Notaris JSolk, Advertentiën. St.-Nicolaas 1 te Amersfoort, Soesterweg 7, maakt bekend, dat hij door de Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-Notarissen in het Arrondissement Utrecht, bij hare beschikking van heden, met ingang dato heden, is aan gewezen ter waarneming van het vacante kantoor van den Notaris, den Heer A. N. J. V08, alhier. „ONS HUIS." Nederlandsch. Fransch, Duitsch, Engelsch, Rechtlijnig Teekenen en Boekhouden, A. van de Weg. A. J. VAN ZALINGEN, „Original Wiener Operette". „DIE P U P P E", Vrijbiljetten worden niet afgegeven. Op voorstel van het bestuur werd nu besloten om Maandag a.s. een speelavond te houden, waartoe prijzen uit de af- deelingska9 beschikbaar worden gesteld. De dames hebben daarbij toegang; de feestavond wordt met een bal besloten. Ten slotte werd na breedvoerige be spreking besloten het voorstel aan het bestuur der Onderofficiersvorceniging te doen, om met het a.s. St. Nicolaasfecst gezamelijk een kinderfeest te organi- seeren. De heer Schickendantz, die zich vorige jaren bij dat feest zoo verdienste lijk heeft gemaakt, heeft wederom de regeling bereidwillig op zich genomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Zaterdagmiddag vergaderde de plaatse lijke afdeeling van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers in de Zwaan. Nadat eenige mededeelingen waren ge daan betreffende de salarisactie, werden de voorstellen voor de Algemcene ver gadering nagegaan en werden verschil lende voorstellen gesteund. Als bestuurslid werd na tal van stem mingen gekozen de heer YY. C. Ooster man, die na de uitspraak, dat men hem gaarne in het Bestuur wenschte, de be noeming aannam. Wegens het vergevorderde uur kon de circulaire inzake „Wetsherziening' niet worden besproken, waarom besloten werd dit punt uit te stellen tot de vol gende vergadering. Programma van het concert te geven door de hoeren Mossel en Godowsky, morgenavond 8 uur in Amicitia. 1. Sonate (D-dur) op. 18. cello en pianoA. Rubinstein. 2. Wanderer-Fantasie(C-dur) pianoF. Schubert. 3. Sonate (F-dur) cello. B. Marcella. 4. ft. Fantasie op. 49. b. Polonaise op. 44, piano F. Chopin. 5. a. CantabileC. Cui. b. Vito (Spaansche dans), celloD. Popper. tl. a. Prelude (cismol. 6. Nocturno (Des-dur), fut- die linke Hand op. 9. c. Poénta op. 32 no. 1Seriabine, d. Kontrapunktische Con- certparaphrase über Strauss-Walzer „Künst- lerleben", piano Godowsky. De raad der gemeente Gouda heeft onlangs een concessie-aanvraag van den heer A. J. Krieger, alhier tot aanleg van een paardentram door de stad, van de hand gewezen. Heden werd door den lieer Krieger wederom een adres aan den raad gericht, waarin hij zijn verzoek herhaalt. Thans komt hij met een meer uitgewerkt plan en biedt hij den raad aan een ontwerp in duplo voor het leg gen van spoorstaven en het daarover exploiteeren van een tramdienst tevens over het bestaande spoor der stoomtram GoudaOudewater, gaande langs de zuidzijde ïl er Groote Markt, deWijdstraat, de Dubbele Buurt en Westhaven naar het Yecrstal, een verkeerspunt van bc- teekenis, ook met het oog op een uit breiding, eventueel van zijn ontwerp naar Moordrecht en Gouderak, te geven. Gisterenavond gaf het Symphonie- orkest „Jubal" een Volksuitvoeriug in Amicitia. De verschillende nummers werden zeer goed ten gehoore gebracht en het publiek toonde zich hoogst dankbaar door na elk nummer een daverend applaus te doen hooren. Door het zangkwartet „Eutcrpe" wer den een viertal liederen gezongen. De kennismaking met dit kwartet mag een aangename genoemd worden, en een woord van hulde is zeker niet misplaatst voor deze vier zangers die er niet weinig toe meewerkten het muzikaal genot van dien avond te verhoogen. Hedenavond wordt hetzelfde programma uitgevoerd. Overzicht der exploitatie van de Amcrsfoortsche Tramweg Maatschappij over de maanden September 1905 en 190G. 1905 1906 Aantal betalende passagiers 7680 7464 Opbrengst passage (557.35 f557.82» Totaal opbrengst f582.42 f600.07» Opbrengst per dag kilometer f 10.79 f 11.11 Het aantal christelijke normaalscholen breidt zich steeds uit. Te Amersfoort is deze week naast de reeds bestaande een tweede opgericht onder directie vaD den heer P. de Groot. Ook te Ermelo worden pogingen aangewend door onder wijzers aldaar en uit den omtrek om een chr. normaalschool in 't leven te roepen. (Ned.) Uit Amersfoort schrijft men aan de N. R. Ct.: Reeds geruimen tijd liepen er hier geruchten als zouden de zaken van den notaris Y. niet geheel in orde zijn. Zaterdag jl. verscheocn onverwachts do rechtercommissaris en de off. van justitie uit Utrecht, welke den heer V., die reeds 14 dagen ziek te bed lag, te zijnen huize een verhoor afnamen. Dit ver hoor duurde den geheelcn middag en had tot uitslag dat de heer Y. werd gearres teerd. Met het oog op zijn ziektetoestand werd hij per rijtuig vervoerd en onder geleide van den commissaris en den inspecteur van politie naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. Het geval wekt hier groote sensatie. Er moeten tal van menschen zijn, die, als gewoonlijk bij dergelijke gebeurte nissen, er hun spaarduitjes mee in schieten. Woensdag 3 en Donderdag 4 Oct. za de jaarlijksche wedstrijd plaats hebben voor het beste officiersdienstpaard van het Nederlandsche leger, uitgeschreven door de Militaire Sportverecnlging. Woensdag 3 October zal er een afstands rit van 70 K.M. gereden moeten worden van Kampen naar Arnhem. Deze afstand- moet worden afgelegd binnen 7 uur Voor elke 10 min. korter wordt 1 punt gegeven. Voor conditie bij aankomst 110 punten. Daagsch te voten worden de paarden aan de hand gekeurd te Kampen waarvan 110 punten worden toegekend. Aankomst vermoedelijk Yelperplein of Willemskazerne, de eerste kunnen tus- schen 11 en 12 verwacht worden. Donderdagmorgen 9 uur moeten de paarden worden voorgereden op een weide bij het landgoed Sonsbeek aan de Zijpendaalsche weg. Voor stap, draf en galop worden ieder 110 punten be rekend. Stilstaan, halt houden etc. 15 punten. Voor het rustig gaan bij ge zamelijk rijden 110 punten. Des namiddags 1 '/a uur zal elk deel nemer afzonderlijk een country moeten rijden, beginnende in de weilanden langs den Rijn onder langs „de Duno" bij het Jagershuis in de bosschen van de Duno en zoo vervolgens door het terrein tot de boerderij Laag-Wolfheze. De afstand, pl. M. 3500 M. moet binnen 15 min. worden afgelegd. Voor elke 20 sec. korter wordt 1 punt berekend. 20 ruiters zullen aan den wedstrijd deelnemen. In dejury zullenzittingnemen: Majoor W. II. Piepers, ritmeester jhr. E. W. von Wrange! en le luitenant II. G. Rambonnet. Aan prijzen is f 800 beschikbaar gesteld. De namen der deelnemers zijn: 1. E. Blaauw, (hors concours), 2. luit. van Burmania baron Rengers (cav.), 3. luit. A. Diemont (cav.), 4. luit F. baron van Heemstra (cav.), 5. kapitein Buys Ballot (veld-art.), 6. luit. Roelfsema (or- donnancen), 7. luit. Prins (veld-art.), 8. luit. Iligly (veld-art.), 9. luit. Couvée (veld-art.), 10. luit. Hekkeina (cav. O. 1. L.), 11. luit. Dinger (cav. O. I. L.), 12. luit. de Pauw Gerlings (veld-art.), 13. kapitein jhr. Wittert (veld-art.), 14. luit. jhr. Qnarles van Ufford (veld-art.), 15. kapitein Singels (veld-art.), 16. luit. Mathon (cav.), 17. luit. Dolleman (Veld- art.), 18. luit. G. J. A. A. baron van Heemstra (cav.), 19. luit. jhr. Repelaer van Dricl (rijd.art.), 20. luit. J. R. Diemont (veld-art.). Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerende hulpkantoren is in September ingelegd ter Rijks Post spaarbank f36 976.74 en daaruit terug gevraagd f32 719.67'. Het laatste door het kantoor afgegeven boekje draagt het nummer 12 530. Een jubileum. Maandag j. 1. was 't feest in de ge meente Leusden, de heer J. W. van der Heul hoofd der school aldaar vierde zijn 40-jarige ambtsvervulling. Reeds bij de intrede van de gemeente kon men 't bemerken door de uitgesto ken driekleur. De school was door de gemeente naren keurig versierd. Buiten op het speelplein prijkten twee eerepoorten terwijl een uit groene guirlandes ge vormde galerij toegang gaf tot de school. 's Morgens om 10 uur verzamelde zich de schooljeugd, terwijl ook tal van autoriteiten en belangstellenden achter eenvolgens kwamen om de plechtigheid bij te wonen. Onder deze groepen merkten wij op den arrondissementsschoolopziener den oud-districtsschoolopziener, verschillende gemeenteraadsleden, de beide wethou ders den predikant en den pastoor, be sturen van de kiesvereenigingen en 't leesgezelschap „Nut eu Genoegen' en een deputatie uit de oudleerlingen. Toeu allen in de ook van binDen smaakvol versierde schoollokalen waren verzameld, werden den jubilaris en zijn echtgenoote eenige feestliederen toege zongen. Daar trad een flink meisje naar voren en hield een heele toespraak, waarbij zij, namens haar medeleerlingen den jubilaris gelukwenschte met dezen dag, hem dank bracht voor zijn onderwijs en hem een fraai tafelkleed en een stel wijnglazen aanbood als stoffelijk bewijs hunner hulde. Daarop werd het feestpaar toegespro ken door de onderwijzeres, die met de kinderen de feestliederen had ingestu deerd en alles uitstekend van stapel deed loopen. Door den heer J. Lagcinaat werd namens oud-leerlingen en belangstellenden met een hartelijke toespraak een prachtig gebeeldhouwd eikenhouten ameublement, bestaande uit tafel, G stoeleu, spiegel en buffet, aan geboden, benevens een album, waarin de namen der gevers gecalligra- feerd waren. De predikant, de heer Schallenborg sprak den jubilaris hartelijk toe, wees er op hoe deze zijn leerlingen opvoedde tot denkende menschen en sprak zijn dank uit voor de medewerking door hom ten opzichte van 't catechetisch onderwijs ondervonden. De arr. schoolopziener de heer Fikkcrt en de oud-district-schoolopzienor de heer Nijland spraken in treffende bewoordingen hun bewondering uit voor den man, die 40 jaren zijn volle krachten aan 't onder wijs gegeven had en illustreerden dit door eenige treffende voorbeelden uit hun ervaring. Namens de kiesvereeniging, waarvan de heer Van der Heul een der oprichters is, voerde de heer Kecte het woord en bood als huldeblijk ecu fraai tapijt met bijbehoorende trappiers aan. De heer Van Dorth kwam de feest groet brengen namens het leesgezelschap „Nut en genoegen" aan den uian, die den stoot had gegeven tot de oprichting dier vereeuiging, hem tevens uitnoodigende tot een weldra door die vereeniging te organiseeren feestavond, speciaal te zijner eere. Overstelpt met zoovele bewijzen van hoogachting en waardeering sprak de heer Van der Heul ongeveer als volgt: Heeren Autoriteiten, Collega's, Oud leerlingen, Vrienden en bekenden. Het zij mij vergnnd een enkel woord tot u te richten, om te zeggen, wat mij op 't hart ligt. Als men in onze dagen de aandacht vestigt op hetgeen op het gebied van het onderwijs valt op te merken, dan kan het niet ontkend worden, dat het openbaar onderwijs niet meer die be langstelling en waardeeriug ondervindt, welke het weleer ten deel viel. Velen gaan immers tegenwoordig van do stelling uit: de openbare school ver onachtzaamt te veel de zedelijke vorming der leerlingen, plaatst die maar op den achtergrond, of wel laat zich hieraan in 't geheel niet gelogen liggen. Of de redenen voor deze stelling aangevoerd, inderdaad op goede gron den steunen, wil ik voor 't oogenblik in 't midden laten, maar toch geloof ik niet te veel te zeggen als ik beweer, dat ze niet vau overdrijving zijn vrij te pleiten. Wel is door andere toestanden, ge boren uit den strijd om 't bestaan op de levensmarkt, aan de wetenschappelijke vorming meer het leeuwenaandeel ge schonken, doch daarom de zedelijke vorming volstrekt niet uit het oog ver loren. Wat mij, als openbaar onderwijzers te dezen op zichte betreft, ik hoop gedurende mijne veertigjarige onderwijzersloopbaan, vooral gedurende mijne werkzaamheid in dezs gemeente, voor zooveel mijne zwak ke krachten dat vermochten, het onder wijs in die banen geleid, en die richting daarbij voorgestaan te hebben, waardoor èn hoofd èn hart beide het hunne niet werd onthouden. In hoeverre ik daarin ben geslaagd en op welke wijze ik mij van mijn taak heb gekwetenontwikkeling bevorderend het karakter vormend, tot het goede aansporend, het kwade bestrijdend, tot eerbied voor godsdienst opwekkend, vaderlandsliefde aankweekend, tot liefde voor het Oranjehuis aanvurend, in één woord tot maatschappelijke eu christe lijke deugden opleidend, staat niet aan mij te beslissen, maar aan hen, die ge roepen en bevoegd zijn in dezen een oordeel te vellen. Het wil mij echter voorkomen, al zijn mijn idealen ook niet verwezenlijkt, dat ik niet geheel in 't duister heb ge tast, waar zoovelen zich op dezen dag hebben opgemaakt, mij de blijken gevend, van appreciatie en deelneming in mijn werken en streven tot heil der jeugd, van „toekomstige Nederlanders". Zeer gevoelig, zoo mijn arbeid op prijs gesteld te zien, betuig ik U allen voor Uw tegenwoordigheid en die betoonde deelneming mijn innigen dank. Dien dank wensch ik allereerst te bewijzen aan den Raad dezer gemeente, die door een treffend blijk van sym pathie, zijne waardeering op zoo on dubbelzinnige en onbekrompen wijzo heeft kenbaar gemaakt. Niet minder heb ik het schooltoezicht dank te weten, evenzeer van thans als van voorheen, voor zijne voorkomende en humane bejegening mij steeds be toond en voor de hulp mij in moeilijke dagen verleend. Oek de commission, uit de ingezetenen gevormd, moet ik hartelijk dank zeggen voor de moeiten, die zij zich als om strijd hunnerzijds gegeven, voor de óp- offering die zij zich als om strijd ge troost hebben om mij een stoffelijk be wijs van belangstelling en erkentelijkheid aan te bieden. Maar in het bijzonder betuig ik mijn hartelijken dank aan mijn leerlingen en oud-leerlingen voor de vernieuwde be langstelling en aanhankelijkheid, in een zichtbaar bewijs mij getoond, waarbij het hart heeft gesproken, wat de mond soms verzweeg. En nu heb ik mij nog van den aan- genamen plicht te kwijten om mijn welgemeenden dank uit te spreken voor do vleiende en gevoelvolle woorden van meer dan eene zijde tot mij gericht ge tuigenis afleggend van ware en ongc veinsde bela igstelling. Eindelijk dank ik nog allen, die op eenigerlci wijze hebben bijgedragen om dezen dag voor mij onvergetelijk te maken en eindig met het „Scmpre avanti," stood voorwaarts op den inge slagen weg. Na het zingen van eenige feestliederen werden allen verzameld op de speel plaats en te midden van het feestelijk groen gefotografeerd door den heer Th. v. d. Pol fotograaf alhier. Den kinderen werden eenige versnape ringen uitgereikt en verblijd met do nitnoodiging tot een kinderfeest op den volgenden dag, terwijl de verdere aan wezigen de plechtigheid besloten met een gezellig dejeuner. Talrijke schriftelijke gclukweuschen ontving de jubilaris van personen, die niet persoonlijk op het feest konden verschijnen, waaronder vooral dient ge meld eene van den oud-arr.-schoolop- ziener Dr. K. W. van Gorkom. Verder stroomde het den geheelen dag van oud-leerlingen en belangstellenden. De edelachtbare heer Burgemeester der gemeente mr. A. J. de Beaufort, die persoonlijk alles in 't werk had ge steld, wat iu zijn macht stond, om dat feest te doen slagen, kwam met zijn Echtgenoote den jubilaris complimen teeren. De Oud-Burgemeester gemeente Leus den eu zijn Echtgenoote, baron en ba ronesse van Boetselaar van Oosterhout boden hem persoonlijk een zwaar gouden brilmontuur aan, daarmede blijk gevend van de hoogachting, die zij den oud onderwijzer hunner kinderen toedroegen. De Oud-minihter Mr. AY. II. de Beaufort die den feestdag verhinderd was, had reeds don vorigen dag met Echtgenoote en kinderen zijn gclukweuschen aange boden. 's Avonds werd de dag besloten met een groot feest iu de schoollokalen. 77 jaren, weduwnaar van Aalbertha YYil- helmina Kolfschoten. Gcrharda Antonia de Groot, oud 39 jaar, dochter van Gerrit de Groot en Cornelia Vergeer. Otto Henricus van der Linden, oud 3 maanden, zoon van Otto v. d. Linden en Maria Margriethn Geijtcnbook. Hendrik de Vries, oud vier maanden, zoon van Herman de Vries en Hendrika Jacoba Boon. 382e Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 1 en 2 October 1906. (1950 loten). Ten kantore van don Collecteur A. C. R. O. Leinwcber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 1038G. Prijzen van f 70. 4833 4S44 7813 10336 10367 10403 14468 16117 16537 18604 18614 18632 en 18651. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetroken: 2723 2733 2737 2740 3351 3366 4826 4835 7S21 10099 10149 10301 10324 10331 10362 10366 103S7 10388 14463 14953 14963 14968 14979 a 6097 16099 16101 16104 16112 16510 16514 16531 17971 179S4 1798817990 17997 18601 11617 18621 18637 18653 18657 en 19479. Burgerlijke Staiid. van 29 Sept. tot en met 2 Üct. GEBOREN: Jacoba Anthonia, d. van Sjocrd Rosier en Geertruida Johanna van Vreeswijk. Teunisje, d. van Ber- tus van Ree en Aaltje van Batenburg. Gerrit, z. van Dirk van de Vuurst en Alijda van den Hoek. Cornelius Timoteus, z. van Joannes Krijnen en Johanna AA'esterveld. Margaretha Gijs- bertha, d. van Pieter van Minnen en Antonia Maria van Eist. -Andreas, z. van Dirk van Moorselaar en Niesjevan de Kooij. Hendrika Maria, d. v. Hen drik Willem Groenevelt en Berendina Gezina Meulman. Harremijntje, d. van Gijsbert Morren en Maria Francisca Corbée. Johanna Elisabeth, d. van Pieter Bartholomeus Hageboud en Josina AVensing. Julia Theodora, d. van Julius Anthonius Hassing en Sytske Vierstra. ONDERTROUAYD: Johan van der Lip en Regina Peeman. OVERLEDEN: Geurt van Koot, oud AMERSFOORT, 1 October 1906. BOLK, Notaris. Degenen die CURSUSSEN willen volgen iu: kunnen zich tot 5 October van V1© uur 's avonds aanmelden bij den CONCIERGE. De Cursussen beginnen 15 October. LESGELD 5 ceut per avond. Leeftijd voor Fransch, Ouitscli en Eugclscli boven de 17 jaar. De Cursussen worden door gediplo meerden gegeven. IIET BESTUUR. Eiwitstaai per liter fl. KIXA UHUFFEUS van Dr. DEArRU (Nanning)p. fl.75ct. liLHID'St HE STAAEPIUEEN per 1000 11.35. Melksuiker per pöud 70 et. Arrowroot per pond 4© et. T R O P O N, F E E R O-T R O P O N, IIAEMATOGEN. Verkrijgbaar bij - CONFISEUR. 2 Langestraat 1, hoek Varkensmarkt Telephoon No. 171. YY'eder dagelijks verscli Q verkrijgbaar luijn beroemd A 5© et. per 5 ous. a Schouw burg UTRECHT. Gastvoorstelling door de Directeur: HENRIG'H ZELLER. OperetteGczelschap van den Eersten Rang. (80 personeu). Met medewerking van M 1 A W E K R E R, de meest beroemde Opcretten-Diva der wereld, als kast. Koudag 7 October l»OG, Operette in 3 bedrijven en een voorspel van EIJMOND AUDRAN, waarin MIA YVERBER te Berlijn, de rol van Alceia moer dan 800 mnal beeft vervuld. Kapelmeester ROB. FRANK. Regie OTTO ROLAND. Aanvang 8 Uur. Prijzen der plaatsen: Balcon f3. Stalles f2.50;, le Amphitheater en le Zijloge f2; Baignoires en 2e Amphitheater Parterre f 1.50; 3e Amphitheater en 2. Zijloge fl.—4e Amphitheater f0.75 Gaanderij f0.40. I (Theater-Agentuur: A. JANMART Jr.)

De Eemlander | 1906 | | pagina 3