Prachtig „TAPTOE." eiken kastje Dames! Advertentiën. •♦•♦•♦•♦♦•ma Verkiezing van Cedcn Ingezonden. Brondgeest Ensemble OPVOERING De Braafste Man van Frankrijk. A. J, VAN ZALINGEN, gevulde St.-N I C 0 L A A S@ Heeren Antiek liefhebbers! Te koop C. W. HOL, Westsingel 1. A. van de Weg Bereiden van Huiden. - - Reparatien aan Bondwerk. voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. H. VAN HASELEN. J. GER. KLEBER. J. SINNIGE. Luxe Haarkammen en Sierspelden. Maison Robert Beck, I doode eikebooiri, die wij wenschen te vervangen door eiken heesters, ter ver krijging langs het geheele pad van een gelijksoorige rij hoornen. Aan de overzijden van de beek langs de Flierboekstraat, van af de Steenen- brug naar de richting van de Kampstraat- staan 20 zware iepeboomen, die veel te dicht op elkander staan om schoone kronen te kunnen vormen. Het komt B.enW. wenschclijk voor, om den andere een boom te rooien, waar door de 10 overblijvende zich beter zullen kunnen ontwikkelen. Ten slotte bevinden zich nabij de St. Agatha- en de Bolderstraat drie populierenbooinen, die andere boomen in den groei hinderden en een doode iepcboom buiten de Koningspoort op het terrein van de hooibergen, die noodzake lijk gerooid moeten worden. De heer Van Esveld stelt nu voor de boomen op de speelplaats ook te verwijderen. De heer Gerritsen geeft in over weging dit in eene volgende zitting te doen. De heer Van Esveld neemt hier mede genoegen en verzoekt aan B. en W. hunne aandacht te vestigen op het lokaal tegenover de Iiemonstrantsche Kerk. De Voorzitter zal daar tevens op letten. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het pensionneeren van J. H. Jacobs, ontslagen werkman bij den Ge meentereinigingsdienst. Z. d. en z. h. st. wordt hem volgens de verordening verleend een pensioen van f 140.per jaar. 14. Voorsrel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden voor personeel Lager Onderwijs. Z. d. en z. h. st. wordt met ingang van 1 Dec. a.s. de jaarwedde van Mej. Daamen en llej. van Hilten vastgesteld op f 725.en f 600.en van de heeren Boerman en Krom op f 725.en f 675. Waarna de Voorzitter om kwart voor 3 de vergadering sluit, die echter op voorstel van den heer Van Duinen over gaat in eene geheime vergadering. De Heer A. J. Kant alhier, is geslaagd voor het derde of schriftelijke gedeelte van het Notarieel staatsexamen en mits dien bevorderd tot Candidaat-notaris. Genoemde heer is thans werkzaam ten kantore van Notaris H. W. Prillevitz te Soest. Vrijdag zal ten Raadhnize tusschen 's voorm. 10 en 1 uur de verkiezing plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. Ger. Kleber J. Sinnige en H. van Ilaselen. In den regel wordt in de verschillende plaatsen van ons land door slechts weinig kiezers hieraan deelgenomen. Zou het hier ook weer zoo zijn? Gisteren is de najaarszitting der Provinciale Staten van Utrecht geopend. De voorzitter sprak enkele woorden van hulde aan de afgetreden leden van Gedeputeerde Staten, de hoeren E. J. I. C. van Baerle en mr. A. W. van Beeck Calkoen. Na onderzoek der ge loofsbrieven werd tot toelating van het onlangs voor het kiesdistrict IJselstein in de plaats van den heer Van Baerle gekozen lid, jhr. W. E. Bosch van Oud- Ainelisweerd, besloten. Als leden van Gedep. Staten werden daarna gekozen: in de vacature- Van Bearle, jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd (r.-k.) en in de vacature- Van Beeck Calkoen de heer F. A. R. A. baron van Itter6um (a.-r.) De gewone verzending der op de agenda voorkomende voordrachten naar de commissie vond daarna plaats, terwijl enkele onderwerpen van minder belang werden afgehandeld. De zitting werd daarna verdaagd. Nut. In ons zuster-orgaan wordt de wensch uitgesproken, na een overigens zeer gunstig oordcel over het wolslagen van den „Volksavond" van 1.1. Vrijdag, dat die altijd luimige en ernstige voor drachten eens vervangen zouden worden door nuttige, over het arbeids-contract bijv. De (Oude) Amersfoortsche Courant meent, dat dan het nut van het Nut grooter zou zijn. Wij meenen, dat de ervaring genoeg zaam bewezen heeft, dat er geen pu bliek komt, wanneer men onderwerpen van Socialen aard aan de orde stelt, en dat juist de huidige vorm van volks avonden een gevolg is van de misluk king van vroeger. Bovendien zien wij in die opwerking een grove miskenning van den invloed van waarlijk goede en ernstige muziek van een pakkende goed voorgedragen novelle, wier moreele strekking zeker niet miskend kan worden. Laat het departement op den inge slagen weg voortgaan, doch pogingen aanwenden om ook minder bevoorrech ten dan zij, die er nu komen, er toe te krijgen de volksavonden te bezoeken. Naar aanleiding van een entrc-fillet voorkomende in een van de nummers van ons blad over „snoepen" maakt één onzer lezers er ons attent op, dat aan de Zwemschool ook gelegenheid tot „snoepen is en dat hij dat afkeurt. Zelfs zou hij wenschen, dat er van de ouders der zwemmers en zwemsters aandrang uitgeoefend werd op het be stuur dier inrichting om daaraan een einde te maken, 't Was ons niet bekend maar we zijn overtuigd, dat een wenk van eenige ouders in die richting zeker voldoende zal zijn om deze „snoep"- gelegenheid op te doen heffen. Als dat dan ook maar gebeurt. \oor de akte schoonschrijven M. O. is geslaagd de heer A. Leenhard alhier. Alhier is na een kortstondige ziekte overleden de heer T. J. van As, kame raar van het heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. Gedurende een 34 tal jaren heeft de overledene met de grootste ijver die be trekking waargenomen. De Koodwitten hebben het in Nijme gen tegen haar naamgenoote moeten afleggen en dan nog wel met 40. Quick speelde met 2 invallers, waardoor natuurlijk het elftal geheel gebroken, was. Het derde elftal won van D. O. S. II uit Utrecht met 31. A.s. Zondag gaat Quick naar Rotter dam, om een bekerwedstrijd te spelen tegen Achilles. Het tweede speelt tegen D. O. S. I uit Utrecht hier op het Leusdervcld. Hoogstwaarschijnlijk krijgen we vol gende maand weer een voorstelling van Het Yrije ToouecI, onder directie van do heeren Speenhoff en Nap. de la Mar, en wel op 22 December. Herinnerd zij aan de voorstelling morgen door het Brondgeest-Ensemble in Amicitia te geven. Het, voor Amers foort, goed gekozen stuk is blijkens het succes in vele plaatsen, bij dit gezel schap in goede handen. De heer J. van Karsbergen te Hoog land heeft ontslag genomen als lid-patroon der Kamer van arbeid voor de bouwbe drijven voor onze gemeente en de ge meente Hoogland. Eene verkiezing zal worden uitgeschreven. Het urinoir staande voor de fabriek der firma A. J. Michielsen, waarvan wij in een vorig nummer onzer courant mel ding maakten, is thans op last van B. en W. verdwenen. B. en W. doelden dus volkomen ons gevoelen. De rechtbank te Utrecht deed o.a. uitspraak in de zaak van W. O. 28 jaar, boerenknecht alhier, beklaagd van poging tot doodslag van J. F. alhier op 10. Oct. 1906, en veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar. De heerPrakke, directeur der gasfabriek te Vecnendaal, heeft de aandacht van den heer Cappelle, lid van de staatscommissie voor dc.binneiischeepvaart gevestigd op het Kanaal naar Amersfoort en naar Wage ningen (de oude Bisschop Davidsgrift), die thans een dood vaarwater, verbreed en uitgediept, een veel gezochte, en de kortste verbinding te water met Amster dam en ook Rotterdam zou kunnen worden. De heer Van Capelle zag het nut in van wijziging van het kanaal, vooral nadat hij het hier zelf in oogen- schouw was komen nemen. Een ruime waterweg van de Grebbe naar de Eem achtte hij wenschelijk en noodig. Ook bij de overige commissie-leden vond men bijval en neiging tot steun, zoodat de voorzitter den minister sprak over 't plan. Zooverre was het reeds 4 maanden geleden. Sinds zijn aan handelaren en industrieelen (groote fabrieken) opgaven gevraagd van de hoeveelheid toniieninaat aan goederen, welke zij jaarlijks zoo ongeveer omzetten. Ook die opgaaf schijnt zoo te zijn, dat zij tot verwezen lijking van 't plan kan meewerken. Dit plan is nu, het bestaande smalle kanaal van Wagcuingen en van de Grebbe naar Amersfoort tot een breeder en dieper vaarweg te maken, en verder door verbetering van de Eeui (welke toch reeds voorgenomen was) directe verbin ding te krijgen van den Rijn, langs Yeenendaal, naar de Zuiderzee. Gepas- seerden Zaterdag heeft daarover eene bespreking plaats gehad tusschen den burgemeester van Yeenendaal en de heeren Van Capelle en Prakke, waarbij besloten is, dat de eerste zich in nader contact zal stellen met hoofden van andere gemeenten. Bovendien heeft de heer Prakke een van 35 handteekeningen voorzien adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin gezegd wordt: dat zij hebben vernomen, dat de staatscommissie voor do Binnen scheepvaart gunstig gestemd is voor het bevaarbaar maken van de Bisschop Da vidsgrift, enz. en doorgraving hiervan tot de rivier de Eem; dat zij overtuigd zijn, dat zulk een kanaal voor de daaraan gelegen gemeenten in het algemeen, maar voor Yeenendaal in liet bijzonder, van groot nut zou zijn, daar daar toch iedere scheepvaart- gelegenheid ontbreekt, en dat door dit kanaal vermoedelijk het groote vraagstuk van de afwatering der Geldersche Vallei zou zijn opgelost. Geachte Redactie, Mag ik U naar aanleiding van uw Hoofdartikel van 17 November j.l. nog even een weinig plaatsruimte in Uw blad verzoeken? Na lezing daarvan dringt zich bij mij toch de vraag op, maar is dat nu heiisch een voorstander van Staatsexploitatie of is 't wellicht een verkapte tegenstander? Het laatste komt mij 't aannemelijkst voor daar mijns inziens uwe argumen ten weinig steek houden of bijna niets beteekenden tegenover bet ontzachclijk groote voordeel dat de concurrentie biedt. Wat is er tegen, mijnheer de Redac teur, dat er vele tarieven zijn en een leek daarvan zelden op de hoogte is? Ongeveer alle afwijkingen op de oor spronkelijke tarieven zijn door de con currentie ontstaan en hebben verlaging van prijs ten doel?. Leken moeten ten alle tijde eenigszins bloeden, doch doen zij vooraf hun best 0111 zich goed op de hoogte te stellen zoo kunnen ook zij van de voordeelen der concurrentie genieten. Wat hindert het 't publiek of een der maatschappijen (met den langsten weg) een gedeelte van dien weg gratis vervoert, dat is haar zaak en niet die van ons. De machinist en het treinpersoneel, welke het bewuste goed vervoeren ont vangen toch hun volle loon, hoogstens kan de aandeelhouder eenig nadeel on dervinden en dit is wederom niet de zaak van het publiek. U zegt, in een gedeelte van 't land, waar de concurrentie niet plaats vindt, is men van de voordeelen daarvan ver stoken. Dit is voor een groot deel niet juist althans wat het persoonvervoer be treft, doch zelfs al was 't geheel waar, zoo zoude dit mijns inziens nooit een reden kunnen zijn om het overige deel des lands nu ook maar van de voor deelen der concurrentie verstoken te laten. Wat het personenvervoer betreft kan echter het geheele land door van kilo meterboekjes vacantiekaarteu bij de S S., ééndaagsche retours en goedkoope uitstapjes bij de II. S. M worden ge bruik gemaakt. Wat hindert het 't groote publiek dat een enkele reis AmsterdamSchie dam slechts 5 ets. goedkoopor (dus niet duurder zooals u schrijft) is dan oen dito billet AmsterdamRotterdam (H. S. M.), waar het gebruik dat van en kele reizen gemaakt wordt betrekkelijk zoo gering is. Bij een retourbillet AmsterdamSchie dam is de prijs toch ongeveer gelijk aan dat van een retourtje over gelijken afstand in België, waar de staat exploi teert, en is hierbij in 't het oog te houden dat eerstgenoemd billet eene maand lang geldig blijft terwijl het belgische retourtje na 2 dagen niet meer ge bruikt kan worden. Dat Rotterdam met zijn zoo veel be laugrijker verkeer eenig voorrecht heeft boven Schiedam behoeft toch wel nie mand te hinderen. Hoe komt U er toe van ongezonde concurrentie te spieken omdat op som mige lijnen met kleine of geenc winst wordt vervoerd? Wat hindert dit 't publiek als de aan deelhouders zich erbij neerleggen. Wat bedoelt U eigenlijk met reizen buiten de Concurrcntielijnen? Meent U soms dat hij die van Leeuwarden naar Nieuweschans ofwel van Ylissingen naar Maastricht reist niet van zijn kilometerbockje kan gebruik maken? Juist in die uithoeken, waar de minste concurrentie bestaat, kan men s' zomers het voordceligst van de vacantiekaarten profitceren, en het is juist in de maanden Juli Augustus, September dat de leek het best in de gelegenheid is een reisje te maken. Deze opmerkingen mijnheer de Redac teur wenschte ik U te maken naar aanleiding van den inhoud van de eerste kolom van Uw artikel, de ruimte, die U mij af kunt staan is natuurlijk beperkt en daarom wil ik 't hierbij laten, ik zoude echter over de verdeeling van de lijnen en hetgeen erverder volgt nogwel het een en ander in 't midden kunnen brengen wat niet bepaald vóór Staats-exploitatie zoude pleiten. Ik vind het zoo natuurlijk dat elkeen het voordeel van de concurrentie kan begrijpen dat ik mij zeer goed voorstellen kan dat erbij de behandeling dezer zaak in de vergadering van de Kamer van Koophandel, fautc de Com- battauts zoo weinig strijd is gevoerd. Ik zeg U dank voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend Een Handelsman. Amersfoort 22 Nov. 1906. In ons vorig nummer konden wij dit stuk wegens gebrek aan plaatsruimte niet opnemen Ons antwoord aan Han delsman in een volgend nummer. Red. Eeml. Burgerlijke Stand. van 23 tot en met 26 Nov. op Donderdag 29 November, halt' acht, in de Sociëteit „AMICITIA," een enkele KlTIl'KIlftiGWOKE van Prijzen t'1.50, f0.75, t 0.40. LOTING voor de 1' L A A T S- BESPREKING op den dag der UITVOERING, te hall' een nam. GEBORENGijsbertus, z. v. Cornells Gouw en Geertruida van Dijk. Maria Wilhelmina, d. v. Dirk van Buuren en Maria Wilhelmina Bilders. Antonius Willebrordus Cornelis, z. v. Ilendrikus Johannes Huurdetnan en Cilia van Noor denburg. Hermina Aleida Margaretha, d. v. Willem Ilcrmanus Eduard Vrijdag eu Hermina Mollc/van Charante.Aaltje, d. v. Albert te Kulve en Wilhelmina van Apeldoorn. Gerrit z. v. Gerrit Jonk man en Wilhelmina van der Mast. Cunira Pctronella, d. v. Petrus Wind- houwer en Pctronella Jokel. Peiro- nella Maria, d. v. Meiudert Schreuder eu Klasina van den Essenburg. Gijs bertus, z. v. Jacob van Keulen en Jacomina Elberdina de Ruiter. Bcr nardus Frederik, z. v. Christiaan Heijman en Johanna Frederika Wilhelmina Kijf- tenbclt. OVERLEDEN: Nicolaas Mcijs, oud 79 jaar, weduwnaar van Elisabeth Johanna Koelman. 383e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 26 en 27 November 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 20. Te zamon 14 prijzen. 1702 1728 1735 1740 2513 G504 6624 8004 8011 9104 9105 9159 9164 9189 13015 13021 13022 13855 15730 15738 16092 17017 17039. x* Deden overleed zacht en kalm onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader de Heer r. J. VAN AS in den ouderdom van bijna 76 jaar. Wed. L. VAN AS— Richard. E. T. J. VAN AS T. VAN AS— Zondekvan. i N. P. L. VAN AS C. VAN AS— Koppelman. L. 1TTMANN— G. 1'. ITTMAKN' Amersfoort, '27 Nov. 1900. Verzoeke op verlangen van denS Dverledene van rouwbeklag of toe-» ending van bloemen versehoond teg ^blijven. Schouwburg UTKSCPHT. N. V. Het Utrechtsche Tooneel- gezelscbap, goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Juni 1906, No. 43. Donderdag at» November ÏOOO: Blijspel in .3 bedrijven, uit liet Fransch van ALBEN VALABRÉQUE, vertaald door JOH. MULDER. Te Parijs word dit blijspel moer dan 300 maal achtereenvolgens met steeds stijgend succes opgevoerd. Aanvang hall' aelit ure. - CONFISEUR. W Langestraat 1. hoek Yarkonsmarkt. Telephoon No. 171. a Speciaal adres voor 12 et. per ons. DIKKE STUKKEN 10 ct. p. ons. Borstplaat in diverse smaken. - een - antiek hoog 1.25 M. voor f45. ■Slemppoeder 8lempstioop Anijstablctten Slemptablcttcn Verkrijgbaar bij, Aaugestraat 23. die schitterende lakkcering, geruiscli- loozen gang en fraaien steek voor een naaimachine verlangen, koopen er eene by den /iiid'lfollaiKlscheu IVaaiiKiaohlueiiliaudel v b W. VERMEULEN Co., Va rk en siiiar kt 48, Amersfoort. Leveringen geschieden contant en op termijnbetaling. Reparation spoedig, degelijk en billijk. Filialen in de voornaamste plaatsen van Ncderlaud Hoofdkantoor: DEN HAAG,Laan van Meerdervoort 255. ATELIER AAN HUIS. L. H. C. ALVERS, Utrechtscbestraat 15, Amersfoort. De Vereeniging „HANDEL EN NIJVERHEID," noodigt alle opgeroepen kiezers dringend uit, bij do verkiezing op Vrijdag 30 November a.s., hunne stem uit te brengen op de aftredende Leden: Het stembureau is geopend van lO tot 1 uur aau het Stadhuis. Langestraat 71. geschikt voor St. Nicolaas cadeaux. Parl'uuiericii in luxe verpakking, Lau «Be Colognes, en een zeer groote sorteering in Telefoou 166.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3