A. N. J. VOS INBOEDEL, Zijden-, Linnen- en - - - - - Katoenen Dames Cols. D. A. BEIJER, Advertentiën J. W de Vaal, Sez. van Soor, cMevrouw! Vereeniging „Voor de JCunst." Burgerlijke Stand. betrekking gezocht „VOLKSHUISVESTING." verkoopen Gouden- en Zilveren Voorwerpen KAMPSTRAAT 56. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Yan der Wanl Ce. Beekesteinschelaan 38. Ontvangen een mooie collectie Langestraat 75. Mag ik langs dezen weg uw aandacht vestigen op mijn prima Hollandsch Gerookt Spek? De prijs is f0.30 per pond. Eenmaal mijn artikelen geprobeerd en Uw adres is voortaan KAMPERBINNENPOORT 2. - „De Boterwaag". UTRECHT. - NOBELSTRAAT. wij hebben verplichte schoolvergade ringen. Een blik in de notulen dier ver gaderingen kan U overtuigen, dat daar de plaats is, waar Hoofd en personeel de belangen der school bespreken; dat daar het Hoofd zijn kennis opdoet van de vorderingen der leerlingen; dat daar getoetst wordt of de leerlingen die hoogte bereiken, die zij volgens het leerplan in de klasse, waarin zij zijn, moeten berei ken. Daar kan het Hoofd dus zien of de onderwijzers, zoo hem dat nog niet op andere wijzen duidelijk was geworden, een juiste opvatting van hun taak hebben. Maar alles toegegeven, is het dan nog niet noodig, dat het Hoofd zich dagelijks in de klasse vertoont, om na te gaan of de onderwijzer wel werkt, of de leerlingen wel goede vorderiugen maken, of orde en tucht niets te wenschen overlaten, kortom is het dan nog niet noodig, dat het Hoofd controleert? Neen, beslist neen, ant woorden wij hierop. Dat is niet alleen niet noodig, maar werkt bovendien storend op den arbeid van den klasse onderwijzer. Wij vreezen de contróle volstrekt niet, maar verwerpen een contróle, die absoluut niet de minste waarborgen biedt, maar slechts bestaat in een kort gadeslaan van onderwijzers en leerlingen. Bovendien zal de onder wijzer geen hoog idee krijgen van de werkzaamheid van het Hoofd, wan neer hij dagelijks hem in de verschil lende klassen niets ziet doen dan kijken en wij kunnen ons indenken, dat zooiets niet zal aansporen tot grootere werkzaamheid maar wel tot verslap ping. Wij meenen dit te moeten releveeren, omdat het een theoretisch argument is voor het ambulantisme. De heeren Hoofden passen het echter in de practijk bijna nooit toe omdat zij zelf wel weten, dat er elke innerlijke waarde aan ontbreekt. Ten slotte nog een enkel woord over de verantwoordelijkheid. Wij erkennen gaarne, dat het Hoofd hierin een taak heeft, die niet met hem door de klasse-onderwijzers in gelijke mate wordt gedeeld. Maar men ver- gisse zich toch niet door te meenen dat die verantwoordelijkheid iets met het onderwijzersschap heeft te maken. Verantwoordelijk voor hetonderwijs zijn alleen zij, die onderwijs geven, maar het ambulante Hoofd heeft een andere verantwoordelijkheid te dra gen. Waar hij als Hoofd eener school is benoemd, rust op hem de taak voor de autoriteiten de persoon te zijn, die belast is met het beheer van school gebouw, schoolmeubelen en leermid delen. We hebben niet gewezen op dorps scholen, kostscholen, vele bijzondere scholen, waar het Hoofd niet ambulant is; ook niet op die plaatsen, als Alk maar, Middelburg e.a. waar men in gezien heeft, dat het schade voor het onderwijs is, de beste leerkracht aan het lesgeven te onttrekken. Ook het financieele voordeel voor de gemeente laten we buiten be schouwing. De uitwerking moet ten slotte berusten bij Uw college, dat dan ook wel het aanstellen van reserve onderwijzers, niet uit het oog zal verliezen. En waar nu reeds meer malen door U is blijk gegeven van Uw groote belangstelling in goed onder wijs, daar vragen wij U met te meer vrijmoedigheid, geef ook het Hoofd der school een klasse, opdat hij ge legenheid krijge zijne talenten dienst baar te maken aan de opvoeding der jeugd. J I It A I, Woensdagavond gaf het Symphouie- oi'kest „Jubal" een Volksuitvoering in „de Arend". Behalve het muzikale gedeelte vermeldde het programma ook eenige voordrachten, zoodat het zeker niet te verwonderen is, dat de zaal over vol was en een groot aantal personen zich met een staanplaatsje moest behelpen. Deze uitvoering ging o. i. niet onder gunstige omstandigheden. Zonder iets ten nadeele van de zaal te willen zeggen, gelooven wij toch, dat deze zich niet zoo goed eigent voor een volksuitvoering als wel de zaal van „Amicitia". Niet alleen, dat daar meer publiek in kan, maar ook voor het orkest lijkt het ons wenschelijk een ruimer plaats te hebben. Gezwegen nog van de eigenaardige moei lijke positie, waarin de dirigent de heer Bikkers was geplaatst, die zoo ingesloten stond dat hij alles behalve vrij kon zijn in zijn bewegingen, meenen wc toch ook, dat voor de medcspelenden, vooral voor hen die een strijkinstrument be spelen, het geen aanbeveling verdient, zoo boven op elkaar te moeten zitten. De streek, een niet te verwaarloozen fac tor lijdt daar beslist onder. Maar wat is er aan te doen? „Amicitia" is nogal dunr en „Jubal" arm. Misschien komt nog wel eens de tijd, dat „de Arend" vergroot wordt en dan zal zeker voor het toonecl ook een ruimer gelegenheid worden gevonden. Toch mag deze uitvoering weer ten volle geslaagd genoemd worden. Ja er werden wel fouten gemaakt, we hoorden van „muziekkenners(l)" enkele opmer kingen, maar laat men toch niet vergeten, dat we niet te doen hebben met beroeps musici, maar met dilettanten. En dan waren er nummers op het programma, die vrij zwaar mogen genoemd worden, zoo o. a. „Andante uit de 6e Sinfonie" van Ilaydn en „Stiindchcn" van Schubert, die zeer goed werden uitgevoerd. "Voorai Stiindchcn werd correct ten gehoore ge bracht, de pizzicato begeleiding, die zoo vaak te gejaagd gaat was zeer goed. Ongetwijfeld zitten er dan ook goede krachten in „Jubal" die door ernstig willen, gepaard gaande met een ijverige studie, het tot een vrij aanzienlijke hoog te weten te brengen. Toch moet het voor den heer Bikkers oen zware taak zijn, de verschillende nummers er goed in te krijgen. Dat hem dit ook nu weer gelukt is, is een bewijs van zijn degelijke leiding, die zeker door „Jubal" niet genoeg op prijs kan gesteld worden. Was de inzet van het orkest „Hoch- zeits marsch" van Mendelsohn niet be paald schitterend te noemen, van de voordrachten kunnen we hetzelfde zeg gen. Wij althans vonden de „Hulde aan de nieuwe drankwet" in een woord vervelend en we willen gaarne erkennen, dat we geen hoog idee kregen van het geen er nog volgen zou.- Doch onze verwachtingen wei-den verre overtroffen. De twee „Amersfoortsche humoristen" de heeren Lammerts van Bueren en Serré verstaan uitstekend de kunst het publiek te vermaken. Het was een gelach zonder einde, 't beste bewijs voor zeker, dat hetgeen en de wijze waarop zij voordroegen zeer in den smaak vielen. Zoo nu en dan was het o.i. wel eens wat te dicht aan 't kantje, maar overigens verdienen beide heeren niets dan lof. Yooral in het comische duet „De bruiloft van neef Janus" waren ze onverbeterlijk. Manus in zijn wit pantalonnetje en zwart gekleede jas zag er keurig uitgaanderig uit en speelde uitstekend, en Bet, hoewel in taille niet veel vrouwelijks vertoonende, was perfekt. Yooral de wijze van zeggen, bijv. van het „Och, och die Manus," als ze haar verwondering te kennen gaf over het groote vernuft van haar dierbaren echt vriend, deed telkens een schaterlach opgaan. Geen wonder dan ook, dat het applaus niet eindigde voor er nog een toetje werd gegeven, waarvoor gekozen word„De zangverceniging van Blijendijk naar het concours," dat evenzeer danig de lachtspieren in beweging bracht. Het leukst evenwel, zeker omdat het zoo op plaatselijke toestanden sloeg, vonden we „De brillcnkoopman." Voor alle oogen had hij een bril, waarmee de wonderlijkste effekten waren te ver krijgen. „Deze bril," aldus de koopman, „op je aardige neusje, stelt je in staat het Amersfoortsche perron, van het begin tot het einde te overzien. Hier heb ik een andere bril, wanneer je die op je voorpodum hebt, ben je in de gelegen heid, de straal van de waterleiding te zien, als er een bovenhuis bespoten wordt, wat met het bloote oog niet mogelijk is. En dan deze bril maakt het mogelijk, dat je met één oogopslag alle passagiers van de „Amersfoortsche tram kunt tellen," enz. Men kan zich voorstellen dat daarom gelachen werd. Zoo iets trekt altijd en wanneer het dan nog in zeggen en mimiek zoo hoogst comisch wordt ge daan, dan is het geen wonder, dat er een enorm succes mee wordt bereikt. Tot slotte een woord van hulde aan don heer van Eijmeren, die zoo uitstekend de kunst van grimeeren verstaat. Het concert van Donderdagavond voor donateurs en leden, stond meer in het teeken der hoogen kunst, gerepresenteerd in een tweetal vioolsolo's van den heer H. Vierdag. Of het daardoor kwam weten we niet, maar een feit is het, dat het orkest veel beter was dan den avond te voren. De Hochzeits marsch o. a. werd nu ook veel correcter uitgevoerd terwijl de piston in „Standchen" zeer goed was. De heer H. Vierdag speelde voor de pauze „Elegie avec une Introduction de L. Spohr," en na de pauze een Polonaise." Vie don heer Vierdag hoort, voelt onwillekeurig de gedachte in zich op komen hoe jammer, dat deze violist niet tot voortzetting zijner studie nam een conservatorium is gegaan. Hij beschikt over een groote vingervlugheid en weet met gevoel zijn muziek voor te dragen. Ongetwijfeld schuilt er in hem een talentvol musicus, en heeft hij in zich die eigenschappen, die hem tot een artist stempelen. Geen wonder dan ook, dat het publiek met een hartelijk applaus den heer Vierdag voor zijn keurige solo's beloonde. De heer van Aaken, van wien de heer Vierdag tot nog toe zijn opleiding ont ving mag trotsch zijn op zijn leerling en het was zeker uit naam van allen toen de voorzitter van „Jubal" den heer Vierdag een woord van dank en hulde bracht voor zijn in-mooi spel. In de Donderdagavond gehouden vei-gadering van de Kiesvereeniging „Amersfoort" bracht eene Commissie haar advies uit, eindigende met de goed keuring van de rekening en verant woording van den Penningmeester over het jaar 1905. Teneinde de toetreding tot lid van de vereeniging te bevorderen werd een voorstel tot Reglementswijziging aan genomen, als volgt: Titel: Vrijzinnige Kiesvereeniging „Amersfoort" Art. 1. De vereeniging heeft ten doel in vrijzinnigen geest werkzaam te zijn bij de verkiezing voor den Gemeente raad. Art. 2. Om in denzelfden geest mede te werken aan de verkiozingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer kunnen de leden van de ver eeniging zich vormen tot eeneafdeeling van de Centrale Kiesvereeniging „Amers foort." Indien deze Reglementswijzigingen zullen blijken tot uitbreiding van de werkzaamheid der vereeniging te kunnen leiden, zal nader omtrent eene ver meerdering van het aantal bestuurs leden worden beslist. Wij vertrouwen, dat door deze beslui ten alle vrijzinnigen van verschillende nuancen in Amersfoort zullen worden opgewekt tot krachtdadige samenwerking met en ijverige propaganda voor ge noemde Kiesvereeniging. Zij toont daar mede die samenwerking en propaganda op hoogen prijs te stellen en ook te verdienen. Men vraagt ons opname van het vol gende De vereeniging V. E. O. (Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering van Examens en Onderwijs) verspreidt ter propaganda van haar beginselen en tot uitbreiding van haar ledental een dub bele briefkaart, waarop het doel harcr werkzaamheden als volgt is aangegeven: De arbeid dezer vereeniging berust op de overtuiging, dat in de meeste takken van ons onderwijs de leerlingen in minder tijd, op school en in huis aan schoolwerk besteed, hooger ontwik keling kunnen bereiken en meer belang rijke kennis verwerven dan thans ge schiedt, en dat meer gelet dient te worden op de Individualiteit van eiken leerling. Zij tracht te bereiken: Verkorting der in de schoolbanken doorgebrachte uren; Afschaffing van het huiswerk voor de jongere en aanzienlijke beperking voor de ouden leerlingen; Vermeerdering van lichaamsoefening, handenarbeid, spel en schoolwandeling en van vrije studie naar eigen neiging; alles, voorzoover noodig, onder leiding; Wijziging van het leerplan der Hoo gere Burgerscholen en Gymnasia, o.a. om uitstel der beroepskeuze mogelijk te maken; vermindering van het aantal leervakken voor éen leerling is bij die wijziging noodzakelijk Afschaffing van alle examens voor kinderen; Verbetering en beperking der examens voor jongelieden en volwassenen; Verbetering van de opleiding en de examens der onderwijzers; Inrichting der schoolgebouwen naai de eischen der hygiëue; plaatsing in rus tige omgeving. De vereeniging die in 1901 werd op gericht, telt thans reeds 12 afdcelingen tezamen met rond 1600 leden. De op richting van nieuwe afdeelingen is in gang- De minimum-contributie bedraagt f 1. Het hoofdbestuur is thans samenge steld als volgt: Dr. J. D. van der Plaats, Utrecht, voorzitter; prof. dr. C. Eijkman, Utrecht, onder-voorzitter; prof. dr. C Winkler, Amsterdam; P. A. Boele van IIeu8broek, Den Haag; Th. Sanders, Amersfoort, penningmeester; J. F. Nier- meyer, Rotterdam; Ilenriëtte Goudsmit, Amsterdam, le secretaresse; S. M. Maronier, Arnhem, 2e secretaresse. Door de recherche alhier werden gisteren twee personnen aangehouden, die gesignaleerd stonden in 't politieblad. Zij werden ter beschikking van de Justitie te Utrecht gesteld. Onbestelbare BRIEVEN en BRIEFKAAR TEN, le helft Februari. BRIEVEN: De Vries Amsterdam. J. E. Kamphuis Bureau Algemeen Advertentieblad M. G. Norsholt Schiedam. BRIEFKAARTEN: H. Nijland Amsterdam. van 14 tot 17 Febr. GEBORENEvert, z. va n Albert Versteeg en Jannetje van Bielder. Teuntje d. van Evert Mcerveld en Catrina Bouman. Barbara Petronella Maria, d. van Cornelis Johannes Josephus van Luijn en Maria Boerssen. Cornelis Wilhelmus Antonius, z. van Adrianus Johannes van Munster en Geertruida Camelia Wilhelmiua Hildebrand. Wilhelmina Antoinette, d. van Antonius Scholte en Aleida Maria Wilhelmina Neet-men Cornelus Henricus, z. van Nicolaas Veger en Catharina Joanna Massa Theodoras Wilhelmus, z. van Dirk Tommei en Hendrika Johanna Smeink. Wouter Christiaan, z. van Wiliem van der Flier en Maria Francisca Fontijn. Margaretha Maria, d. van Gerhard Gerrit Selker en Elisabeth van der Meer. ONDERTROUWD: Iliddc Terpstra en Joanna Alida Angeline van Rijssen. GETROUWD: Gerrit Franciscus van den Brink en Rijntje van den Brink. Johannes de Vos en Elizabeth Johanna Maria Bernardina Vink. Petrus Machielse en Johanna Spijker Derk Soetekouw en Wilhelmina Jacoba Boel houwer. OVERLEDEN: Maria Kelm, 74jaar, onh. Elisabeth Johanna van Beek, d. van Petrus Maria Christiaan van Beek en Johanna Maria Gnoechi. Vragenbus. Behoort de Controleur der belastingen en van het Bevolkingsregister niet opgenomen te worden in de pensioenverordening? R. Voor een WEDUWE, 27 jaar, uit den n. stand wordt een liefst int., hetzij als huishoudster, of als kluderjuffr., vertrouwd met kinderen, daar zij zelf moeder over twee kinderen geweest is, of als winkel- juffr., vroeger als zoodanig werkzaam geweest in een bijouterie-zaak; op een kaïitoor of iets dergelijks. Goede getuigen aanwezig. Franco brieven onder letter H. D., bureau van dit blad. Naamlooze Vennootschap VERGADERING van AANDEELHOU DERS, op Woensdag 28 Februari 1906, des namiddags ten 8l/a ure, in „ONS HUIS." Punteu van behandeling: Jaarverslag. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Vaststelling van Balans en Winst-en Ver liesrekening. Verkiezing van bestuursleden. Verkiezing van commissieleden volgens art. 16. De Secretaris J. C. VAN DER MEER. De stukken liggen ter inzage ten hnize van den heer H. C. VAN DAM. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 8 Maart 1906, des voormiddags 9'/, uur, in het heerenhuis aan den Utrechtsclien weg no. 53 te Amersfoort, publiek om contant geld (Wegens vertrek naar het buitenland). Keu goed onderhouden bestaande voornamelijk in: salonameublcment, eiken houten buffet, cylinder bureau, schrijftafel, fau teuils, tafels, stoelen, kabinet, linnenkast, penantkastje, bed kastjes, lits jumeaux, diverse ledikanten en matrassen, vee- ren bedden met toebehooren, waschtafels, bad met geiser, spiegels, schilderijen, porte manteaux, gas- en andere lampen, koperen pen dule met candelabres, kleeden, karpetten, gordijnen, vulkachel, haard en fornuis. EENIGE als: bonbonmaudjes, zoutvaatjes, lepels en vorken, horloge, gouden damesringon met edelgesteenten, olie- en azijnstel. Jachtgeweer, flaubertbuks, koper-, blik, tin-, glas- en aardewerk en het geen verder te voorschijn wordt ge bracht. Daags te voren te zien van 912 en van 24 uur. Telef. Interc. 125. Adreskaarten. Uitnood iglngskaartcu. Diploma's. Omslagen. Menu's. Balboekjes. Waardepapieren. Modelboeken ter inzage. KECZE-TESTOOSSTELIING van .Schilderijen, werken van Fantin Labuur, Bonvin, Herérer, Ziem en van voorname Hollandsche meesters. Geopend van 17 Februari tot 4 Maart. Dagelijks van 10—5 uur. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3