Stadsnieuws. Allerlei. De Vrijzinnig-Democraten en het Ministerie. Met levensgevaar moesten velen van zolders en daken worden gered. Klok gelui bromde door den gierenden storm wind en riep de menschen op om te redden wat nog te redden was. En niet alleeD dit lijden en verlies vervult met deelneming en ontzetting, maar ook de gevolgen zullen zóo diep droevig zijn, dat wel alles mag worden in 't werk gesteld om hulp en bijstand te vcrleenen. Men bedenke toch de ellende, die te wachten staat óok als straks de akkers zullen weigeren rijpend koren te dragen en mensch en dier zullen vragen om zuiver water, daar 't zilte water den dorst niet lesschen kan. Ondergeteekendcn besloten een omstan dig verhaal te doen samenstellen van het voorgevallene. Deze beschrijving zal ongetwijfeld een historisch gedenkschrift worden. De prijs bedraagt slechts 50 cents. Zij er een warm harte, vervuld met medelijden voor onze zwaar getroffen medemenschen. Dat de bekende lief dadigheid onder ons weer openbaar worde. Ook wij bedoelen met deze uitgave iets bij te dragen om het leed van zoo- velen onzer landgenooten te helpen ver zachten en enkele droppelen olie in de wonden te gieten Mij hopen, dat ons pogen algemeen algemeen instemming verwerve en wij door ruime inteekening in staat zullen gesteld worden, een aanzienlijk bedrag af te dragen aan de noodlijdenden. Spoedige hulp is hier dubbele hulp. De Uitgever, OOSTERBAAK LE COLNTRE Goes, Maart 1906. Voor wie er soms aan twijfelen mocht wil ik hier nog eens de verheugende medcdeeling neerschrijven, dathetheuscli al 21 Maart is geweest, en de heerlijke Lente haar intrede heeft gedaan. 't Wordt nu weer de tijd van het ont luikende leven in de schijnbaar doode boomen en planten, de tijd van vernieu wing en verjonging, van schoonmaak en verhuizen, maar tevens van minnende paartjes, al laten die zich volgens het Vaderland door geen „wind of weer" van hunne wandelingen terug houden. Zoo lozen we b.v. in het Vad.: 't Was Zondagavond; het regende dat 't goot, aan vuile straten geen gebrek, doch dit alles was voor een minnend paartje geen motief om binnen te blijven. Zoo kwam 't dan ook, dat beiden, in de macht van Amor, gearmd door onze straten wandelden. En zoo kwam 't ook, dat ze gezien werden door Tienus, die onlangs van Jlan de bons had gekregen. Dat hij afgewezen was en zij niet meer naar zijne schoone woorden wilde luiste ren, was op zich zelf wel erg, doch ruzie is niet altijd van langen duur. Maar dat Ilan nu met een anderen aanbidder uit was, aan wien ze blijkbaar haar hart had gegeven, dat was te erg voor Tienus, die nog altijd een zoete hoop koesterde dat alles ten beste bij zou komen. Tienus was juist in een stemming om zijn hart eens lucht te geven, laat cenige harde woorden hooren en voegde direct de daad bij 't woord, door zijn concur rent gevoelig toe te takelen. Hoed in het slijk; parapluie stuk. Han vol angst „och kom toch" en zoo al meer. Ge lukkig voor den concurrent kwamen een paar helpers opdagen, die Tienus onder de knie namen en het paartje gelegenheid boden den aftocht te blazen, waaraan onmiddellijk gevolg werd ge geven. Nauwelijks was T. onder de knieen uit of hij ging niettegenstaande hij vol slijk zat op recherche uit om zijn concurrent op te zoeken, doch de maatregelen door beiden genomen waren van dien aard, dat hij achter het net vischte. Hoe hij ook al door mopperende zocht, hij vond geen van beiden, daar ze een veilig heenkomen hadden gezocht. Aan T. werd de goede raad gegeven naar huis te gaan en een ander pak aan te trekken, doch hiertoe had hij weinig lust, daar het slijk, door de schuld van den regen op zijn jas ge komen, en eeist door den regen afge spoeld moest worden. Tegen een dergelijke logische rede- necring viel niets te zeggen, en als we de weersgesteldheid van Zondagnacht in aanmerking nemen, dan is er alle reden om te vermoeden, dat het voor Tinus niet „met een droogje is afge- loopen." Nou, zoo'n schoonmaak is zoo kwaad niet, en voor velen zelfs zeer wenschelijk, ook wat betreft hun „geestelijken mensch." De Unie, het maandblad voor Kaap- sche onderwijzers geeft b.v. eenige staaltjes van den vreeselijkcn warwinkel, die er heerscht in de hoofden van vele Afrikaansche jongelieden uit de Kaap kolonie. Ziehier o.a. een paar staaltjes van jammerlijke taalverbastering. Allereerst een gesprek tusschcn twee studenten I say, Jimmio, ga jij vanaant clear? Ja, en kêrl, ek sal baiug blij wees, as jij mij kan afsien, want, as jij kom, kan jij biki mij luggage in di carriage help dra, of kijk, dat di guard mij boxes label en in di van sit, so lank ek mij ticket koop. All right, mati. Nu iemand die 't over een Rugby- spel heeft: Laatste Maandag was dar 'n baing interesting match on tussen ons en di Hamilton8. Ons first team het hul met 'n try gelick, hul thrids het ons gebeat, on die second was 'n drawn match. Dit was ver jou 'n baing close game, endi kêrls het properly rof gespeul! Dit is waarlijk nog een tikje erger, dan 't hier te lande dikwijls in sport- gesprekken en verslagen toegaat. De meisjes van de Kaapkolonie maken het vooral niet beter, geen wonder trouwens, als men weet hoe Engelsch op de meeste lagere en hoogere scholen hun opvoeding is. Ziehier een gesprek tusschen Sophie en Maggie: Sophie: „Good morning, Maggie, gaan jij van middag ver 'n walk or do you intend goig for a ride instead?" Maggie: „No, my dear, I am awfully sorry to say, elc kan ni van middag my usual walk neem ni, want di nasty ou Mrs. B. kon mos call, en hoe krij jij ver haar weg?" Sophie: „Sê ver haar, jij is ni ni ni." Maggie: „O, by the way, hoe lijk jij Mr. N.?" Sophie: „Nou, I cant say, that I particularly care ver hom ni; hij was last night rechte rude in company." Maggie: „Ek gé ok ni baing ver hem om ni." Sophie: „Het Lizzie haar gistraant geenjoy op di entertainment?" Maggie: „Rather. Sij sê, dit was baing jolly." Sophie: „Was dit ni Daing nice van Mrs. M. om haar te invite in?" Maggie: „Watter dresse hé jij nnge- had?" Openbare Vergadering van don Kaad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Maart 190ü, des namiddags te half 2 ure. AGENDA. 1. Benoeming van een lijdelijk keurmees ter van het vee en vleesch (vacature A. Over- bosch). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende periodieke verhooging van de salarissen, van de leeraren B. D. Best, I. M. J. Hoog, J. M. Thiel, J. C. A. Havinga (met adviezen). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende 2 adressen van du Maat schappij „Amersfoort" in verband met den aanleg van 2 wegen op den Berg, (met adviezen). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betredende het gijmnastiek onderwijs op de O. Lageren Scholen in verband met adressen van de heereu Snouck, Muller e.a. en Duinoulin e. a. (met adviezen) 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van machtiging tot liet sluiten van een contract met het Sint Elisabeth's gast- of Ziekenhuis (tnct advie zen) li Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhaudschen verhuring van het voormalige tolhuis met tuin aan den Arn- hemsclieweg. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de begrooting 1900. 8 Behandeling van reclames inzake de Straatbelasting dienst 1905. Bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk treedt a.s. Zondag te 10l/.j uur op Prof. Dr. Ii. IJ. Groene- wegen hoogleeraar te Leiden. Bij kon. besluit van 21 dezer is be noemd bij het wapen der cavalerie, tot luitenant-kolonel, de majoor A. J. P. Metelcrkamp, directeur van de rij- en hoefsmidschool. Naar het A. D. verneemt hebben de kapitein W. F. N. von Hombracht en de le luitenant J. A. Plet van het 5e reg. inf., verzocht gedetacheerd te wor den bij de landmacht in AVcst-Indië. De 2e luitenant J. D. Eggink, van de Infanterie, thans op non-activiteit we gens ziekte, is bij kon. besluit op pen sioen gesteld De reserve '2e luitenant P. M. S. van Leeuwen van het 5e regiment infanterie heeft eervol ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Morgen wordt er in Amicitia een Ilogerhuis-meeting gehouden, waarin het woord zal gevoerd worden door twee der gebroeders Hogerhuis en door den heer Kolthek van Deventer. De acte als onderwijzeres in nuttige handwerken werd gisteren te Utrecht o. a. behaald door mej. C. M u n n i k, leerlinge der Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Tot lid van de Gezondheidscommissie alhier is benoemd Mr. A. van Traa, in de vacature ontstaan door het ontslag nemen van mr. J. Heiligers. De voorstellingen van het circus Oscar Carré zullen alhier worden ge geven op een terrein aan den Vlas- akkerweg tusschen 18 en 24 April. Het schijnt toch vast te staan, dat Necltje Lokerse hier zal komen spreken en wel Maandag a.s. in Amicitia over „Onderzoek naar het vaderschap." Door den architect Herm. Kroes is gisteren aanbesteed de bouw vau het Ziekenhuis aan de St. Andricsstraat. De uitslag is als volgt: A. J. Uiterwijk en Zoon, te Zutphcn, f94,100; H. Siegers, te Amsterdam, f92,460; II. C. Dorlas en Zoon, te Am sterdam, f91,275; T. Eijbers, te Apel doorn, f90,750; C'. J. Rijniersen, te Amsterdam, f90,300; Gcbr. Switzar, te Amsterdam, f89,080; firma v. d. Vliet en Nieuwstad, te Amsterdam, f89,440; G. C. Blanken, alhier, f 89,500; N. Wolfs winkel, alhier, f SS,500; G. Ribberink, te Hengelo, f S6,S66AV. Zwak, te Er- melo, f86,630; J. Bunnik, alhier,f .86,570; De Herder en Bolle, te UtrechtZwolle, f83,500; A. J. Aangencndt, te Ginne- ken, f 83,415; J. R. de Jong, te Hil versum, f 82,657II. AVitzand, te Utrecht, f 82,646A. Sanders, te 's Hertogenbosch, f 80,500 A. v. Gendercn, alhier, f 79,800; P. Hochstenbach, te 's Hertogenbosch, f 79,800; J. AAr. Koeken, te Tilburg, f 79,300; Berusten en Broom, te Nij megen, f79,191; AV. v Gonderen en H. C. Tienen, alhier, f 78,776; H. Kei zer en J. AVildeman, alhier, f 78,120; v. Dorssen en Aalbcrg, te Amsterdam, f 78,000; A. Ar. Krimpen,teZeist,f77,991; gebr. Dessing, te Gouda, f76,400; M. Bakkeren, te Prinsenhage, f 75,780. Aan den laagsten inschrijver gegund. Door het Hoofdbestuur van den Schutterijkader Bond is aan alle Koninklijk erkende schietvercenigingen en alle Nederlanders, die tot een weer baar volk willen behooren een circulaire gezonden, waaraan we het volgende ont- leenen Zooals u bekend zal zijn is hot tijd stip voor de geheele opheffing der Schutterijen spoedig daar en als gevolg daarvan zal ook de Ncderlandsche Schutterijkader-Bond verdwijnen. Het Iloofdbestuui gevolg gevende aan het besluit der Algemeenc Vergadering wil trachten naar het schoone doel, weerbaar te zijn om 't vaderland en onze onaf hankelijkheid te kunnen verdedigen, te blijven streven. AVij willen trachten een nieuwen Bond te stichten; een algemee- nen Bond van Nederlandsche Schictver- ecnigingen. AVij willen een Bond vormen van mannen die, naast de vereeniging Volksweerbaarheid te zijner tijd des- gewenscht, het kader zal kunnen uit maken van den Landstorm. Wij willen mannen bijeenbrengen die als vrije Nederlanders, blijven medewerken tot handhaving ,van het Gezag, waarvan onze Koningin als Draagster van het symbool, de Arertegcnwoordigster is. Ons voorloopig plan is: door op roeping van afgevaardigden een alge- meene vergadering te beleggen in 't centrum van ons land en u bij voldoende deelneming voor te stellen: a. Het oprichten van een bond van Koninklijk erkende Schietvereenigingen; b. Verkiezing van een voorloopig Hoofdbestuur. Als hoofdpunten van ons werkprogram hebben wij ons voorgesteld: a. le jaar provinciale wedstrijden; b. 2e jaar geweftelijke wedstrijden; c. 3e jaar Nationale wedstrijden; rf. Wanneer minstens 10 leden eener vereeniging zich aansluiten bij den bond, zal de vereeniging officieel als afdeehng van den bond erkend worden. Aroor vereenigingen of personen, die dit streven willen steunen is bij de circulaire een vragenlijst ter invulling gevoegd. Zij, die deze wenschen te ontvangen of nog nadere inlichtingen verlangen, kunnen zich wenden tot den secretaris van het Hoofdbestuur, den heer II. van Gelder, Utrechtschewcg 51a, alhier. AVoensdagavond hield de onderoff.-ver- eeniging „Ons Belang" een vergadc ring in de Arend, waarin als spreker optrad Jhr. Graafland met het onder werp: „OplcidingenAanvoering". Nadat de voorzitter de vergadering geopend en den spreker het woord had verleend, ving deze aan met een uit eenzetting over de groote moeilijkheden van den Atjeh-oorlog. Naar sprekers mceuing heeft men de oorzaak van veel moeilijkheden nimmer gezocht, waar deze te vinden was. Nooit heeft men de vraag gesteld: „Zou ons leger wel goed zijn". Met tal van voorbeelden toont spr. aan, dat het leger niet opgeleid wordt voor het gevecht. In Indië waar de vijand zoo menigmaal plotseling verschijnt, is het dikwijls gebleken, dat ons leger daar niet aanstonds gereed is om van den dienst voor de veiligheid over te gaan tot dien van het gevecht. Toch is het Indische leger steeds Keurig opgeleid, maar men heeft van de soldaten geen denkende wezens gemaakt, zelf denken heeft men ze niet geleerd. Dank zij dat, zijn hon derden ten grave gedaald, die onbekwaam bleken voor het werkelijke gevecht. Precies wisten de mannen te doen wat er gecommandeerd werd, maar hiermee alleen komt men er in den werkelijkcn strijd niet. De wijze waarop Jhr. Graafland wil opleiden voor het gevecht, kan zeer goed samen gaan met het kweekon van orde en tucht, hetgeen hij zelf in het Indische leger heeft toegepast. In het tweede gedeelte zijner rede komt spreker op den inwendigen dienst. Waarom daarop niet meer den nadruk wordt gelegd zegt hij, nooit begrepen te hebben. AVat voor den geloovige de bijbel is, is voor den militair de inwendi ge dienst, waardoor orde en tucht wor den gehandhaafd. Na dit in den breede te hebben toegelicht wijst spr. er op, dat het idee moet veld winnen, dat het in een gevecht niet toegaat, zooals in de boekjes staat beschreven. Idcreen is in het gevecht goud waard, mits de oplei ding goed is geweest. De voornaamste fac tor hierbij isin beweging le zijn, nooit stil staan, naar den vijand toe en geen veld dienst doen in het gevecht maar wer kelijk govechtsdienst. En zoo ergens bij dan is bij de opleiding haasten verkeerd, hetgeen spr. aantoont met voorbeelden uit zijn ervaringen in Indië Ten slotte schetst spr. het optreden der marechaussees in Atjeh en geeft hij daarbij een overzicht van het werken der afdceling, die onder zijn commando stond. Een daverend applaus volgde op spre kers hoogst interessante rede. Gisterenavond hield do Vrijz.-Dem. Kies- vereeniging een openbare vergadering in de Kroon, waarin als spreker optrad de heer AV. de Jong met bovenstaand onderwerp. Na opening door den voorzitter, den hoer Bonkamp, ving de heer de Jong zijn rede aan met een herinnering aan de woorden: In het heden ligt het verleden, In het nu wat worden zal. Op politiek terrein worden deze woor den ook bewaarheid, de houding van elke politieke partij ligt in de afge- loopen regeeringsperiode. Tegen het Kuyperregime hebben ook de vijzinnig- democratcn scherp stelling genomen, omdat daaraan ton grondslag lag cleri- calisme en conservatisme. Het kabinet Kuyper was anti-nationaal, reactionair, anti-sociaal, anti-dempcratisch, anti-feministisch partijdig. Dat ministerie deel een, gelukkig verijdelde aanslag op de zakken der „kleine luijden", het bedreigde de positie der ambtenaren en tastte zelfs de vrijheid van drukpers aan in het postwetje. A'oeg daar dan nog bij hot in het leven roepen van de intens valsche leuze: Christus of Barrabas, Christus of Troclstra en men zal be grijpen dat de oppositie tegen zoo'n ministerie fel moest ontbranden. En men voelde ook, dat tegen een dergelijk ge vaarlijke phalanx van de rechterzijde, gezamelijk moest worden opgetrokken, zoodat op den gedenkwaardigen dag van 21 Jan. 1905 een verbond tot stand kwam van de vrijzinnigen onder het coalitieprogram. Spr. gaat in het kort dit program na en staat wat langer stil bij het blanco artikel. Daarbij hebben de vrijz-dem. niet hun standpunt inzake algemeen kiesrecht prijsgegeven, want door uit de grondwet te verwijderen de beletselen voor dat kiesrecht zet men een eerste schrede op den weg naar het algemeen kiesrecht. De vrijz.-dcm. houden echter wel degelijk vast aan den eisch tot in voering van algemeen kiesrecht, dat is oen eerste voorwaarde voor de demo cratie. Met cijfers toont spr. vervolgens aan de zonderlinge toestanden, die de kies wet van Houten in 't leven heeft ge roepen. Door de slechte verdeeling der kies districten heeft het platteland vrijwel algemeen kiesrecht, terwijl de steden daartegenover een zeer beperkt kies recht hebben. De stem der arbeiders heeft nog niet kunnen weerklinken in het parlement, daarom zijn hun belangen daar niet altijd tot hun recht gekomen. Dit blijkt ook hieruit, dat we na elke uitbreiding van het kiezerscorps ook sociale wetten kregen. En juist daarom, omdat de sociale wetten veel krachtiger tot stand zullen komen, en omdat daardoor weer de belangenstrijd kan getemperd worden, houden de vrijz.-dem. aan het algemeen kiesrecht vast. Dan dient de Eerste Kamer te worden vervormd. Deze is thans een monument van millionaire, daarvan is voor de sociale wetgeving niets te verwachten. Op haar tegenwoordig ingerichte manier is ze een rem voor de democratie. AVanneer minis ter De Meester dan ook verklaart, dat overwogen kan worden of aan de Eerste Kamer het recht van amendement kan worden toegekend, dan nemen de vrijz. dein. daartegen stelling in. De Eerste Kamer moet geschoeid worden op den leest van de Tweede, dan eerst kan er van een gezonde wetgeving sprake zijn. Het standpuut, dat nu de vrijz.-dem. innemen tegenover het ministerie werd uitstekendgekenschetstdoor prof. Drucker bij de begrootingsdebatten. Dat standpunt nemen zij ook thans nog in. A'an den beginne af aan wezen verschillende za ken er reeds op dat zij waakzaam moeten zijn. Zoo hebben de vrijz.-dem. den minister van oorlog reeds het vertrouwen moeten opzeggen omdat hij niet getrouw bleek aan het coalitieprogram. Daarop toch staat: herziening in de richting van een volks leger en bezuiniging. Aan dit laatste hebben we echter nog niets gemerkt. Wel is er bezuinigd op het voorbereidend millitair onderricht, dat alle partijen juist willen steunen omdat het den weg opgaat naar het volksleger. Minister Staal zeide nu, dat hij wel zuinig wilde zijn, maar goedkoop, dat wist hij niet. Meer geld vraagt hij dan ook èn voor het leger èn voor de stelling Amsterdam, volgens den minister onze nationale brandkast. Tal van citaten van militaire autoriteiten haalt spreker nu aan, waaruit blijkt dat er over dc waarde onzer verdedigings middelen zeer verschillend gedacht wordt, zoodat men feitelijk in geen enkel op zicht zeker is dat het geld voor die middelen uitgegeven, nuttig besteed is. Is het dan wonder, dat de vrijz. deni. daartegen opkomen? En bij de marine gaat het juist zoo. Er zijn een aantal schepen die oud roest zijn en niets meer. Dat oud roest kost echter elk jaar nog een lieele som aan onderhoud. De min. van Marine wil nu aan 't verkoopen gaan, maar niet in eens alles, want andcis vreest hij voor overvoering der markt, en dan zou de prijs dalen. Maar onder- tusschen moeten we maar de onderhouds- som betalen. Dringend noodig is het dat er een commissie komc, die ernstig op bezuini ging moet aansturen. Een volksleger willen de vrijz.-dem. omdat het goedkoop is en er dan nog eenige kans op verdediging bestaat. Spreker haalt hierbij aan den toestand in Zwitserland, ten bewijze, dat een volksleger zeer goed mogelijk is. Hierna komt spr. op de sociale wet geving. Krachtige arbcids wetgeving moet er komen om de economisch zwakkeren te beschermen. Niet echter om het overwicht van één klasse te bewerkstelligen. De vrijz. dom. ont kennen dat de klassestrijd kan zijn de basis over een politieke partij maar zij meenen, dat door het in het leven roepen van sociale wetten de klassen strijd kan worden getemperd. Daarom is het zoo goed, dat alle democratische elementen onder de vrij zinnigen daartoe samenwerking. Er moet een scheiding zijn tusschen demo craten en conservatieven. En den Amers- foortschen liberalen, die allen willen vangen onder één hoed roept Spr. dan ook toe: laat die struisvogelpolitiek varen. Toe te juichen is het, dat ook hier een vrijz.-dem. kiesvereeniging is tot stand gekomen om de liberalen uit hun duffe doodslaap te wekken {Applaus). Na eenige minuien pauze werd ge legenheid gegeven tot debat waaraan werd deelgenomen door de heeren Groencstein (r. kath.) en Duys (s. d.) De eerste deelde mede dat de katho lieken volstrekt geen geld noodig hebben voor hun kloosters en scholen. Zij heb ben geld genoeg. Dat is ook pas hier bewezen. De liberalen en socialen wilden het Aldegonde gasthuis koopei: niet centen van de gemeente maar de katho lieken bouwen een gasthuis uit hun eigen zak. Het algemeen kiesrecht vindt hij niet goed want een patroon koopt dan de arbeiders om. Eu de scholen hebben de liberalen gebouwd met centen van den Staat. En wat komt er van? AVe hebben hier een hoogere burgerschool. AVat komt daar van dan? Allemaal onderwijzers en andere hooggeleerde heeren. Eu dan vertelt de heer G. van een onderwijzer die een glas water dronk en dood neerviel, en toen zijn kameraad ging kijken, dronk die ook eens en viel ook dood neer. (Onder hilariteit verlaat de heer G. het podium.) De heer Duys wijst er op, dat we niet uit kunnen maken welke partij de beste is. Ieder onzer draagt een bril, waardoor hij zijn belangen van zijn par tijstandpunt ziet. Als 't puntje bij 't paal tje komt zijn er echter maar twee par tijen een kapitalistische en een sociahsti-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2