No. 95. Woensdag 28 November 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Suiker en Zetmeel. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags'en Zaterdags. Bnrean Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advcrtentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Uit een belangrijke brochure, uitge geven door den Anti-Suikeraccijns Bond, door C. J. van Lookeren Campagne copiëeren we het volgende: Over genotmiddelen sprekende kreeg de suiker eene afzonderlijke plaats, omdat zij daartoe wel en zetmeel niet kan ge rekend worden. De vraag is nu hoe staat het met de voedingswaarde van de groepen koolhydratenzetmeelachtige stoften en auikei'6 in vergelijking met elkaar. Hoewel voor dezelfde functie van het lichaam dienende, voornamelijk voor vorming van een bron van kracht en verder voor warmte-productic en even tueel vetvorming, is de beteekenis van zetmeel en suiker voor de voeding toch niet geheel dezelfde. De suiker (riet suiker, druivensuiker, vruchtensuiker, melksuiker) wordt volkomen verteerd, terwijl zetmeel niet volledig verteert. Druivensuiker kan direct als zoodanig in het bloed worden opgenomen, riet suiker (uit suikerbiet of suikerriet) en melksuiker (uit melk) na in maag en darmkanaal door de verteringssappen eerst in twee andere suikersoorten ge splitst te zijn. Deze splitsing van de in water oplosbare suiker eischt van het lichaam minder arbeid dan de vertering van het onopgeloste zetmeel. Het pasge boren kind verteert gemakkelijk suiker maar geen zetmeel. De suiker gaat eerder in het bloed over dan het zetmeel en dat zonder hooge eischen te stellen aan het ver teringsvermogen en zonder dat van de krachtsontwikkeling waartoe de suiker het lichaam in staat stelt een gedeelte door het verteringsproces zelve verloren gaat. Als genotmiddel verhoogt suiker de smaak van het er mede bereide voedsel en komt zoo ook nog ten goede aan de verteerbaarheid van het geheel. Minachting is de een ige wraak der groothartigende schuldigen rekenen hier uil op. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 92). Om zijn wachter genoegen te doen en ook om zelf een terugblik te hebben, vertelde Carlo op eenvoudige wijze de geschiedenis en Lionbruno luisterde aan dachtig toe; deels wijl de gevangene een goede raconteur was, deels voordat hij zich bewust was, iets te hooien wat hij niet kende en dat niet geleek op iets wat hij reeds had ontmoet. Carlo noemde niets op dan feiten, doch Lion bruno was kunstenaar genoeg om erbij te deuken wat gezwegen werd. Zjjn eigen woorden Als dat waar was, zou iedereen aan 't kruis willen sterven; kwamen hem weer te binnen. Hjj keek nu eens naar 't crucifix dan weer naar 't gelaat van den spreker. Tegenover de genoemde voordeelen mag niet verzwegen worden dat eenzijdig gebruik van suiker evengoed als eenzijdig gebruik van zetmcelhoudende spijzen gaat tegenstaan. Bij suiker zou eerder dan bij zetmeel door de gemak kelijke vertecrbiarheid en snelle opname door het organisme tijdelijke overlading van het bloed met suiker dit verschijnsel in de hand kunnen werken. Wel is waar is het de taak van de lever om een dergelijke overmaat weg te nemen en in veranderden toestand als z.g.n. „glyco geen" als reserve in zich vast te leggen, maar deze taak zou bij zeer grooten aanvoer van suiker te zwaar kunnen worden. Het zetmeel wordt in de ver tel ingsorganen eerst langzamerhand om gezet in suiker om vervolgens als zoo danig in het bloed te worden opgenomen. Overlading van het bloed zal dan minder gemakkelijk kunnen plaats hebben. Een tweede reden waarom zuivere suiker onze meelspijzen niet geheel kan vervangen, is de aanwezigheid van andere voedende stoffen naast koolhydraten i die spijzen, in de eerste plaats van eiwitstoffen en zouten, die in zuivere suiker ontbreken. Wilde men uitsluitend zuiver zetmeel, bijvoorbeeld aardappelmeel, als voedsel gebruiken om te voorzien in de behoefte van het lichaam aan koolhydraten, dan zou dit bezwaar ook voor het zetmeel gelden. Nu men dit echter gebruikt als hoofdbestanddeel van brood en andere meelspijzen, aardappelen, rijst enz., pro- dukten die allen ook zouten, eiwitstoffen enz. bevatten, is dit voor zetmeel niét het geval. Door suiker gelijktijdig met deze spijzen als voedsel te gebruiken en in geen grootere hoeveelheid dan door smaak en maag wordt aangegeven, vervallen beide bezwaren en wordt een voedingsmcngsel verkregen, dat smakelijk is (door de suiker), het lichaam snel en zonder inspanning der verteringsorganen restau reert (door de suiker) en regelmatig Toch bleek 't iets meer te zijn dan een fabel, en een onaangenaam gevoel kwam over hem, dat hij met moeite bestreed Den geheelen volgenden dag was hij op merkelijk beleefd jegens Carlo en bleef zelfs beneden met hem alleen, in plaats te gaan schertsen met de rest van den troop zooals den dag te voren. Carlo sprak weinig want hij was uitgeput door smart en slapeloosheid, doch wat hij zcide, was beleefd en aangenaam, en op vrolijken toon. Hoe moer Lionbruno ging denken aan wat 's avond moest gebeuren, hoe meer afkeer hem dat inboezemde en eindelijk 't niet meer uit houdend, gaf hij zijne bewaking aan iemand anders over en ging den hoofd man opzoeken, die hij verzocht alleen te mogen spreken. Brancaleone ging met hem naar buiteu, waar 't reeds schemerde en Lionbruno ademde vrijer toen hij zich in de frissche lucht bevond. „Padie mio," begon hij vrijmoedig, „als van avond de roode doek komt, waarom zouden we den gevangene niet in leven laten en geld uit hem slaan? Hij heeft rijke vrienden, is een populair zanger en duizenden stellen belang in hem, zoodat we een enorme losprijs kunnen vorderen." „Is dat alles, wat ge te zeggen hebt?" zeide Brancaleone toornig. „Heb ik ooit mijn woord gebroken AJs Comerio zich naar den afspraak gedraagt, denkt blijft restaureeren (door het zetmeel). Wil men gelijktijdig met de suiker betrekkelijk veel zouten opnemen, dan is suiker met ingedikt vruchtensap (jams enz.) daarvoor zeer geschikt. Het is duidelijk dat suiker eerder zetmeel dan zetmeel suiker zou kunnen vervangen. Bij volwassenen is intusschen het eene evenmin gewenscht als hot andere. Zuigelingen gebruiken de voor het lichaam noodige koolhydraten uitsluitend als melksuiker. Maar reeds spoedig open baart zich bij kinderen de gelijktijdige behoefte aan do minder gemakkelijk verteerbare zctmeelhoudende meelpro- dukten. Het is of de ingewanden lang zamerhand meer arbeid wenschen dan de gemakkelijk verteerbare moedermelk te verrichten geeft. De trek naar suiker blijft echter bij het opgroeiende kind bestaan. Deze trek te onderdrukken en een iets ruimer gebruik van suiker tot feestelijke gelegenheden te beperken is niet verstandig, tenzij de spaarzaamheid in verband met den hoogen prijs van de suiker door den accijns het eischt. Zoolang suiker alleen als genotmiddel en niet tevens als belangrijk voedings middel gold, was, afgezien van de kosten, beperking van hot gebruik te begrijpen. Thans is dit voor hen, die de kosten geen bezwaar vinden, niet meer het geval. De beweerde schadelijke werking op de tanden behoeft ook niet meer afte- schrikken. Wel is waar kan de suiker bij eene ontstoken kies door eene be paalde prikkeling der zenuwen voorbij gaand pijn veroorzaken, op dezelfde wijze als koud water of heete spijzen dit kunnen doen, maar bet is afdoende aan getoond dat suiker niet de eigenschap heoft een gezonden tand ziek te maken, Spijzen, waarvan de resten niet zoo gemakkelijk als de oplosbare suiker uit den mond verdwijnen, zullen dit eerder doen. De smaak van kinderen voor zoete ge dan dat ik valsch zal doen." „Ik heb ten minste 't recht voor hem te spreken, want ik heb hem gevangen genomen," zeide Lionbruno eenigszins toornig. „Hoegenaamd geen recht," zeide de hoofdman koeltjes, „ge zijt slechts één van mijne werktuigen, 't is je plicht te gehoorzamen, niet te denken." „Ik zeg U," zeide Lionbruno met een booze stem, „als ge hom doodt, zal U dat berouwen. Het is niet iemand, die zoo gemakkelijk uit den weg wordt geruimd." „Wat weet je dan van hem?" vroeg de hoofdman, tergend. „Ik weet dat hij de eenige ware man is, die ik ooit het gezien en dat wij beesten zijn erger dan beesten," zeide Lionbruno met drift. Brancaleone keerde zich om en hem bij de schouder grijpend, zcide bij op onderdrukken, doch woedenden toon. „Nog één woord en jij zelf zult hem de keel afsnijden." Met een zwaar hart volgde Lionbruno bem naar binnen, de plagerijen vau de anderen met een vloek beantwoordend. „Breng de gevangene dadelijk naar hier," zeide de hoofdman, zijn zoon wantrouwend aanziende. Lionbruno ging Nicolo aflossen en zich over Carlo heenbuigend, fluisterde hij: „Ik heb getracht u te redden, signor, doch te vergeefs. Toen ik u spijzen is dus in overeenstemming met de behoefteu van het lichaam aan die spijzen, en men behoordo daaraan toe te geven, mits slechts voor overmaat, om de boven aangegeven redenen wordt gewaakt. Terwijl een volwassene ook do eiwit stoffen van vleesch, erwten of boonen als bron van kracht kan gebruiken en aardappelen en andere zctmeelhoudende producten goed verteert, geschiedt dit uict in dezelfde mate door het nog niet tot volle ontwikkeling gekomen orga nisme van het kind. Tusschen het alleen suiker opnemend organisme van het kind in de eerste maanden na de geboorte en hot alle zetmeelhoudend voedsel goed opnemend organisme van den de kinder schoenen ontwassen mensch bestaat een min of meer geleidelijke overgang. In het groeiende lichaam hebben de eiwitstoffen van het voedsel in de eerste plaats in de toename van de vleezige deelen van het lichaam te voorzien. Tegelijkertijd heeft ook een verbruik van die deelen als noodzakelijk gevolg der levensfuncties plaats, waarin dus ook moet voorzien worden. Om nu het eene zoowel als het andere te bereiken is gewenscht, dat het kind zooveel zetmeel en suiker In het voedsel opneemt, dat, afgezien nog van de geringere kosten der koolhydraten, deze en niet de eiwit stoffen als bron van kracht gebruikt worden, waarbij dan door de gemakke lijke verteerbaarheid en den aangenamen smaak de suiker op gelukkige wijze als aanvulling dient van het zetmnel. Van bijzondere waarde is suiker, ook in vergelijking met zetmeel, bij het ver richten van sterken spierarbeid, bijvoor beeld bij sport, hot maken van ver moeiende marschen, fietsrijden, bergbe stijgingen enz. Wanneer de spieren door het verrich ten van veel arbeid vermoeid zijn, zal het bloed arm aan suiker geworden zijn. De in den vorm van „glycogeen" in de spieren en de lever aanvankelijk aan gevangen nam, wist ik niet, wat ik nu weet. Wilt ge mij vergeven?" Carlo greep zijn hand. „Broek met dit leven," zeide hij, „en begin een nieuw. Wilt ge wat voor mij doen?" „Kijk eens, terwijl ge sliep, heb ik deze brief geschreven; ge moogt hem lezen, er staat niets in dat u kan ver raden. Beloof mij hem na mijn dood te verzenden." Lionbruno keek naar 't adres en zag dat hij aan Miss Britton was gericht. Zonder verder vragen, stak bij hem in den zak. „Brancaleone heeft bevel gegeven, dat ge binnen moet worden gebracht," zeide hij schor. „Zijt ge gereed, signor?" „Zeker," zeide Carlo opstaande en zoo kalm alsof niets hem wachtte. Toch deinsde hij wel terug voor 't schrikkelijk lot, dat hem wachtte en langzaam volgde hij zijn gids. Brancaleone zat bedaard bij 'tvuur te rooken, alsof er niets moest gebeuren en de andere mannen speelden kaart en twistten onder elkaar. De hoofdman richtte zijn koude blik op den gevangene. „Mijn bode kan elk oogenblik terug komen en daarom moet ge gereed zijn, wat u ook wacht. Mochten we verraden zijn en hulp voor u opdagen, dan wordt ge op staanden voet doodgeschoten, wuift hij met een witten zakdoek, dan zijt ge vrij, is 't een roode, dan zult ge wezige voorraad koolhydraten is lang zamerhand uitgeput en een algemeen gevoel van vermoeidheid is ontstaan. De verteringsorganen zelven ondervinden daarvan ook de gevolgen en zijn niet moer zóó werkzaam als vóórdat die staat van vermoeidheid was ingetreden. Het gevolg is, dat, niettegenstaande de be hoefte aan voeding groot is geworden, do eetlust te wenschen overlaat; men is zoogenaamd onvermoeid. Men drinkt gaarne, maar het eten smaakt minder in plaats van beter. In dit geval kan de zoo gemakkelijke verteerbare suiker in den vorm van tabletten of suiker houdende dranken uitstekende diensten bewijzen. Deze zal in veel kortoren tijd dan liet zetmeel van brood en aard appelen en zonder hooge eischen te stellen aan de spijsverteringsorganen bot lichaam weêr helpen herstellen. Gelijktijdig gebruik van eene niet te groote hoeveelheid gemakkelijk verteer baar eiwit (eieren, melk enz.) met een weinig brood, beschuit of ander gebak ter aanvulling van bet rantsoen en een opwekkende drank als koffie, thee of limonade bewijst daarbij goede diensten, hoowel suiker alleen of met een weinig citroensap er op gedruppeld reeds een gunstige werkiug heeft. Alkoholischo dranken zijn in zulke gevallen minder gewenscht. Do alcohol kan de ver moeidheid wel korten tijd minder voel baar maken, maar nadat de eerste wer king van de alcohol voorbij is keert de vermoeienis in nog sterker mate terug. Behalve in de genoemde gevallen en in al do bijzondere gevallen, dat zct meelhoudende voedingsstoffen door zwak te of ziekte minder goed verdragen worden, zal suiker echter de meelspijzen niet belmoren te vervangen, maar slechts aan te vullen. Suikerhoudende dranken (koffie, thee, chocolade, limonade enz.), met suiker bereide meelspijzen, maar vooral de met suiker bereide jams en stropen komen voor dit doel in aanmer king mits de prijs tengevolge van den de scherpte van dit mes gevoelen." Carlo antwoordde slechts door eene beweging. Zijne waardigheid trof Brancaleone, die hem nieuwsgierig aankeek, daar hij zoo'n gevangene nog nooit had gehad. Lionbruno knikte toestemmend. „Rocco! Maso! Op je plaats!" riep hij gebiedend. Twee mannen wierpen dadelijk hunne kaarten neer en Carlo werd naar't verste deel van den cel gevoerd en tusschen de twee schurken in geplaatst, die hem met een geladen pistool bewaakten; op een paar passen afstands was de hoofd man bezig kalm zijn mes te slijpen. Iemand met de sterkste zenuwen moest aangedaan worden door dit tooneel en 't was een marteling voor Carlo en slechts zijn groote zelfbeheersching hield hem staande. Met moeite dwong hij zich aan iets anders te denken. Met smart dacht hij er aan, dat hij van Gigi geen afscheid had genomen en vele onafge dane zaken gingen hem door 't hoofd, tot bij door 't glinsteren van Brancalcoue's mes in 't toortslicht tot de werkelijkheid werd teruggeroepen. Toen vestigde hij de oogen strak op 't kruisbeeld van Lionbruno en weer dwaalde hij van de werkelijkheid af. Nu en dan kwamen er visioenen van de toekomst. Hij dacht er aan, hoe 't kwade vernietigd zou zijn en Anita voor altijd bevrijd zou zijn van Comcrio'a

De Eemlander | 1906 | | pagina 1