No. 79. Woensdag 3 October 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". VERSLAG FEUILLETON. Dolende Ridder. „Het dure Ministerie". DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Burean Hendrik vnn Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der ad verten tien Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting nopens den toestand der Gemeente AMERSFOORT over 1905. In een lijvig boekdeeltje van eenige honderden bladzijden druks is het ver slag nedergelegd, dat door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad is uitgebracht; een verslag dat, al is het niet geheel van smetten vrij, met meer zorg is samengesteld, dan 't vorige jaar het geval was. Het is te omvangrijk en bevat te veel bijzonderheden en opsommingen van cijfers, die onzen lezers weinig zouden interesseeren, dan dat wij het ip zijn geheel zouden kunnen opnemen, waarom wij meenen te kunnen volstaan met eenige grepen daaruit te doen. Dat de bevolking van onze stad sterk toeneemt, springt iedereen in 'toog. Enkele jaren geleden stonden geheele rijen huizen leeg en bange twijfel rees bij velen of deze wel ooit behoorlijk bewoond zouden worden; thans moet men zoeken naar ledig staande woningen en begint er zelfs weer gebrek aan heerenhuizen van gemiddelden huurprijs te komen. Het zielental bedroeg op 31 December 1905 23012. In 1880 was dit 13565 In 1885 14863 In 1890 15550 In 1895 17586 In 1900 19611 De toename is dus 't grootst geweest in de vijf laatste jaren. Als men de vele kostbare en kolossale gebouwen ziet aan R. K. stichtingen toebehoorend, zou men denken, dat van de 23012 zielen wel de grootste helft R. K. zielen zouden zijn. Dat is echter niet het geval. Er zijn: 12 320 Ned. Hervormden. 58 Waals-Iiervormden. 186 Luthcrschcn. 108 Doopsgezinden. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 76). DERTIGSTE HOOFDSTUK. BITTERZOET. In 't park van Herlebank stond een aardig tuinhuisje, in tweeën verdeeld. Het was een werkje geweest van Hr. Britton tijdens zijne zomervacantie jaren geleden en uitsluitend voor de kinderen gebouwd. Eerst hadden ze er altijd in gespeeld, doch nu zij grooter geworden waren was „Mavis Hut," zooals hij genoemd werd, een plaats, die gebruikt werd om de lawn tennis doos weg te bergen of voor verfrisschingsplaats bij pic-nics, In den namiddag zat Kate in de 110 Remonstranten. 1 240 Gereformeerden van diverse soorten. S 354 Roomsch-Katholiekcn 219 Oud-Roomschen. 321 Israëlieten. Dat er onder die zielen vrij wat kinderen en politiek-onmondigenbegrepen zijn, leert ons hoofdstuk H van het ver slag, waarin we kunnen lezen, dat het aantal kiezers bedraagt: Tweede Kamer. Prov. Staton. Gemeen teraad. District I. 1106 1028 803 n. 570 560 470 in. 832 S09 681 Het schijnt, dat er nogal wat foutjes in de kiezerslijst van 1905 waren ge slopen: er werden althans 17 bezwaar schriften ingediend, waarvan het gevolg was, dat 64 veranderingen in namen, voornamen enz. werden aangebracht, 6 personen alsnog op de kiezerslijst werden geplaatst en 13 personen van de kiezers lijst werden afgevoerd. Het aantal ambtenaren in dienst dei- Gemeente groeit zoo langzamerhand tot een legertje aan. De omschrijving in hoofdstuk Hl van het verslag bestaat niet minder dan 7 bladzijden. Amers foort wordt groot! Aan een boom zoo vol geladen mist men 5, 6 pruimpjes niet, heeft de Raad dan ook zoker in de laatste zitting ge dacht. Hield men tot vóór kort, zeer kort geleden de koorden van de beurs nog krampachtig vast, thans wist men ook eens terdege royaal te zijn. Een salarisverhooging van don ge meente-secretaris, wiens diensttijd 21 Februari 1905 is ingegaan, van f 2400 f 3000 werd met algemeene stemmen aangenomen. Dat men verdienste en werkkracht heeft weten te beloonen is uitstekend, maar van harte hopen wij, dat men dit niet alléén beperke tot de ambtenaren genoemd onder artikel A -Secretarie" binnenkamer van Mavis Hut bloemen in vazen te schikken. Zij gevoelde zich wat gedrukt door de onverwachte berisping haar dien morgen door Carlo toegediend, maar zij was te goed om de waarheid niet te willen zien. Hij had haar bewust of onbewust een terechtwijzing gegeven en Kate, hoewel zy hem daarom niet mocht lijden, bekende ten volle de waarheid van de woorden, toegepast op haar zelve. Zij zuchtte even, en toen de studie van haar- zelve niet aangenaam vindend, begon zij weer aan Carlo te denken. Hij bracht haar meer en meer in de war en hoewel zij hem gaarne verwaand of geveinsd zou hebben gevonden, kon zij dat toch niet doen, het ergste dat zij van hem zeggen kon, was dat hij een nutteloos leven leidde en een vreemd mensch was. De zon, die even te voren helder ge schenen had, was achter wolken ver scholen en weldra viel de regen in strooinen neder. „Het zal wel droog zijn voor ik klaar ben," dacht zij, met haar werk voort gaande, toen, tot haar verwondering de deur van de hut geopend werd en Carlo de voorste kamer binnentrad, klaarblijke lijk om voor den regen te schuilen. „Wat een toeval!" dacht Kate. „Maar hoewel ik hem zien kan door dezen kier, kan hij mij niet zien. Ik zal hem maar niet laten merken, dat ik hier ben, hij zou mij maar ophouden en en tevens dat men, waar die eigenschap pen niet in zeer ruime mate aanwezig zijn, de zaak wat kalmer opvatte! Er schuilen onder het Stadhuisper- sonool nog wel personen, wier verdienste voldoende wordt beloond als men voor hen een mooier titulatuur bedenkt. Dat staat goed en het kost niets. Nog beter ware het echter dergelijke personen eventueel door goede werk krachten te vervangen, want er komt inderdaad in een gemeente, die zich geregeld uitbreidt, heel wat kijken. Uit do „Beknopte en zakelijke opgave van de voornaamsten in den Gemeente raad behandelde onderwerpen" zien wij, dat in 1905 zijn gehouden 16 Raads zittingen, waarin onder moer de volgende onderwerpen van wetgevenden arbeid werden behandeld: Eene wijziging der verordening be treffende de inrichting der Politie. Eene wijziging der verordening, rege lende de samenstelling en inrichting der Commissie van Toezicht op hot Lager Onderwijs. Eene wijziging der verordening tot regeling van het Herhalings-Onderwijs. Eene wijziging der verordening, houdende bepalingeu in acht te nemen bij bet overdragen aan de Gemeente van straten, wegen of gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd. (In plaats van 5 moet thans 20 van de kosten van hardmakiug worden betaald). De vaststelling van verordeningen en gewijzigde verordeningen op de hef fing en invordering van het vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in 'tklein. Eene wijziging in de pensiocnver- ordening, welke ten doel had, uitbreiding te geven aan de betrekkingen, aan welke pensioen is verbonden. Eene wijziging van de verordening, regelende de jaarwedden vauhet personeel, verbonden aan het Gymnasium en de H. B. S., waardoor het verleenen dei- wellicht weer praten zooals vanmorgen en bovendien ik houd niet van hem.' Nauwelijks had zij dat besluit geno men of weer werd de deur geopend en Francesca, nat en druipend, trad binnen. „Gij hier!" riep zij uit op oen toon, die Kate's aandacht moest trekken. Carlo had voor één van de kleine vensters gestaan en zij had hem niet bemerkt voor zij de deur gesloten had. Hij keerde zich dadelijk om. Er was geen tijd tot nadenken. Geen gedachte aan kapitein Britton of Anita mocht dit oogenblik verduisteren. Hij was zich slechts een ding bewust, Fran cesca was bij hem en er was niemand anders aanwezig. „Carina, Carina Mia!" riep hij, de hut bliksemsnel doorloopend, en in 't volgende oogenblik lag Francesca in zijn armen. Alles was zoo snel gegaan, dat de arme Kate hare tegenwoordigheid niet bekend had kunnen maken, en zij zat nu stom van verbazing in de binnen kamer. Hare eerste gedachte was ééne van verontwaardiging, maar toen zij zag, hoe Francesca hare beminde vasthield en smartelijk snikte, werd zij toch ge troffen en hoewel zij niet hield van die nonsense, begon zij te begrijpen, dat er vroeger iets moest zijn voorgevallen tusschen haar nicht en signor Donati, wat zij niet wist, waarschijnlijk een liefdesgeschiedenis, die aan haren vader vergunning voor liet geven van privaat lessen aan B. en "W. werden opgedragen. Eene wijziging van de verordening, regelende do rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. De vastststelling van verschillende verordeningen betreffende den reinigings dienst. Wanneer men nu bij deze zaken van meer uitgebreiden en ingewikkelden aard nog voegt de behandeling der tal rijke benoemingen, aanvragen om ontslag, verloven, aanvragen om subsidiën, ruilin gen en overnemingen van gronden, de vaststelling der gemeentelijke belasting, van de begrooting en de rekening, dan is men eigenlijk nog verbaasd, dat dit alles in 16 zittingen is afgedaan kunnen worden! Ja, het komt ons inderdaad niet ge makkelijk voor lid van den gemeenteraad te zijn. Men moet niet alléén vlug zijn in 't behandelen van zaken, maar ook org vlug van begrip. We hebben hier vóór ons liggen Hoofdstuk IV G e 1 d in i d e 1 e n de „nervus reruin" en zien daaruit, dat de goedgekeurde rekening over 1904 werd vastgesteld in ontvang op f592901,52 in uitgaaf op f 534050,68 dus met een batig saldo van f 58850,83 terwijl de vergelijkende staat onder bijlage A aanwijst, dat het batig slot dei- voorlaatste rekening bedroeg f 37330,52. Dat staat er best voor, zou men dus geneigd zijn te denken; we zijn f21000 vooruitgeboerd; nu begrijpen we dat de Raad ook eens een royale bui heeft gehad. Toch meenen we, dat men in deze voorzichtig moet zijn met zijn conclusie. Zoo mooi kan het niet zijn: men hoort steeds beweren, dat de stand der geld middelen volstrekt niet gunstig is; zelfs tot de broodnoodige uitbreiding van het personeel van „Openbare Werken schijnt men niet te kunnen overgaan, als niet hot percentage der gemeente lijke belasting verhoogd wordt. bekend was. Niets was begrijpelijker, dan dar hij daarom in den jongen Italiaan belang stelde en zelf Francesca's bezoek had verhaast in de hoop, dat de hin derpaal daardoor kon worden uit den weg geruimd. Dit alles ging door Kate's hoofd, toen zij onwillig getuige was van wat die twee elkaar vertelden. Maar wat kon zij er aan doen? Om 't zomerhuisje te verlaten, moest zij de kamer door, waarin zij zich bevonden en niet alleen een eind maken aan 't gesprek doch hen ook bovenmate in verlegenheid brengen. Zelfs durfde zij zich niet bewegen, uit angst dat Carlo met zijn scherp gehoor haar hooren zou en zoo moest zij wel onwillens toeschouwer blijven van alles wat voorviel. Weliswaar kon zij hen niet altijd verstaan als zij zacht in 't Italiaansch spraken doch dan weer spraken zij plotseling Engelsch en alles kon dooi de dunne houten wand worden gehoord. „Zeg mij eens," zeide Carlo, toen zij na een poosje op de rustieke bank had den plaats genomen, haar hoofd dicht tegen zijn schouder, „zeg mij eens, lieveling, waarom wilde uw vader, dat ge een tijd lang van huis waart? Mr. Britton liet mij uw brief lezen en ge zeidet „Wel, ik had het je niet willen ver tellen, Carlino," zeide Francesca, hem snel in de rede vallende, „maar het was Het is dus waarschijnlijk, dat onder dit saldo een zeker bedrag aan „buiten gewone ontvangsten" is begrepen, maar dit zoo zijnde, komt het ons voor, dat eene behoorlijke toelichting bij liet hoofd stuk Geldmiddelen noodig- zou zijn geweest. Wij kuunen uit het „Verslag van den toestand der gemeente Amersfoort" niet wijs worden, hoe de financoele toe stand precies is. Willen onze lezers dus hieromtrent iets meer weten, dan zullen zij zich tot B. en W. of tot een dor Raadsleden moeten wenden, die natuurlijk alles wol goed begrijpen en precies weten hoe die financioele vork in den steel zit. We zullen dit eerste deel onzer beschou wingen besluiten met een enkel woord over het overzicht dor aanslagen in de inkomsten-belasting. Amersfoort herbergt niet veel richarcls! Van de 3067 aangeslagenen vallen 1064, dus meer dan "3 in de laagste klasse (f 100 belastbaar inkomen). Er zijn slechts 188 personen, die naar een belastbaar inkomen van meer dan f3000 zijn aangeslagen; 8 personen hebben meer dan f20000 inkomen; de hoogst aangeslagene is belast naar f 50000.—. Bestaat er inderdaad grond hot tegen woordig Kabinet „liet dure Ministerie" te noemen, zooals door bladen der Rech terzijde geschiedt, naar aanleiding van de financieele voorstellen der Regee ring? Niet dat een dergelijke benaming onder alle omstandigheden eene roin- aangename bcteckcnis behoeft te heb ben. Immers, ook op dit gebied blijft hot gezegde waar, dat goedkoop in den regel duurkoop is. In den zin evenwel, waarin zij dooi de aangeduide bladen wordt gebruikt, ligt de bedoeling aan deze benaming een ongunstige beteokenis te doen hechten: de waarschuwing van den concurrent, dat het ginds een dure dit. Graaf Carossa, de man, die villa Bruno huurde, vroeg mij aan vader tot vrouw en dat moest natuurlijk worden afgewezen, ofschoon vader boos werd en wilde, dat ik hem zou aannemen. Toen moest ik spreken, want ik was bang, dat wij voortdurend zulke gevallen zou den krijgen en daarom zeide ik hem, dat hoewel ik hem altijd gehoorzamen zou en mijne verloving met jou als afgebroken verklaarde, ik in mijn bin nenste gevoelde, dat ik die nooit af breken kon en ik vertelde hem voor de toekomst alles wat ik durfde, doch-kou hem niet tot rede brengen. Hij begrijpt de valsche positie niet waarin hij my plaatst, door te willen dat ik uitga en met andere heeren omga en ze op een afstand te houden zonder preutsch of coquet te schijnen. Zelfs Enrico Rittcr was in 't begin boos op mij omdat hij meende dat ik andere heeren voet gaf. Eurico is nu heel vriendelijk jegens mij, hij is trouwens de eenige man, waard om in Napels mee te praten, want hij vertelt mij als hij iets van je gehoord heeft en of je het goed maakt." „En mij schrijft hij, als hij je ge sproken heeft," zeide Carlo. Het is alleen maar jammer," vervolg de Francesca, „dat hij een Duitscheris en geen Italiaan, dan was hij wellicht een beter prater en zou hij mij meer

De Eemlander | 1906 | | pagina 1