Vrijzinnig1 Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. DE CRISIS. No. 3. DINSDAG 7 JANUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Directeur B. G. BIJEENS Versehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bureau: BBEEDESTBAAT 20. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEULANDEB Abonnementsprlj s Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Inierc. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 (Bij abonnement belangrijke korting.) Het heeft er thans werkelijk veel van. of de echoes, die in «de Standaard» weerklinken, komen van een «eenzamen post». Immers in dat blad kon men voor !i nkele dagen lezen, dat Links en niet Rechts moest zorgen voor een nieuw kabinet. Nooit, zoo zei de Standaard, kon aan de minderheid van de Tweede Kamer het obligo in deze worden opgelegd om een bewind te leveren, hetzij men van Links eenparig zijn impotentie betuigde en dit duidelijk uitsprak. Maar ook dan .erst. Dat was duidelijk gesproken eerst moest door de Koningin dus aan iemand van de Linkerzijde worden gevraagd een kabinet te formeeren. Natuurlijk zouden die heeren voor de eer hebben bedankt en dan zou de rechterzijde gekomen zijn en nog eens triomfantelijk gezegd hebben, ziet ge wel heeren, ge kunt het niet en nu zullen wij komen. Aldus de spreektrompet van Dr. Kuyper. Maar het blijkt alweer eens, dat men Ide bevelen van het voormalige hoofd kwartier in het a.r. kamp slecht opvolgt, de raadgevingen van den «van God gegeven leider» in den wind slaat. Want de heer Heemskerk, de eerste a.r. die ten Hove werd geroepen en aan wien de opdracht tot het formeeren van een kabinet werd verleend, heeft die opdracht aanvaard. Of hij die zal kunnen vervullen Dat is iets wat binnen enkele dagen vermoedelijk wel zal blijken. Dat hij voor een moeilijke, ons in ziens niet benijdenswaardige taak staat, is zeker. Bij de christelijk-historischen toch zal hij niet behoeven aan te kloppen en hij pV^zal dps zijn keuze hebben te doen uit Door M. BöHME. Als hij in den winkel stond en naalden verkocht, dienstmeisjesschorten hielp uitzoeken en de dames zijn nou- jlveauté's op 't gebied van onderrokken aanprees, vond zij hem belachelijk. Slechts om haar grootmoeder drong Izij haar gevoel terug en antwoordde, zooals ook nu, den jongen Stohman koel-vriendelijk. «Het gaat zooals u ziet. Gelukkig is er nog niet zoo veel te doen in den winkel. En ik hoop dat tegen Kerstmis grootmoeder zelf weer hier is.» Tony Stohman knikte lachend. «Ja, ja. Dat willen we hopen, juf frouw Jo. En intusschen werkt u zich in uw toekomstige plaats van hoofd der zaak in. Grootmama Meier zal er genoegen van hebben, als ze terug komt». De beide bedienden, die bij Stohmans binnenkomen, bescheiden naar achter 'n den winkel gegaan waren, keken elkaar aan en zuchten. Loewe plukte aan zijn das. Rembrandt haalde de vingers door zijn blonden haardos. «U kunt nooit raden, waarvoor ik zijn eigen partijgenooten en deRoomsch- Katholieken. Maar ook om andere redenen zal de oplossing dezer crisis veel hoofdbrekens veroorzaken. Het kabinet toch is gevallen om zijn defensie-politiek. Roomsch-Katholieke bladen hebben wel gepoogd dit te ont kennen, doch volhouden zullen ze dat niet kunnen. Niet over het ministerie van Oorlog heen is dit ministerie getroffen, maar vooral in zijn oorlogspolitiek. Dat is duidelijk genoeg, aangezien men niet alleen minister van Rappard heeft laten vallen, maar vóór hem ook minister Staal. En als de toekomstige minister van Oorlog niet met een vast omlijnd, vooraf degelijk overlegd plan komt, dan zal het met hem denzelfden weg op gaan. «Wij zitten in het moeras», dat is met het oog op onze defensie niet alleen door het volk gezegd, maar hetzelfde is gesproken in de Tweede Kamer. Wij zouden er bij durven voegen ons geheele leger is «ontwricht» door wijfe- len, door hinken op twee gedachten. Wij spreken niet van de personen, die tot principe hebben genomen «geen man en geen cent.» Dezen zouden ver moedelijk alleen tot inkeer kunnen komen, als het te laat is, als wij, ten gevolge van annexatie, voor het mini sterie van Oorlog vermoedelijk meer dan het dubbele moeten opbrengen dan thans het geval is. Maar wij hebben het over hen, die overtuigd zijn, dat ons onafhankelijk volksbestaan kan worden gewaarborgd door een goed ingerichte defensie. Onder dezen zijn er, die ons leger liefst zouden zien ge schoeid op Duitsche of Fransche leest. Doch er zijn ook anderen en wij meenen ons aan hunne zij te moeten scharen die vast overtuigd zijn, dat het voor ons land het best is een systeem te volgen als in Zwitserland bestaat, het volksleger. Die strijd dient eerst te worden uitgevochten. En het komende ministerie zal in deze quaestie homogeen moeten zijn. Hierin vooral lijkt ons de moeilijk heid van het oplossen van deze crisis gelegen. FRANKRIJK. De ministerraad kwam Zaterdag bij een onder voorzitterschap van president Fallières. Den president werd een besluit ter teekening voorgelegd, waarbij be noemd werden tot minister van justitie en eeredienst de heer Briand, tot minister van onderwijs en scboone kunsten de heer Doumerque, tot minister van handel de heer Jeau Cruppi, afgevaardigde van Haute Garonne RUSLAND. De Rijksraad heeft het voorstel tot het verleenen van een crediet van plm. 15 millioen roebel ten voordeele van de door hongersnood geteisterde streken aangenomen. Het schijnt echter, dat dit bedrag lang niet voldoende is om de ontzettende ellende te lenigen. Daarbij komt nog, dat bij de groote langzaamheid waarmede de Russische bureaucratie werkt, de verdeeling der gevoteerde gelden wel niet voor de a.s. ler.te zal plaats hebben, terwijl de nood juist nu zoo hoog is gestegen. Ten slotte is het nog de vraag of het geld niet voor een groot gedeelte in de zakken der met de verdeeling belaste ambtenaren zal ver dwijnen, zooals dat in Rusland helaas gebruikelijk is. Men heeft uitgerekend, dat deze 15 millioen roebel slechts een tiende vertegenwoordigen van het bedrag, dat benoodigd zou zijn om de nood lijdenden op afdoende wijze te hulp te komen. Ten gevolge van de groote droogte, die den oogst grootendeels heeft doen mislukken, zijn de graanprijzen in die mate gestegen, dat de plattelandsbevol king niet in staat is deze te betalen. In de gouvernementen van den Oeral en in de omstreken van Troisk, Samara en Saratof, waar de hongersnood reeds kom, juffrouw Jo», ging Tony voort. «Ik dacht, dat u het al .'gezegd had», antwoordde Jo. «Ach, zoo. Ja. Eigenlijk wilde ik echter nog iets anders. Ik wilde mij door u laten feliciteeren juffrouw Jo». «Hm hm», deed Jo. Het voortdurend noemen van haar naam maakte haar boos. Zij had moeite zich kalm te toonen en den indringe- rigen bezoeker haar ergernis niet te verraden. «Om welke reden, als ik vragen mag?» Tony Stohman glimlachte nog immer. Zijn verjaardag was 't heden. De der tigste. En nu wilde hij de eer hebben juffrouw Jo en mevrouw Lisa en de beide heeren Meier voor den avond tot een klein feestje uit te noodigen. In den engsten familiekring. Hij mocht toch hopen, dat ze komen zou? «Dat moet u met tante Lisa afmaken. Zij is boven», zei Jo tamelijk kort. «Zeker, zeker. Dus, naar ik hoop, tot weerziens van avond, juffrouw Jo». «Misschien. Adieu, mijnheer Stoh man». Toen hij weg was, spon zij den draad van haar gedachten weer verder. Over het trouwen. Een ding wist ze, nu Tony Stohman weg was, zeker: hoe de man, dien zij zou trouwen, er niet uit moest zien. Maar hoe dan wel? Een beeld, een gestalte vormde zich: een groote, krachtig-rijzige ver- sedert eeriige jaren als het ware en demisch is, wordt de bevolki.ig steeds meer en meer ontevreden. Op de stations tracht men de met graan ge laden goederentreinen tegen te houden, waarbij telkens de gewapende macht tusschen beide moet komen. Op hel oogenblik heerscht de hongers nood in niet minder dan 32 gouverne menten. De toestand wordt daardoor te gevaarlijker, daar de revolutionnaire beweging juist in deze gouvernementen het sterkst in. De man, die de gruwelijke pogroms te Siedlce op zijn geweten heeft, kolonel Tichanofski, heeft een tragisch sterfbed gehad in het hospitaal te Warschau. Eenige weken geleden had hij zich in een vlaag van vervolgingswaanzin een kogel in het been gejaagd. Het been moest worden afgezet. De vervolgingswaanzin vertoonde zich kort daarop in hevigen graad. Hij verbeeldde zich aanhoudend bloedige ge stalten te zien, die hem bedreigden. In wilden angst wilde hij hen ontvluchten, zoodat men hem aan zijn bed vast moest binden. Ten slotte is hij aan hevige wond koortsen overleden. MACEDONIË. Het antwoord van de Porte op de collectieve nota van de mogendheden van 29 Nov. is ingekomen. Het antwoord luiddeIn de oogen van de Porte verdient het wetsontwerp, strekkende tot het benoemen van ambte naren van den civieU n Turkschen dienst tot leden der financicele commissie, met aandacht bestudeerd te worden door de mogendheden, daar het ontwerp in staat in aller belangen te bevredigen. Volgens de voorgestelde oplossing zou deze tak van dienst belangrijk verbeterd worden en een normaal karakter verkrijgen, waar door in de geheele administratie meer overeenstemming zou verkregen worden. De mogendheden moeten ook in aan merking nemen, dat het Mohammedaan- sche element, dat den regeeringsautori- teiten steeds blijken van gehoorzaamheid gaf, in de bewuste vilayets overwegend is en dat men bij den tegenwoordigen stand van zaken de belangrijkheid eener schikking, wier handhaving in het alge meen belang zou zijn, niet mag ont kennen. schijning met regelmatige trekken en klare bruine oogen, zacht, golvend haar, donker, met reeds lichte sporen, van grijsheid, zilverdraden. Terwijl de blonde Arthur het gas licht in den winkel aanstak, daar het er al begon schemerig te worden, keek Jo eens de straat op. En op eenmaal schokte het door haar heen, werd het, als door een slag, duidelijk; het bloed steeg haar naar de wangen. Den man, wiens beeld zij daar gezien had, moest zij toch kennen. Dat was Frederik Mannebach, grootmoeder Meiers achterneef, de kleinzoon van den veel-gehaten, wiens naam hij droeg. Zij schudde zich als wilde zij het net van fijne zachte draden dat haar ziel omspon, met een ruk verscheuren en afwerpen. «Gelukkig», zei ze in zichzelf, dat er een klant komt, dat verjaagt mijn dwaze gedachten». Om vijf uur ging ze naar boven, koffiedrinken. Lisa kwam haar ontsteld tegemoet. Zooeven was er een telegram voor Jo aangekomen. Deze werd doods bleek, vermande zich echter en opende de enveloppe. De letters dansten haar voor de oogen, zij dacht niet anders dan dat haar vader een ongeluk ge kregen had. Eerst na eenige minuten werd ze zoo kalm, dat ze den inhoud van het zeker niet treurig telegram kon begrijpen. Het kwam uit Stuttgart, DE EERSTE KAMER EN DE CRISIS. Men schrijft ons uit den Haag In de laatste dagen werd hier aan menschen, van wie vermoed werd, dat zij met de politieke gebruiken meer of minder op de hoogte zouden zijn. de vraag nog al eens gesteld, wal de Eerste Kamer onder de gegeven om standigheden, nu de crisis nog we), eenigen tijd zal voortduren, zal doen met de door de Tweede Kamer reeds aangenomen begrootingsontwerpen. Zeker is, wat dit aangaat, dat een Kabinetscrisis in deze periode, tusschen de behandeling der Staatsbegrooting in liet eerste en in het tweede stadium, heel wat moeilijkheden zouden kunnen in het leven roepen, wanneer de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer het daarop aanlegde. Maar, naar in parlementaire kringen verzekerd wordt, is de rechterzijde in dezen tak der Volksvertegenwoordiging, welke in den loop dezer week zich met het afdeelingsonderzoek der begrooting zal bezighouden, niet voornemens een ander standpunt in te nemen dan dit dat in de gegeven politieke omstanuigneden de aangenomen begrootingsontwerpen moeten worden aanvaard als crediet- wetten. Komt er dan een ander kabinet, bv. van de rechterzijde, dan kan het van de toegestane credieten naar eigen in zicht al of niet gebruik maken. Wenscht hel meerdere gelden of nog voor an deren doeleinden bedragen aan te vragen dan staat de gelegenheid open dit te doen bij suppletoire begrootingen. Wanneer deze .Hooge Vergadering" de hier omschreven gedragslijn volgt, welke zeker 't meest in overeenstemming met haar constitutioneele roeping en met haar waardigheid moet geacht wor den, dan laat het zich voorzien, dat zoowel het afdeelingsonderzoek als de openbare behandeling der begrootings ontwerpen slechts zeer geringen omvang zullen aannemen. Naar de N. Ct. verneemt, hebben de leden van den Mijnraad, aan H. M. de Koningin collectief ontslag gevraagd. Dit besluit van de leden van het «Zooeven contract gesloten met weduwe Gotze. Ben vanaf i December chef der zaak in Miesbach. Gunstige voorwaarden, aangename positie. Ben blij, binnenkort weer bij je te zijn. Groet familie. Gekust van vader». Jo kon eerst haar onverwacht geluk bijna niet begrijpen. Haar vader kwam naar Miesbach. De beide ooms en tante Lisa deelden in haar vreugd. Dat was werkelijk een groot, verrassend geluk. Het huis Gotze was een der eerste wijnfirma's aan den geleelen Rijn. Het stamhuis in Miesbach had in alle belangrijke plaatsen filialen. Jerome Burgards vroe gere chef was lang reeds dood, en zijn zoon en opvolger, die een hartstochtelijk sportman was, verongelukte een paar jaren geleden bij een wedren. De weduwe was meestal op reis. In ieder geval beteekende de betrekking van chef der groote zaak een winstgevende en aanzienlijke positie. Jo was geheel in de war van vreugde. En deze gelukkige, overmoedige stem ming hield aan, ook toen zij tegen negen uur met tante Lisa naar de Stohmans ging. De heeren wilden dm tien uur komen. Lisa had het aannemen der uitnoodiging onvermijdbaar gevonden. Men was immers goed bevriend, en de schoonmoeder zou zeker boos zijn als I ze hoorde, dat men de Stohmans door 't bedanken voor een verjaardags-uit- noodiging gekwetst had, meende zij. Het feest werd bij de Stohmans ge vierd in de »mooie« kamer, die geheel modern was ingericht. Mama Stohman had een paar jaar geleden de geheele kamerinrichting gewonnen in de loterij van een kunst-nijverheid-tentoonstelling. Voor deze feestlijke gelegenheid waren de katoenen bedekkers van de zittingen der stoelen afgenomen. Midden in de kamer onder de gaskroon stond de gedekte tafel met allerlei goede en voedzame spijzen. In het midden een reusachtige amandeltaart, daaromheen schotels met ooft, suikerwerken, zalm en kaviaar, dessertschalen, glazen en flesschen wijn. Behalve de Meiers namen nog mevrouw Stohmans zuster en haar echtgenoot, die in Miesbach stationschef was, en Stohmans eerste verkoopster, juffrouw Herta Stieglitz, die men, daar zij reeds tien jaar in de zaak was en bij de klanten zeer gezien, moeilijk uit kon sluiten, aan het feest deel. Voor eenige jaren heette het in het stadje, dat Tony Stohman het buiten gewoon flinke en handige meisjes wel zou trouwen. Maar dit gerucht was weer uitgestorven. Werkelijk had Tony eens plan gehad, zich van Herta's waarde volle medewerking in de zaak door een huwelijk voor altijd te verzekeren. Dat was toen Herta een mooi aanbod kreeg voor een betrekking in Mainz. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1