Gez. Van Goor, Verpleegster. DAMES-HANDWERKEN. Advertentiën. GROOTE KEUZE Langestraat 75. Gymnasium te Amersfoort. Dr. H. W.Schreuder AFWEZIG. Perry's, Perfect, Ammonia. A. VAN DE WEG, Langastraat 23. Kioese den briet van den heer N. van Veen voor. De Voorzitter. Met groot leed wezen heb ik kennisgenomen van dit verzoek. De wijze, waarop de heer van Veen zijn roeping heeft begrepen en zjjne taak heeft vervuld, is boven allen lof verheven. Hij verdient zeker den dank van den Raad en van velen in de ge meente. Ik stel dan ook voor het ont slag ingaande 3 Nov. eervol en onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten aan de gemeente be wezen, te verleenen. (TeekeneD van instemming.) 2. Verzoek van N. M. Heilijgcrs om eervol onslag als onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Pun- tcnburgerlaan (met adviezen). Eervol verleend met ingang van 1 Oct. a.s. 3. Verzoek van dr. AV. van Schothorst om eervol ontslag alsleeraar aan het Gym nasium en de Hoogere Burgeschool (met adviezen). Eervol verleend met ingang van 1 Sept. a.s. 4 Voorstel tot benoeming van een leeraar in de Nederlandsche Taal en de Geschiedenis aan het Gymnasium en 'Ie Hoogere Burgerschool (met adviezen). De Voorzitter wijst de lieeren Weth. Celosse en Van Esveld als stem bureau aan en deelt mede, dat de heer Stokvis benoemd is te Arnhem, maai bij eventueele benoeming alhier, deze aanneemt. De heer Z. Stokvisch wordt benoemd met 14 stemmen tegen 1 op den lieer B. H. Petri. 5. Voorstel tot benoeming van een buitengewoon (vast) leerares in de Gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter. Ik zou voor willen stellen, de benoeming nog eens voor een jaar te doen. Zoo als de toestand nu is weet de Baad er nog weinig af, onze bevinding staat nog niet vast en daarom zou ik liever eerst volgend jaar tot een vaste benoeming over willen gaan. Dan kunnen B. en AV. een rapport overleggen, wat de resultaten zijn, en hoeveel meisje aan de lessen deelnemen. Hiertegen kan geen bezwaar bestaan, het tractement blijft toch hetzelfde en mejuffr. van de Schroeff woont hier en zal dus niet licht vertrekken. De Voorzitter. B. en AV. zijn geneigd tot een vaste benoeming over ie gaan, omdat het niet te voorzien is dat het aantal meisjes zoo zal dalen, dat de leerares overbodig wordt. De heer Celosse. Ik kan den heer Gerritsen meedeelen, dat het ouderwijs van mej. v. d. Schroeff zeer gewaardeerd jwordt, zoodat er alle aan leiding bestaat tot een vaste benoeming over te gaan. De meisjes nemen bijna allen deel en dit zal vooreerst wel zoo blijven. De heer Gerritsen. Ik weusch er even op te wijzen, dat het bij mij in 't geheel niet de kwestie is of het onderwijs van mej, v. d. Schroeff ge waardeerd wordt. Daar spreek ik niet over maar op het oogenblik weten we niet of het onderwijs voldoende resultaten levert. De heer Plomp. Kan hier eigen lijk wol sprake zijn van waardeering? Gymnastiek is toch een verplicht leer vak en de leerlingen moeten er dus aan deelnemen. De hee r Vis s e r. In de vergade ring van B. en \V. heb ik hetzelfde idee geopperd als de heer Gerritsen. Ook ik meende dat het aantal meisjes bijv. zeer goed kan verminderen, maar ten slotte heb ik er mij bij neergelegd. Nu evenwel een voorstel in dien geest komt, wensch ik het gaarne te steunen. De heer v. Esveld. Mag ik voor mij eens eenige inlichtingen vragen? Oorspronkelijk meende ik uit het gespro kene van den heer Gerritsen te mogen opmaken dat hij over dat onderwijs niet tevreden was. Dit blijkt evenwel niet het geval. Maar dan ben ik het ook volkomen eens mot den heer Plomp, dat er geen sprake kan zijn van meerdere of mindere waardeering, aangezien het een verplicht leervak is. Was het onder wijs niet geheel goed, dat zou dan aan leiding kunnen geven tot een tijdelijke benoeming. De Voorzitter. Er schijnt een misverstand te bestaan. Men moet wel onderscheiden tusschen dit onderwijs aan jongens en meisjes. Op verzoek der ouders zijn we er toe overgegaan een onderwijzeres aan te stellen. De heer Gerritsen. Ik wensch nog even op te merken, dat men het nog lang niet eens is over het groote nut der gymnastiek voor meisjes op dien leeftijd. Ook daarom lijkt het mij beter nog een jaar met een vaste benoeming te wachten. De heer Celosse Er komt wel degelijk waardeering bij te pas, n.l. van de zijde der ouders en die stellen dat onderwijs bijzonder op prijs. Hierna brengt de Voorzitter in stem ming het voorstel Gerritsen, dat wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Voor het voorstel Gerritsen stemden: de heeren Hamers, Van Duinen, Mr. Ileyligers, Van Esveld, Gerritsen, Van Kalken, Tromp van Holst, Jorissen, Weth. Visser en Vels-Heyn. Waarna Mej. J. C. van der Schroeff met algemeene stemmen wordt benoemd tot 1 Sopt. '07. 6. Voorstel tot benoeming van een buitengewoon (vast) leeraar in de Staats wetenschappen aan de Hoogere Burger school (met adviezen). Dr. E. J. Beumer wordt met alge meene stemmen benoemd. 7. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium eu de Hoogere Burger school (met adviezen). De heer II. Corver wordt benoemd met 14 stemmen tegen 1 op den hoer Neen. 8. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymnasium (met adviezen). Dr. A. A. Pulle wordt met algemeene stemmen benoemd. 9. Voorstel tot benoeming van twee Regenten van het Burger Weeshuis (met advies). De voordracht voor de vacature Bolk bestaat uit de heeren W. II. E. Vrijdag, Johs. Knoppers en II. N. baron Schini- melpenninck van de Oye. Do heer Vrijdag wordt benoemd met 8 stemmen tegen 7 op den heer Knop pers. Weth. Celosse vraagt of het ook bekend is, waarom dr. Schreuder be dankte. De Voorzitter verzoekt den secretaris het schrijven van genoemden heer voor te lezen, waaruit blijkt, dat hij als geneesheer van het Weeshuis geen vrijheid vindt de benoeming aan te nemen. Weth. Celosse. Ik had dezen brief niet gezien, anders had ik mijn vraag niet gedaan. Dank u. Do voordracht voor de vacature Tromp van Holst bestaat uit de heerendr. F. A. F. Groneman, B. A. Siddré en J. W. C. Blown. De heer Siddré wordt benoemd met 8 stemmen togen 6 op dr. Groneman en 1 blanco. 10. Opgave van personen ter voor ziening in de op 1 Januari 1007 te ontstane vacatures, wegens periodieke aftreding, in het College van zetters van 's Rijks directe belastingen. Aan den Commissaris der Koningin dezer provincie zullen voor 3 vacatures worden voorgedragen: de heeren G. Prins, C. van der Zoo de Jong, I. Ter Schuur, A. Herschel Bz., II. C. van Dam en B. A. Siddré. 11. Verzoek van Regenten van het St. Jozeph-gestieht tot overname van veldkeien. De Voorzitter zegt, dat de heeren wel uit het voorstel gezien zullen hebben, dat er onder de leden van het D. Bestuur geen overeenstemming bestaat. Een der heeren wilde den gewonen prijs van 30 ets. por M2., het andere lid de helft van dien prijs en het derde lid wilde ze cadeau geven. We weten haast geen raad met de veldkeien te bergen. Ze kunnen wel gebruikt worden, voor het hardmaken van de grintwegen, maar do voorraad is te groot. Aan eene dergelijke inrichting vindt spreker, moeten wij ze cadeau geven. De heer Gerritsen. Ik zou me 't liefst scharen aan de zijde van het lid dat ze tegen de helft van de prijs wil geven. We moeten niets voor niets geven. Ik zou dan ook de stukken willen renvoyeeren maar B. en W. om de zaak verder af te doen tegen 15 ets per M2. De heer van Eek. Zijn er geen wegen waarvoor de veldkeien kunnen gebruikt worden? De Voorzitter. Jawel, maar er is al zoo'n groote hoeveelheid, dat we ze in de eerste jaren niet noodig zullen hebben. En daarbij komt nog, dat de massa steeds toeneemt, daar het te voor zien is, dat Koningstraat en andere straten ook binnenkort met andere keien zullen bestraat worden. De heer Jorissen. Ik zou ze gratis willen geven evenals de Voorzitter, omdat het voor eene liefdadige instel ling is, waaraan de gemeente veel ver plicht is. De gemeente heeft nu een gelegenheid om iets aan te bieden en mag die niet voorbij laten gaan. De heer Celosse. Ik heb mij op het standpunt geplaatst, dat gemeente- eigendommen publiek moeten verkocht worden. Het belang van de gemeente eischt dat en dat moet bovendrijven. De li e e r H a m e r s. Die veldkeien zijn er veel te veel. Als we er dus af kunnen komen, dan moeten we dat doen en dan eischt dus het belang van de gemeente om ze voor de helft van den prijs te geven. De heer Visser. In het college van B. en W. was ik er oorspronkelijk voor ze tegen de helft van don prijs te geven. Na het gehoorde ben ik even wel van meening verandert en wensch ik ze gratis af te staan. Het St. Jozeph gesticht toch doet weer veel nut. Niemand kan dat beter bcoordeelen dan de leden van het Burgerlijk armbestuur. Wanneer we armlastigen hebben, in het St. Jozeph worden ze steeds opge nomen tegen een geringe som. Wie zijn bovendien altijd bereid de zieken te verplegen onverschillig van welke rich ting ze zijn? De zusters van St. Jozeph. Wie hebben zich gewaagd om in de barak te verplegen met gevaar voor eigen leven? De zusters van St. Jozeph. En waar we nu keien genoeg hebben moeten we ze aan zoo'n inrichting gratis afstaan. De heer Celosse. 11e heer Visser is wel veranderd; in het collegev an B. en W. was hij althans een heel andere meening toegedaan. Wat waardeering betreft voor het St. Jozeph gesticht daarin wensch ik voor den heer Visser niet onder te doen, al zeg ik dat zoo niet. Maar ik blijf van meening dat we die keien best noodig hebben. De h e e r v. K a 1 k e n. Wat zal eigen lijk bestraat worden. De heer Hamers. Laat de Secre taris even het adres voorlezen dan weet de heer van Kalken wat gevraagd wordt. De secretaris leest het adres voor waaruit blijkt dat de bestrating zal ge legd worden van den Lieudertschenweg naar een boerderij van het gesticht, een afstand van 300 M2, welke weg thans dos winters onbruikbaar is. De heer v. Kalken. Uit het adres blijkt dat ook andere personen zullen profiteeren van deze bestrating. Ik zou er dan ook voor zijn gratis de keien te verstrekken, niet alleen uit waardeering voor het gesticht, maar ook ten voor deele van andere menschen die van dien weg gebruik kunnen maken. AVaarna het voorstel Weth. Celosse om den prijs te bepalen op 30 ets. in stemming komt, hetwelk wordt verwor pen met 10 tegen 4 stemmen en 1 onthouding. Voor het voorstel Celosse stemden de heeren Rolandus Ilagedoorn Mr. Hcyli gers, van Eek en weth. Celosse. De beer Hamers onthield zich van mede stemmen, als zijnde belanghebbende. De heer Gerritsen trekt zijn voorstel in. Het voorstel om gratis afstand te doen wordt overgenomen door den heer Jorissen en aangenomen met 14 stemmen De heer Hamers onthield zich van medestemmen. 12. Voorstel tot toelating van een meisje tot het Gymnasium (met advies). Het advies luidt om de leerlinge C. T. de Ruiter de Wildt toetelaten tot het Gymnasium. Curatoren adviseeren toestemmend. Z. d. en z. h. st. besloten. 13. Voorstel van Burgemeester en AA'ethouders tot verlenging van het ver lof, verleend aan mej. M. C. van Olden (met adviezen). Z. d. en z. h. st. besloten met behoud van salaris en met machtiging tot voor ziening in het onderwijs. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing der 1ste klasse van de Hoogere Burgerschool (met adviezen.) De Voorzitter deelt mede, dat deze klasse mot 1 Sept. a.s. 66 leerlingen zal bevatten, waarom splitsing in 3 af- deelingcn wenschelijk is. Z. d. en z. h. st. besloten. 15. Voorstellen van Burgemeester en AVethouders tot nadere vastelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen voor onderwijzers bij het Lager onderwijs. De Jaarwedde van den heer G. F. Nijland verhoogd met f 50.en gebracht op f 1075.van mejuffr. J. M. de Bruijn verhoogd met f 50.en gebracht op f 1100.van den heer H. Gelder ver hoogd met f 50.e i gebracht op f950. Met ingang van 1 Juli de jaarwedde van den heer N. van Areen van f 1650 gebracht op f1700 van den heer J. van der Horst van f1650 op f 1700 van den heer A. A'een van f 1450 op f 1500 wegens het bereiken van den 28-jarigen leeftijd aan den heer AA'. C. Oosterman f 50 toegekend voor huishuur en de jaarwedde van den heer P. van den Ilooff Az. met f 100 verhoogd en vast gesteld op f 1300. Z. d. en z. h. st. besloten. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van eenige strafverordeningen, in verband met art. 51 der Woningwet. Z. d. en z. h. st. besloten. 17. Indiening uitbreidingsplan der Gemeente (met adviezen). Mr. Hey 1 i ge r s kan zich hiermede niet vereenigen. Spreker stelt dan ook voor om het uitbreidingsplan te laten wachten tot na de herziening der bouwverordening, daar men buiten nu maar raak bouwt en de grond, door zinkputten enz. reeds veront reinigd is. Het voorstel werd echter niet ondersteund en kon dus geen punt van beraadslaging uitmaken. Aan de discussie werd nog deelgenomen door AA'eth. Visser, de Voorzitter en den heer Van Duinen, die van meening was, dat het uitbreidingsplan nu gerust vastgesteld kon worden. AVaarna dit met algemeene stemmen werd vastgesteld. 18. Aanbieding Gemeentcrekening over 1905. De Voorzitter deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen. f596.627.80 de uitgaven 521.211.41 Batig saldo f 75.416.39 en wijst als commissie om rapport uittebrengen aan de Hoeren van Kalken, Rolandus Ilage doorn en van Esveld. 19 Voorstel van Burgemeester en AArethouders tot wijziging der Verorde- ning, betreffende de Straatpolitic. De Voorzitter, verzoekt den Secretaris het schrijven van Ged. staten, dat- juist ontvangen is, voor te lezen. Z. d. en Z. h. st. aldus besloten. Niemand moer het woord verlangende, sluit de Voorzitter omstreeks kwart over 3 do vergadering. Bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche Kerk Zondagmorgen te half elf hoopt voor te gaan Ds. G. J. Ilcering, predikant te Oude-Wetering. Eind-cxauien II. B. S. Van de vierde groep slaagden voor het eind examen Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus: J. J. Ph. Beer- nink, J. L. Bouseholte, C. F. A. de Bruyn, G. Grcidanus, J. Meulcnbelt, J. J. Pels Rijcken, A. C. Perk en D. N. Zijlstra allen leerlingen van de Hoogere Burger school hier. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, zal op Donderdag a.s. door de troepen van het garnizoen oen groote parade worden gehouden. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Aug. 1906 benoemd tot direteur van het post- en telegraafkantoor te Ammer- stol C. Boswinkel, thans Commies-titulair der posterijen en telegrafie. Donderdag zijn ze uitgeweest, S5 kin deren van de School in de Beekstraat. Ze hadden erwoken lang vooropgespaard. Bijna allen hadden ze 't tot een gulden gebracht. Dat was evenwel niet vol doende voor een reisje naar Artis etc. Maar gelukkig zijn er goede gevers in onze stad en deze hebben zich nu ook niet onbetuigd gelaten. Genoten hebben ze,, in den dierentiun, in de „elekctricke" trem op het IJ en in den speeltuin. Thuis waren ze niet naar bed te krij gen, zooveel w as er te vertellen bij hun terugkomst. Zoo'n dag is een heerlijk iets voor hen eu de aangename herinnering blijft hen 't gcheelc leven bij. Programma der muziekuitvoering, Donderdag 2 Augustus op het torras van „Auricitia" te geven dooi het Utrechtsch orkest, Directeur de heer II. Kuyper. 1. Volksliederen 2. Lo25moanniversaire, marsehBanilonck. 3. Ouverture „Die gol- dene Rose" A. Schubert. 4. Aufforderung zum TanzC. M. von Weber. 5. Fantaisie polkaVan Leeuwen. pour piccolo solo. 6. Fautaisie sur „Les Cloches do Corne- rille" 1Plauquette. 7. Maskarade-Marsch Petri. 8. Ouverture zur Oper „Rübozahl A. Richter. 9. Entre- Acte No. 2 aus dor Oper Donna Ca- ritcaMorcadante. 10. Fantaisie sur des mo llis de l'opéra „Mar tha" Von Flotow. 11. Frauenlust, Gavotte A. Czibulka. 12. Potpourri „La Fille du Régiment Donizetti. 13. Mein Traum, Walzer E. Waldteuft'el. 14. Finale. De majoor-intendant AV. P. van Leeu wen is door den minister van oorlog benoemd tot lid van de commissie tot keuring van levensmiddelen, ten behoeve van het leger, voor hot tijdvak van 15 November 190615 November 1907. Op 8 Aug. a.s. zullen het le en 4e escadron van het le reg. huzaren, onder bevel van majoor II. D. Twiss het garni zoen verlaten, om aan de cavalerie- manocuvres in Noord-Brabant deel to nemen. Op den eersten dag wordt gemarcheerd naar Gcldermalsem, den volgenden dag naar Udenhout, terwijl men zich op den 10 Aug. te Tilburg bij de overige troepen zal aansluiten, Een detachement van het escadron ordonnansen zal, onder bevel van den le luit. G. J. Maris, eveneens aan de manoeuvres deelnemen. Een gedeelte van de miliciens der lichting 1899, die bij het 5c regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn, zal reeds ALijdag a.s. met groot verlof huiswaarst koeren. De miliciens van deze lichting gaan op 1 Augustus 1907 bij de Landweer De heer A. Doorlag, klerk der Poste rijen en Telegrafie van de 2e klasse, wordt met ingang van 16 Augustus ver plaats van liet Post- en Telegraafkantoor hier naar AArindschotcn en hier vervangen door den klerk dier dienstvakken J. Zijlstra, uit AAinschoten. Bij Kon. besluit van 27 Juli is, niet ingang van 1 September, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burger school te Bergen op Zoom, A. J. A. Busquet, thans lste-luitenant der in fanterie op non-activiteit, aldaar. De kapitein J. C'. AA'agner, benoemd bij liet 5e reg. infanterie, komt te Amersfoort in garnizoen. Zaterdag slaagde voor het examen hoofdacte te Groningen de heer J. N. Luiken onderwijzer aan de R. K. school aan de Breedestraat alhier. Li het GENEESKUNDIG GESTICHT voor KRANKZINNIGEN te L'TREOHT kunnen fatsoenlijke Meisjes worden op geleid tot ^Vereiscliten zijn: dat men den leeftijd heeft bereikt van 19 jaar, een goede gezondheid geniet en voldoende lager onderwijs heeft gehad. Het traktement bedraagt f ÏOO, in het eerste, t'15t>, in het tweede en f200 in het der Je jaar, met 1'25 waschgcld per jaar. Kost, inwoning, verpleging cu onderwijs zijn vrij. Sollicitaties te richten aan den GE NEESHEER-DIRECTEUR, die gaaien meerdere inlichtingen verschaft. liet Tweede Toelatingsexamen zal gehouden worden MAANDAG en DINSDAG 3 cn 4 SEPT. des voorai. te 9 UUR. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 AUGs. bij den Rector J. II. IIIOLL, Ulr.weg 74. is van 2 tot 1» AUGUSTUS De P R A K T IJ K. wordt door de overige bnrger-genoesheeren waar ge» ATerkrijgbaar bij

De Eemlander | 1906 | | pagina 3