J N". WINTERDIENSTRE Stadsnieuws. E. J. Ruitenberg Allerlei. Waarom een roomsch Ziekenhuis. atschappij - Transportverzekering. Spoortreinen en f Het verslag, waarvan wij spraken, draagt tot opschrft: „De geschiedenis van een blikken keteltje". Een leuk opschrift om de nieuws gierigheid gaande te maken. 't Werd gekozen naar aanleiding van eene opmerking gemaakt bij de op richting van H. -en N. n.l. deze: „de Amersfoorters zijn als blik ken keteltjes, snel warm, maar even snel koud. Geen enkele vereeniging bestaat hier ter stede lang". In haar algemeenheid is deze op merking stolhg niet juist. Wanneer men het oog heeft op zang en reciteerver- eenigingen, dan gaat ze ongetwijfeld op. 't Is hier de plaats niet uiteen t« zetten, wat daarvan de oorzaak kan zijn. Doch vereenigingen als „Handel en Nijverheid" zullen blijven bestaan, zoo lang de leden hun eigen belang, hun eigen voordeel blijven inzien, zoolang het gelukt een bestuur te vinden als het tegenwoordige en de heer Van iler Meiden zal zeker de eerste zijn om ons slot te onderschrijven: zoolang het der vereeniging gelukt, een voorzitter te vinden, waarvan zooveel bezielende kracht uitgaat, als van den heer S. J. van Duinen. Dat er bij feestelijke gelegenheden nog al eens vaak iets gezegd wordt, dat men niet al te ernstig op moet nemen, zal ieder, al heeft hij het dan ook zelf niet ondervonden wel weten. Zoo in een feestroes wordt er nog al eens te veel opgeschept, zoodat de feestredenaar in kalmer oogenblikken waarschijnlijk om zijn eigen woorden moet lachen. Wat dezer dagen echter in een Duitsche plattelandsgemeente gebeurde is zoo sterk, dat het wellicht nog een unicum is in de geschiedenis der feestoverdrij- vingen. De burgemeester van die gemeente zou n.l. ontslag nemen. Hem werd door het plaatselijke harmonie-corps een ovatie gebracht en de feestredenaar verklaarde met veel pathos dat des burgervaders verdiensten in de annalen der geschiede nis zouden worden geboekt. Twee dagen daarna was er vergade ring van den gemeenteraad, en op de agenda stond ook een voorstel om den burgemeester een pensioen te verleeneu. Het voorstel werd verworpen! Dat behoort voorzeker ook in de annalen der geschiedenis te worden geboekstaafd, en dan het liefst onder het hoofd: Hoe is 't mogelijk. Mocht dan de nazaat twijfe len aan zulk een verregaande edel moedigheid der vroede voorvaderen, dan zal hij onder dat opschrift steeds de ver melding vinden van het ook door hem voor onmogelijk gehouden feit. Je moet anders voorzichtig wezen en iets niet zoo gauw voor onmogelijk ver klaren. Wanneer 'ik bijv. eens vertel, dat iemand vóór zijn overlijden werd vermoord, dan zal ieder zeggendat kan niet. En toch schijnt bij de redactie van een plaatselijk blad de onmogelijkheid van een dergelijk vertrek naar betere gewesten, nog niet zoo vast te staan. Het „U. D." diept uit dat blad althans dezen zin op: „Julius Caesar beroemd veldheer en dictator der Romeinen, werd vóór zijn overlijden door Brutus en anderen ver moord." Je zou zeggen, er kunnen toch won derlijke dingen gebeuren, en vooral de beoefenaars der geschiedenis zullen vreemd op hun neus kijken, bij de ont dekking van dit, voor zoover wij althans weten, nog onbekende feit. Die arme Julius Caesar, tot nog toe hebben de geschiedschrijvers hem nog alleen maar laten vermoorden en nu blijkt het, dat hij vóór dat gruwelstuk ook nog over leden is. Je moet het toch maar weten! Dat dacht ook een winkelier uit een provin ciestadje, die een bezoek bracht aan een naburige groote stad en daar op de glazen deur van een magazijn de hel witte woorden: English spoken (hier wordt Engelsch gesproken) zag staan. De „provinciaal", belangstellend in alles wat met den handel in verband staat, gaat den winkel binnen en vraagt naai de beteekenis diet woorden. Zeer be reidwillig wordt hem die door de win keljuffrouw verstrekt. Dankend voor de inlichting schrijft de man voor alle secuurheid: „english spoken" in zijn notitieboekje. Op weg naar huis denkt hij nog eens na over do zaak. Engelsch kan hij niet spreken, en zijn oudje nog minder, maar Lena, zijn dochter, was verscheiden jaren in een pensionaat geweest, en had, in herinnering daaraan, eenige Frausche woorden mee naar huis gebracht. Dat kon in geval van nood dienst doen. Met de boeren hoofde ze zeker geen Fransch te spreken, maar in den zomer kwamen vele vreemde lingen naar het dorp, en zoo'n opschrift op de deur van zijn winkel zou mooi doen en zijn concurrent Bandman leclijk de oogen uitsteken. Uil vrees echter dat de vrouwelijke leden van zijn gezin hem zouden uitlachen en een spaak in 't wiel konden steken, hield hij zijn plan geheim; maar toen de eerste stads- gast in het dorp kwam prijkte op 'smans winkeldeur het trotsche op schrift: „Fransch spoken"! De boeren vanhetdorp die geen Engelsch en ook geen Fransch „spoken", zullen zich wel benauwd hebben gemaakt voor een winkel, waarop de glazen staat Frausche Spoken, Want spoken zijn nog altijd uitermate geschikt den roen- schen een schrik op het lijf te jagen. Wij hopen voor onzen handelsman, dat hij geen last van zijn liefhebberij zal krijgen. In haar rubriek „Onder de menschen" gaf de N. Rott. Crt. een kijkje in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam. De s< profitceren kunnen van het geestelijk medicijn, hun zonder eenige pressie toegediend, dat hun sterker maakt om tegen de misère op te tornen. Die mochten de niet-katholieke armen van Amsterdam niet hebben. En er was slechts één liberaal Raadslid, dat zich schaamde over die geestelijke kruide- uierderij". Natuurlijk, dat de Tijd deze konklu- sie trok. Hare lezers moet nu gauw wijs gemaakt worden dat alleen katholieke ziekenhuizen 111 staat zijn goede dingen te doen. De aandachtige lezer zal echter uit het stukje juist bemerkt hebben dat de zucht om nog kommunie te doen en dergelijke, alleen bij katholieken kan opkomen, En dat daarmede de heele rest van de konklusie van De Tijd ver valt. bestraatweg 42, Amersfoort. "ipen aan huis zonder prijsverhoo- "oor Bruiloften of Partijen. Direct J. SERRE Fotograaf. tiNHKM. - - crt en Omstreken: BUEREN, '-""^straat 38. Vergadering- van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 April 1206, des namiddags te half 2 ure. AGENDA. 1. Benoeming van een gemeente-veearts en oen keurmeester van vee en vleosch. (vacature A. O verbosch). 2. Benoeming vau een ambtenaar van den _irgerlijkcn stand, (vacature G. A. Muunik- :izen.) 3. Voorstel van Burgemeester en Wet- Ouders betreffende periodieke verhoogingen n jaarwedden etc. van personeel bij het g-or Onderwijs. 1: Voorstel van Burgemeester en Wet- Ekiders tot het geven van eervol ontslag den leeraar aan het gymnasium A. M. 11ewijn. (met adviezen). "i. Voorstel van Burgemeester en Wet- 0 aders tot wijziging van het Raadsbesluit [j.l. 27 Maart 19U6 no. 120 (bijl. 109) betref- 'ide in gebruikgaven van een gymnastiek- caal. Voorstel van Burgemeester en Wet- Piders tot verlenging van het verlof, leend aan den onderwijzeres M. J. ikamp. (met adviezen). Utrechtschestraat b d Heffings^raat 'Sö. Timmerman en Makelaar. WEVERSIJfGEL 11. ter eu Wethouders betreffende het afschaffen van de 7de en 8ste klasse van de jongensschool en de opdracht van het onderwijs in een bepaalde klasse aan het nieuw te benoemen hoofd dei- jongensschool." Bij het schrijven daaromtrent van B. en W. zijn aan den Raad overgelegd de adviezen van den Districts- en Arron dissementsschoolopziener en van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Wat de afschaffing der 7de en 8ste klasse betreft adviseeren B. en W. daar niet toe over te gaan, terwijl ook voorgesteld wordt afwijzend te beschik ken op liet verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. onderwijzers. In de -slcchtbezochte algemeene vergadering van het Nntsdeparteinent Amersfoort werden tot leden van het bestuur gekozen de keeren J. v. d. Horst Bruijn, A. Bommel on C. J. F. Prins. Tot leden van de commissie voor het Nieuwenhuizenfonds werden gekozen de heeren D. Gerritsen, J. van der Horst Bruyn en C. J. F. Prins. In de Bestuursvergadering werd daarna de heer Celosse als voorzitter en de heer De Meijere als vice-voorzitter be noemd. Bij de firma Kemink en Zoon te Utrecht is het eerste deel verschenen van een geschiedenis der Ned. Letter kunde voor Gymnasia en II. B. Scholen, van Dr. W. van Schothorst, leeraar aan het Gymn. en de II. B. S. alhier. Men verzoekt ons opname van het volgende Wegens onvoorziene omstandigheden kan het Ned. Landhuishoudkundig Con gres niet gehouden worden op de eerst vastgestelde dagen en zal nu worden gehouden van 5 tot en met 8 Juni a.s. r wel de congrcsvcrgadeiingcn op 6 n 7 Juni, het concours hippique op 7 uni en de Tentoonstelling van de afdee- ng Amersfoort van het genootschap oor Landbouw en Kruidkunde in de rovincie Utrecht op 6, 7 cn 8 Juni. Aanmelding tot het lidmaatschap van et Congres (buitengewone leden alleen _oor dit Congres f 5.gewone leden jor minstens 2 jaar f 2.50 per jaar) en >01- deelname in het waarborgfonds kan cschieden bij den 2en Secretaris-Pen- ngmeester van het Congres Jhr. S. M. m Reigersberg Versluys te Amersfoort. Aankomst uit de richtingen van: jieeht. w h d>-15* if»-31 e ,7.44* t7.58D 8.55 ',1.06 if32 Amsterd. 6.50 6.59 7.45 7.55 9.14 ,).25* 10.21 n>-29 ,.1S 11.14 11.24 zi hj-37 12.43 VI iir^l 1.39 ^i.n wgelR Zwolle. Apeld. 6.50 7.45'k 9.01 9.43 *k 10.— 11.03 7.54 9.29 9.57 12.12 Kestereu. 7.44* 10.18 11.26* 1.07'k I ju, waar unZU' jxiccoic. klantjes eigenlijk aan lijden? vroeg de dokter. „Aan armoe! Ze zijn verkommerd, vervuild soms, dood-af van 't gebrek. Dan doen de rust, de melk, 't goede voedsel wouderen. En de sympathieke omgeving, de genegenheid van de nonnetjes ontroert ze eerst, maakt ze dan ook geestelijk veelal sterker om tegen de misère op te tor nen. Je hebt er, die verwilderd, ja, verdierlijkt binnen komen, dronkaards, spotters, publieke vrouwen, bedelvolk, ketels die hun vrouwen mishandelen; hier vouwen ze warempel weer hun banden, vragen ze soms om door de nonnetjes te mogen worden gedragen naar de kapel Om op volwassen wassen leeftijd nog communie te mogen doen. En ik verzeker u: vrijwillig, enkel door 't mooie voorbeeld: zonder eenige pressie! De Tijd schrijft onder deze aan halingen: „Waarom wij nu dit stuk bijzonder aan de liberale Raadsleden van Amster dam ter lezing aanbevelen? „Omdat zij den treurigen moed heb ben gehad, een voostel aan te nemen, dat in de toekomst ertoe leiden kan, niet katholieke armen te berooven van een omgeving op hun ziekbed, zooals er een in de N. Rolt. Crt. wordt ge schetst. Een omgeving, zools de ge meente hun voor het dubbele geld niet geven kan, waarin ook zij ongetwijfeld Station Remise. Kamp Vertrek. Aankomst. 6.55* 6.59 7.06 7.32§ 7.39§ 7.50§ 8—§ 8.03 8.14 8.21§ 8.32§ 9.04 9.14 9-17§ 9.28§ 9.35 9.45' 9.465 9.57§ 10.03 10.13 10.24 10.35 10.32§ 10.43§ 11.21 11.32 11.32§ 11.43§ 12.16§ 12.27§ 12.41 12.58§ 1.44§ 1.55§ 2.21§ 2.32§ 2.59§ 3.10.5... den avond van 6 September d<?. De Heer N. M. Heilygers, onderwijzer aan de school 3e soort (Puntenburger- lnan) alhier komt als no. 3 voor op de voordracht voor onderwijzer bij hot open baar lager onderwijs te Utrecht. Ter benoeming in de Raadsvergade ring van aanstaanden Dinsdag worden aanbevolen: voor Gemeente-veearts en Keurmeester van vee en vleesch de heer W. H. van Haselen, Rijks-veearts hier; voor Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heerenR. Groencneld, Com mies ter Secretarie hier, on K. de Haan, Commies ter Secretarie van Leiden. Op de markt waren Donderdag aan gevoerd 120 paarden, 40 hitten en 10 veulens. Paarden Hitten V eulens <t»1 De milicien F. B. te Amersfoort, die Ve>vankelijk naar Assen was overgebracht s verdacht van mishandeling met doode- ken afloop van den arbeider A. de een te Weerdingerveen, is weer in ijheid gesteld, daar niet gebleken is, Tut de dood het gevolg der mishandeling 7 geweest. 8 In de zitting der arrondissemonts- bchtbank van Utrecht van Donderdag 91 April werden de volgende uitspraken Udaan f K. de G., 47 jaar, E. de G. 19 jaar, 1( de G. 24 jaar, koopman, 1 en 2 te Kmersfoort, no. 3 te Amerohgen, beklaagd lOn strooperij, in vereeniging van gras 11 riet, no. 1 en 3 veroordeeld tot S ltgen gevangenisstraf; no. 2 tot 3 dagen 12vangeuisstraf. 12 Het Hooge Militaire Gerechtshof te -recht veroordeelde heden den mili- lmstukrijder bij het le regiment id-artillorie J. W. R., tot acht maan- 2.0 militaire gevangenisstraf, met ont- ->ng van het recht om bij de gewapende 2.&.t of als militair geëmployeerde te „.^ttjii voor den tijd van vijf jaren, wegens derde desertie in den tijd van vrede, door, na vroegere betraffing wegens tweede desertie, op den 3 Februari 1906. zonder verlof zijn korps en garnizoen Amersfoort te verlaten, voortdurend afwezig te blijven, totdat hij op S Februari 1906 te Amsterdam door de politie werd gearresteerd. golden van 80 tot f500 70 -200 100 -180 Enkele buitenlandsche kooplui bezoch ten de markt, terwijl tamelijk veel werd verhandeld. Gemeenteraad. In do Raadsvergadering van a. s. Dinsdag komt o. a. in behandeling: „Rapport en voorstel van Burgemees- Rct feest van Handel en Nijverheid ter herdenking van het vijfjarig be staan van deze vereeniging men zie ons hoofdartikel kan in alle opzich ten geslaagd genoemd worden. Een dergelijk feest heeft uit den aard der zaak een eenigszins intiem karakter. We zullen ons dan ook van alle critiek onthouden, prijzen noch afkeuren en ons bepalen tot het constatecren van feiten. En dan willen we spreken van de tevreden, gezellige, nu en dan enthousiaste geest, die er heerschte. De voorzitter moge heel wat arbeid eu tijd gegeven hebben aan de vereeni ging, die hem lief is, over gebrek aan waardeering heeft hij niet te klagen. We meenen in zijn geest te handelen, door maar niet in bijzonderheden te ge wagen van al den lof en hulde, telkens door geestdriftig applaus gesteund, waar mede de vereeniging II. en N. hare dankbaarheid heeft getoond voor haren leider. Elk nUmmer van het overrijke programma, zonder éenige uitzondering, bleek in den smaak te vallen van liet talrijk opgekomen publiek. Dat de „Amersfoortsche kei" een be langrijke rol te vervullen had, is licht te begrijpen. Nimmer is 't ons zoo duidelijk geble ken als thans, dat het opgraven van die kei behalve om historische redenen een zeer verdienstelijk werk geweest is. Die ruwe, harde kei geeft stof tot allerlei dichterlijke ontboezemingen, leent zich uitstekend voor reclame en is zelfs geschikt tot draagster van een hulde" betoon van H. en N. Brave kei, blijf lang nog voor de invloeden van weer en wind gespaard, wij Amersfoorters zullen U prijzen en loven en vertroetelen, zoolang er nog een droppel Amersfoortsch bloed door hunne anderen vliet. Men lioude ons deze uitweiding ten goede. Wie zou door zoo'n heerlijke kei niet geinspireerd worden I Maar, laat ons van de kei afstappen om weer op beganen grond te komen. Het feest werd geopend door een rede van den voorzitter een spreek- woordeurede hoorden we die noemen die gedurig door gelach onderbroken met een donderend applaus en bravo geroep werd beloond en gevolgd door het aanbieden van bloemen aan Mevrouw en den heer Van Duinen. Niet door een officieele speech van den een of anderen grootwaardigheids- bckleeder van H. en N. Men wie die men is weten wij niet men had do gedachte gehad om dadelijk de otficieelerigheid aan kaut te zetten eu dit deel van het programma opgedragen aan een paar allerliefste, kleine, moedige bloemenmeisjes. Heel ongedwongen, heel leuk en -gelukkig heel eenvoudig zongen ze heur liedje en zeiden ze haar samenspraak. En toen maar we zouden de heele courant wel vol kunnen schrijven, als we het programma van nummer tot nummer wilden volgen. Men bedenke: van zeven 's avonds tot één uur 's nachts men kan er heel wat in te zien en te hooren geven. Kosten nog moeite zijn er gespaard om de tableaux vivants te doen slagen. Hoewel we ons van een eigenlijk ge zegde beoordeeling willen onthouden, althans voor zoover het de groote men schen betreft dit moet ons van het hart, we vonden het ontzettend jammer dat bij de „Apotheose" „Hulde aan de Wetenschap en later „Hulde aan Han del en Nijverheid" de verlichtingsmid delen niet beter waren. We mogen niet eindigen met alle respect overigens voor de „eenige Dames en Heeren, die zich welwillend beschikbaar gesteld hadden" zooals het feestpro gramma vermeldt, zonder met een enkel woord te gewagen van het groote aan deel van de Tooneol en Reciteerver- eeniging: Thalia" in het succes van den avoud had. Door den voorzitter van II. en N. werd aan zijn collega van Thalia een medaille geschonken, om te hechten aan het vaandel, dat er niet is, maar zeker spoedig komen zal, wanneer deze vereeniging voortgaat op den ingesla gen weg. Deelen wij tenslotte mede, dat een tweetal tooneel6tukjes en een monolag door leden van Handel en Nijver heid zelf zijn vervaardigd en datde „Feest bladen" enz. (zie ook hoofdartikel) op zeer verdienstelijke wijze is samengesteld, (zeer fraaie omslag en een kleine doch geestige teekening in het Programma van V. D. trokken bijzonder onzen aan dacht), dan meenen we de niet-leden van II. en N. eenigszins een beeld ge geven te hebben zij het ook slechts on volkomen van het feest van H. en N. CARRE. Dat Donderdagavond de openings voorstelling kon worden gegeven in het Circus Carré, heeft vele nieuwsgierigen, die zich gedurig in de omgeving van de standplaats bew ogen, zeker in hooge mate verbaasd. Nu dat is geen wonder, 's Morgeus tegen elf uur, hoorden we nog vragen, waar de tent eigenlijk kwam te staan. Toen was er nog geen paal gezet, want alles was wachtende op den extra-trein, die heel wat over tijd arri veerde. Toen die er eenmaal was, werd er echter met zulk een vlugheid en ijver gewerkt, dat de tent tegen den avoud in gereedheid kwam en de voorstelling op tijd kon aanvangen. Voor den eersten avond was het publiek zeer goed opgekomen, de tent was voor het grootst gedeelte geheel bezet. En dat er genoten is, bewijst het herhaald hartelijk applaus dat er bijna aanhoudend weerklonk, terwijl de clowns er voor zorgden, dat de lachspieren ook goed in werking kwamen en bijna aanhoudend door bleven. Van den heer Directeur Oscar Carré kregen we eenige nieuwe meesterdres- suren te zien, waarvan vooral het Hypo- logisch tableau veler bewondering gaande maakte. Ook de dressuur van den heer Max Carré bleek uitmuntend, „Never-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2