No. 32. Zaterdag 21 April 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! OPNIEUW - Vergulden G. Fontein, Grahambrood vjr. r ontein, f 10 779.09 a-#-* %U I Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Ipandel en Nijuerheid. Advertentiën. Melkbrood. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". FEUILLETON. Dolende Ridder. van Spiegels enz. Langestraat 32. Industrie- en Huishoudschool. Aangifte van Leerlingen, Boulangerie VIENNOISE, L. VAN DER SLUIJSE. Magazijn „De Zd DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. I Bnrcnn Heudrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Niot om nogmaals hulde te brengen aan het wakkere bestuur van deze bloeiende vereeniging, dit is op het feest van ƒ.1. Woensdagavond, toen H. en N. haar vijfjarig herinneringsfeest vierde op zoo geestdriftige wijze ge schied, dat wij daar slechts zwakke nagalmen van zouden kunnen geven, doch met het doel om diegenen onzer abontic's, die niet in de termen vallen voor het lid maatschap van deze nuttige vereeniging een denkbeeld te geven vauden arbeid door H. en N. verricht gedurende het vijftal jaren van haarbestaan, wenschon wij aan de hand van het goed geschreven verslag van den secretaris, don heer Joh. H. vander Meiden, een en ander uit de geschiede nis van H. en N. mede te deelen. Na herinnerd te hebben, dat de heeren A. A. van Kalken en A. C. van Vlaardingen het initiatief tot het stichten van II. en N namen, en dat de vereeniging, opgericht den 22sten Februari 1901 den 3n Maart 1902 de Koninklijke bewilliging kreeg op hare statuten, gaat de heer Van der Meiden aldus voort „Of onze vereeniging reden van bestaan heeft? Ik meen deze vraag bevestigend te mogen beantwoorden, wanneer ik U in herinnering breng, wat door haar tot stand is gebracht. Als een zeer belangrijk werk, hetwelk hoofd zakelijk op aandrang van onze Ver eeniging werd uitgevoerd, is de ver betering der haven te noemen. Levendig herinnert men zich de vele klachten, die sedert jaren werden geuit over den treuri- gen toestand dier haven en wellicht was er nog geen verbetering gekomen, had niet onze Vereeniging de koe bij de horens gevat en het gemeentebestuur met aan drang gewezen op de noodzakelijkheid tot verbetering. Gehoor gevende hier aan, mochten wij het genoegen smaken, dat een belangrijke som hieraan besteed Stilte en overpeinzing putten de hartstochten uit, gelijk arbeid en vasten tie luimen ver nietigen. Uit liet Engelsch van EDNA LYALL. werd, waardoor wij thans wel niet een toestand hebben die in alle opzichten voldoet, doch een groote verbetering is bij vroeger! Ten einde niet verkeerd begrepen te worden, is 't niet overbodig mede te deelen dat dit „niet voldoen", niet slaat op de haven zelf, maar wel op het vaarwater, dat toegang tot haar geeft. Wat baat het of de haven eene diepte heeft van b.v. 7 voet bij hoogwater, en de schepen voor haar bestemd vóór of in de Eem blijven steken bij 6 voet diepgang? Om tegemoet te komen aan de klach ten onzer leden over de groote concur rentie, die zij ondervinden van de winkeliers in andere plaatsen, een en ander gevolg van de gunstige en goed koopespoorwegverbinding, waarin Amers foort zich verheugt, werd door de Vereeniging van 1822 Nov. 1902 een Etalage-wedstijd georganiseerd, teneinde het publiek met het oog op het St.- Nicolaasfeest, attent te maken op hetgeen hier ter stede te verkrijgen is. Het resultaat was zeer bevredigend, bijna alle winkeliers hadden gedurende dit tijdperk van het jaar een grooter omzet, dan op gelijk tijdstip in vorige jaren. Overwogen wordt door het Be stuur op welke andere wijze wij de kooplust van het publiek meer zullen opwekken". Na gememoreerd te hebben hoe de vereeniging een cursus voor boekhouden en stenographie heeft opgericht, die thans evenwel zijn opgeheven en er op te hebben gewezen, dat een rapport van den tegenwoordigen voorzitter, den heer S. J. van Duinen, over consumptie coöperatie op het Congres van den Middenstandsbond blijkbaar met zeer groote instemming was ontvangen, wijdt de secretaris in don breede uit over deu bekenden strijd tegen de H. S. M. over.1 de verbruiks-coöperatie. Die strijd,. en hoe kon 't anders heeft we?*^ succes gehad. Wel is er sprake van een moreel succes, indien de leden ter harte nemen, de les die de heer v. d. Meiden er uit trekt, waar hij zegt: „Laten de middenstanders toch bedenken dat ook uit deze zaak weer valt te leeren hoe noodig het is, dat zij begrijpen dat in vereeniging hun kracht gelegen is, dan, maar ook dan alleen kan er kracht uit gaan van den stand, die de kern der maatschappij uitmaakt en die nog in tal van aangelegenheden te weinig medespreekt. 1 1ZO f140 f 110 f GO f K0 f a fiao a f220 a fiao a f 90 a f 130 a f ptsi stuk. waren ongeveer heet. Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappelen, 150 heet. Zandaardappelen, J 20.000 stuks Hoendereieren, kilo Gras- boter, 1200 kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, 60 stuks Vee, Vette varkens, 70 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 350 Biggen en 30 Zeugen. De Heer en Mevrouw GRONE- MANDoornbos geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. Amersfoort, 20 April 1906. De Heer en Mevrouw WEEVERS De Graaff betuigen hun daub voor de belangstelling betoond bij de geboorte van hun Zoon. Amersfoort, 20 April 1906. uiumvruigcu, ingericnt tor bloemisterij, aan het Appelwegje, nabij den Ütreehtschen straatweg, kadaster Sectie C. no. 1040 groot 06 aren 05 centiaren. In eigen gebruik bij den heer N. D. BIJTELAAR. Aanvaarding bij de betaling der kooppenningenop 4 Augustus 1906. 30. De kapitein wachtte tot de vertoornde man het huis had verlaten en klopte toen aan de deur van de salotto. Niets dan sterk plichtsgevoel had hem tot dien etap kunnen brengen, doch er was een zekere ruwe loyaliteit in Frances- ca's vader en zich voorbereidend voor de noodige verontschuldiging 6tapte hij de kamer binnen. Carlo stond bij 't venster en in 't volle licht en de kapitein zag een heel ander gelaat dan dat, wat hem de geheele nacht had verschrikt een gelaat door lijden uitgeput, doch in spijt daarvan, streng en vastbesloten. „Excuseer mij, dat ik u lastig val, doch de meid liet mij binnen gaan," begon de kapitein hem naderend. Met een onverstaanbare uitroep keerde Carlo zich om, het bloed stroomde naar zijn gelaat en er kwam een verdrietige blik in zijne oogen, hij was moede door alles wat hij had doorgemaakt, en ge voelde zich geheel ongeschikt voor ccn tweede stormachtig gesprek. Maar met beleefdheid ontving hij zijue bezoeker slechts door een grootere hof felijkheid eenige herinnering aan den twist van den vorigeu avond verradend. De kapitein dacht aan den brief van dien morgen en al zijne vriendschappe lijke gevoelens keerden terug cn harte lijk zeide hij: „Carlo, ik kom excuus vragen voor de woorden die mij gisteren zijn ontval len. Ik betreur ze meer dan ik je kan zoggen. Gij hadt alle reden om toornig te worden". Carlo greep zijn hand. „Neen, neen," zeide hij snel, ik ben zeer te gispen. „Ik ben er erg blij om, sir het is een groote verlichting voor mij dat gister avond ons afscheid niet was, ik ben u heel dankbaar, dat ge van daag gekomen zijt." „Ik moet ook excuus vragen omdat ik onwillens eenige woorden van uw oom hebt gehoord," zeide de kapitein, die 'tniet prettig vond, dat hij had moeten luisteren. „Ik wist dat oom Guido er zeer tegen 12 jaar en ouder, voor den cursus die met 1 MEI begint, kan nog ge schieden: l>on<ler<lag 26 April, 's avonds 7i> en Maandag 36 April, 's namiddags 25, bij de DIRECTRICE, H. v. Viandenstr. 19. TTFT TiVSTTTTTP KLEINE HAAG 10. Heilig adres van voor zieken cn herstellenden onder controle. Tevens prima kwaliteit Aanbevelend, Niet omdat wij die zaak minder be langrijk achten, integendeel. Wij onderstellen evenwel, dat hetgeen daaromtrent door H. en N. is geschied onzen lezers nog to versch in het ge- beugen ligt dan dat het gewenscht zou rijn, daarop thans in te gaan. Een zeer belangrijk en zeer nuttig deel van den arbeid door H. en N. verricht bestaat in de Incassa- ei. Informatiedienst. Belangrijk zijn daaromtrent do cijfers, door den heer Yan der Me ij den ver strekt. In 't geheel werd der Vereeni ging ter cassecring aangeboden 351 vor- -|—'deringen tot een gezamenlijk bedrag van Wanneer men nu weet, dal alleen wanneer langs anderen weg tevergeefs beproefd is de dubieuse vorderingen binnen te krijgen, deze aan II. en N. ter incasseering worden aangeboden, dan staat men verbaasd over het feit, in het verRlag gememoreerd, dat het Bestuur van H. en N. er ingcslaagd is 179 vor- doringen betaald te krijgen tot ccn be drag van f 4 756,21. Alleen dit directe en practische nut moest dunkt ons alle solide handelaars en nijveren er toe brengen der vereeniging steun te verleenen. Geen wonder dat de verslaggever zich gedrongen gevoelt den penningmeester- idministrateur, den heer Bcrns, die "net de Incassa- en Informatiedienst be last is, met groote erkeukelijkheid te herdenken. Dat zijn van die stille werk zaamheden, waarvan weinig geruchts naar buiten treedt cn die alleen de op merkzaamheid trekken van deskundigen onmiddellijk belanghebbenden. Van daar, dat wij het goed gezien achten van den heer Yan der M e ij d e n, de ge- Het goedkoopste en Toordeelig wichtige diensten, die de heer Berns O areïi, Band en gemaakte dagelijks aan de vereeniging bewijst, in een Buime keuze in Zomerstof! helder lichtte stellen bij de talrijke bezit- Karpetten, Vloerzeil, Keil- tera van de „Feestbladen bij de herdenking, kleeden, Deur- en Kangiua van het o-jarig bestaan der vereeniging Handel en Nijverheid te Amersfoort", waaruit wij onze gegevens patten. Groote sortnering in Vitrai Aue Kwestie van vervroegde wuiKelslui- Iting gaan wij met stilzwijgen voorbij. zou zijn," zeide Carlo, zicli lusteloos in een stoel tegenover kapitein Britton werpend. De kapitein werd getroffen door den blik van lichamelijke uitputting zoowel in gelaat als in houding; hij begon te bemerken dat er verschil was tusschen zijn eigen gestel en dat van den Italiaan en een beetje te begrijpen, dat Carlo door smart sterker werd aangegrepen dan hij. Wist ge wel vooruit dat uw plan een plan dat ik ten zeerste afkeur u zooveel zou kosten," vroeg hij plotse ling. „Dacht go dat uw oom u zou onterven?" „Aan 't geld heb ik in 't geheel niet gedacht," zeide Carlo. „Ik wist wel dat hij verstoord zou zijn." „Maar verandert het uw gevoelen niet? Wilt ge alles verliezen, wat gij bezit, zelfs de achting van uwe vrienden, voor dat plan?" „Ja, dat wil ik, sir," zeide hij een voudig. Toen hij gesproken had, liet hij moede zijn hoofd op zijn hand val len; hij was kalm, kalm door zijne geheele eenzaamheid. De kapitein zuchtte. Hij was nu niet boos, doch eenigszins verstoord omdat hij iemand, die beroofd scheen van zijn verstand niet tot rede kon brengen. „Gij neemt 't verlies van uw iukomen koel op," zeide hij eindelijk, „maar veronderstel eens, dat ge ziek wordt". Carlo keek hem eigenaardig glim lachend aan. „Ge zult 't wel onpraktisch van mij vinden", zeide hij, „maar ik ben nooit in mijn leven ziek geweest, en heb daarom aan die mogelijkheid niet ge dacht. Mijn salaris is evenwel vrij goed voor een nieuweling en mocht 't al onverhoopt gebeuren dan zijn er zieken huizen in overvloed." „Carlo!" barstte de kapitein uit, „ik kan de gedachte niet verdragen, dat iemand die altijd een leven heeft geleid zooals gij, zich in zoo'n omgeving gaat begeven! Wat zou je arme moeder er wel van hebben gezegd? Carlo's gelaat verhelderde alsof deze vraag hem een onverwachte troost had gegeven. „Onze dooden tenminste verstaan ons," zeide hij met vuur, „zij weten dat ik mijn best doe mijne belofte aan hen te houden." De kapitein gevoelde dat zijn geduld uitgeput raakte, en Carlo zag, dat hoe wel hun afscheid vriendschappelijk zou zijn, het toch voor het laatst was, dat hij hem sprak, en als bij instinct wist hij, dat, ofschoon de kapitein van zijue harde woorden had teruggenomen, deze hem toch bleef beschouwen als een zelf bedrogen bedrieger, een man die onder 't voorwendsel van plicht, zijne lust voor verandering cn opwinding bemantelde, of op zijn best als een enthousiast die alleen verfoeid kon worden omdat hij de vaste werkelijkheid opgaf voor dwaze droomen. Hunne vriendschap was ten einde, want hoewel de liefde onsterfelijk is, is 't met vriendschap heel anders gesteld, en er zijn schokken waartegen deze niet bestand is. „Er is nog iets, dat ik je wensch te zeggen," zeide de kapitein opstaande, „als ge 't wenscht, moogt ge nog één laatste onderhoud met, Francesca hebben. Carlo vatte deze gelegenheid met vuur aan, en de kapitein stelde voor om met hem mede te gaan. „Weet zij weet zij uwe beslissing?" waagde hij aarzelend te vragen. „Ik heb er nog niet met haar over gesproken, maar zij vermoedt het?" zeide de kapitein vrij koel. Carlo liep in hevige ontroering de kamer op en neer, hij wist niet of hij kracht genoeg had om zelf aan Francesca te zeggen, dat alles tusschen hen uit was. „Als ge haar wilt zien, was het 't beste dadelijk maar te gaan," zeide de kapitein; „mijn broeder is onverwachts weggeroepen naar Engeland en moeten we dezen dag goed besteden." Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 1