No. 75. Woensdag 19 September 1906. 3e Jaargang. Vlees 71 Zelf! Christelijk" Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". FEUILLETON^ Dolende Ridder. Een ongelukkige week. Verschijnt' woensdags en Zaterdags.; DE EEMLANDER. ■n Bureau -t Heudrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentieu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Zij, die zlcli met ingang van 1 OCTO BER a.s. op ons blad aboii- hceren ontvaugen de tot dien (latum verschijnende nummers «BAT IS. 99 Het woord „Christelijk" heeft tegen- Iwoordig twee boteekenissen. De cenc is louder dan de andere. De eerste beteekenis van dit woord, lia onze paganistische oogen de mooiste, Ibeteekent: naar de loer van Christus, ld. w. z. liefderijk, verdraagzaam, vroom, I zachtzinnig. De tweede beteekenis is eenvoudig: „niet behoorende tot de politieke partij I der Vrijzinnigen of der Sociaal-dcmo- era ten". Hoewel de partijen zich den naam I van „Christelijk" op het voorhoofd schrij- I ven zijn ze stellig noch liefderijker, noch 1 verdraagzamer, noch vromer, noch zacht- I zinniger noch in één woord „Christe- I lijker" in den ouderen zin van het woord, dan degenen, die niet tot hunne politieke partij behooren. 't Zijn menschen van gelijke beweging als wij, met dit onderscheid, dat de niet „christelijken" zich niet den misleidenden I naam van Christus, een naam die in ieders oogen de verhevenste deugd sym boliseert, zullen aanmatigen. Jammer is 't, dat die naam vaak tot vlag dient voor een lading, die den naam te schande maakt. Vooral bij eenvoudigen, die niet gewoon om zelf te onderzoeken, om zich zelf rekenschap te geven van hun opinie, blindelings geloof slaan aan hetgeen hun onder Christelijk étiquet wordt voorgepreekt. Evenals het kwaad heeft ook het ver hevene :ijn aanstekelijkheid. Uit het Engel8ch van EDNA LYALL. 72.) „Mijn naam is John Postlethwaijtc," zeide de predikant, met onbeschrijfelijke angst de uitwerking van zijn woorden op Carlo afwachtend. De groote opgewondenheid, die zich op Carlo's gelaat afspiegelde, kon niet verkeerd worden uitgelogd. „Gij zaagt en herkendet dit schrift?" vroeg hij ademloos, op de envelloppe wijzend, en toen de predikant knikte, riep hij. „Goddank dat ik u ontmoet heb, er is geen twijfel dat gij zijn vader zijt!" Tranen kwamen in de oogen van den Engelschman. Carlo zag dit met vreugde. De predikant scheen hem niet zoo Hoe oordeelen onze lezers over het volgende stukje, dat wij via de Nieuwe Baarnsche Courant overnemen uit de anti-revolutionaire „Rotterdammer". Het artikeltje, waarop we doelen draagt tot opschrift: „Monsterachtige inconsequeutie en luidt aldus: „Herhaaldelijk wezen we op de in consequentie van vrijzinnigen en revolu tionairen, die nimmer woorden, scherp genoeg, kunnen vinden om de voor standers van de invoering der doodstraf als achterlijke en bloeddorstige menschen te brandmerken, en die zeiven, hetzij in 't duel hun naasten naar 't leven staan, óf in moord en doodslag geheel onschuldigcn 't offer hunner wraakzucht maken. Het laatste geschiedt in Rusland slag op slag. Naar verdienste wordt deze inconse queutie dan ook door „Het Centrum" gcgeeseld. Dit blad schrijft aldus: Als reden van den aanslag op den Russischen minister Stolypin wordt medegedeeld, dat de revolutionnaire socialisten hem hadden ter dood ver oordeeld omdat de doodstraf nog niet was afgeschaft! Lijkt het niet een bloedig sarcasme? Men eischt de afschaffing der dood straf en past die inmiddels zelf op groote schaal en in den blinde toe. Er worden misschien gedurende een geheel jaar in Rusland niet zooveel menschen door den beul geëxecuteerd als er nu op één dag gevallen zijn als slachtoffers van het schrikbewind. De halsstraf moet verdwijnen, dit eischt men in naam de humaniteit. Maar in stede van te beginnen met zelf een voorbeeld te geven, verkracht men de eigen leer en tracht men met den dood hen te straffen, die van een ander gevoelen zijn. De gewelddadige revolutie vertoont zich hier weder in haar monsterach tige incouscqentie, terwijl haar huma niteit zich doet kennen in de gedaante van een huiveringwekkende wreedheid Tot zoover „Het Centrum". Hierin is niets te veel gezegd. Trouwens de gansche revolutie-leer en practijk is één monsterachtige incon sequentie. hardvochtig en onmeedoogend toe als Sardoni hem had afgeschilderd. „Mijn zoon was dan hier in Ashbo- roughï" riep hij uit was dien avond zelfs in de kerk en kwam niet naar mij toe! Ik heb mijn leven doorgebracht met naar hem te zoeken, heb 't heele vasteland doorreisd in de hoop van hem te vinden en vermijdt hij mij nu toen wij in dezelfde stad waren?" „Dat is 't geweest, wat hem die preek zoo zwaar deed opnemen," zeide Carlo. „Hij wist dat gij het tooneel afkeurdet en was bang dat ge niet zoudt gelooven, dat hij een goed leven leidde hij vertelde my zulks een poos geleden en toen hij u zoo heftig hoorde preken tegen tooneelspelers en hun beroep, was het natuurlijk dat hij er door ontmoedigd en terneergeslagen werd. De predikant liep wanhopig do kamer op en neer. Het was onbeschrijfelijk bitter voor hem te weten dat zijn zoon die preek had gehoord en dat zijn ge- heele leven anders had kunnen zijn als zijn onderwerp toen verzoening en liefde was geweest. „Maar nu wordt alles goed," zeide Carlo, „want als ge naar hem hebt gezocht, moet ge ook genegen zijn tot verzoening en hij wenscht uwe verge ving ten zeerste. Den eersten dag dat wij in Engeland aankwamen, ging hij naar uw oud tehuis, in 't volle vertrouwen Vrijheid, gelijkheid, broederschap is haar evangelie, ze heeft echter nimmer anders dan 't tegendeel gebracht. We weten 't nu: Vrijzinnigen zijn voorstanders van het duel, ze zien er niet tegen op in moord en doodslag geheel onschuldigen 't offer hunner wraakzucht te maken. Wat zijn die vrijzinnigen en revo lutionairen ze worden in één adem genoemd toch een schurken, moet de goe-gemeente wel denkon. En dankbaar zullen ze zeker bidden „Heere, wij danken U, 'dat we niet zijn gelijk dezen". 't Is sterk. Het automobilisme in Nederland heeft een paar kwade weken gehad. Twee ernstige ongelukken op één Zondag, één met doodelijken afloop, wierpen een blaam op het moderne voertuig, dat heel hot land er schande over riep. Dit is een ding waarvoor wij hebben gevreesd. We hebben er menigmaal voor ge waarschuwd, dikwijls in krasse termen, zóó dat automobilisten zich afvroegen of „De Kampioen" nu ook al tot het kamp der automobielhaters wilde over- loopen. Men wete echter, dat de hand die de pen voert, ook menigmaal op het stuur rad rust en de hefboomen van den snel wagen bedient. Men wete, dat geen tak van den modernen sport ons vreemd is. Van het eerste oogenblik dat de motorwagen zijn intrede deed in Nederland, heb ben we ons tot het automobilisme aan getrokken gevoeld. En dit is voorwaar geen platonische liefde gebleven. „De Kampioen" is geweest de pionier van de automobiel en het motorrijwiel in ons land. Vooroordeel hebben wij be streden en de wetenschap van het modern toerisme hebben we toeganke lijk gemaakt voor iedereen. Wie dus mocht veronderstellen, dat wij thans het zwaard zouden ontblooten om het auto mobilisme te bestrijden, hij bewijst slechts, in de geschiedenis van het toerisme in Nederland een vreemdeling te zijn. u daar te zullen vinden. Daar heeft hij mij alles verteld en ook zijn waren naam gezegd. Arme Jack! Ik zal nooit zijn verdriet vergeten toen hij in uwe plaats een vreemdeling vond." „Ging hij heusch naar onze oude woning," vroeg de predikant driftig. „Mijn arme jongen. Was ik er maar geweest om hem te ontmoeten! Maar hij heeft in 't dorp toch zeker wel mijn nieuwe standplaats kunnen uitvinden." „Hij zond mij uit om er onderzoek naar te doen," zeide Carlo, en de oude koster vertelde mij, dat ge te Cleevering iu Mountshirc waart. Maar toen Jack bemerkte, hoe, door zijn misstap uw tehuis veranderd was en uw werk was bedorven, zeide hij, dat hij u niet kon schrijven of opzoeken. Ik twijfel er dan ook aan of wij hem hier zullen krijgen, dan bij verrassing. Hij zal zeggen, dat hij niet terug wil komen om weer een schande te zijn voor uw nieuwe standplaats." „Dan moet ik maar tot hem gaan," zeide de predikant. Carlo aarzelde. Hij schilderde zich die ontmoeting af, die plaats zou vinden in een tweede klasse hotel of in de vuile appartementen, die de troep van Mor lino gewoonlijk betrok en waar alleen zijn buiten kwestie was, en waar Sardoni zich door 't hem omringende, niet op zijn gunstigst zou vertooneu. Het is intusschen slechts met aarze ling, dat we ons zotten tot het c o r v e, om te pleiten in een zaak die voor de rechtbank der openbare meening al ver loren is. Er zijn slachtoffers gevallen. De auto mobiel had al een kwade reputatie: de maat was bijna vol. Nu kwam dit er nog bij en de maat liep over. Wat zal men hiertegen inbrengen? Is het niet volkomen begrijpelijk, dit het publiek wraak roept over het automobi lisme, wraak blijft roepen, ofschoon de eerste lezing van de toedracht der betreurenswaardige feiten zoodanig ge wijzigd is, dat het moeilijk uit te maken zal zijn, wie in deze schuld had. Laten we echter over deze vraag niet redetwisten. Slechts betrouwbare getui gen van het ongeval, menschen mot oordeel des onderscheids en voldoende kalmte om ook in een oogenblik van ousteltenis zuiver, dat is: objectief, zonder eenigc partijdigheid, te kunnen waarnemen, zullen kunnen uitmaken of hier van een strafbaar feit het ver oorzaken van den dood door schuld dan wel van een noodlottigen samenloop van omstandigheden sprake is geweest. Buiten elk verband met de treurige feiten in kwestie meenen we echter te mogen zeggen, dat het tijd wordt om te overleggen hoe dergelijke accidenten in het vervolg zouden moeten worden voorkomen Dit is echter een buitengewoon lastig vraagstuk. Want het is geenszins voldoende, alle schuld te worpen op de automobilisten, die te hard rijden en daaruit dan te coneludeeren, dat beteugeling van hun vaart de oplossing van het vraagstuk zou zijn. Er is eenvoudig geen enkele snelheid voor te schrijven, die voldoenden waar borg oplevert tegen verkeersaccidenten. Het grootste aantal ongelukken, zoowel numeriek als percentsgewijze, wordt nog altijd veroorzaakt door het paard. En toch hebben tal van autoriteiten de snelheid van het paard aangenomen als maatstaf van ongcvaarlijkhcid. Dat dit onjuist is, bewijzen de nu en dan voor komende ongelukken, veroorzaakt door motoromnibussen, die iu het groote stadsverkeer beslist niet meer dan 12 a IS K. M. uursnelheid ontwikkelen. Hij dacht aan de praatjes die er uit zouden voortkomen en hoe hinderlijk die voor zijn vriend zouden zijn. „Als 't u 't zelfde is, zou 't dunkt mij beter zijn als ik hem schreef, mij eens te komen opzoeken, ik kan wel zoo dringend schrijven dat hij dadelijk komt en op Goeden Vrijdag is er natuurlijk geen opera en wellicht kan 't zoo worden geschikt dat hij Paasch- zondag overblijft. Wilt ge mij die portefeuille even aangeven, dan kan ik eens zien waar zij zijn? Juist zooals ik dacht, zij zullen dan te Worcester zijn en Zaterdag geven ze de „Martha." Morlino wil Caffierc wel de rol van Lionello geven in Jack's plaats, dat heeft hij in den herfst ook eens gedaan." In spijt van zijne angst en opgewon denheid moest de vicar toch wel op merken dat de zieke vermoeid word. „Ik ben er beschaamd over dat ik door mijne groote vreugde uw ziekte heelemaal vergeten heb," zeide hij op staande. „Ik dacht weinig welk nieuws inij hier wachtte, toen ik kwam." „Dat is nog eens waard om ziek te zijn," zeide Carlo. „Ik zal Jack morgen met de eerste post schrijven." Waarschijnlijk had de dokter 't nooit goed gevonden als hij 't kleine complot had geweten, dat werd uitgewerkt in de kamer vau zijn patient, doch alleen Clare en Mr. Britton waren in't geheim Nu is herhaaldelijk door behendig heidswedstrijden voor automobilisten be wezen, hoe gemakkelijk bestuurbaar, hoe dociel, hoe willig in de kritiekste momenten de automobiel is. Men heeft bij verschillende concoursen van dien aard kunnen zien, hoe grondig de uiceste automobilisten de stuurmanskunst verstaan en hoe snel en beraden zij weten te handelen bij plotselinge ver sperring van den doortocht. Het bewijs behoeft niet meer te worden geleverd, dat de auto zelfs in groote snelheid een betrouwbaarder, zekerder vervoer middel is dan het bespannen rijtuig, dat in een kritiek moment niet plotse ling tot stilstand kan worden gebracht. En toch gebeuren er motorongelukken. Is hot dan van het publiek, dat op onze wegen verkeert, te veel gevergd om ook eens te overwegen of juist de automobiel altijd de schuld moot dra gen? Laten we toch nimmer door onze ergernis over het gedrag van enkele bandeloozen, die wc in eiken tak van sport kunnen aanwijzen, ons oordcel des onderscheids in de war brengen De tijden zijn nu vrijwel voorbij, dat enkele wildemannen, die 's Zondags ruct hun wedstrijdgejakker op drukke wegen het wandelend publiek ergernis gaven, het wielertoerisine nadeel berokkenden. Het publiek heeft eenvoudig leeren inzien, dat de pseudo-wielrenners en woestelingen op slagersfietscn uit een ander hout gesneden waren dan de be zadigde wielertoerist. Men werpt geen dames en heeren op de fiets meer met vuil, omdat even te voren een paar wedstrijden maniakken bijna een ongeluk hadden veroorzaakt. Zoo zal en zoo moet ook de automo biel gaandeweg de achting van het pu bliek winnen. Eu al is er ook dikwijls nog reden tot ergernis, al koinen er ook gevallen voor, die den onwil van het publick excuseeren, de openbare ineening, die soms wreed en onbillijk kan zijn, keert toch steeds weer terug tot het begin van alle gezonde redeneering, het oor deel des onderscheids. Dit kan spoedig gebeuren, maar het kan ook lang duren. De bezadigde automobilisten hebben het echter in de hand, om dit proces te bespoedigen. Dit kunnen zij op geen betere manier doen dan door zich te allen tijde zóó correct genomen en iu waarheid werkten de opge wondenheid en hoop als oen talisman en Carlo vergat zijn eigen angst bij 't makenvan de schikkingen voor dien gewichtigen Goeden Vrijdag. Sardoni had geschre ven dat hij in den namiddag zou komen en Carlo wachtte zijn aankomst met drift af. Terwijl hij er aan dacht hoo onaangenaam hij het had gevonden toen hij iu Piale's woning was verrast, verwierp hij 't denkbeeld om Sardoni zonder voorbereiding in zijns vaders tegenwoor digheid te brengen. Niettegenstaande was de predikant blij, dat hij hem alles kon overlaten, daar Carlo 't karakter van zijn zoon beter kende dan hij zelf. Hij luisterde met eonige verwondering naar de plannen van den Italiaan, doch sprak niet tegen, Sardoni kon nu elk oogenblik komeu en de predikant verwachtte hem met angstig verlaugen. „Als wij hem hooren aankomen," zeide Carlo bedaard, „moet gij in de kamer hiernaast gaan en de deur op een kier laten staan. Als Jack komt, zal ik hem de volle waarheid zeggen, hoe ik u ontmoette en hoe gij zijn schrift hebt herkend. Als dat is geschied, zal ik hem vragen mij naar mijn slaap kamer te brengen. Als ge ons hoort opstaan, verlaat ge mijn kamer en keert door de gang hier terug. Ge zult mij wel zoo wat beschouwen als een regisseur, doch 't is zoo't beste om mij uit den weg te krijgen. Ge zult

De Eemlander | 1906 | | pagina 1