Verpleegster. IDEEEN. Stadsnieuws. Advertentiën. J. W de Vaal, Blijde hoop vervlogen. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: bekenden, dat /.ij thuis alles en nog wat Ie zeggen hebben. Zij zijn de baas, volgen hun eigen zin en moeder de vrouw doet alles wat mijnheer verlangt. Maar het is ook overbekend, dat zij die zoo praten, vaak heel weinig in het midden te brengen hebben en geheel onderworpen zijn aan hetgeen de lief hebbende vrouw wil. Een dergelijk man, die op een avond eenige vrienden bij zich had, maakte de opmerking, toen zij op een rced- gevorderd uur nog een gezellig praatje maakten „Ja, ik doe thuis wat ik wil. Mijne vrouw heeft zich naar mijn wil te buigen, dat kan ik u verzekeren. In mijn eigen huis ben ik een echte Julius C'esar." Zijn vrouw kwam juist binnen en hoorde deze laatste woorden. De huis tiran keek wel zuinig, maar zijn vrouw fronste het voorhoofd niet en deed chijubaar, alsof ze geen acht sloeg op de opmerking. Maar na een oogenblik zei zij zeer positief: „Heeren, het is laat en Julius Cesar moet naar bed," waarop de echtgenoot opstond, zijn excuses stamelde en zich verwijderde, zoodat zijn gasten maar- zien moesten hoe ze wegkwamen. In een ander huisgezin gebeurde het, dat de echtgenoot eens tegen zijne vrouw- de opmerking maakte: „Gij weet, lieve, dat ik het hoofd van het gezin beu." „Gij inoogt hot hoofd zijn zooveel ge wilt," zeide de vrouw, maar ik ben dc nek." „De nek? O ja, gij moogt de nek zijn als ge het verlangt, lieve." „Ileel goed. Het is de nek, die naar welken kant hot hem ook be haagt, hot hoofd laat draaien, is het niet?" Of mijnheer ook veel te cornman- dceren zal hebben! Toch zijn niet alle vrouwen zoo albedillend over haar man, ja komt het zelf wel eens voor, dat mijnheer in huis een ware tiran is. Dat ondervond een jong vrouwtje, dat pas getrouwd was. Eiken brief, dien zij verzond of ontving moest zij aan haar man laten lezen. Maar vrouwlief was, hoe kan het ook anders, haar huistiran toch nog te slim mas. Aan een barer vriendinnen schreef zij nl. dc volgende regelen: „Ik zal niet tot rust en kalmte komen, lieve vriendin! (zóó innig gelukkig voel ik mij in mijn echtelijken staat,) voordat ik in uw getrouw en beproefd vriendinnenhart, (dat steeds met zooveel warmte voor mij geklopt heeft,) de veel zijdige gewaarwordingen heb kunnen uit storten, die(met de oprechtste gevoelens van een innige dankbaarheid) mijn bijna ovcr- loopend gemoed vervullen. Lieve vriendin, (mijn man is de beste en benijdenswaar digste echtgenoot;) ik hen nu al ongeveer zeven weken lang getrouwd, en (heb nog niet de minste aanleiding gehad, om te zeggen:) ik heb berouw van den band, die ons verbindt. Mijn man is (geheel in strijd met de opinie van enkelen, alles behalve) onaangenaam van karakter, oud, jaloersch en plaagziek, (als zoo vele monsters, die al hun heil in tyrannie zoeken;) de vrouw, zoo is zijn stelregel, behoort men altijd als (een dierbare boe zemvriendin, en niet min of meer als) oen stuk speelgoed of als een slavin te behandelen; zij (heeft dezelfde rechten als de man, en geen van beiden,) zoo zegt hij, moet blind en onbepaald ge hoorzamen, (maar de een moet de ander eens iets toegeven.) Een ongehuwde tante, bijna twee-en- zeventig jaren oud, (een vriendelijke, eerbiedwaardige, opgeruimdeoudevrouw,) woont voor goed bij ons in; zij is in waarheid een (voorwerp van vreugde voor oud en jong, en niet zoo'u) satan, zooals zoo vele ongehuwde oude juffrouwen; (integendeel; zij heeft voor iedereen een vriendelijk woord.) Ik weet dat mijn man niets ter wereld zoo hef heeft als (mij, zijne vrouw; hij heeft met mij meer op dan met) z'n vriendenhij is in den waren zin van 't woord altijd dronken (van liefde voor mij, de eenige vrouw- die hij ooit bemind heeft;) en ik ver zeker u dat ik soms bloos over de onwaardigheid van (uw onderdanige dienares. Ware ik hem slechts meer waardig,) den man, wiens naam ik thans draag Om (alles in een paar woorden samen te vatten en om) u alles te zeggen de man, dien ik 't eerst lief kreeg, (is mijn tegenwoordige echtgenoot; al mijn passie voor hem) is teruggekeerd en, liefste, ik weet overtuigend zeker, (al had ook een machtige vorst mij zijne hand geboden,) dat ik met niemand ge lukkiger kon zijn dan met hèm (Ach, hoeveel berouw heb ik van mijn vroegere dwaasheden!) Vaarwel! moogt gij zoo gelukkig wezen als ik ontegenzeggelijk ben geworden. Geloof mij, ik beu zeer) gelukkig! Iloe liefdevol en teeder klinkt die brief! Zou men die jonge vrouw niet voor de gelukkigste aller stervelingen houden? Maar hoe geheel anders zit de vork in den steel, als men hetgeen ik tus- schen haakjes plaats telkens overslaat Ondertusschen zal manlief zich niet weinig in zijn schik hebben bevonden bij het lezen van zoo'n brief, niet ver moedend dat het een brief was, die eigenlijk tusschen de regels moest worden gelezen. Wie ook in zijn schik was, dat was een boer die vorige week te Haarlem op het Houtplein liep. Naast hem ging een hond. Uit de Grootc IIou 1st raat snorde een auto langs den boer, doch overreed den hond. De auto stopte en dc boer schold den mijnheer erin voor dierenmoordenaar en maakte zoo'n misbaar, dat het publiek toeliep. De mijnheer in de auto tastte in den zak, gaf den boer een tientje, zei: houd nou je grooten mond maar, en reed weg. De boer bekeek deu gouden Willem en zich tot het publiek wendend zei hij: nou mocht ik toch eens weten van wien die hond is? Die nieuwsgierigheid van ons boerije is te begrijpen. Maar ondertusschen had hij 10 pop met zijn vloeken en razen verdiend. Zoo zie je dat je nog wel eens gemakkelijk aan iets kunt komen. Dat bleek trouwens dezer dagen ook te Zeist. In de laan van Beek en Koyen aldaar waren een paar jongens aan het fietsen. Een circa 20-jarig jongmensch stond er naar te kijken en maakte vervolgens een praatje met de jongens, aan wie hij vertelde van zijn vaardigheid in het wielrijden en het uitvoeren van kunstjes op een rijwiel, waarmede hij reeds veel medailles gewonnen had. Hij zou nu de kunsten eens vertoonen op de fietsen van de jongens. Eerst zat hij niet gemakkelijk doch op de andere fiets, een nieuwe machine, ging het beter, zoo goed zelfs, dat inijnhe weldra uit het gezicht verdween en tot heden niet terugkwam. Een mooie kunst voorwaar, maar toch zeker een, waarop de jongens niet het minst gerekend hadden. Jagen heeft aanleiding gegeven tot ver ijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft geen reden tot ongerustheid. Dl-. Koessingh. Arts Pot. Uit Apeldoorn wordt nog gemeld: Na de ongesteldheid van II. M. de Koningin en het gevolg daarvan, was Z. IC II. Prins Hendrik ten prooi aan een hevige gemoedsbeweging. Hij weende herhaaldelijk. Dr. Laurillard, tijdelijk te Apeldoorn, werd ten paleize ontboden en kalmeerde den.Prins. De stemming in het Paleis is gedrukt. Kenuisgeviiig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis, dat het Archief der gemeente van 24 Juli tot den 5 Augustus a.s. voor hel publiek ge sloten zal zijn, Amersfoort, den 23 Juli 19G6. Burgemeestei-en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, 1. s. Kintl-cxaiucn H. R. S. Zaterdag zijn van de II. B. School alhier geslaagd: G. M. Ballintijn, D. Boodt, C. J. van Burken, W. van Hoorn, M. A. J. M. Jacobs, P. Post, A. Rinsma en D. v. d. Zco. Men seint uit Apeldoorn aan de N. R. Ct.: 11. 11. de Koniugin is giste ren plotseling ongesteld ge worden. llr. Roessingli is op het Loo en heden komt H. II. de Koningin-Hoeder per auto. Men seint uit den Haag aan dat blad: Het leedwezen verneemt men, dat lieden bekend zal worden het telenrstellendc feit, dat de blijde hoop, waarin II. H. de Koningin, Vorstenhuis en Volk verkeerdeu, niet verwezenlijkt zal worden. Ue Redactie van de N. R. Ct. teekent hierbij aan: Er ging een gerucht, sedert weken, maanden. Een echo van wedergekeerde verwachting voor ons jonge Koninklijk Echtpaar. Ilieschheidshalve zwegen wij, overtuigd, dat Hare Majesteit, zoodra liet voegzaam wezen kon, dit bericht, vol bcteekenis voor Oranje en Neder land beiden, aan haar volk zou mede- deelen. Voelde, begreep niet iedereen, dat hier meer dan ooit voorzichtige bescheidenheid werd geboden? Wel kregen de geruchten kort geleden een vastcren vorm. Tóen Hare Majesteit, medelevend met al wat de geesten en de harten des volks bezig houdt, geen deel zou nemen aan de tot eon natio naal feest geworden viering van Rem brandt's geboorte, ja, toen hoopte men werkelijk, dat het nationale bewustzijn, door en in die herdenking van Hol land's ouden roem verlevendigd, meer verblijd nog dan verrast, maar dan ook inderdaad op het schoonst en vreugde volst verblijd zou worden met de tijding cener toekomst voor het Vorstenhuis. Het heeft niet zoo mogen zijn. Droef heid zal er zijn op het Loo droefheid is er onder het volk, want de „blijde hope" der Koningin was niet minder een verwachting vol verheugenis voor heel de natie. Maar gelijk bij reeds zoo menige beproeving, welke Oranje en Nederland samen hebben doorleefd, voelt het volk, nóg meer dan in gewone tijden, zich thans met zijn Vorstenhuis vast ver bonden. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat het volgende Bulletin Eene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige Bij de examens, uitgeschreven dooi de Toonkunstenaarsvereeniging slaagden Zaterdag: a. voor piano 1. o. mej. A. C. Busquet; b. voor koorgezang mej. S.H, M. Schwenimer. Naar het A. D. verneemt bestaat het voornemen om binnen kort het aantal brievenbussen in de stad met 12 stuks te vermeerderen Wanneer het voorstel van den directeur van het post en tele graafkantoor door den directeur-generaal wordt goedgekeurd, zal een besteller worden aangewezen om dc bussen vijf maal per dag te ledigen. Een rijwiel zal dan te zijner beschikking worden gesteld. Een maatregel die, in verband niet de uitbreiding van de gemeente, alleszins verdient te worden toegejuicht! Dc kapitein-paardenarts L. J. van Rhijn, van het le regiment huzaren, wordt op 8 Aug. gedetacheerd bij het korps rijdende artillerie, dat aan de cavaleriemanoeuvres in Noord-Brabant zal deelnemen. De le luitenant C. S. Sixma baron van Heemstra, van bet 4c regiment huzaren te Deventer, zal op 1 Nov. a.s. worden overgeplaatst bij het escadror: ordonnansen, ter vervanging van den len luitenant G. J. Maris, die overgaat naar het 2e regiment (Yenlo of Roer mond). De 2e luitenant-ingenieur van den staf der genie alhier is bevorderd tot le luitenant. De off. van gez. 2e kl. dr. P. A. Voerman, thans gedetacheerd op de for ten nabij Gorinchem, wordt gedurende de cavalerie-manoeuvres gedetacheerd bij het 4e regiment huzaren, in garnizoen te Deventer. De agent van politie le klasse E. Leydekkcr hoeft ontslag cn toekennin: van pensioen gevraagd. De heer W. N. G'oenen Jr. is geslaagd voor het le gedeelte van het notarieel Het tweede toelatings-examcn voor hot gymnasium zal plaats hebben op 3 cn 4 September a.s. Door de H. IJ. S. M. is Maandag aan besteed het maken van een olieloods, brandstoffenbergplaats en andere werken op het terrein van de wagenwerkplaats. Raming f 6800. Ingekomen 8 biljetten laagste inschrijver de heer J. van Har pen alhier. Ten einde de cavalerie-mauoeuvres iu de omstreken van Amersfoort bij to wonen kwam Maandagmorgen alhier aap de geucraal-majoor 11. A. Smeding, inspecteur der cavalerie vergezeld van zijn adjudant den ritmeester J. M. Benteyn. Het le escadron van het 1 e regiment huzaren uit Amsterdam, wordt Vrijdag a.s. alhier gedetacheerd tot het houden van vooroefeningen in verband met de in Augustus te houden Cavalerie-manoeu- vres in Noord-Brabant. Bij dit escadron zijn ingedeeld: rit meester W. J. Tilanus, le luitenants R. F. C. baron Bentinck cn H. A. M. Sassen en de 2e luit. R. Wilson. Bij hel Zondag te Nijmegen gehouden concours hippique, werden o. m. de vol- ende prijzen behaald: a. Concours bestgaande rijpaard voor officieren en heerrijdere, 15 deelnemers, le pr. Ie luit. A. 11. \Y. van Blijcn- burgh van de rijschool alhier, mot Master William." b. Concours jachtpaarden voor offi cieren, leden der militaire sportverceni- ging, die in 19(13, 1904, 1905 en ^906 geen eersten of tweedon prijzen hebben behaald bij een spriiig-concoms, op paarden, die gedurende minstens 6 weken bona lide bun eigendom zijn; 2e pr. le luit. A. Diemont, van het escadron ordonnansen, met Madeleine Eorestier. c. Idem. 4e prijs le luit. P. H. B Becrnink van de rijschool, mot Sphinx. Bcstuursprijs le luit A. Diemont met Madeleine Eorestier. Door den vader van den krankzinnige, alhier gearresteerd, is bij den officier van justitie wegens die arrestatie een klacht ingediend. Volgens den vader zou door de politie tegen den zinneloozc geweld zijn gebruikt. De klager zegt dat zijn 7.0011 door meisjes werd gesard. Tot ouderwijzer aan dc It. K. jongens school alhier, is benoemd de lieer L. F. Timmer te Nijkerk, terwijl de heer N. R. Luiken onderwijzer aan die school in gelijke functie is benoemd te Zutphcn. In het Militair hospitaal alhier is ccn postduif komen aanvliegen, aan een der pootjes gemerkt: Z 549. Maandag zijn de miliciens der infante rie der lichting 1899 voor herhalings oefeningen onder de wapenen gekomen. Naar De Eembode bericht i6 door de „Yercening De Eembode" aangekocht het perceel aan de Langegracht, waarin vroeger de Fröbelschool werd gehouden om daarin een drukkerij op te richten. Wanneer dc zaak gereed is zal het bureau de „Eembode" aldaar gevestigd worden. De Maatschappij tot opvoeding van wcezen in het huisgezin houdt haar jaarvergadering op Woensdag S Augustus 1906, 's namiddags een uur, in het ge bouw „Eensgezindheid", te Amsterdam. Onder de punten ter bcliandelin komen o.m. voor: Jaarverslag over 1905. Rekening en verantwoording over 1905. Verslag van de commissie bedoeld in art. 15, 2de lid der statuten. Verkiezing van bestuursleden. Aan dc beurt van altreden zijn do heeren D. H. Idsinga en F. Kenninck, beiden herkiesbaar. Hecht de vergadering hare goed keuring aan uitbreiding van het aantal bestuursleden tot tien, dan moeten nóg twee plaatsen vervuld worden in het bestuur. Programma der muziekuitvoering Don derdagavond te half acht op het terras van „Amicitia" te geven door de muziek van het 4e regiment huzaren, directeur dc lieer H. A. Maas: 1. Hercules-marscU Fucik. 2. Ouverture zurOper „Joseph in Egypten"Méhul. 3. Valse de l'opi-1-a-comiquo „Les cloches de Comeville" Planquette. 4. Introduction et polonaise pour Basse solo avec quatre cylindres Demersseimm-Speek. Ti. Fantaisiede l'opéra „Faiist" Gounod. 6. Concert ouverture Ri-hard Hol. 7. CharivariPusch. 8. L'inauguration, gavotteYau Aaken. 9. Fantaisie uit dejapausehe operette „The Geisha" Jones. 10 La Kraquette, marche Clerice-Maas. moet uitkiezen zonder in de penarie te dien, ondervond Zaterdagavond tegen alf elf eon wielrijder, die zoo aango- ■okken werd door liet frische nat onzer grachten, dat hij pardoes de Langegracht bij de Ellcboogskerk inreed. Blijkens zijn geroep viel het hem echter niet mee, waarom aanstonds toegeschoten roorbijgangers maar pogingen in liet \crk stelden hem er weer uit to halen. Erg gemakkelijk ging dit echter niet en liet kostte heel wat moeite eer fietser en karretje tegen den sicilcn kademuur weer op liet droge waren getrokken. Iu de zitting dor arrondissements rechtbank van Utrecht van Donderdag 19 Juli 1906, werd o.a. de volgende uitspraak gedaan: E. W., 25 jaar, arbeider alhier, bckl. van verduistering van een rijwiel ten nadccle van M. J., veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Het wordt in Amersfoort zoo zoetjes aan gevaarlijk. In een kort tijdsverloop toch zijn reeds vier personen in bewaring gesteld bij wie zich verschijnselen van krankzinnigheid voordoden. Zoo is Zater dag er weer een naar liet bureau van politie gebracht, alwaar hij tijdelijk ver blijf houdt. Dat het in deze dagen uitstekend is con bad te nemen zal zeker niemand tegenspreken. Dat men dit evenwel niet op elk uur van den dag moet doen en ook geen ongeschikte plaats daarvoor 3N2e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 23 en 24 Juli 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. 2709 2726 2736 3356 9877 10308 10312 10351 10365 10377 14481 14900 14961 14900 16090 10092 10098 16110 10517 17992 17996 18605 18633 18650 Te zamen 24 prijzen. Voor dc bewijzen van belangstel ling bij zijn 25-jarige ambtsvervulling, DGiuigt, ook nauicus vrouw en kinderen, hartelijk <lank J. VAN WINTERSWIJK, Hoofdbesteller P. T. Amersfoort, 24 Juli 1906. 'In het GENEESKUNDIG GESTICHT voor KRANKZINNIGEN te UTRECHT kunnen fatsoenlijke Meisjes worden op geleid tot Vereiscliten zijndat men den leeftijd heeft bereikt van 19 jaar, een goede gezondheid geniet en voldoende lager onderwijs heeft gehad, flct traktement bedraagt I'IOO. in het eerste, i*150, in het tweede en I'200 in het derde jaar, met f25 waschgeld por jaar. Kost, inwoning, verpleging en onderwijs zijn vrij. Sollicitaties (e richten aan den GE NEESHEER-DIRECTEUR, die gaarne meer do re inlichtingen verschaft. KAMPSTRAAT 56. FRIEDKIfH NIETZSCHE Eene Bloemlezing- uit zijne werken door G. H. PRIEM. OOItUEEE DER PERS: „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." Het Vaderland. „Met zorg cu goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Idcëen hier een bloemlezing aan de NcdcrlaiuLche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen vld dag. „Wij moeten deu heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Èuropccsch Auteur." Nieuws vld Dag. „Het komt ons voor dat dc heer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaaid en ze met liefde vertaald heeft in oen taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den hoer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d Idees, choisics avec discerncment et intelligemment traduites, c'cst bien, cela peut déja favic cornaitrc uu peu ce penseur hardi qui fut plus grand poète que philosophe." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3