L J A. N. J. VOS EEN HUIS «5V. J. Inboedel, INBOEM>EL, Bouwterrein, Bouwland, Parapluis Magazijn - - - Amersfoortsche - - - Industrie-en Huishoudschool. Marktbericht. Advertentiën. gevestigd te AMERSFOORT S. A. KRAMER, Arts. verkoopen BAARN. R. WÖHRMANN en Th. P. VETHAKE. publiek verkoopen: WOONHUIZEN publiek verkoopen COENRAAD MESRITZ, Varkensslachterij P. Ph. GREG0RIUS, GEROOKT MAGER ONTBIJTSPEK, GEKOOKTE ROLHAM, A. N. J. VOS, publiek verkoopen: Notaris BOLK, publiek verkoopen: H o F 5. -1 L. de Leeuwe. i F. S. VAN E1JBERGEN. Op 4 SEPTEMBER e.k. worden devolgende cursussen weer geopend Wedstrijdbureau. nieisjes boven 16 jaar; aan het eind kan bij voldoende vorderingen een getuig schrift worden behaald. Leergeld f 50 per jaar. b. Tweejarige voorbereidende cursus B. Zonder admissie-oxamen toegankelijk voor leerlingen van de Ildc kl. H. B. S. of van de VlIIste kl. sch. m. u. 1. o. Leergeld f 60.— per jaar. Onderwijs Fransch, Duitsch en Engelsch f 15 ver hooging. Avond-kookcursus voor dienstboden (5 mnd.) Bereiding van den goeden burgerpot. Eén avond per week van half acht tot tien uur. Leergeld f 10. d. Kookcursus fijne keuken voor dienst boden (5 mnd.) Bereiding en garnoering van schotels voor lunch en diner, bij voorkeur voor dezulken, die reeds een gewonen kookcursus hebben gevolgd. Leergeld f 20. e. Kookcursus voor dames (5 mnd.) Twee lessen per week, elk van 2l/2 uur. Leergeld f 50. f. Cursussen strijken, huishoudelijk naaien en verstellen enz. Dit zijn dag cursussen, die worden gegeven zoowel voor dienstboden als voor dames. Naar den onderscheiden aard dezer cursussen 1 tot 3 lessen p. w. Leergeld f20 tot f 25.—. Tevens wordt de aandacht gevestigd op de cursussen in strijken, verstellen, koken, tegen 5 cent per les, die weer in October beginnen. De afzonderlijke vijfmaandelijkscho cursussen worden gegeven bij voldoende deelname. Voor de meeste dezer hebben zich reeds eenige leerlingen aangemeld; met het oog op een tijdige regeling is spoedige aangifte gewenscht. De Directrice, Mej. De Holl, is voor persoonlijke aanmelding en informatiën te spreken vóór 21 Juli of na 28 Aug. Gedurende de vacantie kan men zich schriftelijk tot haar wenden aan het gewone adres, Hendrik van Viandeu- straat 19. Bij gunstig weer zal de Amersfoortsche Muziekverecniging, onder directie van den heer J. Jochems Haandag 2 Juli een concert geven aan deKoninginnelaan, waarbij het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Marsch. Les Amazones G. Lohuian. 2. Ouverture Maria HenrictteL. Montagne. 3. Wals. NellyA. Holland. 4 Fantaisie Romeo etJuliete. Bellini. PAUZE. 5. Marsch. Soldiers in the park. 6. Ouverture Mignonuette J. Baumann. 7. Fantaisie La Fille du RegimentKessels. 8. Marsch. Finale. De le luit. D. J. Gorter, van het 5e reg. inf. alhier, wordt 10 Juli te '8 Gravenhage gedetacheerd tot het vol gen van een herhalingscursus aan de normaal-schietschool. Onderstaand artikel ontleencn we aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Het is van de hand van den militairen mede werker van dat blad. Het eskadron ordonnansen. Volgens een bericht, dat verscltillende dagbladen hebben vermeld, zoude het voornemen bestaan om bovengenoemd eskadron op te heffen, en de vier pelo tons, waaruit het is samengesteld, over de vier regimenten huzaren te verdoelen. Deze maatregel zou in zoo hooge mate tegen |het belang zijn van de opleiding onzer ordonnansen, dat het niet onge- wettig mag heeten om hem aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Ieder, die wel eens een grootere of kleinere, uit verschillende wapens samen gestelde troepenafdeeling heeft aange voerd, weet van hoeveel belang het is om over, al is het ook maar één goedon ordonnans te kunnen beschikken, d. i. een vlot terreinruiter, die de meest voorkomende terreinhindernissen weet te nemen, zich spoedig oriënteert in het terrein, goed op de kaart kan lezen, bevattelijk is, zoodat hij desnoods een mondeling bericht of bevel onverminkt over kan brengen, in het kort een handig en vertrouwd overbrenger van berichten. Het werd dan ook algemeen toege juicht toen in 1881 het tegenwoordige eskadron ordonnansen werd opgericht. Sedert het jaar 1875 toch had men ge broken met de gewoonte om jaarlijks door eenige regimenten de legerplaats bij Milligen te doen betrekken omdaar de verschillende wapeusoorten te oefenen in het gezamelijk manoevreeren, en was men op het voetspoor van andere mogendheden eindelijk er toe overge gaan om zoogenaamde groote manoeu vres op verschillende terreinen te houden, en daarbij deed de behoefte aan goede ordonnansen zich al zeer spoedig gevoelen. Men begreep, dat, om hiertoe te ge raken, eenbijzondere, één hoofdige leiding noodzakelijk was van boven anderen hiertoe geschikte ruiters. Wij vreezen geen tegenspraak, wan neer wij zeggen, dat met de aldus geregelde opleiding uitmuntende resul taten zijn verkregen. Nooit hoorden wij anders dan met lof gowagen van de ordonnansen, die tijdens de manoeuvres aan de aan voerders van troepenafdeelingen waren toegevoegd geweest, en men kreeg in het leger algemeen de over tuiging, dat zij geheel berekend zijn voor de taak, die hun in oorlogstijd wacht. Daar wij niet alleen voor militairen schrijven, zij hier bijgevoegd, dat in dit geval de ordonnansen over de verschillende onderdeden van het leger verdeeld en ter beschikking van hunne commandanten gesteld worden; zij vormen dus een belangrijk orgaan van de bcvelsorganisatie en aan hunne opleiding kan niet te veel zorg worden besteed. Zooals wij reeds hierboven deden uitkomen, bestaat er alle reden om tot het besluit te komen, dat die opleiding alleszins aanleiding tot tevredenheid heeft gegeven, en daarom zouden wij het zeer bedenkelijk achten, wanneer hierin verandering gebracht en deze op leiding niet meer in één haud gelegd werd. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of er zullen wel altijd vier luite nants worden gevonden, geschikt om met de opleiding, die wij hier bespreken, te worden belast, en waarschijnlijk zullen de tegenwoordige wel allen de zelfde denkbeelden omtrent deze oplei ding zijn toegedaan. Maar de pelotons moeten uit den aard der zaak, bij elk regiment, bij een bepaald eskadron worden ingedeeld; uit een administratief oogpunt kan dit niet anders. Welke is dan echter de verhouding van den eskadrons-commandant, tot dezen luite nant, pelotons-commandant, voor wien dan toch een zekere, zij het dan ook beperkte zelfstandigheid noodzakelijk is? Zullen alle betrokken ritmeesters ge noeg tact bezitten om wrijvingen te vermijden, die zoo licht kunnen ontstaan? De regiments-commandant zal zeer zeker het toezicht op de opleiding moeten houden niet alleen, doch deze moeten regelen, en daar het wel een groot toeval zoude zijn, dat de vier regiments commandanten eenstemmig over de zaak dachten, is het wel zoo goed als zeker dat vier verschillende wijzen van oplei ding zouden ontstaan, waarvan slechts één de beste zou wezen. Nu weet ik wel, dat er verschillende wegen zijn om hetzelfde doel te bereiken, maar één dezer wegen is dan toch de kortste en die dient gekozen te worden. Doet men afstand van het denkbeeld van één hoofdige opleiding, dan hebben ook het instructiebataljon, de instructie-compagnie en de instructie-batterij geen reden van bestaan. Zooals wij lezen, zou de reden van den te nemen maatregel daarin bestaan, dat men bij het uitvoeren van de nieuwe organisatie en de daarmede gepaard gaande dislocatie stuit op gebrek aan stalling te Amersfoort. Maar men wist toch aan het departement van oorlog hoe de toestand was, toen die organisatie ontworpen werd; neeft men dan daarmede gcene rekening gehouden. Maar er is nog iets. Bij de rijschool worden tevens de remonterijders voor de cavalerie gevormd; is hiervoor wél een éénhoofdige opleiding noodig en niet voor de ordonnansen? Vergissen wij ons niet, dan worden bij de veld- en de rijdende artillerie de remonte-rijders bij den troep opgeleid, en ook in het buitenland wordt, zoover ons bekend is, steeds op dezelfde wijze gehandeld; waarom moeien wij nu weer een uitzondering op den regel maken? Een Duitsch eskadron voorziet zelf in de oefening zijner recruten en de africhting zijner paarden; kan dit bij ons ook niet? Wij zien hierbij volstrekt niet over het hoofd, dat het regiment uit 5 eskadrons bestaat en met 4 te velde trekt, zoodat dan het overblijvende bij evcntueele mobilisatie alle manschappen en paarden krijgt, die nog niet of niet meer geschikt zijn voor den veldienst, in ruil voor geschikt materiaal. Maar daarvoor hebben wij dan ook 2 depots, waar de remonte-paarden worden afge richt. Kunnen daar ook geene remonte rijders gevormd worden en zou op die wijze te Amersfoort niet meer stalruimto vorkregenw orden? Ook dunkt ons, dat het garnizoen, waar de ordonnansen gevormd worden, of liever het terrein daaromheen, niet van beteekenis is ontbloot voor het te geven onderwijs. Amersfoort is hiervoor buiten kijf bij zonder geschikt en slechts zeer weinig plaatsen kunnen op dit punt met deze plaats wedijveren. Maar wat te zeggen van 's-Giavenhage, waar dan toch één peloton in garnizoen zou komen; een plaats, zóó totaal ongeschikt voor de oefe ning van bereden wapens, dat de aanwezig heid daar ter plaatse van een regiment huzaren en het grootste gedeelte van een regiment veldartillerie alleen door utiliteits-reden verklaard, maar niet ge rechtvaardigd kan worden. Hoe men de zaak ook beechouwt, aan de opheffing van het eskadron is slechts één voordeel verbonden, en wel dat een ritmeester minder noodig zal zijn. Maar tegenover dit geringe geldelijk voordeel voor het rijk staat het groote nadeel, dat de bcvorderingskansen voor de luite nants der cavalerie, waarvan de oudste acht reeds 16 jaren dien rang bekleeden, nog slechter worden. Aan hen, die in deze zaak moeten beslissen, zij het bovenstaande ter over weging aanbevolen. Burgerlijke Stand. van 27 Juni tot en met 30 Juni. GEBOREN: Mariuus Lambertus,z. v. Dirk Snijders en Cathrina van der Velden. Jan Albertus, z. van Nieolaas Daniel Bijtelaar en Margrietha Hendrika van der Horst. Johanna Cornelia, d. van Henri Steenwijk en Maria Marga- retha van der Vet. Nauno Hendrik, z. van Hendrik Benniuga en Reintje van Dijk. ONDERTROUWD: Jacobus Petrus van den Bos en Martina van Kampen. GETROUWD: Reinder Alberda en Johanna Antonia Rosier. Johannes MartinusBoerssen en Geertrnida de Wijs. OVERLEDENJacob Cardinaal, oud vijf weken, zoon van Hajo Albert Car dinaal en Hendrika Kuipers. Lam bertus Nijcnhuis, oud 30 jaar, zoon van Antony Nijcnhuis en Zwaatje Koekoek. Lena van Meetoren, oud 76 jaar, weduwe van Hendrik "Koenen. AMERSFOORT, 29 Juni 1906. Tarwe f a f Rogge f it 1' Boekweit f ti f Appelen f a f Peren f a f Niouweaardapp. 1' 4. A f 5.— Zand f 2.— a f 2.50 Hoendereieren f 3.60 a f 3.90 Eenden f A f Grasboter f 1.20 f 1.30 Hooiboter f a f Margarine f a f Zoetera. kaas f A f Kippen f 1.- ïi f 1.35 Kuikens f 1.— A f 1.20 Piepkuikens f 0.10 A f 0.70 Ganzen f a f Oude eenden f 1.— A f 1.30 Jonge eenden f A f Hazen f it f Wilde konijnen f it f Tamme f 0.30 ft f 0.60 Duiven f 0.50 «1 f 0.70 Vette varkens f A t Magere f a f Zeugen f 50. A f70. - Biggen f 8. - a f 12. Vette koeien f A f Guste f A f Kalf f A f Kalfvaarzen f it f Pinken f A f Piukstieren f it f Vette kalveren f A f per hecto liter. Kilo. „50 per stuk. per stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet, Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappelon, 90 heet. Zandaardappelen, 70.000 stuks Hoendereieren, 11U0 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks Vee, Vette varkens, Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 150 Biggen en 2C Zeugen. Vertrokken van llaiuersveld en voor consultatieve practijk Spreekkamer in het gebouw EBEN- HAËZER, Muurhuizen No. 113 bij de Bloemendaalsche binnenpoort. SpreekurenMaandag-, Woensdag en Vrijdagmorgen 8' 211 uur. Maan dagmiddag 13 tiur. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Dingdag 8 Juli 1906, des middags 12 uur, in het café „PAUW" te BAARN aan den Eemnesserweg, publiek In de gemeente BAARN. bewoond door 2 gezinnen aan de Penstraat, plaatselijk genommerd C. 125 en 126, met EBF, kadaster sectie B, no. 5642, groot 03 aren, 44 centiaren Het voorhuis G. 125 bevat benedeu 3 kamers, keuken en kelder en bovcu '2 kamers met zolder eu is verhuurd aan A. MOOY voor f 10.80 por maand. Het achterhuis C. 126, bevat 2 kamers met schuur en is verhuurd aan M. VAN BOEIJEN voor fl.50 per week. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 3 OCTOBER 1906. Openltare Verkooping Makelaars te Baarn, zullen op l>ius<lag s Juli a.s.« des namiddags l uur. in Café „DE PAUW," aldaar ten over staan van den Notaris A. N. J. VOS, tc Amersfoort, 2 dubbele met ERVEN en TUINEN, gelegen aan de Nachtcgaallaan II 80, 81,82 en 82a, te BAARN, resp. groot 2 A. 43 c.A.; 1 A.. 75 c.A.; 3 A.1 A. 90 c.A. Alle perceelcn zijn zeer goed onder houden en te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 24 uur. Zeer geschikt voor geldbelegging. Betaling der kooppenningen 3 October 1906. Zie verder de aanplakbiljetten. Nadere informaties verstrekken boven genoemde Makelaars. l)c Notaris te Amersfoort, zal op DONDERDAG 5 JULI 1906, des namiddags 2 uur, ten huize van Mej de Wed. VAN DEN HOVEN aan den Rijksstraatweg te Soest OM CONTANT GELD: DEN GEDEELTELIJKEN bestaande voornamelijk uit: kasten, tafels, stoe len, kachels, schilde rijen, spiegels, lampen, toonbank met winkel- opstand, bakkersgercedsehappcn glas-, blik- en aardewerk en iietgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Des morgens voor den verkoop ge nummerd te zien. Bij dezen verkoop kuunen nog goe deren worden bijgebracht. barnes- eu Heeren-Tailleur. Utrecktschestr. 48. van Utreclitschestraat 18. Vanaf heden: machinaal gesneden, 12 cent ]>cr oiis. 14 cent |>ei- ons. Aanbevelend. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 12 Juli 1996. des voormiddags 9' uur, in het voormalig hotel „PLACE ROYALE" aan do Langestraat no. 83, te Amersfoort, oiu contant geld: den gedeeltelijken bestaande voornamelijk ui tdiverse tafels, stoelen, canapé, penantkastjes, linnenkast, uitstalkasten, winkeletagère, zonne schermen, glazenkastje, schrijftafel, een zoo goed als nieuwe pianino, merk Pheiffer, Berlin, 2 spel Amerikaansch orgel, Graniophoon, brand kast, fornuis, haard, kachels, gordijnen en draperiën, kloedcu, karpetten, loopers, gas- en andere lampen, spiegels, schilde rijen, ledikanten met matrassen, wieg, diverse boekeu, waschtafel, bedkastjes, voorts koper-, blik-, glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags tc voren te zien van 912 en van '24 uur. tc Amersfoort, zal in 't Hotel „DE ZWAAN," aan de Utrechtschestraat tc Amersfoort, Woensdag4 Juli 1996, 7 uur, A. 1© pcrceclen aan dc Kleine Gasthuislaan te Amers foort elk ter diepte van ongeveer 60 M. eu ter straatbreedte van ongeveer 5' M.; perceel 10 ter straatbreedte van 11 M. Al deze perceelcn worden geveild af zonderlijk en in diverse massa's. B. Een perceel achter de perccclen sub er, groot 50 aren 95 centiaren. Aanvaarding na ontruiming der daarop wassende veldvruchten. Betaling koopsom 4 October 1900. Zie biljetten. GOEDKOOPSTE Aanbevelend, LAVENDELSTRAAT 2 Varkensslagerij - - - - - Fijne Yleeseliwarcn. a. Tweejarige cursus voor „Hulp in de Huishouding." b. Tweejarige voorbereidende cursus B; c. Avond- Kookcursus voor dienstboden (5 mnd.); d. Kookcursus fijne keuken, voor dienstboden (5 mnd.); e. Kookcursus voor dames (5 mnd.); f. Cursussen strijken, huishoudel. naaien en verstellen enz. Aanmelding van leerlingen voor 21 Juli of nil 28 Augustus bij de Directrice der school, II. v. Viandenstraat 19. Inlichtingen betreffende leergeld etc. geeft nummer. oen uitvoerig bericht in dit Het Bestuur. Wi"e uit bovenstaand woord, de meeste Holl. woorden van beteekenis en niet meer dan 6 letters maakt, zooals tijd, beer, enz. krijgt een rijwiel, volgende een naaimachine, volgende fonograaf met rollen, 5 volgende kistje sigaren, 50 volgende Electrische sigarenaansteker. De eerste 50 inzenders een verrassing. Inzenden voor 25 Juli met 25 cent postwissel of 28 cent postzegels. Motto WEDSTRIJDB. Uitslag 3 Aug. Roltcrdamsch W edstrijdbureau. Wijnhaven, Botterdam.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3