Godsdienstonderwijs STADSNIEUWS. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws ALLERLEI, ADVERTENTIËN. Jac van Loon. Sachsische Thüringer Weinachtstollen. GrlJ^BERTUS DE J\GER - LA.NGESTRAAT 14. Het verslag der propaganda-commissie maakt melding van de pogingen, die in tal van plaatsen werden aangewend om voor het Zionisme vasten voet te ver krijgen. Met voldoening wordt gewezen op de goede resultaten o. a. in 's-Her- togenbosch, Meppel, Leeuwarden en Delft reeds behaald. Bij dit verslag is als bijlage gevoegd een verslag van den brochurehandel van den N. Z. B. waaruit blijkt, dat de werk zaamheden van dezen tak van dienst sterk toegenomen zijn en dat de resul taten ten hoogste bevredigend geroemd mogen worden. Aan deze verslagen knoopte zich ter vergadering zeer uitvoerige algemeene beschouwingen vast, waarbij o. a. bleek, dat de wijze waarop de leiding der orga nisatie is ingericht, velen, ook de leiding- zelve niet kon bevredigen. Toezegging werd dan ook gedaan, dat de algemeene erkende moeilijkheden, in het komende jaar onder de oogen gezien zullen worden en dat overwogen zal worden in hoeverre door wijziging der italuten daaraan is tegemoet te komen. De verschillende verslagen werden goedgekeurd en werd opnieuw de voor zitterskeuze aan de orde gesteld, de voor zitter werd voor een jaar herkozen. Aan het verslag van den commissaris voor het Nationale Fonds, dat daarop in be handeling kwam is de volgende statistiek over de ontvangsten sedert het begin der actie voo- dit Fonds ontleend totaal 1903/4 f328.55; 1904/5 f 773.34l/a 1905/6 f 1485.72; 1906/7 (2181.86. Uit deze cijiers blijkt de toenemende sympathie voor het Nationale Fonds, dat beoogt in Palestina grond te koopen ten einde dezen door Joodsche landbouwers te laten bewerken. De Minister van Financiën, in den laalsten tijd lijdende geweest, is thans hersteld. Hij zal voor de begroolings- werkzaamheden in de Tweede Kamer aanwezig zijn. Raadsstukken. Burg. en Weth. stellen den Raad voor het salaris van den Directeur der Bur geravondschool vast te stellen op f750 en hem de verplichting op te leggen, ten minste 6 uur per week les te geven. Het amendement—Plomp, in de vorige vergadering ingediend bij het voorstel tot wijziging der Instruclie voor den Gemeenteontvanger, moeten B. en W. ontraden. Intusschen kunnen zij zich vereenigen met het denkbeeld, den ont vanger in zijn instructie de verplichting op te leggen, belanghebbenden te ver wijzen naar den controleur. In dien geest doen zij dan ook een voorstel. Van goed ingelichte zijde verneemt het A. D. dat de trein, waarmee Z. M. de Keizer van Duitschland Vrijdagavond naar Berlijn vertrekt, hier niet zal stop pen. De trein passeert te 10.34 nam. en stopt alleen te Apeldoorn om van loco motief te verwisselen. Dinsdagavond werd op de Lange- straat door de tram een hond overreden. Het dier was terstond dood. Naar wij vernemen zal het geheele ga rantiefonds van het 29 Sept. hier gehouden Gymnastiekfeest moeten worden aange sproken. Een leelijke tegenvaller bepaald, vooral ook voor hen, die indertijd zoo stellig voorspelden, dat het Garantiefonds wel onaangeroerd zou blijven. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de ijsbaan „de Maal''. In de Harderwijker Crt. lezen we het volgende De laatste stoffelijke overbüjselen van de d.d. schutterij alhier, die nog ten gemeenlehuize in de wapenkamer waren achtergebleven en nog aan haar roemrijk verleden herinnerden, hebben thans ook de gemeente verlaten. Bedoelde kleeding- stukken enz. zijn bij inschrijving, gepu bliceerd in de Amersfoortsche courant, voor ongeveer f 40.toegewezen aan een Amersfoortsch koopman, die daar mede zijne ingezetenen kan opknappen. Dezer dagen hebben ze per vrachtrijder de gemeente verlaten. i' Dinsdagavond gaf de Onderoff. Zangvereenigingeen uitvoeringinAmicitia terUfe der vereeniging „Liefdadigheid". Welwillende medewerking werd daarbij verleend door mej. S. H. M. Schwemmer tn het Amersfoortsch symphonie-orkest „Jubal. De zaal was goed bezet met een dank baar publiek, dat met een hartelijk applaus zangers en spelers beloonde. Flink en krachtig werden door de zangvereniging de verschillende num mers uitgevoerd. De heer Wernicke, de directeur, is een ijverig, goed-willend dirigent, onder wiens leiding nog veel kan geleerd worden. Mej Schwemmer zong zuiver en goed gevoeld eenige liederen. Zij oogstte veel applaus en had een bloemenhulde, wel verdiend, in ontvangst te nemen. Zeer verdienstelijk werd zij door den heer Wernicke geacompagneerd. Behalve als dirigent enaccompagnateur leerden we den heer Wernicke als klavier solist kennen. En hoewel we een eigen lijke bespreking dezer uitvoering uit den aard der zaak achterwege laten, willen we toch zeggen, dal we den heer W. het liefst achter de piano zagen. De verschil lende nummers werden door hem uit stekend uitgevoerd, waarvoor hem zeker een extra pluimpje toekomt. Ter afwisseling speelde „Jubal" een drietal nummers. Hoewel de temperatuur in de zaal er niet toe bijdroeg alles in volmaakte eenstemmigheid te doen klinken werden ze, vooral La Speranza, vlot, goed afgespeeld. Alles bij elkaar genomen was het een avond, die veel te genieten gaf. De heer Kollewijn nam ten slotte het woord en wees nogmaals op het groote nut der Vereeniging „Liefdigheid." Hopen we, dat de recette zal meevallen opdat de kas van Liefdagheid wat ver sterkt zal kunnen worden. HANDEL EN NIJVERHEID. Dinsdagavond heeft de Vereeniging „Handel en Nijverheid" haar gewone maandvergadering in de Zwaan. De vergadering was vrij slecht bezocht en kon eerst te ruim half negen geopend worden. Bij de opening wees de voorzitter er op, dat de vergadering volgens reglement moest gehouden worden, daar een be stuursverkiezing moest plaats hebben. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en daarna ongewijzigd goedgekeurd. Punt 1. Verkiezing van een Bestuurslid (vaca ture Reuten). De heer Smits vraagt of de ver kiezing van een bestuurslid niet uitge steld kan worden, daar er weinig heeren aanwezig zijn. De voorzitter merkt op dat artikel 15 van het reglement voor schrijft in vacatures tusschentijds ont staan moet binnen een maand zijn voor zien trouwens het staat op het convo catiebiljet. Besloten wordt tot de verkiezing over te gaan. Tot leden van het stern bureau worden aangewezen de heeren Smits en van Goor. Bij eerste stemming wordt geen meerderheid verkregen, zoo dat een tweede vrije stemming plaats heeft. Uitgebracht worden 12 stemmen,waar van op den heer Ter Maat 8 stemmen, verder op de heeren Smits 2 stemmen, Houbaer 1 en Morsink een stem, zoodat de heer Ter Maat (Hof) verkozen is. Staande de vergadering wordt de heer Ter Maat telefonisch met zijn benoeming in kennis gesteld en neemt hij deze aan. Punt "2. Vaststelling van een adres aan den Raad inzake den toestand van de Eem. Naar aanleiding van het door den heer van Zalingen gesprokene ter vorige ver gadering, heeft het bestuur van H. en N. een onderzoek dienaangaande inge steld. Het blijkt, dat de selreepvaart de grootste moeilijkheid ondervindt op de plaats, waar een schipper een last steenen over boord heeft geworpen, om zijn aan den grond geraakt schip weer vlot te krijgen. Wel, zegt de voorzitter, zijn er vele plaatsen in de rivier, die gering van diepte zijn, o. a. bij de Anilinefabriek, vele booten en schepen zijn evenwel reeds hierop ingericht en hebben een platten bodem, zoodat ze gemakkelijk langs den grond kunnen schuren. Geinformeerd werd door het bestuur, wie voor den voldoenden diepgang moet zorg dragen. Dit is het Gemeentebestuur. Voor de afwatering zorgt het waterschap. De mond van de Eem is versperder is daar ter plaatse een verhooging van den bodem. De schepen kunnen dus slecht de Eem invaren. De steenen, die er liggen worden geschat op een twee duizend. De vourz. meent, dat het op den weg van H. en N. ligt alleen aan den Raad te verzoeken, de steenen, die overboord zijn geworpen te doen opruimen. Hij deed dit voorstel in verband met het Raadsverslag van 1893, waaruit blijkt, dat er een Raadscommissie werd benoemd om te onderzoeken, hoe de toestand van de Eem voortdurend kon verbeterd wor den. De heer Celosse heeft zich toen in die zaak dapper geweerd, maar het Zuiderzeevraagstuk, dat toen op den voorgrond trad, was de kapstok, waar aan de zaak werd opgehangen. In die dagen dus werd deze quaestie reeds be keken. Daar ook thans weer 't Zuiderzee vraagstuk aan de orde is en ook over 't kanaal door de Geldersche vallei wordt gesproken, rekent de voorzitter op weinig kans van slagen, wanneer bij den Raad op geheele verbetering van de Eem wordt aangedrongen. Het adres aan den Raad te richten werd gelezen. Opgemerkt werd, dat er hoogst waarschijnlijk veel meer dan twee duizend steenen liggen, in elk geval is het gevaarlijk in het adres aan den Raad „het aantal" te noemen. Deze clausule wordt geschrapt. Het adres werd overi gens, behoudens enkele kleinigheden, goedgekeurd. Punt 3. Ingekomen stuk ken. Een schrijven van den heer Eggink, die door verkoudheid verhinderd is ter vergadering te komen, doch die zich voorbehoudt op het gesprokene in de vorige vergadering in een volgende terug te komen. Verder waren ingekomen twee num mers van De Eemlander, nl. van 9 en 16 Nov., waarin voorkomen artikelen getiteld: „Een winkelpraatje" en „Con tante betaling". Het bestuur van „H. en N." heeft naar aanleiding van de prijsvraag „Ex ploitatie van Birkhoven" uitgeschreven door de redactie van de Eemlander, deze verzocht den bepaalden tijd te verlengen, waaraan is voldaan. Tevens heeft de redactie verzocht dat een der leden zitting wil nemen in de jury ter beoordeeling der antwoorden. Gaarne zal daaraan worden voldaan. Punt 4. Mededeelingen. De iuorzitter deelt mede: a. dat het Bestuur bij gelegenheid v.. liet gouden feest der Rijschool, n.meris de vereeniging een bloemstuk I." f aangeboden; b dat de verhooging van de vracht- la: il ven der spoorwegen werkelijk tijdig g' pibliceerd zijn en wet in den door niemand gelezen spoorweggids, zoodat aau de bepaling der wet dus is vol daan c. dat het antwoord op het advies van B. en W. inzake het marktrapport, door de marktcommissie bijna gereed is. De vergadering machtigt het bestuur dat antwoord met een adres aan den Raad te zenden. d. dat als lid der vereeniging is opgegeven de heer A. Latenstein van Voorst. Daarop wordt de vergadering ge sloten, nadat de voorzitter namens de vereeniging openlijk dank zegt aan den directeur van hei postkantoor voor de groote vermeerdering van het aantal brievenbussen te dezer stede. LEUSDERHEI-PRAATJE. De strijd tusschen de beide Quicks. Eindelijk dan zullen we weer's een wedstrijd hebben, tenminste als de h-er Pluvius er geen bezwaar tegen heeft. Genoemde heer heeft reeds tweemalen de wedstrijden doen vervallen. Maar nu zal het toch wel uit zijn en natuur lijk is het a.s. Zondag prachtig weer en zullen «duizenden en nog eens duizenden» naar het Leusder veld wandelen, om de match gade te slaan. Het derde elftal gaat naar U. V. V. III, om eens flink te winnen (Maar o die lijstwerken.) De candidaten van het U. P. V. B. elftal. De commissie van den U. P. V. B., die een bondselftal moest kiezen heeft 1.1. Zondag vergaderd en twee elftallen opgesteld, die waarschijnlijk 29 Decem ber tegen elkaar zullen spelen waarna definitief het Bondselftal zal worden gemaakt. Die elftallen zijn de volgende: Elftal A. A. v. Stolk (Kampong) doel, Wilton (B. V. C.) en Eernstman (B. V. C.) backs, Mirandolle (Victoria) C. Tjassens Keizers (Quick) en Ten Bruggencade (B. V. C.) halfbacks, van Zuylen (H. V. C.) P. Smits (Kampong) E. van Schaik (B. V. B.) Duym (A. W.) en J. Rutgers (B. V. C.) forwards. Elftal B. Westering (U. V. V.) doel, Adam (Quick,) en Moorman (Victoria) backs, Koerts (B. V. C.) G. van Schaik (B. V. C.) en P. Doorman (Kampong) halfbacks, P. Rutgers (B. V. C.) IJ. Heijermans (B. V. C.) Oude mans (Hercules) H. Polman (Kampong) en J. J. Boswijk (Kampong) forwards. Eén ding is te hopen, dat er nog heel wat aan veranderd wordt, H. V. C. bijv. schijnt geheel en al genegeerd te zijn (op van Zuylen na.) In zijn memorie van antwoord, op het voorloopig verslag, rubriek Middel baar Onderwijs, merkt de Minister van Binnenl. Zaken op, betreffende eene aanvrage tot stichting van een Rijks Hoogere Burgerschool te Harderwijk, dat de wenschelijkheid daarvan niet gebleken is uit eenige beteekenende offers, die het bestuur van de gemeente Harder wijk of van de omliggende gemeenten zich daarvoor willen getroosten. Weerzinwekkend schouw spel. Dinsdagmorgen schrijft het »Ütr. Dbld." waren wij op het Cen traalstation te Utrecht getuige van een weerzinwekkend schouwspel. Met den trein van 10.40 van Amsterdam kwam een gezelschap mede van ongeveer 100 mannen en vrouwen, die te 10.51 door gingen naar Bergen-op-Zoom. Deze lieden hadden te Halfweg op het land gewerkt en gingen nu weder naar hun woonplaats terug. Ze waren bijna allen beschonken, eenige vrouwen kouden niet op haar beenen staan en moesten van 't 2e naar 't 3e perron gedragen worden. Zelfs merkten we een jongen van ongeveer 13 jaar op, die al zwaaiende in den trein ging. 't Was een treurig gezicht. Te Hilversum is eergis ter e 11 op de spoorbaan naar Amersfoort, voorbij de fabriek dr-r firma Jaarsma, het lijk gevonden van een man, die blijk baar door een trein was overreden. Bij onderzoek is het gebleken te zijn zekere v. L., Klompenmaker aan den Lijsterweg aldaar, die eenige dagen naar Amersfoort was geweest. Hoe hij op de rails gekomen is weet men niet. Er in gevlogen. Dr. W. A. Baar, arts te Koudekerke, schrijft aan het Maandblad tqgen de kwakzalverij: «Zaterdag 19 October heb ik de volgende geschiedenis gehad, die naar mijn meening wel de moeite waard is om mede te deelen De secretaris van de Vereeniging Ziekenverpleging is met een fleschje urine gegaan naar de Kaisersstraat 36, waar vroeger Hemmers, thans Dunne- wold zijn toeren laat verrichten. Ik had echter in tegenwoordigheid van ge noemden secretaris de urine in mijn apotheek gemaakt aldus: pompwater, phosph. natricus (voor troebeling), Tinct. digitalis (om schuimend te maken) en een spoortje Tropaeolin (om de kleur te krijgen). Om te zorgen dat hij niet kon ruiken of 't urine was, had ik het in een fleschje gedaan waarin kreosoot was geweest. De diagnose luiddePatiënt heeft zieke lever, nier en milt. Dinsdag ontving ik pillen voor den patiënt uit Rotterdam van een apotheker J. H. M. Wenneker (firma L. Wigman) Mossel trap 4." Het resultaat verwondert ons niet men kan er bijna zeker van zijn, dat bij dat soort lui het urine-onderzoek nooit verricht wordt, in de meeste ge vallen niet verricht kan worden. En toch loopt het publiek er heen niettegen staande alle waarschuwingen. Smakelijk eten. Voor een politierechter van de City stond weer eens een van die gewetenlooze expor teurs terecht, wien het onverschillig is welke afgedankte paarden zij voor de consumptie naar 011s land zenden, al dus de Loudensche correspondent van de Tel. In den vroegen morgen van Vrijdag zag een City agent de volgende deer niswekkende processie van Londen- brug-station naar de aanlegplaats van de Batavier-lijn gaan: Een voerman leidde bij den teugel 'n oud.-n, afge- leefden en totaal vermagerden knol, zoodanig verlamd, dat hem voor het loopen de hoefijzers van de pooten moesten worden genomen. Toch trok hij een sleeperskar, waarop een ander invalied paard lag. En daarachter hinkte erbarmelijk een groote knol, met vreeselijk opgezwollen pooten, waaruit de zweerstof gudste. De agent nam den voerman in arrest, wegens dierenmishandeling. Voor den alderman verklaarde de voerman Zaterdagmorgen, dat hij de beesten voor een zekeren paardenkoo- per van Sutton, Jozef Brown, van wiens naam men in Rotterdam wel nota mag nemen, naar de rivierkade bracht voor verscheping naar Rotterdam. «Waarom worden die afgeleefde beesten uitgevoerd?» vroeg de alder man, eenigszins naïef. «Om geslacht en in den vorm van worst en pekelvleesch door vreemde lingen te worden gegeten», was het antwoord van den voerman. «Wat zegt ge?» riep de alderman uit. «Een paard, dat de etter uit de pooten loopt, wordt geconsumeerd Af schuwelijk De voerman kreeg een boete van f 12.60. De paardekooper kwam er ongemakkelijker af met f 60 boete en f 30 betaling in de proceskosten. Gevecht metrooversin een klooster. Ongeveer twintig roovers hebben dezer dagen een inval in een monnikenklooster, dat nabij Ples- kan is gelegen. De monniken stonden vrijwel machteloos tegenover de tot de tanden gewapende bandieten. Zes mon niken werden gedood en verscheidene ernstig gewond. Politie schoot, bij T hooren van de alarmklok, le hulp. De bandieten gingen er toen met een vaartje vandoor. Agenten achtervolgden hen op de hielen. Ten einde raad verschansten zich de roovers, waarvan enkelen reeds onderweg neergeschoten waren, in een leegstaande villa. De gerechtsdienaren omsingelden zorgvuldiglijk 't huis. Geweerschoten werden gewisseld. Eindelijk, na enkele vergeefsche bestormingen, besloten de belegeraars de villa in brand te steken. Verschrikt vloden toen de bandieten 't huis uit en hun bewakers tegemoet. Hevige worstelingen. Drie roovers werden overmand, stevig gekneveld en daarop onder gewapend geleide wegge voerd. De anderen vondea hun dood in de vlammen. Merkwaardig geval. Te Stoke Newington zijn gisteren de lijken van tweelingen geschouwd, die precies op hetzelfde oogenblik aan bronchitis en longontsteking waren overleden. Dr. G. Stevens zeide, dat hij in zijn veertigjarige praktijk nog nooit zulk een geval had gezien. Dr. VVynn Westcott, de coroner, was het daarmee eens. Het eenige wat hij weieens waargenomen had, was dat de eene tweeling zich niet wel ging voelen, wanneer de andere het niel goed maakte. Zacht weer. Uit het Westland meldt men „Bijna midden December en nog steeds komen snij- en suikerboonen, meloenen, tomaten en bloemkool ter markt zij het dan ook in kleine hoe veelheden als curiosa, 't Is merkwaardig voor den tijd van het jaar. En daarbij loopt er nog hoornvee in de weide, waar de bloempjes niet zeldzaam zijn!" En hier aan de Dooieweg bij „Nim- merdor" bloeit de gospeldoorn nog. Een trein zonder machi nist. Toen negen December de snel trein van Cherbourg naar Parijs met een snelheid van zestig kilometer tus schen Labouneville en Errent voort- stoomde, bewerkte de stoker, die op den tender gemerkt had, bij zijne terug komst op de locomotief, dat de machi nist verdwenen was. Hij zelf was niet in staat deze nieuwe soort van locomo tief te besturen en trachte daarom de trein tot stilstand te brengen wat hem ook gelukte. Toevallig bevond zich onder de reizigers een machinist die de plaats van zijn collega innam en de trein naar Parijs bracht. Op de baan werden later de verminkte ledematen van den ver dwenen machinist gevonden. De trein was minstens een kwartier zonder be stuurder geweest. Burgerlijke Stand. Van 11 en 12 December 1907. ONDERTROUWDJacobus Gouw en Helena Descans. OVERLEDEN Jacobus Arnoldus Goedknegt, oud 81 jaar, weduwn. van Cornelia Kraaikamp. Gerritjen Panne- koek, oud 77 jaar, echtgen. van Servaas Arnoldus Apeldoorn. Willemina Ja- coba van Munster, oud 5 maanden. 386e Staatsloterij. Tweede klasse. Tie king van 11 en 12 Dec. 1907. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 1250. Prijzen van f 30. 509 1263 2163 2208 2235 9815 13067 15021 15024 15343 15363 20909 20921 20937. Te zamen 15 prijzen. I De derde klasse trekt 23, 24 en 27 December 1907. Deondergeteekende, godsdienstonder wijzeres, als zoodanig gediplomeerd door den Nederlandschen Protestantenbond, biedt zich aan tot het geven van lessen in Amersfoort en in nabij gelegen plaatsen, aan kinderen en jongelieden, die óf tot de Ned. Herv. Kerk óf tot een der andere Protestantsche Kerk genootschappen behooren. WIJERSSTRAAT 2. VRAAG voor het aanstaande KERSTFEEST mijn BEROEMDE f 0.25, f 0.50, f 0.75, fl.— en hooger, of f 0.30, f 0.60, f 0.90 of f 1.20. Zich minzaam aanbevelende,

De Eemlander | 1907 | | pagina 3