Stadsnieuws. Allerlei. betrekking tot ruimte, licht en luchtvcr- vcrsching dor localiteiten moeten voldoen om voor een vergunning of een verlof in aanmerking te komen, is blijkens het Verslagdoor vele leden gezegd, dat zijn voorschriften ondoelmatig en onuitvoerbaar zijn. Bat oordeel is naar mijne meening niet tc streng, en ik kan mij het stellen van zulke eischen alleen verklaren, door een volslagen gemis van bekendheid met de eischen der prac- tijk Dat kan zoo niet blijven. Mijn heer de Voorzitter! De onhoudbaarheid van de voorschrif ten doet zich telkens gevoelen. (Mr. Bolaius op 13 Dec. 1905 in de 2e Kamer.) Hoort gij het, Stichtsche leugenaar'? Het besluit van uw hooggeroemde Kuyper was onuitvoerbaar, hij was vol slagen onbekend met de eischen der practijk. Zoo zegt uw broeder Bolsius. Minister Rink moest dat besluit das wijzigen. Zal de Stichtsche Courant nu rondweg haar leugens erkeunen? Of zal zij heil zoeken bij „de Farizeër, die zijn bureau heeft in de Warmoestraat?" V. Een niet onvermakelijk zaakje van huwelijkszwendel heeft zich volgens de N. R. Crt., te Venetië afgespeeld. Waar ook bij ons herhaaldelijk schat rijke trouwlustige buitcnlandschc schoonen per advertentie een echtgenoot zoeken, aan welken doorgaan een minimum van eischen wordt gesteld, kan het mogelijk zijn nut hebben de geschiedenis te ver tellen. Een Berlijnsch student dan las on langs in de bladen een advertentie van den volgenden inhoud: „Venctiaansche mot een millioen bruidschat zoekt een echtgenoot. Gestudeerde Duitscher ge niet de voorkeur. Te bevragen onder H. S. J. poste restante, Venetië." Dat leek onzen vriend te mooi om zoo te laten voorbijgaan. Hij vroeg aan het opgegeven adres oin nadere inlich tingen en kreeg reeds binnen drie dagen een briefje terug, waarin stond: „Als u nader op de zaak wilt*ingaan, moet u naar Venetië komen. Ik logeer in het Hotel Victoria, Teresa Lambrecht." Zoo werd besloten en 20 Februari stond Ignaz in Venetië. In het opgegeven hotel vond hij echter geen Teresa Lam brecht, wel een briefje dat zij hem om 3 uur op het plein van St. Markus ver wachtte, met opgave van een herkennings- teeken. Toen hij op het aangegeven uur verscheen trof hij een kleine brunette van middelbaren leeftijd aan met een kiemen blonden man, die hem werd voorgesteld als de heer John Puskalier en die zooeven uit Nieuw-Orleans heette te zijn aangekomen. Teresa vertelde hem toen, dat de begeerde dame niet in Venetië woonde, maar te Treviso in de villa Armann. Daarheen zou men dus moeten reizen; doch Teresa en de heer John Puskalier waren tot die reis slechts bereid op voorwaarde, dat de huwelijkscandidaat hun eerst hun verschotten vergoedde voor correspon denties, reizen, enz., te zanien 200 lire. Met het millioen voor oogen gaf onze Berlijner gaarne dat bedrag, ja zelfs nog iets meer dan gevraagd was. Toen werd afgesproken, dat men elkaar om 5 uur aan het station zou ontmoeten voor de reis haar Treviso. Prompt 5 uur was Ignaz er, maar de kleine Teresa en John Puskalier daagden niet op. Uren wachtte de geduldige Duitscher, tot tegen de ochtendgrauwen het hem te machtig werd en hij met looden schreden naar zijn hotel ging. Na een onrustigen slaap besloot hij den Duitschen consul zijn wedervaren te vertellen en deze wendde zich tot de politie. Kort daarna zaten Teresa en John Puskalier achter slot en grendel. En Ignaz kon als een beter en wijzer man huiswaarts keeren, onbelast met de zorg voor een lief Italiaansch Trouwtje en haar millioen. Of hij echter wel ooit goed wijs zal worden, betwijfel ik zeer, want wie nog zoo dom is in zijn studententijd zal nooit een groot licht worden, zelfs al ganiet hij van het eerste-klas-hooger- onderwijs van Berlijn. Blijkbaar heeft de Duitsche beschaving minder invloed op hem, dan op een jeugdig Neder lander, die voor eenige jaren zijn woon plaats naar 't moffenland heeft overge bracht. Hij zal daar een huwelijk aangaan, ën schreef in verband daarmede aan den burgemeester zijner vroegere woonplaats den volgenden merkwaardigen, Duitsch- gekleurden brief: „Ich mochte den Heer Burgemeester bitte, zoo goed te zijn om mijne papie ren die ik zum trouwen nodig heb te schikken, hier wordt verlangd geboorte bcscheiniging en een bescheiniging dat ik niet getrouwt ben, en ook niet getrouwt geweest ben. .Ich mochte toch den Heer Burge meester vriendelijk verzoeken mijn niet zoo lang op die papieren te laten wachtc wegens oinstandhalber wolte ik zoo spoedig mogelijk trouwen zul ik nog meer papieren nodig hebben dat ik weet, zoo wil ik den Heer Burgemees ter vriendelijk verzoeken ze daarbij te schikken. In de hofining dat U mijn wun6che vervult sluit ik met Hoogach ting, enz". Men ziet wat de liefde vermag, ook op iemands taal, en 't zou wel eens interessant zijn om van dcnzelfden Neder lander eens een brief tc zien, als hij een jaar of wat met een ongetwijfeld „hüb- sche8 madchen" getrouwd is. Wij man nen hopen natuurlijk, dat hij dan weer zuiver Ncderlandsch schrijft, en zijn vrouwtje geen zuiver Duitsch meer, maar „Vrouwenlist, zoo 't spreekwoord zeit, Gaat boven alle listigheid". Reporters kunnen anders ook slim zijn, vooral de Engelsche, die zoo kort bij Sherlock Holmes en de Wilsons wonen, dat zij onwillekeurig tot grooter gesle penheid geprikkeld worden. In een correspondentie uit Londeu aan het Ildbl. komt, ten bewijze van de slim heid onzer Engelsche collega's, althans het volgende berichtje voor: Twee reporters van concurreerende bladen waren naar een cricketmatch verzonden met de opdracht hun ver slagen door postduiven te doen over brengen. Een hunner kwam het eerst op het terrein en zag daar in de pers tent de mand met postduiven van zijn concurrent naast zijn eigene staan. Vlug krabbelde hij op een papiertje „Wedstrijd uitgesteld", bond dat onder den vleugel van een der concurreerende duiven en liet toen al deze dieren los. Zijn eigen duiven stopte hij daarna in de mand en nam er verder rustig een vrijen middag vau. De andere verslaggever kwam later in de tent en was zeer verheugd noch zijn concurrent noch diens duiven aanwezig te vinden. Hij schreef daarom 'n extra-uitvoerig verslag en zond dat bij gedeelten per duif weg. De duiven kwamen natuurlijk in het hok en het verslag kwam in de kolom men van het concurreerend blad terecht en de ijverige verslaggever kon zijn oogen niet gelooven, toen hij 's avonds in zijn courant las „Wedstrijd uitgesteld", terwijl zijn concurrent met zijn verslag mooi weer speelde. Voor den Doopsgezinden Kring wordt a.s. Zondag 4 Maart, des morgens om half elf, een godsdiensoefening gehouden in het Logcgebouw van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds E. M. ten Cate van Apeldoorn. In de Remonstrantsche Kerk wordt Zondagmorgen om half tien een gods dienstoefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst 11 uur aan. De le luitenant L. Schutte, die voor den tijd van 3 jaren wordt gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, zal op 21 Maart a.s. naar Curasao vertrekken. De N. R. C. meldt, dat kolonel W A. T. de Meester, commandant van het 5e regiment infanterie, tegen 1 Mei zal benoemd worden tot generaal-majoor, commandant van de le divisie infanterie, standplaats 's-Gravcnhage. De adspiranten-militie-Iuitenant van het 5e regiment infanterie, de sergeanten Van Engelen v. d. Veen, Plomp, Meijer, Van Son, Van der Mark, baron Taets van Amerongen en Grevcn hebben allen met gunstig gevolg het examen voor militie-officier afgelegd. Ook de sergeanten Gasau, De Jong, Pot, Linthout, Ronner, Galema, Santing en Hoemeveld hebben voldaan, zoodat al de adspiranten van de 4e divisie geslaagd zijn. De onlangs van hier naar Haarlem overgeplaatste majoor F. E. M.van Lilaar, belast met het toezicht op het lste depót huzaren, is thans weer overgeplaatst naar Vesilo, onder eervolle ontheffing uit ge noemde betrekking. Hij vervangt den luitenant-kolonel N. J. Erzeij, die wordt overgeplaatst naar Deventer. De heer Sesscler, vroeger stationschef alhier, thans te Bussum, is bevorderd tot chef le kl. Hij wordt op 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Leiden. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd, dat aan M. van Heloma, burgemeester der gemeente Hoevelaken, op zijn ver zoek, met ingang van 15 Februari 1906, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. De afdeeling Utrecht van de Maat schappij ter bevordering der Toonkunst geeft Dinsdag a.s. onder leiding van Johan Wagenaar een uitvoering van Cesar Franck's Les Beatitudes. Als solis ten zullen optreden mevrouw Alida Lutkemann, mej. Mina Smits, mej. Louise Remy, en de heeren Godart, Schoelink, Zalsman en Orelio. Leden van de afdeeling Amersfoort kunnen hunne lidmaatschapskaarten ter bespreking van gereserveerde plaatsen vóór Zondagmiddag 12 uur inzenden aan het adres van den heer J. D. Rei- man Jr., Regentesselaan 1. De architect Herin. Kroes te Amers foort heeft in het koffiehuis „het Valkje", voor rekening van het bostuur der O. B. Klerezie, aanbesteed: Het bouwen van een heerenhuis op een terrein aan de Langestraat, te Amers foort. Ingeschreven is als volgt: J. Wilde man en Keizer f 13581; N. Wolfswinkel f 12690; F. Eibers, Apeldoorn, f 12500; J. C. v. Eibergen, f 12465; J. Bunnik, f12450; G. C. Blanken f 12250; W.Zwak, Ermelo f11800; T. Hoogevost f 11498; Mostertman en van Es f 10950. Idem voor rekening der Naaml. Ven nootschap „het Amersfoortsch Verkoop huis", voorheen II. J. Bonnier: Het amovceren van een perceel aan de Lavendelstraat en het bouwen aldaar van een magazijn. Ingeschreven is als volgtG. Mostert man en van Es, f 5690L. van den Berg, Hoogland f5460; B. II. Lensing en van Veen, f5419; N. Wolfswinkel, f5386; T. Hoogevest f 5289 H. Keizer en Wildeman f5121; F. Eiber, Apel doorn, f4850, L. J. Hemels, f4810; Joh. Bunnik f4740'; G. C. Blanken, f 4000. De Schutterij-Kader-Vei. „Broeder schap" hield op 4 Maart haar eindwed- strijd van den doorloopenden wedstrijd, 19051906. Die laatste strijd was vinnig, want de prijswinnaars zaten el kander 2 3 puutcn op de hielen. De eerste prijswinnaar behaalde in 10 serien van 5 schoten 549 p. (maximum 600), de tweede winnaar 543 p. enz. Voor waar, mooie resultaten. Op dien datum werd door Broederschap besloten, nu de Schutterij in een rustende is over gegaan, opnieuw do Koninklijke goed keuring op hare gewijzigde statuten aan te vragen, zoodat deze vereeniging in 't belang van 's Lands weerbaarheid blijft voortbestaan. De volledige uitslag van den wedstrijd was als volgt: le p. J. D. Lammerts van Bueren. 2e J. W. v. Achterbergh. 3e H. van Gelder. 4e R. J. van Ruijven.l tam_gerie 5e W. B. Smit. na Kampserie. 6e K. van Heuvelen. 7e J. J. Otto. 8e L. F. van Zwol. 9e D. de Groot. 10e J. M. v. Ouwerkerk. lle„ J. Knuivers. 12e D. van der Heul. Van de H.H. Donateurs was de uit slag: le p. W. Ruitenberg. 2e W. v. Achterberg. 3e E. J. Ruitenberg. Hiermede zijn de wintcrschietocfcnin- gen afgeloopen en sprak de Eere-Voor- zitter bij de uitreiking der prijzen, den wensch uit dat Broederschap in haar nieuwen toestand met even groote vol harding zal voortgaan in 't belang van 's Lands weerbaarheid. De Vereeniging „Amersfoortsche In dustrie en Huishoudschool" houdt Don derdag 8 Maart oen algemecne leden vergadering in het schoolgebouw Hendr. v. Viandenstr. 17. De agenda vermeldt de volgende punten Verslag der commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording. Jaarverslag. Verkiezing van een bestuurslid (vaca ture wijlen Ds. Busch Keiser). Mededeelingen. Gisteren werden wij in de gelegen heid gesteld het confectie-magaziju „de Dom" aan de Varkensmarkt in oogen- schouw tc nemen. Door de goede repu tatie welke de firmanten, de heeren Grove en Hunfeld, reeds lang te Utrecht bezitten waren onze verwachtingen hoog gespannen; wij kunnen echter volmon dig verklaren dat deze, na al wat wij te zien kregen, niet beschaamd werden. De etalage ziet er aaulokkelijk uit, keuze in verschillende kwaliteiten is er in over vloed, ateliers, paskamers, alles is naar de eischen des tijds ingericht. Alle goederen worden door eigen werklieden van de firma vervaardigd, hetgeen goede coupe en afwerking zeer ten goede komt. Daarbij vindt iedereen in dit magazijn zijn gading, men gaat er als boer binnen om er als heer weder uit te komen en, zoo noodig, kan het ook in omgekeerde orde. Bij al wat op dit gebied, in onze stad reeds ge boden wordt behoeft thans werkelijk niemand meer buiten Amersfoort tc gaan om zich van kleeding te voorzien. Vermelden wij ten slotte dat, bij ge legenheid der opening, het magazijn zeer smaakvol is gedrapeerd door den heer J. A. Maarschalkerwcerd alhier. Bij de ten Raadhuize gehouden aan bestedingen werd ingeschreven: voor de levering van 80.000 waalstraat klinkers door J. G. Arends, te Wagenin- gen, voor f1200; J. M. C. Mijnlief, te Utrecht, f 1174.40; T. van Daal f1176; G. Wassink 1211 en f1251; Th. W. Bonte f1200; J. van Harpen f 1259.80; en A. P. Heins, te Arnhem, f1184; voor de levering van '250 stère gewas- schen riviergrint door L. Janssen, te Avereerst f 2.53J. Meijnen, te Hooge- veen f 2.68Th. W. Bonte voor het geheel (700; \Y. Salomons voor het geheel f 766.50 voor het baggeren van de haven en de binnengrachten door G. Wassink f 1760; J. van Harpen f 1555; Van Beek Palm f1447; A. van den Hoek f 17S0; L. Leenheer, te Heinenoord, f 1386; G. de Bruin, te Woudenberg, f 1800. Do gunningen zijn aangehouden. Een verzoek. Zoo onze lezeressen en lezers wellicht zullen weten heeft de Toynbeevereeniging alhier, onder het vele goede, dat ze tot 'stand heeft gebracht ook een kinderbi bliotheek, waar zeer druk gebruik van gemaakt wordt. Meermalen gebeurd het evenwel, dat gevraagde boeken niet kunnen worden verstrekt, om de een voudige reden, dat ze niet aanwezig zijn. Dit is, waar het zulk een goede, sym pathieke zaak betreft, zeer te betreuren. Vandaar dat wij komen niet een vrien delijk verzoek: Och, kijk bij de schoonmaakopruiming eens alles na, of ge niet één boekje, of meer, kunt afstaan voor deze biblio theek? Vooral bestaat er dringend behoefte aan eenige afleveringen van het tijd schrift „Voor het jonge volkje", dat steeds bijzonder geliefd is bij de lees grage jeugd. Mochten er onder onze lezeressen en lezers zijn, die de Toyn beevereeniging hieraan kunnen en willen helpen, laten zij dan even dit laten weten aan den concierge van „Ons Huis" die dan zorg zal dragen, dat de boeken worden gehaald. Men vraagt ons plaatsing voor het volgende Door de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenkleoding wordt een Prijs vraag uitgeschreven voor een wandel-en voor een avondeostuum (soiréetoilet) be antwoordende aan de eischen der Reform- kleeding, alles nader omschreven in het programma. De prijs bedraagt voor ieder der ontwerpen f 100, De Jury bestaat uit Mevr. de Wilde Fockema te ArnhemMevr. van Leeu wenLedeboer te HilversumMevr. Soffvan Deventer, Mevr. van Someren Brand, Mevr. Posthumus MeyjesHof stede de Groot te AmsterdamMevr. de Feyfer te Bathmen; Mevr. Bonmande Lange te ScheveningenMadam de Vroye te Parijs; de Heer Ellens te Santpoort; de Heer van den Bosch te Bloemendaal; de Heeren Hobbe Smith en Toorop te Amsterdam. De antwoorden moeten vóór den lsten Mei 1906 inkomen aan het Bureau der Vereeniging Dreef 20 Haarlem. Pro gramma's der prijsvraag kunnen aan hetzelfde adres worden aangevraagd. Een onzer abonné's schrijft ons het volgende: Indertijd las ik in de Oude Amersf. Courant eer. hoofdartikel over „Dag meisjes". Ik kon mij er niet in beden ken, dat er onder den beschaafden en welgcstelden stand toestanden voorkwa men, zooals daarin werden beschreven, maar dezer dagen kwam mij ook zulk een geval hier ter stede ter oore: dat ik u eens wil meêdcelen. Het bedoelde dagmeisje is in dienst bij een deftige familie en moet 's mor gens om 8 uur komen. Haar eerste werk is het gereedmaken van de ont bijttafel, maar zelf krijgt zij geen ontbijt. Om 12 uur mag zij mede koffie drinken en als zij 's middags de tafel netjes heeft gedekt, zich to goed heeft gedaan aan de geur van het lekkere eten, mag zij naar huis gaan. Wat zij daar krijgt? Misschien een kliekje opgewarmde aardappels of iets dergelijks. Zouden deze werkgevers inderdaad niet weten, dat in den werkmansstand te 12 of 1 uur wordt gegeten, zoodat het meisje, als zij thuis komt geen warm eten krijgt of wel een opgewarmd restje? Beseffen zij niet, dat zulke meisjes juist op een leeftijd zijn, dat zij vol doend en goed voedsel noodig hebben en dat het een hardheid is "hen weg te sturen even voor het eten op de tafel komt? „Misschien zijn zij zelf wel lid van de een of andere Vereeniging om aan kinderen warm eten te verstrekken, maar zij zijn blind voor hetgeen in hun omgeving voorvalt. Moge hun dan de oogen opengaan, als zij deze regels misschien lezen. In de zitting der rechtbank van Utrecht van Donderdag l Maart 1906 werden de volgende uitspraken gedaan: A. v. V., 16 j., voddenkoopman, A. V., 20j., voddenkoopman te Amersfoort, bekl. van diefstal van ijzeren platen, ten nadeele van H. IJ. S. Mij., no. 1 ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en verder ter beschikking van de regee ring gesteld; N. 2 vrijgesproken. Algemeene vergadering van de Ver eeniging Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken, op Woensdag 28 Februari, des avonds ten S'/a ure, in de Arend. Aanwezig zijn 8 bestuurs- en 4 (zegge vier), gewone leden. Na opening der vergadering te kwart vóór negen urn' doet de voorzitter de notulen lezen van de vorige buitengewone vergadering op 26 Jan., die onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is de agenda. Punt I. Verslag van de commissie tot nazien der rekening en verantwoording. De drie hierin benoemde heeren heb ben een schrijven ingezonden, dat zij verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen. Schriftelijk deelen zij echter mede, dat zij de rekening en verant woording accoord hebben bevonden, en dat zij aan de algemeene vergadering voorstellen den penningmeester te de- chargeeren, onder dankbetuiging voor zijn zeer correct beheer der geldmiddelen. Aldus wordt besloten. De penningmeester geeft thans een kort overzicht van de financiën, waaruit blijkt, dat de rekening in ontvangst sluit met een som van f 19.260.68, ter wijl de uitgaven een som van f 19.315.39 aanwijzen, aldus een nadeelig saldo van f 54.71 De voorzittei zegt, dat dit slechts een schijnbaar nadeelig saldo is, daar de B. Avondschool, gebruik makend van vuur, licht, enz. van de ambachtsschool een vorige maal hiervoor te weinig heeft betaald, (de raming was te laag geweest). Dit verschil zal echter door de gemeente worden vergoed. Punt H. Jaarverslag. In het kort wijst de voorzitter op enkele bijzonder heden. Tot zijn spijt moet hij zeggen, dat het ledental, vroeger over do 200, thans tot 183 is gedaald. Natuurlijk drukt dit op de financiën der vereeni ging. Hij stelt daarom voor, om een lijst bij de leden :e laton circuleeren voor bijdragen in de kosten van den avondcursus. De vergadering keurt dit goed. Wat betreft het personeel, hierin kwam in het afgeloopen jaar geen verandering, terwijl directeur en leeraren zich weder met toewijding aan het onderwijs hebben gegeven. Een draaibank, waar reeds langen tijd behoefte aan is, heeft het bestuur nog niet kunnen verschaffen; ff it wacht nog steeds op een milden gever of geefster, die de Ambachtsschool daarmee eens zal willen verrijken. Voorts wordt dank gebracht aan den heer A. Veen voor een vlindercollectie, welke hij afstond ten behoeve van het teekenonderwijs, en aan de firma Oos- termeijer en Co., die een collectie hout soorten ten geschenke gaf. Aangaande de leerlingen kan de voor zitter mededeclen, dat 35 jongelui eindexamen deden, waarvan 34 zijn geslaagd. Deze 34 waren over de vakken als volgt verdeeld: 19 timmerlieden, 10 smeden en 5 schilders; 22 van hen waren uit Amersfoort afkomstig en de overigen uit de omliggende gemeenten. Na afloop van het eindexamen konden 20 van de geslaagden werk vinden in Amersfoort zelf. Een ingestold onder zoek naar dezen hadden zeer bevredi gende resultaten. Van de 44 leerlingen der 2e klas werden 43 naar de 3e klas bevorderd en van de 64 der le klas 61 naar de 2e, terwijl 59 candidaten slaagden voor het toelatingsexamen le klas. Einde 1905 werd aan 144 leerlingen onderwijs gegeven, en wel aan 61 in het timmeren, 51 in het smeden, 18 in het schilderen en 14 in het meubelma ken. Na nog eenige mededeelingen omtrent de schoolgelden enz. besluit de voorzit ter dit overzicht met nogmaals den leden te verzoeken nieuwe leden aan te wer ven. Punt III. Mededeelingen van het be stuur. Deze mededeelingen betreffen den metsclcursus. De inspecteur heeft aan gaande deze zaak wel reeds geschreven, dat hij een gunstig advies zal uitbrengen, doch hij heeft zich nog niet uitgespro ken over cijfers in verband met een eventueele rijkssubsidie. Het bestuur hoopt, dat dit alsnog spoedig zal gebeuren met het oog op de aanvraag om subsidie aan de ge-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2