BON. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENTIE iN. behoort deze sport weer geheel tot het verledene, kunnen de schaatsen met overschoenen en de ijsstok met drui pende parapluies worden verwisseld in afwachting of het den wintervorst zal behagen, opnieuw in dit seizoen zijne tenten hier op te slaan. Sic transit! Door de politie is weder een ge signaleerde aangehouden. HOEVELAKEN. Over het alhier ge vonden lijk schrijft men aan het N. v. d. D, nog het volgende: Naar school gaande kinderen vonden Donderdag aan den Veenwal, dicht bij het huis zijner ouders, het lijk van den 18-jarigen koeherder Hendrik ter Horst. Zij waarschuwden den vader, die het op een kruiwagen naar zijne woning ver voerde en den dokter ontbooddeze constateerde dood door bevriezing. Aanvankelijk was men van meening, dat de jonkman onder den invloed van Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag in beschonken toestand verkeerend, dicht bij zijn huis was neergevallen en door de koude bevangen, den dood had ge vonden. Weldra echter liepen er ook geruchten van vechtpartijen, waarbij Ter H. een slag op het hoofd zou heb ben gekregen met een bierfleschje, en dat hij op Nieuwjaarsdag aan zijn meisje zou hebben geklaagd over hoofdpijn en misselijkheid. De burgemeester heeft daarom nog geen verlof gegeven tot begraven, en den Officier van Justitie te Utrecht gewaar schuwd, die bevel gaf tot gerechtelijke schouwing van het lijk. Tot dat doel is het naar Utrecht overgebracht. Op 't nationaal kegelconcours te Barneveld zijn door de leden van de kegelclub U. D. I. de volgende prijzen behaald lste prijs A. Nefkens (41 houten). 6e prijs W. Ittmann (39 houten). 8e prijs Louis Muijs (37 houten). Negenprijs (vier negens) door den heer P. Nefkens. Zondag 12 Januari des morgens half elf zal in het Logegebouw, van Persijnstraat i, een godsdienstoefening worden gehouden voor den Doopsge zinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Vrijdag a.s. des avonds ten 8 uur houdt de plaatselijke afdeeling van den Ned. Prot. Bond een vergadering in de Remonstrantsche Kerk, waarin Dr. C. E. Hooykaas uit Boskoop zal behandelen het onderwerp Wat zullen onze kinderen lezen. Rechtszaken. Kantongerecht. Rijden met voertuig id. P. v. d. B. te Utrecht ft of 2 d. 7 Ongeijkte gewichten hebben en verbcurdverkl. 7 ge-wichten C. A. S. te A'foort 7 X f 0.50 of 7 X 1 d- 9 Ongeijkte gewichten hebben en verb, verkl. 9 gcw.. A. J. J. te A'foort 9 X f 0.50 of 9 X 1 dag- Een afgekeurde maat hebben en id. maalN. V. te A'foort f 1 of 1 d. Niet zorg dragen voor geregeld schoolbezoek van zijn kind, N. B. f 1 of 1 d., J. v. W. id. f 1 of 1 d„ beide te Barneveld. H. R. id. f 1 of 1 d., H. v. d. W. id. f 1 of 1 d., beide te Hoeve laken. N. G. id. bij herhaling f 2 of 2 d., E. v. S. id. id. f 5 of 5 d. beide te Baarn. Zonder recht langs spoorw. loopen, A. A. S. f 2 of 2 d F. J. B. id. f 1 of 1 d. beide te Barneveld. H. v. d. E. te A'foort id. f 2 of 2 d. Met ongekeurde visch in Baarn ventenJ. V. te Hilversum f 3 of 3 d. Te Schcrpenzcel schrobben en wel 'l verboden gedeelte der straat. W. v. D. te Scherpenzeel f2 of 2 d.. Zich in de kom cener gemeente op hondenkar plaatsen, O. v. d. L. te A'foort f 2 of 2 d., W. H. te Spaken burg id. f 2 of 2 d. De arrondissements-rechtbank te Utrecht wees Maandag jl. o.a. het vol gende vonnis E. V., 21 jaar, voddenkoopman alhier, bekl. van diefstal van oud ijzer ten nadeele van onze gemeente, f 8 boete of 12 dagen hechtenis. Hulde aan Dr. W. C. H. Staring. Er heeft zich in Den Haag een commissie gevormd om op 5 October van dit jaar te herdenken dat het alsdan 100 jaar geleden zal zijn dat wijlen dr. Staring geboren werd. Men wil diens nagedachtenis eeren als landbouwkun dige en geoloog. Als eere-voorzitter van het comité is opgetreden Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Voorts is er een eere comité gevormd, waarin allerlei personen zitting hebben, die in de landbouw- organisatiën een eerste plaats bekleeden. Onder hen vinden we o.a. de heeren J. Blom. voorzitter van het genootsch. t. bev. v. d. Landb. in Drente, prof. T J. P. v. Calker, te Groningen, dr. E. v Weideren baron Rengers, voorzitter van de Friesche maatsch. van Landb., D. K. Welt, lid der ie Kamer, J. B. Westerdijk, voorz. der Gron. Maatsch. v. Landb. en Nijv. en G. Zijlma, lid der 2de Kamer. Secretaris van het comité is de heer A. H. Berkhout te Wageningen. Dr. W. C. H. Staring was een zoon van den bekenden dichter van den Wildenborg en heeft veel geschriften nagelaten van bouwkundige en geolo gische waarde. SCHADE DOOR DE BORDEAUXSCHE PAP? In het laatste nummer van het Neder- lan liche landbouwweekblad, het officieel orgaan van het Nederlandsche landbouw- comité, komt de mededeeling voor dat in de jongste vergadering van Rijksland- bouw- en Rijkstuinbouwleeraren is ge klaagd over schade, in dezen zomer bij vruchtboomen waargenomen, zoowel aan de vruchten als aan de bladeren, na bespuiting met Bordeauxpap. Het In stituut voor Phytopathologie te Wage ningen, welke inrichting ten doel heeft de oorzaken van plantenziekten op te sporen en middelen te vinden ter be strijding daarvan, wil nu een onderzoek instellen naar de vermuedelijke oorzaken dezer beschadiging. Met het oog daarop dient de directeur, prof. Dr. J. Ritzema Bos, nadere bijzonderheden te weten omtrent die beschadiging. Hij zou op hoogen prijs stellen, te weten: 1. Of er voorbeelden bekend zijn van dergelijke beschadiging, en zoo ja, waar zij voorkwam en van hoeveel beteekenis zij was; 2. Welke de verschijnselen der be schadiging waren: a. aan de bladen b. aan de vruchten; 3. Of de beschadiging betrof appel- boomen, pereboomen of andere vrucht boomen 4. Of de beschadiging voorkwam, wanneer de besproeing slechts éénmaal plaats had, n.l. even vóór het opengaan der knoppendan wel of zij alleen voor kwam, wanneer de boomen ook werden bespoten korten tijd, nadat de vruchten zich hadden gezetten slotte of men alleen van laatstbedoelde bespuiting schade heeft ondervonden dan wel ook van eene derde of vierde, toegepast toen de vruchten reeds zoo groot waren als een okkernoot of grooter; 5. Hoeveel dagen na de bespuiting de schade voor hel eerst werd waar genomen 6. Of de weersgesteldheid tijdens of korten tijd na de bespuiting op het al of niet voorkomen van chade van in vloed scheen: in het bijzonder te ver melden of er kort na de bespuiting hevige zonneschijn was of dat het korten tijd na de bespuiting regendeof ook de lucht tijdens of kort na de bespuiting rijk was aan waterdamp; 7. Of bij gelijkejbespuiting, welke op denzelfden dag werd uitgevoerd, bij de verschillend1 soorten of variëteiten van appel- of pereboomen een gelijke mate beschadiging optrad en of eventueel onder gelijke omstandigheden sommige variëteiten onbeschadigd bleven en andere beschadigd werden; 8. Welke, in de gevallen wanneer beschadiging optrad, de samenstelling van de gebruikte pap was eii welke die samenstelling was in de gevallen, waarin geen beschadiging optrad 9. Welke machine voor de bespuiting werd gebruikt, inzonderheid welke ver stuiven. 10. Of eene zeer sterke besproeiing, waarbij de hoornen zeer nat werden, meer nadeel deed dan eene minder sterke besproeiing. Ten slotte zou de Directeur gaarne vernemen, of ook bij andere planten dan bij ooftboomen, inzonderheid bij aard appelen, beschadiging na de toepassing der bespuiting met Bordeauxpap werd waargenomen. De directeur houdt zich zeer aanbe volen voor de beantwoording van boven staande vragen, alsook voor de toezending van allerlei andere gegevens welke hem te stade zouden kunnen komen bij het onderzoek dezer zaak. Alle land- en tuinbouwers werkenin hun eigen belang, wanneer ze deze vragen mede beantwoorden en kunnen niet beter doen, dan prof. Ritzema Bos zooveel mogelijk te steunen bij dit onderzoek. Aangezien de Bordeauxpap reeds langen tijd met succes werd gebruikt, daar is het zeker gewenscht, de oorzaken op te sporen van de dezen zomer waargenomen af wijking. Wie een of andere afwijking mocht hebben opgemerkt en er tegen opziet, zich te wenden tot prof. Ritzema Bos, kan zijne waarnemingen mededeelen aan den Secretaris der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde, die dan zorg draagt, dal de mededeelingen te bestemder plaatse bekend worden. Gevaarlijk slaapmiddel. Zaterdag 21 December jl. nam mej Tj., wonende te Hilversum, een slaapmiddel in. Den volgenden morgen vond men haar bewusteloos te bed. Zij werd toen naar de R. K. ziekenverpleging vervoerd, alwaar dr. Vlaanderen constateerde, dat de bewusteloosheid een gevolg was van het innemen van het slaapmiddel. Zij lag sinds dien tijd buiten kennis en werd kunstmatig gevoed. Nog voor enkele dagen meende de haar behandelende geneesheer, dat zij waarschijnlijk wel genezen zou. Zij is thans evenwel over leden, zonder bij kennis te zijn gekomen. Belangrijke arrestatie. De politie te Amsterdam is op het spoor gekomen van drie butale inbrekers, die vermoedelijk de plegers zijn van alle inbraken, verricht door het zich als «trio» aankondigende gezelschap. Dat zijn de gebroeders R., die thans achter slot en grendel zitten en te wier huize voorwerpen zijn gevonden, bij genoemde inbraken ontvreemd. Een der broeders is stucadoor, de andere glazenmaker, terwijl een tapper E. uit de Jan Steen straat die de gestolen goederen heelde, als «der Dritte im Bunde» schijnt te moeten worden beschouwd. De aangifte bij de politie geschiedde door de moeder der twee gebroeders R., een arme, maar eerlijke vrouw, die, toen zij over den slechten tijd klaagde, plotseling door haar jongsten zoon met f 90 bankpapier verrast werd. Zij gevoelde zich daarmee ongerust en stelde de politie met het geval in kennis, niet wetend dat zij aldus aan de justitie den draad in handen speelde, welke zou leiden tot ontdekking van het beruchte trio, dat eiken nacht met grooter brutaliteit- men herinnert zich dat zij zelfs briefjes achterlieten in alle deelen der stad optrad. De arrestatie der broeders geschiedde in het logement «Het blauwe kruis» in de Warmoesstraat. Eenige recher cheurs maakten zich met de grootste moeite van hen meester. Beiden bleken in het bezit te zijn van een geladen revolver. Een baardmannetje. Te Bovenkarspel (N.H.) heeft men dezer dagen een eigenaardige kan opge graven, naar 't schijnt een zoogenaamd «Baardmannetje», dateerende uit de 14e of 15e eeuw. Op den voorkant en de beide zijden zijn manskoppen geteekend met scherpe gelaatsuitdrukking en forschen baard. De kan draagt tot opschrift: «Drinct und est gotz nit vergest». (Drinkt en eet, maar vergeet God niet). Het ge vondene is opgezonden naar het mu seum van oudheden te Leiden. Te Parijs heeft zich een jong Russisch meisje van het leven beroofd, omdat de revolutionaire vereeniging waartoe zij behoorde, haar niet met een gevaarlijken opdracht wilde belasten. Zij is de dochter van een rijken koop man en was uit St.-Petersburg gevlucht. Een ooievaar bij twintig graden vorst. De Landbouwer B. de J. te Goënga kreeg een dezer dagen bezoek van een gast, dien men in den winter niet zou verwachten: een ooie vaar. Het dier liet zich gemakkelijk vangen. Het maal, den langpoot voor gezet, liet hij zich goed smaken. Van het gratis logies, hem aangeboden in de schuur, maakt hij een dankbaar gebruik. (Leeuw. Ct.) Onder Christenen. Vol gens den correspondent van de New- York Herald te Manila is er een ver bitterde strijd tusschen Roomsche en Protestante zendelingen op het eiland Ceboe, een der Filip pijnen. Het ergste is gebeurd te San tander, waar een Presbyteriaansche voorganger, met name Ricardo Alonzo, bij de inwijding van een kerk, aan gevallen werd door een troep Room- schen, aangevoerd door een Spaanschen pater, met name Parez, die een zwaar pistool zwaaide enDood aan de Protestanten I riep. De eerw. Alonzo schoot er het leven bij in. Pater Perez en vijf van zijn volgelingen, onder wie drie leden van Santander's gemeen- raad, zitten achter slot. De Protestanten klagen, dat hun leven niet veilig is, de Roomschen dat hun kerk gesmaad wordt. De R. K. Bisschop onder wien Pater Perez staat, verloochent dezen en zegt, dat hij niet wel bij 't hoofd is. Een nieuwe reclame. De strijd om het reclame-bestaan heeft een ook in eigenlijken zin gloed nieuwe professie in het leven geroepen. Een paar dagen geleden stond op den hoek van een der drukste Londensche straten, een keurig gekleed jongmensch, toen plotseling vurige letters zich ver toonden op den rug van zijn fijn-ge tailleerde overjas. Verrast hielden de voorbijgangers, op met voorbijgaan, terwijl de gloeiende letters verschenen en weer verdwenen. Toen de nieuws gierigen eindelijk de beteekenis dezer geheimzinnige lichtschijnsels konden ontcijferen, bemerkten zij, dat het hier eenvoudig een nieuwe reclame gold. De jongeling had een zakbatterij bij zich, die in verbinding stond met de lichtende letters. Hoogst eenvoudig achteraf beschouwd. D r o o m e n. Wynaendts Francken zond lijsten aan 300 personen met 45 vragen omtrent hunne droomen. Uit de antwoorden bleek, dat 54 pet. der mannen en 75 pet. der vrouwen vaak droomen. Kleursensaties kwamen in den droom bij 48 pet. mannen voor, en bij 74 pet. vrouwen; geruischen werden waargenomen door mannen in 30 pet. en door vrouwen in 58 pet.; smaaksensaties in 15 pet., reuksensaties in 13 pet. der gevallen. Emoties wer den verwekt bij vrouwen in 81 pet., bij mannen in 56 pet. Kleurloos was de droom in 32 pet. bij mannen en 4 pet. bij vrouwen. Hiermede staat in verband dat vrouwen vaker door den inhoud der droomen ontwaken en deze zich ook beter herinneren dan mannen; zij vergeten de droomen ook minder schielijk dan- mannen en hechten over het algemeen meer aan droomen bij vrouwen komt de voortzetting van den droom dan ook zeer vaak voor, in 64%- Ingevolge de grootere duidelijk heid en het meerdere belang dat zij in den droom stellen, kunnen vrouwen niet altijd droom en werkelijkheid van elkander onderscheiden. De in houd der droomen van vrouwen be staat vaak in vervulling van wenschen uit het dagelijksch leven (43% tegen 23°/0 mannen), wat ook toe te schrijven zou zijn aan de groote phantasie van den vrouwelijken geest. Eene voor spellende beteekenis van droomen werd aangenomen door 24% der vrouwen en 7°/o der mannen. Albd. Natuur.) Een verwarde ligging. De Duitsche stad Kranichfeld be hoort voor een deel aan het vorstendom Weimar en voor het andere aan Meiningen. In dezelfde straat behoort een deel van de huizen aan Weimar, het andere aan Meiningen, zelfs loopt nu eens de grens door de slaapkamer der bewoners dan weer door den stal. Maar nu worden al deze eigenaardige verwikkelingen bepaald grappig, bij 't sluitingsuur voor het bierhuis «de Rathskeller» Dit uur namelijk is niet hetzelfde bij Weimar en Meiningen, zoodat tegen twee uur de bezoekers van 't eene land, naar 't andere trekken of wat 't zelfde is, van den eenen hoek van 't bierhuis naar den anderen. Om aan dezen zonderlingen toestand een einde te maken zijn Weimar en Meiningen op 't punt, het aan Weimar toebehoorende deel van Kranichfeld in te ruilen tegen een ingesloten stuk land bij Lichtenstein, Milda en andere afgelegen bezittingen toebehoorende aan Meiningen. Twiit om de maneschijn. In Venetië voert men een vinnigen strijd om het licht der maan. De kunstenaars en andere vereerder» van de lagunen- stad hebben zich vereenigd om te pro testeeren tegen eene verordening van het Venetiaansch gemeentebestuur. Er is n.l. een nieuw bevel uitgevaardigd betreffende de verlichtingmodern gas gloeilicht zal de fantastische duisternis, die 's nachts op de kanalen heerschte, doen verdwijnen. Het is waar dat deze hervorming dringend noodig was, maar nu zullen tevens de geheime bekoring van den nacht en de prachtige licht effecten, door de maan veroorzaakt, verdwijnen. Voortaan zal koud hel licht de betoovering der sprookjesachtige lagunennacht verstoren en de roman tische bekoring die van de oude paleizen uitstraalde zal geheel verdrongen worden door de nuchtere werklijkheid van heden- daagsch gloeilicht. De protestbeweging heeft reeds een grooten omvang genomen en er is een adres naar den raad gezonden, dat het verzoek inhoudt om verandering te bren gen in de plannen over de nieuwe verlichting. Talrijke artisten, dichters en schilders hebben het adres onder teekend. Een operatie op zee. Men meldt uit New-York: Het gebeurde ge durende de reis van de Cunard stoom boot Pannonia. Terwijl een hevige storm woedde verscheen de scheepsdokter 1. F. Orr bij den kapitein en vertelde hem, dat een der passagiers, een Schotsch koopman Laco genaamd, die leed aan eene acute ontsteking van den blinden darm, zich in een gevaarlijken toestand bevondslechts een spoedige operatie kon zijn leven redden. De kapitein liet dadelijk stoppen, een aantal vaten met olie werden in zee leeggegoten om het schip rustiger te laten liggen te midden van den zwaren golfslag. De operatie gelukte volkomen, maar de overspan ning der zenuwen van den dokter was zoo groot, dat hij dadelijk bewusteloos neerzonk. Iedere seconde gedurende zijn gevaarlijk werk, had hij |gevreesd dat het schommelen van het schip door den storm hem verhinderen zou de operatie tot een goed einde te brengen, dat zijne handen zouden uitglijden, en misschien eene doodelijke wond zouden veroorzaken. Mr. Laco, die door een uitstel van de operatie het land nooit weer zou hebben gezien, was reeds een goed eind gevorderd op den weg der beterschap, toen het stoomschip New- York bereikte en na eenigen tijd zal hij zijne werkzaamheden weer kunnen be ginnen. 386e Staatsloterij. Vierde klasse. Tie-king van 6 en 7 Jan. 1908. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestiaat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f5000 op No. 527. Prijs van f200 op No. 15781. Prijs van f 100 op No. 521. Prijzen van f 65. 520 525 1254 2160 2210 2212 2215 9079 9080 9809 9826 15341 '5368 15772 '5773 15776 1579° '579' 15792 20226 20898209002090620910 Te zamen 27 prijzen. Burgerlijke Stand van 6 en 7 Januari 1908. GEBORENPeter, z. van Johan Dirk ten Hoedt en Anna Maria Aleida Kuster. Jacob Leonard en Arie Cornelis, zoons van Jacob Leonard Goedknegt en Hendrika de Kruijf. Leendert, z. van Johannes Damsteek en Johanna Hen drika Stilting. Peter Johannes Arnold, z. van Johannes van Oorschot en Maria Elisabeth Förstermans. Maria Johanna, d. v. Abraham Aalbertus Snabel en Hendrika Petronella Riezebos. Jaa- nigje, d. van Evert Fluit en Beertje Bunt. Johannes Everardus Pelogrinus, z. van Johannes Hendrikus Huurdeman en Johanna Aldegonda van de Ven. OVERLEDENWillem Veenendaal, 17 mnd. Antonia van Apeldoorn, 2 d. Anna Maria van Doorn, 52 j., echtg. van Antonius Wilhelmus DijkmaD. Ida de Kruif, 75 j., ongeh. Na toezending van deze BON aan ondergeteekende, vooizlen van -215 ct. aan postzegels, ontvangen de lezers der «EEMLANDER» de door hem uitgegeven fraaie en practiscbe MAANDKALENDER. Zie de RECENSIE in dit nummer. Boek- en Kunstdrukkerij S. IV. MELCHIOR. Breedestraat 1820, In de zitting van 31 Dec. 1907 zijn de volgende uitspraken gedaan Dronkenschap, B. H. te Bunschoten f 3 of 3 d., H. W. te Barneveld f 3 of 3., H. v. P. te Barneveld f 3 of 3 d., J. S. te Ede f 3 of 3 d., D. H. te Ploevela- ken f 3 of 3 d„ A. v. R. te Hoevelaken f 3 of 3 d., H. N. te Putten f 3 of 3 d., P, R. te Putten f 3 of 3 d., T. v. 't E. te A'foort f 3 of 3 d., G. H. te A'foort f 3 of 3 d., D. T. te A'foort f3 of3d.,J. 7 PL te A'foort f 3 of 3 d., A. H. S. te A'foort f 3 of 3 d„ J. P. zwervend f 3 °1 3 d„ P. L. id. f 3 of 3 d„ P. H. id. f 3 of 3 d., J. O. id. f 3 of 3 d„ K. K. id. f 3 of 3 d. Strooperij. J. K. te A'foort f 3 of 6 d. Burengerucht verwekken. J. O. te Baarn f3 of 3 d. ie. Te A'foort te hard rijden, en I ten 2e. 't vervoer door een trekdier doen plaats hebben op een noodcloos pijnlijke of kwellende wijze. J. B. M. te Soest, 2 X f 10 of 2 en 3 d., Op rerboden grond te loopen. R. W. te Hilversum f 5 of 3 d. Pogingen doen om wild te bemachtigen met een wildstrik en verbcurdverkl. strik, met last tol vernieling daarvan. VfW. te Soest, f5 of 5 d., en id. strik W. V. te Soest f 10 of 5 d. Wild vervoeren zonder acte of machtiging. E. v. G. te Eemnes f 5 of 4 d. id. En verbcurdverkl. haas met last tot uitlevering subs, f 2 of 2 d., H. B. te Eemnes f 3 of 2 d. Op den Openbaren weg een wapen bij zich te hebben en verbeurdverkl, buks. J. K. te Eemnes f 1 of 1 w. tuchtschool. In verloflocaliteit sterkendrank aan wezig hebben. L. J. K. te A'foort f 20 of 10 d. Wielrijden zonder licht. C. v. K. te Baarn f2 of 2 d., N H. te Soest f 2 of 2 d. L. L. te Soest f 2 of 2 d., TI. E. te A'foort f 2 of 2 d. N. V. J. te A'dam f2 of 2 d.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3