Stadsnieuws. Advertentiën. Roerende Goederen verkoopen: INBOEDEL Allerlei. VERKOOPING A. N. J. VOS, MEUBELEN, Gouden en zilveren voorwerpen „De Eemlander" Te veel eten is voor geen mensch goed en kan leelijkc gevolgen hebben, maar ook voor beesten, zooals blijkt uit het droevige geval met het muisje uit het kindervers, dat, had 't zijn maagje niet bedorven, voorwaar zoo vroeg niet was gestorven. Lord Rothschild heeft 't ook moeten ondervinden, d.w.z. met zijn paard. Hij had op de tentoonstel ling te Toronto, in Canada, een kost bare merrie staan ze was f 12.000 waard en daar is me het dier uit zijn stal losgebroken, heelt zich over- vreten en is er aan dood gegaan. Reuter meldt het in een telegram, waaruit blijkt, dat het toch iets heel belangrijks is, en waaruit het menschdom en dieren- dom, als uit zooveel andere voorbeelden leeren kan, hoe verkeerd het toch is te veel te eten. Ja dat is beslist schade lijk, evengoed als te weinig verkeerd is. Maar bij dat laatste komt nog bij, dat het zeer onaangenaam is ook. Tc weinig eten op tafel om je genoegen te kunnen krijgen, het moet ellendig zijn, niet waar? Te weinig geld om uit te gaan, het moot nog ellendiger zijn. Je hebt er bijv. je zinnen opgezet eens uit te gaan, iets te gaan zien of te gaan doen, en je moet het nalaten omdat de duiten je ontbreken. Dat is gewoonweg om uit je vel te springen. Dat ondervond dezer dagen nog een hartstochtelijk liefhebber van visschen. Hij had toch zoo'n zin om eens te gaan hengelen, naar de Dordtsche Crt, meedeelt. Dat vond-ie nou je liefheb berij in de zomermaanden. Als dan de zon zoo lekker op 't water schijnt, als de weiden, waarin witte en bonte koeien droomen, zoo mooi groen zijn, als een paar boomen aan den waterkant 'n koele schaduw geven, dan vond-ie 't heer lijk daar rustig kalm vischjes te ver schalken. Maar om 'n dag uit hengelen te gaan had ie geld noodig. Niet dat-ie z'n vrouw verlakte door in de schaduw te gaan slapen en 's avonds met 'n gekochte zoo visch thuis te komen, zeggende, dat-ie die gevangen had; nee, daarvoor was-ie 'n te rechtgeaard visscher; de visch, die hij meebracht, had-ie zelf gevangen, daar kon je staat op maken. Maar hij moest toch 'n bootje huren, levensmid delen inslaan en vooral ook een fleseh met geestrijk vocht meenemen. Daar kon een rechtgeaard visscher heelemaal niet buiten. En nu tyas het ongelukkig dat-ie op 't oogenblik geen rooien duit bezat. Hij zon en zon hoc er aan te komen. Zou-ie z'n horloge verkoopen? Maar hij kon z'n horloge niet missen. Z'n jas ging toch ook niet. Z'n Zondagschen hoed? Nee, want dan wou z'n vrouw- niet meer met 'm naar de kerk. 't Was 'n lastig geval. Maar plotseling schoot 'n helder idee door z'n brein, hij had nog een prachtig handelsartikel, hij had.... 'n familiegraf! Slechts 'n ouwe dooie oom en tante lagen d'r in. Wat kon hem dat graf schelen! En wat die bloedverwanten. Hij naar 'n begrafenisonderneming. En daar verkocht-ie a kontant voor de somma van tien gulden z'n graf met oom en tante. Toeu had-ie geld genoeg om desnoods 'n week uit visschen te gaan. En met vreugde gaf-ie zich aan z'n geliefkoosde sport over, zoodat hij met recht dien dag genoot al kostte het hem dan ook het familiegraf. Soms echter wordt het te weinig wel eens aangezuiverd op minder eerlijke en minder leuke wijze. Dat blijkt uit het verhaal van een slimme oplichter die do vorige week te Hamburg gevan gen genomen is „baron Yon Drowalski- Donnersmarck", zooals hij zijn naam opgaf toen hij voor ecnige maanden te Manilla met een rijke Amerikaansche in het huwelijk trad. Zij had aan boord van een schip kennis gemaakt met den „baron", die boeiend wist te verhalen van zijn lotgevallen in den Russisch- Japanschen oorlog Onder generaal Stössel had hij een hoogen rang bekleed en was kort vóór den val van Port Arthur ontsnapt inet een schip, dat later schip breuk leed; hij was de cenige die gered werd. Hij had echter nagenoeg al zijn bezittingen verloren, maar dat deerde hem weinig, want hij zou de eenige erfgenaam zijn van zijn oom, den millio- nair Yon Donnersmarck en bovendien was hij een der voornaamste aandeel houders in Marconi-Maatschappij. De Amerikaansche dame liet zich door deze verhalen inpalmen en te Manilla aangekomen, reikte zij hem hare hand. De huwelijksreis ging over Hongkong met een boot van de N.-D. Lloyd naar Europa. De „baron" greep diep in de beurs van zijne vrouw, die zich liet wijs maken dat zijn oom 10.000 frs. bij een bank te Napels voor hem had beschik baar gesteld en dat zijn eigen vermogen te Chicago bij een bank in bewaring was, waar hij persoonlijk het moest af halen. Te Marseille ging het paar van boord, en terwijl de som uit Napels per briel werd opgevraagd, spoorde men altijd voor het geld der vrouw naar Parijs en nam daar intrek in het Grandhotel. Dienzelfden avond wachtte de barones tevergeefs op den terugkeer van den „baron". Met hare juweelen was hij ver dwenen, en toen aangifte was gedaan, bleek het, dat hij te Bremen, waarheen de vijf koffers waren gezonden, deze op het bagagebiljet had opgevraagd en mee naar Hamburg had genamen. Daar werd hij door de politie, die gewaarschuwd was, aangehouden, maar trad zoo hoog hartig als „baron" en als „vriend van prins Heinrich" op, dat men, uit vrees voor een vergissing, hem weder vrij liet. Op nadere inlichtingen werd hij echter vier dagen later, kort vóórdat hij naar Berlijn wilde vertrekken, wederom ge vangen genomen, nadat hij in een pen sion een groot deel der kleercn zijner vrouw had te gelde gemaakt en voor zich zelf bij een groot heereumagazijn voor 3000 mark bestellingen had gedaan. Nu hielp geen ontkennen en veizen meer. De baron bleek Conrad te heeten en een smidsknecht uit Amsterdam te zijn, geen Nederlander echter, maar volgens zijn opgaaf in Australië uit Duitsche ouders geboren. Aan de school der Amersfoortsche schoolvereeniging zijn benoemd de dames H. Storm van Leeuwen, alhier en E. Grevelinger te Amsterdamen de heeren B. Ilijlkcma, te Nijmegen, W. L. Misch te Dordrecht en F. F. A. Cedee te Arnhem. Door den heer Klaas Baving te Zwolle is aan Z. K. IJ. Prins Hendrik een suc ces motorboot geleverd. Hel voorstel van B. en W. van Gouda, om den heer A. J. Krieger alhier con cessie te verleenen voor den aanleg van een paardentram van het station naar de Oosthaven, is met 10 tegen S stemmen verworpen. Onderscheidingen, aan stad- genooten verleend bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin: benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heer J. J. Heerma van Vos, oudhypotheekbe waarder; de rang van generaal-majoor verleend aan den gep. kolonel der inf. A. J. de Kolf; verleend de eerc-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver aan den adjudant-onderofficior-kwartier- meester J. F. N. D. E. van Schouwen burg van het be regiment infanterie en aan den adjudant-onderofficier-pikeur L. Pijl, van de rij- en hocfsmidscliool Men deelt aan het A. D. mede, dat de le luit. J. E. Schneiders op 1 October a.s. wel wordt overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie, doch dat nog niet definitief is bepaald of hij te Delft dan wel te Leidon in garnizoen zal komen. Voor inschrijving van nieuwe leer lingen voor de Muziekschool bestaat a.s. Maandagmiddag gelegenheid aan het schoolgebouw. Naar men onsmeedeeltsolliciteeren tegen woordig verscheidene onderwijzers alhier o.a. naar Utrecht, Zeist en Hilversum. De oorzaak hiervan ligt hieraan dat die drie plaatsen een uitstekende salarisregeling bezitten, terwijlveleonder- wijzers de hoop opgeven, dat Amersfoort ook nog eens met een behoorlijke salai isregcling voor den dag zal komen. Vanneer het zoo doorgaat is Amers foort binnen enkele jaren een doorgangs plaats voor onderwijzers, wat natuurlijk het onderwijs niet erg ten goede zal komen. De heer J. D. Doorman Inspecteur der Posterijen en Telegrafie in deze provincie, is te Utrecht in den ouder dom van 57 jaar overleden. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Hoogeveen tus- schen een liberaal en anti-revolutionair, werd laatstgenoemde met ééne stem meerderheid verkozen. De liberalen teekenden hiertegen protest aan, daar stemmen uitgebracht op hun candidaat voor ongeldig waren verklaard. Bij een Wethouder, enkele leden van den raad en het hoofd der bijzondere school, werden de ruiten iugegooid, daar deze personen bekend stonden als te zijn tegen de wederinvoering van de kermis. De woning van den Heer Vunderink, Ned. Herv. predikant aldaar en thans alhier beroepen werd met teer bestreken. De lieer H. Mooien, onderwijzer aan de Ambachtschool alhier, staal nummer 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de Burger-Avondschool te Hilversum. Voor 10 uur les betaalt men daar f 700 salaris. Vergelijk daar mee, wat hier voor 't zelfde werk betaald wordt, dan vindt men het beslist „prachtig." De heer F. Wijnia, onderwijzer aar. de christelijke school alhier slaagde Woensdag te 's-Gravenhage voor het examen Fransch lager onderwijs. Als tijdelijk onderwijzer aan de open bare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat is benoemd de heer C. II. Heikamp, te Baarn, oud-leerling van de Rijks-Normaallessen alhier. Men schrijft aan De Stand.: In den nacht van Donderdag op Vrijdag ging de heer C. de O., groente handelaar te Huizen, met zijn beide zoontjes en een neefje naar de markt te Amersfoort. Terwijl de mar. zijn zaken deed, keken de jongens eens rond. Een cr van, een nette, beleefde en kalme jongen, geraakte van de anderen af, kon de markt niet terugvinden eu ging al dwalende de stad uit. Denkende op huis aan te gaan, liep hij hoe langer hoo verder af. Hij vroeg verscheidcnen den weg naar Huizen, doch kreeg ten antwoord dat daar geen weg naar Huizen was. Toen 't begon te regenen, vroeg hij ergens te mogen schuilen. Dit mocht. De vrouw sneed boterhammen. Ons hongerig knaapje kreeg niets en toen 'tweer droog was, kon hij opstappen. Een andere vrouw stond voor haai huis. Hij vroeg naar den weg, zeggende dat hij vader kwijt en dwalende was. „Zoo", was 't antwoord. De vrouw ging achter 't huis en liet zioh niet meer zien. Op soortgelijke manier ging het daar overal. Een melkboer liet hem melk drinken en.... liet hem alleen staan. 's Nachts heeft hij onder een boom geslapen, en 's morgens ging het weer verder. Den volgenden dag nam eindelijk een bakker uit Putten, de heer K., hem liefderijk op, stelde don burgemeester van alles in kennis, herbergde hem en 's Zondags ontmoette de kuaap zijn vader op het station te Hilversum, waar hij onder geleide van een politiedienaar in burgerkleeren wus aangekomen. Groote blijdschap in 't heele dorp Huizen. De vader van den knaap was onver moeid bezig geweest. Direct was de politie in Amersfoort aan 't zoeken ge gaan. Onder hen was, 't zij tot hunne eer gezegd, algemeene deelneming. Vijf tien telegrammen gingen in alle rich tingen. Mannen uit Huizen zijn per rijwiel naar Amersfoort gegaan om te zoeken. Zondagsmorgens ging de vader weer naar Amersfoort, om alles te laten af- dreggen en ontmoette den knaap in Hilversum. De blijdschap der ouders is niet te beschrijven. Onbegrijpelijk is de handelwijze van de uienschen buiten Amersfoort, die niet schenen te begrijpen, dat een dwalende knaap, zoo ver van huis, hulp noodig heeft. Koningin n cdag. Wanneer we terugdenken aan de wijze, waarop vorige jaren hier ter stede de verjaardag van II. M. do Koningin is gevierd, en we denken dan aan den dag van gisteren, dan kan het wel niet anders of wc moeten met blijdschap zijn vervuld, dat in Amersfoort een Oranje- vcreeniging is verrezen die de koe bij de horens heeft gepakt en den stoot cr toe heeft gegeven dat althans dit jaar Koninginnedag op waardige wijze is herdacht. Vorige jaren was het hier, wat men noemt een „dooie boel", zoodat vele Amersfoortcrs naar omliggende plaatsen gingen om daar te deelen in de algemeene feestvreugde. Dat is dit maal niet noodig geweest en we moeten zeker de Oranjevereniging een eerc- saluut brengen, omdat deze begonnen is, waarna vele personen gevolgd zijn. Want niet het programma der Oranje vereniging alleen was daar om ook hier een feestelijke viering vau den 26en jaardag onzer Koningin te bewerkstelli gen. Tal van personen zagen zich nu ook genoopt iets te doen ter versiering vau straat of huis. En zoo gebeurde het dat we reeds in het begin der week meet dan eens aan huis en op straat aangezocht werden om een kleinigheid voor eereboog of andere versieringen. Groot en klein, maar vooral klein, was druk in de weer om het noodige te verzamelen en zoo was het te voorzien, dat behalve de traditioneele vlaggen ook nog andere „buitengewoonheden" hun aandacht in de algemeene feestvreugde zouden komen vragen. Vooral dc be woners van de Groote Haag lieten zich niet onbetuigd. Geheel de straat was versierd met guirlandes, waartusschen veelkleurig papier eu lampions een eigen aardig effect aanbrachten. En aan de uiteinden stonden twee groote eorebogen. Op verscheidene andere plaatsen had men ook zijn best gedaan, maar de be woners van het Haagje spanden toch de kroon. Wanneer we hierbij één bemerking zouden mogen maken dan is het deze, dut men toch ook een beetje moet zien naar wat men in zoo n eereboog hangt. Over 't algemeen hingen er platen in voorstellende H. M. de Koningin, waar uit men althans, al waren ze dan niet mooi, de Koningin herkennen kon. Maar we zagen er o.a. één, die was in één woord afschuwelijk. En dat in hot jaar der Rembrand-mania, het kunst gevoel van het volk schijnt hier en daar nog wel wat te wenschen over te laten. Het programma der Oranjevereeniging begon met de aubade aan de i Burger meester. Des morgens 8 uur stond de Stafmuziek vóór Mezzo Montc, omgeven door een massa volk. Nadat de volks liederen waren gespeeld, werden de uit voerenden onthaald en onderhield de Burgemeester zich eenige oogenblikken met het Bestuur der Oranjevereeniging, dat in oen rijtuig gezeten, de nu vol gende muzikale reveille meemaakte. Hierna was cr bidstond in dc St.-Joris kerk, terwijl de parade tegen 12 uur werd gehouden op het terrein aan dc Koninginnelaan. Als leek op militair gebied moeten we eerlijk verklaren, van zoo'n schouwspel niet de flauwste notie te bezitten, maar zooals het gisteren ging konden we er in het geheel geen touw aan vastknoopen. De troepen waren ditmaal niet op het grasveld maar op de Koninginnelaau opgesteld. Na de inspectie van den generaal verdwenen ze uit het gezicht en met een „is dat nou alles' maakten tal van personen zich gereed huiswaarts te keeren. De tonen der naderende muziek wezen er ons op, toen we reeds een eind weg waren, dat het défilé voor den generaal toch ook op het programma stond. Dc Burgemeester met de Wethouders Visser en Celosse waren bij de parade tegenwoordig. De clou van den feestdag was echter wel het bloemencorso. Eerlijk gezegd zagen we in zoo iets voor Amcrfoort een zwaar hoofd, maar we willen eerlijk bekennen, dat we hierin dc menschen onderschat hebben. Wat al fraai versierde fietsen en sportkarren en kruiwagens. De stoet vergezeld van twee muziek korpsen, die er dapper op abliezcn, trok zooals begrijpelijk is veel bekijks en do commissie zal geen gemakkelijke taak hebben gehad met het toekennen der prijzen. De uitslag was als volgt: Voor de Fietsen No. 1 tot en met 19 en fiets No 33, groepen A en B. le prijs: Stoel, no 8, toegekend aan Van Voorneveld; 2e prijs: Standaard met klokje, no. 10, aan Kolfschoten; 3e prijs; Fietslantaarn, no. 4, aan Floor; 4e prijs Handtasch, no. 13, aan Kraal; 5e prijs: Necessaire, 12, aan Kamperman; 6e prijs: Fietsmandje, no. 18, aan Ilartogs veld. Groep A. Renner, eervolle vermel ding met bestuursprijs, (1 kistje Sigaren). No. 9 (Van Eek) (bestuursprijs), Trom mel, Biljart en Vlieger. Voor de Fietsen No. 21 en 22 der bloemisten, le prijs: Hark, zodensteker, schoffel, schop, rozeuschaar, no. 21, aan Van Beminel (Soesterw.); 2e pr. Heg- schaar, no. '22, aan Van Bemmel (Korte Bergstraat). Voor de Rijtuigen C. D. en E. Bestuursprijs. Een barometer aan Kort beek (buiten mededinging), le prijs: Zuil met beeld, aan Kleber en Van Wamelen. De bloemen voor deze wagen waren geleverd door de rozenkweekers Gebr. Houpst, terwijl de versiering was aangebracht door den heer G. L. Kort beek Jr. Voor de Sportkarren No. 23 tot en met 27. Ie prijs: Schoolbord met.ezel, No. 213, aan Van Lunteren; 2e prijs: Horloge, No. '27, aan Van Hoevelaken; 3e pr.Pop, No. 25, aan II. Meester; 4e prijs: Schrijfgarnituur, No. '23, aan R. Meester bij loting; 5e pr.Legdoos, No. 24, aan Van Zuilen bij Loting. Voor kruiwagen en hondekar: le pr.: Zes gulden (f6, No. 32, aan I. de Groot; 2e pr.Vier gulden f 4,)No. 31, aan Van Plateringen en Stemfoort. Het slotpunt van het piograinma was dc fakkeloptocht. Reeds lang voor het uur van opstellen bewoog zich een enorme inenschenmassa in de omgeving an de Blaukenheimstraat eu ruim negen uur zette de stoet zich in beweging. Voor de woning van den Burgemeester werden eenige vaderlandsche liederen gezongen, waaina verder de aangegeven route werd gemaakt. Het was bij elf uur toen dc stoet ontbonden werd. Alles bij elkaar genomen mag Amers foort mot voldoening op 31 Augustus terugzien. Een woord van dank en wel gemeende hulde voor de Oranjevereeni ging, die ons dat alle- bezorgde is zeker op zijn plaats. Op het kazerneterrcin werden 's mid dags wedstrijden gehouden voor mili tairen, terwijl do tentoonstelling van Floralia .11 de Arend werd gehouden. 's Avonds was er concert op liet tei ras van Amieitia, dat prachtig verlicht was. De vctglazen langs dc beek leverde een drachtig effekt op. Op den keurig ver lichten Hof werd eveneens een concert gegeven. Burgerlijke Stand. van 27 tot eu met 31 Augustus. GEBORENMaria Elisabeth, d. van Gcrardus van Keken en Clasina Ilooge- vest. Teunis, z. v. Aalt van de Veen- briuk en Roolofje Sokuur. Adrianus z. van Jan van de Brug en Willomijntje Stikvoort. Nicolaas, z. van Jan van Euipclcn en Wilhclmina Maria Bakker. Ilcrmina Louisa, d. van Wilhelmus van der Pol en Antonia van Dijk. ONDERTROUWD: Hendrik van den Eshof en Wijtske Jasper. Jacobus Stomphout en Hendrika van den Brink. Meine van der Leeuw en Lolkjo Bakker. - Wouter Ovcrvest en Geurtje de Bruijn. GETROUWD: Frederik Anton Wil lem Volmer en Petrouella Gouw. Joseph Förstcr eu Theresa Dulaar. Johannes Groenhuizen en Petronclla Frederica 'Wilhclmina Tillemaus. OVERLEDENAntonetta Pcterse, oud drie maanden, d. van Willem Petorse en Agatha Helena van den Hans. - Grietje Ubels, oud 71 jaar, weduwe van Adolf Hendrik Crap Hellingman. Hendrik Priem, oud 73 jaar, echtgenoot van Fraticina Hendriks. Cornelia Priem, oud '2 maanden, d. v. Hendrik Priem en Catrina Meijer. Voor dc vele bewijzen van be langstelling bij dc geboorte onzer dochter, betuigen wij onzen harlclijkcn dank. F. FABER M. E. FABER— Van deu IIeul. Amersfoort, 1 September 1906. Relangi-ijlcc ie AMERSFOORT. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 20 September 1906, des voor middags 5>'/2 uur, in bet winkelhuis No. 28 aan de Langestraat te Amersfoort, wegens opheffing der zaak, publiek om contant geld Een aanzienlijke partij diverse als linnenkasten, penantkastjes, fauteuils, canapés, stoelen, tafels, spiegels, schilderijen, waschtafels, bedkastjes, ledikanten, boeken kasten, secretaire, penant tafeltjes, werktafeltjes, étagères, buffetter., bidets, boekenhangers, kapstokken, kinderstoelen, pianokrukjes, vouwstoelen, stoven, enz. enz. Voorts een gedeeltelijken w. o. een zeer goede pianino merk J. Beuoit Paris, chifonière, gas- en andere lampen, kleeden, gordijnen, karpetten, fornuis, kachels, gashaard, damesbureau, pendules met coupes, ledikanten, veeren bedden mot tocbebooren. als: flacons, horloges, ring, rookstelsuiker- schaal, suikerstrooier, pièce de milieu, antieke borden, schotels, preciosa, spiegel enz: en eindelijk den goed onderhouden winkelpui met deuren, spiegelruiten en hardsteenen ouderstuk voorts koper- blik- glas- en aardewerk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags tc voren te zien van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. De Administratie van Hendrik van Viandenstraat 28, AMERSFOORT, verzoekt beleefd cventueele reclames zoo spoedig mogelijk te n togen ontvangen

De Eemlander | 1906 | | pagina 3