G. Wessels, Stadsnieuws. Advertentiën. Ingezonden. Eene Koninklijke beslissing. A.J.vanZalingen, - CONFISEUR. - Amersf. Keitjes, Confiseur, Cuisinier Patissier. Dagelijks Vanille-ijs enz. in de Salon I Bergeyen, ornler luid gejuich der om- Finders. Hij werd naar den politiepost i) den Coolveat overgebracht. Grappiger schouwspel hadden de ■ecwsgierige kijkers te Amsterdam bij I 0 toonceltje dat de Telegraaf "eet mede te deelen. Het hek van 't Sarphatipark te insterdam wordt geverfd. En dus is n voortdurende deining van schooi ende kindertjes om dat hek heen, uwego de leukheid. De ververs hebben reuzen-succes. Komt aangewandeld een jongetje. Jongetje draagt een nieuw petje. En nieuw petje is iets vloekwaardigs in e oogen van jongetjes die er geen ■ebben. Ergo wordt 't jongetje omringd oor kameraadjes die 't op z'n nieuw I oofddeksel voorzien hebben. Koor van 1 ud-pettige vrindjes: „Jongèèés, kaïk _iij mit s'n nieuwe pit." „Geef 'm '11 Iraai op se wang." „Het je vaodcr de cldpip? „'n Immes pitje voor pitjebal, I ongès!" I En 'n oogenblik later hangt de ïieuwe pet in 'n boom, die uitsteekt ivcr 't parkhek, 't Jongetje huilt, en laarom lachen de kameraadjes. Dat is dtijd zoo. Nu rijst een groot ge- ichreeuw van hulpaanbiedingen. Men dimt in den boom, maar kan niet bij t petje. Men joelt en krijt en blaat en vecht. Ten slotte komt er 'n hoepel-joggie aan. In 'n oogwenk is hem z'n hoepel ontnomen. „Geef op de hoepel, jó, d'r zit 'n pit in die boom." En even daarna zit er tevens '11 hoepel in. Onmiddelijk resultaat: Twee huilende jongetjes. Mid dellijk effect: menscheupropje, bestaande uit de gewouc elementen, twee slagers jongens op de fiets, drie dienstmeisjes, II jongmensch met 'n lorgnet en wat '11 Storm van raadgevingen breekt zich baan. „Haal effetjes 'n droogstok klim op mekaar's schouwers schud er is an 't boompie gooi 'r 'n kei na Totdat er in de verte '11 meneer opdaagt, gehuld in hoogen hoed, glacés en '11 wandelstok met 'n haak. Spanning. De meneer nadert en blijkt van 't goedige soort. Hij kijkt omhoog en ont waart de pet en den hoepel, daarna omlaag en ziet twee behuilde, gretige jongensgezichten en twintig andere in gespannen afwachting. „Moet jullie dien boel er uit hebben, jongskes?" De jongskes, 11a te zijn bekomen van hun verbazing over die benaming, schreeuwdeu in koor, dat ze inderdaad dien boel er wel gaarne uit hadden. De goedige meneer zet zich schrap, mikt, rekt zich op z'n teenen, piekt met z'n stok in 't gebladerte kan er niet bij. Afkeurend gemompel onder de jon- gensschaar. De goedige meneer wordt rood, spant zich in, puft en zweet. Alles vergeefs. „Da's ook kale drukkie voor niks," zegt minachtend '11 juffrouw in 'n paars jak. De goedige meneer is gepikeerd, steunt z'n geganteerde hand tegen 't pas geverfde hek en gooit met 'n nijdig, kort rukje z'n stok omhoog. De pet, de heepel en de wandelstok komen gelijktijdig naar beneden, de pet op het gouden lorgnet van den goedige, de hoepel op z'n hoogei; hoed die 'n venijnigen bobbel oploopt en afvalt en de wandelstok op z'n zécr spaarzaam behaalden knikker. De goedige meneer grabbelt peuterig z'n hoed, z'n stok en z'n figuur bij elkaar en zakt af in de richting van de Van der Helststraat. En de jongetjes jouwen hem na 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van pensioensgrond slagen voor leeraren hij Hooger- eu Middel baar Onderwijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot vaststelling cener verordening, regelende het verlot van het personeel bij hel Lager Onderwijs, (met adviezen). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het onderwij zend personeel aan deOpenbareMeisjesschool (le soort) en de Openbare Jongensschool (le soort), (met adviezen]. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den ouderwijzer L. A. Slot (sehool Heerenstraat) en voorstel van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van den onderwijzer hem een aanvtillingspensioen toe te kennen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer H. Frantson sehool Beekstraat.) 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het uitkeeren eener gratificatie aan den ouderwijzer L. van Dommelen. 15. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot verlenging- van hot verlof, ver leend aan de onderwijzeres M. J. Boukafnp {met. adviezen.) 16. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders over adressen, betreffende de z. g. vervolgklasson op de Burger Avond school, (met advies.) 17. Rapport eu voorstel van Burgemeester cn Wethouders betreffende het inctselondor- wijs aan de Ambachtschool. ld. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan de Regenten van het Burgerweeshuis J. Blok, A. M. Tromp van Holst en J. H. Krudop. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van 3 Regenten van het Burger Weeshuis, (met advies.) 20. Voorstel van Burgemeester [en Wet houder tot wijziging van de begrootiug voor 1905 en 1906 in verband met de stichting van een fonds tot onderhoud van wegen en straten. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vermindering van de pachtsom verschuldigd door A. Veldhuizen. '22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende cene reclamen van B. J. Jens ter zaae van een aanslag in het vergunningsrecht (met advies.) 23. Behandeling van reclame betreffende het 2de aanvullingskohier van de plaatse lijke indirecte belasting, dienst 1905. 24. Vaststelling van het primitief kohier Straatbelasting, dienst 1906. 25. Vaststelling van oninbare posten plaatse lijke indirecte belasting en straatbelasting, dienst 1904 en 1905. GEMEENTERAAD. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Donderdag 28 Juni 1906, des namid dags te half 2 ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming van Mej. G. Kam- perinan. echtgenoote van G. van Eden als Gemeente-Vroedvrouw. 2. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de Kont en de bebouwde Kom der Gemeente en tot het aanbrengen van daarmede verband hou dende wijzigingen in eenige politieveror deningen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. 4. Voorstel van Burgemeesters en Wet houders tot het doen rooien van eeltige boonten aan de Lange Gracht, (met advies). 5. Rapport en Voorstel van Burgemeester cn Wethouders betreffende het adres van den Raad der Gemeente Steenwijk in zake Rijkspensioen Gemeente-Ambtenaren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de overgangsexamens aan het Gymnasium, (met adviezen). 7. Voorstel vau Burgemeester eu Wet houders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van den leeraar H. Oorver aan de Hoogere Burgerschool, (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekenneu van pensioen aan den leeraar A. M. Kollcwijn. Behalve de reeds in ons blad bespro ken ziektevorordening voor onderwijzers en een voorstel tot uitbreiding van de kom en de bebouwde kom der Gemeente en tot het aanbrengen van daarmede verband houdende wijzigingen in eenige politic-verordeningen, komen op de agenda voor de morgen te houden raadsver gadering een 25 tal punten voor. Daarbij is een gevaarlijk punt, punt 4, maar dan zijn er gelukkig voor de raadsleden ook een aantal bij die zeker niet voel hoofdbrekens zullen bezorge.t. Punt 4, het voorstel tot het doen rooien van eenige boomen aan de Lange- gracht, noemen we een gevaarlijk punt, omdat het een zwak van onzen raad is over boomen nog al tc boonten. Wij herinneren ons tenminste wel vergade ringen waar belangrijke punten zonder discussie er doorgingen, terwijl er over het rooien van boomen een heel debat werd opgezet. De wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad heeft betrekking op liet bekendmaken dezer vergaderingen. Voor- gestold wordt, dat dit voortaan zal ge schieden, behalve door oproepingsbrieven aan de leden, door aanplakking aan het Gemeentehuis eu door bekendmaking in een der plaatselijke couranten. Bij wijze van proef voor één jaar wordt voorgesteld het College van Cura toren van het Gymnasium te machtigen, af te wijken van het Reglement dezer onderwijsinrichting, ten eiude de bevor dering der leerlingen zonder overgangs examen te regelen. Voorgesteld wordt den onderwijzer L. van Dommelen een gratificatie toe te kennen. Waar deze onderwijzer gedu rende eenigen tijd het hoofdschap heeft waargenomen aan de school in de Beek straat en hij behalve zijn gewone werk dus nog de veelomvattende werkzaam heden van het Hoofd eener school heeft te vervullen gehad, is het te verwachten dat deze gratificatie niet al te gering zal zijn. Op de adressen van verschillende werkliedenvereenigiiigen te dezer stede met het verzoek de klasse van voort gezet teckenonderwijs aan de Burger Avondschool weder in te stellen, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. In hun advies wijzen B. en W. er op, dat van het opheffen eener zoodanige klasse geen sprake kan zijn, daar zoo'n klasse feitelijk nimmer bestaan heeft. Een uitvoerig rapport brengen B. en W. uit betreffende het metselonderwijs aan de Ambachtsschool, net Bestuur dier school vraagt een bedrag van f 4000 ter leen, te verstrekken voor den bouw van een steencn gebouw, tegen terug betaling eener annuïteit groot f 250 en verder een jaarlijksche subsidie van f 500 ten behoeve van de exploitatie van den metseleursus, zoodat de jaarlijksche gemeentelijke subsidie alsdan zal bedra gen f 4500. B. en W. zijn van oordcel dat het geheel onzeker is, welke uitgaven de Gemeente zich voor de Burger Dagschool eu het ambachtsonderwijs in de eerst volgende jaren zal hebben te getroosten, waarom zij geen vrijheid kunnen vinden voor te stellen, thans nieuwe lasten voor dat onderwijs te aanvaarden, ook niet, omdat er reeds een zeer belangrijke subsidie aan de Ambachtsschool wordt gegeven. De andere punten betreffen liet meest benoemingen e. a. Bij het de vorige week gehouden, eind examen van het Gymnasium hier slaag den alle leerlingen. Voor A. de heeren P. J. van Buurcn, J A.R. Langhout en J. A. R. Frederikse; voor B. de hoeren W. H. van de Sande Bakhuijzen, A. G. H. J. Kievits en J. M. G. Numans; voor A. en B. de heer A. M. Gaasbeek. De officier vah gezondheid 2e klasse dr. P. A. "Voerman, van het le regiment veld artillerie, hier, wordt van heden tot 1 Augustus gedetacheerd te Woudiicheni en belast mot den geneeskundigen dienst de bij troepen in de forten Uppelsche Dijk, Gicssen, Woudrichcm cn Loevenstein. De le luitenants L. J. Ilieber en W. J. A. de Wolf van het 5e regiment infanterie worden op 1 Juli a. s. bij de Normaal schietschool te 's Graveithage gedetacheerd, tot liet volgen van den schietcursus 1) Door abonné's van de Amersfoortsehe Bad- en Zweminrichting is een Polo club opgericht, onder de naam van „Neptunus." Het Bestuur is samengesteld als volgt H. van Nieuwenhuizen, president; A. W. Sanders, Secretaris; J. G. A. Smalt, penningmeester. De commissie tot vaststelling der zeventallen bestaat uit de heeren: G. v. d. Plank; J. van Nieuwenhui zen; Th. Stroeve. Ileeren niet abonne's die donateur wcnschen te worden, hebben gedurende het spel des namiddags van 24 uur toegang. Evenzoo hebben donatrices, niet abon ne's liet recht gedurende het spel des voormiddags van 1012 uur te komen kijken. De club telt reeds 31 heeren leden en 10 dames leden. Eindexamen Gymnasium Amersfoort. Geslaagd alle leerlingen: voor A.P; J. van Buuren; J. A.R. Frederikse; J. A. R. Langhout. voor B.: W. II. v. d. Sande Bak huizen; A. G. II. J. Kievits; J. M. G. Numans. voor A. eu B.A. M. Gaasbeek. De le Lt. G. J. Maris van het escadrott ordonnansen wordt overge plaatst naar het 2e regiment huzaren. De prijzen, beschikbaar, gesteld voor het stedelijk kegelconcours in de socië teit „Verceniging", zijn ter bezichtiging gesteld in de etalagekast van het maga zijn der firma Fortmann en Ilehenkamp. De eerste prijs is f 125 in geld, ter wijl verder vele medailles en kunstvoor werpen als prijzen worden uitgeloofd. Aan het plaatselijk telefoonnet is aan gesloten de heer H. A. de Vries, ijzer handel aan de Kampstraat, met no. 167, terwijl -voor den heer Rob. Beek, coiffeur aan de Langestraat, een aansluiting wordt gemaakt, met no. 166. Bij gunstig weer zal de muziek vah het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, Donder dagavond tc half acht een concert geven op het teras van „Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen t. Jubileums feestmarschVau Anken. 2. Ouverture „Zampa" Herold. 3. „An Dich" Walzer Waldteufel. 4 Grande fantaisie sur des motifs de l'opèra „La Fille du Régiment"Donizetti. 5. Ouverture „Atlialie" Mendelssohn. 6. „Rêverie"Vieuxtemps. 7. Balletmusik und Hocbzeits- zugausderOper „Feramors" Rubinstein. 9. „Aus und niid dem Publi- kum", potpourri Fétras. De datums vastgesteld voor de con certen op het terras van Amicitia go- durende de maand Juli zijn: 5, 8 (in halen van 3 Juni) 12, 17, 22 en 26. Op verzoek vanden dirigent zullen de concerten op 8 en 22 Juli te 8 uut namiddag aanvangen. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de afdceling Amersfoort van den Bond van Nod. Onderwijzers constateerde de voorzitter met voldoening, dat het optreden van den heer Ketelaar alhier althans dit gunstige gevolg heeft gehad dat wederom 4 leden tot de af- deeling zijn toegetreden. Besloten werd een adhaosie-adres te zenden aan den Raad omtrent liet ver zoek van den heer L. A. Slot 0111 een toeslag van gemeentewege op zijn rijks- pensioen. Een uitvoerige discussie ontspon zich over de concept-verordening regelende het verlof van het onderwijzend perso neel bij het Lager Onderwijs. Algemeen was men het er over eens, dat de tijd tusschen het verschijnen vau het voorstel en de Raadsvergadering te kort was 0111 met kennis van zaken een oordcel te kunnen vellen over deze verordening. En daar men het iu hoogc mate wen- schclijk vond eerst kalm en zakelijk te kunnen overwegen in hoeverre de be langen van de onderwijzers door deze regeling kunnen worden gebaat of ge schaad, werd besloten een adres te zenden aan den Raad met het verzoek de be handeling te willen verdagen tot een volgende vergadering. Gisterenmorgen vroeg begon liet al druk te loopcn naar het station 0111 toch inaar bijtijds in Utrecht te zijn voor de groote optocht. En zoo bleef het bijna den gcheelen dag doorgaan, zoodat er naar men ons meedeeldo van het station alhier ongeveer een 7500 reizigers ver trokken. De treinen waren geduri stampvol, terwijl het perron dan nog zwart van liet volk zag. Menigeen verge noegde zich met een staanplaatsje tusschen do banken of ging gewoon weg op den grond zitten. Geen wonder, dat de meeste treinen ver over tijd vertrokken. Met het terugkomen was het 110 erger. De locaaltjes die aanhoudend af eu aanreden werden letterlijk volgepropt en verscheidene dames en heeren waren blij als ze, ook zelfs maar het benauwdste plaatsje konden veroveren. Dat velen moesten wachten en zelf zeer lang, tot een volgend treintje, spreekt van zelf. Maar voor zoo'n uitstapje heeft licht ieder wat over, ook zelfs 0111 in den nacht een uur of langer op don trein te moeten wachten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! In Uw blad van 20 Juni 11., maakt U, onder het bovenschrift „Eene Konin klijke beslissing", melding van eene op merking U door den onbekenden ,m en" aan de hand gedaan, en waaruit zou moeten blijken, dat de leeraren, die zóó maar! buiten do gemeentelijke peu- sioeusregehng geduwd zijn, deze gracieuse behandeling tc danken hebben, niet aan het Raadsbesluit van 13 Maart 1906, maar aan art. 13 der Pensioens verordening van 1899, waarin Maat, dat „Ambtenaren of bedienden, die opge nomen z ij n of worden in een pen sioenfonds van een ander publiekrechtelijk lichaam", enz,„geen pensioensbij drage behoeven te storten, noch pensioen kunnen verkrijgen". Deze laatste woorden laten volgens U „aan duidelijkheid zeker niets te wenschen over". En dat stem ik U volmondig toe: wie ophoudt bij dragen tc storten, kan onmogelijk aan spraak er op maken zijn verdere dienstjaren te zien medetellen bij de berekening van zijn eventueel toekomstig pensioen. Maar wil dat óók zeggen, dat zijn vóór 1 Jau. 1906 verstreken dienstjaren plotseling van nul en geener waarde ziju geworden?.... Dat zou al een heel gemakkelijke manier zijn om de kwestie op te lossen, maar zeker niet de juiste en moreel verdedigbare. In het adres der leeraren aan H. M. de Koningin wordt er dan ook op ge wezen, dat de woorden „worden of zijn" van art. 13 (oud) uitsluitend betrekking kunnen hebben op leeraren der Burger avondschool, of die met pensioen van elders in gemeentelijken dienst komen, dat zijn de gevallen die te dezer zake zich konden voordoen, bij de vast stelling der pensioensverordening van 1899. Verdere strekking mag aan die woorden niet toegekend worden, zeer zeker mogen zij niet toegepast worden op liet, nóch iu de Verordering, nóch in de daarbij gcgeveti Memorie van Toelichting genoemde of zelfs aange duide geval, waarin thans die leeraren door de wet geplaatst zijn. E11 toch zou zulks door deu Raad geschied zijn, volgens Uw „men," als ware de vage, in algcineenon toon gehouden, bewoording van art. 13 opzettelijk ge bruikt 0111 geen slapende honden wakker te maken cn eene stiekem voorziene toekomstige Rijksregeling der leeraars- pensioenen speculatief te benutten 0111 er een zoet winstje voor de Gemeentekas uit te kloppen.... Naar mijne niccning echter mag van eene Edel Achtbare Vergadering als die onzer Vroede Vaderen nooit of te nim mer ondersteld worden, dat zij zich tnet zulke praktijken zou inlaten bij de vaststelling barer verordeningen. Integendeel, getuigt de Memorie van Toelichting dier verordening van een ansch anderen geest; van een uiterst nauwgezette overweging en zekerheids- stelling der betrokken belangen. Daarin wordt als het „meest onover komelijke" bezwaar genoemd, hetbezigen der diensten van een particuliere ver zekeringsmaatschappij bij de vorming van een pensioenfonds, omdat „de mogelijkheid bestaat, dat dergelijke maatschappij in finantieele moeielijkheid geraakt". Er staat zelfs: „Zoodra de gemeente zijn ambtenaren verplicht tot stortingen voor hun pensi oen, moet zij de mogelijkheid, dat later het verschuldigde pensioen niet wordt uit gekeerd, naar ons oordcel volkomen uit sluiten, cn zulks kan alleen geschieden bij een regeling overeenkomende met die welke thans wordt voorgedragen." Maar dan volgt eene zinsnede, die met geen mogelijkheid te begrijpen is, tenzij men zich op het standpunt plaatst van Uwen „men". Zij luidt: „De bijdrage der ambtenaren behoort zoodanig te worden geregeld, dat ecner- zijds de sollicitanten naar betrekkingen van gemeente-ambtenaar niet te veel worden afgeschrikt, en d e k a 11 s 0 p winst voor de gemeente wordt a f g e s n e d e 11, cn anderzijds de bijdrage zooveel mogelijk een behoorlijke eontra- praestatie van de zijde der ambtenaren zij." Werd er dus, blijkens de door mij gecursiveerde woorden, toch eene winst voor de Gemeente beoogd met de op richting van liet fonds?.... IIoo dit ook zij, zeker is het, dat die v.iuste thans, zoolang er nog geen administratieve rechtspraak in 0.11 s land be staat, volgens uwen berichtgever, veilig is binnengehaald, eene winste vau a a 11 z i e n 1 ij k bedrag, nu alle leeraren de hun aangeboden toelage, geweigerd hebben, 0111 geen afstand te doen van hunne rechten. G. J. BUIJS. Burgerlijke Stand. van 23 Juni tot en met 27 Juni. GEBORENGerritjc, d. van C'ornelis van Ouwerkerk cn Gerarda van Schalm. Johaunus Petrus, z. van Cornelia te Beek. Ileudrikus Everardus, z. van Anthonius Lauibertus Mol en Cornelia Meijer. Antonie, z. van Ajatonie van Broudijk en Martina Wilhelmina Hen driks. ONDERTROUWD: Meijer Kamerling en Victorinc Willemine van Yollcnhoven. OVERLEDENRoelof Snoek, oud 81 jaar, weduwnaar van Maria Catharina Baalbcrgen. Borta van Keken, oud elf maanden, d. van Johanues van Keken en Antje van Bogeiycn. Ondertrouwd M. KAMERLING, arts en Victorink W. van VOLLENHOVEN. Amersfoort, 22 Juni 1906. I-,iNUKSTHA.1T I, Iioclc VnrkeiiNiu. Speciaal adres voor: 12 rent per ons. Amersfoort Eangestraat 117 Telephoon No. 98.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3