Stadsnieuws. Raadsverslag, worden gehouden steeds zijn ze in 14 dagen beslist: toevallig juist den tijd dat 'n circus of een theater van programma verwisselt. Nooit komen verrassende uitslagen voor: toevallig wint altijd de sterkste, wat je in andere sporten niet altijd ziet. Worden op 'n avond twee partijen vlug „afgespeeld": toe vallig duurt 'n andere partij 30 minuten en blijft onbeslist. De strijd tusschen twee favorieten loopt nooit direct af: toer a 11 i g moeten ze altijd tweemaal worstelen om de beslissing te brengen. Ge zult nooit zien dat die beslissing direct valt, want viel zij direct, dan viel zij niet op don laatsten avond en toevallig valt ze niet altijd direct, daarom valt ze toevallig steeds op den laatsten avond. Ja, bet is zeer toevallig dat twee sterken tweemalen uoodig hebben om er te komen Toevallig dat Dirk van den Berg toch maar steeds in Holland wint ou toovallig dat er maar nooit zulke sterke worstelaars komen, dat ze 'm in den Dierentuin of in 't Rembrandt-theater leggen, maar aan den andereu kant is bet even toevallig, dat de worstelaars die wèl komen toch zóó zijn, dat Van den Berg toevallig steeds tweemalen moet worstelen om ben te leggen. O, dat toeval, dat wreede toeval, dat èu in Botterdam verleden jaar èn in Den ITaag nu weer zulk 'n grootc rol speelde bij de daar gehouden worstel wedstrijden. Maar toch is niet alles toeval. Het volgende verhaal, dat uit Slicdrecht wordt gemeld bewijst, dat berekening ook nog wel een en ander doen kan. Jan heeft een winkel en veel klanten. Bestellingen bezorgt bij per fiets, waar aan voor aan 't stuur oen maud. Jan is bij oen klant binnen en heeft geen haast. Slagersjongen komt aan, beeft bij zich twee jonge poesjes, zoo meegebracht van een boer, die al poesjes genoeg heeft. Slagersjongen herkent Jan's fiets en doet behendig de poesjes in Jan's mand. Slagersjongen ter observatie af bij bet raam van een boekbandelaar. Jan beeft z'n zaakjes gedaan en zal opstappen, maar miauw! miauw! Wel heb ik nou ooit! mompelt Jan en houdt min of meer angstig zijn fiets bij zaal en stuur vast. Slagersjongen spitst zijn ooren. Wel Jan, stap jo niet op! Jawel, maar kom eens kijken, 'k heb een poesje in m'n mand, geloof ik! Nou, wat zou dat! Laat eens kijken! Hé kijk, één twee jongen, wat mooie diertjes. Hou je zooveel van poesjes Jan? Wel neen, 'k moet geen katten! Eu je hebt ze in je mand. Wat doe je er dan mee! 'k Weet niet, 'k begrijp niet hoe z'er inkomen. Ik heb z'er niet in gedaan! M'n vrouw zal me zien aankomen, met twee poesjes'. Weet je wat, 'k zet ze op den dijk, of 'k gooi z'n 't water. Hé, Jan, dat dacht ik niet van je. 't Is zonde, zulke mooie diertjes!! Nou, weet jij beter? Weet je wat! Geef mij een dubbeltje en vier sigaren en 'k beloof je, de diertjes worden goed bezorgd en jij bent er af. Nou, vooruit dan maar! Jan offert een dubbeltje en geeft vier sigaren. Slagersjongen steekt een vlammetje aan, steekt op en trekkend: „Een goeie Jan, hij trekt best!" Jan af, tevreden dat bij zoo goed er af komt. Slagersjongen bezorgt zijn poesjes bij een boer, die hem gevraagd heeft twee kleine muizen vangsters te bezorgen. Vergadering van den Baad der ge meente Amersfoort op Donderdag 28 Juni 1906 des nam. l'/a uur. De Voorzitter Jbr. J. W. A. Batch- man Wuijtiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 12 van de 17 leden en verzoekt den Secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese de notulen te lezen der vergade ring van 29 Mei j.l., die worden vast gesteld, zooals zij waren ontworpen. De Voorzitter deelt mede, dat de heeren Mr. Van "Voorst Vader en Tromp van Holst bericht van verhindering in zonden, terwijl verder afwezig waren dc heeren Wetli. Visser, Van Beek en Van Esveld. Ingekomen zijn: le. Missive van don Minister van Bin nenlandscbe zaken, waarbij de benoeming van de tijdelijke leeraren A. IC. Horens Gróve en S. de Vries wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Idem de goedkeuring van bet raadsbesluit tot vaststelling van bet minimum aantal lesuren der vastaange- stelde leeraren aan de II. B. S. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. VaD Gedeputeerde Staten de af wijzende beschikking van den Minister van Binuenlandsche Zaken op het be kende adres van leeraren der H. B. S. en het Gymnasium. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring Tan bet perceel aan het Havik. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idem de medcdeeling, dat het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor '06 in verband met den aankoop van een schrijfmachine, bare goedkeuring niet vereischt. Aangenomen voor kennisgeving. 6e. Idem de goedkeuring der af- en overschrijving van posten der begrooting voor '05. Aangenomen voor kennisgeving. 7e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging dor begrooting '05 in verband met het saldo over '04. Aangenomen voor kennisgeving. Se. Idem de vastgestelde bouwver ordening goedgekeurd bij Kon. besluit. De Voorzitter deelt mede, dat de heeren een exemplaar gevonden zul len hebben. 9e. Idem de goedkeuring van bet raadsbesluit tot overname van wegen van de exploitatie van onroerende goederen. 10c. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van bet perceel Bloemendalschepoort, toebehoord heb bende aan wijlen den heer Dumoulin. lie. Idem de goedkeuring van het 3e aanvullingskohier der Inkomsten belasting. 12e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor '05 in verband met den aankoop van het perceel Bloemendalschepoort. 13e. Het verslag van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs over '05. Ter Secretarie ter inzage van de leden. 14e. De rekening van het Burger Weeshuis over '05. 15e. Eene dankbetuiging van bet bestuur der Oranjevereoniging voor het verleend subsidie. Aangenomen voor kennisgeving. 16e. Eene dankbetuiging van den lecraar S. de Vries. 17e. Mcdedeeling van den lieer A. IC. Hovens Gréve, dat bij zijne benoeming tot tijdelijk lecraar aan het Gymnasium aanneemt. 18e. Een adres van dc Amersf. Industrie- en Huishoudschool om eene goedgunstige en spoedige behandeling van baar rekest van 28 April. Te behandelen bij liet rekest van 28 April. 19e. Een v.erzoek van den Gem.- Secrëtaris om verlof van 228 Juli. De Voorzitter stelt voor dit wel verdiend verlof te verleeneu. Teekenen van instemming. 20e. Een rekest van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers om de verordening regelende het verlof der onderwijzers nog niet te behandelen. Te behandelen bij het punt der agenda. 21e. Een rekest van denzelfden bond ter ondersteuning van bet verzoek vau den onderwijzer L. A. Slot om aanvul- liugs pensioen. Ter behandeling bij bet desbetreffend punt der agenda. 22e. Een verzoek van den beer Boodhuizen te Bussum om de leerlinge Kempen aau bet toelatings-examen voor liet gymnasium te mogen laten deelnemen. B. en W. adviscercii gunstig. Na spoedcischend te zijn verklaard, wordt z. d en z. b. st. besloten. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming' van Mej. G. Ivain- perman, eehtgonootc van G. van Keden als Gemeente-Vroedvrouw. De Voorzitter wijst dc beoren Gerritsen en Mr. Heyligcrs als stem bureau aan. Mej. G. van EedcnKamperman wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 2. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van dc Kom en de bebouwde Kom der Gemeente en tot het aanbrengen van daarmede verband hou- dendo wijzigingen in eeuige politieveror deningen. Z. d. en z. li. st. aldus besloten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement \an Orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. De heci-RolandusHagedoorn is het volkomen eens met bet door B. en W. voorgestelde. Den eersten dag, toen bij zitting nam, nas bet hem reeds opgevallen, dat van hot voorlezen der notulen door den Secretaris zoo weinig notitie werd genomen, terwijl deze door bet rumoer soms onverstaanbaar zijn. Spreker zou daarom willen voorstellen het lezen der notulen afteschaffeu, deze slechts ter visie te leggen en wanneer geeue bezwaren waren ingebracht, goed- tekeuren. De heer Gerritsen zou iu plaats van een der plaatselijke bladen willen lezen in de plaatselijke bladen. Ieder uitgever zal de kennisgeving wel willen opnemen en men heeft dan geen preferentie. De Voorzitter merkt op, dat we een officieel orgaan hebben, waarin de publicaties worden opgenomen. De heer J o r i s s e n zou bet willen veranderen in die plaatselijke couranten, die zich bereid verklaren tot opname. Weth. Cclosse heeft bezwaar tegen de voorstellen Gerritsen en Jorissen. De andere bladen kunnen dc kennisgevingen opnemen. Wanneer de vergadering is uitgeschreven en niet gepubliceerd, is zij niet wettig. De beer Vel s-H e y n zou dan wil len voorstellende bladen, die zich ver plichten. D c heer Plomp vindt alleen aan plakking aan het raadhuis voldoende, daar de wet niet meer voorschrijft. Dc heer Gerritsen trekt zijn voor stel in en vereenigt zich met het voorstel Plomp. De Voorzitter wijst nogmaals op bet officeele orgaan. De beer Plomp merkt op, dat men doen moet, wat de wet zegt. Ieder blad kan de kennisgevingen dan opnemen, terwijl de Baad geen voorkeur geeft. Spreker is voor aanplakking aan bet Gem.-huis. De beer Oosterveeu vraagt of dan aan de wet voldaan is. Weth. Cclosse knikt toestemmend. Het voorstel Bolandus Hagedoorn wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Mr. Hcy 1 igers vraag of B. en W. het voorstel Plomp overnemen, hetgeen geschiedt, waarna het met al gemeene stemmen wordt aangenomen. 4. oorstel van Burgemeesters en Wet houders tot het doen rooien van eenige hoornen aan de Lange Gracht, (met advies). De V o o r z it t o r deelt mede, dat B. en W. oen boom op de oude alge meene begraafplaats staande, onverwijld hebben laten rooien met het oog op schade aan dc graven. B. en W. meenden thans dit voorstel te moeten doen naar aanleiding van een rapporeur van den Gem.-opzichter en ter voorkoming van schade. Mr. Heyligcrs vraagt of de ge rooide boouicn ook vervangen worden. De Voorzitter zegt, dat daartoe in bet najaar een voorstel gedaan kan worden, daar bet nu toch geen tijd is. Met algemeene stemmen conform besloten. 5. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het adres van den Raad der Gemeente Steenwijk in zake Rijkspensioen Gemeente-Ambtenaren. De Voorzitter leest bet rekest voor, dat aan do Tweede Kamer zal worden ingezonden. Z. d. en z. b. st. besloten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de overgangsexamens aan het Gymnasium, (met adviezen). Dc Voorzitter merkt op, dat bot nu slechts eene proef voor één jaar is. Z. d. en z. h. st. besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van den lecraar H. Corver aan de Hoogere Burgerschool, (inet adviezen). Z. d. en z. h. st. verlengd tot 1 Aug. '06. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen van pensioen aan den leeraar A. M. Kollewijn. Z. d. en z. h. st. een pensioen ver leend van f 563. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot vaststelling van pensioensgrond slagen voor leeraren bij Hoogcr- en Middel baar Onderwijs. Z. d. en z. h. st. conform bet voorstel vastgesteld. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot vaststelling eener verordening, regelende het verlof van het personeel bij het Lager Onderwijs, (niet adviezen). De Secretaris doet, op verzoek van den Voorzitter, voorlezing van het rekest der afd. van den Bond van Ned. Onder wijzers. Naar aanleiding van dit rekest werd bet woord gevoerd door de heeren Gerritsen, Bolandus Hagedoorn, de "Voor zitter, Weth. Cektssc, Jorissen, Plomp cn Hêyligers. Waarna met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Gerritsen cn Bolan dus Hagedoorn, werd besloten tot be handeling van het voorstel over te gaan. Over dc verschillende artt. dezer ver ordening werd het woord gevoerd door de heeren Plomp, Weth. Cclosse, Van Eek, Vcls-Hcyn, Rolandus Hagedoorn, Gerritsen en Mr. Heyligcrs. Na aanneming en overname van verschillende amendementen werd de verordening met algemeene stemmen vastgesteld. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het ouderwij zend personeel aan de O pen ba re Meisjesschool (le soort) en dc Openbare Jongensschool (le soort!, (met adviezen]. Z. d. en z. h. st. werek als volgt be sloten: le. Uitbreiding van liet personeel van' de openbare Jongensschool lo soort met éen onderwijskracht; 2e. Uitbreiding van het personeel van dc openbare Meisjesschool le soort met éen onderwijzeres; 3c. Voor het 3e leerjaar aan de openbare Meisjesschool een vaste leer kracht aan de school te verbinden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den ouderwijzer L. A. Slot (school Heerenstraat) en voorstel van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van den onderwijzer hem een annvnllingspensioen toe te kennen. Z. d. en z. b. st. eervol ontslag ver leend. De Secretaris leest op verzoek van den Voorzitter het schrijven van den Bond van Ned. Ouderwijzers voor. De Voor zittel' deelt mede, dat de heer L. A. Slot, 6 dienstjaren heeft waarvan 2 jaar verlof, zoodat hij een pensioen van f 250 per jaar zal ont vangen. B. en W. vonden geen termen om hem aanvttllingspensioen te geven. Mr. II ey 1 ige r s vraagt of deze onderwijzer voor zijne aanstelling genees kundig was onderzocht. Weth. C e 1 o s s e antwoordt, dat dit 6 jaar geleden niet bestond, tegenwoordig geschiedt zulks altijd. Z. h. st. wordt met algemeene stem men besloten geen aanvullingspensioen toe te kennen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot hot geven van eervol ontslag aau den onderwijzer H. Frantsen school Beekstraat.) Met ingang van 15 Aug. e.k. Z. d. en z. h. st. eervol verleend. 1-1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het uirkeeren eener gratificatie aan den onderwijzer L. van Dommelen. B. en \V. stellen voor hem f 100.82 uittekeeren, zijnde het verschil tusschen het tractement van het hoofd der school en genoemde ouderwijzer over dat tijdvak. Z. d. cn z. h. st. aldus besloten. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verleugittg van het verlof, ver leend aau de onderwijzeres M. J. Boukamp (met adviezen.) Z. d. en z. h. st. verlenging van ver lof verleend met machtiging tot voor ziet iug in het onderwijs. 13. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders over adressen, betreffende de z. g. vervulgklassen op de Burger Avond school, (niet advies.) Z. d. en li. st. afwijzend beschik. 17. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het metselonder- wijs aan de Ambachtschool. Na eenige discussie tusschen de heeren Gerritsen, Plomp, Weth. Celosse cn Jorissen werd bet voorstel van B. en W. met 4 tegen S stemmen verworpen, waarna het voorstel Plomp, renvooi naar B. en W. met algemeene stemmen werd aangenomen. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan de Regenten van het Burger Weeshuis J. Blok, A. M. Tromp van Holst en J. H. Krttdop. Z. d. en z. h. st. werd dit ontslag eervol en ouder dankbetuiging voor de bewezen diensten verleend. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van 3 Regenten van het Burger Weeshuis, (met advies.) Voor de vacature J. Bolk wei den door Regenten voorgedragen: de Heeren J. Bolk, W. H. E. Vrijdag en II. W. van Esveld. De heer van Esveld werd gekozen met 7 stemmen tegen 2 op den heer Vrijdag en 1 op den heer Bolk, terwijl er een van onwaarde werd verklaard en een blanco werd ingeleverd. Voor de vacature Tromp vau Holst werden door Regenten voorgedragen: de heeren A. M. Tromp van Holst, M. B. N. Oosterveen en B. A. Siddré. Bij de stemming verkreeg de heer Tromp van Holst 5 stemmen, de heer Siddré 3 stemmen en de heer Ooster veen 2 stemmen, terwijl er 2 iu blanco werden uitgebracht. Bij de vrije stemming, die nu ge houden werd, werd benoemd de heer Tromp van Holst met 7 stemmen tegen 2 op den heer Siddré, 1 op den beer Oosterveen en 2 in blanco. Voor de vacature J. H. Krudop werden door Regenten voorgedragen de heeren J. H. Krudop, Dr. H. W. Schreuder en Dr. F. A. F. Groneman. Benoemd werd met 10 stemmen Dr. Schreuder tegen 1 op Dr. Groneman en 1 in blanco. 20. Voorstel van Burgemeester |en Wet houder tot wijziging van de begrooting voor 1905 en 1903 in verband met de stichting van een fonds tot onderhoud van wegen en straten. Z. d. en z. h. st. besloten. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vermindering van de pachtsom verschuldigd door A. Veldhuizen. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad Z. d. en z. b. st. de pachtsom van f 33.te verminderen tot f 15.daar rekwestrant zich blijkbaar vergist had. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende eene reclamen van B. J. Jens ter zatte van een aanslag in het vergunningsrecht (met advies.) B. en W. stellen voor den aanslag van f 150.te stellen op f 100, waar mede de Raad zich Z. d. en z. h. st. vereenigde. 23. Behandeling van reclame betreffende het 2de aanvullingskohier van de plaatse lijke indirecte belasting, dienst 1905. Z. d. cn z. h. st. besloten. 24. Vaststelling van het primitief kohier Straatbelasting, dienst 1906. Z. d. en z. h. st. vastgcsield op f9965.36. 25. Vaststelling vanjoniubareposten plaatse- lijke indirecte belasting en straatbelasting dienst 1904 en 1905. Z. d. en z. h. st. vastgesteld op resp. f 176.50; f 699.29; f 161.50 en f58.94' Waarna de Voorzitfer de vergadering sluit tegen kwart over 4 en de heet Jorissen eene geheime vergadering wenscht, welke tot omstreeks half 5 duurde. De heer O. J. van der Eist is aan de Technische Hoogeschool te Delft ge slaagd bij het examen voor mijn-inge nieur. De beer A. de Stoppelaar slaagde voor candidaat werktuigkundig ingenieur. Tot voorzitter van de plaatselijke af- deeling van „Patrimonium" is gekozen de heer D. Meester. Bij den heer J. van Nijkerk, aan den Heiligenbergcrwcg, is een postduif ko men aanvliegen. Om een der pooten heeft zij een looden ringetje, waaraan een briefje is bevestigd met het nummer 181g T 13. Dc heer M. D. J. Gerritsen slaagde bij bet eind-exainen openbare Handels school te Amsterdam, afdeeling A. De heer Tb. G. Donner legde aan de Vrije universiteit met gunstig gevolg af bet propaedeutisch Rechten. Tegen J. v. B., die zich wederrech telijk eenige looden pijpen van de infan terie kazerne toeeigende is procesver baal opgemaakt. Woensdag brak het rijwiel van een jongen, terwijl hij den Berg afkwam doormidden, waardoor hij nog al erg tegen den grond smakte. Ten huize van een der daar wonenden werd hij opge nomen, waar hij spoedig herstelde. Naar uit Haarlem wordt gemeld, is tot bisschop der Oud-bisschoppelijke Clerczie ter standplaats Haarlem be noemd (in de vacature van wijlen ntgr. C. J. Rinkel) prof. J. J. Van Thiol, president aan het Seminarium alhier. Onze stadgenoot, de heer J. D. v. Gelder, werd op de Intern. Bakkerij- tentoonstelling, te Amsterdam, bekroond met een zilveren medaille voor de in zending van gebak, in den wedstrijd voor de mooiste, hoogste en meest rechte „vol au vent." Deze medaille was de hoogste onderscheiding, welke in deze afdeeling werd toegekend. Mej. H. M. S. J. de Holl, directrice van de Industrie- en Huishoudschool alhier heeft zitting in de examen commissie van den Bond van leeraressen bij bet Huishoudonderwijs, belast met het afnemen van het leerares examen voor koken en voedingsleer. Het examen zal worden afgenomen op 12, 13 cn 14 Juli a.s. aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam. Kapitein A. J. W. v. d. Grinten, gedetacheerd bij het leger in West-Indië, keert in October naar hot vaderland terug. Ten raadhuize had de openbare aan besteding plaats le van het leveren en stellen van rasters. Ingeschreven werd door: W. v. d. Donker voor f217; W. Brouwer voor f 249 cn Th. J. van Stok- kum voor f 263.39 allen alhier. 2e. het bouwen van twee schoollokalen boven de gymnastiekzaal in de Meisjes school. Ingeschreven door: J. C. van Eybergen voor f3173; G. C. Blanken voor f3621; T. van Hoogevest voor f3(i:9; H. Noorman voor f3749; E. J. Ruitenberg voor f3794; H. Keizer en J. Wildeman voor f3873; R. Meester en J. M. Haan8choten voor f3886; D. J. Boks voor f3985; E. van Keulenen H. Rouendaal voor f4325; G. Mostert- man en G. van Nes voor f4480. Allen alhier. Aan de minste inschrijvers werd de levering gegund. Donderdagnacht is alhier plotseling overleden op 55-jatigen leeftijd de kapitein der infanterie D. M. Storm van Leeuwen. Hedenavond begint in de Sociëteit dc "Vereeniging het stedelijk kegelcon- cours. Naar wij vernemen worden er 41 '00 kaartjes uitgereikt. De banen zijn voor deze gelegenheid uitmuntend in orde gemaakt terwijl nieuwe patent- kegels zijn aangeschaft. Met verwijzing naar eene desbetref fende advertentie in dit nummer worden hierbij eenige toelichtingen verstrekt omtrent de daarin genoemde cursussen der Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool. a. Tweejarige cursus voor „Hulp in de huishouding." Toegankelijk voor

De Eemlander | 1906 | | pagina 2