Yijf HUIZEN Aardappelen. 16 B(1 214°/0 LOTEN Brillen, Piuee-uez, Amersfortia's Melkproducten Flessciienmelk - Room - Boter Karnemelk. a. wagen aar. t. l. blok, Van der Want C°=. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws Rechtszaken. ALLERLEI. MARKTBERICHT. Laatste Berichten. ADVERTENTIE Faillissement XflT. vj, fQï NOTARIS BOLK veiling brengen Groot- en Kleinhandel Antwerpen Verband- en Ziekenverplegings- artikelen. W.F.A. GROENHUIZEN, Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERG!. E. J. Ruitenberg. Beek-, Kunst- en Handelsdrukkerij hebben door hun Zuiverheid - Duurzaamheid en lekkeren smaak overal ongekend succes Voor de tot standkoming eener tramverbinding SoestAmersfoort heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, Burgemeester van Soest, H. W. Prillevitz en Hartman te Soest, en de heeren H. Tromp van Holst, H. Meursing en Th. Sanders, alhier. Het doel dezer Commissie is te onderzoeken in hoeverre de middelen zijn te vinden ofti in de kosten van den aanleg te voorzien en op welke wijze deze onder neming zou kunnen worden geëxploi teerd. Door de politie is een minder jarige aangehouden, die naar de ouder lijke woning is teruggezonden. VACANTIEKOLONIES. In een der zalen van de Industrie- en Huishoudschool werd gisterenavond een vergadering gehouden ter bespreking van het nut der kinderherstellings- en vacantiekolonies. die werd bijgewoond door een 35 dames en heeren. Daar Ds. de Meijere, de voorzitter van het voorloopige comité, door ziekte verhinderd was, werd de vergadering geleid door den heer F. Wesseling. Nadat deze de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten begon de heer A. C. Bos uit Egmond aan Zee met een algemeen overzicht der beweging voor deze kolonies. 't Is nu ongeveer 35 jaar geleden, dat de predikant Bion uit Appenzell naar Zurich verhuisde en tot de ont dekking kwam dat zijn kinderen daar minder gezond waren dan in zijn vorige standplaats. Daarom zond hij zijn kinde ren weer naar de bergstreken van Appenzell, en trachtte ook andere kinderen daarheen te krijgen, daar ze veel beter gezond waren, terwijl het weerstandsvermogen aanmerkelijk toe nam. Wel ondervond hij veel tegen werking, maar dit verdubbelde den ijver voor de zaak en zoo ontstond de eerste kolonie in een Zwitsersche boerderij. De naam vacantiekolonie is echter minder juist, beter zou het zijn te spreken van gezondheidskolonies. Tal van Zwit sersche steden volgden dra het voor beeld in Zurich gegeven, terwijl al heel spoedig de beweging voor deze kolonies in andere landen veel steun ondervond. Er zijn verschillende wijzen van ver pleging ie. verpleging in het huisge zin, 2 e. in kolonies en pensions en 3e. in eigen huizen. Na bespreking dezer drie wijzen van verpleging zette spreker het nut uiteen, waarbij bij vooral den nadruk liet vallen op de blijvende resultaten. Het groote nut is vooral de verhooging van het weerstandsvermogen. Sommigen mee- nen wel, dat er geen blijvende resul taten mogen verwacht worden maar een onderzoek daarnaar ingesteld heeft bewezen, dat het verblijf in een kolonie van dien aard is, dat de bloedsgesteld- heid er zeer op vooruitgaat. Spr. haalt verder verschillende uitspraken van medici aan, waaruit overduidelijk blijkt, wat het verblijf in een vacantiekolonie vermag. Ook weerspreekt bij nog de meening, dat de kinderen, in eigen omgeving teruggekomen, weer spoedig gelijk zullen zijn als voorheen en niets gewonnen zullen hebben. Daarna gaat hij de wording na van het Centraal Genootschap van ons land. Toen voor 9 jaar de oprichting ervan door den Bonjl van Ned. Onderwijzers werd voorbereid, waren er een zestal steden in ons land, die reeds zwakke kinderen naar vacantie-kolonies zonden. Er moest echter samenwerking komen en het is begrijpelijk dat de stoot tot de nieuwe beweging uitging van de a -onderwijzers. Het Centraal Genootschap nu weet de hulp te verleenen in den vorm van coöperatie. Wanneer er bijv. in Amers foort 12 kinderen zullen worden ge zonden, zorg dan de kinderen uit te zoeken die het het meest noodig hebben, zorg voor het geld en handel verder geheel naar plaatselijke omstandigheden. Maar vraag aan het Centraal-Genoot- schap de hulp voor de verpleging, de uitzending enz. jj Het groote nut van het Centraal- Genootschap is echter dat het zorgt voor de propaganda, het waakt tegen verslapping en wekt steeds tot meerdere werkzaamheid op. Wat nu de verpleging kost In 1906 is gebleken dat 80 ets. per dag onvol doende is, dat is dan ook op 90 ets. per dag gebracht. Er zijn natuurlijk veel meer kosten, maar het Centraal Genootschap vraagt niet meer van de afdeelingen, daarvoor worden weer krachten aangewend. Spr. beschrijft alsnu het koloniehuis «Kerdyk» het eigendom van het Cen- traal-Genootschap, dat met het beste uit het buitenland kan wedijveren. Hij zet uitvoerig uiteen op welke wijze de kinderen worden verpleegd, wat ze te eten krijgen en hoe ze zijn gehuisvest. Ook beschrijft hij een feest in de kolo nie, waaruit blijkt hoe alles samenwerkt het den kinderen aangenaam te maken. De beweging voor de vacantie-kolonies breidt zich flink uit. Voor 3 jaar werden 33 kinderen uitgezonden, voor twee jaar 261 en nu dezen zomer 351. Ten slotte spreekt de heer Bos den wensch uit, dat in Amersfoort spoedig de 56ste afdeeling zal mogen verrijzen van het Genootschap. Nadat door mevr. Hoog en de heeren Spelberg en Frederiks eenige vragen zijn gesteld wordt gelegenheid gegeven zich als lid aan te melden, waarvan door een 28-tal dames en heeren ge volg wordt gegeven. De contributie zal zoo laag mogelijk, f 0.50, worden gesteld. Het voorloopig comité zal de noo- dige stappen doen voor verdere werk zaamheden der afdeeling. Nadat de heer Wesseling den heer Bos dank had gezegd voor zijn rede, sluit hij de vergadering. Tijdens de lezing werden eenige goedgeslaagde foto's^der kolonie's ter bezichtiging rondgegeven. BAARN. Uit het finantieel overzicht der Gemeente Baarn over 1906 blijkt, dat de inkomsten uit bezittingen be droegen f 20502 de heffingen als be lastingen geregeld, beliepen f 6798 de opbrengst der gasfabriek f 40446, en die der reiniging f 3606. Aan belastingen werd ontvangen f 71683, terwijl de rijksuitkeering bedroeg f 20332 en de Rijksbijdrage voor het Lager Onderwijs 12555. De uitgaven beliepen voor het bestuur der gemeente f11384, voor de politie f 8946, voor de openbare ver lichting f13694; voor den gezonds- heidsdienst f 1370, voor openbare wer ken f57364, voor onderwijs f26533, voor armwezen f 5814 en voor Gemeente schulden f86781. Het percenlage Inkom stenbelasting bedroeg 0,8 terwijl het aantal opcenten op de personeele belas ting 30 beliep. Het in 't vorige jaar alhier opge richte werkloozen Comité heeft zijn uitdeelingen thans weer hervat. Aan 46 gezinnen worden geregeld uitdeelin gen van levensmiddelen verstrekt. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag- 12 Jan. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 12 Jan. voorm. io'/a uur Dr. C. E. Hooykaas te Boskoop. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 12 Jan. voorm, io'/j uur Ds. E. M. ten Cate. De heer N. G. Kam is herbenoemd als leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Doetinchera. De heer L. R. Sinnige, doctoran dus in de scheikunde, assistent van prof. Romburg aan de Rijks Universiteit te Utrecht, is no. 2 op de voordracht ge plaatst voor een benoeming tot tijdelijk leeraar in de beginselen der Natuur- en Scheikunde aan de Burgeravondschool aldaar. In de te Utrecht gehouden open bare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroepsongevallen verzeke ring) bad uitspraak plaats in de vol gende zaak. Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht waarbij met gedeeltelijke vernietiging eener be slissing van de Bank aan M. de Wit te Amersfoort eene rente is toegekend van f 0.51 per werkdag ter zake van een ongeval, waardoor zijn rechterhand is verminkt. De Centrale Raad ver nietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank waarbij aan ge troffene met ingang van 7 juni 1907 is toegekend eene rente van f041 per werkdag. Een vermakelijke ver gissing. In een klein stadje van ons vreedzame vaderland viel onlangs het volgende voor. Er was een vacature in het college van diakenen der Nederd. Herv. Ge meente. In het bedoelde stadje is de keuze van personen niet groot. Men keek eens rondom zich, stak de hoofden bij elkaar, en vond dat zekere mijnheer X. wel geschikt was. Hij was wel geen hoogvlieger, maar men kende hem als een bruikbaar en bedaard mensch, mee gaand, ten minste volstrekt geen dwars drijver of man van al te onafhankelijke denkwijze. De een wist dat de bevesti gen, omdat hij met hem in het bestuur eener liefdadigheidsvereeniging zat, de andere omdat hij met hem kegelde, de derde omdat hij een whistavondje met hem had, enz. Alleen: men moest er niet te veel drukte van maken, anders zou X. niet willen. Maar eenmaal ver kozen, zou hij, geloofde men, niet weigeren. De verkiezing werd daarop in alle stilte voorbereid, van vriend op vriend het wachtwoord overgegeven, en het resultaat was, dat X. met groote meer derheid uit de bus kwam. Een der diakenen, die voor zijn ver kiezing had geijverd spoedde zich naar den gekozene, om hem van zijn ver kiezing kennis te geven, en hem geluk te wenschen, X., die van het geval niets wist, ontving de mededeeling met duidelijke kenteekenen van verlegenheid. En je neemt natuurlijk aan zeide de diaken. Ik zou wel willen, was het antwoord maar er is één bezwaar.... En dat is? Dat ik Roomsch ben.... Tableau I Nicotine-vergiftiging. M-li ineldt uit Dongen aan de 's Hert. Courant Vergiftiging door hel rooken is dezer l.igen voorgekomen bij het jongsle zoontje van den heer C. v. C. Door de iicotine bedwelmd viel hij bewusteloos neder de inmiddels ontboden genees heer achtte den toestand hoogst gevaarlijk. Storm. De storm, waarvan ivy hier te lande een deel kregen, hteL in Frankrijk met groote hevigheid gewoed, vooral ook op de kust aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan. Te Parijs en elders veroorzaakten wind en regen veel schade en hier en daar ook ongelukken. Telegraaf- en telephoongeleidingen werden vernield boomen woeien omver. De stoomvaart van Galais naar Dover werd gestaakt wegens de onstuimige zee en op de kust vergingen verschei dene schepen; gelukkig zonder verlies van menschenlevens. Ook op de Engelsche kust veroor zaakte de storm veel storing in het verkeer, schade en scheepsongelukken. In verscheidene provinciën van Engeland werden overslroomingen veroorzaakt door de zware regens. Pr act i sc h. Op de kleine spoorweglijn van Gividale, bij Venetië, heeft een wegwerker, wien zijn weekloon niet was uitbetaald, een eigenaardig middel toegepast om zijn geld te krijgen. Hij liet door een onveiligheidsein een trein stilhouden, en toen de reizigers verschrikt uit de waggons kwamen om te vernemen waarom de trein opeens bleef stilstaan, deelde de arbeider hun mede, dat de maatschappij hem 2 iire per dag had beloofd en dat hij nog niets had ontvangen. „Als nu niet iemand mij betaalt, dan laat ik den trein niet verder gaan." Zonder te onderzoeken of en hoe de arbeider dat kon doen, betaalde een der passagiers, die grooten haast had, den man het geld dat hij te vorderen had, en daarop reed de trein voort. Het Chineesche Volks lied. China heeft als zijn volkslied ge kozen de melodie van het „God Save the King". Men speelde het officieel te Hong Kong, toen Taft de Amerikaansche minister van oorlog, een dronk uitbracht op de gezondheid van den Chineeschen Keizer. De Amerikaansche Staatsman was niet weinig verrast. „Wat, zij hij, maat' dat is ons volkslied, het My Country „Pardon," antwoordde een Duitsche diplomaat,, die op het diner tegenwoordig was, „dat is het onze, het 't „Heil dir im Siegeskranz", waarmee men altijd onzen Keizer begroet". Werkelijk, beiden hadden gelijk, want de melodie in kwestie dient tegelijker tijd voor de verheerlijking van den koning van Engeland, het land van Washington, den koning van Pruisen, talrijke Duitsche vorsten en zelfs den prins van Lichten- stein. China heeft het op zijn beurt uitverkoren. Een station in gevaar. Het gare de Lyon te Parijs heeft in gevaar verkeerd geheel in vlammen op te gaan. Ten gevolge van een ontplof fing in een dynamo brak brand uit in een kelder onder de wachtkamers. De brand nam een groote uitbreiding en een oogenblik vreesde men voor het prachtige gebouw, dat in 1900 werd opgericht. Na drie kwartier hard werken wist de brandweer echter den brand te be dwingen. Er zijn geen persoonlijke onge vallen. Burgerlijke Stand van 10 en 11 Januari 1908. GEBORENAlbartha Everarda Johanna, d. van Evert Vis en Johanna de Wit. Cornells Jacobus, z. van Jan Hijmering en Evertje Veldhuizen. Cornelia Johanna, d. van Johannes van Raaij en Helena Hendrica de Kruijff. Hendrika, d. van Gerrit Cornelis van Brenk en Nellelje Kuis. Martinus Johannes, z. van Pieter Johannes Bruinsma en Wilhelmina Heijn AMERSFOORT, 10 Jan. 1908 f a t 1.1 1 -*© f per - 8.— hecto- - 0.— L liter. 0.'- 5.50 - o.— - 6 40 p. 100 st. 1.35 o ,i Kilo. 1-60 l'.OO 1.- 0.70 1.20 - 1 30 1 ~L- per l,a} stuk. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen 1 iHime Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kali Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; heet. Zandaardappelen; 16.000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 900 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor export- lagerijen; 130 Biggen en Zeugen. - —.40 1— - 0.50 - 7.- -.50 1.30 0.70 ■10.- p. paar per stuk Van zeer betrouwbare zijde ver neemt onze Haagsche correspondent, dat iur. Heemskerk zich voor zijne tweede conferentie met H. M. de Koningin niet heeft beziggehouden met formatie van een Kabinet, maar zich eerst vergewist heeft of verschillende partijen van rechts en lii ks zich zouden neerleggen bij het optreden van een rechtsch Kabinet. Nu die zekerheid vrijwel verkregen is, begint hij, met veel kans van slagen, met het for- meeren van een Kabinet uitsluitend uit rechts, dat voor de loopende wetgevende periode op den voorgrond zal stellen die urgente onderwerpen, welke met medewerking aller partijen kunnen tot stand gebracht worden. Hoogst onwaar schijnlijk is het, dat dr. Kuyper in dit Kabinet zal optreden, wel evenwel een burger-minister van oorlog, doch niet de heer Tydeman. Men seint ons uit den Haag De Koningin heeft heden mr. Kolk man, leider der Roomsch-Katholieken in de Tweede Kamer, in gehoor ont vangen. Het zenuwlijders sanatorium aan den Graafschenweg te Nijmegen staat in brand. De zolder en bovenverdieping zijn een groote vuurzee. De patiënten zijn in een reservepaviljoen onderge bracht. Acht spuiten zijn aanwezig. In „Vrouwenkrijg" dat Woensdag in Amicitia wordt gegeven door het Rotterdamsch Tooneelgezelsehap, spelen mede Mevr. Marie van EijsdenVink, mej. Elsa Mauhs en de heeren C. v. d. Lugt Meiseri, Henri Morriën, G. Vroolijk, L. Vervoorn en A. van Zuijlen. tn „Afscheid van het Regiment"Me vrouw van Eijsden en de heeren Nico de Jong, Henri Morriën, C. v. d. Lugt Melselt en G. Vroolijk. Morgen speelt het eerste elftal v. Quick in Middelburg tegen M. V. V. Het tweede gaat naar Utrecht tegen U. V. V. II. AMERSFOORT. te Amersfoort zal Dinsdag 14 Januari 1908, 's avonds 7 uur in het Hotel DE ZWAAN aan de Ulrechtsche Straat te Amersfoort in Het aan den Heer ALBERTUS BOSCH en ECHTGENOOTE te Amersfoort be- hoorende blok van met erven en tuinen te Amersfoort op OOOLOMBERG aan den Arnhemschen Straatweg Sectie B Nos. 3189 tot en met 3193 groot 9 aren 80 centiaren. Huurwaarden f 10.50 per week. Grond lasten over 1907 t 14.04. Te zien daags vóór de veiling van 24 's nam. Aanvaarding bij de betaling der koop som op 14 April 1908. Inmiddels uit de hand te koop. in alle soorten Aanbevelend, MAGAZIJN. MUURHUIZEN 29. K. Gracht 20. Naast het postkant BELAST ZICH MET DE VERWIS SELING VAN tegen de nieuwe stukken, voorzien van couponbladen. Instrumentmaker. LANGESTRAAT 42. HUIS- EN DECORATIESCHILDER. TTtrechtscheweg 44. GEVESTIGD 1S90. HANDEL IN ie KWALITEIT Magazijnen: Koestraat, B ratel kantoor Arnhemschestraat i. „De Graaf van Atlone". TIMMERMAN en MAKELAAR. WEVERëlNGEL 11. De verificatievergadering in het fail lissement van A. N. J. VOS, destijds notaris te Amersfoort, zal plaats hebben op Dinsdag 14 januari a.s., des voor- middags te 10 uur, in het Paleis van Justitie te Utrecht, aan de Hamburger straat. De Curatoren, Mr. H. J. M. van den BERGH JOHs. KNOPPERS. I, A Amersfoort. Beelsestelnschelaan 38, AMERSFOORT. v Levert spoedig en billijk alle voor komende soorten DRUKWERK. Vraagt prijsopgave.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3