Gemengd. Allerlei. het geheel niets zeggende uitlatingen, dat alles is nog eren echt Kuyperiaansch in al de treurige beteekenis, die dat woord zich heeft weten eigen te maken, als voor den dag, toen de vurige aan hanger van Calvijn's leer de wijde wereld introk, onr haar ijdele ijdelheden van meer nabij en persoonlijk te leeren keuneu. En nog even pakkend schijnt deze plompe taktiek van afschrikkingen, op hitsing als vroeger, de katholieken die zich zoo vaak door de zooveel fijnere puriteinen hebben laten gebruiken om hun kastanjes uit het vuur te halen, ze vliegen weer op het gelok van het zoet gefluit des vogelaars op den lijmstok aan. Ze worden tot nadenken gestemd en putten zich uit in nieuwe betuigingen over de noodzakelijkheid der samenwer king van dc kerkelijke partijen. Kuiper's „verzamelen!" komt goed op tijd want eenige drang tot nauwere verbinding der coalitie-elementen is verre van over bodig. Dc aanprijzing van „De Bijbel verspreiding in het Zuiden" in De Ne derlander.de daarin voorkomende on voorzichtige uitlatingen over „den strijd tegen „Kome" en het ontwaken van de zuidelijke arbeiders, die „dc heerschap pij van den priester moede beginnen te worden", waren niet bijster geschikt om het vriendschapsgevoel onder „de be lijders van don Christus in Nederland" (in de beteekenis die de Roomsch- Dordtsche politiekers daaraan hebben weten te geven) te versterken. Had ook niet nog 6lechts eenige dagen te voren een rondschrijven der bisschoppen aan gedrongen op de zelfstandigheid der katholieke vakbeweging, cn getoornd tegen de vermenging met de protes- tantsch „christelijke" arbeidersactie? De man van de antithese moest zich haas ten om te verklaren den „boozen moed te missen om breuke te slaan ter wille van zijn politieke denkbeelden die rechts niet door allen worden gedeeld, nu het geen ons allen samen heilig is, zoo ontzettend zwaar bedreigd wordt" in Nederland door eenige cxclamatie's van Franscbe schrijvers en een Hol- landsch dichter! Geen rust, woeling! Geen partij-in deeling in Conservatieven en Democ raten. Aldus het ideaal van den man der kleine luyden, van den Eersten democratischen Christen! Den vrijzinni gen is onophoudelijk door De Standaard liet verwijt vau een negatieve strijdwijze aangewreven; wat is het positieve dat Kuyper's ideaal insluit? Op godsdienstig gebied gaat tusschen de christenen de concurrentie al dc scherpte krijgen die geloofsijver haar zal vermogen te geven) op sociaal gebied wordt de scheiding openlijk geproclameerd en aangedron gen, op politiek gebied is er al even min eensgezindheid over dc leidende beginselen van staatkunde als voorheen; wat. is het positieve dat Harer Majes- tcil's oppositie bijeenhoudt, dan behalve de meest platvloersche belangenzucht naar partijpolitiekcn bloei en machts- zeide Carlo haar voor zijude, toen zij den ketel wilde afnemen. 't lieeft voor mij, al dc aanlokkelijk heid van een nieuwe chemische proef, weet ge." „Ge wilt ons toch niet wijs maken, dat Franeesca geen afternoon tea op Casa Bella heeft ingevoerd?" was de algcnieene uitroep. „Ja, weet ge in Italië hebben we meer behoefte aan verkoelende dranken. Zij kon uitstekend limonade klaar maken." Hij gevoelde dat hij kleurde bij de herinnering aan dien heeten zomerdag in de rozenkamer en hij was blij, dat hij aan dc vijf paar oogen, die hem aankeken, om den ketel weer op 't komfoor te plaatsen. Verdere afleiding kwam er door 't binnenkomen van den bediende met koekjes en dunne boter hammetjes, en een groote schotel geroosterd brood, dat op een rooster werd geplaatst om 't warm te houden. Er was een bekoorlijkheid in 't geheel en Carlo peinsde er over, hoe dc Engelschen er in kunnen slagen zoo'n huiselijkheid aan hunne omgeving te schenken, en weer werd hij door Kate's stem met een half gcnoegelijk, half pijnlijk gevoel teruggevoerd naar Fran eesca. Een oogenbhk riep hij zich voor den geest hoe het had kunnen zijn. Hij zag villa Bruno, met de wijzigingen, die zij er in zou hebben aangebracht, genot van eerzuchtigen en derzelver beschermelingen? Dat alles is zoo vaak al gezegd, toch kan 't nooit genoeg gezegd worden, wanneer aldoor maar weer opnieuw van de overzij geijverd wordt voor de alleenheerschappij van de Antithese. En in zoover is er reden om dankbaar te zijn dat Kuyper terug is, en De Standaard, in de Warmoesstraat weer in zijn ware kleur en volle ontplooiing laat wapperen, dat we dan krachtiger dan anders „gewaarschuwd worden om niet in te slapen" en beter dan bij vroegere overvallen op onze hoede kun nen zijn. Aan de overzijde wil men geen ver zoening, geen zuivering van den staat kundigen dampkring de herinnering aan de regeer-genietingen is nog te jong en te zoet, de hope op een hernieuw ing der heerlijkheid nog te sterk en aan vurend, om de beproefde taktiek te laten varen, Men zal 't nog eens pro- beeren, met Het Geloof. Kuyper terug, de Staten-verkiezingen komen al meer in zicht. Het spel kan beginnen. V. D. De Rijksiuiddeleu. Dc opbrengst der Rijksmiddelen blijft regelmatig. De maaand Juli wijst weder een meerdere ontvangst aan van bijna 7'/a ton dan in Juli 1905. Alle midde len behoudens een paar uitzonderingen, werkten hiertoe mede; de Directe belas tingen met bijna 4 en de Indirecte met bijna 1 tOD; de Rechten op den invoer brachten f 70.000 meer op, dc Accijnzen f30.000, de Posterijen f 70.000, de Tele grafen f 40,000. Suiker en Wijn bleven bij 1005 achter, doch dit werd vergoed door hoogcre opbrengst van gedistilleerd en geslacht. Ook de successierechten haalden niet het cijfer van 1905 cn bleven f 60.000 achter, daarentegen brachten de registratierechten f 130.000 meer op. De opbrengst over de eerste zeven maanden van 1906 is dan ook zeer gun stig; fS8.599.042 tegen fS4.661.1'20 in 1905, of bijna f 4 millioen meer, wat om dezen tijd van het dienstjaar zelden voor komt, de raming van f 88 354.655 wordt reeds thans, met 2'/« ton, overschreden. Alleen do Directe Belastingen en dc Posterijen bleven tot heden beneden de raming. Het moet nu nog blijken of de opbrengst der Directe Belastingen over het volle jaar, welke bijna f 2 millioen hooger is geraamd, aan de verwachting zal beant woorden. Yoor 't oogenblik laat het zich, bij een meerdere opbrengst vanfl.200.000 gunstig aanzien. Kaatsen met een leproos. Een Rume- niër die te Londen verschijnselen van lepra vertoonde, werd van daar naar zijn vaderland geëxpedieerd. Zoodra hij aan land was, werd hij opgesloten in een verzegelden spoorwagen. In Pass.-iu weigerde de Oostenrijksche overheid hem dooi te laten, eerstens wegens den aard van zijn ziekte cn ten tw eede omdat de kosten van het vervoer niet betaald waren. Met den Beijerschen staatsminister werd nu onderhandeld over de vraag wat er geschieden moest. De minister beval dat de man naar Frankfort, waar hij eenige dagen vertoefd heeft, teruggezon- in zijn verbeelding bezat hij de vrouw en het te huis, dat hij had verzaakt, en de droom was zoo zoet, dat zij bijna de vesrtoring, die spoedig volgde waard was. Er scheen tusschen hem en Kate een zelfde gedachte te hebben bestaan, want juist nu deed zij hem opschrikken dooi de vraag. „Ik meen, dat zij nu op Casa Bella nieuwe buren hebben. Mie kwam et- in 't door u verlaten huis?" „Graaf Carossa woont er nu," ant woordde hij. „Mr. Britton heeft hem met Pinksteren te Napels ontmoet. Hij heeft een yacht, dat wel wat op de „Pelgrim" gelijkt en dicht bij ten anker lag." „O, Ja, ik herinner mij nu, dat vader over hein gesproken heeft. Wat is hij voor een soort man? Zal oom Britton van hem houden?" „Ik geloof dat hij zeer met hem in genomen was, zeide Carlo, verbaasd door zijn kalme antwoorden. „Oom is vreeselijk gesteld op utcn- schen met titels", zeide Kate. „Dat is zijn eenige zwakheid. Gelooft ge, dat graaf Carossa werkelijk aardig is?" „Ik heb hem maar eens ontmoet," antwoordde Carlo. „Hij is nog jong, en zeer rijk, een eigenaardig soort man, hij heeft veel gereisd en is een goede prater." Hij vertelde de verdiensten van zijn den moest wordeu. Te Frankfort is hij opgenomen in het ziekenhuis, streng geïsoleerd van de andere patiënten. Zoo spoedig mogelijk zal hij n.iar Londen teruggebracht worden. Zoo kaatst de nienschlievende overheid met een bekla genswaardig individu! Een vorstenkroon te vei gulden. In een Duitsch blad komt de volgende adver tentie voor: De opvoeder zoekt voor een inondigen prins uit een oud Duitsch gc- mediatiseerd vorstenhuis een levensge zellin, met meerdere millioenen bruid schat. De dame krijgt de waardigheden en de rechten van een vorstin. Brieven enz. Een stad in brand. Men bevestigt, in een tel, uit Athene dat de stad Anchi- alo, met uitzondering van de Bulgaarschc wijk, geheel en al door brand vernield is. De geheele kust is vol met vluchte lingen, die aan de ramp ontsnapt zijn. Welk lot den Grieksohen aartsbisschop getroffen heeft, is onbekend. Sinclair bereidt nog wat voor. Upton Sinclair, de onthuller van de vleesch- schandalen in zijn boek The Jungle, is bezig aan een nieuwen roman: The Financier. Hij zal er in aantoonen „hoe veel schandalen, kuiperijen, onzedelijk heid en maatschappelijk bederf" in de financieele wereld heerschen. Blindedarm-ontsteking. Do vraag of blindedarm-ontsteking meer voorkomt bij mannen dan bij vrouwen, en of uit dat feit ook conclusies aangaande den aard van de ziekte te trekken zijn, is onlangs weer eens overwogen. Aangenomen werd tot nu toe dat 2/3 van het totaal ge vallen voorkomt bij mannen, 1/3 bij vrouwen. Dr. Karrensteiu publiceert nu het resul taat van zijn ervaringen te Berlijn, die daarop neerkomen, dat de vrouwen maar weinig achterstaan in vatbaarheid bij de mannen. In Hamburg vond de genees heer het aantal vrouwelijke patiënten zelfs grooter. Brand te Milaan. Gisterochtend zijn de midden in het fraaiste kwartier van Milaan gelegen magazijnen van de Italiaansche koloniale importhandel Paga- nini Yellani en Co. door brand vernield. De verzekerde schade bedraagt l'/jinil- lioenlire. Koning Eduard heeft, vóór hij naar het vasteland vertrok, een opmerkelijke deputatie ontvangen. Deze bestond nl. uit drie roodhuiden uit Noord-Amerika, hoofden van stammen, die kwamen klagen dat indringers hun land hadden verwoest en hun tot hongersnood hadden gebracht. Ze werden in de troonzaal ontvangen en met een diepe buiging overhandigde een hunner aan de Koningin vier mandjes, die zijn dochter voor de „Witte Koningin" had gevlochten. De Koning heeft ernstig hun klachten aangehoord en hun daarna hartelijk de hand geschud. Zonder zich te verwaardigen een blik op Londen te werpen zijn zij de stad doorgetrokken morgen schepen zij zich in om weder naar hun jachtvelden terug te keeren. Een Engelschman heeft naar de „Yoss. Zeitung" meldt nagegaan welke hoedensoort bij warm weder het hoofd 't koelst houdt. Hij liet daartoe een man van gemiddelde lengte en gewicht in de zon zitten bij ruim 90 gr. Falir. mededinger zonder aarzelen, doch was heimelijk verlicht door een stoornis. „Hoort ge een rijtuig?" vroeg Lucy de deur openend om beter te kunnen hooren. „Ja, 't is vader!" riep kleine Flo, want Bevis wordt wakker. Kijk," zeide zij, Carlo's aandacht vestigend op een heel oude herdershond, die gemakkelijk bij den haard lag te slapen. „Bevis wordt altijd wakker als hij het rijtuig hoort, maar als 't gewone, bezoekers zijn, blijft hij kalm slapen." In den gang hoorde men iemand ver welkomen. In deze stille familie be hoorde het thuiskomen van vader en zoon tot een der aangenaamste oogen- bhkken. Zij brachten iets wereldsch mede, dat verfrisschend werkte. Gewoon lijk hadden zij boodschappen gedaan, boeken uit de bibliotheek mede gebracht en onveranderlijk was er iets nieuws te bepraten. Carlo bemerkte dit toen Mr Britton met Lucy, zijn liefste dochter, aan den arm binnentrad, gevolgd door Oscar de hond, een zoon van de oude Bevis. De scheepsbouwmeester toonde zich nooit voordeeliger dan in zijn eigen huis. Hij was voor Carlo een beeld van een Engelsch heer, toen hij met zijn vriendelijk gelaat, helder grijze oogen, dik wit haar en goed onderhou den grijze baard dc kamer binnentrad. Zijn manieren waren aangenaam, iets telkens een kwartier lang met een ander hoofddeksel waarbinnen een thermometer was aangebracht. De uitkomst was al dus, dat de thermometer wees bij een Stroohoed (Panama) 77 graden. (Ovaal met deuk) 79 (grove platte) 81 Hooge vilten (cylinder) 89 Ronde id. (flambard) 93 Pet of muts met klep 99 „Een „kachelpijp" bleek dus nog veel koeler te zijn dan een flambard en een pet. De gestoorde bruiloft. Te Raesveld, Pruisen, sloeg de bliksem in een lokaal waar zestig personen vergaderd waren ter viering van een bruiloft. 25 personen werden bedwelmd doch konden zonder feitelijk letsel bekomen te hebben naar buiten gebracht worden. Het huis brandde tot op den grond af. fransche medici op reis. Nu weer zijn het Fransche gencesheeren, die Berlijn bezoeken. Ze reden in een met bloemen getooide automobiel-omnibus door de stad, en bezochten het Stedelijk Ziekenhuis waar geheimraad Körto een aanlal zware operaties uitvoerde. Daarna ging de tocht naar de Koninklijke Uni versiteitskliniek. Daar verscheen prof. Bergmann, die in korte woorden de geschiedenis van de inrichting uiteen zette. Ook werden nog andere inrich tingen bezocht en andere speechen gehouden. De index. Naar men eenigen tijd geleden uit Rome mededeelde, had de paus het voornemen een aantal werken van katholieke schrijvers op den index te doen plaatsen wegens de daarin voor komende dwalingen op het gebied dei- apologetische exegese, philoaofie en theologie. Dezer dagen zal het betreffend docu ment, dat een commissie uit de congre gatie der inquisitie heeft opgesteld, het licht zien. Ragelramp. Over het noodweer te Yerviers, schrijft het „Ilbld. v. Antw.": Een ijsramp ware beter gezegd. Dins dagnamiddag is een hagelvlaag over Yerviers neergekomen, gelijk niemand zich herinnerde ooit gezien te hebben. Dc lucht zag zwart als inkt en op twee stappen kon men geen voorwerp meer onderscheiden. Opeens brak de lucht open en gedurende een kwart uur vielen er hagelsteeneu, van wier dikte men een gedacht zal hebben, als wij zeggen dat sommigen tot 2 kilo's wogen. Sommige familiën waren bibberend in een hoek bijeengekropen en geloofden dat hun laatste uur geslagen was. Op sommige plaatsen lag een ijsschol opgestapeld ter hoogte van twee meters. Al de ruiten van serren, veranda's enz. zijn uitgeslagen. De openbare gebouwen hebben veel geleden. Er zijn magazijneu, waar voor duizenden frank schade is. Slechts in één hof schat men de schade op 4000 fres. Afgeslagen telefoondraden hebben ook ongevallen verwekt. De ver bindingen met Verviers zijn onderbroken. Een blad van Brussel zegt: Men mag zeggen dat er te Yerviers bijna geen ruit geheel en gaaf is geble ven. Openbare gebouwen, scholen, maga zijnen, winkels, alles heeft om ter meest geleden. In do hovingen en tuinen is de aanblik waarlijk bedroevend. Plan ten, bloemen, vruchten, alles is vernield. Dikke takken zijn van de boomen ge rukt door de zware hagelsteenen. Duiven werden met honderden gedood en de telefoon- en telegraafdraden gebroken. hoffelijker dan van andere Engelschen die Carlo tot nu toe had ontmoet, doch vrij van alle vermoedens van vormelijk heid vriendelijk zonder in 't minst te familiair te worden. Harry Britton echter had evenwel nog niet de gemakkelijke manieren van ziju vader overgenomen, hij scheen niet op zijn gemak te zijn met den Italiaan en toen de begroetingen voorbij waren, trok hij zich terug op een wijze, die Carlo prikkelde tot lachen, en begon de glimmend lederen valies open te maken, die hij zoo lang in zijn linkerhand had gehouden. Hij haalde er al de boodschappen uit die de meisjes hadden opgegeven en eindigde met 't avondblad, dat hij schertsend aan Clare overhandigde. Carlo keek naar dit tooneeltje en be greep 't volkomen. Het voerde hem terug naar vroegere tijden toen Clare nog in Italië was en voor hem een even ware, standvastige en lieve vriendin was geweest als nu voor Harry Britton. Aau zijn vermoeid brein gaf dit staaltje van huiselijk genoegen een groote verfris- sching. Het was een tooneeltje dat hij nooit vergat en dat hem meermalen als een vertroosting voor oogen kwam in zijn verder zwervend leven zonder te huis. Want men treft menschen aan, die het een bezoeker zou gemakkelijk weten te maken, dat hij zich als een van hen zelf gevoelt, en die hem, als Op het stadhuis, in het Justitiepaleis, in het Atheneum is do schade overgroot. Op den koer eener woning in het midden der stad, vormden de hagelbollen een ijslaag van 30 centimeters dikte. Ge broken telefoondraden die op den trol leydraad van de electrisohe tram vielen, deelden het vuur mede aan het dak van een huis in de Collegestraat. Een pompier, die den draad wilde wegnemen, kreeg een schok, die hem bewusteloos ten gronde deed vallen. In de Crupau- ruestraat is een knaap, door het aan raken van een gevallen draad bijna doodgcbliksemd. Het schijnt dat in den omtrek dei- stad de schade ook groot is. De zeeslang. De zeeslang is een monster, waarvan liet bestaan nog nooit wetenschappelijk is vast gesteld ge worden, en dat jaar op jaar gezien wordt juist in de dagen dat men altijd begint met zich af te vragen of de slang geen „eend" zou geweest zijn. Maar gelukkig nu weten wij vast en stellig dat er een zeeslang is, dank zij onze Koninklijke Nederlandsche Marine. Als de man die, of het bureau dat de namen uitdenkt, waarmede Nederlandsche oorlogsschepen worden gedoopt, een paar maal zoo for tuinlijk is geweest om zich te herinneren, dat Holland groot is geweest ter zee, vervallen die heeren dadelijk weer in hun Grieksche of Noorsche mythologie. Dit maal zijn zij ook daaraan weten te ontko men, ze hebben zelfs getoond actueel te kunnen zijn. De zeeslang heeft zijn intrede gedaan in de courant en bewijs dat men ook op ministerieele bureau's wel eens een courant in ziet do heeren zijn dadelijk klaar geweest. Augustus is in het land: er moest een marineboot worden ge doopt; ze zeeslang te doopen lag dus voor de hand. En zoo zal dan de derde torpedoboot type Draak, in aanbouw voor Koloniën bij de Schelde te Ylissingeu, ter herin nering aan de Augustusmaand „Zee slang" worden genoemd. („Kamp Ct.") Als verstrooidheid en vergeetachtigheid niet alleen een eigenschap maar ook een kenmerk van den geleerde is, dan kan Berlijn met trots wijzen op zijn statis tiek van in de trams gevonden voorwerpen. Tusschen 1 Januari en 31 Juli van dit jaar zijn daar in de tramwagens vului 26000 voorwerpen gevonden. In de kelderruimte van het bureel op het Potsdammerplein, is een volledig „warenhuis" ingericht van die artikelen. Veel belangwekkends levert een rond gang door deze verzamelplaats op. Para- pluies cn stokken zijn het meest vertegen woordigd. Men kau er keuze doen tusschen 6000 exemplaren. In de galanterie-afdeeling vindt men: kartonnen doozen, hoeden, handschoenen, kousen, slobkousen in alle grootten en soorten. Verder dassen, waaiers, linten, boorden, manchetten en halfhemdjes. Ja zelfs een volledig uitzet is aan wezig. Dagelijks worden in de trams cirea 20 dameshandtaschjes gevonden. Op de vergeetachtigheid van het schoone ge- slachtwijzen vervolgeus: theater-binocles, pompadours e. d. Als tegenhanger voor het mannelijk deel der schepping zijn daar echter: huis- en brandkastsleutcls, zakmesjes, potlooden en verdere schrijfbehoeften. In de morgenuren worden hoofdzake- hij vertrokken is, een genoegelijk, le veed schilderij in 't harte hebben ge prent en hem een bewustheid hebben gegeven, dat er in de wereld, die hem zoo ledig en vormelijk was voorgeko men, ware vriendschap en goede kame raadschap bestaat. Hij gevoelde groote begeerte voor die menschen iets te doen en daar hij wist, dat de ctiqnettc hem ver bood hem te verzoeken iets te zin gen, en dat Clare hem gaarne zou hooren, zoo bood hij aan, om. toen mr. Britton sprak over zijn zingen inFaust, üio Possente te zingen. De onmiskenbare blik van waar genot waarmee dit aanbod werd begroet, en de driftige wijze waarop Molly en Flo dc piano gingen openen, behaagde hem meer dan 't luidste applaus had kunnen doen. Hij zong zeer goed en voerde zijne toehoorders mee, zelfs werkte hij Harry op uit zijne bescheiden terug getrokkenheid. „Zingt ge ook engelsche liederen?" vroeg hij nadat de bedankjes waren opgehouden en zoo doende voor de eerste maal zich rechtstreeks tot don Italiaan wendend. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 2