HEROPENING CONCERT Openbare Vergadering Fortmann Hehenkamp. Heeren Mode-magazijn Advertentiën. Behangerij en Stoffeerderij. Algemeene Vergadering „HET GROENE KRUIS," AMICITIA. Vrijdag 30 Maart 1906, Ingezonden. Vrijz. Democratische Kiesvereeniging. op Vrijdag 23 Maart, in „De Keizerskroon." Spreker: de heer W. de Jong, Onderwerp: De Vrijzinnig-democraten en het Ministerie. A. J. van Zalingen, Confiseur. Magazijnen van Tapijten, Bedden - - - - - - en Slaapkamer meubelen. L A N G E 8 T R A A T 63. Specialiteit in alle Beddenartikelen. Zaterdag 24 Maart van B. KRAAL Bzn., - Langestraat 110, - - - Amersfoort. - Vragenbu*. Van geachte zij Je outvangen wij het volgende antwoord aan X. I. Gij vraagt dus: wat is méér, van at 1 Januari 1906 16 jaar lang te betalen f 75.20 per jaar of van af dien datum in 4 jaar te betalen f1332.50. Ons antwoord is dit: a Volgens zuivere berekening staat fl 's jaars te betalen 10 jaar lang gelijk met f 10.864 te betalen direct op den eersten dag van die 16 jaar dus in uw geval op 1 Jan. 1900. Moet go nu f 75.20 's jaars betalen 16 jaar lang dan staat dit gelijk met 75.20 X f 10.864 te betalen direct op den eersten dag van die 16 jaren dus op t Januari 1906. Gij zult dus uw schuld op dien datum in eens kunnen afdoen met 75.20 X f 10.864 f 616.9?. b Volgens even zuivere berekening weten we, dat vier jaarlijksche stortingen elk groot f 1.gelijk staat met te be talen op den eersten dag dier vier jaar (dus in uw geval 1 Jan. 1906) f3.71. Ergo: 4 jaarlijksche stortingen elk groot X 1332.50 333.12' staan gelijk aan 333.12' X f 3.71 f 1335.69. c Gij betaalt dus, als ge naar het Rijks fonds overgaat 1235.89 816.97 f 41S.9H meer dan wanneer gij blijft opgenomen in de Gemeentelijke pen- sioensregcling. II. Ge vraagt ook: wat het verschil is tusschen eerstgenoemde 16 stortingen aan de Gemeente van 75.20 en 4 stor tingen aan het Rijk van X1440 f360 a. reeds is beantwoord onder I» dat de 16 stortingen van f 75.20 gelijkstaan met eene afbetaling in eens op 1 Jan. 1906 van f 816.97. b. uit Ib volgt dat dus 4 jaarlijksche stortingen elk groot X1440 f 360 gelijkstaan met 360Xf 3.71 f 1335.60. c. gij betaalt dus op dezen grond slag als ge naar het Rijksfonds overgaat 1335.60816.97 f 51&.G3 m eer dan wanneer gij blijft opgenomen in de Gemeentelijke Pensioensregeling. Willemijntjc, d. van Gerrit Renes en Grietje Metereu. Hendriks Johanna, d. van Elias Johannes Ruitenberg en Jansine Willemina van Gelder. Wou- terus Hendrikus. z. van Hendrikus Niezen en Woutertje Kleuver. Hendrik, z. van Pieter Meyer en Catrina van Eldort. Rogina Sara, d. van Elbert van Putten en Cornelia Geertruida Bischoff. OVERLEDEN: J. de Bakker, oud 64 jaar, echtgenoot van Maaike Helena van Vessum. van op Donderdag 29 Maart 1906, des avonds acht uur, in AMICITIA. 1IET BESTUUR. ten voordeele van „1IET GROENE KRUIS," te geven in de Concertzaal van „AMICITIA," op door Mej. ANNY VAN WINSIIEIJM, pianiste. Mej. MARIE BERKHUÏJSEN, sopraan-zangeres, den heer J. P. VAN DE WIJNGAART, violist. goed als ieder ander moet de oud-onder- I officier petitioneeren en zijn belangen I in openbare vergaderingen bepleiten. Hierna geeft de spreker nog enkele staaltjes hoe leden aan betrekkingen worden geholpen, en wekt hij op om door geregeld werken liet mogelijk te maken, dat zooveel doenlijk de belangen der sollicitanten in 't oog worden ge houden. Na nog een overzicht te hebben ge geven van de huidige wijze van werken, om den militairen donateurs de over gang naar de burgermaatschappij gemak kelijk te maken, waarbij door hem enkele gewenschte veranderingen in 't licht worden gesteld, eindigt spr. zijn inleiding waarna een iiuishoudolijke ver gadering werd gehouden. SPORT. Quick Velocitas II (Breda) te '8 Hertogenbosch. Als scheidsrechter Reudler om 2 uur beginnen laat stellen Quick en Velocitas zich beiden onvolledig op. Quick zet dadelijk flink op, en heeft dan ook na eenigen tijd de leiding, die haar echter kort daarop ontnomen wordt, daar Velocitas gelijk maakt. Korten tijd daarna vergroot V. hare leiding, (2-1), met dezen stand gaat de rust in. Na de rust weet Velocitas nog eens het net te vinden, zoodat als 't einde kouit Velocitas met 3-1 heeft gewonnen. Dit was echter absoluut de ware verhouding niet een 3-3 was m. i. veel beter geweest. Quick II kon ook niet winnen, en zag haar kampioenschap ook in rook verdwijnen, daar zij met een zeer onvol ledig elftal met 4-2 tegen U. F. C. verloor. Zondag a. s. spelen aan den Leusder- weg de Cadetten (Velocitas H) uit Breda tegen de segeanten dor Hoofdcursus (Quick) uit Kampen, voor het Kampioen schap der Oostelijke 2e klasse. Het belooft een zeer spannende wedstrijd te worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie Vergun me s.v.p. nog eenige plaats ruimte in Uw blad. Voor ik op het schrijven van den heer Donker inga, moet me eene op merking van het hart. Het wordt m.i. nu eene vreemde strijdwijze. Laat ons eens zien. U schrijft een artikel. U stelt mij in degelegcnheid daarop in te gaan. Daarna sluit u feitelijk de discussie tusschen u en mij met eenige niets zeggende woorden, maar tegelijk uit u reeds het vermoeden, dat anderen „hun lichtje bij dat van mij zullen opsteken". Daarop geeft u den heer Donker ge legenheid in te gaan op de discussie tusschen u en mij. Dat nu vind ik een zeer vreemde handelwijze, te meer vreemd, waar u in een pennestrijd tus schen den heer Oosterman en mij, iemand, die zich in de discussie wilde mengen, de gelegenheid daartoe niet gaf. Ik ben niet genoegzaam op de hoogte van Redactioneele handelwijzen, maar het komt me toch voor, dat de strijd voor één der partijen nu ongelijk is. Ik heb uw artikel aangevallen. Nu komen er voor u hulptroepen opdagen. Ik zal me niet terugtrekken, volstrekt niet, maar ik wensch bij voorbaat alle verantwoordelijkheid voor de richting, waarin we nu gaan van me te zetten. Nu komt de heer Donker in 't vuur met 'n stukje, dat, hoewel uitermate kalm, zeer onbeduidend is. (Eene onbeduidendheid, die voort spruit uit het feit, dat het altijd moeilijk is de zaakjes voor een ander hier de Redactie op te knappen.) Ik vraag dan ook niet zoozeer plaats om een polemiek met den heer Donker te beginnen, als wel om enkele m. i. verkeerde voorstellingen recht te zetten. Ik meen, Geachte Redactie, dat de heer Donker de zaak der „Centrale" heel wat vreemder voorstelt dan ik. Het is toch waar, de heer Donker moet de notulen maar eens nagaan, dat het Bestuur der Centrale aankwam met den candidaat d'Aulnis de Bourouill, zonder dat de leden der afdeeling waren gehoord. Er waren in du afdeeling Amersfoort heel wat leden, die zeer, zeer ontstemd waren over de houding van het Bestuur. Die heeren zijn bij elkaar gekomen en hebben een comité gevormd. Dat comité heeft geweigerd den candidaat der Centrale over te nemen en heeft een anderen candidaat gesteld. Daartoe was eerst uitgenoodigd een der meest vooruitstrevende leden, die bedankte. Toen is door het comité de heer Tromp van Holst gevraagd,^die accep teerde. Daarop zijn de bestuursleden van hun gevaarlijken weg teruggekeerd. tot op zekere hoogte. -.Want is de heer Tromp van Holst candidaat ge weest der Centrale? Ja? En officieel? Nooit van gehoord. Als dat waar is, Geachte Redactie, dan heeft het Bestuur liet er al akelig bij laten zitten, want het heeft geen steek gedaan voor dien candidaat. Herinnert u zich het cijfer van Baarn nog? Dit cijfer had beteekenis in deze. Welnu, het was ongehoord laag. Maar de heer Donker verwart de Centrale met de kiesverecniging Amers foort. „Eerst nadat de bestuurs leden van „Amersfoort" danig op hun vingers waren getikt, zijn ze van houding veranderd. Ik heb geen notulen tot mijn be schikking, Redactie, maar ik meen de feiten naar waarheid te hebben weerge geven. En nu het tweede punt. De heer Donker zegt: „Een bestuur mag toch wel besprekingen houden met een ander bestuur, als het maar geen besluit noemt zonder de leden erin te kennen. Een bestuur mag toch wel met een voorstel komen." Zie, Redactie, de heer Donker rede neert hier al zeer oppervlakkig. En dat komt, omdat hij met de toestanden in de Prop. Club niet op de hoogte is. Om duidelijk te zijn, moet ook ik eens uit de school klappen. Bij het bestuur der Prop. Club was een voorstel inge komen tot losmaking van de kiesver ecniging Amersfoort. Voor dat idéé waren zelfs zeer vele leden der kies- vereeniging althans oorspronkelijk. Dat voorstel moest behandeld worden. Wat doet het Bestuur? Het gaat onder handelen met de kiesvereeniging Amers foort over het „vormen eener groote vrijzinnige partij." De II.H. van links waren niet uitgenoodigd, hoewel men wist, althans kon weten, dat er eene vrijzinnig-democratische kiesvereeniging bestond. Dit laatste alleen geeft reeds blijk van een incorrecte houding van dit Bestuur. Meer nog: het voorstel bovengenoemd werd niet aan de orde gesteld; het werd totaal genegeerd. Het Bestuur kwam met een voorstel: 1°. de propagandaclub op te lossen in de kiesvereeniging Amersfoort; 2°. de Prop.-Club zou voortaan haar strijdkas ontvangen van de kiesvereeni ging Amersfoort. (Zoo ergens, dan zou hier sprake zijn van het: „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt";) 3°. de Prop.-Club zou aangesloten blijven bij den Bond van Vrijz. Prop. Clubs. (Of dit onder deze omstandigheden mogelijk was? Men heeft er zelfs niet naar geïnformeerd). Nu vraag ik U, Redactie, of het Bestuur mocht onderhandelen op deze manier met de kiesvereeniging Amers foort zonder mandaat der leden, als er reeds een belangrijk voorstel (geheel tegengesteld aan dat van 't Bestuur) moest worden behandeld. En het Bestuur heeft gefaald. Dat was ook oordeel het der Vergadering, want die deed het voorstel vallen. In zoo'n ernstig geval handelt men niet zonder mandaat. Doet men het wel, dan heeft men geen begrip van organisatie. De heer Donker zegt: „U had dus wel lid willen blijven, als die hinderpalen er niet waren". Ja juist, geachte Redactie, daar zit nu de kneep: „er waren hin derpalen". Eén ervan was, dat de Kies vereeniging zich aansloot bij de Centrale. Welnu, juist daartegen heb ik geageerd. Heb ik niet beproefd dien hinderpaal uit den weg te ruimen? Ik heb het reeds meer gezegd: „Men heeft niet willen luisteren". Men zag niet in, dat men zoodoende op weg was de scheiding zelf te bewerkstelligen. En nu, nu we onze eigen Kiesvereeniging, ook voor gemeentelijke politiek, hebben, omdat „ook de Bond zich de gemeentebelangen kan aantrekken", nu gaat men inzien, dat men op den verkeerden weg is, nu verandert men den naam. Maar men wil niet erkennen, dat men niet goed handelde, neen nu gauw een zondebok gezocht en de Vrijz.-democr. afdeeling is de schuldige. Dat liet de Kiesvereeniging Amersfoort te doen is om samenwerking, ja, dat wil ik gaarne gelooven. Maar de weg, dien men daartoe kiest, is niet de juiste. Als mon wil samenwerken, dan moet men niet de eenige partij, met welke men onderhandelen kan, negeeren. Lieve Hemel! Uit pure aandrift tot eendrachtige samenwerking, sloeg men ons over. Wil ik U eens iets zeggen, Redactie? De heer Donker heeft van de geheele politiek, die het Bestuur dor Prop. Club voerde, geen tittel of jota begrepen. Er zijn er geweest, die het spelletje hebben doorzien en daardoor hebben verhoed, dat het werd gewonnen, zooals men zich voorstelde. De heer Donker erkent, Redactie o. a. ook, dat zich bezwaren kunnen voordoen eer men tot lid der kiesvereeniging Amersfoort wordt toegelaten. Dit zegt 'n Bestuurslid dier Kiesvereeniging. Dat bewijst toch tegen uw uitspraak, dat deze vereeniging geen exclusief karakter toont En juist dét is het, Redactie, wat dien heeren, die eerst eene schikking dachten te treffen (en dat waren er slechts enkele) heeft doen besluiten voortaan op eigen kracht te steunen in zake de alge meene verkiezingen en eene afwachtende houding aan te nemen in zake de gemeenteraadsverkiezingen. Ten slotte, Redactie, wensch ik niet den lieer Donker, dat het zijn vereeniging goed moge gaan. Mag ik van hem den zelfden wensch verwachten, aangaande de onze? Met dank voor de plaatsing, geachte Redactie. Uw dr. C'. MOERMAN Jr. Het is niet aangenaam met den heer Moerman te polemiseeren. Minder nog om de kracht van zijne argumenten, dan wel om de hooge eischon, die hij stelt aan onze lankmoedigheid, door de lengte van zijne vertoogen en bovendien door de wijze, waarop hij onze heuscli- heid met onhcuschheid beantwoordt. Wanneer de heer Moerman een be strijding van een hoofdartikel begint met te vertellen, dat hij het onbelangrijk vindt en dan, een paar kolommen lang, poogt met groote omhaal van woorden onzo argumenten te weerleggen, dan zal een verstandig lezer het ons ten goede houden, dat ons de lust ontbreekt tot verder debat. Alvorens de heer Moorman weer orakelt, du liaut de sa grandeur, dat de opstellen van tegenstanders „onbe- langiijk", „nietszeggend" of „onbedui dend" zijn, stcke hij eerst de hand eens in eigen boezem, en vrage een oordeel over zijn eigen stijlproducten aan een vriend, doch aan een vriend, die bereid is hem „zijn feilen te toonen". Mogen wij den heer Moerman ook even verzoeken eens bij een ander blad aan te kloppen, bij het Volk of de Nieuwe Rotterdammer of een ander partijblad, met een bestrijding van een politiek hoofdartikel van een dezer bladen? Dan zal hij misschien inzien, dat het feit, dat wij zijn groote bestrijding van ons hoofdartikel, niettegenstaande den onwel- willenden aanhef daarvan, opnamen, ge tuigt van groote hcuschheid. Weinig bladen geven aan tegenstan ders de gelegenheid om propaganda te maken voor hunne inzichten. En de heer Moerman wil, quasi bescheiden oordeelen over pers manieren? Hij zou ons willen beletten het woord te geven aan den Secretaris van een kiesvereeniging, die door hem is aangevallen? Mangelt het hem dan dusdanig aan onderscheidingsvermogen, dat hij niet kan inzien dat het twistgeschrijf tusschen hem en den heer Oosterman, was van zuiver persoonlijken aard? Daarin mocht een derde zich niet mengen. Maar thans heeft de heer M. niet alleen ons aan gevallen maar ook de kiesvereeniging, zoodat wij meenden een bestuurslid daarvan de noodige plaatsrui into te moeten afstaan. En nu nemen we weer een stuk op van de hand des heeren Moerman, ge richt tegen den heer Donaer, doch daarbij acht hij het dienstig de oorsprong van het schrijven van den heer Donker te verklaren op een wijze, waardoor onze zwakheid en de kracht desheeren Moerman voor do lezers in een helder daglicht wordt gesteld. Het ontbreekt onzen geachten opponent blijkbaar niet aan dien moed, die Mul- tatuli noemde: „den moed om hoog te staan." Jammer, dat de heer Moerman een door ons ironisch bedoeld zinnetje n.l.: dat wij zijn ingezonden stuk opnamen, in de onderstelling, dat er lezers waren, die hun lichtje wel eens bij het licht van den heer Moerman wilden opsteken, daartoe een zin heeft moeten geven, die er volstrekt niet in ligt. Hij oordeelt het noodig de beteekenis daarvan zoo te wijzigen, alsof wij in onze zwakheid vroegen of anderen eens asjeblieft hun licht in ons blad wilden laten schijnen, omdat van den heer Moerman te overschitteren en te ver zwakken. Ook hierbij heeft dat soort moed waarvan wij reeds spraken hem zeker weer parten gespeeld. Hij schijnt zijn geschrijf hooger te stellen dan wij dat doen. Verschil in appreciatie dus. Mogelijk komt hij bij (herlezing jnog wel tot ander inzicht. Dat wij op het verdere van hot artikel niet ingaan zullen de lezers ons wel ten goede willen houden. Red. Eemlander. We ontvingen nog een andere oplos sing, die gegrond was op een rente- standaard van 2 Vs%. We meenen, dat dit percentage te laag is genomen. Red. Burgerlijke Stand. van 17 tot 21 Maart. GEBOREN: Tonia Magdalena, d. van Joseph Désiré Wery en Albertina Hen- drika Zernitz. Jacob z. van Hendrik Bouman en Rcinira Cornelia Schmitz. Kaarten van heden af te verkrijgen in VALKHOFF's boekhandel en bij de Kasteleins van Auilcitia en Con cordia. Plaatsen te bespreken bij den Kastelein van AMICITIA van Wocnudag 28 Haart af tusschen 12 en 2 en voor leden der Sociëteit ook tusschen 4 en 6 uur. Eutrée fl.Aanvang 8 uur. Redacteur van „Vooruit," te Hiddelharuin. VRIJ DEBAT. Entree 10 cent. LANGESTRAAT 1, Hoek Varkensmarkt. Voorhanden een zeer uitgebreide keuze in P A A 8 C H ARTIKELEN'. CHOCOLADE EIEREN van af 2et. tot 75 et. per stuk. Eigen fabrikaat. Prima kwaliteit gegarandeerd. vau het geheel naar «le elsehen des tijds lugeriehte

De Eemlander | 1906 | | pagina 3