Gemengd. Allerlei. Stadsnieuws. Vaticaan en Republiek. Een katholiek priester die te Rome is geweest en middelen heeft gevonden om door te dringen tot de meest invloed rijke kringen van het Y atikaan, heeft, zegt de redactie van de „Temps", ons belangrijke mededeelingen gedaan over de heerschende stemming aangaande de scheidingswet. Is het al een heel ding dat een pries ter zonder meer doordringt tot de macht hebbers op het Vaticaan, een zoodanig bevoorrecht priester die zijn wetenschap aan de „Temps" gaat verraden, is wel heelemaal een onmogelijkheid. Intus- 6chen, de „Teinps" vertoont hem in al zijn mededeelzaamheid en wc dienen hem dus wel te aanvaarden. Pius X helt altijd over naar de wei- gering der vereetiigingen voor den eere- dienst, zegt deze priester. Dat is sedert de boedelbeschrijving. De Paus heeft de voorvallen bij de boedelbeschrij- ving heelemaal als ernst opgevat en over de werkelijke beteekenis er van heeft men hom niet ingelicht. Vele katholieken hebben zich daar trou- wens in vergist. Eerst namen zij een afwachtende houding aan na de afkon diging der scheidingswet. De Paus i moest maar uitmaken of de wet zou wor den aangenomen of geweigerd. Maar toen de boedelbeschrijving begon, hebben zij gedacht, dat zij de regeering konden overwinnen en toen hebben de katho lieken deels willen weten, wat men er nu eigenlijk van denkt op het Vaticaan en deels hebben zij openlijk tot verzet aangespoord. Vele katholieken zijn toen naar Rome gereisd. Ook de hoofdredacteur van de „Croix" heeft een van zijn medewerkers naai den Paus gezonden, n.l. den kanunnik Masquelier. Die kreeg van den Paus en van kardinaal Merry del Val den raad, in de krant tot verzet tegen de boedelbeschrijving aan te sporen en in hel licht te stellen, wat met dat verzet zou kunnen worden bereikt. De „Croix" heeft gehoorzaamd. Andere katholieke bladen hebben dezelfde boodschap ont vangen en zoo komt het dat jlle katholieke bladen eensgezind voor het verzet hebben geijverd. En nu? Nu zit de Paus verlegen met het ver zoenend advies van de meerderheid der Fransche bisschoppen. Het Vaticaan laat zich dus tegenover dc katholieke pers wat minder beslist uit, en die pers mag uit eerbied voor de bisschoppen nu niet meer zoo hevig verzet prediken als eenigon tijd geleden. Daarom is dc katholieke pers tegenwoordig zooveel bedaarder. De Paus gelooft, dat de Fransche wet op zich zelf wel aannemelijk is, maar hij is bang als hij er zich bij neerlegt, dat de andere landen ook met derge lijke maatregelen zullen beginnen. Dan bovendien houdt de Paus het voor zeker, dat dc radicalen dc. bepalingen der wet zullen verscherpen. In dat geval zou de Kerk waarlijk aan vervolging bloot gesteld worden nadat zij eerst door toe te geven, al verzwakt zou zijn. Dan maar liever een uiterste poging wagen om van de wet af te komen, nu de Kerk nog in het bezit is van haar tem pels en haar goederen en nu de ge- loovigen nog niet gewend ziju aan een stelsel van meer onafhankelijkheid tegenover de hiërarchie. Tegen het eind van de maand Juli verwachten sommige bladen de beslissing van den Paus, maar op het Vatikaan is men minder beslist in den datum. Zoo is het ook met de bisschoppenbe- nocming De voorgedragen bisschoppen vindt Paus Pius niet onverzoenlijk genoeg en hij is voor de onverzoenlijk heid. Toch kan men in de geestelijke kringen te Rome een zekere verbijste ring opmerken over den loop van zaken in Frankrijk en Italië. Zelfs op het Vatikaan wordt men ongerust over dc gevolgen van de kerkelijke politiek. Kardinaal Satolli vraagt Gode en den menschen vergiffenis, dat hij een onbe kwamen Paus mede heeft gekozen. Kardinaal Agliardi heeft zulk een vij- delijke houding aangenomen, dat eenigc van zijn ambtgenooten hem daar onbe wimpeld hun afkeuring over te kennen geven. De kardinalen van de Curie zijn het niet met elkaar eens en do Itali- aansclie kardinalen, die bisschopszetels vervullen in Italië, loopen in verschil lende richtingen uiteen wat de locale aangelegenheden betreft, en dat is ook al niet bevorderlijk voor de eenheid van het Heilig College. Verscheiden Italiaansche bisschoppen zijn ontevreden over de sociale richting van het Vaticaan, en over de wijze waarop het apostolisch bezoek in zijn werk gaat. Dat bezoek krijgt een inquisitoriaal karakter. Verscheiden bis schoppen hebben hun ontslag moeten aanvragen, tegen anderen zijn onaange name maatregelen uitgevaardigd, waar zij in 't geheel niet op waren voorbereid. Men slaat zonder te waarschuwen en wie gespaard worden, laten niet na dc onwillekeurige handelwijze te gispen. Het ernstig ongenoegen dat de Paus ondervindt van de „demochristen'en' is niet geschikt de regeling der Fransche aangelegenheden te bespoedigen, en het is mogelijk zoo eindigde de zegsman van do „Temps" dat wij nog langen tijd in onzekerheid blijven verkoeren. Het is van do „Temps," die in ziju gematigde oppositie nog al eens met emphase beweerd heeft, alleen die poli tieke belangen te kennen welke stroken met die des lands, nog al onverstandig deze feiten of fantasiën-tepubliceeren. Iedereen begrijpt dat het gevaar voor de Republiek gelegen is in de radico-socia- listische neiging de anti-clericale politiek te overdrijven voor zoover dit niet reeds gebeurd is. Vaste aaneensluiting van alle kerkelijke en vaticaansche elementen of althans de mcening dat deze bestaat zou een krachtige waarborg zijn tegen verdere buitensporigheden, terwijl aan den anderen kant een hoog betoon van wijsheid, die van zelf eensgezindheid als voorwaarde heeft, matigend moet werken op die katholieken, welke schuld zijn aan de schandalen bij de inventarisatie. Met de publicatie van het wonderlijk interview met een priester toont de „Temp" zich een vijand van de kerk èn een vijaud van de Republiek. Overal in ons land boort men in den tegonwoordigen tijd spreken van Rcm- braudt-hulde. En geen wonder. "Wan neer men hoort wat er alzoo zal gebeuren op 16 Juli in Amsterdam en men leest dan van dc ontzettend veel moeite, die plaatselijke comité's zich geven om Rembrandt „onder het volk te brengen, dan kan het wel niet anders of men komt tot de conclusie dat deze Julimaand niet zal passeeren zonder dat zelfs in de verste uithoeken van ons dierbaar plekje gronds de naam van den grooten schilder althans gehoord is. En hoe zou het kunnen ook de carricatuur doet zijn best om een en ander bij te dragen tot de Rembrandt-hulde. Zoo is bij den uitgever S. L. van Looij, te Amsterdam een aardig boekske ver schenen, bevattende caricaturen van Albert ITahn op de Rembrandt-huldigiug. Bij elke spotprent gaat een satiriek ge dichtje, dat wel eens onbillijk is in zijue strekking, doch ook wel eens den spijker op den kop slaan. Zoo het eerste, op de wijs van het Tolhuis-lied Als 't Juli is en Zuidewind En de dag is goed geweest, Zeit de burgerman tot vrouw en kind „Kom, nou naar 't Rembrandt-feest!" Verlichting, vuurwerk en muziek En dan naar een café, Uat is voor driekwart het publiek Hèt Jlembrandt-jubilé! Kom dan Nederland, kom dan Nederland, Kom Eens iii drie honderd jaar Begrijpt ge Rembrandt maar. Een monoloog op Rembrandt-arti- kelcn: Met de laatste Rembrandtspeech Klim ik up mijn Rembrandtfiets, Ontsteekt aan m'n Rembrandrlautaren Een van m'n Rembrandt-sigaren, Rembrandtpet. op Rembrandtlokken Aan m'n kuiten Rembraudtsokken, Dan zie ik op m'n Rembrandtuurwerk Dat het tijd wordt voor het Rembrandt- vuurwerk, O wat 'n menschen voor t Rembrandt- theater! Dat belooft morgen 'n Rembraudtkater, Nog even 'n biertje op 't Rembrandt- plein Ln dan kan ik heclegaar voor Rembrandt zijn! Een vergeten hoofdstuk uit het leven van Rembrandt doet des kunstenaars zoontje Tilus zien vóór '11 Oud-llolland- sche grutterij, vragende om gruttemcel. De dikke grutter leunt over de onder deur en weigert te poffen. Het bijbehoorer.de rijm luidt: Toen Rembrandt weer 's in dalles zat, Een Hendriekje Stoffels geen geld meer had. Werd Titus ergens in de buurt Op den pof om gruttemeel gestuurd. „Sinjeur", zei Titus, „we vragen beleefd „Krediet tor vader weer centen heeft. „De Staalmeesters zijn nu bijna klaar, „Eu 't is voor hoogstens een weekie dus maar" De Komenijman, die in recht© lijn De stamvaer van 'u Bestuurslid zou zijn Uit 'n Rembraudt-hulde-Cornité Nam z'n pijp uit z'n mond en antwoordde: „Nee. „Ik geef geen krediet aan je vaders meid Als je vader geen burgersman brood winniug heit Want dat schildervolk, ik weet 't te troed, „Belooft altijd te dokken, maar géén die 't doet! „Wil ik 's wat zeggen: dat smerig geklad „Moest verboden worden door de stad! »Zeg jij ze nu thuis maar: geen centen, geen meel Tja, in 'n paar eeuwen verandert er veel; Op 'n audere spotprent zei men Gert- hard en Dakc in de Jordaan hun Rem- brandt-album aanprijzen. Zij zingen: „Moowje kleuren, rnoowjc printe „Mense kom nou met je cinte. ,,'t Mot alles weg, 't is te geef „Wie isser. die nou nog geen Rembraudt heef? „Koopen mot-je, koope zul je „'n Moowje Rem brandt-portefulje, Of in 'n laisie. dat staat sjiek, ,,'t Is alles echte namaak-Rembrandtiek." Jordaansche: „„Kom vent, loop deurnoumetjepraatjies, „„Blaif varnme laif met je lekre plaatjies, „„Kom vent loop deur nou met je boch: „„Wij mense kraige raargerien genog!"1, Je zou zoo zeggen om zoo den spot te drijven met een beweging, die het grootsche doel voor oogen heeft een onzer grootste mannen te huldigen. Ja, ja, het gaat tegenwoordig wel eens een beetje bont er langs en een beetje meer ernst zou zeker niet misplaats zijn. Dat vond ook de bekende anti-semietische knuppel- graaf Pückler. Deze mijnheer moest eigenlijk opgesloten zitten in een vesting aan dc Oostzee, maar hij krijgt nogal eens verlof en maakt daarvan gebruik 0111 redevoeringen te houden op open bare vergaderingen. D.d. had hij tot thema: Meer ernst. Eerstens cischte hij van de politie, die een van zijn vorige vergaderingen ontbond, meer ernst. Dan sprak hij over de hovelingen. rDat is een groote loederbende, nog veel meer dan Herrero's en Zoeloekaffers dat zijn. In Rusland lieerscht mijn geest! Helaas heb ik geen tijd gehad naar Bielestock te gaan 0111 deel te uemen aan de Joden- slachtingen, omdat ik alweer brommen moest. Daar zijn proletariërs rijke lieden geworden door de plunderingen. Dc 100de broeders moesten dat hier ook doen, want van arbeid alleen kan men niet leven." Dat deed de deur dicht. De vergade ring werd door de politie ontbonden, die daarmede bepaald te veel ernst naar 's graven zin toonde. Toch kan het zeker zijn nut hebben wanneer men de noodig ernst toont ook zelfs bij minder ernstige zaken. Het kan dan zelfs voorkomen dat men tot zeer komische ontdekkingen komt. Dat was o.a. het geval in een der achterbuurten van Parijs waar zich een herberg bevindt met een eenigszins wonderlijk uithang bord. Men ziet daarop eeu vrijend paartje afgebeeld en daaronder het onderschrift: O Deus Amen. Het is dan ook te begrijpen, dat mon sieur l'abbé daar eens binnen liep en vroeg wat zulk een godslasterend onder schrift te beduiden had onder zulk een profane teekening. Groote verwondering van de echte lieden. Maar, M. l'abbé, er staat ouder, wat er onder moet staan. Hoe durft ge het te zeggen; 0, niijn God, Amen staat er nog wel in het Latijn, het is schande. Wel neen, M. l'abbé, het is geen Latijn en geen Grieksch ook, het is goed Fransch: „aux deux amants": (in de twee minnaars), en wij kunnen er uiets verkeerd in zien. Tableau. Uitslag toelatings-cxainen II. C. S. Dc voortgezette toelatings-examens aan de hoogere burgerschool hebben het resultaat gehad, dat zijn geslaagd voor klasse I F. W. Drijver, Naaiden; A. W. R. Thiel, Amersl G. Ilooijer, Yooïth.E. D. van Wijngaarden, Ililv.; G. C. de Geus, Nieuwer Amstel; N. 11. J. Bu- walda, Weesp. Yoor klasse H: II. B. van Rhijn, Amersl.; J. W. van Manen, Amersf. („Lisiduna"); D. E. Nolting, Nijkerk; als toehoorder: G. J. Pekelharing, Amersf. Voor klasse III: H. Oosterink, Bussum; als toehoorders: F. van Spiegel Amersl. en Elisabeth van Kooten, Amersl. Algewezen werden drie kandidaten voor ld. II, een kandidaat voor kl. 111 en een voor kl. IY. Het totaal der afgewezenen bedraagt 10 op 77 kandidaten, die geëxamineerd zijn. Nog is voor een tweetal kandidaten, afkomstig van andere hoogere burger scholen, toelating zonder examen aange vraagd. De uitslag der overgangsexamens aan de Amcrsfoortsche hoogere burgerschool, welke 6 dezer geëindigd zijn, is de vol gende Yan kl. I tot H werden bevorderd: Jcaun. dc Yries, Maria v. d. Plank, J. Ypes, G. J. B. Bremer, J. E. van Lennep, C. M. Smits, J. Liscaljet, Math" M. van Yerschuer, P. A. Roggeveen, L. J. G. Berman, D. Prins, J. Ruijs, Jetske K. v. d. Wal, Selina H. v. Gel der, S. Knoppers, f. H. Holleman, J. Barendregt, A. M. Andnesse, Th. G. H. Belinlante, W. J. de Ruyter de Wildt, J. Verhoef, J. E. Bruinier, G. J. Bugs, A. M. E. v. Dishoeck, A. Weisenbruch, C. Numans, S. P. Geerts, B. G. Groene- veld, P. II. A. van Acken, Petr" Pot vliet, P. A. Lijbaart, J. Albarda, A. H. Schouten en voorwaardelijk: C. Coster. Niet bevorderd werden 10 van de 44 leerlingen der Ie kl. Van kl. H tot kl. IH werden be vorderd H. W. v. d. Toom, S. Steenhuiscn, J. H. A. Reijners, A. L. ter Braakc, P. Schut, J. T. Goverts, H. van Boeijen, H. v. Ramshorst, A. v. Ittersum, Joh" H. Struve, Anna de Vries, A. Snijder, B. Kruijne, J. Adriaanse, W. v. d. Valk, C. J. v. Iugen, H. de Veer, T. G. v. Alphen, W. G. v. d. Berg, P. C. W. Noorduijn, A. M. C. Mazel, W. Dal- huisen, Marg. v. Kooten, J. Th. Dorre- stein, Adriaautje A. Jappe Alberts, Marie J. C. Prillcvitz, G. F. Bakker, Berendina F. Vos, Bertha S. A. Evers, G. F. M. v. d. Duijn, G. A. Schone, Anna S. de Pool, A. Holland en M. J. E. v. Boecop. Eeu herexamen werd opgelegd aan Joanna C. Albarda. Niet bevorderd werden 12 van de 47 leerlingen der He klasse. Van kl. HI tot TV werden bevorderd: Marg" J. A. Hemmes, Willi" A. de Tourton Bruijns, Bertha van Slooten, Annette J. II. Kam, G. v. Soest, W. G. de Haas, E. C. M. Tjassens Keiser, J. Migchelscti, E. v. Gelder, C. Engelen, J. F. Wesseling, W. F. Rutgers, A. Meijer, J. C. A. v. d. Bogert, P. Jonge- jan. J. G. A. Smalt, A. Lobman, P. J. J. Mounier, L. A. Beth, Corn" W. Heij- brook, W. v. Haselen, D. B. J. Kievits, C. W. Vcrsluijs, L. Adam, H. v. Hoorn, Sjoukje Oosterbaan, C. v. d. Donker, W. A. Molengraaff, J. L. Rauh, II. v. d. Bijll, P. M. Geraerds Thesingh, J. F. Mounier, A. M. Frederikse, H. F. v. Eek en voorwaardelijk A. Prins. Niet bevorderd werden 3 van de 38 leerlingen der nie klasse. Van kl. IV tot V werden bevorderd: Aletta C. v. Os, Ch. N. Dieters, Alb" L. de Tourton Bruijns, H. J. Vermeij, L. A. K. M. Doorman, G. Cool, W. F. Burlage, G. C. N. Roodlniijzen dc Vries, G. Bicker Caarten, G. M. v. d. Plank, J. J. Staverman, F. C. T. Schuver, W. G. Lobman, K. W. F. M. Doorman, A. J. Prins Visser, H. G. B. Rissink, J. B. Bloemendal, P. v. d. Nieuwcnhuizen, G. J. Willems, J. Th. Stroeve, C. A. J. Kroeze, H. Veenondaal, J. Tjassens Keiser, G. d'Aulnis de Bourouill, H. J. Paris, A. W. Sanders, J. G. van Rhijn, J. H. v. d. Burg en J. L. Dudok van Heel. Herexamen werd opgelegd aan E. J. van Goor, terwijl 10 van de 40 leer lingen der IVe klasse niet werden be vorderd. Van de 209 leerlingen, die de school bij het eind van den cursus telde, zijn dus 30 niet tot een hoogere klasse be vorderd, terwijl door 2 leerlingen her examen moet worden afgelegd en 39 aan liet eindexamen deelnemen. De herexamens zullen worden afge nomen op Maandag 3 September a.s. en beginnen des morgens te 9 uren. Dc lessen van den nieuwen cursus beginnen Dinsdag 4 September, des ochtends te half negen. ■■iiiasiuiii Amersfoort. Bevorderd tot kl. II. Onvoorwaardelijk: J. Bakker, II. II. Kievits, C. W. E. Ivyftenbelt. J. G. P. van Vloten. Voo r waardel ij k: H. G. F. de Bruijn, II. N. Spit. Niet bevorderd: twee leerlingen. Tot klasse III. Onvoorw. G. A. Fijnvandraat, P. N. U. Harting, R. C. de Lange, M. A. E. van der Moer, II. W. Nolting, A. M. E. dos Tombe, A. W. Verhoef. Voorw.: W. F. C. van Nieuwen- huizen. Niet bevorderd: een leerling. Tot kl. IV. O n v o o r w.J. J. Fijnvandraat, A. Greidanu8, B. A. van Kleef, C. W. A. van Pallandt, J. A. Roescling, L. B. N. van de Veer, J- van Nieuwenhuizen. Voorw.: D. T. van Slooten. Niet bevorderd een leerling. Tot klasse V. Onvoor w. Th. II. G. Bremer, G. J. Giskens, J. E. Glim, E. Janssen, A. Rinkel, V. B. Spijkerboer, G. J. de Wilde. Voorw.: G. W. J. Neeb, Th. J. II. Steenbeek. Tot klasse VI. On voorw.: S. Goverts, II. W. v. Nieuwenhuizen, D. II. Recter, B. Ter Haar Romeny, H. J. Verhey, B. D. Cordemans. Voorw.: E. J. Eveleens. Overgangsexamen Industrie- en Hui- houdschool. Tot de 2e klasse werden heden di volgende leerlingen bevorderd: Van de klasse Hulp in de Huishouding E. L. Klerk de Reus, Ch. Maasscn, S M. Slothouwer, A. Wesseling. Van den voorbereidenden cursus B. J. E. M. A. Brinck, A. M. C. Storn van Leeuwen, B. J. Tan Wisselingh et J. M. Makkink van Harderwijk. Bij de godsdienstoefening, welke Zon dag morgen te half elf in het Logege bouw voor den Doopsgezinden Kring wordt gehouden, zal als spreker optreden Ds. E. N. ten Cate van Apeldoorn. De lc luit. F. J. J. baron van Heem stra verwierf met „Intrepid" een eervolle vermelding op het concours-hippique te 's Gravenhage in het concours voor 't schoonste volbloed rijpaard. Wc maken belanghebbenden attent op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Fröbelschool. Aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam is na afgelegd examen hel Diploma voor Huishoudster uitgereikt aau Moj. H. van der Want, alhier. Bevorderd werd van de eerste tot de tweede klasse mej. N. Carols, alhier. Aan het Postkantoor Amersfoort en do daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in de vorige maand ingelegd 132 625.28'' en daaruit teruggevraagd f31 396.38. Het laatste door het kantoor uitge geven spaarbankboekje draagt het num mer 12 320. De heer J. K. II. de Beaufort werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht be vorderd tot doctor in de Rechtsweten schap. Naar wij vernemen zal de heer De Beaufort zich hier ter stede als advocaat en procureur vestigen. De lc luitcuant G. J. A. A. baron van Heemstra verwierf op het concours hippique te 's Gravenhage met „Historian" den 4. prijs in het nummer concours voor het schoonste rijpaard, toebehooren- de aan particulieren wier hoofdbedrijf niet landbouwer is, De le luit. jhr. J. W. Godin de Beau fort is van zijn dotacheering bij de K. K. Reitsclmle te Weeneu bij zijn korps, te Deventer, teruggekeerd De 2e luitenant W. P. Hubert van Bleijenburg, van het 4e reg. vest.-artillerie te 's Gravenhage, wordt bij het le reg. veld-art. alhier gedetacheerd. Ons bericht, dat de dirig. officier van gezondheid der 2e kl. L. F. Boekelman, chef van het hospitaal alhier, het leger met pensioen zou verlaten, werd inder tijd van verschillende zijden tegenge sproken. Daar onze berichtgever de juistheid echter volhield meenden we niet tot rectificatie behoeven over te gaan. Thans deelt ook de Nieuwe Rotterdamsche Courant mede dat .overste Boekelman den dienst gaat verlaten. Bij het te 's Gravenhage gehouden notarieel staatsexamen is voor het tweede gedeelte geslaagd de heer A. J. Rant, alhier. Aan de universiteit te Utrecht werd gisteren bevorderd tot doctor in de staatswetenschappen op „Stellingen" de heer E. J. Bcumer, leeraar aan de H. B. S. alhier. Bij het te 's Gravenhage gehouden concours-hippique verwierf luit. A. H. W. van Blijenburgh een eervolle ver melding in het nummer voor 't schoonste rijpaard. Ü6. A. M. Donner alhier, is door Curatoren der Theologische school te Kaïnpen, benoemd tot penningmeester der Theologische school (vac. Dr. H. II. Pranssen). Ten Paleize Soestdijk dineerde Don derdagavond a.o. de Burgemeester dezer gemeente. Bij Kon. besl. is aan Mevrouw J. A. Mensink weduwe van den commies der Posterijen 3e kl. T. II. J. Belonje alhier, een pensioen verleend van f 4S3 per jaar. Het 2e zomerconcert te geven door de stafmuziek van het 5e regiment Infanterie in het Hotel „Trier" te Soest dijk, zal gegeven worden op Dinsdag 10 Juli a.s. des avonds ton 8 ure. Het concert, dat Woensdag 27 Juni zou gegeven moeten zijn, is uitgesteld wegens de Lustrumfeesten te Utrecht tot een nader aan te kondigen dag in Augustus.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2