IDEÈEN. - Stadsnieuws. Advertentiën. AFWEZIG lp. lp. E. Morren, D. J.Smits FAUST. „JCefcMoortje?' Marktbericht. Antieke Kasten. Antieke Stoelen. Arnhemschestr. 20. Faiënce Antique. GEHEIM. en- Nederlandsch Operette Opera-Gezelschap, Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen; Zij vertelde openhartig, dat de werk lieden vóór het eten een borreltje met een sigaar van haar kregen. De brigadier begon toen over koetjes ca kalfjes te praten en vroeg nogmaals een glaasje, dat hem wederom verstrekt werd en wierp toen een rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in haar zak stak met een beleefd: „dank je wel". De brigadier wenschte echter f 2.40 terug; hij wilde de twee borreltjes be talen. De vrouw verhaalde echter heel droogjes, „dat zij geen sterken drank verkocht maar wel fooien aannam" en de brigadier kon vertrekken. Des middags onder de werklieden groote hilariteit, daar ze nu een borreltje meer kregen, maar de brigadier die er al zoo heelemaal op gerekend had, een goede vangst te doen betreurde diep zijn rijksdaalder, hetgeen trouwens ook niet te verwonderen is, want een riks vertegenwoordigt ook voor een brigadier een heele som. En dan het zijn slechte tijden, het geld groeit een mensch niet op den rug, zoodat het opperbest te be grijpen is, dat iemand die voor twee Schiedanimertjes een rijksdaalder moet betalen, daarover uit zijn humeur is. En vooral als je meent na slim overleg een goede slag te slaan. Ja, dat is een leelijkc tegenvaller voor hem, evengoed als voor de firma's die meenden na den brand van de Groningsche uni versiteit een aardig duitje te zullen ver dienen. Des "Vrijdags, een dag dus na den academiebrand, zond een Amsterdameche firma nl. al een vertegenwoordiger nam een der ambtenaren der universiteit met het verzoek om met de levering der toga's van de heeren professoren te worden belast, in de veronderstelling natuurlijk, dat deze kleedingstukken pok waren verbrand, 't Zou ook een leveran tie van ongeveer f 4000 zijn. 'n Buiten kansje dus. Zijn reis was echter tevcrgeefsch, want zooals men weet, zijn die kleedingstuk ken gelukkig gespaard gebleven. Bepaald, jammer, zooveel ijver moest echter beloond worden! Kennisgevingen. Kostelooze-Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134); brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vooreen ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namid dags te drie u r e, in de daartoe bestemde loealiteii van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, den 15 September 1906. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene ken nis dat hunne gewone vergadering niet zal gehouden worden op Donderdag 20 September a.s. maar op Dinsdag 18 Septem ber a.s. Amersfoort, 14 September 1906. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, De Burgemeester. WUIJTIERS De Secretaris, J, G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene. ken nis dat de straat langs de kosterswoniug van de Nederd. Hervormde kerk alleen in de richting van de Langostraat naar de Groen markt rnag worden bereden. Amersfoort, 13 September 1906. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De le luitenant J. E. Schneiders van het 5e regiment infanterie, die op 1 October a.s., op zijn verzoek, wordt overgeplaatst bij het 4e regiment, is be stemd voor het garnizoen Gouda. Aau den opperwachtmeester J. B. Larmené, baas aan de hoefsmidschool, zal op den 24 Sept. a.s. de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen mili tairen dienst worden uitgereikt, waar aan is verbonden eeu gratificatie van f 50. De jaarlijksche jachtrit met eindwed- loop van de officieren van liet le reg. veldart. uit Amersfoort en Utrecht, zal Dinsdag a.s. plaats hebben. Woensdagavond werd de muziekver- eeniging „Harmonie", die bij den wed strijd te Haarlem den tweeden prijs verwierf, feestelijk ingehaald door eenige vereenigingen benevens het muziekkorps van den R. K. Volksbond. Van het station werd getrokken naar de Kroon, waar de prijswinnaars werden gecomplimenteerd. B. en W. dezer gemeente hebben aan C. Bakker, als laagste inschrijver in massa, bij de op 6 dezer gehouden aanbesteding van brandstoffen, de leve ring gegund, en wel, voor gem. ge bouwen: 1615 dubb. H. L. lange turf voor '29 ets., 585 id. korte voor 49 ets.; voor het St. Picters- en Bloklandsgast huis en voor het Burgerweeshuis 825 dubbele H. L. lange turf ad 28 ets. en 425 id. korte ad 4S ets. per dubb. II. L. De gencraal-majoor J. 51. Campbell, inspecteur der Infanterie, vergezeld van den luitenant-kolonel W. F. K. Bischolf van Ho.emskerck, is Donderdag alhier aangekomen cn nam intrek in Hotel Reichmann. Z.II.E.G. woonde gisteren de oefeningen van het reg. gren. en jagers bij in de legerplaats bij Soester- berg en reikte het ridderkruis van den Nederl. Leeuw uit aan kolonel baron van Voorst tot Voorst. De generaal vertrekt heden weder, doch zal in de volgende week gedurende eenige dagen de oefeningen bijwonen van het 4de en 5e regiment infanterie in de omstreken van Amersfoort. De stukrijder T. van het le regiment veld-artillerie is tot drie maanden hechtenis veroordeeld. Zooals men zich zal herinneren, was T. betrokken bij de stoeipartij, bij gelegenheid van een brand buiten de Kamppoort, nu ongeveer een paar maanden geleden, waarbij een huzaar van het escadron ordonnansen met de borst in het mes van T. viel, dat deze geopend in de hand hield, met het ongelukkig gevolg dat de huzaar weinige minuten later in het Militair Hospitaal overleed. De heer mr. F. D. graaf Schimmel- penninck heeft bedankt als lid van het „Provinciaal College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de Hervormde gemeenten in de provincie Utrecht". In zijn plaats is als zoodanig opge treden de heer jhr. J. W. A. Barchman Wuyters, burgemeester alhier. We ontvangen ter recensie een bro chure van de hand van Jhr. J. E. Meyer, getiteld Beoringcn en Hout- ha e 1 e n. Dit boekje is geschreven ter verdedi ging van de nagedachtenis van den luitenant-generaal Jhr. A. T. Meyer, tegenover Jhr. J. C. C. den Beer Poor- tugul, die in zijn jongste werk, getiteld: „1S31 De Tiendaagsche Veldtocht" zich niet erg vleiend over het optreden van generaal Meyer uitlaat. Daartegen komt de schrijver, een achterkleinzoon van den generaal in verzet en met olficieeie bescheiden tracht hij aan te toonen, dat „het verhaal omtrent het gevecht bij en het innemen van Beeringen (5 Aug. 1831) op zijn zachtst uitgedrukt, schromelijk was overdroven; dat de rol door den len luitenant D. J. den Beer Poortugal veel bescheidener is geweest dan thans zijn zoon den volkc ver kondigt'-. Jhr. J. E. Meyer heelt een onderzoek ingesteld naar de krijgsverrichtingen van de 3e Divisie op den 5en Augustus 1831 cn komt tot de slotsom, dat de beschou wingen des schrijvers (d. i. generaal den Beer Poortugal) veelal zijn: onjuist, onbescheiden, onedel, vluchtig, somwijlen kluchtig. Het komt ons voor, dat deze studie met ernst is op touw gezet en hoewel kort van inhoud, heeft de schrijver toch de feiten zoo weten te grocpeeren, dat men den indruk krijgt, dat gcueraal Den Beer Poortugal in zijn werk, wel eens de historie heeft veranderd, zooals hij ze gaarne, mogelijk tot meerdere eer van zijnen familienaam, wilde hebben. Daar we er echter nog op terug komen, moeten we het thans bij deze korte aankondiging laten. De Centrale Pastorale Conferentie der Geref. Kerken zal Donderdag 27 dezer te Amersfoort, in de Geref. Kerk aan de Langegracht, gehouden worden. Aan vang des voormiddags te 10 uur. De volgende onderwerpen zullen door een referaat worden ingeleid: 1. Ligt het niet op den weg van de Geref. Kerken, bij de overheid aan te dringen, dat zij ophoude met haar on billijke financieele bevoorrechting der eone groep Nederlandsche kerken boven de andere? door dr. J. van Lonkhuizen, van Aarlanderveen. 2. Hoe kan het Corintisch kwaad (bedoeld in 1 Cor. 1:1013) in onze Gereformeerde kerken het best bestreden worden? door ds. L. S. Jongsma, van Middelstum. Nog zuilen, zoo de tijd het toelaat, in bespreking worden gebracht de volgende varia: a. Beantwoorden de Classiale examina aan het doel: de beproeving of de candidaat geacht kan worden een be kwaam en geschikt „Herder en Leeraar" te zullen zijn? b. Kan het overeenkomstig de roeping en in hot belang der Kerken zijn, wanneer Provinciale Synoden besluiten, althans vooreerst, niet voort te gaan met alumni aan te nemen voor de kas: „Ex bonis publicis?" c. Kan een regeling van art. 13 der Dordtsche Kerkenorde, waardoor het aan vacante Kerken schier onmogelijk wordt gemaakt, eenc roeping op bejaarde predikanten uit te brengen, geacht wor den Schriftuurlijk en tot heil der Kerken te zijn? d. Daar een lidmaut alleen of door zichzelve af te scheiden, óf door excom municatie, buiten do kerkelijke gemeen schap kan komen te staan, en het „schrappen" voor geen gereformeerd tuchtmiddel kan gelden, hoe dan te handelen met lidmaten die, na voort durend vermaan tegen de belijdenis schriften ingaan, maar overigens in leer en leven zich als Christenen openbaren en zich niet aan de kerkelijke gemeen schap onttrekken? (Men denke b.v. aan een broeder die Baptistische gevoelens heeft). e. Komt aan de vrouw eene andere plaats iu de kerk toe dan zij tot nu toe heeft ingenomen? (Stand.) Christelijke verzorgiug van krankzinnigen. In de Gereformeerde kerk te Amers foort werd Maandag do 22ste jaarver gadering gehouden van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Nederland. Prof. Lindeboom, uit Kampen, presi deerde. Tot de voornaamste werkzaamheden in het afgeloopen vereenigingsjaar hadden behoord de voorbereidende werkzaam heden voor de vierde stichting, die te Wolfhaze zal verrijzen. Tot geneesheer is al reeds benoemd de heer Sap, arts te Veldwijk. Het voornemen bestaat, den houw van deze stichting zoo te regelen, dat reeds einde 1907 patiënten kunnen worden opgenomen. De vereeniging telt ongeveer 9500 leden, 68 afdeelingen en 420 correspon dentschappen. Aangedrongen wordt op electrische verlichting in alle gebouwen. Aan contri bution werd ontvangen f 11,476.84'/. Aan kerkelijke collecten kwam f 540.78'/ binnen. De bijzondere collecten bedra gen f 1321.04, terwijl het bedrag der giften f 171.66, en dat der legaten f1300 is. Voor uitbreiding der stichtingen is tot een totaal bedrag van f 38,510.94 uit gegeven. Niet gunstig luidt het verslag der algemeene ondersteuningskas. Het aan tal voor deze kas collectcerende kerken bedraagt slechts drie. In het bestuur werden herkozen de heeren prof. L. Lindeboom en II. Groe nendijk Cz. en gekozen de heer J. F. Heemskerk voor de vacature-Hofstra, die om hoogen leeftijd bedankte; voor Den nenoord mr. E. J. Thomassen a Thues- sink van der Hoop, te Slochteren; voor Bloemendaal majoor G. J. A. baron van Boetzelacr, te 's Gravcnhage; cn voor Veldwijk de heer M. Sanders, te Ooster- bcek. De bedoeling is de niouwgekozeneu in te wijden in den gang van zaken bij de huidige stichtingsbesturen en uit deze gezamenlijke besturen mettertijd leden aan te wijzen voor de nieuwe stichting bij het station Wolfheze. Het verzoek van de afdeeling Hooge- veen om de volgende jaarvergadering daar te houden, werd gunstig ontvangen. Mocht echter de nieuwe stichting bij Wolfheze in 1907 grootcndeels gereed zijn, dan zal volgend jaar in den omtrek worden vergaderd en komt Hoogeveen eerst later aau de beurt. Burgerlijke Stand. van 11 tot en met 15 Sept. GEBOREN: Johanna Maria, d. van Arie Koppen on Antje van de Belt. Joseph Johaunes, z. van Hermanns Gerrit Bovce en Louisa Geertruida Heudrika van Ilorssen. Johanna, d. van Peter van der Ham cn Willemina Koenen. Franciscus Johannes, z. van Petrus Maria Christiaan van Beek on Johanna Maria Gnocchi. Geertruida Johanna, d. van Henrieus Adrianus Vierdag en Everarda Johanna Helmerhorst. Aagje, d. van Jan van de Bunt 'en Teuntje Zonder land. Maria Helena, d. v. Willem Berghuizen en Anthonia Maria Mark horst. Catharina Johanna, d. van Cornelia Engelbertus Schulpzand en Catharina Constantina Schippers. Muartje, d. van Partus Cornelis van do Bor en Wilhelmina Anna Geertruida Bijvank. Nicolaas, z. van Gerardus Cornelis van Drie en Eugelina de Goede. Hendrika, d. van Hendrik Wouters cn Jannetje Hofland. ONDERTROUWD: Aalt van den Hoorn en Maria Belia Kageling. Gerrit Kapteijn en Alijda Bakker. Reinier Otto van Manen en Anna Mathilda Metelerkamp. GETROUWD: Hendrikus Cornelis Welling en Maria Nowce. Jacobus Stomphorst en Hendrika van don Brink. Meine van der Leeuw en Lolkje Bakker. Wouter Overvest en Geurtje de Bruijn. OVERLEDENIlaitske van der Laan, oud 12 weken, d. van Frecrk van der Laan en Johanna de Groot. 4.— 4.— 1.80 4.50 6.— 8.- f ft f A f A 1' A f Af a f 2.— A l' 5.00 per 100 st. A f p ei- hecto liter. 1.20 A f 1.30 A f A f A f 0.80 A f 1.— 1.— A f 1.20 f 0.30 A f 0.60 f Af f 1.— A f 1.20 f Af f Af f A f f 0.30 A f f 0.4C f-.— Kilo. ,50 AMERSFOORT, 14 September 1906. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Nieuweaardapp. Zand Hoendereicren Eenden Grasboter Üooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzeu Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, 80 heet. Appelen, 40 heet. Peren, heet, Kleiaardappelen, 150 heet. Zandaardappelcn. 60.000 stuks Hoendoreiereu, 1300 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks Vee, Vette varkens, 10 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 400 Biggen en 20 Zeugen. per stuk. 0.50 A f C.50 per paar. A t— per stuk. f 16 ft f25 f50.— a f70. - f 8.- ft f 12. f f Af f i f a i if f if - f i f f if - f ft f Hartelijk dank aan allen, die mij 6 September 1906 hunne bewijzen van belangstelling hebben bewezen, cn mij dezen dag tot een rechten feestdag hebben gemaakt. J. SMIT. Amersfoort, 12 September 1906. VAN 3—22 SEPTEMBER ARTS. De praktijk wordt door do andere burgergeneesheeren waargenomen. ZIE IIE ÉTALAGE bij Ir. POSTBUS Ito. 17 is een brief gevonden, afgezonden uit Den Haag, dio niet aan houder dier bus be hoort. Vermoedelijk heeft er een nummer vergissing plaats gehad. Eigenaar kan dien brief togen advertentie- kosten terug bekomen. Inlichtingen geeft de Redactie. Schouwburg Utrecht. onder leiding en regie van A. SAALBORN. Zoudag 16 September 1606. Optreden van Mevr. Engelen-Se wing voor haar verlrek naar Engeland. EENE ENKELE; OPVOERING VAN Groote Opera in 5 bedrijven van J. BARBIER cn M. CARRE. Muziek van CHARLES GOUNOD. MargarethaMevr. Engelen-Se wing; Faustde Heer Frans Philippcan; J/e- phislode lieer Van Duinen; Valentijn, de Heer A. v. d. Hoek; Siebel, Mevr. v. d. Hoek. Orkest: 30 bekwame Musici, leden van de A. O. V. Koor: 24 Dames Heeren. Dirigent: de Heer VAN AMERON. Aanvang ball* acht ure. Pr ij zen der Plaatsen: Balcon f 1.75. Stalles en le Aniph. f 1.50. Ie. Zijloge f 1.25. Baignoires en 2e A:nph. f 1.Parterre f 0.75. 3e Amph. en 2e Zijloge f0.50. 4e Amph. en Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag vau 10 tot 11 uur, voor het Publiek denzeifdeu dag, met of zonder bespreken, van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. Schoiiwhnrg UTRECHT. N. V. Het Utrechtsclie Tooneel- gezelschap, goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Juni 1906, No. 43. ^Iaaiidag 17 September 1906: Openingsvoorstelling Blijspel in 5 bedrijven van GERBRAND ADRIAENSEN BREDERO. Orkest onder leiding vein den heer H. Knijpers Aanvang 7'/2 uur. P r ij z e n der plaatsen: Balcon f 2.25Stalles en le Amph. f2.le Zijloge f 1.75; Baignoires en 2e Amph. f 1.50; Parterre f 1.3e Amph. f OjbO 2e Zijloge f 0.754e Amph. f 0.50 Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Vrijdag vau 10 tot 12 uur; voor liet publiek dienselfden dag na loting vau 1 tot 3 uur; verder Zaterdag en Maandag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. l'KIEDRICH NIETZSCHE Eene Bloemlezing uit zijne werken door G. II. PRIEM. OORDEEL HER PERS „Een welgeslaagde poging om den grooton denker hier te lande meer bekend te maken." Het Vaderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hier een bloemlezing aan de Nederlaudsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen vid dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten (leuker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur." Nieuws vld Dag. „Het komt ons voor dat de lieer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaard cn ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisies avcc discenicment et inteihgemment traduitcs, c'est bicn, cela peut déja favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui tuf plus grand poète que philosophc." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3