IpJp. AnlieüMhebbers C. W. HOL, Meubelmaker, EEN HEERENHUIS Een perc. Tuingrond, „Algemeen Assurantie- en Administratiekantoor," IDEEEN. Stadsnieuws. ingezonden. Marktbericht. Advertentiën. Burgeraoondschoel Te koop een Antieke Boerenkist met Kroon f 18.- Haarwerken, - - Haarstukken en coiffures R. J. VAN EIMEREN, Nieuw. - Nieuw. - Nieuw. Compact-Spons. GEPERSTE TOILETSPONS. A. van de JOHs.KNOPPERS publiek verkoopen: Bouwterrein VIER HUIZEN TWEE HUIZEN Champooing- - - - - - Inrichting KORTE GRACHT 8. W. G. KRÜ8EMANN Jr. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: jk schoolboeken, heele schooltasschen, ntbijtzakjes, koffiekannen, bierflcsschcn iet en zonder inhoud, gevonden. Iets Ier komt in de wagens op de lijnen ar diergaarde en stadspark het speel led en kiudergerei aan de beurt, voor- aniclijk bestaande uit poppen, ja zelfs milde mclkflesschen, ten bewijze, dat 0 Berlijnsclie kindermeisje erg afgetrok- en jongedames zijn. De wagens der lijnen, die naar de oorstad gaan, leveren schoppen zagen enz. Menig advocaat zal in verlegenheid woest zijn door het vergeten van zijn irtefeuille. Trouwringen zijn vertegenwoordigd oor het aantal 1UO. De meesten komen ii vrouwenvingeren, 't Geeft te denken... Ook vele voorwerpen van waarde jorden verloren, hetgeen blijkt uit de norme hoeveelheid gevonden armbanden, jrillanten broches, portemonnais enz. Het bureel heeft liet geregeld koste- js kennis maken niet de nieuwst ver henen boekwerken, te danken aan de orgeetachtiliheid der reizigers. 't Is mij niet bekend of er ook van nzc stedelijke tram dergelijke gegevens titaan. Misschien dat een mijner lezers rel eens op de gedachte komt met ipzot eenige voorwerpen van waarde ,iai in achter te laten. 1 Was een prachtig middel om op ngezochte wijze de tram er wat bo- enop te helpen. Vooral met het regen- chtige weer van de laatste dagen kan iel) ons grootsteedsch vervoermiddel raardeeren. t Is te hopen dat de huisknechts te tome ook waardeering ondervinden in poging om er wat martialer uit te ogen zien, dan tot heden mogelijk was. Tot nog toe was liet in Rome aan luisknechten verboden zich te tooien een snor. 't Was onbillijk, doch „;cds hadden de betrokkenen zich on- ienvorpen aan deze ongeschreven wet. Ku echter in den tijd der solidariteit - verzetten deze gedienstige geesten heli er tegen. Ze hebbeu een meeting jclcgd en daar is de kwestie grondig ichandeld. Niet minder dan 21)00 „valets 1c chambrc" stemdeu vóór het dragen an snorren of cenig ander haarsieraad ai besloten dit daadwerkelijk te toonen. Ik nu de snorren maar willen groeien. We kunnen ons voorstellen, dat de leeren huisknechts eiken morgen met ■oote nieuwsgierigheid liet uitbotten an het jong gewas zullen gadeslaan. Even nieuwsgierig zeker als een paar icerenj die dezer dagen gesnapt werden, nwijl ze in de Carpentierstract in den aag gebruik maakten van de afwezig- icid van de bewoners van een der huizen daar om hun nieuwsgierig- 'id naar den inboedel te bevredigen. Een overbuurman wist, dat de familie uit was, zag de gaston aan de deur peuteren en waarschuwde door de tele- loon de politie, die de nieuwsgierige hoeren snapte. Mant wel ging het tweetal, toen 't aan de overzij licht zag opsteken, er stil van door; maar na di ie kwartier kwamen ze terug en gingen nu met hun sleutels binnen. Ze hadden nog iets voor vervoer gereed gelegd, toen de politie kwam kijken nat ze er uitvoerden, maar zitten nu toch achter een deur. die zij met hun passepartout-sleutels niet zoo gemak kelijk zullen open krijgen als een modern deurslot. 't Gevalletje gebeurde om half 10. Bij de heeren werden niet alleen loopers maar ook een geladen revolver gevonden. Overal bemoeit de politie zich ook moe. In Winschoten zelfs met trouwplech tigheden, als die eenigszins afwijken ian den gewonen vorm. Maandagavond j.l. werd aldaar een landbouwer, een weduwnaar die in on dertrouw was opgenomen een „serenade" gebracht. Met ketelmuziek, ja wat niet al, toog uien er op af om den üü-jarigen bruidegom, die nu nog lief en leed met een 19-jarige schoone wilde deelcn, te complimenteeren. Onder dat publiek bevond zich echter ook een vrouw (vergezeld van haar vader ca moeder), die ook meende aanspraak te hebben op den bruidegom, daar zij evenals de toekomstige bruid met den landbouwer had verkeerd. En waarom mocht dat niet, zei èu haar vader èn haar moeder; zij is een „gescheiden vrouw, d. w. z. haar man is van haar weggeloopen. Zij nu meende ook recht op den in ondertrouw opgenomen man te hebben, want zij had Daarom werd hier drukte gemaakt, die zoo hoog liep, dat de vader zich niet ontzag de ruiten der landbouwers- woning in te slaan, een mes te trekken, ja, den persoon in quacstie de kleeren van zijn lichaam te f chearen. Dit spelletje bij den ondertrouw belooft wat voor den trouwdag! De politic maakte een einde aan het Kwabaal. Maandagavond 20 Aug. 's avonds te 8 uur vergadering van Commissarissen van de Eemlander. In de zitting der reclilbank van Utrecht van Donderdag 16 Augustus werd o. a. de volgende uitspraak gedaan: H. J., 19 jaar, bakkersknecht, te Nij- kerk, bekl. van diefstal van een rijwiel ten nadeele van J. v. W. te Amersfoort veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. Tegen zekeren "W. J. S., wonende aan den Soeslerweg, in „de Twaalf Apostelenis door de politie proces verbaal opgemaakt, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een aan zijn zorgen toevertrouwde minder jarige. De dader is naar Utrecht over gebracht en ter beschikking van de jus titie gesteld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn door baldadige hand de naambordjes en de namen, die winke liers op hunne spiegelruiten hadden laten schilderen, met lak bestreken. De straten, waar zulks geschiedde zijn: West-singel, Groote Spui, Muur huizen en Langestraat hoek Langegracht. We hopen, dat het der politie moge gelukken, den dader of de daders tc ontdekken en dat alsdan eene gestrenge vervolging niet zal uitblijven. Donderdag 16 dezer is door de politie een bezoek gebracht aan eenige bierhuizen hier ter stede en is door haar tegen een 9-tal houders van dergelijke inrichtingen procesverbaal opgemaakt terzake overtreding der Drankwet. Programma van het avond-concert, te geven door het Stafmuziekkorp van liet 5e Regiment Infanterie onder directie van den heer G. Bikkers op Dinsdag 21 Augustus op het terras van Amicitia. 1. „Olijmpia" MarschMctz. 2. Ouverture „Piquc Dame" Suppé. 3. „Ilochzeitsrcigen" Wal- zerBilse. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Fanst" (op verzoek) Gounod-Coenen. 5. Ouverture „Orpliée aux enfers"Offenbach. 6. „Invitation A la Valse" Web$r. 7. „Egijptiseher Marsch Strauss. 8. „Elektrische Funken," PotpourricHouse. Lijst van onbekende Brieven en Brief kaarten verzonden over de eerste helft van Augustus. Brieven (Binnenland). C. J. L. van Eek Amersfoort. Wed. Broekhoff— Prins Mej. D. Gilden Amsterdam. D. Welter Rotterdam. W. Breefoet Zwartebroek. Brieven (Buitenland). G. van Mourik Marxioh. Briefkaarten (Binnenland/ Gebr. Kuvper Amersfoort. Mej. H. liartenberg Amsterdam. Mej. E. Dirk sen Kerkelaar J. G. Veen J. de Jager MejKornelio Haag. Kenterk Maasz Minlin te Meer. W. Klapmeijer (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Kijksisiibsidicii voor liet lager onderwijs. In het vorig schrijven over dit onder werp is uiteengezet, hoe de subsidiën grooter worden, naarmate de dienstjaren der onderwijzers klimmen. Dit klemt te meer, daar het door gunstige beschik king van den tegenwoordigen minister van B. Z. aan de gemeenten geoor loofd is de jongere onderwijzers als door de wet verplicht aan te wijzen. Ook uit anderen hoofde groeien de subsidiën voor de gemeente aan in do volgende gevallen: Iu 1906 behaalden twee onderwijzers de hoofdacte, wat) f 200 meer subsidie voor de gemeente bctcekeiit. Laat ons veronderstellen dat in de volgende jaren één onderwijzer per jaar de hoofdacte behaalt, dan geeft dit meerdere subsidie in 1006 f 200 iu 1907 minstens f 300 in 1908 minstens f 400 enz. Het aantal leerlingen op de scholen is in de laatste jaren verbazend toege nomen. Nemen we aan, dat de toename is 60 leerlingen per jaar, dan neemt het aantal verplichte onderwijzors ook niet één toe. In 1900 wordt de subsidie daardoor vermeerderd met (500f260- - f240; in 1907 met f480 in 1908 met f 720 enz. Met 't oog op de toename der leerlingen, kunnen wc veilig voor spellen, dat in 1911 weer een nieuwe school gebouwd zal moeten worden. Er zal dus een schoolhoofd meer aange steld moeten worden, waardoor de subsi die weer met f590 zal rijzen. 't Behoeft geen betoog, dat deze ge gevens verre beneden de werkelijkheid blijven, daar o.a. de toename der leer lingen en als gevolg daarvan de aan bouw der scholen en de uitbreiding van 't onderwijzend personeel veel snel ler heeft plaats gehad, als hier wordt aangenomen. De gemeente begrooting voor 1906 wijst dan ook als subsidie voor 't Lager Onderwijs aan f 33992.09 tegen f 14025 in 1905. Alzoo een schijnbare toename f 19967.90. Daar echter het Rijk langs anderen weg weer f 16770.82 terug neemt, is de werkelijke subsidievermeer dering f 3196.27. In de hitte der verkiezingsdagen ver leden jaar is beweerd, dat de wets wijziging van 1905 uitsluitend voordeel bracht aan *t bijzonder onderwijs. Ik meen hiermede aangetoond te hebben, dat dit niet geheel juist is. Wel profiteert het bijzonder onderwijs aan- zienlyko bedragen meer, doch ook gemeenten als Amersfoort, die aanmer kelijk in bevolking toenemen, krijgen direct hooger subsidie en wat nog meer zegt in de eerstvolgende jaren groeien die subsidiën aanmerkelijk aan. Dit schrijven dient slechts om een beeld te geven van den groei der rijks- uitkeeringen, ik ben evenwel overtuigd, dat wanner het onderwijzerscorps nauw keurige gegevens verzamelt, dan het veelgehoorde argument van financieele onmacht der gemeente, schitterend zal weerlegd worden. Met dank voor de plaatsing. X. AMERSFOORT, 17 Augustus 1906. Tarwe Rog-ge Boekweit Appelen Peren Nieuweaardapp. Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren 4.— 5. 1.80 4.30 1.25 0.80 h f f f A f 6.- a f a f a f a f 4.80 per 100 St. Af 7.- per hecto liter. f 1.- 0.30 f f f 1.— f f f f 0.30 f 0.4C f-.— f 18 f50.— f9.- f f f f f f f a f i.3o a f a f a f a f 1.— 1.20 0.50 Kilo. „50 1.20 per stuk. a f a f a f a f a f a f a f a f o.7o a f 0.50 per paar. a t A f24 a f70. - I a f 13.J a f A f a f a f a f a f a f per stuk. Burgerlijke Stand. van 11 tot en met 17 Augustus. GEBOREN: Clasina Allegonda, d. v. Leonardus Aloysius Houbaer en Alle gonda, Sophia Maria van Buchem. Willem Johannes Cornelis Hendrinus, z. v. Nicolaas Martinus Augustinus ter Wolweek en Johanna Wilhelmina Los. Geertruida Wilhelmina, d. v. Cornelis Jacobs en Everdina Hendrika Gesina Jans. Johannes Jacobus, z. v. Johan nes Jacobus de Kruijf en Willemijntje Bokkers. Geertruida Johanna d. v. Gerhard Koning en Geertrui Johanna de Leeuw. Charlotte Caroline Elise- beth, d. v. Joh. Th. N. D. E. van Schouwenburg en Johanna Ilenneman. Gerardus, z. v. Gcrardus Pullen en Gerritje Veldhoen. ONDERTROUWD: Frederik Auton Willem Yolmer en Petronella Gouw. GETROUWD: Joan Frans Kroon en Clara Huidekoper. Pieter van Hem men en Jantje Dijk. Hendrik van den Hoek en Rijntje Veer. OVERLEDENSara, oud 3 maanden, d. v. Evert Vetkamp en Olasina Petro- nella Lansaat. Stcpluinus van den Uithoorn, oud 47 jaren, echtg. van Gerritje van der Horst. Elsina Gijs- berta Bottenburg, oud 39 jaar, echtg. van Wouter Gerritse. Cornelis Die- derik Kleijn, oud 23 jaar, z. v. Antonie AdriaDU8 Kleijn en Gertrude Eugenie Koeken. Gijsje Strietman, oud 2 dagen, d. v. Jan Tennis Strietman en Gerritje Wiggers. Geurt van Leijen- horst, oud 78 jaar, echtg. van Gerritje van den Berg. Wilhelmus de Wrilde, oud 13 jaar, z. v. Tieleman Willem de Wilde en Jantje Antoinette van Eist. Antonia Johanna Stalenhoef, oud vijl maanden, d. v. Pieter Stalenhoef en Antonia Margaretha Boog. Ernst Henrich Koek, oud 0 weken, z. v. Stephanus Koek en Johanna Geijten- bcek. Martinus Johannes Kuppens, oud 6 maanden, z. v. David Johannes Kuppens en Wilhelmina van Eijk. Geertruida Maria Hecre, oud 8 maanden, d. v. Reinicr Heere en Cornelia Hol. Wouter Mijnten, oud 6 maanden, z. v. Jacob Mijnten en Lnbbertje Berkloo. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER M. E. FABER— v. d. Heul. Amersfoort, 17 Aug. 1906. TE AMERSFOORT. AANGIFTE van LEERLINGEN voor den cursus 1906—1907 in het gebouw der Ambachtsschool op Woensdag, Donderdag en Vrijdagavond telkens van G' j tot 8 uur. Het schoolgeld bedraagt f2.per leerling en is geheel vrij voor lien, die geen schoolgeld kunnen betalen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wet houders. Het onderwijs aan deze inrichting voor vakopleiding bestaat voornamelijk in het VAKTEEKENEN met bijbe- hoorondc lessen. De Directeur, B. VAN DER W ORP Jr. Amersfoort, Augustus 1906. Westsiugel, hoek Kleine Spui. De meest natuurlijke worden vervaardigd bij Haar kundige, Arnh.straatweg 8, AMERSFOORT. Prima kwaliteit, stofvrij. Verkrijgbaar bij, DE NOTARIS te Amersfoort zal op Woensdag 39 Augustus 1900, dos avonds 7 uur, in het koffiehuis „HET VALKJE" te Amersfoort, hi de gemeente AMERSFOORT. Perceel 1. of kleine villa mot SCHUURTJE, TUIN en MOESTU IN, aan den Utrccht- schcn weg nu. 17, groot S.90 aren. Perceclen 25. Vier pereeeieu gelegen aan den Bloomweg met den halven weg voor zoover die daar langs strekt. Perc. II breed aan deu weg 10.40 meters en diep 20 meters, groot 6.76 aren. Perc. III breed aan den weg 17 meters en diep 26 meters, groot 5.03 aren. Perc. IV en V breed aan den weg 17 meters en diep 23 meters, groot resp. 4.32 en 4.39 aren. De perc. I tot en met V zijn in eigen gebruik bij den lieer J. PEKEL HARING. Pereeeieu O9. met TUINEN aan den Bloemweg, nos. 2, 4, 6 en 8, met den halven weg, voor zoover die daar langs strekt. Ieder perceel is mondeling verhuurd voor f2.50 per week. Pereeel 19 en 11. met TUINTJES nabij den Bloemweg, met uitweg naar dien weg. Mondeling verhuurd respectievelijk voor f 1.65 en f 1.80 per week. Perceel 12. geschikt voor BOUWTERREIN, gelegen aan de verlengde Wilhelminastraat en langs den spoorweg, groot 8.70 aren. Te veilen in perceclen en verschillende combinatiën. Betaling der kooppenningen 29 NOVEMBER 1906. BREEDER BIJ BILJETTEN. met machinale haardrogiug voor dames. Maison KOBKKT BIX K. Langestraat 71. Tcleplioon 166. Ondergetcekendo maakt bij deze bekend dat zijne zaak, gedreven onder den naam „WALTilUM A Co.," met ingang van heden zal «orden voortgezet onder den naam: (voorheen WALTMANN Co.) liet KANTOOR wordt 15 Scpcinter a.s. verplaatst van ARNHEMSCHESTRAAT 7 naar AMERSFOORT, 18 Augustus 1906. FHIEDKICH MIETZSCHE Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. H. PRIEM. OORDEEL MER PERS „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." Het Vaderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Idcëen hierjeen bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen vld dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws vtd ay. „Het komt ous voor dat de heer PRIEM deze „Idcëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisics avec discemement et intelligemment traduites, c'est bien, cela peut déji favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui lut plus grand poète que philosophe." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3