WERKLOOSHEID t Vlug Zetter SPORT. ALLERLEI WINTERDIENST. ADVERTENTIE N. De Firma Van der Want Go., vraagt terstond een /^schuld, zonder werk zijn geraakt, te f lenigen. Zij, die ons artikel over dit onder- werp in ons vorig nummer gelezen hebben, zullen begrijpen, dat wij van harte met dit pogen instemmen, en den wensch uitspreken, dat velen die vergadering zullen bijwenen. Naar wij begrepen hebben, zal uit verschillende véreenigingen en parti culieren eene bijzondere commissie worden samengesteld, die in de2e zal werkzaam zijn. Het is de bedoeling zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen en daarvoor zijn reeds aan verschillende vakvereenigingen vragen gericht, ten einde tegen Dinsdag te weten te kernen, hoe groot in elk vak het aantal per- sc-^n is, waarvoor hulp wordt ge- f' I rJltl A- De ambtenaren en beambten van het post- en telegraafkantoor hebben weer kunnen ervaren, dat de gewoonte van het verzenden- van nieuwjaars groeten onder allerlei vorm, nog lang niet de wereld uit is. Aanhoudend stond Ie vestibule van het postkantoor dezer dagen vol menschen en het loket voor postzegels had «drukke necring», het ging vaak moeilijk alle koopers te bedienen. Ondertusschen maakten velen het zich om de tafel gemakkelijk, ten einde de postzegels op te plakken, en de mooie kaarten, die verzonden werden, nog eens te bezien. Ook waren er, die het daarbinnen heerlijk warm vonden en liever daar in de drukte verkeerden, dan buiten in den feilen wind te loopen. Of ze gelijk hadden! Een loodgietersknecht van de firma Kool, die hedenmorgen aan het werk wilde gaan op het nieuwe ge bouw van de Industrie- en Huishoud school deed een misstap en tuimelde naar beneden...Gelukkig werd zijn val gebroken doordat hij op het afdak van een schuur terecht kwam. Eenige pannen en latten braken, maar zijn val was gestuit en hij kwam er nu nog vrij goed af. Zijn linkerarm is gebro ken, terwijl hij nog eenige kneuzingen opliep. Was hij geheel naar beneden gevallen, een val van 15 M., dan zou hij waarschijnlijk dood zijn geweest. De man 24 jaar oud, was pas onlangs gehuwd. Dr. Oerlemans die de eerste genees kundige hulp verleende, deed hem per brancard naar het gasthuis ver voeren. Met de hevige koude herinneren wij er nog eens aan, dat de gedragen kleederen die men wil afstaan voor het kleedingfonds van Liefdadigheid gaarne aangenomen worden door Mevr. Prins—Waller Utrechtsche weg S of Mevrouw v. Arkel, Wijerstraat. Naar men ons meedeelt, wordl ook de Eem reeds bereden, ofschoon het ijs bepaald slecht is te noemen. Als er nog een goede zijde is aan de hevige koude der laatste dagen, dan is het zeker deze, dat de liefheb bers van de ijssport buitengewoon kunnen profiteeren. In weerwil van den vinnigen wind was het bezoek aan de Maat zeer druk. Woensdag middag was er muziek maar het wilde ons voorkomen, dat de ware gezellig heid er niet was, daarvoor was de wind dan ook te scherp. Ook de stadsgrachten en spoorslooten bieden al vrij góéde banen en de jeugd vooral,- verzuimt niet, er een goed ge bruik van te maken. Het onderzoek naar de vorde ringen van jongelieden, die dingen naar het getuigschrift van militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid, zal plaats hebben op 14 Januari a.s. We herinneren aan de opening van de Fröbelschool a. s. Zaterdagmiddag. Voor belangstellenden is de school Maandagmiddag tusschen 2 en 4 uur te bezichtigen. Zondagavond Volksavond van het Nut in Amicitia en Maandag, dezelfde uitvoering voor de leden. Voor het programma, dat de vereeni- ging S. P. E. S. zal uitvoeren, verwijzen we naar ons nummer van Vrijdag 27 December. j De le luitenant L. H. Sonne van het 5e regiment infanterie wordt, opzijn verzoek, gedetacheerd bij de Koloniale j reserve te Nijmegen. De heer L. R. Sinnige is voor het jaar 1908 wederom benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht. Onder hevig verzet is op den laten avond van Nieuwjaarsdag een zekere V„ een niet al te gunstig bekend staand persoon, door de politie inge rekend. De adjunct-inspecteur, die hem naar het bureau wilde brengen, kreeg het op de Langestraat met hem te kwaad en in een oogenblik was het een formeele vechtpartij. De woesteling heeft daarbij den adjunct-inspecteur deerlijk gehavend niet alleen wat zijn goed betreft, maar ook lichamelijk. Gelukkig kwam er assistentie opdagen maar V. ging zoo te keer, dat eenige politieagenten en de rechercheur nog de handen vol hadden, zoodat een twee tal militairen nog hulp verleendenZoo werd V., wiens kleeren ook geducht geleden hadden naar het bureau ge bracht. Zeer te laken valt de houding van een deel van het publiek, dat instee van hulp te bieden, anderen daarin nog verhinderde. In de afgeloopen maand Dec. 1407, werden door de Amersfoortsche Tram wegmaatschappij 9165 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de opbrengst der passage f 456.05de totale inkomsten beliepen f478.05, de dagkilometeropbrengst was f 8.75. In dezelfde maand van 1906 waren deze getallen resp. 5695; f413.126; f 494.076 en f 8.81. Bij het Nationaal Kegelconcours in Hotel Gooiland te Hilversum, behaalde U. D. I. den oen prijs in den Korps wedstrijd. (EersteS. S.S. van Amsterdam met 178) De heeren J. Ittmann en G. van Loo verwierven resp. den 4en en den 9en prijs in den personeelen wedstrijd en in den wedstrijd vrije baan. De moord te Zeist. Het Utr. Dbld. deelt mede, wat het blad reeds langen tijd bekend was, dat Van Vaalen sedert zijn opsluiting in het Huis van Bewaring verschijnselen vertoont, die aan krankzinnigheid doen denken. Het blad meldtvoorts |Of men hier te doen heeft met waarachtige verstands verbijstering, dan wel met voorgewende krankzinnigheid is echter op het oogen blik moeilijk te zeggen. De man staart wezenloos voor zich uit en geeft den indruk het denkvermogen verloren te hebben. Met het oog daarop is aan des kundigen een medisch onderzoek van Van Vaalen opgedragen, waarmede dezer dagen is begonnen en dat vermoedelijk langen tijd in beslag zal nemen. Het spreekt vanzelf, dat dit het vooronder zoek van de zaak bemoeilijkt, zoodat wel maanden zullen verloopen eer-het einde van de instructie kan worden tegemoet gezien. Stormen op zee. Op zee hebben gedurende de feestdagen zware sneeuwstormen gewoed, die vele onge lukken ten gevolge hadden, vooral op de Iersche kust. De visschersboot Rowena een stoomschip uit Grimsby met negen man bezet, wordt vermistmen vreest dat het gezonken is Hartverscheurende scènes zijn afge speeld bij de redding der bemanning van den Noorschen schoener Bamos die op de Zuidkust 3trandde, Hij stootte tegen de klippen en begon snel te zinken. Op de signalen van de beman ning kwamen de inwoners der nabij gelegen dorpen deze te hulp. Met ver eende krachten gelukte het hen dank zij hun grooten moed alle schipbreukelingen te redden. Velen waren den dood nabij. Men vreest, dat nog vele visschersbooten gestrand zijn op de Tonegalkust (Ierland.) China ontwaakt. China wil ook niet al te ver achteraan komen, en gaat zich eveneens een bestuurbare luchtballon aanschaffen. Uit Hongkong meldt men, dat zich daar eene ver- eeniging heeft gevormd, die een lucht ballon zal vervaardigen, model 1894. De uitvinder is een Chinees Tse-Tsan- Tsai genaamdhij heeft het omhulsel niet zooals algemeen gebruikelijk is van sterke zijde gemaakt, doch van aluminium, om den ballon, die in de eerste plaats voor oorlogsdoeleinden gebruikt zal worden, tegen kogels te beveiligen. Het luchtschip heeft den gewonen sigaarvorm, en de beweging naar alle richtingen ook achter waarts wordt mogelijk gemaakt door schroefvleugels. Het gasreservoir dient slechts als boei. Het evenwicht wordt bereikt door horizontale schroefvleugels, die door een uurwerk geregeld worden. Het stuur bestaat uit stalen vleugels, die door electriciteit in beweging ge bracht worden. Als de langstaartige zonen van China maar niet bedrogen uitkomen wat betreft de kogelzekerheid van aluminium. Groote plannen in Italië. De Italiaansche bladen spreken tegen woordig veel over het plan, dat aldaar bestaat over het graven van een groot kanaal, dat de verbinding tot stand zal brengen tusschen Genua en het meer van Constanz. Het zal een lengte heb ben van 591 K.M., waarvan 260 K M. samen zullen vallen met reeds bestaande waterwegen. Vervalsching van schil de r ij e n. De vierhonderd misschien nog meer valsche Leubach-scbilde- rijen die pas ontdekt zijn, hebben tot meerdere onthullingen geleid. Deze treurige toestand is voornamelijk te wijten aan de gewetenlooze handelaars. De zaak draagt zich ongeveer op de volgende wijze toeIemand wil een schilderij b.v. een Leubach koopen maar niet te duur. Hij gaat naar een handelaar in schilderijen, en deze weer naar een van die betreurenswaardige schilders, die wel schilderijen kunnen maken, doch ze niet kunnen verkoopen. De schilder heeft honger, en bezwijkt voor de verleiding. Er wordt een Leubach «gefabriceerd». Eeu kenner wordt hierdoor natuurlijk niet bedrogen, bij de leeken heeft deze bedrieging echter helaas maar al te vaak het jge- wenschte gevolg. Een ander gevaar leveren de veilingen, als de verkooper geen kunstkenner is. Hij kan dan de werken niet beoordeelen en is boven dien niet strafbaar, wanneer hij een va'sche schilderij verkoopt. Eigenaardig is het, dat de ontdekking der zoo valsche Leubach's te München werd gedaan, de stad, waar de meester ge leefd heeft, en waar hij bekend was. In Frankrijk is de bedriegerij nog erger. Daar bestaan geheele fabrieken van oude meesters. Van Rembrand's, vooral kleine schetsen, is Parijs over vol. Amerika bezit massa's «valsche Franschen». Zangersduel. Signor Constantino, een Italiaansch tenor, in Boston, laten de lauweren van Caruso niet met rust. Hij meent, dat Caruso den naam van den besten tenor der wereld niet ver dient en heeft hem nu uitgedaagd tot een match voor experte door beideu aan te wijzen. De roem is signor Con stantino niet genoeg, hij wenscht dat beide kampioenen 10.000 dollar zullen inzetten, die de overwinnaar dan zal mogen opstrijken. Een nieuwe ziekte. In Engeland zijn door eenige geneesheeren meerdere gevallen waargenomen van eene nog tamelijk geheimzinnige nieuwe ziekte. Zij heeft eene groote over eenkomst met scharlakenkoorts, doch is veel minder gevaarlijk. De artsen meenden eerst, toen zij ongeveer een jaar geleden de ziekte voor het eerst waarnamen, dat het een zeer licht geval van scharlakenkoorts was, maar het feit, dat ze nauwelijks besmettelijk was, bracht hen spoedig van dit dwaalspoor af. Toen dacht men dat het mazelen waren, maar ook dit bleek onjuist te zijnthans neemt m zn aan dat het een nieuwe soort Influenza is, die bij kinderen met uitslag gepaard gaat. Millionairsgrillen. James Paul, een millionair te Philadelphia heeft in dezen tijd van geldschaarschte een hand met geld onder de menschen willen brengen. Om de intrede van zijne dochter in de uitgaande wereld te vieren, heeft hij, zoo wordt uit New-York aan een Londensch blad gemeld, een dansfeest gegeven, dat hem honderdduizend dollars heeft gekost. Onder het dansen werden 500 zeld zame vlinders losgelaten, die met groote moeite in Peru en Brazilië gevangen en naar de Vereenigde Saten overge bracht waren. Er zijn maanden met het vangen van deze dieren gemoeid geweest, eindelooze zorgen om ze in het leven te houden. Het was echter gauw met hen gedaan, want spoedig dansten de gasten over hun lijken heen. Aan bloemen was een som van 35.000 dollars besteed. Voor de ver siering was o. a. een nieuwe roos, de Wirennmore, in 8000 stuks gebruikt. De balzaal van de Horticultural Hall was veranderd in een tuin in den stijl van Lodewijk XVII, die afgesloten werd door een, op een grasperk neer dalenden waterval. Voor de dames. Om bevroren vruchten en groenten weer bruikbaar te maken, moet men ze niet terstond in een warm vertrek brengen, want dan bederven ze spoedig na het ont dooien. Zij moeten in koud water ge heel ondergedompeld en met het water in een zeer matig verwarmd vertrek worden gezet, totdat zij ontdooit zijn. Dan neemt men ze er uit, droogt ze af en ze zullen weer evengoed zijn en blijven als vroeger. Vruchten en groenten worden in het water van een min of meer dikke ijskorst omgeven, en moeten met rust gelaten worden totdat de ijskorst weer geheel verdwenen is en het water een temperatuur heeft aange nomen van eenige graden boven vriespunt. Frankrijk en de draad- looze telegraphie. De proeven, door twee Fransche oorlogsschepen met de draadlooze telegraphie genomen tus schen den Eiffeltoren te Parijs en de Middellandsche Zee, schrijnen met een goed gevolg bekroond te zijn. Tot voor eenige dagen was het nog niet gelukt, de telegrafische teekens op het toestel van den Eiffeltoren te ontcijferen. Thans meldt men, dat de proeven genomen door de oorlogsschepen Répu- blique en Jules Ferry in het Westen der Middellandsche Zee onverhoopt succes hebben gehad. De schepen stonden zonder stoornis in verbinding met den Eiffeltoren. Hunne telegrammen wer den goed overgebracht op een afstand van twee duizend kilometer. De proe ven worden voortgezet onderleidind van admiraal Gascard. Een geheelefamiliever- g i f t i g d. Een kleine onaanzienlijke looden lepel heeft eene geheele familie in 't ongeluk gestort. In het plaatsje Irisdzag aan de Duitsche grens werd de geheele familie van een spoorweg beambte, Gousior genaamd, ziek. De vrouw en haar zesjarig dochterje zijn reeds gestorven. Gousior en zijne twee zonen verkeeren in groot levensgevaar. Door onderzoek vond men, dat de vrouw van Gousior gedurende het kooken een looden lepel in de spijs had laten vallen, zonder het te bemerken. De familie werd dus ziek door loodvergiftiging. Een college-ui. Het is een, vooral onder studenten, bekend verschil dat prof. Pel bij het onderzoek van zijn patiënten een lichten, prof. Rotgans een zper zwaren percussiehamer gebruist. Eens op het college van prof. Pel werd naast-an geheid d'r moest een huis komeu. Prof. Pel begint het onderzoek van een patiënt, temidden der respondeerende studenten. Daar begint de hei-machine buiten te werken, met haar dreunendboem 1 boem 1 .Heeren", zegt prof. Pel, zijn hamer latende zakken „we zullen even wach ten tot collega Rotgans klaar is I" (Hbld.) Deinentingent eg en honds dolheid. In 1906 zijn, blijkens de Annates de l'Institut Pasteur van Juni, in deze inrichting behandeld 773 per sonen, waarvan 2 aan lyssa zijn ge storven, doch één daarvan binnen twee weken na afloop der behandeling, zoo dat deze niet wordt medegerekend ter beoordeeling van de sterfteverhouding. Deze bedraagt dit jaar 0.13 pet., tegen 0.41 pet. in 1905, en is de geringste sedert 1886, toen de inentingen aan vingen en van 2671 behandelden 25 zijn bezweken. Het sterftegeval heeft zich voorgedaan bij één der 173 per sonen, die waren gebeten door dieren, wier dolheid door proefnemingen was bewezen. Verder wa-en 396 personen gebeten door dieren, die volgens de diagnose van veeartsen dol waren en 203 door verdachte dieren. Vijf-en- twintig personen waren uit het buiten land afkomstig. D r 0 e v i g. Te Linkoln, in Amerika, is de neger Harrison Clarke ten gevolge van het onvoldoende frankeeren van een brief opgehangen. Dat zit zoo Clarke had, zei men, een moord op zijn geweten en was deswege ter dood veroordeeld. Maar de gouverneur van Nebraska vond het bewijs voor zijn schuld niet bijster sterk en besloot den dag voordat de voltrekking van het dood vonnis plaats hebben zou, den neger gratie te verleenen. In een ambtelijken brief gaf hij aan directeur der gevange nis kennis van dit besluit. De bureau- beambte echter, die den brief te verzen den had, plakte er een postzegel te weinig op, waardoor de bestelling van den gouverneur werd vertraagd. Het schrijven van den gouverneur kwam den directeur der gevangenis eerst in handen, toen het lijk van den armen neger al drie uur aan den galg bengelde. Aanteekeningen vaneene vermoorde. Het geval dat eene vrouw voor zij door moordenaarshanden sterft nog het bericht van haren moord schrijft is voorgekomen in de buurt van Tarnopol (Galicie). De vrouw van den herbergier Ordlicher in Demissow werd 's morgens, terwijl haar man in de kerk was, en zij nog te bed lag, door een bedelaar overvallen en met bijlslagen op haar hoofd gedood. De moordenaar stal veertien kronen. De vrouw had voor haren dood nog de kracht neer te schrij ven wat er gebeurd was. Een vulkaan te koop. De grootste vuurspuwende berg Meiicos van de Popokatepetl is te koop. Een groot Amerikaansch syndicaat heeft enkele jaren geleden den berg aange kocht om de zwavelbronnen te eiploi- teeren. Thans biedt de regeering de exploitatie der zwavelbronnen die zich ongeveer 500 voet boven den zeespiegel bevinden, en ongeveer 148.000.000 ton zwavel bevatten weer te koop aan. Burgerlijke Stand van 1 en 2 Januari 1908. GEBORENCatharine, d. van Leen- dert van Putten en Antonia van den Berg. Antonia, d. van Rijk van Appeldoorn en Gerardina Hendrika Kruijf. Anna, d. van Hendrik Vial en Johanna Kuiks. Johannes Mar- tinus, z. van Jacobus van Velsen en Gerrilje van YVeerhorst. Francijn Agatha, d. van Pieter de Vries en Sophia Jacoba van de Kamp. Hen drika, d. van Hendrik van Vulpen en Elisabeth van Ooik. Wilhelmus Antonius, z. van Thomas Elbertus Hienekamp en Cornelia Heere. 1907-1908. OBEENWICHTIJD. Vertrek uit AMERSFOORT. Naar AMSTERDAM. 6.22, 7.—, 7.27, 7.49,8.05,8.15,9.06,9,32 10.05, 10.26 11.25.12.19,1.38,2.27,3.24,3.66,4.05,5.05, 5.43, 6.05, 7.12, 8.14, 8.69, 9.16, 9.31 en 10.18. Naar UTRECHT. 5.20, 6.57, 7.65. 8.10, 8.69, 9.35, 10.04, 10.25, 11.08, 12.26, 1.05, 2.30, 2.50, 3.24, 4.—, 6.04, 5.47, 6.12, 7.02, 7.14, 8.18, 8.55, 9.23, 9.52. 10 03 en 11.12. Naar ZWOLLE. •5.18,6.37, §7.50,8 57,9 39, «10.28,11.25, M2.40, I.56, 3.—, «4.28,5.60, 7.13, §7.26, f9.12 en 10.01 •Tot Nunspeet,§Tot Harderwijk. fTotNijker'k. Naar ZUTPHEN. •7.08, 8.54, *11.31 *2.09, '4.02, «7.16 on «9.68. •Buurttreinen tot Apeldoorn. Naar NIJMEGEN. 6.59, 8.06, 9.38, 11.31, 12.42, 3.63, 6.58 en 9.68. Aankomst te AMERSFOORT. Uit AMSTERDAM: 6.50, 6.58, 7.45, 7.63, 8.60, 9.29, 10.18, 10.46, II.13, 11.26, 12.35, 1.28, 2.01, 2.66, 3.42, 3.66. 4.40, 5.12, 5.38, 6.24, 6.55, 6.13, 7.06, 7.29, 9.17, 9.63, 10.51, en 12,42. Uit UTRECHT. 6.15, 6.31. 7.44, 7.66, 8.50, 9.34, 10.24, 10.36 11.20, 12.37 1.52, 2.— 2.27, 2.65, 3.60, 4.25 6.37, 6.46, 7.02, 7.09, 7.26, 9.07, 9.48, 10.46 en 11.54. Uit ZWOLLE. 6.49, •7.45, 8.56, §9.43,10.—,11.03, «103,2.17. •3.16 3.57, 4.59. *6.58, 8.09, §9.21,9.48 en f10.02. •Van Nunspeet. v. Harderwijk, f v. Njjkerk. Uit ZUTPHEN. 8.51, 8 *9.28, 9 56, •12.12, *2.22, 3.64, *6.01 7.51 en *10.14. •Buurttreinen van Apeldoorn. Uit NIJMEGEN. 7 43, 10.21, 11.22, 3.19, 6.40, 8.09 en 9.11. AAA Tengevolge van de werkloosheid neemt de armoede in zeer vele arbeidersgezinnen zoodanig toe, dat het gewenscht is om bijzondere maatregelen te treffen ten einde in den oogenblikkelijken nood eenigszins te voorzien. Ter bespreking dier maatregelen noodigt het Bestuur der vereeniging Liefdadigheidde besturen van Vak vereenigingen, departementshoofden van Liefdadigheid en belangstellende ingezetenen uit tot bijwoning eener VERG ADERING op Dinsdagavond 7 Januari, 8% uur, in het gebouw van de sociëteit „EET VALKJE". Eet Bestuur, Al. A. Kollewijn, Voorzitter. Van Ittersum, Secretaris

De Eemlander | 1908 | | pagina 3