Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Sehoolnieuws. A LLEKiLEI. MARKTBERICHT. ADVERTENTIE U «J„ VAXT SiLLHTGElT. Gelijk wij in ons voorstel van 7 Novem ber 1907, afdeeling I no. 1665, reeds het voornemen te kennen gaven, hebben wij het advies van de commissie tot bijstand in het beheer van het landgoed .Birk- hoven" ingewonnen betreffende de for matie en wijze van benoemen van het personeel voor het landgoed „Birkhoven". De commissie acht het met ons college wenschelijk, een vasten boschbaas te be noemen, die woont in een der woningen op het landgoed. Wij hebben ons voor gesteld, dat deze ambtenaar in de eerste plaats op de hoogte moet zijn van het geheele boschbeheer, kennis moet hebben van boomen en grond, en voorlichting kan geven betreffende de meest wensche- lijke wijze van beheer; voorts, dat bij zelf ook bereid is handenarbeid te ver richten en het bosch te bewaken; eene aanstelling tot onbezoldigd Rijksveld wachter zal hiertoe onmisbaar zijn. De commissie vereenigt zich geheel met deze beschouwingenhet door ons voorge stelde salaris, t. w. f 520, met genot van vrije woning en tuin, acht zij ook vol doende. Het is intusschen van een ambtenaar, zooals hier bedoeld, niet te verwachten, dat hij ook steeds de groote lijnen zal weten aan te geven, volgens welke het beheer gevoerd moet worden. Wij achten het daarom, in overeenstemming met het gevoelen der commissie, wenschelijk, dat wij machtiging ontvangen, zoo noodig van meer bevoegde zijde adviezen in te winnen. De commissie acht het niet wensche lijk, thans reeds over te gaan tot aan stelling van een vasten arbeider; zij wenscht, dat voorloopig een proef ge nomen worde met het tijdelijk in dienst nemen van een of zoo noodig meer werklieden, zoo dikwijls dit noodzakelijk blijkt. De commissie is van oordeel, dat op sommige tijdeD van het jaar meer personen werkzaam zullen moeten zijn, op andere, daarentegen de boschbaas geen hulp zal noodig hebben. Wij kunnen ons met deze beschouwing vereenigen. Wij hebben vervolgens de meening der commissie gevraagd betreffende de be noeming en het ontslag van het personeel en de vaststelling der noodige instructies. Wij zijn, gelet op den aard van de te stichten betrekking en de regeling die in de Gemeente-bedrijven is vastgesteld, van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, de benoeming en het ontslag be nevens de vaststelling der instructies, aan ons college op te dragen. De com missie is ook deze meening toegedaan. Op grond van hel bovenstaande heb ben wij de eer U in overweging te geven le. in te stellen de betrekking van boschbaas op het landgoed .Birkhoven", waaraan eene jaarwedde is verbonden van f 520, benevens genot van vrije woning en tuin; 2e. ons op te dragen de benoeming en ontslag van den boschbaas, benevens de vaststelling van zijn instructie; 3e. ons te machtigen tot het tijdelijk in dienst nemen van personeel, tegen betaling van het gebruikelijke uurloon 4e. ons te machtigen tot het inwinnen van deskundige adviezen met betrekking tot het boschbeheer. In zake de verhuring van 2 arbeiders woningen op .Birkhoven", stellen B. en W. het volgende aan den Raad voor: Wij hebben de eer U hierbij ter goed keuring aari te bieden een besluit, strek kende tot machtiging aan ons college om de twee arbeiders woningen op het buitengoed .Birkhoven" te verhuren. Het is ons voornemen, deze woningen voorloopig te verhuren aan personen, die tevens eeBigszins toezicht kunnen houden op de bosschen totdat de te be noemen boschbaas in functie zal zijn getreden en een dezer woningen zal kunnen betrekken. Het is voor de Gemeente van zeer groot belang, dat er op die goederen toezicht wordt gehouden daar het dan slechts mogelijk zal zijn, strooperij tegen te gaan, waarvoor, in het reeds aange broken winterseizoen vooral, groot ge- raar bestaat. Het voornemen bestaat, de woningen voorloopig te verhuren aan de personen, die er thans nog wonen tegen een lagen huurprijs onder beding dat zij toezicht op de bosschen zullen uitoefenen. Zooals wij boven reeds met een enkel woord zeiden, wenschen wij deze ver huring slechts tot het tijdstip, waarop de boschbaas in functie zal zijn getreden en een dezer twee woningen zal hebben betrokkenzoodra dit het geval zal zijn, en dit toezicht dus niet meer noodig is, zijn wij voornemens een voorstel bij li in te dienen, teneinde een nadere be stemming aan de andere woning te geven. Aangezien de te benoemen boschbaas met 1 Mei 1908 zeer zeker in functie zal zijn getreden, stellen wij als uitersten termijn dien datum voor. Door Burg. en Weth. is voor den tijd van één jaar, met ingang van i Jan. tgof, aangesteld tot onderkeur meester van het vee en vleesch, de heer J. J. Vermey. Voor 1908 zijn door B. en W. aangewezen als schatters voor het ver gunningsrecht, de heeren D. de Groot en J. A. van Hoksbergen. Burg. en Weth. hielden Donderdag eene publieke aanbesteding van het onder houd van de openbare bestratingen in de gemeente Amersfoort gedurende de jaren 1908 en 1909. Ingeschreven werd, per vierk. M., door: J. van Harpen, 26 ct., P. van Daal 24.6 ct., J. v. d. Berg 22.5 ct. en G. Ruiten berg 19.75 ets. allen te Amersfoort. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Tot lid der commissie voor Kinder voeding is benoemd de heer M. van Heioma. Er is voor de uitvoering der Utrechtsche Onderwijzers Tooneelver- eeniging ontvangen een bedrag van f 282.50. Na aftrek der noodzakelijke onkosten, f 100,zal er dus een aardig bedrag overblijven voor het doel, waar voor de uitvoering werd gegeven. Ten voordeele van de Maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin «Zandbergen», is een gift ingekomen van H. M. de Koningin van f 250. Bij de aanbesteding van politie- kleeding te Harderwijk is o.a. inge schreven door den heer B. Ruiten berg Hzn. alhier, voor f 900.25. Het plaatselijk Drankweercomité zit niet stil. Ter gelegenheid van het a.s. Kerstfeest heeft het een 6000 exemplaren laten verspreiden van de «Amersfoortsche Vredebode». Behalve een hoofdartikel komen er in voor be richten over hetgeen in naburige ge meenten op het gebied van drankbe strijding wordt verricht, allerlei, enz. Moge het inteekenbiljet, dat in deze Vredebode is afgedrukt, in grooten ge tale, goed ingevuld, aan het comité worden toegezonden. Bij het koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord werden be vorderd a. Tot sergeant-adelborst, de korpo raal-adelborsten D. J. Bentrop, G. W. Stöve, E. A. Vreede, J. H. Coolhaas. J. D. Wolterbeek, L. J. M. Tholen. b. Tot korporaal-adelborst, de adel borsten G. E. V. Beekman, P. de Rooy, J. P. Buijs, G. F. N. van Doorn, J. \V. A. A. Heijdt, L. F. Klaassen, A. R. Meijer, N. A. Rost van Ton ningen, J. J. Staverman, H. L. Timmers Verhoeven, E. J. Voute, P. A. Willem- sen, G. P. Wouters, W. Prins. G. A. Dagnelie, F. M. Idzerda, J. W. Lange- ler, C. J. baron van Asbeck, C. Noyon, M. C. de Jong. L. A. C. M. Doorman, P. P. Snethlage, J. M. Luden, J. P. Abbinga, K. W. F. M. Doorman, H. J. Top, D. J. baron van Lynden, K. Muller, J. Th. Stroeve, J. N. Henny, J. W. D. Kuyl. Een gast voor Veenhulzen is door de politie alhier aangehouden. Hoewel hij in bedoelde inrichting maar niet aarden kan zal hij toch zijn logies daar weer moeten betrekken. Een minderjarige is door de politie aangehouden en op transport gesteld. Een begin van brand werd gisterenavond op het Havik bij de wed. S. bijtijds door eenige voorbij gangers gebluscht. KAMER VAN KOOPHANDEL. Donderdagavond vergaderde ten raad- huize de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Afwezig met kennisgeving do heer Sinnige. De notulen der vorige vergade ring worden ongewijzigd vastgesteld. Behalve een groot aantal periodieken, is ook nog ingekomen een werkje van de Kamer te Amsterdam getiteld „De Havens van Amsterdam". De voorzitter zegt dat 't boekjeSer zeer aantrekkelijk uitziet en een goed overzicht geeft van de havens. Hij stelt voor het bij den secretaris te deponeeren, ter inzage voor belang stellenden. Een verweerschrift van den schilders- bond, tot behoud van het loodwit bij bereiding van verf, wordt voor kennis geving aangenomen. Eveneens het regle ment en statuten van de Nederlandsche Vereeniging voor centrale verwarmings industrie. Van het ministerie van Waterstaat is ingekomen de laatste uitgave van de Verzameling van wetten en besluiten, betreffende de binnen-scheepvaart. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit bij den secretaris ter inzage te deponeeren. Aan de orde is thans een adres van den Nederlandschen Bond van Handels reizigers te Zwolle, om ondersteuning te verleenen aan hun verzoek om gedurende den geheelen dag aan de postkantoren gelegenheid te geven tot storting en in ontvangst nemen van gelden.§ De heer H. van Haselen acht daar wel iets voor te zeggen. Velen kunnen vóór 3 uur niet uitgaan, en hebben dus geen gelegenheid voor dien tijd aan het postkantoor te zijn. Spr. zou in ieder geval verlenging van tijd aanbevelens waardig achten. De heer Van Duinen wenscht dit punt aan te houden tot een volgende verga dering, om gelegenheid te geven tot nader onderzoek. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Voorgelezen wordt een verzoek van de firma J. van Vollenhoven, om een adres beweging uit te lokken tot intrekking van het besluit, waarbij tot heffing van stationskosten is besloten. De Voorzitter zegt niet te weten of ook andere Kamers dit ter hand genomen hebben, en stelt voor eerst in die richting te informeeren, om daarna in een vol gende zitting het verzoek te behandelen. Aldus wordt besloten. Een adres van de Ver. van Nederl. Werkgevers in den Haag, aan de Tweede Kamer, betreffende eenige bepalingen in de Ongevallenwet, zal eerst aan deleden ter inzage worden gezonden en daarna in een volgende vergadering in behande ling worden genomen. Eveneens een adres van de K. v. K. en F. te Arnhem aan den Minister van Justitie tot bestrijding van oneerlijke concurrentie door het gebruik maken van niet maathoudende flesschen. Van B. en W. is d.d. 19 November een verzoek ingekomen om voor het eventueel aanstellen van beëedigde wegers en meters, te willen maken een concept instructie en een aanbeveling samen te stellen van een drietal personen, die ge negen zouden zijn een benoeming aan te nernen. Het bestuur van de Kamer meende, alvorens een concept-inslructie samen te stellen, beter te doen zich eerst met be langhebbenden daarover te onderhouden om daarna in een algemeene vergadering de zaak verder af te doen. Dien overeenkomstig wordt besloten. Bij de nu volgende verkiezing worden de heeren J. G. Kleber en H. C. van Dam herkozen respectievelijk tot voor zitter en onder-voorzitter. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. A. D. SOEST. Naar het gerucht loopt be staat het plan om den Soester-Paarden- tram door te leggen naar het station Amersfoort. BAARN. Heden Zaterdagavond wordt in het kerkgebouw van de afdeeling Baarn van den Nederlansche Protestan tenbond het 25-jaring bestaan der af deeling feestelijk herdacht. Onder leiding van den heer J. H. van Dapperen zal een gemengd koor deze bijeenkomst opluisteren. Alhier is onder het vee van den landbouwer S. een geval van miltvuur met doodelijken afloop geconstateerd. Het cadaver van het rund is op last van den districts-veearts verbrand. ZEIST. Donderdag arriveerde hier de Minister van Waterstaat, de heer Kraus, vergezeld van den directeur-generaal en een der ambtenaren van het hoofdbe stuur der posterijen en telegraphie, in verband met de stichting van een nieuw postkantoor alhier. LEUSDERHEIPRAATJE. Omdat Jannink, als lid van het ver tegenwoordigend Nederlandsch elftal, meegaat naar Engeland, is de wedstrijd P. W.Quick uitgesteld. Het tweede elftal gaat vrij sterk naar Bussum toe, om A. W. II te bekampen. Speelt de voorhoede, die eenige zeer zwakke punten heeft, goed, dan ver moeden wij een overwinning der Rooden. Er moet echter hard, erg hard gewerkt worden. HET U. P. V. B. ELFTAL Beide leden van Quick, Adam en C. Tjassens Keizer, hebben voor een eventueele benoeming in het U.P.V.B. elftal bedankt. Of ze gelijk hebben Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 22 Dec. Voorm. 10 uur De hr. W. L. Jens, Oud Zendel. Utrecht. lste Kerstdag 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 22 Dec. Voorm. 10J uur Ds. J. van Loon. Em. Pred. te Amersfoort, iste Kerstdag 10 x/a nur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. lste Kerstdag voorm. lO'/s uur Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen wiskunde 1. o. de heer M. Snij ders, alhier. Aan de universiteit te Utrecht is bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren op proefschrift„Bijdrage tot de kennis der taal van de] plaatsnamen der Werdener Inkomstenregisters, (1 de klin kers en twee klinkers in de hoofdletter- grepeD)," de heer J. A. Bruins, geboren te Groningen. Nog a 11 ij d niet w ij z e r. Uit Zutphen meldt men aan de N. R. Ct. Familie gaat een kijkje nemen op een bovenhuis aan de Markt alhier, waar over een paar dagen een jong gehuwd paar zich zal nestelen. Alles vindt men in de punten, alleen een luchie, een verdacht gasluchie wordt geroken. Daar om wordt een gasfitter gehaald, die, erg practisch, met licht naar het lek gaat zoeken. Resultaateen hevige gasont ploffing, waarbij gelukkig niemand letsel bekomen heeft, maar die heel wat schade aan ramen en meubels heeft veroorzaakt. Ook bij de overburen sprongen eenige ruiten. Diabolo. Een nieuw en over tuigend bewijs, dat het diabolospel niet van heden of gisteren, maar reeds zeer oud is, werd dezer dagen gele verd door het vinden van een blauw- Delftsch tegeltje, behoorende tot een reeks «kinderspelen». Het vertoont twee jonge meisjes, die tegenover elkander staande, met vlugge bewe gingen diaboleeren, precies zooals men het tegenwoordig overal ziet. Het tegeltje werd ontdekt in een oud per ceel in het midden der stad. De vol gende week zal het worden afgebeeld in «Eigen Haard», waarin onlangs nog reproducties werden gegeven van prenten uit den aanvang der vorige eeuw, dus uit denzelfden tijd, met voorstellingen van gelijken aard. Een natuurraadsel. Een raadsel, dat er zich zeer toe eigent, den natuurvorschende hersenen te pijnigen, is onlangs in den omtrek van een Amerikaansche vulkaan gevonden en heeft zijn plaats in een museum ge kregen. Ten Westen van de hoofdstad Mexico ligt in de bergen de stad Morelia behalve eenige andere vulkanen verheft zich hier de Pico de Quinceo, die voor onheugelijke tijden, massa's lava uit heeft geworpen. Nu heeft iemand pas geleden een stuk bazaltlava gevonden, waarop men plan- tenafdrukken kan waarnemen. Naar de afbeeldingen te oordeelen, die door den natuurvorscher Solorzann met eene be schrijving zijn uitgegeven, schijnt men hier te doen te hebben met eene losse en turfhoudende soort lava; de planten resten zijn niet zeer duidelijk meer. Toch bestaat er geen reden de woorden van den geleerde in twijfel te trekken, waar hij met zekerheid beweert, vele afdrukken van vruchtbeginsels, zaden enz., van maïs en andere planten te hebbeo gevonden. De vreemdheid van het feit, dat planten zulke sporen in eene gloeiende lavamassa zouden hebben nagelaten, wordt nog verhoogd, door dat de uit barsting reeds zeer lang geleden heeft plaats gevonden. Solorzano heeft zich deze samenhang van omstandigheden niet anders kunnen verklaren, dan door uit te gaan van de veronderstelling, dat reeds toen dus in een voorhistorischen tijd in de nabijheid van den vulkaan een stam moet hebben gewoond, die zich met landbouw bezig hield. De eruptie moet dan de kultuurstaat, waarvan nog zulke wonderlijke sporen zijn achtergebleven, weer hebben vernietigd. Aanslag op een trein. Een ernstige treinaanslag is bij T i f I i s door 60 roovers gepleegd. Zij wierpen een bom onder den trein, waardoor de twee locomotieven van den spoordijk naar be neden storten. De postwagen, twee ba gagewagens en een rijtuig voor het treinpersoneel werden vernield. Vervol gens openden de roovers het vuur op de overblijfselen van den trein en wier pen nog acht bommen op het stuk, dat ongeschonden gebleven was. Soldaten wisten echter de aanvallers op de vlucht te jagen, zoodat dezen weinig voordeel had den van hun onderneming. Echt antiekl De tegenwoordige verzamelwoede van antieke voorwerpen heeft in Italië eene levendige industrie n het vervaardigen en vervalschen van deze zaken te voorschijn geroepen. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden. Waarom zou men dan met veel moeite echt antieke voorwerpen gaan opsporen, als ze veel gemakkelijker in een modern- ingerichte fabriek gemaakt kunnen wor den? Men kan ze daarna immers wel begraven, en een poosje later als „oud" weer te voorschijn halen. Dit laatste gebeurde onlangs nog bij de opgravingen le Herculanum. De zaak lekte echter uit, zoodat de betroffen handelaar in oudheden niet veel voordeel van zijn werk gehad zal hebben. Hij werd naar het politie-bureau gebracht en had heel veel moeite om te bewijzen, dat het op gegraven goed zijn persoonlijk eigendom AMERSFOORT, f- Tarwo Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eendon Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen 'I-mme D i on Vet Varkens Mage. Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalt Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren 20 Dec. A f- 1907. 1» 4 1*80 5.60 per hecto- 9.— liter. 2.— 6.75 p. 100 st. Kilo. 1.20 - 1.35 1.00 !•- 0.70 „50,, 1.20 1.30 1.10 I.— - 1.20 per stuk. 1.60 - 0.40 - 1.00 - 0.50 2. 0.60 1.80 0 70 p. paar - 7.- - 10.- per stuk Burgerlijke Stand van 18 en 19 December 1907. GEBORENAda, d. van Theodorus Weevers en Cornelia Jeannette de Graaff. Matthijs, z. van Matthijs Theodoor Louwerens en Johanna van de Velden. OVEBLEDEN: Clasina Adriana de Wit, 2 weken. Maria Francisca Fon- tijn 23 j., ech'g. van Willem van de Flier. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moesten enkele berichten, waaronder Land- en Tuin bouw en het Feuilleton van den heer Kollewijn, tot het volgend nummer blijven liggen. Laatste Berichten. CRISIS 7 Men seint ons uit den Haag: De begrooting van oorlog is heden verworpen met 53 tegen 38 stemmen. Tegen de geheele rechterzijde openke len na, waaronder de heer Lohman. Verder enkele vrijzinnig-democraten en alle sociaal-democraten. Groote sensatie in de Kamer. Kabinetscrisis waarschijn lijk. Men seint ons: Het amendement van den heer ter Laan c.s. om de derde herhalingsoefe ningen en landweeroefening in 1908 niet te houden, en van den heer Thom- som om de eerste en tweede herhalings oefeningen terug te brengen tot termijnen van 10 dagen, zijn ingetrokken, nadat de Minister spoedige wijziging der mili- tiewet had toegezegd, waarin getracht zal worden naar vermindering van den druk der herhalingsoefeningen. In 1908 gaan beide categorien van oefeningen dus door. De Heer en Mevrouw WEEVERS DE GRAAF geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Amersfoort, 19 December. LANGESTRAAT 1 - Hoek Varkensmarkt - TELEPHOON No. 171. VOOR DE a.s. FEESTDAGEN 70 ets. per 5 ona. van af 30, 40, 50, 60, 70, 80 en f 1.— en hooger.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3