Stadsnieuws. Advertentiën. E. J. Ruitenberg I borreltjes gepakt had, dat de borreltjes Ihem te pakken namen en hij waggel- I loopend 't kroegje uitstrompelde naar Iz'u hui6 toe. I Zoo'n lamme hond nou, moet die je Allerlei. „De Eemlander" I Alles ging zoo goed, als 't 'n zijn I evenwicht kwijt zijnd mensch maar gaan Ikon, tot ie met 'n sierlijke spiraal de I Zuid-Polderstraat inzwaaiend 't „Care lOanem!" vergetend, struikelde over 't lliondje van 'n juffrouw. Inou voor je ploopen! I Flang, 't beestje in kwestie krijgt 'n I trap van jewelste, tegen z'n onschuldige I honderibbetjes. Oei-oei.... jankend 't hondje „af". Scheldend en razend de juffrouw van 't hondje „op*. Zal je wel is van m'n beessie af blijven, dronke lap! jammert de juf frouw. Hou dan je mormel thuis, leelijk mcrakelrepliceert de nijdig geworden Baccliusdienaar. Hormei.... mor...mei? echoot de juffrouw hoogstemming terug. Wat zeg je me daarvan? Jij bent 'n mormel! As je me nou.... schiet de drinke broer op de juffrouw af, dan zal ik je ra mep geven! Groote ontsteltenis onder 't publiek. De borreltjesman wordt vastgegrepen door den zoon van de juffrouw van 't hondje, die partij gaat trekken voor zijn moeder. Nijdig wordend trekt ie nu een mes en wil den zoon te lijf. Flap, 'n han dige slag slaat het mes uit des bekken snijders vuist. Vechtlustige af en krabbelt huis in. 'n Poosje praat 't publiek na, dat 't toch wat te zeggen is... met'n mes, brr! De snijlustige heeft intusschen 'n nieuw mes opgescharreld, waggelt weer naar buiten en geeft een der omstanders par does 'n paar japen op gezicht en handen, dat 't bloed er uit springt. Hevige verwarring, waarvan de dron ken jongeling gebruik maakt om 'm te smeren. Toen kwam de politie... (H Dbld). Eén blik in de couranten dezer dagen I kan ons de overtuiging schenken, dat I we nog steeds leven in het teeken van I de komkommer. Vreeselijk interessante en interessant vreeselijke verhalen worden opgedischt zoodat men vaak een Kuype- riaansche geloof moet bezitten om alles maar voor waarheid op te nemen. Wat evenwel niet wegneemt, dat meer dan één dier verhaaltjes onwillekeurig een glimlach op ons lieve gelaat te voorschijn roept, als ware 't een hulde voor den vindingrijken journalist, die het zoo leuk weet in te kleeden dat men met een beetje goeden wil toch wel aan de waarheid van het bericht kan ge- looven. Voor ik evenwel een voorbeeld van zoo'n leuk courantenbericht meedeel moet ik eerst inijn lezers vertellen, dat de komkommer ook nog wel tragische nieuwtjes de wereld inzendt. Zoo heeft de timmerman W. H. te Havelte (Dr.) niettegenstaande zijn 80-jarigen leeftijd, geheel alleen op de begraafplaats zijn eigen grafkelder gemetseld. Op de zerk, die boven op het verwulf is aangebracht, staat als grafschrift gebeiteld: Hier rust W.... H...., geboren te Havelte den 8 October 1826, overleden aldaar den.... De zonderlinge menschen zijn de wereld nog niet uit, dat kan men hier met volle recht zeggen. Want is de bekende duim hierbij te pas gekomen, dan is het toch zonderling er zoo iets uit te zuigen en berust het bericht op waarheid dan is die oude baas zonder twijfeld een heel groote zonderling. Neen wanneer er uit den duim gezogen moet worden, dan liever iets leuks, niet zoo grafachtigs. Zoo doet bijv. De Avond- po s t het volgende verhaal, waarbij niet staat het veelbeteekenende „historisch". Een buitenman verdwaalde in een groote stad. Hij ging naar 'n agent, nam beleefd zijn hoed af en vroeg: „Hoe kan ik 't beste naar de Emmastraat komen?" „Och", zei de agent, „uwes kan een rijtuig nemen of in de tram gaan zitten, maar u kan ook gaan loopen, 't is maar vijf minuten van hier!" „Ja", zei de ander, „ik weet wel dat ik loopen kan, maar ik wou den weg graag weten, zie je." O, dat is wat anders: kijk u eens, u gaat eerst rechts af, dan links af, en dan schuins over links." De buitenman stak z'n hand in zijn binnenzak alsof hij er een sigarenkoker uit wilde opdiepen. 'n Sigaar hebben?" vroeg hij. De agent wilde dat met alle soorten van genoegen. „Nou", zei de buitenman, „je kunt 'm zelf gaan koopen, of door 'n ander laten halen, je kunt 'm betalen, of cadeau vragen, of laten opschrijven. Besjoer." Dat was dus wel lap om leer. Ja, die buitenlui zijn veel snuggerder dan ze gewoonlijk worden voorgesteld, soms zijn ze zelfs een diender te slim af, zooals uit het bovenstaande blijkt. En als men slim is, is men toch nog maar het beste af. Dat blijkt uit een verhaal, dat we lezen in een Ylaamsch studentenblad. Jef, zoo heet daarin, een flinke sin- joor, was op wandel met een lief kind om eens de overstrooming te gaan be zichtigen aan den uitkant der stad. Al met eens de sluizen van den hemel gingen van heropen en 't water viel er zoo dicht, dat er geen middel was tus- schen de druppels te loopen. Jef had gelukkiglijk nog een stuks ken regenscherm mee, en hij begon den escrime ofte schermles tegen de para- dijsche vochtschichten; maar onmogelijk alle slagen af te weren en Jef voelde zijn fraksken en zijn broeksken tegen zijn vel plakken. „Wat zal ik nu t'huis vertellen," meende luidop het poezeken dat begon week te worden. „Wel, zeg dat g'op 't onverwachts in de slaag gezeten hebt, en dat eer ge ergens hebt kunnen binnen vluchten, ge reeds heel nat waartHet meisje zag naar heur mantelken en bemerkte half lachend, half verlegen: „Maar 'k en ben maar nat langs eenen kant." „Och, als 't maar dat is sprak pertig onze Jef, zie liefken kom nu een beetje langs dezen kant en pakt mijnen anderen arm." Niet dom, hé! en ge moogt zeker zijn, dat het meisje niet halfnat t'huis geraakt. Nu mocht het freuleken een liefdeleugentje doen. Neen, dom was het niet, integendeel heel aardig bedacht van Jef en bepaald heel lief van het poezeken, dat ze zoo'n liefdeleugentje wel voor Jef over had. Ja lang niet alle vrouwen zijn zoo, er zijn er zelfs wel, die heel wat anders dan lief zijn. Dat bewijst weer een correspondentie in De Hollandsche Lelie, het blad van Anna de Savornin Lohman. Hoor hoe lieflijk zij daarin over den arbeid in de Tweede Kamer zich uit laat. Dat het geklets in de Tweede Kamer u zou tegenvallen, wist ik wel vooruit 1 Van die heeren zijn de meesten absoluut talentloos, zijn alleen mhar in de Kamer getild op de schouders van het domme kiezei'6vee, omdat ze zelf dat 'n prettig en tot allerlei voorrechten en eer en aan zien leidend baantje vinden. Hoe wilt ge nu dat zulke menschen u zullen imponeeren door mooi spreken of door mooie denkbeelden te verkondigen. Larie! Ze leuteren er op los, of omdat ze wel moeten ter wille hunner kiezers dat zijn leden die ééns per jaar het speechje afratelen over hun speciaal onderwerp of ze praten zonder op houden, omdat zij zichzelf zoo ijselijk graag hooien mogen. En dat zijn dan gewoonlijk diegenen, naar wie niemand luistert, en onder wier leuterpraatjes de rest hun dagelijkschc bezigheden ver richt, van brieven schrijven of couranten lezen, óók wel dutjes doen, of zich in de koffiekamer met versnaperingen vol proppen!" Mij dunkt daar kunnen onze parlements leden het voorloopig mee doen. Naar ik vernomen heb uit den Haag, moeten reeds verschillende kamerleden er over denken hun mandaat neer te leggen. Er zijn evenwel ook een aantal kwaad willigen, die zeggen zich aan zulk krank zinnig geklets niet te storen. Wrat even wel niet wegneemt, dat op het oogcnblik de toestand op het Binnenhof zeer ge spannen is. O, Anna, freule Anna, wat hebt ge op uw geweten!! Bij de godsdienstoefening welke Zon dagmorgen half elf in de Remonstrantsche kerk wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. J. C. Wannée propnt. te Am sterdam. Bij het 5e leg. inf. te Amersfoort zal gedurende de maanden October en November a.s. onder leiding van den le luit. R. J. Hoffmann een cursus worden gehouden ter opleiding van miliciens tot voorganger iu de gymnastiek. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht alhier (vacature nu. B. II. Carp), mr. J. G. van Heuven, thans griffier bij het kan tongerecht te den Helder. De heer W. G. A. Meyer, vroeger leeraar aan de II. B. S. alhier is be noemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, welke be trekking hij tot nog toe tijdelijk vervulde. Met ingang van 1 Oct. a.s. wordt de klerk der posterijen en telegrafie der le kl. W. Lucas verplaatst naar Amster dam (telegraafkantoor) en alhier vervan gen door den klerk der le kl. G. L. M. Plas van Amsterdam (telegraafkantoor.) De heer M. Monasch, opperrabijn der ressorten DrentheAmersfoert, is benoemd in de alg. commissie van examinatoren voor 1906. Vóór het front van den troep, werden Zaterdag de nieuw benoemde 2e luitenants bij het 5e reg. inf. W. Ridder van Rap- pard en H. W. E. Cramer beëedigd. De beëediging van den bij het le reg. veldart. benoemden 2. luitenant A. H. R. Bijleveld had plaats op de heide bij Soesterberg. De batterijen van hier en uit Utrecht hadden zich hiertoe des morgens te 11 uur vereenigd. De 2. luit jhr. L. M. van Reigersberg Versluys van het le reg. huzaren werd op de Vlasakkers beëedigd vóór het front van het 4e es- cadron en van het escadron ordonnasseu. Een boerin uit Nijkerkcrveen, die Vrijdagmiddag in de Kampstraat op den wagen wilde stappen, werd door een mestkar aangereden. De vrouw viel en kreeg een wiel over de beenen, die licht gekneusd werden. Men droeg haar bij den beer v. Beok binnen, waar dr. Schrcuder haar verbond. De generaal-majoor A. D. Pettor, commandant der 4e divisie, is van zijn inspectiereis in de noordelijke provinciën teruggekeerd. De thans bij het Indische leger gede tacheerde le luitenant J. G. Sinia is ingedeeld bij een der bataljons, die aan de Baliexpeditie zullen deelnemen. De paardenarts le kl. L. J. van Rhijn en de off. v. gez. 2e kl. dr. P. A. Voerman, die bij do cavalerie-manoeu- vres in Noord-Brabant en Limburg waren ingedeeld, resp. bij het korps rijdende artillerie en bij het 4e regiment huzaren, zijn in het garnizoen terugge keerd. Bij Kon. besl. is, met ingang van 16 September 1906, benoemd tot directeur van het postkantoor te 's Heerenberg, hr. P. A. v a n H o 11 h e, thans commies- titulair der posterijen en telegrafie. Op de vooidracht voor Hoofd der gemeenschappelijke openbare school te Noorden, komt als no. 2 voor de heer H. G. Verhaar onderwijzer aan de school 3e soort (Puntenburgerlaan) alhier. De Heer H. Klerk tans ambtenaar ter Secretarie van Wormerveer is be noemd tot commies ter gem. Secretarie van Purmerend. De primitieve afrastering in het plant soen is vervangen door flinke ijzeren hekken. Het A. D. deelt mede, dat op 27 September a.s alhier een concert zal worden gevcven door mej. Hermina van Itcrson, sopraan, den heer Hendrik Wegerif, pianist en den heer Willem Wcgerif, violoncellist, allen uit den Haag. Het concert zal worden gegeven in de groote zaal van Amicitia. Het seizoen 1906,07 zal hiermede ongetwijfeld op waardige wijze geopend worden. A.s. Zaterdag van 26 uur zal op de Leusder Heide alhier door de deel nemers aan de schietoefeningen tot ver hooging van 's Lands Weerkracht die minstens 10 gewone oefeningen bij woonden, tot besluit van het seizoen een schietwedstrijd worden gehouden, waarvoor talrijke fraaie prijzen van Rijkswege worden beschikbaar gesteld. De heer mr. Hendels heeft in het jongste nummer van het Utrechtsche S. D. A. P.- orgaan Stem des Volks het redacteurschap van dat blad aanvaard. Een niet al te best geoefend fietsrijd- ster, die gisteren op het Havik haar kunsten vertoonde, had het ongeluk te vallen en terecht te komen in een raam van een der daar staande huizen. Be halve een aantal wonden aan handen en gelaat moet ook nog een stuk glas in de zijde zijn gedrongen, zoodat ge neeskundige hulp aanstonds moest wor den ingeroepen. Waarschijnlijk zal deze fietstoer het slachtoffer nog lang heugen, daar het te voorzien is, dat ze niet binnen enkele dagen weer geheel op de been zal zijn. Het kantoor van „Handel en Nijver heid", thans gevestigd Asch van Wijck- straat 1 wordt bij het plaatselijk tele- phoonnct aangesloten met nummer 170. Aan de Maandag hier gehouden paar denmarkt waren aangevoerd 250 paarden, 60 hitten en 40 veulens. Luxe-paarden golden van f 300 tot f 500, werkpaarden van f 150 tot f 250, hitten van f 100 tot f175 en veulens van f 100 tot f 150. Ofschoon enkele buitenlandsche koop lieden de markt bezochten, werd er niet veel verhandeld. Als alles nu een beetje meewerkt dan zal Konninginnedag, dank zij het ijverige werken van „De Oranje-vereeniging", hier ter stede wat waardiger en feeste lijker worden herdacht, dan dit de laatste jaren wel het geval was. In de vorige weck gehouden vergadering deelde de voorzitter van genoemde verceniging mede dat voor 31 Augustus het volgen de programma was vastgesteld: 8 uur Aubade met muziek. De school kinderen gaan echter niet mee. '2' tot 5 uur Bloemencorso uitgaan de van de verlengde Pieter Both-straat langs alle voor voertuigen toegankelijke straten. 6'/, tot 10 uur Muziekuitvoering op den Ilof, welk plein schitterend wordt verlicht. De „Harmonie" van den R. Iv. Volks bond zal daar van 7 */a tot S3/. de „Amersfoortsche Muziekvereeniging" zal van 8tot 10 uur concerteeren. 9 uur fakkeloptocht van vereenigingen met banieren en muziek en een zege wagen. 's Middags tentoonstelling van „Flora- lia" in den tuin van „De Arend". Jammer, dat de voorzitter hierbij moest meedeelen, dat do Vereeniging nog veel meer had willen doen, maar dat gebrek aan geld de oorzaak was, dat het eerstontworpen programma aan merkelijk moest worden besnoeid. We betreuren dit ten zeerste en hopen dat 31 Augustus thans ook voor Amersfoort een ware feestdag zal zijn. En wanneer men dan bedenkt, dat „De Oranjevereeniging" daarvoor gezorgd heeft, dan tw ijfelen we er niet aan of velen zullen op de een of andere wijze deze verceniging steunen opdat een vol gende maal met een schitterend program ma voor den dag zal kunnen worden gekomen. Niettemin wat nu wordt aangeboden is zeker ook niet weinig. Wanneer het publiek nu meewerkt door het uit steken der vlaggen en door 's avonds bij het passeeren bengaalsche vuur te onsteken, zal Koninginnedag bij vele Amersfoorters nog lang in geheugen blijven. Te laat om nog in zijn geheel in dit nummer op te nemen, ontvangen we het uitvoerige programma van de wed strijden te houden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door het 5e Regiment Infanterie. De wedstrijden vangen aan om 2 uur en worden gehouden op hot terrein bij de gymnastiekzaal der Infanteriekazerne. Ze bestaan uit: schietwedstrijden, hin dernissen wedloop, polshoogspringen, snelloop over 100 M., staafwerpen, verspringen en oefeningen aan den rek stok. Voor elk nummer zijn een aantal prijzen beschikbaar gesteld, terwijl ter opluistering door 24 man gedurende den wedstrijd het korfbalspol zal worden gespeeld. 't Is Zondagavond op den Leusder- weg weer eens op echt ouderwetsehe manier een herrie van belang geweeBt. Een buitenman, die teveel aan Bachus had geofferd en een vcld-artillerist kre gen in een bierhuis twist over één van de schoone sekse. Al heel spoedig ging het van woorden over op daden en een ernstige kloppartij was hot gevolg. Het boertje werd ten slotte zoo onzacht buiten de deur gezet, dat hij zijn even wicht totaal verloor en met zijn hoofd op den scherpen rand van een stoep kwam te vallen, waardoor een hevig bloedende wond ontstond. De politic leidde het slachtoffer naar het politie bureau alwaar hij werd verbonden, Ou- dertusschen was de veld-artillerist door een achterdeur verdwenen. Weduwen en weezeu van mindere militairen. Tot de Tweede Kauier is een adres gericht door het hoofbestuur van Ons Belang, Verceniging van Onderofficieren en Militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier, behoorende tot de Nederlandsche landmacht. Door de Vereeniging werd een onder zoek ingesteld naar don werkelijken toestand der hierbedoelde weduwen en weezen, en adr. deelt mee, dat bij dit onderzoek omstandigheden aan het licht zijn gekomen, zoo diep treurig, dat zoo spoedig moglijkc verbete ring een dringende eisch is. Opgemerkt wordt, dat ten opzichte van weduwen en weezenverzorging voor alle andere landsdienaren reeds lang een voorziening is getroffen; dat het hier geldt de nagelaten betrekkingen van de meest van den Staat afhanke lijke dienaren; dat deze dienaren, uit noodzaak van Staatsbelang, in een rechtsverhouding zijn geplaatst, welke het hun vrijwel onmogelijk maak: op andere wijze, dan door het recht vau petitie, daarin verandering te verkrij gen. Het bestuur verneemt, dat ook het ontbreken van een goede regeling, als hierbedoeld, een der hoofdoorzaken is, van het verloop van het onderofficiers kader. Aangedrongen wordt op hot treffen van maatregelen tot instelling van een Rijkspensioenfonds, voor weduwen en wcezen van mindere militairen. In eene buitengewone vergadering van den R. K. Volksbond bracht Zondag middag de Commissie, bij monde van den heer G. J. van Lcndt, rapport uit omtrent haar bevinding van do gewijzigde statuten van eene op te richten Bonds- verzekcriiig in het aartsbisdom Utrecht, waaraan het volgende kan worden ont leend: De verzekeriugsbond zal den naam dragen van „Concordia". Kapitaal van f 50.000 vertrouwt men volteekcnd te zullen krijgen, waarvoor ten hoogste 5"„ rente zal worden begeven. De leden worden in twee categoricn verdeeld, t. w tot categorie A belmoren zij, die üd zijn van den R. K. Volksbond in hot bisdom, en tot categorie B diegenen, die buiten den Volksbond staan. Hiermede heeft mén het oog op eene grootero toetreding tot den R. K. Volksbond. De premiën zijn lager gesteld dan bij elke andere levensverzekeringsmaatschappij^ tgezon- derd onderlinge). De tarieven bevatten uitkeeringen bij overlijden, bij leven of overlijden en de z.g. communie-verzeke ring. Het aanwerven van leden wordt den besturen der pl. afdeelingen opge dragen, terwijl een directeur door een te benoemen commissie wordt gekozen. De winst wordt als volgt verdeeld: 70 komt ten voordeele der verzeker den, vallende onder categorie A, 20 wordt afgedragen aan het dagelijksch bestuur van den Bond. Uit het hiermede te vormen fonds worden de premiën betaald van die leden, die wegens ziekte, werkeloosheid of rechtvaardige werk staking verhinderd zullen zijn, hun ver zekeringspremie te betalen, en 10 wordt in een reservefonds belegd. Tot op 45-jarigcn leeftijd kan men van andere maatschappijen worden over genomen. Na afloop van dit uitgebracht rapport wees de heer v. L. op het groote belang, wanneer men lid van deze ver zekeringsmaatschappij wordt, niet alleen wegens het financiëelc voordeel, doch ook met het oog op de meerdere aan sluiting bij de Katholieke organisatie. Thans werd overgegaan tot verkiezing van twee leden voor de op den 15 Sep tember a.s. te Deventer te houden Bondsvergadering. Hiervoor werd de heer J. Beus voor de behandeling van de Bondsverzekering en de heer Ph. A. Kraunen voor het onderwerp „Arbeids contract" aangewezen. Ten slotte werd een ingekomen schrij ven van 15 leden voorgelezen, waarin zij de verkiezing op den 15 Augustus 1.1. van den heer Ph. Dieges als afgevaar digde voor de Soc. Week te Utrecht niot geldig vinden, zijnde de stemming in strijd met het reglement. De vergade ring was echter van andere moeniug, dus bleef deze verkiezing van kracht. Hierna werd de vergadering, die dit maal zeer geauimeerd was, gesloten. Burgerlijke Stand. van 18 tot en met 22 Augustus. GEBORENJohannes, z. van Gijsbert Kramer en Maria van Eldert. Rudolf Harmannus, z. van Geert van Wijk en Sophia Brom. Johanna Frederika Lieuwes, d. van Frederik Faber en Mathilda Elisabeth van der Heul. Evcrarda, d. v. Gerardus Driesman en Johanna Wilhclmina de Gooijer. OVERLEDENGerard Jolian van Zalingen, oud 4 maanden, z. van Adolf Jacobus van Zalingen en Hendrika Wolbers. Maria Yetkamp, oud 3 maanden, d. van Evert Vetkamp en Clasina Pietcrnella Lansaat. Hendrika van Apeldoorn, oud 2 maanden, d. van Jan van Apeldoorn en Grietje van Veen. Timmerman en Makelaar. WEVER8IXOEI, 11. De Administratie van Hendrik van Viaudenstraat 28, AMERSFOORT. verzoekt beleefd eventueele reclames betreffende de bezorging der courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen

De Eemlander | 1906 | | pagina 3