IDEEEN. Stadsnieuws. Advertentiën. 2cBakkersknecht Ingezonden. Gymnasium te Amersfoort. Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: z'n stoel gelegd had en ging regel recht naar een sigarenwinkel. Vijf d e dag. „Ja dokter ziet u, daar ben ik nog eens. Ik hou het zoo niet uit. Ik word met den dag miserabeler. „Hé, wat mag dat zijn?" peinsde dokter. „Vijf dagen lang volg ik met stipt heid al uw voorschriften, maar ziet u, dat rookenik moet u werkelijk vragen, of „Néén, meneer! ontplofte dokter ten tweeden male. „Ik zeg néén! néén!" „Jawel, dokter, maar zoo gaat het keu8ch ook niet meer. Er moet wat op verzonnen worden. Ik doe al mijn best iederen dag twee Amarillo-knak- uiodelletjes te rooken maar ik ben het niet gewend." „Wat?" Een vreemd voorgevoel in dokter's binnenste, deed hem na drukkelijk herhalen„U bent het... niet... gewend?" „Nee, dokter! Ik heb nooit gerookt. En de twee sigaren, die u me hebt voorgeschreven, bekomen me niet. Ik heb deze week net een smaak in m'n mond of ik een klein hondje heb af gekloven!" Toen mompelde dokter iets tusschen z'n tanden van „Stommerik", en ik ben nooit te weten kunnen komen of dit dokter zelf betrof, of den patient, die zonder rooken door het leven ging. Hen mag eigenlijk wel van geluk spre ken als men niet aan rooken doet. Menig een offert meer aan den Tabakgod dan aan de gemeentekas. Intusschen er zijn altijd menschcn, die zich niet licht arm zullen rooken. Bijvoorbeeld de lieer Rockefeller, vooral als deze wacht tot hij 100 jaar is. Een medewerker van de „New-York World" heeft zich de moeite getroost, om uit te rekenen hoe groot het ver mogen zal zijn, dat Rockefeller op zijn lOOsten verjaardag bijeengegaard heeft. Practisch als de Amerikanen zijn, heeft hij allereerst bij Rockefeller's dokter geïnformeerd of de mogelijkheid bestond, dat de multi-milionnair dien ouderdom kon bereiken, en daar de informaties vrij gunstig waren, toog hij aan 't cijferen; ziehier het resultaat. Als Rockefeller's millioenon aangroeien als tot dusver, heeft hij er op zijn honderdsten verjaardag 25732, dat is bijna drie keer zooveel als er op 't oogenblik in de gehecle wereld aan goud en zilver in omloop is, waarbij we dan ook de schatten rekenen, die bij banken, in niuntkelders enz., bewaard worden. Een juiste voorstelling van zulk een som kan niemand zich maken. Wan neer men haar in papieren dollars zou willen omzetten en drie per seconde telde, zou men dag en nacht, zonder opont houd doorwerkend, in 295 jaar, 5 maan den, 2 weken, 16 uur, 35 minuten en 33 seconden de affaire afgehandeld hebben. We houden ons ten zeerste aanbe volen den Ssten Juli 1938 van onze lezers te vernemen in hoeverre de zoo even genoemde som klopt. Precies kan de berekening nooit uitkomen, daar Rockefeller tot die weinigen behoort, die zelf niet weten, „hoeveel ze waard zijn. Men schatte hem de laatste weken op 615 millioen dollar. Interessant is zeer zeker het volgende lijstje, dat doet zien hoe Rockefeller, die in 1855 geen cent bezat, en langzamer hand (beter gezegd vliegensvlug) op vooruit is gegaan. In 1865 bezat hij 5000 dollars. 1S70 50.000 1871 1.000.000 1875 5.000.000 1885 100.000.000 1889 250.000.000 1900 400.000.000 1905 550.000.000 Sedert is zijn vermogen met 65.000.000 dollars vermeerderd; als het zoo door blijft gaan heeft hij op zijn 99ste jaar 2.757.000.000 dollars rente, dus vier maal meer dan hij thans bezit; hij zou volgens deze berekening dan iedere seconde 9496 dollars rente kunnen op strijken. 't Zou een vermoeiend baantje worden, wij twijtclen er dan ook niet aan of Rockefeller zal met .iets minder tevreden zijn. Trouwens hij is aan groote sommen gewend; reeds in 1904 bedroegen zijn zuiver verdiensten 1 dollar per seconde. De ïe luitenant H. D. S. Hasselman van het le Reg. Vest-art. te Utrecht, wordt 1 October e.k. overgeplaatst bij het le Reg. Veld-art. alhier in garnizoen. Voor het examen tot toelating op den hoofdcursus zijn geslaagd de vol gende leerlingen van den cursus van het 5e reg. inf.: a. Infanterie h. t. 1. H. J. Nolthe- 18. b. Administratie h. t. 1. J. G. Bos winkel en G. J. Potgieter. c. Administratie Oost-Indië: J. Stroom berg en A. Storm van Leeuwen. Van de leerlingen der II. B. S. alhier die eind-diploma behaald hebben slaagden voor de K. M. A. de vijf volgende jongelieden: J. J. P. Beernink, J. C. Bouscholte en G. Greidanus voor inf. h. t. 1., A. C. Perk voor artillerie h. t. 1., en C. F. A. de Bruyn voor cavalerie O. I. Maandag zijn bij het 5 regiment infanterie de miliciens der lichting 1901 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen 'gekomen. De le luitenant H. D. S. Hasselman van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, die 1 October a.s. wordt over geplaatst bij het le regiment veld artillerie, komt te Amersfoort in garni zoen. In de Zaterdag en Zondag te Hilver sum gehouden vergadering van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren werd het voorstel Amersfoort om de jaarlijk sche vergadering om de twee jaren te houden met 't oog op de kosten, ver worpen, en eveneens een voorstel dier- zelfde afd., om het hoofdbestuur te verzoeken stappen bij de Regeering te doen om te verkrijgen, dat het pensioen, hetwelk de echtgenoot bij zijn overlijden genoot, nog gedurende een jaar na zijn overlijden aan de door hom achterge laten weduwe en minderjarige weezen worde uitgekeerd. Bij do schietwedstrijd, gehouden ter gelegenheid van deze 19e algemeene vergadering van den Koninklijken Neder landschen Bond van Oud-onderofficieren, te Hilversum, behaalde de afdeeling Amersfoort, in den korpswedstrijd Buks den 4dcn prijs, met 24 tr. en 426 pun ten (hoogste 441 punten.) Bij den wedstrijd Buks, personeel, voor leden van den Bond, was no. 1 de heer J Uding, 94 p., no. 2 J. van Ooi- schot, 93 p., no. 4 B. Clemens, 92 p., no. 5 J. Jansen, 90 p., no. 6 R Meijer 89 p., no. 7 II. Spruit 87 p., alien van hier. Yerder werden behaald: Buks, pers., donateurs, 3e pr., de heer R. v. Eimeren, 4e pr. de heer J. Jansen. Buks, vrije baan, 3e pr. R. Clemens, met 191 punten. Korps, voor alle door 't hoofdbestuur erkende schietvereenigingen, gew. M. 95, 2e prijs „Wilhelmina" met 50 tr. en 397 p. Personeel, 150 meter, gew. M. 95, voor leden van den Bond, boven de 60 jaar, le pr. de heer A. Hassing met 45 p. De klerk der posterijen en telegrafie le klasse J. G. Zijlstra te Winschoten wordt overgeplaatst naar Amersfoort; de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse G. A. Doorlog te Amersfoort wordt overgeplaatst naar Winschoten. Bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk, welke a.s. Zondag 19 Augustus des morgen6 half elf wordt gohouden, hoopt voor te gaan Dr. B. Tideinan, predikant te 's-Gravenhage. Wegens verbouwing zal a. s. Zondag in de Ev. Luthersche kerk alhier geeu Godsdienstoefening plaats hebben. De nieuw benoemde kapitein J. C. Wagner heeft het bevel over de le comp. 4c bat. 5e reg. inf. aanvaard. In de plaats van Dr. Pb. n. Peyrot, die bedankte is tot lid der commissie voor de Volksbibliotheek der Maat schappij tot nut van 't Algemeen ge kozen de heer II. W. Prillevitz. Op 23-jarigon leeftijd is Zondag te Amersfoort overleden de reserve-tweede luitenant C. D. K 1 o ij n van het 5e regiment infanterie. Dinsdagavond door onweer overvallen, reed hij te snel per rijwiel van het huis zijner ouders te Driebergen naar het garnizoen terug, voelde zich bij aankomst te Amersfoort zeer onwel, doch deed Woensdag toch dienst. Woensdagavond constateerde de dokter pleuris. Bij de gisteren te Amsterdam gehou den nationalen zwemwedstrijd, behaalde de heer G. van dor Plank in het num mer lange baan (600 M.) den derden prijs, zijnde een bronzen medaille met diploma. Hij legde genoemden afstand af in 12 min. 32 sec. ■IuimIcI en Kijverlieid. Dinsdagavond vergaderde de vereeni- ging Handel en Nijverheid in 't hotel „De Zwaan". De Voorz. bracht daar een uitgebreid verslag uit van de algemeene vergadering van den Middensstandbond te Leeuwarden. Naar aanleiding van 't optreden van een afgev. aldaar, die van zijn vereeni- ging opdracht had een zaak te bepleiten en dan ook kort het standpunt van die vereeniging uiteenzette, maar daarop direct als persoonlijk tegenstander de zaak bestreed, deelde de Voorz. als zijn meening mede, dat een dergelijke han deling niet te pas komt. Wanneer iemand een mandaat krijgt van zijn vereeniging en dit aanvaardt, ligt daarin opgesloten dat hij zich met de vereeniging homo geen gevoelt anders is hij verplicht het mandaat te weigeren. Verder deelde de Voorz. mede, dat zich naar aanleiding van de interpellatie van een nfgev. uit Rotterdam over de Staatscommissie voor den handeldrijveti- den en industrieelen Middenstand, een uitgebreid debat ontstond, dat z.i. dooi den Voorz. der Alg. Verg. direct voor komen had kunnen worden, als niet ter plaatse, maar nu de bond bijna een slecht figuur deed maken. De inter- pellant toch diende een motie in. dienende om het Hoofdbest. op te dragen bij de Rcgceriug aan te dringen het werk der staatscommissie te bcspoe digen. Eerst na tusschenkomst van den Regecringscommissaris Mr. Salverda de Grave werd de motie door iuterpellant ingetrokken. Ook met de behandeling der uitgebreide preadviezen was de Voorz. niet ingenomen. Hij had verwacht, dat deze preadviezen, door de vergadering grondig behandeld zouden worden, dit was echter door be perkten tijd niet het geval. Spreker, die een opdracht had van de vereeni ging hier, over het handelsonderwijs, had hier nog al studie van gemaakt. Bij den aanvang van de behandeling deed de Bondsvoorz. de mededceling, dat ieder spreker slecht 5 minuten tijd kreeg. Dit keurde de Voorz. streng af. Bij zulk een belangrijk onderwerp had men den afgev. meer tijd moeten geven. Het gevolg was dan ook, dat hij niet in de gelegenheid was, zijn denkwijze in dien beperkten tijd uit een te zetten, wat tot misverstand aanleiding gaf. Toen daarop Dr. Bos zijn meening bestreed, werd hem repliek geweigerd, zoodat hij 't misverstand niet kon ophelderen. Een dergelijk belangrijk rapport in 'i minutcu te bespreken, vond Spr. ongehoord en keurde een dergelijke regeling sterk af. Nadat de Voorz. zijn verslag geëin digd had werd overgegaan tot punt II aansluiting van 't kantoor der vereeni ging bij 't plaatselijk telefoonnet. Krach tig werd door den Voorz. en vele andere leden, dit bepleit met 't oog op de vele werkzaamheden van den ijverigen penningm. die zooveel belangeloos voor de vereeniging doet. Diens werk zou daardoor zeer vergemakkelijkt worden. Andore leden meenden, dat met 't oog op 't geringe aantal abonne's een zoo groote uitgaaf voor de vereeniging niet geoorloofd was. De voorz. deelde hierop mede dat de meeste aangeslotenen bij het telefoonnet ook leden van Handel en Nijverheid zijn. Na een eeuigszins verwarde discussie, dank zij, het verkeerd begrip van een der leden, werd het voorstel tot aansluiting met 14 st. voor, 1 st. tegen, aangenomen! Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek der Oranjevereeniging tot deel name aan den fakkeloptocht op 31 Augs. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Bij rondvraag voeg een der leden of 't den Voorz. ook bekend, waarom de H. II. Jitta en Bos hun ontslag uit de staatscommissie hadden genomen. De Voorz. antwoordde dat hij daar over geen inlichtingen kon verstrekken, ofschoon hij meende, dat 't niet in ver band stond met 't congres. Een ander lid wijst op de conclusie van den heer Korthals Altes omtrent den verkoop a contant. Hij bepleit dit ten sterkste en stelt voor dat de ver eeniging deze zaak op een volgende vergadering behandelen zal om maat regelen te beramen ter bevordering van den verkoop ft contant. Enkele leden verzotten zich hiertegen op grond van onuitvoerbaarheid. Dit wordt krachtig bestreden door den Voorz. die meent dat er op die manier nooit iets tot stand zou komen. Men moet de zaak flink opzetten en met kracht doorvoeren, 't slagen is niet in onze macht, maar dan heeft men zich ten minste niets te verwijten. Dat de 9-uur-sluiting mislukt is, is niet aan 't bestuur te wijten, dit heeft de zaak uitstekend voorbereid en aangepakt. De Voorz. is van oordeel dat de plaat selijke vereenigingeu practisch moeten werken en niet te veel moeten verwach ten van regeeringshulp en congressen. Hierop brengt een der leden uitvoerig ter tafel een kwestie gerezen tusschen hem en den directeur van't postkantoor, dit voorstellende als -een handelsbelang. De Voorz. brengt de kwestie tot be scheiden proportiën terug als volkomen een persoonlijke zaak tusschen het be trokken lid en den postambtenaar, waarbij ten eenenmale geen handelsbelang ge moeid was. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) KijkvMibNidiëii voor liot Onderwijs. Zooals men weet, is door Dr. Kuypcr de Lager Onderwijswet in dier Toege gewijzigd, dat de minima traktementen der onderwijzers zoowel bij 't bijzonder als 't openbaar onderwijs, voor rekening van 't rijk komen. Dat dit een enorme vermeerdering van subsidie geeft, tooncn de volgeude voor beelden aan: a. Voor een onderwijzer met verpl. hoofdacte en b.v. 9 dienstjaren werd volgens de wet van 1901 door het rijk vergoed f360.volgens de wetswijzi ging van 1905 bedraagt dit 500 -|- 200 50 f 750.alzoo een vermeer dering van f 390. b. Voor een onderwijzer met hoofdacte en 12 dienstjaren werd vergoed f260; sedert Januari echter bedraagt liet sub sidie 500 -f- 100 -j- 100 - f700, dus een subsidié-vermeerdering van f 440. 't Is duidelijk dat deze vermeerdering voor een school van 13 onderwijzers ccnige duizenden beloopt. Deze voordeden komen echter alleen ten goede aan de bijzondere scholen door de bepaling dat het meerdere subsidie, dat de gemeenten zouden krij gen door de wetswijziging van 1905, op andere wijze weer door het Rijk wordt teruggenomen m. a. w. de f 390 en f 440 die de gemeenten in de gevallen a. en b. meer zouden krijgen worden van andere uitkeeringen weer afgetrokken. Men zou dus zeggen dat de gemeenten hierdoor even wijs bleven, dit is echter niet het geval, de som, die door het rijk weer teruggenomen wordl, is be rekend over 'tjaar 1905 en dit bedrag blijft constant: d. w. z. in voorbeeld a neemt het rijk de meerdere f390. terug. Heeft deze onderwijzer 20 dienst jaren gekregen dan is het rijksubsidie voor hem aan de gemeente f 150 hooger geworden, dus f 900; terwijl het af te trekken bedrag in alle volgende jaren f390 blijft. Het subsidie klimt dus voor de ge meente in dit geval na verloop van tijd met f 150. Zoo zal dus door liet toe nemen der dienstjaren door het behalen der hoofdacte en wat vooral voor een groeiende gemeente als Amersfoort aan merkelijk is door uitbreiding van per soneel het subsidie steeds hooger worden. Dat dit voor de gemeente Amersfoort, waar ongeveer 60 leerkrachten ziju, waarvan naar schatting 40 door de wet voorgeschreven, die dus in de termen voor subsidieering vallen, een aardig bedrag zal zijn, leert het volgende staatje dat de vermeerdering alleen ten opzichte der dienstjaren aangeeft. 1907 rsoo. 1908 f 1200. 1910 f2000. 1911 f2400. 1913 f«200. 1914 fSGOO. 1915 f4000. 1909 j 1912 flOOO. f 2.HOO. I Ter toelichting het volgende. Om de 5 jaren wordt voor elk onderwijzer het subsidie f 50 hooger. Gemiddeld vallen er elk jaar van de 40 onderwijzers dus 8 in de termen, wat dus geeft in 1906 f 400 en in 1907 f 800 enz. Ook voor de behaalde hoofdacten en toename van 't personeel is aan te toonen dat het subsidie in de volgende jaren steeds aanmerkelijk zal klimmen. In de gemeente Hilversum, een ge meente van ongeveer dezelfde grootte als Amersfoort waar zich ook 6 open bare scholen bevinden, neemt de sub- sidieaan de gemeente volgens nauwkeurige berekening met de volgende bedragen toe. Let wel, niet het subsidie bedraagt zooveel maar alleen de toename 1907 f 40GO. 1908 f5700. 1909 1' 7520. 1910 f9040. 1911 f 11170. 1912 r 12 too. 2913 flSOSO. 1914 fl48CO. 1915 flOTSO. Dit heeft ook hoofdzakelijk geleid tot de zeer gunstig bij andere afstekende salarisregeling te Hilversum. Met dank voor de plaatsing, X. Het Tweede Toelatiiigsexniucu zal gehouden worden MAANDAG en DINSDAG 3 en 4 SEPT. des voorin, te 9 UUR. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 AUGs. bij den Rector J. II. ROLI., Utr.weg 14. Dire et gevraagd een Aanbiedingen bij D. PIIILIPPOi Havik 14, AMERSFOORT. Beginselverklaring algemeen werkprogram gemeenteprogram Pr Wat de vrijzinnig-democraten willen Waarom algemeen kiesrecht De Eerste Kamer Evenredige vertegenwoordiging Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening Onze gemeentelijke politiek Vrijhandel of protectie? Wettelijke beperking van den arbeidsduur Een volksleger Wat de vraag op staatserfrecht beteekent De jachtwet staatsexploitatie onzer spoorwegen Het pachtcontract Onze koloniale politiek De zee en de kustvisscherij en haar belangen Alle nummers samen franco per post f 0.35. ijs 2ct. i I 2 P -i 60 No. 51. Verplichte verzekering van werklieden tegen do geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Rapport Prijs 30 ct. (20 et.) P 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- s lichtende aanteekeniugen bewerkt Prijs 50 ct. (30 ct.) - li. 53 Landbouwparagraaf met toelichting 20 (15 Toezending van een of meer nummers aan te vragen bij den heer L. VAN OE VEREN, Katscrstr;iat 51 te LEIDEN, of bij don Secretaris van den Rond. Nummers 52 en 53 ook bij elkon bockhandelaar. FKIEDBIf 11 KIETZSCHE Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. II. PRIEM. OOKDEEI. DER I'ERS „Een welgeslaagde poging om den grootcn denker hier te lande meer bekend te maken." Het- Vaderland. „Met zorg en goed oordcel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hiérjeen bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen vld dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europecsch Auteur." Nieuws vld Day. „Ilet komt ons voor dat de heer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisies avec discerncment et intclligemment traduites, c'est bicn, cela peut déjii favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui fut plus grand poète que philosoplic." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3