- PHOENIX B0KBIER - lsie Abonnem -Cencerl - Pianolessen. - is van af HEDEN weder verkrijgbaar. M. R. N. Oosterveen, Ingezonden. Advertentiën. Sociëteit „AMICITIA." GERTRUDE PEPPERCORN, Pianiste. Mej. A. C. Busquet, Diploma Ned.T oonkunst Vereeniging A. J. VAN ZALINGEN, f ©gevulde St.-N I C 0 L A A S© E. J. Ruitenberg HAAR THUIS. Theatre Royal Frangais de La Haye. CARMEN. ^L~versTUYST Lichtdrukkerij, Steendrukkerij. Rekeningen, Quitanties.Briefhoofden. z^ Visitekaartjes, enz, ^z O NT VAN G N Nieuwe Kersen, Langestraat 46. - Arnh.straat 11, fFormanmatten tegen verkoudheid. A. van de Weg, SÜcthorst Van Gutterveld, Kassiers en Commissionairs in Effecten, zzzzzi Muurhuizen 15. jl Weer is 't geluk niet met Quick ge weest. Ze konden het slechts tegen U. D. (DoTonter) tot een gelijkspel (22) brengen, terwijl ze over 't alge meen sterker waren. Met rust was de stand 20 in Quicks voordeel, beide mooie goals, respectievelijk door Muys en Tody gemaakt. Na rust waren de U. Ders een oogenblik overdonderend sterker en wisten in 5 minuten tijds ge lijk te maken. Daarna werd er groolcn- deels op 't vijandelijk gebied gespeeld, doch door de goede verdediging dei- achterhoede van U. D. kon er niet ge doelpunt worden. Zoo eindigde de wedstrijd in een ge lijk spel. Het publiek was zeer schaarsch opge komen; de Amersfoorlers schijnen nog steeds geen belang te stellen in voet balwedstrijden Het 2e elftal won schitterend met 72 van U. Y. V. II in Utrecht. Aanstaanden Zondag gaat het naar Bussum tegen A. W. H. Het derde heeft hier match tegen Kampong H uit Utrecht. Het eerste heeft rust. Poging tot doodslag te Amersfoort. Op 10 October is te Amersfoort op de boerderij van J. F. een twist ont staan tnsschen den eigenaar en diens knecht, zekeren W. C., oud 28 jaar, die heden voor de rechtbank te Utrecht te recht stond wegens mishandeling van eerstgenoemde. Uit de behandeling der zaak bleek, dat tussehen beiden in den laatsteu tijd herhaaldelijk oneenigheid was geweest. De oorzaak hiervan werd niet geheel en al opgehelderd. Er scheen een meisje achter de schermen te zitten, dat later ziek geworden en dood gegaan is. Yau dien tijd af dateeren de onaangenaam heden tussehen baas en knecht. Op den bewusten ilag gaf een brief, die bekl. te laat uit de handen van zijn baas ontving, de aanleiding tot de ont knooping. Aan tafel ging het reeds hard tegen hard. Eerst gaf bekl. aan S., die ecu onaanzienlijk mannetje is, een klap in het gelaat. Vervolgens nam hij een broodmes van tafel op en bedreigde daarmede den ander onder de woorden „Ik zou je hartstikke dood kunnen ste ken". Kletterend smeet hij het mes weer op tafel. Steeds hooger liep de twist. Ten slotte gingen beiden de deel van de boerderij op en hier maakte beklaagde zich eensklaps van een scherp gepunte greep meester. Dreigend stormde hij daarmede op den boer los. Deze wist echter, daarin bijgestaan door zijn vrouw nog juist bijtijds het andere einde van het gevaarlijke wapen te grijpen, zoo dat beklaagde aan zijn voornemen geen gevolg kon geven. In zijn zak had hij echter nog een mes verborgen. Dit haalde hij plotseling te voorschijn en in het volgende oogenblik bracht hij zijn vrijwel machteloozen tegenstander daarmede een bloedende wonde in den hals toe. Na het verrichten van deze daad scheen hij plotseling tot bezinning te zijn gekomen en snelde heen met de bedoeling zich te verdrinken. Verder kwam aan het licht, dat hij den boer reeds herhaaldelijk met bedreigingen lastig gevallen was en dat alleen vrees voor de gevangenis hem van de ten uitvoerbrenging hiervan had weerhouden. De beide deskundigen, dr. K. en dr. J., die den verwonde behandeld heb ben, gaven als hun meening te kennen, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Het mes een soort kaas mes met breed lemmet had slechts een vleeschkwetsuur veroorzaakt van niet meer dan een halven d. M. lengte. Blijvend letsel is voor den betrokken persoon uitgesloten. Na een weck was hij reeds weer ter been. Het openbaar ministerie eischte 2 jaar gevangenisstraf. Als toegevoegde verdediger trad mr. A. Louis op. (U. D.) Keu opwekking. Iu dit blad vinden de lezers een op roeping van den heer G. K. G. van Aaken. aan allen die gevoel voorgoede muziek hebben, om mede te werken, dat de concerten van den Algeiueencn Muziekhandel ook voor het vervolg hier mogelijk zullen zijn. Gaarne voegen we bij zijne opwek king de onze Er wordt een poging ge waagd ons dezen winter fraaie muziek te doen genieten, werkelijk eerste rang- artisten zullen optreden. Dit blijkt uit de opgave der concerten die zullen plaats hebben als volgt: le concert: 20 November 1906, Ger trude Peppercorn, pianiste. 2e concert: 20 December 1906, Ma- thieu Crickboom, violist, met mej. Ga- brielle Wijbauw, zangeres. 3e concert: 22 Januari 1907. Het Hambourg trio (Mark, piano, Jean, viool en Boris, violoncel). 4e concert: 20 Februari 1907: net Eldering-kwartct. Voorzeker alle namen, die in de muziek wereld niet alleen een goede klank hebben, maar ook steeds mc-t be wondering worden genoemd. Zou het dan niet deB te meer betreuren zijn, wanneer deze concerten, wegens gebrek aan belangstelling geen voortgang konden vinden? We hebben wel eens hooren beweren, dat men om goede muziek te hooren steeds naar Utrecht of Amsterdam moet. Welnu dat is nu vast niet meer noodig, en dat zal ook niet meer noodig zijn wanneer de pogingen der concert direc tie met eenig gunstig resultaat worden bekroond. Daarom hopen we van har te, dat velen a.s. Dinsdag naar Amici- tia zullen zijn. Zij zullen er genieten en steunen een goed streven om Amersfoort in de gelegenheid te stellen kennis te maken met hoogst bekwame en beroem de altisten. Tournee 8peeuhott-de la Mar. De heer Speenhoff zal van Amersfoort aangename herinneringen met zich mede nemen. Zaterdag j.l. was de zaal vol en het aanwezige publiek toonde her haalde malen op duidelijke en hoorbare wijze, dat het zeer ingenomen was met hetgeen er vertoond werd. Het was een Speenhoff publiek, dat is een apart soort publiek en vooral nu het plaats bespreken door loting geregeld was, zou het voor een beoefenaar der wiskunde een dankbare taak geweest zijn de leer der combinatiën en per- mutatiën eens toe te passen, hij zou Zaterdag tot grappige resultaten ge komen zijn. De heer Speenhoff begon met een speech, wij schrokken al en dachten, dat er weer ziekte in de familie de la Mar heerschte, doch het was gelukkig heel iets anders. Er werd ons mede gedeeld dat de medewerkers van de tournee Sp.-de la Mar voornemens waren zich voortaan ook te wijden aan de beoefening der dramatische kunst en dat zij lieden avond ons daar eens een proefje van wilden laten zien. Bij eventueel succes zou er een Vrij Tooneel worden opgericht. Nu is er o. i. niets zoo zeer toe te juichen als de pogingen van jonge, geniale menschen, om in ons land een „Vrij Tooneel" op te richten, doch pogingen slagen niet altijd, en dat is ons Zaterdag gebleken Den heer Sp. kennend, waren onze verwachtingen van de beide, schetsen hoog gespannen. Wij zijn echter zeer teleurgesteld, het bleek duidelijk, dat niet elk goed voor drager en dichter ook tooneelschrijver is. De dramatische schets „'n Vrouw" is absoluut mislukt; de strekking is wel mooi gedacht maar de weergeving liet te wenschen over, zelfs zoo, dat op een werkelijk zeer ernstig moment er per sonen in de zaal aan 't lachen waren, en dat was begrijpelijk. De schrijver scheen het noodig te vinden het buiten te laten waaien. Nu zijn theater effecten op een klein tooneel als Amicitia altijd gevaarlijk, maar wil men ze gebruiken, dan moet alles in de puntjes zijn. Toen in „Allerzielen" de ruit ingegooid werd in de woning van den pastoor ging er een rilling door de zaal, zoo goed werd er achter de coulissen gewerkt, maar Zaterdag deed de wind zoo onnatuurlijk, dat iedereen zei „Wat hooi ik toch voor een gek geluid." Het had niets van wind, want het ging altijd door en men merkte ook niets bijzonders toen het raam openging. Dat zijn besliste regie fouten, die een stuk doen vallen. Voorts was Mevr. Speenhoff veel te groot van persoon om voor een kind te spelen, dat zoo kinderachtig is als „'t kind' in de schets bedoeld, dat dadelijk huilt ah ze niet kan slapen. De zeer moeilijke rol van „De vreem deling" werd door den heer de la Mar zoo gespeeld dat de ernstige stemming waarin Mevr. do la MarKley ons ge bracht had, geheei werd omgezet in een een lachbui. Meer zullen wij er met van zeggen. Het zedenspel „'t Ploertje" ging ontegenzeggelijk beter, doch als men het gaat ontleden stuit men op gezochte onwaarschijnlijkheden. Waartoe dient de dialoog der 2 dienstmeiden (hulde aan de beide dames vooralaanDoortjeinhetbegin)wijvernemen niets anders dan dat „meneer" Klaartje wel eens bij haar middel pakt, verder werpt het ons geen licht op het karak tervan „Louis." Hetouhebbelijk optreden, iets later, van Doortje tegen Louis, als zij tegen hem aanbonst, is zoo onmogelijk dat wij er tenminste in 't geheel niet op geprepareerd waren. Ook is het vreemd dat Lotje Prim als zij in de slaapkamer van Louis haai man zoo hoort uitpakken over haar zelf, zich zoo goed kan houden. Het stuk zou juister betitold zijn als het heette „de Plocrtjes," want een getrouwd man, die zich zoo uitlaat over zijn echtgenoote als de heer Karei Prim deed, mag gerust fnet dien naam ge noemd worden. Het spel was van allen uitstekend, al zien wij den heer Speen hoff zelf niet graag als acteur, hij is te lang voor de planken. Mogen de stukjes, dan al niet hebben gegeven, wat zij deden verwachten, des te meer is dit het geval geweest, met het litterarischo gedeelte van den avoud. Alvorens over te gaan tot een individu- eele bespreking van de leden der fami lies Speenhoff en de la Mar, komt het ons gepast voor een woord van hulde te brengen aan den heer Davids, die met zijn uitstekend pianospel niet weinig tot het slagen van den avond heeft bij gedragen. Beter onderlegden dan wij zullen het muzikale gedeelte zeer zeker juister kunDen bnoordeclen, maar ook een leek weet, dat de „Rhapsodic Hon- groise" van Liszt behoort tot de aller moeilijkste stukken. Wij hoorden klagen over de piano. Als nu komen wij van zelf tot den held van den avoud den heer Speenhoff. 's Mans talent is om zoo te zeggen nog meer ontwikkeld geworden sinds hij hier voor 't laatst optrad. Zijn stem is zangeriger geworden en past zich nog beter aan aan de strekking van hetgeen hij zeggen wil. Het is een genot zoo te hooren voordragen. Onder de zeer fijn- gevoelde nummers denken wij aan „De ontslagen boef" en „Opoe," van de vroo lijke troffen ons het meest „llembrandt- fee9ten' en „Een nieuwerwetsche fee." Alle leden van dit gezelschap dragen uitstekend voor maar er zijn personen die het even goed verstaan, er is echter niemand, die Speenhoff na kan doen; dat is het eigenaaidig aangeborene van zijn talent. De beleefdheid brengt mee, dat we nu eerst eens de dames gaan hulde bren gen, en dan beginnen wij met het aller liefste vrouwtje van den leider. Mevr. Speenhoff is een van die gelukkige per soontjes, die op de planken alles voor hebben, zij heeft een lief figuurtje en een prettig gezichtje, dat vooral als zij lacht zoo ondeugend kan kijken, dat het onmogelijk is niet onder haar be koring te komen. Dit alles gepaard inet een uitstekende voordracht maakt haar succes volkomen. Het aardigst gamintype vertoonde zij in „Wordt aan gewerkt", terwijl zij de gevoelige snaar aanroerde met „Kind van de zonde." Mevr. de la Mar-Kley is zóó thuis op de planken, dat alles haar even natuurlijk afgaat, haar wijze van voor dragen is dan ook om die reden subliem, duidelijk, rustig en met de goede in tonatie. Wij vopden haar het aardigst in Truitjes Huwelijk. De heer Nap de la Mar behoort tot die mannen, die alleen door een zich vertoonen op de planken al een zaal aan het lachen maken. Wij dachten onwille- keuring aan wijlen Willem van Zuilen, die dat talent ook in zulke hooge mate bezat. Nap de la Mar is het type van den in ons land zoo weinig voorkomenden gedistingeerden komiek. Vergelijk zulk een man eens met Ter Hal! In alles was de la Mar correct, in kleeding, uiterlijk en voordracht. De wijze waarop hij „Het concert in de Rotterdamsche diergaarde" voordroeg was buitengewoon. Nogmaals zij hebben genoten en met ons vele Amersfoortsche menschen. Laat Amersfoort nu eens doorgaan met altijd volle zalen te ge ven, dan zal men eens zien of hier nog wat te doen is. De nieuwe ventilatioiurichting werkt in de eerste rijen een beetje winderig doch in het geheel is de temperatuur veel beter geworden. De deuren op het tooneel waren Zaterdag dicht, als zij het moesten zijn. Hulde aan het Bestuur. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie Zoo menigmaal heb ik hooren zeggen: hier in Amersfoort is weinig of liever gezegd nooit iets goeds te hooren op muzikaal gebied. Toen nu 1.1. winter een concert door het Rotterdamsche Trio met medewerking van mej. Lotte Rossing gegeven werd en dezaal vol ja bijna uitverkocht was, werd er gezegd, ziet ge wel, als er maar wat goeds te liooreu is komt men wel. Welnu de Concert- Directie „de Algemeene Muziekhandel te Amsterdam heeft op uitnoodiging van een paar familie's hier het plan 4 Solisten Concerten te geven waar van het le zal plaats hebben op 20 November a.s. Men kan er van verzekerd wezen dat wat door bovengenoemde Concert- Directie wordt aangeboden het hoogste en beste op muzikaal gebied is. Ten zeerste was ik dan ook verwonderd te vernemen dat de deelname niet groot is ja zelfs te wenschen overlaat. Niettegenstaande dut zal toch die Concert-Directie in dit seizoen de con certen laten doorgaan, van daar mijne op roeping aan allen die gevoel voor gaode muziek hebben om deze concerten door hun bezoek ook voor het vervolg moge lijk te maken. Hoogachtend, G. K. G. VAN AAKEN. Burgerlijke Stand. van 9 tot en met 13 Nov. GEBORENWulfert, z. van Wulfcrt Iloutvcen eu Margaretha van Hamers- vfcld. Barend, z. van Cornelis Hendrik Valkenburg en Wilhelmina Louisa Boer winkel. OVERLEDENJohanna van Ekelen, oud 58 jaar, echtgenoote van Nicolaas Krabbe. Hendrikus van 't Hof, oud 48 jaar, echtgenoot van Sijbrigje Siderius. Antouij Los, oud 82 jaar, weduwnaar van Alijda Schreiider. Concert-Directie „Dc Algeiucene Muziekhandel" voorheen STUMFFF-KONING, Amsterdam. Dinsdag 2© Nov. 's avonds 8 uui te geven door Het Programma omvat werken van D'ALBERT,BEETHOVEN (Sonateop27 no. 2), LISZT (SonateH. mol) en CHOPIN. Bcchstein-concertvleugel van C. Kettner, Amsterdam. Entrée f2.Goabonneerden hebben toegang op vertoon van de abonne mentskaart en kunnen extra kaarten verkrijgen tegen betaling van 1*1.50 in VALKIIOFF's Bockhandel. Plaatsen te bespreken op Dinsdag 20 November van 122 uur b d kastelein van „Amicitia" (bij loting). - Arnli.weg 27, Amersfoort. beveelt zich aan tot het geven van - CONFISEUR. - 9 Langestraat 1, hoek Varkensinnrkt Telephoon No. 171. y Speciaal adres voor 7? 12 et. per ohm. ©DIKKE STUKKEN 10 ct. p. ons.© Borstplaat in diverse smaken. Timmerman en Makelaar. WEVEKSINGKT. 11. Kohoiiwhurg l'TRF.t'lIT. N. V Het Utreclitselie Tooueel- gezelseliap, goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Juni 1906, No. 43. Donderdag M XovciiiIki* 1906: Tooneelspcl in 4 bedrijven van HERMANN SUDERMANN. Regio: Mevr. A. ROELOFSEN. Aanvang kalf acht ure. Tkf-atre d'Ftreelit. Direction: VAN BIJLEVELT ET LEFÈVRE. Vend red i lti Noveiuhre 19(16. Entrees de faveur suspendus. Unc seule representation extraordinaire avec le concours de M"" SIGKI 1> Vlt\OI.I»NO\. Opéra-comiqtie en 4 actcs, paroles de M.M. MEILI1ACU etHALjiVY. Musique do GEORGES BIZET. rOrchestre sera conduit par Mr. BASTIDE Carmen.... M""' SIGRID AR- NOLDONS. Au 2me acte: Divertissement Danse Bohémienne. Au 3""' acte: Grand divertissement Pas Espagnol. Itidcau A 7lj, keiircs, Bloklandstraat, AMERSFOORT. GELITHOGRAPHEERDE Keelaincplaten, Ktiquetten. Adreskaarten. p.V»K.G. Nieuwe trosrozijnen (prachtig). .fO.GO Nieuwe trosrozijnen (extra) f 0.75 Nieuwe geplukte blauwe rozijnen f 0.30 Nieuwe Fransohe pruimedautoii (reuzen f 0.45 Per bus on per 5 K.Gf 4.25 Nieuwe Fransche pruimedanten (grofi f0.25 Nieuwe Fransche pruiincdantcn (mooi) f 0.20 Nieuwe abricozen, lc qnaliteit. f 0.75 /.onder pit, le qnaliteit. Per '/i flaconf 0.70 7i f 0.40 Telefoon nummer 77. a 20 eent per doos bij Langestraat. Belasten zich met aan- en verkoop van elteeteu op de Ainsterdamsche en Buitcnlandsche beurzen; met de verzilvering van conpons tegen de hoogste noteeringen; met het geregeld nazien van, en het ver zekeren tegen verlies bij uitlotingen. Sluiten prolongation, nemen gelden ft deposito en bezorgen assurantiën op het leven, tegen brand en diefstal. Verschaffen rciscrcdietbrie ven en wissels op binnen- en buitenland enz. Gelegenheid tot het bewaren van waarden in hunne Safe deposit. KANTOOR GEOPEND vau 9-5 uur.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3