No. 54. Zaterdag 7 Juli 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". "Wees U i t Uit de mijnwereld. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Burean Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der udvcrtentiën Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.03 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Terwijl wij dit schrijven, wordt in de kleine stad Caldwell, in het territoriale gebied Idaho, V. S. van N.-A., een proccB gevoerd, waarvan de uitslag door millioenen in de uiterste spanning wordt verbeid en in de naaste toekomst van groote beteekenis kan worden. Daarvan toch zal afhangen of de Unie het too- neel zal worden van een reusachtige werkstaking, zich uitstrekkend van oceaan tot oceaan en alle bedrijven omvattend; een werkstaking waarvan de duur en de gevolgen niet zijn te bere kenen, doch die reeds vooruit verzekerd is van de sympathie en den steun van duizenden, die den werkstakers overigens verre staan. Dit proces is een episode uit den strijd tusschen het grootkapitaal, de trustB, en den georganiscerden arbeid en zal, evenah de Chicagosche schandalen, zijn invloed doen gevoelen op de nade rende presidents-verkiezing. De beschuldigden in dit rechtsgeding zijn Moyer, Haywood en Pittibone, voorzitter, secretaris en oud-bestuurslid van de Westersche Federatie van Mijn werkers, omvattend het geheele mijn- gebied van Colorado en Idaho, benevens een zekere Orchard, vroeger lid dei- Federatie, die zich schuldig bekend heeft aan 26 moordaanslagen, bedreven op last van de drie b.g. bestuursleden, in vereeniging met zekeren Adams, die hem daarin behulpzaam was en eveneens bekend heeft. Orchard heet tot bekentenis te zijn gebracht door een befaamden detectief van ongunstige reputatie Mc. Pariand. De hoofdbe schuldiging luidt dat Orchard op hun last tegen betaling van 3800 dollars, den voormaligen gouverneur van Idaho, Frank Steunenberg, voor zijne woning door een bom van het leven zou heb ben beroofd. De drie beschuldigden een vierde, *- De godsdienst verbiedt meer te geloovem dan wat hij zelf leert. Uit het Engolsch van EDNA LYALL. 51.) En toch is hij een zoo groote held als er ooit was en zonder twijfel een heilige van de ware soort. Toch zou ik hem voor vanmiddag wel een beetje in eene puriteinscho stemming willen zien, dat treft een eerwaardig oog nog al spoedig en geeft iemand meer crediet dan 't verdient. Als "Valentino er nu zoo maar eens uitzag. Ik denk dat 't wel gebeuren zou als hij maar wat meer eigendunk had, doch hij schijnt waarachtig nooit aan zichzelven te denken." Zij stapten uit aan een klein station en na een steile heuvel beklommen te hebben, kwamen zij op een uitgestrekte, Simpkins houdt zich schuil ontken nen beslist alle schnld en ook de openbare meening, gesterkt door de pers voorzoover deze niet in betrekking staat tot de trusts houdt zich van hun on schuld overtuigd. Reeds is een fonds van éèn millioen doll, bijeengebracht, om daaruit hun verdediging te bekosti gen. Doch de wijze waarop hunne arrestatie geschieddde doet vreezen, dat de pogiDg der mijneigenaren, om in en door de beschuldigden de mijnwerkers organisatie te treffen, veel kans van slagen heeft. In flagrantcn strijd toch met de wet werden zij te Denver, in Colorado, opgelicht en naar Idaho over gebracht, ondanks het protest van den procureur der Unie, die tevergeefs op den grond der wet hunne onmiddelijke invrijheidstelling eischte, en de ontvoe ring een roof noemde. Yan de zijde eener justitie, die zich dus het werktuig toont van de mijnmagnaten, valt er op recht niet veel te rekenen. De meeuiug dat do beschuldiging van moord en wellicht de moord, zelve een troef zijn, uitgespeeld door de mijneige naren, om de gehate en gevreesde arbeidersorganisatie te treffen, vindt zijn grond in vroegere gebeurtenissen. Alvorens de Federatie was opgericht, kenschetste zich de strijd tusschen de eigenaren der mijnen en hunne werk nemers door een schier onafgebroken reeks van gewelddaden, welke herin nerden aan de duivelsche bedrijven van de Molly Maguires in de mijnstreken van Pennsylvanie. De mijneigenaars speel den de slechtste elementen onder de mijnwerkers uit, om iedere organisatie te beletten en de anderen tot onder werping te dwingen, moord en doodslag waren bij elke werkstaking aan de orde. In 1893 gelukte het evenwel de Federatie te stichten en van toen af werd door haar de orde onder hare leden streng gehandhaafd. Werkstakin gen in 1894 en 1896 georganiseerd verlaten uitziende vlakte, waar hier en daar een koe of paard graasde en waar heide en den elkaar afwisselden. Hoe schoon is dit!" riep Carlo uit. „Ik heb nooit te voren zoo iets gezien." Sardoni schepte behagen ir. zijne bewondering. „Ge ziet dat we nog wel iels anders hebben in Engeland dan schoorsteenen," zeide hij lachend. „Kijk maar eens", en hij wees naar de begroeide, eenigs- zins woest uitziende heuvels op den achtergrond. Deze echter waren minder naar Carlo's smaak dan de lachende vlakte met zijne schoonheid en zijn glans van rijke, warme kleuren. Hij keek er dan ook niet veel naar, doch de smalle, slingerende laan, waardoor zij liepen, bekoorde hem en hij scheen behagen te scheppen in de hooge heg gen van braamstruiken. Zoo'n heg is bepaald iets nieuws voor mij" zeide hij. „Wij hebben niets van dien aard. Zijt ge bekend in deze streek?" „Ik ken eiken duim gronds," zeide Sardoni. „Daar ginds, rechts, is 't dorp, kijk, hier kunt ge juist den toren, door 't stiuikgewas heen zien." Hij staarde over 't veld naar 't kleine landelijke plaatsje met een zach- teren blik in zijn oogen, wat Carlo dadelijk opmerkte. „Dit is Sardoni'8 geboorteplaats," dacht hij bij zichzelven, doch hij zeide eindigden met de overwinning dei- werklieden, die den 8 urigen arbeids dag met een minimum-loon van 3 doll, per dag wisten te verkrijgen. Herhaal delijk evenwel beproefden de mijneige naars inbreuk te maken op de gesloten overeenkomst, wat in 1899 een gewes telijke staking te Coeur d'Alenc in Idaho tengevolge had. Hoewel door de leiders wederom krachtig de orde onder de leden werd gehandhaafd, vielen er op verschillende plaatsen ongeregeldheden voor en de mijneigenaren vonden daarin aanleiding don gouverneur van Idaho, Steunenberg, om steun te vragen, eigenlijk met het doel om ouder be scherming der troepen lieden van elders aan te voeren ter vervanging dei- stakers. De Gouverneur voldeed aan dit verzoek op een wijze welke groote verbittering veroorzaakte. Hij liet o.a, de leiders en S00 leden der Federatie gevangen nemen en schonk ze niet eer de vrijheid voor de overigen op de voorwaarden der eigenaren aan 't werk waren getogen. Bij een werkstaking in 1904 vielen opnieuw ernstige ongereldheden voor, wat President Roosevelt aanleiding gaf het bekende hoofd van het Bureau van Arbeid, Carroll D. Wright, naar Colo rado te zenden, om een onderzoek in te stellen. In het officieele rapport, daarover door Wright uitgebracht, werden krasse beschuldigingen geuit tegen de eigena ren, die door hunne huurlingen, agents provocateur van de laagste soort, moor den en andere gewelddaden lieten uit voeren, oin er de georganiseerde arbeiders voor aansprakelijk te stellen, welk doel evenwel meestal werd verijdeld, doordien de leiders oen taktiek van vastberaden kalmte volgden, openlijk alle geweld daden streng afkeurden, en de arbeiders voor de provocaties der huurlingen van de eigenaren waarschuwden. Den 30 Dec. jl. evenwel werd de gewezen gouverneur van Idaho door slechts: „Het is juist zoo'n Engclsch dorp als die waarvan ik heb gelezen. Ik ben blij, dat ge mij hier heb ge bracht." „Wij zullen 't veldoversteken", zeide Sardoni niet juist op zijn gewonen toon. „Ik wil niet door 't dorp gaan, want ik ben er zeker van, dat de een of ander mij zal herkennen. Ik placht hier vroeger te wonen, weet ge." „En ge gaat nu naar huis?" Sardoni knikte. Al had 't hem 't leven gekost, hij had geen woord kun nen spreken. Carlo zweeg ook, doch uit zijn zwijgen, sprak volmaakte sympathie. De Engelsehmau verbrak de stilte 't eerst. „Het is uw schnld, oude jongen," zeide hij eenigszins stotterend. „Ik zou er nooit toe gekomen zijn als ik jou niet luid ontmoet!" Hij legde 't niet verder uit en Carlo vroeg hem niets, doch keek blij en verwonderd, en zich in Sardoni's toe stand verplaatsend, zeide hij: „Laat ik hier op je wachten, 't is beter dat ge alleen gaat." „Neen," zeide Sardoni met een ge dwongen lach. „Alleen zou ik niet weten, wat ik doen moest, ik moet jou, Valentino, bij mij hebben, oiu mij staande te houden. Ik verzeker je, dat er niets in komt van 't slachten van 't gemeste kalf. Voor hen ben ik slechts een schandvlek een bom gedood. De dader bleef on bekend, doch de mijneigenaren wierpen door middel van de door hen bozoldigde pers de schuld op de leiders der Fede ratie en vonden in Orchard het werktuig noodig om de schuld te bewijzen. Naast de moord op Gouverneur Steunenberg, verklaarde hij zich schuldig aan de moord op 19 ongeorganisoerde mijn werkers; op die van verschillende mijn- opzichters, eigenaren enz. en aan moord aanslagen op rechters en andere personen, welke door omstandigheden mislukten. Alles geschiedde volgens hem op last en met voorkennis van de be schuldigden. Hier rijst onwillekeurig de vraag waar om dan Moyer en Hayton, bekend als zeer intelligente mannen en die zich dus volkomen bewust moesten zijn van het gevaar dat hen steeds bedreigde zoolang Orchard en zijn mede plichtige Adams in leven waren, geen enkele poging zou den hebben gedaan 0111 zich van deze ge vaarlijke getuigen te ontdoen, waartoe zij volop tijd en gelegenheid hadden? Indien de moorden werkelijk op last van het hoofdbestuur der federatie werden bedreven, moest het gemakkelijk vallen in eigen kring de personen te vinden, bereid om door het terdood brengen van Orchard en Adams, het gevaar te be zweren dat der Yerceniging bedreigde, zoo lang deze iieden in leven bleven. Dat er onder de mijnwerkers vele ge vonden worden, bereid op bloedige wijze wraak te nemen op de hooggeplaatste personen, die hun macht misbruikten om de mijneigenaren terwille te zijn, valt niet te betwijfelen. Eveneens valt niet te ontkennen dat in Amerika de strijd tusschen het groot-kapitaal en de geor ganiseerde arbeiders,- tengevolge van het ontbreken van alle Staatszorg, dikwijls het karakter aanneemt van een burger oorlog. Doch waar, ook van de zijde hunner tegenstanders, wordt erkend dat de beschuldigden, als leiders der Federatie steeds gewaarschuwd hebben tegen ge en dit is 't mocielijkste dagwerk, „dat ik nog ooit to voren heb gehad." Zoo verheugd als Carlo was over 't besluit van zijn vriend, even treurig verbaasd was hij over den rol die hij zelf er in moest spelen. Natuurlijk ge noeg gevoelde hij, dat hij te veel zou zijn bij de familieverzoening, en hij kon niet begrijpen hoe Sardoni de tegenwoor digheid kon wcnschen van iemand, die betrekkelijk een vreemdeling was. Hij was echter te onbaatzuchtig 0111 tegen werpingen te maken en wijs genoeg om Sardoni vrij te laten in zijne handelin gen. Zij staken 't veld over, wandel den door een klein boschje, traden in een zonnige tuin en wandelden op de pastorie aan, een aardig grijs, oud huis met vele vensters en een met mos begroeid, rood dak. Carlo kon zich de ontroering van zijnen vriend voorstellen, toen hij met verhoogde kleur de oprijlaan opwandelde, maar Sardoni sprak geen woord voor zij op de stoep stonden en de bel in t stille huis hoorden weerklinken. Toen wendde hij zich tot zijn medge- zel en met een lichte zweem in zijn stem van zijn gewone scherts, zeide hij: „Eindelijk komt de aap uit de mouw mijn naam blijft niet langer geheim". Tijrwijl hij sprak, hoorde men bin nen schreden en door 't glas in de deur kon men een zindelijk gokleedc dienst- wcld en alle gewelddaden streng afkeur den; wanneer men dan voorts rekening houdt met den inhoud van het rapport van een onpartijdigen onderzoeker als Carroll Wright, die de mijneigenaren beschuldigde geweidaden en moorden te doen plegen, om daarvoor de georgani seerde arbeiders aansprakelijk te kunnen stellen, daar zal de vraag of niet in de plaats der thans aangeklaagden, de mijn eigenaars op de bank der beschuldigen behoorden te zitten, door velen bevesti gend beantwoord worden. Dit geschiedt althans in Amerika. Het „New-York Evening Journal", orgaan van den demoeratischen leider Nearst, een der meest invloedrijke bladen, trekt krachtig partij voor de beschuldigden, „terwille van de nationale gerechtigheid, die bedreigd wordt door een poging van misdadig georganiseerd kapitaal om twee of drie mannen op te hangen onder den dekmantel eener geprostitueerde wet, len einde de georganiseerde arbeiders door schrik uit de mijn-districten te drijven." Zooals wij boven schreven, hebben de arbeidersvereenigingen reeds een bedrag van één millioen doll, bijeengebracht, voor de verdediging, welk is opgedragen aan Clarence S. Darrow, een bekende advocaat uit Chicago, die wordt bijge staan door een staf van rechtsgeleerden. Mocht evenwel het schuldig worden uitgesproken, dan, zoo schrijft een blad, „laat iedere werkman die een hart bezit een machtige eed zweren, dat in dit land van oceaan tot oceaan geen rad zal draaien, alvorens dat vonnis vernietigd is en de beschuldigden in vrijheid zijn gesteld." En bij de stemming welke er in alle deelen van de Republiek hecrscht, heeft deze oproep alle kans gehoord te worden. bode zien, die door de gang liep. Sar doni was verlicht, toen hij een vreemd gelaat zag, het zou te vernederend ge weest zijn om door de meid te worden herkend. „Is mr. Postlethwaijte thuis?" vroeg hij op zijn luide besliste toon. Een trek van verbazing kwam op 't gelaat van de meid. „Neen mijnheer, er woont hier nie mand, die zoo heet." antwoordde zij. „Wat, is hij dan heengegaan?" riep Sardoni vcrblcekend. „De predikant Wie is er nu predikant?" „Mr. Stanley is nu predikant," zeide de meld. „Wilt ge binnen komen en mijnheer spreken, sir? Mij kan u wel licht zeggen, wat ge wenscht te weten! Kijk sir, ik ben nog maar een paar dagen in deze betrekking, zoodat ik de namen niet zoo ken." „Dank u neon ik zal niet binnenkomen," zeide Sardoni, en hij keerde zich om en wandelde zonder te spreken terug. „Amico mio!" zeide Carlo, toen hij 't eindelijk waagde de stilte te verbre ken, „wat kan ik voor je doen? Wil ik inlichtingen in 't dorp gaan inwin nen?" {Wordt vervolgd),

De Eemlander | 1906 | | pagina 1