No. 61. Woensdag i Augustus 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Het wedden op de Courses.*) FEUILLETON^ Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdag;» en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Onlangs ontvingen we van de Neder- landsche Harddraverij-en Renvereeniging een schrijven, waarin werd medegedeeld, „dat voortaan geen officieele opgaven over de uitbetalingen bij de verschillende totalisators worden verstrekt. De redenen, die hiertoe geleid hebben, zijn, dat in verschillende plaatsen zoogenaamde totalisator-bureaux gevestigd zijn, die aan personen, welke geheel buiten de renbaan staan, gelegenheid geven pari's te sluiten. Dit nu is ongewenscht, daar deze pari's beperkt moeten blijven tot de bezoekers der renbaan. In het buitenland zijn dan ook al zulke bureaux strafrechterlijk vervolgd." In verband hiermede verzocht de Ned. H.- en Renv. ons, haar te willen steunen, door het niet meer opnemen van de uitbetalingen en daarom zijn in onze jongste verslagen de uitbetalingen dier totalisators ook weggebleven. Voor den leek op het gebied der rensport, een sport, die zoo bij uitstek edel kon zijn als hot wedden niet was uitgevonden, zal dit bericht hoogst waarschijnlijk van niet meer beteekenis zijn, dan wanneer gemeld werd, dat voortaan de programma's met rooden inkt gedrukt zullen worden. Maar voor lien, die het weinig aanlokkelijk spel der pari's meer van nabij gevolgd heb ben, is deze tijding voldoende om heel dien betreurenswaardigen uitwas, die helaas juist de sport heeft uitgekozen om er op voort te woekeren, weer eens in hun gedachten te brengen. Het is niet de eerste maal, dat wij over sport en wedden schrijven, in de hoop iets bij te dragen tot vestiging van de overtuiging, dat met alle kracht deze beide zoo volmaakt vijandige liefhebbe rijen uit elkaar'8 nabijheid gehouden Overgenomen uit Het Handelsblad. Goede aandriften beteekenen niets, indien tij niet worden omgezet in goede handelingen. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 58.) „Nu een ander," zeide Gigi toen 't sprookje uit was. Intusschen hadden Morlino en zijne vrouw zich in hunne hoekjes neergezet. Merlino eu Gomez hadden hunne Couranten opgenomen en Nita en Mademoiselle de Caisne sliepen of veinsden te slapen; van den vreemdeling had Carlo nauwelijks notitie genomen en 't zou hem ook volmaakt koud hebben gelaten als hij had geweten, dat deze met evenveel aandacht naar 't sprookje had geluisterd als 't kind. „Wat zal 't zijn. De schaapherder, die de koningsdochter aan 't lachen maakte vroeg Carlo. „Neen," zeide Gigi. „Ik ben zoo moeten worden. En, helaas, zal het zeker niet de laatste maal zijn. Want het wedden uitroeien is gelijk aan het vullen van een reuzengroot Danaïdenvat; en is er heerlijker gelegenheid tot wedden dan juist op de wedstrijden, die de sporten met zich brengen? Het merkwaardigst van dit ongelukkig huwelijk is zeker, dat met de jaren „wedden" heer des huizes is geworden, en de duiten binnen brengt, terwijl maipa „sport" versuft is tot geduldige moede- looze, onderworpen huismoeder, die alleen nog waardig gekeurd wordt om Zondagsmiddags aan pa's arm mooi op gedirkt in 't zonnetje te wandelen. En het mooiste voorbeeld van die wanverhouding levert op het oogenblik, ook in ons land, de paardensport op. Men zou het wedden in de paarden sport in vier soorten kunnen verdeeleu het wedden onderling, het wedden bij den totalisator, het wedden buiten de baan bij de in het boven aangehaald rond schrijven bedoelde totalisator-bureaux, en last not least het wedden bij den bookmaker. Wat onder „wedden onderling" ver staan moet worden zal ieder begrijpen. Dat is het mondeling onder vrienden opzetten van een bepaald bedrag, gering meestal, omdat men ongaarne onmiddel lijk zijn bekenden gevoelig wilbenadeelcn, en bevoordeelcn misschien evenmin. Maar dergelijks gemoedsbezwaren ver dwijnen volkomen bij de middellijke bcvoor- of benadeeling die het gevolg is van hot wedden bij den totalisator op de banen. Dan gaan winst en verlies op in de massa. Bovendien heeft men daar deze totalisator oen instelling is van de besturen der banen de zekerheid dat de berekening der uit betalingen strikt eerlijk is. En de Ver eeniging strijkt 10 van alle winsten op ten eigen nutte. In Frankrijk heeft men het beter in gezien en de winst, die op deze en moe, ik wilde wel eens wat over II Cristo hooren." „Welke geschiedenis zal ik je dan vertellen?" „Een nieuwe", zeide 't kind. „Ik ben zoo moe zoo erg moe." „Nu dan, eens op een keer," zoo begon Carlo, die in 't geheel niet in staat was om 't gewijde met 't alledaag- sehe te vermengen, „eens op een keer was II Cristo heel moe, hij had van stad tot stad getrokken en als hij in een stad was, had hij noöit rust, want natuurlijk wilde iedereen hem spreken en den ganschen dag kwamen en gingen zij om hem raad en hulp te vragen, zoodat hij geeu tijd had om te eten." „Dat is juist als gij, Zio Caro," viel Gigi hier in de rede. „En nu was hij behalve moe ook erg bedroefd, want ge moet weten, er woonde in dat land een booze koning en die had een van U Cristo's goede vrienden, met wien hij als kleine jongen placht te spelen, gevangen genomen en opgesloten in een groot, donker kasteel, aan den oever van een meer cn toen hij hem daar langen tijd had opgesloten gehou den, zond hij op een avond soldaten om den goeden man te onthoofden. Toen nu II Cristo hoorde, dat zijn vriend dood was, kunt ge denken hoe bedroefd hij was en hoe gaarne hij een poosje alleen was buiten 't gewoel der stad, en hij wist, dat zijne volgelingen ook andere wijze op de renbaan verkregen wordt, bestemd voor een tweeledig doel, tot steun der behoeftigen en tot ver betering van het paardenras. In ons land verdwijnen die kolossale sommen in de beurzen van weinigen. Het wedden bij den officeelen totali sator, officieel omdat die geworden is tot een noodzakelijk kwaad, waarvan het financieel bestaan onzer renbanen geheel afhankelijk is, kan natuurlijk alleen ge schieden door den bezoeker der wed strijden, die dus reeds een vrij groot bedrag als toegangsgeld tot het terrein gestort heeft. (Volgens vrij nauwkeurige berekening zal de bezoeker van al onze courses per jaar plm. f 400 aan entree gelden moeten uitgeven, waarbij nog komen de dikwijls belangrijke reiskosten). Maar ook voor lien, die tijd noch mid delen hebben om persoonlijk op de courses aanwezig te zijn, heeft de gok-dacmon, sluw als altijd, een mid deltje bedacht. En het is juist tegen dat middel dat de Ned. Hardd.- en Renv. thans den strijd aanvangt. Koffichuishouderf en dei-gelijken,kleine ondernemers, die nog wol een winstje uit minder loffelijken handel gebruiken kunnen, zijn op het denkbeeld gekomen, plaatselijke „Totalisator-bureaux op te richten, waar de niet bezoekers, die toch wedden willen hun gelden storten kunnen. Na afloop van de courses wordt hun dan, volgens de officieele totalisator-opgaaf in de bladen, met aftrek van een paar dubbeltjes commissie loon, dezelfde winst uitbetaald als op de renbanen en de wedder loopt de hooge entreé-gelden en reiskosten vrij, de baan daarentegen mist belangrijke inkomsten. Want meent maar niet, dat meer dan één op de honderd bezoekers der courses werkelijk in de paardensport belang stelt, om die sport alleen. En ten slotte maakt het voor hen weinig verschil of zij wel dan □iet die vlugge viervoeters zien voorbij draven, indien zij slechts hun kansen wagen kunnen, hun inkomsten op zoo moe waren, want zij hadden lang rond gereisd en moeiclijk werk verricht." Meent ge, dat ze bij zijn troep be hoorden vroeg Gigi. „Dat juist niet, maar zij reisden met hem, zij waren 't, die beproefden alles te doen, wat hij zeide. En nu juist hadden zij allen gewerkt, wat veel moeielijker was, dan met II Cristo." „Reisden zij toen ook in zulke stoffige wagens als deze?" vroeg Gigi. „Neon die waren er toen niet, waar schijnlijk liepen zij en 't was er zoo heet als in een oven en do zon brandde op hunne hoofden cn er waren dichte stofwolken en toen zij in de stad terug kwamen, waren zij zeer vermoeid. Toen zag II Cristo hoe 't met hen was en hij zeide: „Kom mede uit de stad, weg van do drukte en 't leven, kom mede naar 't land en laat ons daar uitrusten." „Zij waren zeer verheugd en hij voerde ze in een schip naar een rustige lande lijke plaats. „Ik denk dat 't op Salem geleek," zeide Gigi sotto voce. „Maar toen ze er kwamen» wat deuk ge wel dat er gebeurd was, de mensehen uit de stad waren er eer gekomen, dan zij, langs een kortoren weg en er was een menigte, die op hen wachtte, dat hadt ge eens moeten zien." „Dan kreeg de troep toch geen vrije dag." „Ja zeker, want U Cristo deed al weinig inspannende wijze kunnen ver meerderen. Zeer begrijpelijk is liet, dat de ren banen tegen deze „onderkruipers", die toch werkelijk niet de meest afkeurens waardige zijn, thans den strijd hebben aangebonden. Die plaatselijke bureautjes maken gebruik van hun officieele ge gevens, en houden tegelijkertijd hot publiek, dat de baanbesturen juist door den totalisator lokken moeten, van de courses verwijderd. Maar duidelijk blijkt daaruit, tevens, dat het rondschrijven der Ned. H. en R. V., waarin de oppervlakkige lczor wellicht een bescherming van het publiek tegen oneerlijke practijkcn vinden zal, uitsluitend ten doel heeft het weddend publiek weer te noodzaken, naar de renbaan te komen. Want indien deze machtige vereeniging in de rensport werkelijk het publiek in bescherming wilde nemen, dan moest zij optreden tegen een geheel andere klasse van sport-parasieten, tienmaal ge vaarlijker, verderfelijker dan de totali sators: en wel tegen de bookmakers „Men" wedt bij de bookmakers. Wie bij den totalisator, den gecontro leerden totalisator der renbanen, wedt, is niet meer dan een minachtend lachje waard. Men" waagt zich niet aan dergelijke klcin-bedrag wedderijtjes. „Men" wedt bij de bookmakers, en dan liefst zoo grof mogelijk. De bookmaker staat buiten de baan- contróle; hij stort alleen een bedrag van f 50 per keer, waarvoor hij op de ter reinen geduld wordt, en slaat dan zijn slag, zonder missen. Hij is de man, die de wedders aan een touwtje heeft. Hij geeft lage „cótes" d.w.z. hij verandert de verhouding dor uitbetalingen tot eigen voordeel en dus niet overeenkomstig de. eerlijke kans berekening. Hij werkt met handige trucs en ziet niet op tegen het bedriegen van 't werk alleen en zij rusten en luister den naar hem." „Ik deuk, dat zij dat prettiger von den, dan in de zon te wandelen," zeide Gigi peinzend. „Wel, weet ge, zio, ik rust zelfs uit als ik naar u luister in in deze coupé en zij hadden 't veld en II Cristo om naar te luisteren. Denk ge, dat II Cristo ook goed zou zijn geweest voor vermoeide mensohen van 0116 be- loep „Wel natuurlijk," zeide Carlo glim lachend. „Ik wenschte wel, dat hij ons naar een landstadje bracht. Ge ziet er ook vermoeid uit." „Dat zal hij ook, als wc 't werkelijk noodig hebben." „Trok II Cristo ook zoo rond als wij en had hij ook wel eens morsige hotels en harde bedden?" „Dikwijls in 't geheel geen bed. Hij zeide 'teens, doch niet morrend, want hij morde, nooit." „Wij wel, niet waar? Als ze erg slecht zijn." „Ja, doch hij bezag 't van de beste kant en dacht eerst aan een ander voor hij aan zich zeiven dacht, zoo ook nu, want hoewel moede eu bedroefd, dacht hij eerst aan zijne volgelingen en liet ze rusten en sprak een tijd lang met de menigte en genas hen, die ziek waren en leerde hen hoe zij goed moesten leven en voor hij zo naai huis weinig geroutineerde wedders. Hij weet oogenblikkelijkc stemmingen te wekken, om er zijn voordeel mee te doen. En tegen hem kan men bij het baanbestuur niet in beroep komen. Tot welke fraaie toestanden dit leiden kan blijkt wel hot duidelijkst te Woest- duin, waar inon de z.g. „Kamer van „Woestduin" heeft opgericht, en waarvan alle bookmakers lid moeten zijn. Terwijl vroeger het publiek bij de besturen dei- banen veilig was, moet men thans beta lend lid van deze „Kamer" zijn om togen de uitbetalingen vau den bookmaker in beroep te kunnen komen. Men moet dus zijn recht koopen! De bookmaker weet allerlei afwijkingen ten eigen bate te verzinnen. Zoo betaalt hij slechts twee winnende paarden uit, terwijl de totalisator er drie moet uit betalen, althans wanneer er meer dan 7 paarden meeloopen. Omdat hij ge heel buiten toezicht staat zal hij, wanneer de kans schoon is, trachten den armen jockey of den eigenaar van het paard, waarop het zwaarst gespeeld wordt, om te koopen teneinde den uitslag tot eigen voordeel te veranderen Men moet het zelf gezien hebben, om te kunnen gelooven, hoe groot de invloed dezer bookmakers is. Dat verkeert met de aristocraten uit den lande alsof de kennismaking van uit de prille jeugd al dateert. De bookmaker, uit de heffe des volks voortgekomen, is op de courses de „vriend" van den adellijken wedder, die mannen van zijn slag in andere gevallen zelfs geen blik zou waardig keuren. Maar het geld is machtig en de schulden drukken zwaar. Want meent niet. dat de bookmaker uitslui tend d contant werkt! Een enkele blik van verstandhouding, een nauwelijks merkbare beweging van do hand is voor het sluiten der weddenschap vol doende. De bookmaker kent zijn klantjes, dat komt alles later wel terecht! Ongelooflijke sommen worden door deze sport-parasieten met hun betrcurens- zond, gaf hij ze eerst overvloedig te eten." „Ik geloof, dat ik ook nog al honger heb. Mag ik een bruine hond hebben?" vroeg Gigi. „Een bruine hond bleek een soort biscuitje te zijn en toen dat verdwenen was, had Gigi slaap gekregen." Gomez ging bij 't volgende station in een rookcoupé zitten en Carlo, zijn plaats innemend, maakte 't zich gemak kelijk in 't hoekje en stelde Gigi voor een slaapje te gaan maken. Mr. Britton was blij, dat hij nu ge legenheid had om zijne gelaatstrekkeu op zijn gemak te bestudceren cn be proefde er een gelijkenis in te vinden mot Carlo Donati toen hij deze dc laatste maal ontmoette. Hij zag een sterke gelijkenis en toch ook weer een groot verschil, daar deze Signor Valentino, zooals hij meende dat de naam was, een trek vol geestkracht op 't gelaat had, die Carlo Donati had gemist. 't "Was moeielijk om dat gelaat te beschrijven, de lijnen van de wangen en de kin waren prachtig, de donkere knevel was zoo dun, dat zij de fijn besneden lippen niet verborg, het voor hoofd was boven de wenkbrauwen sterk ontwikkeld, de ooren waren klein en tegen 't hoofd gedrukt terwijl het dikke donkere haar en dc diepe donker oogen hem reeds als een Italiaan zouden heb-

De Eemlander | 1906 | | pagina 1