Stadsnieuws. Advertentiën. KOSTHUIS, IDEËEN. Allerlei. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: dialect en in het Vlaamsch. Vreemde talen ken ik niet; alleen in Berlijn op de Gewerbe-ausstellung het ik veel succes met mijn Duitsch gehad.... omdacikhet beroerd sprak. „Ik werk vijf dagen van de weck' Zaterdags en Vrijdags niet, omdat dit mijn godsdienst verbiedt. Deze is mij heilig. Als ik ergens eenigen tijd ben om te werken, laat ik adverteeren dat prof. Kakadorus op die dagen niet te consulteeren is, fijn hè? „Wat ze met me willen doen op mijn jubileumsdag, weet ik niet, maar 't wordt een goede boel op het Amstelveld. Ik verschijn in avondtoilet, hooge hoed en witte das, geheel in het zwart, ook mijn „chef moet in feestornaat zijn. Er zal mij een serenade worden gebracht, want er is een muzick-comité benoemd. Och, och! wat zal dat een herrie geven. De politie mag de boel wel afzetten „Zóó praatte Kakadorus aan éenstuk door. Deze man verstaat zijn vak en nooit zag ik hem beter in zijn rol dan ceuige jaren geleden toen wij in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt een marktschreeuwers-wedstrijd hadden. Het was in de dagen toen den tegenwoor dige minister van sport, de heer O. A A. Dudok de Wit, hanen-kraai-, schcer- en orgclwedstrijdcn organiseerde. „Meester Kakadorus stond bij 't schijn sel van zes walmende flambouwen, go dragen door zes midcleleenwsche piek- dragers en deed daar herleven den geest van zijn grooten voorganger, den scheeu- wer der marktschreeuwers, den man van de ware reclame mot de stem. Bij kreeg ook bij deze gelegenheid den eersten prijs en verdiende dezen dubbel en dwar.s. „Meester Kakadorus treedt nu ook op bij alle mogelijke feestelijke gelegen heden, fancy-fairs, tentoonstellingen en bruiloften. Ilij verdient thans goed geld, doch zal zich, als hij 60 jaar is, nog niet rijk hebben gepraat. Bij 't naderen van zijn zilveien jubileum, tobt hij hier het meest over..." Kaar ik vernomen heb, zijn oen aan tal Amersfoorters, verdienstelijke Amers- foorters natuurlijk, voorgedragen om in aanmerking te komen voor een lintje, strikje of medalje op Koninginnedag. En daaronder moeten er zelfs geweest zijn, die met eenig recht aanspraak op een orde mochten laten gelden, wat niet van alle ridders in spé kan gezegd worden. Niettemin is de lintjesregen gevallen, zonder dat de bui boven onze goede stad losbrak. Vrijwel alles in bezijden Amersfoort gevallen en de verlangende, reeds zich gelukkig gevoe lende aanstaande ridders hebben op 31 Augustus vol teleurstelling do courant weer op tafel kunnen loggen, zij heb ben hun namen niet in de lange lijst gevonden. Dat moet wel treurig zijn, maar gelukkig voor dezulken en wel licht zijn er nog heel wat meer teleur- gestelden in den lande, voor dezulken dan, bestaat er, naar ik hoop binnen kort, toch gelegenheid zich te vereeuwi gen. Plannenmakers hebben nl. bedacht een reuzentoren te bouwen, ongeveer 50 maal zoo groot als de Eifeltoren. Waar die zal komen te staan? Dat doet er niet toe. Misschien in Noorwegen of in Pategonië of op de plaats van Naatje op den Dam, maar dat is bijzaak. De toren zal een moderne Babylonische toren worden en er is al uitgerekend, dat voor den bouw een 1000 jaar noodig zal zijn, terwijl de kosten worden geraamd op 150 milliard. Geen kleinighein dus, maar de plannen makers zijn echte menschenkcnners eu weten dat een speculatie op de ijdelheid gewoonlijk vruchtbaar is. En daarom hebben ze bedacht dat ieder, die oen gulden bijdraagt, daarvoor een plaatsje in den toren krijgt, d. w. z. zijn naam. Tegeltjes van 10 bij 10 c.M. zullen er nl. geplaatst worden uiet den naam van den contribuant en dan ten eeuwige dage in den toren blijve, opdat het dankbaar nageslacht kan jzijti wie zijn pop voor het schoonc doel geofferd heeft. Nu zullen wij er voorloopig wel geen last van hebben, want zooals ik reeds zei wordt voor den bouw 1000 jaar gerekend. Maar een schoonc gelegen heid is het toch, niet waar om op een degelijke en goedkoope manier ver eeuwigd te worden. Want dat lukt lang niet altijd zoo gemakkelijk. O hemel, neen, daar is vaak heel wat vour noodig en hoe sommige personen het aanleggen om zich ook een naam in de toekomst te verzekeren is voor menigeen een raadsel. Ja even raadselachtig is dat soms als van die verboden con rant. Eenige jaren vóór het uitbreken der groote Fransche revolutie van 1789 nl. werd te Parijs dagelijks een krant uit gegeven, waarin de meest geheime beraadslagingen der ministers vermeld, partikuliere gesprekken weergegeven en een aantal geheimen werden aan het licht gebracht. Het werd eindelijk zóó erg dat de voornaamsten des rijks vreesden de ge sprekken die zij den eenen dag met hunne huisgenooten hielden, des anderen daags in die krant te zullen lezen. Drukker, uitgever, redaktie waren bij de politie volslagen onbekend. Wel stelden de speurders alle hefboomen in beweging, om de drukkerij die geheime krant te ontdekken. Eindelijk kwam zij te weten dat het blad 's nachts op een schip in de Seine op een handpers werd gedrukt, doch niet altijd op hetzelfde schip. Het was 's avonds 8 uur toen men die ontdekking maakte. In een geheime bijeenkomst van eenige politiemannen werd besloten, in den nacht alle schepen op de Seine te overvallen. Daar het echter dienzelfden nacht niet meer kou gebeuren wegens de te treffen voorzorgsmaatregelen besloot men het tot den volgenden nacht uit te stellen! Den volgenden avond verscheen de ge heime krant als gewoonlijk. Haar laatste bericht was: „Daar de geheime politie gisteravond heeft besloten do kleine drukkerij dezer krant dezen nacht onderstboven te halen, zal morgen geen krant verschijnen." En waar de redactie, die berichten van daan haalde, is men nooit te weten gekomen. Niet prettig voor de Fransche speurders uit dien tijd, dat ze niet te weten konden komen, waar de dingen van daan kwamen. Ze moeten, dunkt me, een even onbehaaglijk gevoel gehad hebben, als de twee kommiezen, die dezer dagen een smokkelaar wilden arresteeren en wel wisten, waar hij vandaan kwam, maar niet waar hij bleef. Het moet ge beurd zijn op het grenskantoor te Kot ten bij Winterswijk. Een koopman, met een pak op den rug moest het kantoor passeeren. Aan het bevel van den ont vanger om te blijven staan werd geen gehoor gegeven. De koopman zet het op een loopje. Een in de nabijheid wonende kommies wordt gewaarschuwd. Met de revolver in de hand maakte deze nu jacht op den verinoedelijken belasting ontduiker. Beiden loopen flink, doch komen plotseling voor eene beek te staan. De koopman werpt zijn pak over de beek en springt zelf in het water, gevolgd door den kommies. Eerstge- noemden is er echter het eerst uit en gaat er met het pak van door. De kommies geeft het niet op en zet de jacht voort, geholpen door een kollega. Weer vertoont zich een beek. Koop man en kommiezen ploffen alle drie in het water. Maar eerstgenoemde is ze to vlug af en is er in een oogwenk weer met het pak vandoor. De kommiezen komen op het droge, schudden zich eerst als een poedelhondje het water van de kleeren en toen den man achterna. Van hom is echter niets meer te bespeuren. Ze verbergen zich nog wel gewapend in een boschje, misschien is Fortuna hun goed gezind; een niets kwaad ver moedend fietser wordt nog wel een schrik om het hart gejaagd als ze daar met het pistool in de hand op hem komen aan vliegen, in de meening dat hij de man is, maar de man met het pak is en blijft weg en de belastingmannen kunnen onverrichterzake huiswaarts koeren. Dat was ook het geval met de brand- blusschers te Steenderen, waaromtrent aan de Zutph. Crt. het volgende wordt geschreven: Brand! brand! klonk het door de buurt in 't vroege morgenuur; want de toren klok luidde boem... boe...m. Maar waar was dc brand? Niemand wist 't „Geen rosse gloed aan 's hemels transen". De burgers, nog dommelig na een prettigen kermisdag, togen torenwaarts. De politie ontsloot de deur en vond een den vorigen avond te veel aan Bacchus geofferd hebbende en in der haast op geborgen liedjeszanger klokluidende. Meneer was nou nuchter en had dorst; en zit je in 'n café en is er geen kellncr dan trek je an de schel. Is dat nou wat bezonders? En as je niet gauw gekommen was ha 'k m'n slaapdeken as noodvlag boren uit den toren ge hangen Gelach van de toeschouwer en meneer gaat weer liedjes vorkoopen. Zoo'n leukerd. Bij de godsdienstoefening, welke Zon dagmorgen half elf in de Bemoustrant- schc kerk wordt gehouden hoopt voor te gaan Dr. A. M. A. Keijnders, pre dikant te Amsterdam. Door B. en W. zijn met ingang van 1 October bevorderd tot agent van politie le klasse W. II. van Ainerongcn en tot agent van politie 2e klasse W. F. Hartman, terwijl is aangesteld tot agent van politie 3e klasse J. D. van Veenendaal, thans te Amerongen. De voetbalvereeniging Quick speelde Zondag te Amsterdam tegen A. V. V., en verloor met 46. De klerk der posterijen en telegrafie le kl. A. S. II. Brassen wordt op 1 Oct. a.s. overgeplaatst van Rhenen naar Amersfoort, ter vervanging van den heer L. Lukas. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot tweede-luitenant bij het 5e Keg. Inf. de sergeanten II. D. Schcrpenhuijzen, van het regiment grenadiers eu jagers, J. P. Bolten, van het 4de, en A. Go- vers, van het lUde regiment. Bij kon. Besluit van 17 dezer zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot tweede luitenant: bij het le regiment, de sergeanten J. Detmar en A. C. Stadlander; bij het 4e regiment, de sergeant II. D. Buurman; bij het 8e regiment, de sergeant N. J. M. F. van Everdingen; bij het 9e regiment de sergeanteu II. J. Juta en C'. Gordijn; bij het 10e regiment, de sergeant W. A. de Groot. Bij de militaire administratie, tot tweede-luitenant-kwartiermeester: bij het 6e regiment inf. do sergeant W. G. A. Raat; bij dc infanterie in Ned.-Indie: tot tweede-luitenant de sergeanten B. C. M. Martens en A. J. Sparenburg, allen herkomstig van het 5e reg. infanterie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October 1906 benoemd: a. tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Utrecht J. A. A. Schwan, thans in gelijke betrekking te Middel burg; b. tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg J. H. G u n thermohr, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort; c. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort, B. De Stoppelaar Blijdesteijn, thans in gelijke betrekking te Oss. Gisteren is alhier opgericht een Plaatselijk Drankwcer-Comité, samen gesteld uit verschillende vercenigingen tegen Drankmisbruik te dezer stede, als: Nat. Chr. geheelonthouders, Kruis- verbond, Mariavereeuiging en Volksbond met het doel eene gezamenlijke actie te voeren tegen het drankmisbruik hier lei- plaatse. Het comité bestaat uit de navolgeude bestuursleden, respect.: C. Ruitenberg on Ph. v d Pol, Th. J. H. Bianchi en F. Kisner, A. M. Sanders en C. P. Th. Welters, Prof. F. Kennink en S. Pos- thuma Jr. Blijkens de gisteren aangeboden Nota door den minister van financiën is op de Staatsbcgrooting subsidiever- hooging uitgetrokken voor de Ambachts school en Industrieschool alhier, terwijl nieuw wordt aangevraagd een subsidie aan het bestuur der oudheidkundige Bij besluit van den Minister van Financiën is de 383e Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 26 November 1906 en eindigt 15 Februari 1907. Het Symphonie-orkest Jubal" zal op Dinsdag 2 October een concert geven voor de donateurs en begunstigers en Woensdag 3 October een Volksconcert. Het winterseizoen in Amicitia zal ge opend worden op Donderdag 27 Septem ber met een Concert te geven doormej. Hcrmino van Iterson (sopraan), en de hoeren Hendrik Wegerif (piano) en Wil lem Wegerif (cello), allen uit den Haag. Bij den van 1 Aug. tot 13 Sept. te Utrecht gehouden nationalen schietwed strijd op flobertbuks, behaalde de schiet- vcreeniging „Wilhelmina" van hier den 8. prijs in den korpswedstrijd, met 25 treffers en 429 punten (hoogste 454.) De schietvereeniging „Prins Hendrik" was lie met 24 treffers on 3S2 punten. In den wedstrijd „vrije baan" waren de hoeren R. Meijer no. 16 en G. van Buuren no. 21 resp. met 293 en 291 punten (maximum 300.) Op de kunstbaau (beweegbare schijf) was de heer R. Meijer no. 9 met 40 punten (maximum 40.) Vaste baan: no. 25 de heer D. van Buuren 277 p; no. 35 de heer G. Meijer, 277 p.; (maximum 300.) In den eerewedstrijd verwierf de heer D. van Buuren den 5. prijs, na loting met twee anderen, die met hem gelijk stonden en nu 4 en 6 werden. Ter gelegenheid van het 12l/a-jarig bestaan van het fanfarecorps Crescendo te Baarn zal aldaar op 24 en 25 Juli 1907 een nationaal concours voor fanfare- en harmonie-corpsen gehouden worden. In beginsel heeft H. M. de Koningin- Moeder reeds het terrein bij de Peking- kom (Baarnsche Bosch) welwillend be schikbaar gesteld. Gisterenavond hield de Vrijz.-dem.- kiesvereeniging haar eerste cursus ver gadering in ,Ons Huis." Spreker was de heer J. M. Thiel met het onderwerp „het eigen standpunt der Vrijz-demo- craten". De opkomst was goed. Dr. Kruisinga zal in een volgende cursus vergadering spreken over de staatkun dige geschiedenis van Nederland niV 1818. Dc voorz. deelde mede, dat de vcr- eeniging thans uit 64 leden bestaat. Zondag is te Apeldoorn een vergade ring van commandanten van weerbaar heids-korpsen gehouden, ter bespreking van een te houden oefening op 2e Kerstdag. Besloten werd, deze oefening te hou den nabij Zwolle en; reeds zegden de korpsen te Zwolle, Amersfoort, Arnhem, Nijmegen, Almelo, Nijverdal, Leerdam en Zutfen toe aan de oefening te zullen deelnemen. Van een aantal andere korpsen kan met eenige zekerheid nog verwacht worden dat ze deel zullen nemen. Tot nadeie regeling dezer oefening werd een commissie benoemd, bestaande uit de officieren van het Zwolsche korps. Als tweede punt werd ter sprake gebracht een nauwere aaneensluiting tusschen de korpsen in Gelderland Overijsel en aangrenzende plaatsen. Bij deze bespreking werd de noodzakelijk heid erkend om die korpsen, door mid del van oen bond meer vastheid en samenwerking te verleenen. Te dien einde werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Sohoo maker, Gerlings en Van der Sluys, om een concept-reglement samen te stellen dat te goedertijd aan de goedkeuring der korps commandanten zal worden onderworpen. Op de laatst gehouden vergadering van het Diocesaan-comité voor de Katholieke Sociale Actie in het aartsbisdom Utrecht werd de vraag behandeld: „Wat kan er gedaan worden tegen het étaleeren van zedelooze prentbriefkaarten, enz." Na een breede bespreking kwam men tot de conclusie, dat het o.m. wenschelijk en nuttig zoude wezen, wanneer de Katholieke Pers voortdurend oen waar schuwing zou willen plaatsen. Van ganscher harte ons aansluitend bij dit edel streven voldoen wij zeer gaarne aan het tot ons gerichte verzoek van het Diocesaan-comité en laten hier een zoo danige waarschuwing volgen: „Katho lieken, koopt niet ir. winkels waar zeden- kwetsende artikelen worden uitgestald of voorhanden zijn." {De Eembode.) De jaarlijksche regiments-jachtrit wordt door de officieren van het le reg, veld art. uit Amersfoort en Utrecht op 24 dezer gehouden. Er wordt gereden een parcours van 21 K.M. binnen 1 u en 40 min. at te leggen; waarna een 2e parcours 1000 M. wordt gereden, waarbij natuurlijke en kunstmatige hin dernissen moeten worden gesprongen. 382c Staatsloterij. vijfde klasse. Trekking van 17 September 1906. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 1000 op No. 2729. Prijzen van f 70. 14479 14971 en 16535. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetroken: 2703 2715 2725 2739 7805 7814 IC^O 10401 14958 1496414965 16096 16108 16528 17982 18619 18658 Lijst van onbestelbare brioven, verzonden over de lc helft van de maand September. Brieven (Binnenland). Dc Groot Amersfoort. P. C. van der Does Amsterdam. A. P. Buren W. B. Ovcrmeer Hilversum. J. Doosburg Oosterhout. Barelds Zwolle. MojSj. Geurt» II. Ising Delft. Brieven (Buitenland). K. do Haan Cape Town. Al. v. Blaaderen W. Bloriot Florence. London. Briefkaarten (Binnenland.) H. Paane Amsterdam. Moj. M. v. Meulen Doorn. M, v. d. Heuvel 's Gravenhage. Briefkaarten (Buitenland). L. Kramer Home. Burgerlijke Stand. van 15 tot en met IS Sept. GEBOREN: Jacobus, z. v. Albert Ilaarsma en Anna Maria Schouten. Gecrtruida Hendriks, d. v. Anthonio Wijnen en Adriaua Pot. Nicolaas, z. v. Gcrrit Drieën huizen en Neeltje Sytzc- tna. Johanna Jacoba, d. v. Jacobus Cornclis Veenendaal en Clara Reijerse. Wilhelmina Petronclla, d. v. Marinus Hendrik Josephus van Lont en Ilcndri- ka Marlijn. Frank, z. v. Frank Schuurman en Wilhelmina Gerth. Dieuwertjc Cornelia, d. v. Jan Lukas Boersma en Cornelia Krans. Wilhel mina, d. v. Willcbrord Roozers en Maria Mensen. Ilendrikus Johannes, z. v. Johannes Verhoef en Jansje van den Berg. Willem z. v. Johanna van der Ilooff en Willem van Geudercn. Rijkje d. v. Hendrika Booms en Willem Heetsveld. Catharina Jacoba, d. v. Jansje Roeman en Johan Michon. ONDERTROUWD: Dirk Wijbrand dc Jager en Maria Suzanna Meijer. OVERLEDEN: Johannes Ilubertus Tönis, oud 7 weken, z. v. Johannes Gerhardus Tönis en Elisabeth Maria van Maurik. Gerardus de Waal, oud 10 maanden, z. v. Petrus de Waal en Ger- ritje do Vries. TWEE ONDERWIJZERS zoeken op netten stan<l een met geua. Zitkamer, liefst bij lieden van de P.G. Aanb. met opgave fr. onder lett. L, bureau v. d. blad. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. I»e wil verstandelijk ontwikkeld eu toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESJIUIJS. 2e goedk. druk t" 1.25, gebonden fl.65. Th. RIBOT. I»e ziekten van liet Geheugen, f 1gebonden f 1.40. Th. RIBOT. Xieli-zelf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), f 1 gebonden fl.-IO. Dr. P. MOULIN. Magnetisme eu Sonanabulisine, tweede herziene druk, fl.gebonden fl.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. I»e onevenredige ontwikkeling der tlenseiiclijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 1"2.50, gebonden f3. FBIEDRICH NIETZSCHE Eene Bloemlezing- uit zijne werken door G. H. PRIEM. OOKUEEL DER PERS „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te makcu." Het Vaderland. „Met zorg en goed oordcel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hierheen bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen v,cl dag. „Wij moeten den lieer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter heeft doen begrijpen." Java-Bode. „Het is onzen iandgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeeseh Auteur." Nieuws vjd Day. „Het komt ons voor dat de heer PRIEM deze „Ideëen" met gelukkige hand gepaard en ze met liefde vertaald heeft in een taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die vau den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. „Trois cents pages d'Idées, choisies avec discernement et intelhgcmment traduites, c'est bien, cela peut dé ja favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui tuf plus grand poète que philosophe." Mercure de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3