No. 66. Zaterdag 18 Augustus 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Weervoorspellingen. FEUILLETON^ Dolende Ridder. Kuyper terug! DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags, Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Wanneer men een of ander groot blad in handen neemt, dan vindt men daarin doorgaans onder het opschrift „weerkun dige waarnemingen" een aantal opgaven van den barometerstand in verschillende plaatsen van Europa, vaak daarbij den thermometerstand en ten slotte, welk weder waarschijnlijk den volgenden dag te verwachten is. En, anders dan de weervoorspellingen, die in den almanak voorkomen, komen deze voorspellingen gewoonlijk uit. En dat's natuurlijk ook, zegt Snoeck in zijn Gcntsche weervoorspellingen. Onze almanak - hij kost 10 centimes wordt heel de wereld door gelezen en dus is het weer, dat ik daarin aan geef, berekend voor het grootste deel der aarde. Schrijf ik voor dien en dien dag regen, dan wil dat zeggen, dat het op de meeste plaatsen, waar mijn almanak komt, regenen zal en als er nu een of andere plaats is, waar het vriest, of waar de heerlijkste zomieschijn het hart met vreugde vervult, dan zijn dat maar uitzonderingen, want om het voor iedere plaats afzonderlijk op te geven, dat zou onzen almanak te dik maken; hij zou voor geen kluit meer verkocht kunnen worden. En S u o e c k hoeft nog gelijk. Waarom de voorspellingen, die in de dagbladen voor één dag of een paar dagen gedaan worden, uitkomen, is spoedig gezegd. De barometers wijzen den luchtdruk aan. Wanneer nu de barometer in New York hooger staat dan in Greenwich en in Greenwich hooger dan in Vlissingen, dan bewijst zulks, dat de luchtdruk in 't westen grooter is dan meer oostwaarts, de lucht zal dus trachten het evenwicht te herstellen en er zal een luchtstroom komen uit het westen. Is het verschil in barometerstand zeer groot, dan zal die luchtstroom een grootere snelheid Schoonheid worilt beschouwd ah een begeerlijk goed; hoeveel vlinderswier schitterende pracht hun het leven verkortte, zouden die opvatting deelen t Uit het Engclsch van EDNA LYALL. 63.) De salon was een kamer zooals Carlo er nooit te voren een had gezien en na zijn ommegang door vuile kamers en tweede klasse hotels kon hij ze naar waarde schatten. Ze herinnerde hem een weinig aan de salotta van Casa Bella door zijn gemak en gezelligheid doch op Casa Bella was 't half Italiaansch door zijne borden en scho tels van Cantigalli en zijne couvreltes van van gestreepte zijde, en deze kamer was door en door Engelsch. Een tweede kamer, die overdag zichtbaar was, werd 's avonds door gordijnen afgesloten, wanneer de gezelligheid er op zijn hoogst was, een kolenvuur brandde hebben en in plaats van een windje, of een bries, komt er een storm en dewijl de storm waait van 't westen naar 't oosten en dus over een groote water vlakte heen strijkt, brengt hij een aan zienlijke hoeveelheid waterdampen mede, die gaandeweg zware wolken vormen en ons dus regens, vaak stortregens brengen. Staat de barometer in Petersburg hooger dan in Vlissingen, dan is een luchtstroom te wachten uit het Oosten; deze gaat over land, in den winter over uitgestrekte sneeuwvelden, die wind brengt dus droogte en in den winter groote koude. Wanneer men dus dage lijks bekeud gemaakt wordt met do barometerstanden van verschillende plaat sen, kan door hem, die een beetje aardrijkskunde kent, met ecnige zeker heid voorspeld worden, welk weder den volgenden dag verwacht worden kan. Bij het binnenhalen van den oogst is hel voor den landbouwer van veel ge wicht om te weten welk weder hem te wachten staat. Is hij in 't bezit van een goeden barometer, dan kan hij met behulp daarvan gewoonlijk een dag vooruit bepalen, wat hem te wachten staat, mits hij niet let op de woorden veranderlijk, goed weer, mooi weer enz., die door den bewegenden wijzer worden aangewezen. Alleen de beweging van den wijzer bij den wijzerbarometer, het stijgen of dalen van het kwik bij den kwik barometer of het dalen en rijzen van den controleur op de zeer oude, daarom vaak niet minder goede barometers, moet nauwkeurig worden nagegaan. Gaat de barometerwijzer onafgebroken maar zachtjes vooruit, rijst het kwik op gelijke wijze, dan kan men bij regen achtig weer rekenen op verbetering, die blijft aanhoudengaat die wijzer links, daalt het kwik en zijn beide bewegingen geleidelijk, dan gaat men naar regenachtig weer, dat ook zal aanhouden, zoolang de beweging links, de daling aanhoudt Staat de barometerwijzer bijv. op in den lagen, breeden haard en wierp een rosse gloed over de koperen haard- benoodigdheden, terwijl een warm ge kleurd Perzisch karpet en gebloemde gordijnen in jharmonie waren met de zalmkleurige muren en waaraan een groote hoeveelheid schilderstukken hiu- gen, die dadelijk Carlo's blik tot hen trokken ofschoon de namen op de ver gulde lijsten Brett, Ansdell, Vicat, Cole en Millais voor hem als vreem deling geene bizondere beteekenishadden. Clare was een weiuig bevreesd over Casa Bella te praten, na hare eenigs- zins zorgelooze praat van den vorigen dag, maar zij praatte over de Ritters, en andere wederzijdsehc vrienden, en deed eindelooze vragen over Napels en Pozzuoli, die Carlo met verrukking beantweordde. Gedurende maanden was hij als afgesneden geweest van al zijn oude banden en vandomenschenwaarmee hijkon sympathiseeren, en hij vond 't heerlijk weer eens over die oude kennissen te kunnen praten met iemand, die ze kende en er bijna evenveel van hield als hij zelf. Zoo met Clare te praten maakte dat hij zich eigenaardig verjongd, en luchthartig- gevoelde. Hij vergat Anita en Coinerio; hij vergat al de naijver en de twisten van de troep, zelfs vergat hij zijn eigen moeielijkheden, en vond 't prettig Francesca's naam te kunnen uitspreken en hij kon zich bijna voorstellen weer een jongen te zijn, die mooi weer en gaat hij constant achteruit naar goed weer zonder nog veranderlijk te bereiken, dan kan men alle kansen hebben, dat men al eenige dagen regen heeft, vóór de wijzer over verander 1 ijk heen, regen en wind bereikt heeft. Men moet zijn barometer loeren kennen. Intusschen mag men op zijn barometer niet al te groot vertrouwen stellen, zoo lang men niet bekend is met den lucht druk in andere plaatsen. Gaat daarentegen de barometer plotse ling aanzienlijk voor- of achteruit, dan kan men rekenen op een plotselinge, vaak hevige veraudering in de weers gesteldheid. Door naast den barometer op ver schillende uitingen van sommige huis dieren acht te slaan, krijgt men ook een soort weerwijzer, die niet geheel en al te versmaden is. Gaan de hoenders bij een opkomend regenbuitje naar het hok, dan zal de bui gewoonlijk niet lang duren; blijven zij in den regen rondloopen, dan is het een regen voor den geheelen dag. Wanneer de eenden met zoo'n groot geweld in 't water rondpolsen, dan is wind gepaard met regen in aantocht en wanneer in 't voorjaar de Zeouwsche nachtegalen des avonds met vol orkest den ondergang der zon begroeten, volgt doorgaans een schoone dag. Wanneer een ezel maar men heeft gewoonlijk zoo'n vierbeenig exemplaar niet al tijd dadelijk bij de hand kop en ooren laat haugen eu zich tegen elk voorwerp wrijft, als de slok van den drijver hem zulks niet belet, dan is er onweer in aantocht. Haar al deze voortcekenen zijn slechts van waarde voor een korten tijd vooruit. De weerprofeten, die het weder voor eeu gehcele maand of langer aankondigen, zooals F a 1 b-zaliger en anderen, de lui die 't zes weken laten regeuen als 't op St. Hargriet regent, hebben bij de ver standige lui uitgedaan. besloten was te werken en te wachten tot hij zich aan kapitein Brittou kou voorstellen inct den titel van Avvocato. Ge kunt toch een poosje blijven, hoop ik?" zeide Clare. „Mr. Britton zal spoedig thuis zijn en hij wilde je zoo gaarne ontmoeten. Hij genoot zoo van je gezang Zaterdagavond." „Dit is tnijn vrije dag," zeide Carlo, „en dus ben ik niet gebonden om op bepaalden tijd terug te zijn. Vanavond geven we „fra Diavolo", en daar heb ik geen rol in." „Is dat de eenige kans op een vrijen dag? Wilt ge zeggen, dat ge alle andere avonden zingt? „Dat hangt ook van de engagemen ten af en of zij niet ineen loopen. Dat gebeurt zeer dikwijls. Als 't een belangrijke plaats is, blijven wc gewoon lijk een week en dan gaat 't gewoonlijk als volgt: Zondags aankomen, Faust op Haandag, Fra Diavolo op Dinsdag, Sonnambula op Woensdag, Lucia op Donderdag, Barbire op Vrijdag, Rigoletto op Zaterdag en Zondag naar de volgende stad." „Wordt er altijd op Zondag gereisd?" „Niet altijd maar wel dikwijls. Weet ge, dat is de eenige dag, waarop men den schouwburg sluit. Bij ons sluit men de schouwburgen Vrijdags, maar onze mooiste opera's worden 't beste gespeeld tijdens de festa. Voor beide is iets te zeggen. Verleden week hadden we Zij, die van de weergesteldheid een studie maken, de meteorologen, spreken van waarschijnlijkheid voor twee, drie dagen; de lui, die 't weer met zekerheid eenige dagen, soms weken, vaststellen zijn of grappenmakers of gek. Z. C. In de laatste dagen is de toon van Dc Standaard merkbaar veranderd, ver andering die niet geheel onafhankelijk schijnt van het feit der voorloopige beëindiging van dr. Enypers zwerftoch ten. „De strijdbare artikelen in De Standaard, die blijkbaar van een zijde uitgaan, welke met volksleiding vertrouwd is" noemt de Roomsch-KatholicTce Gelder lander dc opzienbarende oorlogskreten „De Loopgraven" en „Wat lot ons wacht," en duidt met haar qualificatie „van een zijde, welke met volksleiding vertrouwd is," doorzichtig de herkomst van deze artikelen aan. Een ander coalitionair persorgaan, spreekt rondweg uit, dat dr. Kuyper sinds eenige dagen de redactie van De Standaard weer heeft opgenomen." Deze halve en heelc confidentie's der coalitie-vrienden zouden voldoende kun nen zijn om de keuze van ons opschrift te rechtvaardigen. Ook uit die stukjes alleen, kan men voldoende overtuigd worden van de waarheid der bewering dat Kuyper terug is, niet alleen als ambteloos „globe-trotter," doch ook weer in functie, zij 't voorloopig slechts als agitator. Is 't niet die oude felle toon van den rammelaar op het „klavier dor volkscon8cientie?" Kuyper moest de pedaal in werking zetten. Er was te veel rust. „Wij zouden de zoete rust straks duur moeten betalen". Van „rust" kan een man als deze hartstochtelijke drijver 't niet heb ben, hij moet „woeling" hebben. „Geen koekoeks roepen van verzoening" hij moet „waarschuwen tegen inslapen", hij verbiudtcnissen voor twee en drie avonden op kleine plaatsen, en we reisden bij gedeel ten hier heen. Te Ashborough zal er wciniL verandering zijn en -Donderdag trekken wc naar Quoenbury voor twee avonden." „Het schijnt mij een inoeielijk leven, zeide Clare. „Gemakkelijk is 't niet, al denken sommige menschen 't, vooral als de winter zoo streng is." „Ja, ge moet wel schrikkelijk veel last van de koude hebben gehad.' „Ik heb tenminste dc warmte naar waarde loeren schatten. In Engeland schijnt 't onmogelijk om over 't gehcele lichaam warm te zijn. Ge zult uw kuiten roosteren en toch zal de andere zijde van uw been bevroren blijven. Maar hier verstaat men de kunst een flink vuur te stoken. Wij zien zulke vuurplaten niet dikwijls." Terwijl hij sprak, sloeg hij, met de belangstelling van een vreemdeling, alles gade, wat er voorviel, en hij vroeg zich af, waarom de bediende binnen kwam met een komfoor en een glins terend koperen ketel, en daarom een vouwtafeltje aan de andere zijde van den haard werd gereed gezet. Ecu sierlijk bewerkt laken werd er over heen gespreid en toen kwam de uitleg in den vorm van een mooi met eboniet en zilver ingelegd theeblad met een zilveren theeservies eu fijne blauw met witte chineesche theekopjes. moet de schrik er inbrengen. Het werk is hem toevertrouwd; lange praktijk heeft hem vaardig en behendig in dien arbeid gemaakt. Uitgegaan om te leeren, zal hij zelfs binnen het kwart van de vrijwillig aan vaardde ballingschap, zijn teruggekeerd met iets te hebben geleerd. Vergeten is hij echter nog niets, althans niet van zijn strijdmethode. Citaten van land- genooten, ze bleken in dien jongston verkiezingsstrijd niet van de kracht, als de ijverige knippers ze hadden toege dacht, de leider van het Christelijk volksdeel neemt dus zijn toevlucht tot de werken van buitenlanders. In plaats van de losse zinsneden van Vau Houten, Cort v. d. Linden en Buys, worden nu aanhalingen van Fransche vrijdenkers') opgescharreld, om den „eenvoudigen", voldoende het gevaar te doen voelen van den geheimen invloed der vrij metselaars (altijd in Frankrijk) en van de booze plannen van do Radicalen (verwarrende benaming nu geen radicale partij als zoodanig bij ons bestaat.) 't Schijnt niet zoo bijster christelijk de zoete, wél verdiende rust vau de hondsdagen, zoo voor de geloovige porsbrocders en hun lezerskringen te te bederven, maar 't is te begrijpen dat een trouwe waker over het zielehcil zijner kudde, zooals Kuyper, zich ge noopt voelt, eer het te laat is zijn waarschuwende stem te laten hooien." Ontvingen dan niet uit Frankrijk van 1795 af onze Radicalen steeds hun inspiratiën? Zelfs de revolutionaire instel lingen, waarvan de anti-revolutionairen nu nog dagelijks zij 't schromelijk ondank baar genieten! Ziet, dat alles, dat citeeren van grootendeels buiten den eigenlijk politicken strijd staande schrijvers, dat exploiteeren van al die voor de werke lijke mecningen zijner tegenstanders in 1) Er wordt ook gebruik gemaakt van een uitroep van een landgenoot in dit poli tieke geschrijf' van Willem Klnos! Mon sieur Ie President prend son bien oü il le trouve. „Dat is nu juist als te Salem," ver klaarde Gigi. „Sinds Salem heb ik eigenlijk geen werkelijke thee meer gehad." Carlo haastte zich zijne diensten aan ICate aan te bieden, doch toen hij mot de ketel in de hand bij haar stond, zeide hij: „Thee zetten is een werkje, dat ik nog nooit bij de hand heb gehad." „Een beetje in den theepot, als 't u beleefd," zeide Kate, „Dank u, zoo is 't genoeg." Ilij plaatste de ketel weer op 't kom foor en merk ie op, dat Kate juist zulke handen had als Frances ca. Hij kon er zijne oogen niet van afwenden, toen zij de thee uitmat uit een zilveren doosje. Ondanks hun vaders rijkdom waren zij eenvoudig opgevoede meisje, gewoon om zich zelf te helpen en niet om voor elke nietigheid een bediende achter zich te hebben. Kate was zoo onafhankelijk, dat zij gaarne Carlo's hulp zou hebben gemist, en bemerkend dat 't water niet kookte, plaatste zij den ketel verder op 't komfoor en wachtte om hem op 't juiste oogenblik te kunnen afnemen. „Waar diende dat eerste voor?vroeg Carlo. „Oh, dat was om de theepot te ver warmen een hoogst belangrijk onder deel," zoo legde zij uit. „Kom, laat mij nu mijn aandeel hebben in dit geheimzinnig werkje,"

De Eemlander | 1906 | | pagina 1