No. ioi. Woensdag 19 December 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U 1 Een beroep op onze Vrouwen en Meisjes. FEUILLETON. Waarom Mr. Thurlow piano stemmer werd. 1). Tuberculose. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Korean Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaar Franco per post Per 3 maanden Franco per post f 3.0(1 - 3.50 - 0.75 - 0.00 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi icderen regel meer0.08 (jBij abonnement aanmerkelijke korting.) 9 Zij, die zicli met ingang van 1 J A Ji. a.s. op ons blad abouueeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers OBATIS. De winkelkasten van onze modistes liggen in dit herfstseizoen weer voller dan ooit met de schoone, bonte voeren van vermoorde vogels. Aigretten vooral, die teere luchtige dingetjes, die zoo lief en zoo elegant staan" liggen opgehoopt voor 't glas. En verder veeren van aller lei soort en kleur, enkele vleugels of opgezette heele vogels met glazen oogen. Zooals de wilden, die nog voor abc staau der beschaving, zien onze dames zich 't liefst met bonto pluimen getooid! In een humanitair blaadje, dat in Amerika verschijnt, hebben we laatst een onrustbarende statistiek gelezen van de vreeselijke afmetingen die de vogel- moord op groote schaal en als gevolg daarvan het uitsterven van vele vogel soorten in de laatste jaren genomen heeft. De warme Zuidelijke staten, zoowel het Zuid-Amerikaansche vasteland zijn bijna geheel van vogels ontbloot. Honderdduizenden van al de verschil lende groote en kleinere vogels worden ieder seizoen te New-York aan de markt gebracht. Hetzelfde geldt voor Londen, \oor Parijs, voor alle andere groote steden en wel 't incest in de landen, waar do vrouwen het minst zijn ontwikkeld en het meest zich overgeven aan niets-doen of aan beuzelachtig tijdverdrijf. Niet lang geleden werden er door een koopman in Amerika niet minder lid zijn altijd de oogendie het eerst van liefde spreken. (Uit „The Harmsworth Magazine,") door MARY HOHNEY. Miss Stanfield had haast en tikte on geduldig met den knop van haar parapluie tegen een lessenaar, waarachter een bleek jong mensch zat te schrijven, 1t geen deze met ongewone vlugheid, van zijn stoel deed wippen. „Wilt u iemand zenden om mijne piano te stemmen?" zeide zij met een heldere, besliste stom. „'t Liefst heb ik dezelfde die 't reeds meer gedaan heeft, ik geloof dat hij Turner heet." .Mijnheer Turner is niet thuis; hij heeft eenige dagen vacantie," antwoordde de bleeke jongeling verontschuldigend. dan twee millioen vogels in écn jaar verkocht! Op écn enkelen publieken Londenschen verkoopdag in 1887 werden niet minder dan zes duizend paradijs vogels, vijf duizend faisanten, drie hon derd zestig duizend gesorteerde Indische dierenhuiden en viermaal honderd dui zend kolibrictjes verhandeld! Deze getallen geven slechts een flauw denkbeeld van den verschrikkelijke!! invloed, die een zotte mode op 't ver nielen van kleine en groote dierenlevens heeft gehad. Yele dames verzekeren dikwijls in vollen ernst, dat deze mooie pluimpjes door de modistes uit gewone, uitgevallen vederen worden gemaakt. En, al ware dit zoo, zou men dan zelfs) niet den schijn van het kwaad moeten vermijden? Maar het is niet zoo, integendeel, in de meeste gevallen bestaan de aigret tes, die zij met zooveel voorkeur dra gen, uit de fijne losliggende veertjes, die in zekeren tijd, den broedtijd van het dier, den rug van den aigrette- reiger versieren en bevallig afhangen tot op zijn staart. De minder fijne vee- ren met kortere en stijvere piekjes, zijn afkomstig van den squacco-reiger, die geen eigenlijke aigrette bezit. Menschen, die op deze vederen jacht maken, weten wel dat zij, om zich met geringe moeite van een goeden voorraad meester te maken, het oogenblik moeten kiezen, wanneer de broedtijd van den vogel ten einde loopt. En het aller beste moment voor den verraderlijken aanval is, wanneer de jonge vogels wel al hun veeren hebben, maar nog niet kunnen vliegen, want dan is de zorg van de ouden voor hun jongen het grootst, dan vergeten zij, het lichtst hun eigen gevaar en laten zich het gemakkelijkst naderen. Wanneer dan de moord is gepleegd, een handjevol van de begeerde vederen is uitgetrokken en de mooie, groote, blanke vogels op een hoopliggen te rotten in de zon, zitten de arme verlaten jongen in hun „Als u het goedvindt kunnen wij u wel iemand anders hij aarzelde. Wanneer komt mijnheer Turner te rug?" vroeg zij ongeduldig. „Niet voor Yrijdag, mevrouw." En het was pas Maandagmorgen, hoe vervelend! Doch liever dan haar dier bare piano aan een vreemde toe te ver trouwen wilde zij wachten. „Laat hem dan zoo spoedig mogelijk komen, no. 18 Cranbourne Mansions. Goeden middag." Het jongmensch haastte zich om de deur voor haar te openen; een jonge man, die aandachtig een groote vergulde harp bestudeerde, keek op, toen zij hem voorbij ging en keek haar na, toen zij vlug den winkel uitliep. Wat had zij een mooie houding en wat goed kleedde haar dat blauwe kostuum! Hij had haar nog slechts vier keer gezien, doch telkens leek zij hem aardiger. Vanmorgen had hij haar ge zien, toen zij van Cranbourne Mansions kwam en 't moet tot zijn schande gezegd worden, hij was haar op een bescheiden afstand gevolgd en toen hij zag dat zij een pianomagazijn binnen ging, had hij plotseling den wensoh bij zich voelen opkomen een lied te koopen, dat hij een paar avonden te voren had hooren zingen. Nu wendde hjj zich tot den wachtenden bediende en zeide: Wilt u mij een pianostemmer zenden? nest om eten te schreeuwen, dat ze zelf nog niet kunnen zoeken en dat niemand hun meer brengt! Eu er is op de wijde aarde weinig drocvigers dan dit tooneel weinig maar dat zóó droevig is en zóó vernederend, als dat ter bereiking van een doel, zóó laag en zoo verachte lijk, een mensch misbruik maakt van zijn grootcre slimheid en overleg en zijn voordeel tracht te doen met dat verheven gevoel, dat instinkt dat wij in ons eigen soort bijna als iets heiligs erkennen dien teederen hartstocht van hot moederdicr voor haar jong, waar door ze haar eigen veiligheid vergeet om het slachtoffer te worden van de hoogste liefde, waarvoor een wezen op aarde vatbaar is!En allcu die deze, feiten kennen en toch zulke dingen blijven aanmoedigen ter wille van oen voorbijgaanden modegril en tot bevredi ging van een ellendige en onteereude ijdelheid, hebben deel aan dien gruwel en zijn véél schuldiger dan de jagers, dio door hen worden betaald om het barbaarsche werk te doen! In die dagen, wanneer de vogels met hun schoonste en schitterendste kleedje zijn getooid, zijn ze tevens het kost baarst voor de mode en voor andere versieringen, maar op dat zelfde tijdstip laten ze zich ook het gemakkelijkst vinden en vangen! De meest schuwe en schrikachtige vogels verliezen in huu angst voor hun eieren en jongen, het gevoel voor hun eigen veiligheid en de zucht om zich te verbergen. En als dan 't arme doodelijk ontstelde dier, met een doordringenden schreeuw, met trillend lijfje en wijd open bek, in de heftigste ontroering geen adem kan krijgen en door 't zachte kleppen van zijn heerlijke vleugels de aandacht op zichzelf tracht te vestigen om ze af te leiden van zijn jong, wordt hij zonder medelijden, zonder erbarmen doodge schoten, doodgeschoten alleen om zijn schoone vederen! En zijn arme jongen, die hij wilde beschermen, komen van den Het komt er niet op aan of hij Brown of Turner heet, als hij maar dadelijk komt. Kan hij vanmiddag om drie uur bij mij zijn?' „Jawel mijnheer. Hoe is 't adres, als 't u belieft." „No. 37, Cranbourne Mansions." „Dank u, ik zal er voor zorgen." Er speelde een glimlach om Thurlow's gladgeschoren lippen toen hij in een handsom sprong, die hem vlug westwaarts bracht, en die glimlach was er nog, toen hij een paar minuten voor drieën zijn gezellig ingerichte kamers binnen- g'ug- „Is er al iemand gekomen, Pritchard?" vroeg hij. „Ja, meneer; hij zegt, dat hij de piano komt stemmen." „Mooi zoo, laat hem maar in mijn studeerkamer en hoor eens, ik ben voor niemand thuis vtmmiddag." „Heel goed, mijnheer," antwoordde Pritchard en na den man de studeer kamer te hebben gewezen, trok hij zicli terug in zijn eigen heiligdom, waar hij de deuren hermetisch sloot in de hoop, de hartverscheurende klanken, die uit zijn meesters kamer kwamen, niet te hoeven hooren. Yier achtereenvolgende middagen sloten Mr. Thurlow en de pianostemmer zich samen op en kon men 't gejammer van 't gemartelde instrument hooren, ge accompagneerd door hartbrekende zuch- honger om in het nest! En wanneer we dun bij die doode jongen al de oudo vogels voegen, die wegvliegen naar een verborgen plek om langzaam aan hun wonden te sterven, dan is 't geen over drijving om te zeggen, dat voor iedere Panache, die een dame als oorlogs tropee op haar hoofd draagt, tien on schuldige vogels gestorven zijn! Zoo zijn ook in Engeland onlangs binnen de 14 dagen door de mannen duizenden mooie vogels, zeemeeuwen, vermoord, opdat de vrouwen zich den hoed met pluimen zouden tooien; vogels die bestemd waren om do zee te reinigen van den afval, welke haar water anders verontreinigen zou Is het dan geheel zonder nut is het dan hopeloos, om ons nog eenmaal tot de vrouwen zelve te wenden? Zul len ze eeuwig voortgaan met het ver nielingswerk van bosch en kust, van heg en gaard? Moet de zoete wildzang dei- natuur dan geheel zwijgen en de nesten van 't vleugelvolkje verlaten zijn? De vogels zijn noodig in de uatuur. God gaf er hun hun eigen plaats, opdat ook de mensch er z ij n plaats zou behouden. Zij eten allerlei vormen van insecten die schade doen aan de planten waarvan wij leven moeten. Zij hebben zich dus het récht op onze bescherming ruimschoots verdiend, en in plaats daar van zouden wij het tijdelijk toelaten dat zoovele soorten van die mooie nut tige wezentjes uitgemoord worden ter wille der ijdelheid onzer vrouwen. Yele vogels en diersoorten zijn reeds uitge storven en vele andere moeten eerlang volgen. Gij vrouwen en meisjes die dit leest, weest wijs, hebt erbarmen en duldt niet langer den opschik die u vernedert. Wij rekenen op uw aller medewerking, Komt, neemt de aigrette van uw hoed en helpt ons strijden tegen deze nood lottige mode, door uw voorbeeld. ten van Pritchard aan het andere einde van den gang. Aan den avond van den vierden dag zat Mr. Thurlow voor zijn open raam en rookte een vredespijp. De lucht was zacht en warm en slechts een licht ge gons van verwijderd straatrumoer ver brak de weldadige stilte van de kamer, waar, nog slechts enkele uren geleden, valsche onmelodicusc klanken geklon ken hadden. Hij blies een wolk van rook ui de lucht en keek aandachtig naar zijn patent-lederen laarzen. Morgen om dezen tijd zal ik die goede stemvork dankzeggen als hoofdoorzaak van mijn succes, of ik ben op weg naar „Holloway Gaol," beschuldigd van in dringen in een anders huis, onder een valsch voorwendsel, mompelde hij. Den volgenden morgen zaten Elina Stanfield en haar moeder in de huis kamer, bezig met het rangschikken van bloemen. Er werd op de deur getikt en op Elma's zacht „binnen'kwam het dienst meisje de kamer in en zeide, dat de pianostemmer er was. „O, dat is Turner," zeide Miss Stan field. „Wat aardig van dien man om zoo gauw te kómen!" en opstaande ging zij naar de salon, waar /ij „de aardige man" bezig vond een groot portret van haar zelf te bekijken. „Goeden morgen," begon zij; doch „Vragen van den Dag" blijft up to date, blijft antwoorden op de vragen van den dag. Zoo schrijft de heer dr. II. Pinkhof over „Overdrijving op Tuberculose-ge- bied". Deze overdrijving noemt de schrijver „een schadelijke overdrijving zelfs." Verkeerd is in de eerste plaats, meent de geneesheer, de dwaling van vele eerste vioolspelers op dit gebied, om het aan eigen optreden toe te schrijven, dat de tuberculose in de meeste be schaafde landen tegenwoordig aan het afnemen is Eigen optreden? Wat moet men doen, om de sterfte aan tuberculose met 20 b.v. Ie doen afnemen, verondersteld, dat de tubercu lose zóó besmettelijk is, verondersteld, dat hetgeen de tuberculoselijder opgeeft, bacillen bevat, die in staat zijn bij an deren weer tuberculose te verwekken? Dan zou men hem van het eerste oogenblik af moeten controleeren. Welnu, als men weet, dat in Amsterdam alleen een 1000 menschen per jaar aan tuber culose sterven; dat men dus kan reke nen, dat er 3000 personen aan tuber culose lijden; als men weet, dat verreweg het grootste deel in de bekrompste woningen ligt, waar eerst in de aller- luatstc jaren, en bij een deel van de lijders wordt getracht, eenige controle uit te oefenen; waar do zieke den ge- heele dag ligt te hoesten, en in het gunstigste geval, dat, wat hij opgeeft, in een voorwerp opvangt, dan begrijpt men toch, dat de kennis der bacils hier al zeer weinig kau uitrichten ten goede. De kinderen zitten om den zieke heen en ademen do bacillen in. De vrouw slaapt in dezelfde bedstede.... En toch ondanks dit alles, ziet men het aantal tubcrculose-lijdeis afnemen. Hoe kan dit komen? En hoe komt het, dat die afname reeds is begonnen, vóór toen hij verschrikt omkeek, kwam er een trek van ergernis in haar gelaat. „U bent toch Turner niet?" „Neen neen ik geloof't niet," was het onhandige antwoord Mijn naam is John Smith, de de „De andere stemmer, ja, dat begrijp ik. Waarom heeft Mr. Simpson u ge zonden?' klonk het ongeduldig. „Dij dacht, dat u misschien niet langer zou willen wachten, omdat 't nog niet zeker is, wanneer Turner terugkomt. Ik verzeker u, dat ik heel goed in staat bent om eenc piano te stemmen." Ilij sprak met grooten nadruk, den kende aan 't geen hij in de laatste vier dagen verduurd had. Elma was nog niet geheel overtmgd en keek hem aan met iets van ver bazing op haar gelaat. Hij zag er dan ook heel eigenaardig uit. Zjjn eenigs- zins kale, zwarte gekleedc jas was van boven tot ouderen stijf dichtgeknoopt, over een nog kaler broek, waaronder een paar schoenen uitstaken, die nog nooit met schoensmeer in aanraking schenen gekomen te zijn. Zijn gelaat was blonk, 'tgeen nog verhoogd werd door lang, zwart haar, dat in dikke, -slordige krullen ver ovcr zijn lagen Shakespeariauhschcn kraagviel. Toen Elma dit haar zag, werd zij geruster; het sprak boekdoelen vol van zijn muzikale kennis. „Ik geloof wel, dat u 't zult kunnen,"

De Eemlander | 1906 | | pagina 1