maakt aan diefstal van parapluies, schoenen enz. Verschillende goederen werden in beslag genocmen en het geheelo gezel schap onder politiegeleide naar Deventer overgebracht. Onder politietoezicht is verbrand een afgemaakt Rijkspaard, dat voor consump tie schadelijk bleek. Bij Koninklijk Besluit, in de le luite nant L. Schutte, van liet 5e Regiment Infanterie voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië. Donderdag werden ten Raadhuize aanbesteed: het bouwen van een paar denstal en wagenloods ten dienste van de Gemeente-reiniging, waarvoor werd ingeschreven door de hoeren: Veen en Loosing f 1Ü9Ü, Boks f 1080; E. de Bruyn, te Hoogland, f 1075; R. van den Berg f1050; Keizer Wildeman f906; Meester Haanschoten f988; Hemels f980; Boshuizen f820; G. Wassink f733 en Bunnik f650 gegund aan den minsten; het maken en stellen van een ijzeren hek bij den Lieve Vrouwe-toren, waar voor werd ingeschreven door: Rincks ijzer-gieterij, te Amsterdam, f925; Van den Donker, f598; Gebr. Schild, te Enk huizen, f555; Van Stokkum f 550; Hen- nema Co., te Ede, f535; Gebr. Van Houtum, te Hilversum, f532; A. J. van Zwart, te Deventer, f488; Vring, te Amsterdam f440; en G. Blok, te Amers foort f 388.80 gegund aan den min sten inschrijver. B. en W. hebben Donderdag gegund de levering van twee tonnenwagens aan H. C. Iepenburg voor f 920 en die van éen beerwagen aan G. Blok voor f 378. Voor de onderhandschc inschrijving onder stadgenooten-smedenpatroons waren tien gegadigden. Voor do tonnen wagens liepen de besommingen uiteen van (1160 tot 920voor don beerwagen van f 470 tot f 378. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Eedactie! Uit de discussie tusschen de H.H. Gerritsen en Plomp over het al of niet geven van les door het hoofd der school eene vaste klasse, teekent uw ver slaggever de volgende woorden aan van den heer Plomp: .Hij kan zich niet voorstellen, hoe er orde en tucht wezen kan op een school zonder hoofd. Het is wel het streven van de onderwijzers, maar spr. spreekt den wenscli uit, dat B. en W en de Raad hen daarin niet zullen steu nen.1' Ik leid, uitgaande van de veronder stelling, dat ze. werkelijk goed gehoord zijn, de volgende conclusies uit deze woorden af: le. De heer Plomp heeft den heer Gerritsen niet goed begrepen. 2e. De heer Plomp meent, dat het Onderwijzerscorps in het algemeen bezig is om het hoofdschap af te schaffen. 3e. De heer Plomp meent, dat speciaal wij, Aniersfoortsche onderwijzers het hoofdschap willen doen ver dwijnen, (immerS B. en W. en de Raad, in dit gevid van Amersfoort, worden er bijgenoemd.) Over de eerste conclusie zwijg ik. De heer Gerritsen heeft trouwens reeds geantwoord, dat hij niet voor de hoofde- looze school was. Ik wil iets zeggen over de beide laatste punten en dan allereerst beleefd een vraag lichten tot den heer Plomp: „Wil ZEd. mij eens noemen de onder- wijzersverceniging, die in haar programma heeft staan: „we willen de hoofdelooze school." Ik ben lid van het N. O. G. en van den Bond van N. O., maar ik heb nim mer gelezen, dat het in onze programma's staat. Nu is er nog eene vereeniging, n.l. de Hoofdenvereeniging, maar die zal het toch zeker niet in haar programma voeren. Er zijn enkele onderwijzers, die het Zwitsersche stelsel wenschen ingevoerd te zien, maar is dat bewijs dat d e onderwijzers in het algemeen dit streven voorstaan. Wat de onderwijzers in het algemeen wenschen, is: „het ambulantisme weg." En met recht! Dat stelsel hopen we eens te begraven in het belang van het onderwijs, in het belang van de hoofden zelf. Dat demoraliseerend gedoe hopen we eens te zien verdwijnen. Een vaste klasse! Maar niet het hoofd weg! Het eerste is de wensch van de onderwijzers in het algemeen, dat meen ik te mogen constateeren, maar niet het laatste. Ik hoop dat we dit, met het oog op eene a.s. benoeming, in een adres aan den Raad nog eens zullen trachten duidelijk te maken. Conclusie no. 3. De vraag in no. 2 gedaan, wensch ik hier in dit bijzondere geval te herhalen. Wil de heer Plomp me eens een uiting geven van een der onderwijzers uit Amersfoort, waarin deze van dit streven hebben blijk gegeven. Heeft niet collega Oosterman voorzitter n de Bondsafdeeling en behoorende tot de linkergroep in den Bond in eene openbare vergadering gezegd, dat hij was legen de hoofdelooze school. De eenige keer dus, dat een der Amers foortsche onderwijzers zich in het open baar uitliet over deze kwestie, was zijne meening juist in strijd mot de stelling, door den heer Plomp opgeworpen. Maar al waren er nu onder de Amersfoortsche onderwijzers enkele, die het idee van hoofdelooze school voor stonden, is dat dan nog bewijs, dat het geheele corps dit wenscht. Geachte Redactie! Ik doe deze vragen in het openbaar, omdat ons in het openbaar een streven is toegedicht, waaruit men van zekere zijde weer munt zal trachten te slaan. Ik wensch daar tegen op te komen. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Uw dr., C. MOERMAN JR. Geachte Redactie, Mogen we U verzoeken om plaatsing van het onderstaande in uw blad Bij voorbaat betuigen wij gaarne dank. In het eind van December 1905 werd in Amersfoort een groot aantal circulaires ver spreid door de Fiuancieele commission van hul 58ste NederlandschLandhuishoudkundig Congres en de plaatselijke afdeeliug van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, waarin medewerking werd ge vraagd tot het houden eener landbouwtentoon stelling en andere feestelijkheden in Juni van dit jaar, "an welke medewerking men kon doen blijken door het toezeggen eener bijdrage of het nemen van éen of meer aaudeelen van tien gulden in het waarborg fonds een on ander ter bestrijding van niet te vermijden onkosten. Het beschikbare kapitaal dient vijf duizend gulden te bedragenop 25 Januari jl. (den datum waarop oorspronkelijk de termijn voor terugbezorging der inteekenbiljetten werd gesloten) was echter geteekend voor 175 aaudeelen, terwijl ongeveer f500 aan vaste bijdragen was toegezegd. Zelfs indien dus ovi r het geheele bedrag der aaudeelen zou worden beschikt, is eerst de helft van het benoodigd kapitaal bijeen. Allerlei guns tige omstandigheden kunneti mogelijk maken, dat van do aandeeleu slechts 50 pCt. of minder behoeft te worden geïnd, dikwijls zelfs komt het voor, dat een waarborgfonds in 't geheel niet wordt aangesproken. Maar... mag de commissie dergelijke waarschijnlijkheden voor zekerheid aanne men? Mag men op grond hiervan een programma in uilvoering nemen, dat zware ünaucieelo verplichtingen oplegt Zoowel Congres als Landbouwafdeeling ontvingen subsidien van Gemeente- en Genootschaps- wege miar, gelet op de voordeden die eene Gemeente geniet door een binnen haar muren gehouden Laudkuishoudkundig Con gres en tentoonstelling, kon het toch niet gewaagd heeten, ook op den krachligeu steun van Amersfoort's ingezetenen te reke nen. Moge daarom die hoop niet worden te leurgesteld en mogen velen die hun circu laire nogj in een hoekje van schrijftafel of lade hebben liggen (er komen er ook zóo veel) het intcokeubiljet daarvan ingevuld nog inzenden of, indien die verloren gegann zijn, op andere wijze hun bedoeling, in te willen teekenen, kenbaar maken! De tijd gaat voort; definitieve regelingen dienen getroffen te worden. Toch scheen het nuttig, nog enkele weken af te wachten of het Waarborgfonds nog aanzienlijker wordt. Is dat onverhoopt niet het geval, dan zal een bekorten van het programma op landbouwgebied dringend noodzakelijk zyn. En hoe jammer zon het wezen indien in een Gemeente als Amersfoort bijv. een voorgesteld Concours-hippiquo niet plaats konde hebben wegens het ontbreken van de zoo gewenschte en noodige belangstel ling! We merken nog op, dat wie een of meer aaudeelen van f 10 neemt in het waarborg fonds of een bijdrage van minstens f5 toe zegt, vrijen toehang tot de feestelijkheden zal hebben zooals die later definitief zullen worden geregeld. De financieelo Commissie van het 58ste Nederlandsch Landhuishoudkun- dig Congres: J. W. C. Bloem, L. A. baron Van Ittersum, Jobs. Knoppers, J. W. Middelburg, Th. Sanders, jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. Do fiuancieele Commissie der af- deeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde J. B. de Beaufort, mr. H. J. M. van den Bergh, P. J. Frederiks, H. Tromp van Holst. J. van de Viseh. Maria Wilholmina, v. C. Fonteijn on A. Riksen. GETROUWD: Jan van den Hooff en Aaltje Drika van "Veluw. Burgerlijke Stand. van 31 Jan. tot 3 Febr. GEBOREN: Johannes Hendrikus, z. v. Wouter ter Mater en Maria Pouwe. Franciscus Johannes, z. v. A. T. Dieters en Frederika Tuilhof. Alber- tus Philippus Petrus, z. v. Th. H. Put man en G. M. Schep. Piet, z. v. J. G. Pothoven en A. van de Water. Antonia Maria Bernardina, d. v. van G. Laseur en B. den Enting. Christina Gijsberta, dochter van E. v. d. Beek en DE NOTARIS te Amersfoort zal op Zaterdag 21 Februari 19Ó6, des avonds 7 uur, te Amersfoort in het hotel „DE ZWAAN" aan deUtrechtscho straat. publiek verkoopen IN DE GEMEENTE AMERSFOORT. A 2 aaneengebonwde met bergschuurtjes en tuinen zeer gunstig staande en gelegen aan de Asch van Wijckstraat, nos. 19 en 17 tegenover de bloemisterij van den heer van BEMMEL, kadas ter sectie D. nos. 2106 en 2107, satnen groot 4 aren, 85 centiaren. Elk huis bevat beneden 2 kamers en suite met veranda, vestibule, gang, kelder en keuken en boren le étalge, '2 kamers en suite, en 2 kleine kamers, voorts zolder en respectievelijk 2 en 3 kamertjes en is van gasleiding voorzien. Het huis no. 17 is verhuurd aan den HoogEdelGcstr. Heer ür BOE- KELMAN tot 1 Mei 1906 voor f350 per jaar en het huis no. 19 is verhuurd geweest voor f 360 per jaar van Mevrouw van Steijn Ruijs. In 2 perccelen en in masBa. B 2 aaneengebouwde met erven en open plaatsje aan den Westsingel, nos 27 en 28 kadaster sectie E. nos. 4019 en 4020 samen groot 1 are, 07 centiaren. Het huis no. 28 bevat beneden 2 kamers met alcoof, gang, kelder en keuken en boveti 2 groote en 2 kleine kamers met zolder. No. 28 in eigen gebruik bij Mej. de Wed. H. G. BETTONVILLE, terwijl no. 27 is verhuurd geweest voor f 2.10 per week. In 2 perceelen en in massa. "Voormelde huizen zijn te bezich tigen Dinsdags en Donderdags van elke week, van 2 tot 4 uur. C Een perceel nabij den Lagen weg, zijnde ge deelte van het terrein van de voor malige gasfabriek, kadaster sectie A. noB. 1501 en 1798, groot 29 aren, 18 centiaren. Verhuurd aan C. VAN VEEN tot 1 Januari 1908 voor f35 per jaar. IN DE GEMEENTE LEUSDEN. I» Een perceel aan de Molenstraat met de langs dit perceel gelogen weg, kadaster sectie A. oud 527, groot 5 aren, 80 centiaren. In eigen gebruik bij den Heer G. v. d. HEIJDEN. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningen op 24 MEI 1906. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dinsdag 6 Februari 1906, des namiddags 5 uur, in het koffiehuis van den lieer SCHIMMEL, te HOOGLAND, (aan den Ham), publiek IN DE GEMEENTE HOOGLAND. bostaande in Huis, Schuur, en verdere betimmeringen. Tuin, Bouw- en Weiland en Houtwal, staande en golegen aan weerszijden van den Korlhorsterwcg, groot 6 hectaren, 16 aren, 90 centiaren. In eigen gebruik bij ARIE KOK. Tc veilen in 6 perceelen en in mas sa's. Aanvaarding van. perceel één op 1 OCTOBER 1906 en van de Landerijen bij de betalingen der kooppenningen op 5 MEI 1906, of zooveel vroeger als wordt overeengekomen. Breeder bij biljetten omschreven. Onmiddellijk na afloop der veiling zullen in voormeld koffiehuis publick worden verkocht 2 perceelen zware staande te HOOGLAND, op Bosschcn- dijk, nabij het huis. Schouwburg Utrecht. AmstelsTooneelgezelscliap onder leiding van S. FRANK, van het Grand Theatre te Amsterdam. Zoudag 4 Februari 1906: Blijspel in 5 bedrijven, vrij naar het Hoogduisch van G. BRAUN en E. HIL- DEBRAND, door C. P. T. BIGOT. Groot Lachsucces. Nooit vertoond. Orkest onder leiding van den Heer H. Knijpers. Aanvang half acht ure. Handel in fruit eu ingemaakte groenten. WEST8IIGEL 33. te Amersfoort, zal op Vrijdag 16 Februari 1906, des middags l2 uur, in het Logement „DE VERGULDE ZWAAN," aan de Utrechtschcstraat, publiek bi de gemeente SOEST, Drie perecelen best strekkende van af eigendommen van de familie Croockewit tot aan do rivier „do Eem" en helend door eigendom van Vrouwe S. M. v. d. Poll, wod. Jhr. Cock Blomhoff, en den hoor Bloemen- daal, kadaster sectie B. nos, 210, 211, 212 en 283, ter grootte van 4 hectaren, 62 aren, 80 centiaren. Verhuurd geweest voor f 260 per jaar. In 3 perceelen en in massa's. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 16 MEI 1906. Broeder bij biljetten en nadere in lichtingen te bekomen ton kantore van voornoemden notaris to Amersfoort, Utrechtsehenweg 2 en bij den heer A. POTHOVEN te Leusbroek. Verkrijgbaar bij Schouwburg AMIEITIi, AMERSFOORT. Slechts ééne te geven door de heeren SOUSER en HESSE, de populaire humoristen, met mede werkingvan mevrouw HESSESlauderof en de heer LOUIS CONTRAN. Opvoering van: Nieuwste Créatie van de heeren SOLSER en HESSE. TOON, eigenaar van een Wassenbeelden spel, de heer P. Hesse. TREES, Kaartlegster, de heer L. Solscr. Zie verder aanplak- en strooibiljetten. Prijzen der plaatsen: le rangfl. 2e rang fO.üO. Bureau 7 uur. Aanvang S uur. Plaatsbespreking Dingdag 6 en Woensdag 7 Februari van 122 uur, bovendien voor leden 46 uur. Nobelstiaat 12. UTRECHT. ten 4 ure. HET BESTUUR. ff

De Eemlander | 1906 | | pagina 3