dankbetuiging" ideêen. Stadsnieuws. Advertentiën. AFWEZIG Champooing- - - - - - Inrichting Allerlei. G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang. Rolandus Ipagedoern. Sigarenfabriek. NET JONGMENSGH. Confituurtaart A. J. v. Zalingen. Confiseur. „De Eemlander" Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: B ij g e 1 o o f. Dat er nog bijgeloof bestaat, blijkt uit het volgende: Een zekere B. D. had vóór eenigen tijd twee varkens gekocht, die niet te best groeiden. Daar moest natuurlijk een reden voor zijn. Nu, die was gauw gevonden. De varkens zouden volgens D., welbehekst zijn. Zij werden geslacht, en in het ecne vond men, altijd volgens D., een slang, in het andere een pad. Zoo iets komt voor te Zwartemeer (Dr.), in onze twintigste eeuw. Eindelijk genoeg van elkaar. Een Gcntsch blad geeft het vogende ongelooflijke schetsje als historisch: „Aan weerskanten op de trappen van liet Justitiepaleis zaten twee stokoude echtgenooten te pronken, zij 79 en hij 84 jaar oud. Toen aan de vrouw gevraagd werd wat zij daar kwam doen, antwoordde zij barsch in boerentaal: Ik kom om te scheiden, inerdjoe! Een heer stelde nog een paar vragen en de vrouw riep, op den ouden man wijzend Ik wil dien ouden bok niet meer!... Hij heeft mij al lang genoeg gepaloerd. Ik moet een jongeren vent hebben! De oude sukkelaar sprak geen woord en scheen zijn beminnelijke wederhelft erg te vreezen. Tegen de muggen. Middelen, om zich des nachts te vrijwaren tegen beten van muggen en andere insekten, zullen thans welkom zijn. Het volgende moet probaat zijn. Doe ecnige druppels kaneelolie op uw nachttafel en de muggen trekken er uit. Ofwel, koopt een flesch creoline, eene bruine zelfstandigheid, welke oen zeer sterke geur verspreidt, en een uittreksel is van teer. Giet bij bet naar bed gaan ecnige druppels in den palm uwer hand en, wrijf er handen, wangen en voorhoofd mee in en ga in volle gerustheid naar bod. Nog een middelwanneer men vlier- bloesem kookt, krijgt men een water, dat zeer verfrisschcnd en gezond is, maar waarvan de vliegen de lucht niet kunnen verdragen. Paarden die met vlicrbloesemwatcr worden gewasschen zullen geen last hebben van vliegen. („Tel.") Landelijke rust. Aan het zuidelijk einde van don steenen weg, boven de zee uit, waar dicht naast elkaar de villa's gebouwd zijn, aan het einde van dien weg, diep het Noordwijksche duin in, ligt op den top van den heuvel „Villa Maria". Isadora Duncan rust er uit van de wiuterdans-vermoeienis. Voor „Villa Maria", tegen het over- duin, liggen dames en heeren in de zon te stoven, steeds kijkend naar den top, waarop het huisje gebouwd is. Een wandelaar stapt recht op de woning af. „Zou die-er moeten zijn?" „Zeker een impresario". - „Hij zal dansles gaan halen" grap- pigt een beer. De wandelaar keert terug van de villa, na eenige minuten. Een der dames: „Zou ik durven?" „Waarom niet?" „Verzeihung. Sind Sie bei Duncan gewesen?" „Om ti te dienen". „O, is u HollanderWeet u ook of Duncan nog uitgaat vanmiddag? „Ik zou 't u niet kunnen zeggen". „VVij wachten al een paar uur, ziet-u. Wij zouden haar zoo graag eens zien. We zitten al meer dan een week lang, eiken dag van 's morgeus vroeg tot 's middags laat" „Villa Maria" is zoo hóóg gebouwd, dat Duncan niet zien kan, beneden aan den voet van het duin, de wachtende menschen. En als zij 's avonds laat gaat wande len, beschermt haar het duister; dan loopt zij, genietend van het lichten der zee en der sterren, „hoog boven de menschen en hun klein bestaan". (Hbl.) Wie meent, dat de tooneeldirecteur alleen z'n hoofd behoeft te breken over tooneelstukkeuen recettes, vergist zich. Ziju zwaarste taak is ongetwijfeld, het den leden van zijn troep naar den zin te maken, ten minste zoolang dezen behooren tot de sterren Hunne minste wcnschcn of grillen moeten voorkomen worden, anders is liet aanstonds aan hun prestaties te merken, dat er iets aan scheelt, en dat moet men tot eiken prijs trachten te voorkomen. Deze bewering kunnen wij illustreeren door het volgende voorbeeld. Ludwig Martinelli, die indertijd regis seur is geweest aan het Duitsche Theater te Amsterdam, bad Bogumil Dawison naar Holland gebracht. Dawison was een échte artiest en van alle eigen aardigheden en gebreken voorzien, die kunstenaars som» als een onmisbaar iets nu eenmaal aankleven. Hier speelde hij Narciss, Richard III, Me- phisto, den Harpagon enz. Hij was een losbandig genie, voegde zich nimmer naar de conventie en haatte alle vormen van welvoeglijkheid. In hem brandde echter 't heilig vuur. En daarom werd hem veel vergeven. Toen op zekeren dag de generale repititie plaats vond van Molière's „Vrek" en men aan liet tooneel was gekomen, waarin Harpagon moet woelen in een met goud gevuld kistje, wendde Dawison, die de hoofdrol vervulde, zich tot den regiseur en vroeg ernstig: Is daar echt goud in? De regisseur lachte en gaf als zijn meening te kennen, dat zoogenaamde speelpenningen denzelfdcn dienst zouden kunnen doen. Daarbij wees hij er op, hoe men in Holland van liet vervaar digen dezer „munten" een speciale industrie maakt. Inderdaad gaven deze speelpenniugen de illusie, echt te zijn. Dawison wilde er echter niets van weten. Hij wierp den regisseur met een edel gebaar de valsche munten voor de voeten en eischte echt, fonkelend, geel goud in plaats. Auders zou hij 's avonds niet kunnen spelen. Hij moest goud tusschen zijn vingers voelen. Dat inspireerde hem. Dén eerst zou hij 't vuurtje, dat in z'n binnenste gloeide tot een onmetelijke vlam kunnen aan wakkeren. De regisseur begreep onmiddellijk, dat aan dat verlangen moest worden voldaan. Dat was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. De directeur had een goeden wil, was de welwillendheid in persoon. Maar zooiets bovendien waren de gages juist uitbetaald. En de recettes werden altijd ontvangen in zilver en koper. Dawison sprak geen woord meer, greep zijn hoed en begaf zich naar de handelshaven om studies te maken. Intu8schen gingen bureaulist en re gisseur op den zoek naargoud. Men liep van den eenen bankier naar den anderen, maar de heeren sloten hunne brandkasten stevig toe en infor meerden belangstellend naar den gees testoestand van den heer Dawison. Totdat een rijke fabrikant, die dezen eigenaardigen wensch van den populairen acteur volkomen begreep, er in toe stemde, het verlangde voor een avond af te staan. Natuurlijk werd nauwkeurig genoteerd wat de kunstlievende indus trieel ter beschikking van de kunst had gesteld. Des avonds bracht Dawison het pu bliek in verrukking door zijn kolossaal spel. Hij scheen er een bijzonder be hagen in te scheppen, de gouden mun ten, waarvan hij de herkomst kende, achteloos door z'n vingers te laten glijden. En boosaardig lachte hij, toen de dukaten over de planken rolden en tusschen de reten van den vloer ver dwenen. Het succes was dan ook bui tengewoon. Maar de ongelukkige regis seur zocht tot twee uur in den morgen naar de kostbare vluchtelingen. Dét werkje vertrouwde hij alleen zich zeiven toe. Voor hém was 'tgoud geen her senschim, evenmin als dat do verf was, waarvan in het volgende sprake is. Men schrijft lil. uit Grouw aan de „Leeuw. Ct.": De avondtrein van Heerenveen (Grouw 7.33) was in aantocht. Op het perron stonden eenige passagiers gereed voor de reis; de kaartjesknippor was druk aan ziju arbeid en eveuzoo een schil dersknecht op een steiger voor den gevel van het station. Wat gebeurt? Een groote bus met gele verf kwam van boven; haar val werd door den telegraafdraad gebrokenze kantelde en stortte haar inhoud uit over de wach tenden; een twaalftal personen. 't Regende verf. Hoeden, jassen, ves ten, mantels, aangezichten, alles gekleurd. Men zag o.a. een drietal Leeuwarder heeren, die naar hier waren gekomen om te visschen en zeker nog nooit met zulk een vangst thuis kwamen. Ze werden in een afzonderlijke coupé ge laten. Gelukkig dat de meesten der betrok ken reizigers niet met een bedorven pak geruïneerd waren. Er is geducht gelachen doch niet door de slachtoffers. Bij de godsdienstoefening in deRemon- strantsche kerk, welke a.s. Zondag 12 Augustus des morgens half elf wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. S. Lulofs, predikant te 's Gravenhage. Gisteren zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch 1. o. de dauies A. J. van Hamersveld en H. M. Kaars garen alhier. Zaterdag zijn geslaagd voor het examen hoofdactc: Mej. II. C. Koensz, onderwijze res aan de school Puntenburgerlaan, en de heer II. Frantsen onderwijzer aan de school Beekstraat. Tevens slaagde voor die acte de heer L. A. Slot, die met ingang van 1 Augustus als onderwijzer aan de jongens school ontslagen is. De Minister van Binnenlandsche Zaken hpeft bij beschikking van 3 Augustus 19Ü6 goedgevonden met ingang van 1 September 1906 bij de Rijksnormaal lessen te Amersfoort: aan H. W. de Ileus op zijn ver zoek eervol ontslag te verleencn als directeur en onderwijzer, onder dank betuiging voor de zeer belangrijke dien sten gedurende rrnrn 44 jaren aan de Rijksnormaallessen bewezen; aan A. M. K o 11 e w ij n N z. op zijn verzoek eervol ontslag te verleencn als onderwijzer; te benoemen tot directeur N. van Veen, onderwijzer bij de Rijks-normaal lessen; te benoemen tot onderwijzer P. van den Hooff Az., hoofd cener school te Amersfoort en het wekelijksch aantal lesuren der onderwijzers C. J. F. Prins en P. Keete te brengen resp. op zes en elf uren. De 2e Luitenant A. M. R. Bijleveld van het le Reg. "Veld-art., komt alhier in garnizoen. Onze stadgenoot, de heer A. v. Weezei Errens, is te Lyon op de Internationale Tentoonstelling van schdderijen, enz., bekroond geworden met de gouden medaille voor zijn schilderij: „Weg op de heide". Door B. en W. van Gouda wordt aan den Raad voorgesteld aan den heer A. J. Krieger, ingenieur alhier, voorloopig concessie te verleencn voor den aanleg en de exploitatie van een paardentram van het Staatsspoorwegstation naar het einde van de Oosthaven, onder bepaling, dat deze voorloopigo vergunning zal zijn vervallen, wanneer niet binnen een jaar na het vorleenen daarvan het verzoek tot een definitieve concessie zal zijn in gediend. Blijkens het verzoekschrift van den adressant ligt het in zijn bcdoeliug de tram te doen rijden door de hoofdstraten der stad met medegebruik van het be staande stoomtramspoor der Lijn Gouda- Oudewater tegen een uniformtarief van tien cent per rit. Van de Broederschap van O. L. "Vr. van Kevelaar voor Amersfoort en omlig gende parochiën zal op 20 Augustus eon bedevaart naar Kevelaar vertrekken. Er loopt een extra-trein van af Naarden- Bussum. Deze trein vertrekt te 8.16 voorm. uit Hilversum, 8.28 uit Baarn, 8.51 uit Amersfoort en 9.21 uitVeenendaa). De terugreis is bepaald op 22 Aug., per extratrein, die te 3.35 nam. uit Kevelaar vertrekt. De heer C. D. van Kuijk, directeur van de Amersfoortsche stoomweverij, aan den Heiligonbergerweg, hoopt op Woens dag 8 Augustus a.s., den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaren bij ge noemde fabriek werd werkzaam gesteld, Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verkoopingen van vast goed golden: de boerenhofstede met bouw- en weilanden aan den Hoogenweg, ter grootte van 5.19.25 H.A. eu verhuurd aan P. Smink, f11180; de hofstede „Doornkamp", ter groote van 6.74.71 H.A. en verhuurd aan W. van Vulpen, f5050; de hofstede „Do smalle Buzert", ter groote van 2.61.50 II.A. en verhuurd aan A. Malestein, f3120; en het bouw en weiland aan den Lagenweg, ter grootte van 2.6S.10 H.A. en verhuurd aan A. van 't Net, f 4000. Naar het Am. Dgd. verneemt is bin nenkort de bouw van een 3e Parochie kerk alhier te wachten op het daartoe reeds vóór eenigen tijd aangekochte stuk bouwgrond, groot 900 M3., gelegen nabij Puntenburg. De aartsbisschop van Utrecht heeft tot het nemen van de voorbereidende maatregelen den zeereer heer pastoor Fock aangewezen, die op zijn beurt een bouwcommissie benoemde, ook met het oog op het financieele gedeelte. De opening der jacht op kleiu wild (patrijzen) is in de provincie Utrecht vastgesteld op Zaterdag 25 Augustus a. s., met uitzondering van de jacht op hazen eu fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 29 September a.s. De lauge jacht zal mogen worden uitgeoefend alïeen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week. Het jagen in ongemaaid, te veld staand koren, peul vruchten en klaverzaad, welke nog in 1906 moeten geoogst worden, is ver boden, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd bestgoed niet is geoogst. De jacht op reebokken zal slechts gedurende de maanden October en No vember en de jacht op reegeiten uit sluitend van 15 November tot 1 December zijn toegelaten. Evenals vorige jaren zal op Koninginne dag weer in de Arend de planten- en bloemententoonstelling van Fknalia wor den gehouden. Hedenavond zal op het terras van Amicitia het op 12 Juli uitgestelde concert worden gegeven door de staf- muziek van het 5e Reg. Inf. onder directie van den lieer G. Bikkers. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. „Dolly Gray", marscli, Sobieski. 2. Ouverture „La Pit Voleuse," Rossini. 3. „In lauschiger Nacht", Walzer aus der Operette „Die Land- streicher (eerste uitv.), Ziehen-. 4. Grande Fantaisie sur des mo tifs dc l'opéra „Aïda", Verdi. 5. Ouverture „Freischütz", Weber. 6. a. SérCnade Berceuse", Gounod. b. „Flirtation",Steek. 7. Zwei Sfttze der unvollendeten Sytnphonie"Schubert. S. Musikalisches-Aktieu Unternek- men", potpourri,Conradi. Burgerlijke Stand. van 5 tot en mot 8 Augustus. GEBOREN: Gerrit, zoon van Cornelia Arcnds en Antonia Galjeo. Pctronella Wilhelmina Maria, dochter van Gijsbcrtus Aloysius van Loo en Cornelia Elisabeth Maria Rigter. Jacobus Wilhelmus, zoon van Jan van Enk en Willemijnte Huisman. Gerardus Johannes, zoon van Andries van der Last en Maria Verhoef. Johannes Hendrikus, zoon van Johannes Boijer en Johanna van Koelen. Adriana Cornelia Maria, dochter van Christiaan Mark en Johanna Eversen. Willem, zoon van Gozewi- nus Gerhardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Ilermanus, zoon van Hendrik van Eeden en Dirkje van Harselaar. Amedina Adriana Johanna, dochter van Hendrikus Gerhardus Ame- lius Adrianus Akkermans en Jacoba Tuithof. OVERLEDENHeintje Haseleger, oud S0 jaar. Jolian de Vrije, oud 14 mnd. Jan Reinders, oud 12 weken. 382e Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 6 en 7 Augustus 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 2706 2708 3359 3362 3365 7807 7815 9856 9863 10321 10364 10375 10381 10394 14473 14485 14496 14967 14973 14976 16094 16124 16522 17974 17980 17983 17986 1S620 18646. Te zamen 29 prijzen. Leeraar in Utrechtscbestraat b/d Hellingstraat 36. van 8 tot 20 A11UIJ8T11S ARTS De PRAKTIJK zal worden waar genomen door de Burgergeneeskun digen. Ter opleiding gevraagd ecu Franco brieven onder letters II. D. bureau dezer courant. Heerlijk! Verfrisscheud! 2 GEVULD MET DIVERSE X T VRUCHTEN. T jx" Volgens hetnieuwsteSy9t.gecon9erv.^r vanaf fl.- en hoogcr. Langestr.. Ii. Taritcnsiu. ♦•♦•♦O mot machinale haardroging voor dames, muisou IiOBKRT KKt'K, Langestraat 71. Telephoon 166. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VBLDT', Amsterdam. Wat leert do WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. Re uil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 2c goedk. druk I' 1.25, gebonden fl.65. Tb. RIBOT. He ziekten van liet Geheugen, fl„gebonden f 1.40. Th. RIBOT. %ieIi-Kclf te ziju. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1. gebonden f I.-IO. Dr. P. MOULIN, magnetisme en Souiuabulisrue, tweede herziene druk, fl.gebonden f I.IO. Prof. ELIE METCIINIKOFF. Be onevenredige out wikkeling der mensehelijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESHUIJS. f2.50, gebonden f3. De Administratie van Hendrik van Viandenstraat 28, AMERSFOORT. verzoekt beleefd eventucele reclames betreffende dc bezorging dor courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen Ondergcteekende betuigt hiermede haren dank aan de Assurantie- Maatschappij „DE RIJN" te Arnhem (Hoofdagent voor Amersfoort en Omstreken de heer J. D. LAMMERTS VAN BÓEREN) voor de spoedige en billijke regeling van de schade in haar bedrijf geleden door tien brand van '27 Juli j.l. Wed0. G. COENEN, Lieve Vrouwestraat. FRIEDRIC1I iVIETZbCHR Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. H. PRIEM. BORDEEL DER PERS „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." JJei Vaderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Idcëen hier een bloemlezing aan de Nederlandsclie vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen v/d dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws v'd Dag. „Het komt ons voor dat de heer PRIEM dezo „Ideëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisies avec disceruement et intelligemment traduites, c'est bien, cela peut déja favie cornaftre un peu ce penseur hardi qui fut plus grand poète que philosophe." Mcrcure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3