De Troonrede te gedragen, dat het wangedrag ran de kwade elementen in de automobielsport er scherp tegen afsteekt. En dit correcte gedrag is niets anders, dan dat men zich als 111 e 11 s c h gedraagt tegenover de medegebruikers van den weg. De snelheid van de auto, het rustig gevoel, dat men de gehecle machinerie volkomen beheerscht, prikkelen den bestuurder wel tot overmoed. En in dezen overmoed worden „kunststukjes" ten beste gegeven, die het publiek met heel andere oogeu aanziet. Maar het grootste kunststuk, dat wij zoo gaarne door alle automobilisten vlijtig beoefend zouden willen zien, dat is de zclfbe- heersching. Het is geen kunst, als 111011 in een lichte auto van 40 P.K. langs een spoorweg rijdt, met een sneltrein een tijdlang gelijken tred te houden of hem zelfs te kloppen. Maar het is wèl een kunst den trein te laten schicteu en geen grootere snelheid te ontwikkelen dan die voor de veiligheid van het ver keer raadzaam is. Het is geen kunst 0111 de wandelaars op den weg in een oogwenk ontoonbaar te ma ken door liet opgejaagde stof. Maar men- schelijk is het, en een daad van goede zelfbe- heersching, hen in een zoodanige snel heid te passeeren, dat niemand, vol schrik de wijk neemt naar don weg berm. Geen kunst is het, in een trcinsnel- lieid rakelings langs wielrijders te scheren en minder geoefende fietsers in een panischcu schrik over den wegberm te laten tuimelen. Maar een daad vau goede etiquette is het, hen zoo noodig in een sukkel drafje voorbij te rijden en hen desnoods zelfs een kalmeerend wooid toe te spreken. Waarom zou men dit niet doen? Een waren aristocraat kent men aan zijn goede manieren, aan zijn wellevend heid. En geen onzer automobilisten heeft op zijn uitstapjes zoo'11 haast, dat hij daarbij zijn goede manieren zou behoe ven te vergeten. Voorwaar, wanneer de goede elemen ten in den autosport, die toch gelukkig de meerderheid vormen, de wijsheid eu de kracht om zichzelf te beheerschen, wat sterker tot uiting willen lateu komen, dan zal liet publiek spoedig inzien, dat niet de automobiel de vijand is, maar dat de vijanden zijn, zoowel voor zichzelf als voor anderen, de on behouwen elementen, die overgeleverd zijn aan de passie van de snelheid. Aan den strafrechter is het dan wel toevertrouwd, deze „ruwe steenen" naar bchooren te polijsten! „De Kampioen Opstand iu ul»a. Scheen het een veertien dagen ge leden, alsof het gewapende verzet tegen de regeering van president Palma had ongehouden en werd een bevredigende oplossing der gerezen geschillen in 't vooruitzicht gesteld, latere berichten heb ben geleerd, dat dit met het geval was. Na een korte wapenstilstand, verbroken doordat de president tal van liberale leiders van het verzet gevangen deed nemen, is de strijd met grootere hevig heid dan voorheen voortgezet en heeft, blijkens de jongste berichten, oen ern stiger karakter aangenomen, door de tussclienkomst van de regeering der Vereenigde Staten. Reeds werd melding gemaakt van de aankomst van Amerikaansche oorlogs schepen, terw ijl andere gezegd werden te elkaar nu alleen ontmoeten, Jack zal ei' op voorbereid zijn en verrast u hier te zien, die hij in 't dorp wilde gaan opzoeken.' Al deze kleinigheden waren bij Mr. Postlethwaijte zeker nooit opgekomen, hij was bang, dat er iets verkeerd zou gaan of dat hij een fout zou maken. Maar Carlo was vol vertrouwen in zijn plannen en toen 't oogenblik aankwam en de predikant in de andere kamer wachtte, begon hij vertrouwen te gevoe len voor den man die alles zoo geschikt had in overeenstemming met de gevoe lens van anderen en die er alleen aan dacht hoe hij't beste ui tden weg zoublijven. En nu werd een krachtige, vlugge tred in de gang gehoord, de meid diende Signor Sardoni aan en Jack stapte in de kamer. De predikant beet zich op de lippen toen hij de hartelijke, vroolijke stem hoorde, die hij zoo lange jaren niet had vernomen. „Wel, kerel! hoe gaat 't met je? Ge ziet er goed uit. Ik dacht dat ik je bezig zou vinden met 't maken van je testament, omdat ge zoo dringend vroegt om naar hier te komen. Ik zal goede berichten aan den troep kunnen bren gen, want zij verlangen allen naar je terugkomst, ofschoon Comerio erg beleefd is en tracht een wit voetje te krijgen. E11 dat herinnert 111e, Yal, dat ik een kansje zie om een mooi duitje te verdienen. zullen volgen. De regeering te Washing ton deed officieel bekend maken, dat de zending van oorlogschepen naar Cuba slechts geschiedde met het doel do be langen van Amerika en van Amerikaan sche burgers te beschermen, wanneer deze door de oproerige partijen worden bedreigd, en desnoods den Amerikanen een veilige schuilplaats te bieden. Dat intusschen tevens rekening werd gehouden met de mogelijkheid eener interventie blijkt evenwel uit lutgeen verder werd gemeld: De verwachte aankomst van drie trans portschepen met twee regimenten, die van de Pliilippijuen terugkceren, zal aan de Atlantische kust een geheel gereed zijndo troepenmacht brengen, voor het geval interventie toch nog noodig mocht blijken. Dit recht tot interventie vloeit niet enkel voort uit de verplichting om de belangen der Amerikaanscbe burgers op Cuba te beschermen, maar tevens uit het „Enniienda Platt", het amendement Platt op do wet waardoor Cuba tot een vrije, zelfstandige republiek werd ver klaard, Dit amendement verleent de re geering der Y. S. het recht ten alle tijde tusschenbeide te treden, indien onlusten oi andere redenen hare tussclienkomst gewenscht doen achten. Het is dan ook op grond dezer be- paliug dat de „Denver" en „Marietta" detachementen gewapende matrozen aan wal hebben gezet te Havana en te Cien- feugos. Zooals verder blijkt geschiedde deze landing iu overleg of althans met voor kennis van den Cubaanschen president. Immers terstond na de landing had een onderhoud plaats tusschen president Palma, den Anierikaanschen zaakge lastigde en den commandant van de „Denver." I11 antwoord op de vraag of de Cu- baansche regeering zich in staat gevoelt de veiligheid van leven en bezittingen der Amerikaansche onderdanen te waar borgen, antwoordde president Palma dat hij hoopte daartoe in staat te zijn; maar hijzelf beval als een aanbevelenswaardige voorzorg om de Amerikanen te bescher men en iu het algemeen de orde te handhaven, aan om marinetroepen te landen. Ook van de zijde der opstandelingen wordt de tussclienkomst der Amerikaan sche regeering aanvaard; althans wordt uit Havana bericht, dat bij de landing van de troepenmacht van den kruiser „Denver" de commandant werd aange sproken door een zending van den libe ralen leider Zayas, en van generaal Castillo, commandant der opstandelingen in de provincie Havana. De zendeling overhandigde den commandant een ge schreven bewijs van onderwerping, mits de Yereenigde Staten een eerlijke recht spraak waarborgen. De commandant beloofde het voorstel aan de regecriug te Washington over te brengen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit schrijven invloed liecft gehad op het be sluit van den commandant, 0111 het de tachement matrozen, dat tegenover het paleis van den president een kamp had opgeslagen, weder naar boord te doen tcrugkeeren en slechts een kleine wacht post achter te laten ter bescherming van de Amerikaansche legatie. Waarschijnlijk is mede, dat het voorbeeld van Senor Zayas gevolgd zal worden door andere, zoo niet alle leiders van den opstand. Is dit geval, dan zal aan het gewapend verzet spoedig een einde komen en is de weg voor een vreedzame oplossing gebaand. „Doe dan?" vroeg Carlo. „Wel, ik zal een sensaticartikel voor een der nieuwsbladen schrijven, over de karakters der Italianen, onder 't motto. Zijn ze goed, dan zijn ze heel goed. Maar zijn ze slecht, dan zijn ze af schuwelijk. Die man is een duivel, zijn list en boosheid overtreffen alles." „Ge kunt mij nu alles vertellen, maar Jack eerst moet ik je iets zeggen", zcide Carlo. „In welke parochie ligt dit huis. denkt ge?" „Parochie? Iloe zou ik dat weten? zeide Sardoni. „In de parochie van Clcevcring", zeide Carlo bedaard. Sardoni sprong op. „Goede God, Donati! en liet ge mij daarom hier komen? Heb ik je niet ge zegd, dat niets er mij toebrengen kon, om die oude schande weer op te wekken? Kijk eens! die preek tegen 't tooneel werd door mijn vader gesproken! Zoudt ge denken dat liij er toch om geeft of ik naar huis kom?" „Ik weet, dat hij er om geeft," zcide Carlo. „Wees niet bang Jack, maar hoor mij aan tot het einde toe. Ik heb je geheim niet verraden, maar je vader heeft het uitgevonden." Hij vertelde hem juist zooals alles gebeurd was, en vervolgde toen: „Zoudt ge denken, dat hij aan de schande heeft gedacht toen hij alles opgaf en je ging zoeken op het Wellicht evenwel zal president Palma de kosten van het gelag moeten betalen en ontslag vragen. Het is toch gebleken, dat de ontevredenheid over zijn bestuur meer algemeen en ernstiger is dan aan vankelijk werd vermoed; en tevens, dat hij aan die ontevredenheid nieuw voed sel heeft gegeven door zijn houding tegenover de liberale leiders. De heer Thomas Estrada Palma was op Cuba nimmer een populair man. Hij genoot de reputatie van geleerdheid, wat 111 een land van letterkundige blinden niet veel zegt. Iu den langen strijd voor de vrijmaking van Cuba speelde hij een Ondergeschikte rol; meer dan tien jaren woonde hij in do N. S., waar hij te Nieuw-York aan het hoofd eener school stond en tevens als politiek agent der Cubaansche opstandelingen dienst deed. Zijn kennnismaking met zekere financi- eele kringen, welken, de middelen bijeen brachten om den strijd tegen Spanje te voeren, dagteekent uit dien tijd. Het is dan ook niet twijfelachtig dat zijne be noeming tot president der jonge repu bliek voor een niet gering deel aan den invloed dezer kringen was te danken. Aan den werkelijken strijd voor de onafhankelijkheid van Cuba heeft hij evenwel niet deelgenomen en hij was voor do meerderheid zijner landgenoo- ten een onbekende. Naast verwondering wekte zijne benoeming tot president dan ook ontevredenheid. Had hij zich intusschen een energiek man betoond, die op het voorbeeld van zijn tijdelijke voorganger, de Amerikaan sche gouverneur-generaal Wood, met krachtige hand de hervormingen had ingevoerd welker noodzakelijkheid door nagenoeg allen werden erkeud, dan had hij kunnen blijven rekenen op den steun der liberale partij, wier medewer king hij aanvankelijk genoot. Maar zwak en energieloos werd hij al spoedig een werktuig in de handen van vreemde fortuinzoekers en van lien wier bolaug handhaving der oude Spaansche toe standen gewenscht deed zijn. Zoo vervreemdde hij steeds meer de liberalen van zijn persoon en bestuur eu toon ten slotte bleek, dat men zelfs niet terugdeinsde voor vcrvalsching van de stembus, om het bestaande te hand haven, uitte de toenemende ontevreden heid zich in gewapend verzet. De vraag is en blijft evenwel, wat zal Amerika doen; zal het de niet tal rijke, maar invloedrijke voorstanders der inlijving van Cuba bij de groote Repu bliek gelukken hun zin door te drij ven? Of zal geschieden, wat door ken ners van de Cubaansche toestanden wordt aanbevolen: de vervanging van Palma door een krachtig, energiek Amerikaan van het typo Wood, die met ijzeren hand de zoo driugend noo- dige hervormingen tot stand brengt? Dinsdag 18 Sept. uitgesproken door II. M. de Koningin in de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal, luidt als volgt: Mijue heeren, Het is mij aangenaam uwe zitting wederom in persoon te openen. Do toestand van het land en van de koloniën is in menig opzicht zeer be vredigend. De betrekkingen van Nederland met de buitcnlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart j.l. hebben in de provinciën Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De vasteland? Zoudt ge deuken, dat hij om de praatjes van de uienschen geeft, toen bij dadelijk de eerste opwelling wilde volgen en je te Worcester wilde gaan opzoeken? Wellicht was 't beter ge weest, dat ik hem zijn gang had laten gaan." „Neen, neen," viel Sardoni hom in de rede, „dat had ik nooit kunnen door staan. En riu nog Val, twijfel ik er aan of ik hot zal kunnen doen. De vorige keer niet jou was 't al zoo moeie- lijk. En alleen! Neen, ik kan 't niet doen! Ge kunt niet begrijpen, hoe zwaar 't een Engelschmaii valt, alleen reeds 't er heen gaan en 't aanschellen". „Maar ge doet dat toch wel voor iemand, die heel Europa voor je door reisd heeft?" zeide Carlo. „Dat is 't niet," zeide Sardoni, heftig langs zijne oogen wrijvend. Dat bedoel ik niet. Op mijn eer, Donati, ik geloof dat gij te goed zijt, om te begrijpen, hoe 't met mij gesteld is." „Laat ons zeggen, dat ik Ie vermoeid ben er verder over te praten. Geef mij een arm Jack, ik zal wat gaan rusten, straks zie ik je weer". „Ik vergat, dat ge ziek geweest zijt! zcide Sardoni medelijdend. „En nu heb ik je, bij 't denken aan mijn eigen zaken, nog vermoeid ook, juist iets voor iemand zooals ik ben." Hij hielp hem naar de aangrenzende hulpvaardigheid van mijn volk ver loochende zich ook ditmaal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoeiufe, die der veehouderij zelfs gunstig genoemd worden; die vau den tuinbouw zijn voor sommige ge wassen naar wensch, voor andere hier en daar minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nijver heid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheepvaartboweging in de Nederlandsche havens blijft krach tig toenemen. I11 de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelfbcsturende landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat gewest. De weigering der bestuurders van Badoeng en Tabauan om aau de hun gestelde gematigde eischen te voldoen, heeft een gewapend optreden tegen deze landschap pen onvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in moederland en koloniën gaan voort, zich met toewijding te kwijten van hare taak. IJver en plichtsbetrachting der burger lijke landsdienaren blijven te roemen. De ten vorige, jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wets voorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van liet algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot herziening van de wetgeving betreffende de Naamlooze Vennootschappen de in diening eerlang worden te genioet gezien. Wijders zullen u voorstellen worden aangeboden tot wijziging der Wet op het recht van verecniging en vergadering, tot het brengen van de noodige verandeiingen in verschillende wetboeken in verband met de invoering der aanhangige nadere regeling van het bewijs in burgerlijke zaken en tot snel lere afdoening en vereenvoudigde be rechting dor strafzaken waarvan de kan tonrechter kennis neemt. In do Woningwet zijn eenige wijzi gingen wenschenjk gebleken tot het aanbrengen waarvan U een voorstel zal worden gedaan. Een wettelijke regeling ten aanzien der Banken van leening is in voor bereiding. Yan de voorstellen tot duurzame ver sterking der opbrengst van 's Rijks middelen zijn ter indiening gereeddie ter samensmelting van de Yermogens- en de Bedrijfsbelasting tot éen heffing onder den naam van Inkomstenbelasting, ter verhooging van het zegelrecht op effecten en tot liet treffen van den inbreng in Naamlooze Yennootschappen met een evenredig registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijziging der Wet op het recht van successie en van overgang bij overlijden, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoerrechten, zullen volgen. Yoorts bereiken U wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en tot verhooging van dien op het gedistilleerd. I11 den loop van dit zittingjaar zullen aau uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging dor Militiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Landwecrwet en tot instelling van een fonds tot spoedige afwerking van de stelling Amsterdam. Het groote nationale belang van af sluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten volle. Ernstig wordt overwogen of dit \ycrk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het kamer en Carlo had hetzelfde gevoel als toen hij voor 't eerst in 't openbaar optrad. „Als ge hiernaast schelt," zeide hij „zullen zo u uw kamer wijzen, of als ge naar de pastorie wilt gaan, stuurt ge maar op den toren af, en dan kunt ge het huis niet missen." „Ik wenschte, dat ge mede kondt gaan," zeide Sardoni zuchtend. „'t Is beter, dat ge alleen gaat. De vorige keer heb ik je gezegd dat ik maar in den weg was. Nu moest ik uiijn siesta nemen Arivederci!" Sardoni ging langzaam en bijna met weerzin henen 't scheen hem alsof hij bozig was die moeielijkc terugkeer, waarvan Carlo gesproken had, in zijne verbeelding te doorleven. Op de kerk toren af te wandelenWat zou dat een wandeling zijn! Wat een worsteling zou eiken tred zijn! Hij sloot de dem on trad de kamer weer binnen. Stond Mr Britton daar bij 't raam. Doch bij 't sluiten van de deur, keerde de ge stalte zich om en kwam haastig naar hem toe. Sardoni's hart klopte als een voor hamer, de tranen kwamen hem in de oogen. „Vader!" stamelde hij. „Kwaamt ge hierheen?" En Carlo zelf zou voldaan zijn ge weest, als hij hunne begroeting had ge zien. maken van een enkelen polder zondei voorafgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen van de toegezegde rege lingen der ziekte- en ouderdomsverzeke- ring, eerstgenoemde in verband met wijziging der Ongevallenwet, alsmede voorstellen ter uitbreiding van de Onge vallenverzekering tot zeelieden op koop. vaardijschepen en ter voorkoming zoo veel doenlijk van scheepsrampen zullen u achtereenvolgens bereiken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassenen mannen in bepaalde bedrij ven worden voorbereid. De voorschriften bij of krachtens do Arbeids- en Veiligheidswetten vastgesteld zullen aan herziening worden onder worpen. De krachtige poging om het evenwicht tusschen do inkomsten en uitgaven van Nederlaudsch Indië te herstellen, zijn niet zonder vrucht gebleven. Niettemin zal verdere verruiming vau inkomsten noodig zijn om aan klimmende behoeften, die niet onbevredigd mogen worden ge laten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel strekkende 0111 aan Nederlandsch Indië op financieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen, zal weldra worden ingediend. Uw hoogst gewichtige arbeid zij onder God6 zegen bevorderlijk aan het welzijn van land en volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Gencraal te zijn geopend. „K a k a d 0 r u s De Amsterdam- sche briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. schijnt den ook hier ter stede wel bekende Kakadorus geïnterviewd te hebben „Meijer Liunewiel heet hij, maar onder dien naam kennen slechts weinigen hem; zijn bijnaam „Kakadorus" heeft hem in zijn soort tot een groot man gemaakt. Deze „Kakadorus", óók ten uwent wel bekend, gaat binnenkort zijn zilveren jubileum herdenken als markt schreeuwer, pardon, als markt-humorist. „De laatste benaming is van „Kaka dorus" zelf; hij gebruikte deze, toen ik hom vroeg wat zijn eigenlijk beroep was. „Koopman en markt-humorist, mijn heer", zei hij. „U lacht er om? Nou, ik verzeker 11, dat het een moeilijk baantje is. Ik klets den geheelen dag door en zorg vóór alles de lachers op mijn hand,1 te krijgen. Dat is hot voor naamste en als de menschen hartelijk gelachen hebben, koopen zij in den regel óók een kleinigheid. „Ik trek het geheele land door en heb overal succes, want de menschen mogen mij wel lijen. Ik heb tal van aanbeve lingsbrieven en cadeaus bij de vleet, wel een bewijs, dat ik steeds tot tevreden heid van allen heb gewerkt. Te Groningen b.v. heb ik op de tentoonstelling oen medaille gekregen van mijnheer Schol ten, een prachtexemplaar. Wacht, ik zal u hem laten zien! En wat een mooie brief er bij, zie maar. Ja, die mijnheer Scholten is een beste kérel, mooi schrijft ie wel niet kijk maar naar zijn hand- teekeniug maar overigens aen beste, brave man. Hij houdt veel van me, dat weet ik zeker. „En te Dordt heb ik na het sluiten van de tentoonstelling meegegeten. Ik weet het nog goed, want op het menu was er een gang: „gekookte dolfijn met Kakadorussaus", heerlijk, heerlijk!... „Zie eens die brieven waarin ze het hebben over mijn gezellige en gepaste scherts, mijn geestige en woordenrijke redevoeringen, mijn opgewekte kout, enz. enz. Ik praat ook in het Friesch Toen zij weer spreken konden, ant woordde de predikant. „Uw vriend heeft 't alles zoo beschikt! Hij dacht dat dit de beste plaats was." Er was een pauze, toen zeide de vader: „Laat ons naar huis gaan!" En Carlo lag vermoeid iu de kamer er naast en hoorde de deur sluiten van 't aangrenzende vertrek en hij wist, dat alles in orde was en hij schilderde zich af hoe zij te samen naar 't huis bij de kerk zouden wandelen eu hoe Sardoni bij zich zelf zou glimlachen als hij zag dat er geen kwestie was van aanschellen, nu de vader de deur wijd open wierp en hem zelf in 't nieuwe tehuis bracht, waar de donkere herinneringen zelfs niet konden binnen dringen 0111 hunne vredige verzoening te bederven. Wat er gebeurd was, wist hij nooit volkomen, want er zijn zaken, die te heilig zijn om te bespreken en die men op vertrouwen moet aannemen zelfs van de intiemste vrienden. Sardoni keerde 's avonds terug en vertelde van Anita en Comerio en Gigi en van de verschillende zaken, die de laatste drie weken bij de troep waren gebeurd. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2