Stadsnieuws. Raadsoverzicht. Allerlei. Dat voor de uitvoering van dit om vangrijke plan van actie, ten bate van de volksopvoeding door on der w ij s, veel gevraagd wordt van de leden en vrienden der Maatschappij, is duidelijk. Maar, indien de Maat schappij hare taak in dit opzicht breed en diep opvat, Jan zal zij ook inderdaad nieuw leven wekken, krachtige werk zaamheid openbaren, aan de ontwikke ling van het Nederlandsche volk in hooge mate bevorderlijk zijn en daardoor ook zich zeiven verjongen. Belasting betalen is een „bezigheid" waaraan men al van de oudste tijden af het land heeft gehad. Belastinggeld beschouwt men als weg gegooid of nutteloos uitgegeven, en slechts zeer gering is het aantal ineu- schcn, die met een opgeruimd gezicht hun zuurverdiende penningen op het altaar van den fiscus offeren. Niet gering echter is het aantal der genen, die af en toe een „aanmaning" of „waarschuwing" noodig hebben om aan de belastingplicht herinnerd te wor den. Meestal treft zoo'n 5-cents-hcrinnering doel, doch 'n enkele maal moet zelfs de „gewapende macht" in den vorm van een vecl-ctenden en veel-eischenden dragonder aangewend worden om de kwade betalers te dwingen. Deze manier is echter wel wat om slachtig, en men kan begrijpen, dat er tel kens gezonnen wordt 0111 sneller en gemakkelijker werkende methoden te vinden tot hei innen van achterstallige gelden. Het gemeentebestuur van het stadje Orlamünde nu, heeft al een heel eigen aardige manier uitgevonden. liet heeft nl. besloten, de namen van luie belastingbetalers aan het raadhuis aan te plakken en aan allen, die door eigen toedoen achterstallige belasting schuld hebben, het bezoek van koffie huizen en kroegen te verbieden. Dat zal zeker wel helpen, als hun tenminste ook belet wordt bier of ster ken drank in huis te krijgen. 'n Ander middel om achterstallige gelden te innen wordt door een zgn. Maatschappij voor schuldinvordering toe gepast. Wanneer iemand wordt aangesproken voor een bedrag van f 50, welke hij volkomen terecht ontkent schuldig te zijn en de schuldeischer zich wendt tot de bedoelde maatschappij (A. van Bueren te Rotterdam), dan krijgt hij van deze een exploit thuis gestuurd, een stuk papier van het formaat van een zegel van 15 cent. Dit bevat een zotte imitatie van deurwaardersstijl (om binnen 5 dagen te betalen), het Koninklijk wapen aan het hoofd, de komieke vermelding dat „de kosten zijn in debet f 2.40". Wordt geen antwoord gegeven, dan volgt na enkele dagen een briefkaart, links bovenaan een geblinddoekte Themis met weegschaal en zwaard, met een leeuw naast zich. Daarin wordt gedreigd, dat als betaling niet binnen 2 dagen volgt, dagvaarding zal plaats hebben en plaat sing van den naam in den staat van wanbetalers. Men begrijpt, dat velen op zoo'n manier bang gemaakt, eindigen met betalen, hoewel zij zich van geen schuld bewust zijn. Zoo zie je al weer, dat de brutalen de halve wereld hebben. Gelukkig, dat er nog een helft over blijft voor hen, die meer bescheiden zijn, en niet tot de „brutalen" ge- gerekend wenschen te worden. We hebben ons raadsoverzicht uitge steld in de flauwe hoop, dat we spoedig in het bezit zouden komen van het officieele raadsverslag, want afgaande op de verslagen in ons on i 1 andere bladen moeten wij tot de conclusie komen, dat 't met de debatten vrij treurig gesteld geweest is. Voornamelijk de houding van B. en W. komt ons zeer zonderling voor. Het ware nu de taak, dunkt ons, van den Wethouder van Onderwijs geweest eens krachtig en uitvoerig het standpunt uiteen te zetten, dat door B. en W. in zake het moeielijke pensioen vraagstuk werd ingenomen. Afgaande op de ver- zelven genoegen te scheppen. Hij nam het lijden en het genot zooals ze gezonden werden en vond ze beiden goed omdat de Zender er van alleen het goede voor den mensch op het oog had. Dit is het leven van den Gekruisigde. Gij denkt dat het geluk er is om n te behagen; in geene aeele, het is er om behagen te scheppen in Zijn wil. Wordt vervolgd. slagen, jdie wij onder de oogen kregen heeft een dergelijke uiteenzetting ten eenenmale ontbroken en heeft ook de voorzitter in deze de leiding niet op zich genomen. Te meer moet dit ver wondering baren, waar aan de zaak zulk een scherpzinnig schriftelijk debat tus- schen B. eu W. en de adresseerende leeraren heeft plaats gegrepen. Van scherpzinnigheid in de discussie geen spoor. Na, alles wat over de zaak is ge schreven en opgenomen in ons blad, we verwijzen belangstellende lezers ook naar het in een vroeger nummer ingezonden stuk van den heer B. D. Best, wenschen wij deze ingewikkel de zaak après coup niet nog eens van verschillende kanten te bekijken. Alleen willen wij constatecren, dat de houding van don Raad tegenover de leeraren, veel minder royaal was dan dezen het van dit college hadden mogen verwachten. De moreele zijde van het vraagstuk is te veel op Jen achtergrond geschoven en heeft plaats moeten maken voor de commercicele overweging: „Met hoe weinig kunnen wij volstaan?" Voor de Raadsleden en voor het publiek zou hierop beter het licht ge vallen zijn, indien de gemeente, zooals zij had behooren te doen, van de pen sioenbijdragen der ambtenaren een af zonderlijk fonds had gevormd, 't Is reeds de vierde maal, dat wij de aan dacht er op vestigen, dat de pensioen bijdragen der ambtenaren niet als gewone inkomsten mogen worden be schouwd, maar als een afzonderlijk fonds moeten worden beheerd. Thans is de gemeente ten opzichte der leeraren, op een voor haar gunstig tijdstip, uit de impasse geraakt door de rijkspensionneering. „Daar zijn wc heel best afgekomen", zal men wellicht van die zijde zeggen. „Laten wc alles maar stil laten, zooals 't is; misschien worden over eenige jaren de andere gemeente ambtenaren ook in 't Rijkspensioenfonds opgenomen en dan komen wij ook daar goed af". Het oordeel over de „hoogte" van zulk een standpunt, laten wij aan onze lezers over. Wij dringen er nogmaals op aan, dat de gemeente (Jp pensioenbijdragen harer ambtenaren niet zal verbruiken, maar daarvan een afzonderlijk fonds zal vor men. Ware dit indertijd op goeden grond slag opgericht, dan twijfelen wij niet,'of de beslissing in deze kwestie zou in anderen zin zijn uitgevallen. De houding van den Raad tegenover de leeraren was niet welwillend, die tegenover de belangen der karig be zoldigde onderwijzers was het nog veel minder. Karig bezoldigd? En men heeft met de stukken in de hand, met keurige lijstjes en cijfers en statistieken aangetoond, dat Amersfoort in vele opzichten de vergelijking kan doorstaan met plaatsen van een zelfde aantal inwoners ongeveer? De regeling is hier goed beweert men zelfs in den Raad? Ja, we willen gaarne toegeven, dat de bedoelde vergelijking voor Amers foort niet slecht uitvalt, maar wij zouden daarait alleen de gevolgtrekking maken, dat de salarieering in Amersfoort even onvoldoende is, als in de plaatsen, in de in ons blad opgenomen lijstjes ge noemd. Vergelijk de bezoldiging van de ondenvijzers óók eens met andere categorieën van ambtenaren, die in ont wikkeling niet boven hen staan, aan wie geen hoogere eischeu van intellect of vakkennis gesteld wordt bijvoorbeeld bij ambtenaren aan de Spoorwegmaat schappijen en Ambtenaren aan de N. C. S. M. de maatschappij die van de drie de slechtste bezoldigingen geeftworden toch nog aanmerkelijk beter betaald. Trouwens en B. en W. en de Raad hebben op treffende wijze erkend, dat ze inzagen hoe onvoldoende de salarissen van de meeste onderwijzers zijn. Onderwijzers die in gemeentelijke betrekkingen minder dan f1200 ver dienen, krijgen een douceur ten bedrage van 2','a van hun salaris. Meent men toch, door een tegemoet koming van f 15 tot f 25 per jaar al iets van beteekenis te doen, dan erkent men daardoor dat het met de salarissen niet schitterend gesteld is. "Vermelden wij volledigsheidhalvc, dat onderwijzers na 30 en 35 jarigen dienst, er nog f 50 bij krijgen. Mogelijk geven de officieele „hande lingen" van ons achtbaar college on6 aanleiding om op de debatten terug te komen. Ds. D. J. van Aalst is Zondagvoor middag in de Groote Kerk te Rotterdam bij de Ned. Herv. gemeente bevestigd door ds. G. F.Hapels, die een rede hield naar aanleiding van I Korinthe 1 vers 23 en 24. Des avonds hield de nieuwe leeraar in het zelfde kerkgebouw zijn intree rede, als uitgangspunt kiezende: Brief aan de Galathen 1 vers 4 en 5. De gemeente zong hem, aan het einde der godsdienstoefening, de zegenbede toe uit Psalm 134 vers. 3. Bij den kegelwedstrijd, uitgeschreven door de club „Wis of Mis" te Amster dam, gehouden van 18 Febr. tot IS Maart, behaalde de heer C. de Jager, alhier, in den personeelen wedstrijd den 4en prijs (verg. zilv. medaille), met 44 punten (hoogste 47). Tot Yoorzitter van de „Hulpbank" is door aandeelhouders gekozen de heer J. H. Krudop; tot Onder-voorzitter mr. II. M. van den Bergh, die in de vaca- ture-mr. J. van der Leeuw tot Bestuurs lid werd gekozen. Wij herineren aan de openbare ver gadering van de Yrijz.Dern. kiesver- eeniging welke a.s. Vrijdag in de Keizerskroon zal worden gehouden. Naar men ons meedeelt is de heer de Jong een uitmuntend spreker, die door zijn werkzaamheden aan zijn blad „Yooruit" geheel op de hoogto is van den huidigen politieke toestand. Jammer, dat het samenvalt met den Nutsavond. De majoor van den grooten staf van het leger R. J. graaf Schimmelpennick, adjudant van H. M. de Koningin, zal op 1 Mei a.s. het bevel overnemen van den majoor jhr. Tediug van Berkhout, over het 2e bataljon van het 5e regi ment infanterie. Aan den lsten luitenant II. Ritsma, vau het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier voor speciale diesten. In zijn plaats is, bij beschikking van den gene- raal-majoor, commandant der 4e divisie, beuoomd de 1 luitenant A. M. Mol. De le luit.-adjudant W. van der Koogli, van het le reg. veld-artillcric, zal van 25 Juni tot 12 Juli in het schietkamp bij Oldebroek een schietcursus volgen. Mej. J. M. G. Veen slaagde te Utrecht voor de acte „Nuttige Handwerken". In de vacatures voor bestuursleden der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin zijn gekozen de heeren: Th. Sanders en professor Kenninck, te Amersfoort; P. H. Majoor, te Beverwijk; majoor P. Glcrum, te Zutphen, en mevrouw Blok-Duijvis, te Lisse. De zangvereeniging van Toonkunst zal morgenavond in Amicitia het Weih- nachtsoratoriuiu van Bach uitvoeren. Solisten zijn de|damesMolsbergen, sopraan, en Alma, alt, beiden uit Utrecht, en de heeren Renaud, tenor, uit den Haag, en Zalsman, baryton, uit Haarlem. De begeleiding zal bestaan uit strijkorkest, orgel en piano. De le luitenant B. W. baron Van Dcdem van het lsto regiment huzaren, is gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hem- brug. Door de instelling „Onderwijs" van de coöperatieve verceniging „Voor allen der H. IJ. S. M." worden binnenkort uitgegeven: 1. kennis der spoorwegen van Mittel- Europa, leiddraad ten dienste van spoor wegpersoneel, door II. R. Krapels, stationschef alhier; en 2. Verzameling van voorschriften, be treffende de vervulling van douane formaliteiten bij den in-, uit- en doorvoer van goederen enz. in Nederland met spoortreinen, door L. L. Bannink, commies le klas stationsdienst te Apel doorn. Ook dit jaar zal de coöperatieve verceniging „Voor allen der II. IJ. S. M.," (afdeeling „Gezondheidskolonies)," drie kolonies uitzenden naar Zandvoort. Elke kolonie bestaat uit 30 kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Het zieken- en ondersteuningsfonds der coöperatie bestaal uit 2260 leden. In het geheel zijn bij deze instelling 8141 personen betrokken. Met ingang van 1 April a.s. is als rijksklerk 3de klasse aan de Inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier geplaatst P. J. de Groot, thans particulier klerk ten ont- vangkautore Barneveld. Men deelt ons mede, dat de heer H. R. Krapels, wegens drukke werkzaam heden met ingang van 15 Maart 1.1., ontslag heeft gevraagd als hoofdcorres pondent der Coöperatieve vereeniging „Voor allen der II. IJ. S. M." Van af dien datum is als hoofdcorrespoudent opgetreden de heer H. van Eek, com mies le klas stationsdienst, alhier De assistent aan het station alhier, Derksen wordt 1 April a. s. overgeplaatst naar Oosthuizen. In zijn plaats komt te Amersfoort in dienst de assistent Hout tuin. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantschc kerk treedt a.s. Zondag te LO'/a uur op Prof. Dr. II. IJ. Groene- wegen, hoogleeraar te Leiden. I11 de vergadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. On derwijzers, Maandagavond in Ons Iluis gehouden, werd de volgende motie met algemecne stemmen aangenomen: De afdeeling Amersfoort e.o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, van oordcel, dat de wijzigingen in de salaris verordening, zooals die zijn tot 6tand gekomen in de Raadsvergadering van Dinsdag 13 Maart, in geen enkel opzicht te gemoct komen aan de billijke eischen van de onderwijzers, van oordeel, dat den Amersfoartschen onderwjjzer nog verre van een behoor- .lijk salaris wordt gewaarborgd, protesteert tegen de in de afdeelings- vergaderingen en in de openbare verga dering van den Raad geuite meening, als zouden de Onderwijzers in Amers foort in zoo'n bijzonder gunstige conditie verkeeren. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos, te Amersfoort, gehouden veiling in het hotel „De Vergulde Zwaan," aan de Utrechtschestraat, op Zaterdag 17 Maart 1906, des avonds 8 uur, is verkocht als volgt: In de gemeente Amersfoort: perceelen 1 tot en met 11, zijnde 6 huizen met grond daarachter aan den Leusderweg, nos. 44, 46,48, 50, 52 en 54, groot ongeveer 14 aren 59 centiaren, verkocht aan den heer P. N. Koppen, te Amersfoort, voor f6950; perceelen 12 en 13, zijnde een huis aan den Leusderweg, 110. 56, met een perceel grond daarachter, groot ongeveer 2 aren 81 centiaren, verkocht aan den heer J. Hartkamp, voor f 1250; perceelen 14 en 15, zijnde een huis aan den Leusderweg, no. 58, met een perceel grond daarachter, groot ongeveer 2 aren 56 centiaren, verkocht aan den heer D. de Graaf, voor f 1250; perceelen 16 en 17, zijnde 2 huizen met grond aan den Leusderweg, nos. 60 en 62, groot ongeveer 3 aren 39 centiaren, verkocht aan den heer J. Hartkamp, voor f2390; perceel 18, zijnde een perceel grond achter perceelen 16 en 17, groot onge veer 2 aren 75 centiaren, verkocht aan den heer W. Hendriksen, te Amersfoort, voor f140 perceelen 19, 20 en 21, zijnde 3 perceelen grond nabij den Leusderweg, aan den nieuw ontworpen weg, groot ongeveer 14 aren 59 centiaren, verkocht aan den heer P. N. Koppen, voor f265; perceel 22, zijnde een perceel grond naast perceel 21, groot ongeveer 3 areu 35 centiaren, verkocht aan den heer II. J. de Vries, voor f 70; perceel 23, zijnde een perceel grond aan het Mounikenpad, groot 21 aren 60 centiaren, verkocht aan den heer P. N. Koppen, voor f 260. Algemeene vergadering der „Oranje- vereeniging" op Vrijdag 16 Maart, 's avonds 8 uur in de Keizerskroon. De voorzitter, de heer P. H. van Haselen, opent te kwart na acht de vergadering en heet de aanwezigen met een kort woord welkom. Daarna worden de notulen der vorige vergadering (15 November) gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is de agenda: Punt I. Mededeelingen van het be stuur betreffende de te houden feesten. Do voorz. zegt, dat aan den Raad der gemeente Amersfoort ceu subsidie is gevraagd van f 500. Wordt deze subsidie toegestaan, dan bedenke men wel. dat we dan nog maar een feestje kunnen organisecren; het bestuur zal echter trachten het een ieder naar den zin te maken. Bereids is aangevraagd om het feest van Floralia [te doen samenvallen met het voorgenomen feest der Oranjever- eeniging. Overigens denkt het bestuur den dag als volgt te verdeelen: 8 uur. Een reveille, uit te voeren door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie (indien dit wordt toegestaan), daarna aubade aan den burgemeester. Bij diens huis zullen worden opgesteld: de kinderen der lagere scholen, die eenige liederen zullen zingen. Van 910 uur bespelen van het carrillon. Daar in vele gemeenten de ge woonte om een bidstond te houden meer en meer veld wint, zullen van 10 tot 12 uur geen feestelijkheden plaats hebben. 12 uur parade. 13 uur muziekuitvoeringen. Te drie uur: groot bloemencorso door de voornaamste straten der stad en later prijsuitdecling, gevolgd door een serenade aan den burgemeester, waartoe ver schillende corporaties zullen worden uit- genoodigd. Wat het bloemencorso betreft, hieraan kunnen deelnemen automobielen, motor fietsen, fietsen, rijtuigen van allerlei soort, voorts kinderwagens, sportkarren, hondenkarren, enz. enz., waarvoor diverse prijzen zullen worden uitgeloofd. Reeds is een bedrag van pl.m. f 500 aan contributies ontvangen en zal het bestuur trachten te doen wat het kan. Do heer Stork brengt hulde aan het streven van het bestuur, doch zou willen verzoeken of de Pers Amersfoorts in woners wil opwekken om op den ge boortedag van Prins Hendrik ook iets te doen, zij het dan ook alleen maar door van ieder huis de vlag te laten wapperen. Nadat omtrent het plan van het be stuur door enkele leden eenige vragen zijn gesteld, verwerft het de algemeeue goedkeuring. Punt II. Verkiezing van een le sec retaris (vac. Teeling.) Bij acclamatie wordt de 2e secretaris C. W. F. Reijckers tot le secretaris benoemd. Na twee vrije stemmingen en een herstemming wordt de heer D. van Schooneveld tot 2e secretaris be noemd. Punt III. Vorkiezing van eene com missie voor het nazien de rekening en verantwoording, in de maand November a. s. Een der leden vraagt of vóór Novem ber geen algemeene vergadering ineer zal worden gehouden. De voorzitter antwoordt, dat zulks volgens het reglement niet noodig is. Vele leden achten het echter beter oin eenigen tijd vóór 31 Aug. een vergadering te houden, teneinde de definitieve plannen van het bestuur voor de feestelijkheden te hooien. Aldus wordt 11a langdurige discussie besloten. Daarna worden benoemd voor de commissie bovengenoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, W. G. Krüseman en L. J. Ilontelé. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te kwart 11a tien uur de vergadering. A- D. Gisterenavond trad in de Arend voor de afd. Amersfoort van den Kon. Bond van Oud-onderofficieren als spreker op de heer B. C. Jansen uit Rotterdam. Nadat de voorzitter, de heerllassing, de vergadering geopend had, ving de heer Jansen aan met een aansporing om deel te nemen aan den strijd onzer dagen. Ieder moet in zich voelen de drang om te strijden voor verbetering en heeft men eenmaal den strijd aan vaard, dan ont6taat ook de behoefte aan vereeniging ook voor den oud-onder officier. Organisatie is _een teeken des tijds en evenals dat in de versshillende vakken het geval is moeten de oud onderofficieren zich organisecren in één bond. Zoo'n bond moet zich aanpassen aan de huidige toestanden hetgeen de geschiedenis bewijst van alle organisatie's, die levensvatbaarheid blijken te bezitten. Nadat spr. stil heeft gestaan bij gebreken van sommige vercenigingen gaat hij het doel na van den Bond. Toewijding aan Vorstin en Vaderland acht hij uitmuntend, maar hij waar schuwt daarbij voor overdrijving. Vaak wordt dit opgevat, dat men in tijd van oorlog, ook nog wel durft mee optrekken tegen den vijand. Mocht er gevaar dreigen, dat de oud-onderofficier toch niet in de eerste plaats worden opge roepen. Dan wenscht de Bond het bevorderen van eikaars stoffelijke belangen en het steunen van weduwen en weezen. Het laatste zal nog wel lang duren voor het bereikt is, onderling zooveel fondsen bijen te brengen dat weduwen en wcczcn verzorgd kunnen worden, zal niet licht te verwezenlijken zijn. Maar het is goed dan zal de Bond hierin zijn stem laat hooien, om de aandacht der regeering er op te vestigen. Het behartigen der stoffelijke belangen bestaat niet alleen in het helpen aan een werkgever. Er moet een vast kantoor komen, tot 't welk de werk gevers zich kunnen wenden. E11 dan moet er propaganda gemaakt worden voor het idee, dat militairen, die 12 of 15 jaar hebben gediend, een betrekking krijgen bij Rijk en Gemeente. Zij zijn aan tucht en orde gewoon en zouden bijv. voor post en politie uitstekende werkkrachten zijn. Dan zou tevens de pensioenkwestie voor weduwen ziin op gelost. Om een en ander te bereiken moet echter wat meer de blik naar den Haag worden gericht. Men moet niet met onredelijke eischen komen, maar even-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2