FLINKE DIENSTBODE, Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENTIE^. k- Id ons vorig nommer is in een elukkig oogenblik een stukje opge- en, dat niet geplaatst had moeten irden. Wij bedoelen dat, wat tot op- ïrift droeg Gehoord op de ijsbaan c. [Aangezien de hoofdredactie in elk jval verantwoordelijk blijft voor den Iheelen inhoud van de courant, spreken ij bij deze ons leedwezen uit over het Ibeurde en bieden den heer K. onze irontschuldigingen aan. De steller van het bericht stelt er ijs op mee te deelen, dat het stukje !t ten doel had den heer K. in een [lachelijk licht te stellen, maar om doen uitkomen, hoe de politiek en Inkleve van dien tegenwoordig zelfs lordringt tot jongens van een jaar twaalf. Op de Ijsbaan «de Maat» werd .teren een wedstrijd gehouden voor ngens. Er waren nog al wat liefhebbers, ie soms heel wat te stellen hadden m de voorgeschreven route af te rijden, 'ooral bij het voortrijden van een krui- agen, waarop 3 botervaatjes, kwamen g al eens kluchtige tooneeltjes voor. jongens en ook de talrijke kijk- itigen amuseerden zich heerlijk. De uitslag was als volgt a. Eierwedstrijd voor meisjes, 11 deel- emsters, ie prijs H. Ruijtenbeek, 2e A. Kuijper, 3 e pr. C. de Ruijter. b. Xonrijden met hindernissen voor ngens, 30 deelnemers, 1 e pr. van Dol- ■ren, 2e pr. C. Pijl, 3e pr. C. Mahler. c. Turfrappen voor jongens en meis- 40 deelnemers, ie prijs H. Wijnen, pr. Espeij, 3e pr. D. Reijnders. 4e S. de Vries. d. Hardrijden, voor paren, ie prijs gejuffr. en jongeh. Schuld, 2e pr. id. Vries, 3e pr, jongej. Latenstein van [oorst en jongeh. Mahler. Volledigheidshalve melden we log den uitslag der militaire wedstrijden, pinsdag jl. gehouden op de Ijsbaan «de ilaat». Voor prijzen waren ongeveer een eehonderd gulden beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt Onderofficieren. Korte baan (150 M.) iste prijs, Los. 2de v. d. Meulen. 3de Schullin. 4de Benninga (s.-maj.) Onderofficieren. Lange baan 500 M.) iste prijs, Schultz, 59s/» sec- 2de de Boer, 60 sec. 3de van 't Oever, 6o4/s sec. 4de van Balen, 6o4/t sec. orporaals en minderen. Korte baan. 1. Oosterdijk, 173/. sec. 2. Meijer, 18 sec. 3. Voerman, iS sec. 4. Barends, 18 sec. 5. Mulon, iöt/s sec. 6. Verhagen, 183/s sec- Wedstrijden met hindernissen, baan- .engte 800 M. 1. Smit, 1.36% sec. 1 '2. Koss, 1.40 sec. 3. v. Marle, 1.41 sec. 4. Ramselaar, 1.49 sec. j Estafettenloop 1500 M.), de groep van Posthumus, Boersema, Bouwsema Oosterga, in 2 minuten, 12 sec. De jndemissen bestonden o.a. in een hek, 11 stuk weiland, een gefingeerd wak et planken er over, het rijden met jpen, een sneeuwdam e.a. De prijzen bestonden uit verschillende orwerpen alshorloges, schaatsen, Hakte stellen, city bags, sigaren- pjes, portemonnais, sigarenkokers, kmessen enz. I Aan het bureau van politie zijn geponeerd de volgende, op den open- iren weg, gevonden voorwerpen: een ïderen tabakszak, een zilveren dessert- Bpel, een theelepeltje en een schroeven draaier. iLijst van onbestelbare brieven en briefkaarten over de ie helftder maand fanuari 1908. Brieven Binnenland. iej. M. Schouten |inderdijk W. Louws bzichter v/d Weg I. Cronair ille J. v. d. Staay Boers L W. Boerman 'immonnans Z. B. Amsterdam. Barneveld. Ede. Haag. Hilversum. Vlissingen. Brieven Buitenland. de Wassenaar Haccourt. Galjée Fintrop. Briefkaarten Binnenland. H. Bonk Renes pits Co I v. Steen "Geels Zoon Klausman afje Steur liebendaal Briefkaarten ah. Henne Dijkstra Amersfoort. Bilt. Enschede. Haag. Heerlen. Noordhorn. Utrecht. Vollendam. Voorburg. Buitenland. Kampt. Poppinghaüsen. BARNEVELD. Onze gemeente heeft een algemeen geacht man door den dood verloren. Op ruim 66-jarigen leeftijd is over leden de heer G. W. Boonstra eigenaar en uitgever der »Barneveldsche Cou rant*. Voor ruim 35 jaar in 't klein begonnen, heeft vooral zijn drukkerij zich steeds uitgebreid, waarop thans tal van handen werk vinden, want, behalve zijn eigen courant, worden verscheidene elders verschijnende weekbladen op de drukkerij van den overledene gedrukt. Vooral als drukker had de heer Boonstra zich een uitstekende reputatie verworven, zoodat zijn heengaan zeker ook in uitgeverskringen met leedwezen vernomen zal worden. Een oud schoolkind. Naar het Niemoe Schoolblad meedeelt, ontving een schoolopziener onlangs het volgend briefje Aan den Schoolopziener i/h. arrt Mijnheer, Ter beantwoording op uw schrijven betreffende het niet naar school zenden van mijn dochtermoet ik u melden, dat zij van voornemen is in korten tijd te trouwen, en haar aanstaande echtge noot is er erg op tegen, dat zij de school nog zou bezoeken. Daarbij is zij reeds goed op de hoogte met de Hollandsche Fransche, Duitiche en Engelsehe taal, alsook met muziek en huishoudelijke bezigheden, en daar zij in April reeds den ouderdom van 30 jaar bereikt had, acht ik zelf ook onnoodig er bij haar langer op aan te dringen. Verblijve, enz. De redactie teekent hierbl) aan De bedoelde jonge dame kwam nog als schoolplichtig kind op een der lijsten A voor, omdat 187* veranderd was in 189*. Het ontvangen van zulk een hu moristisch briefje geeft nog eens een aangename afwisseling bij al het onaan gename van werken met registers, die niet in orde zijn. We kunnen hier nog bijvoegen, dat dit briefje ontvangen werd door den schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, van iemand alhier wonende. ENKELE BEPALINGEN DER TIENDWET—1907. II. De uitvoering der wet kan groote moeielijkheden opleveren, zoowel voor het Rijk, voor de heffers als voor de plichtigen. De wetgever echter, is er op bedacht geweest deze punten zooveel mogelijk ie ontgaan. Op welke wijze, blijkt uit de artikelen 83, 84 en 85 welke strekken om heffers en plichti gen aan te sporen, de tienden nog voor 1 Januari 1909 door afkoop te laten verdwijnen. Als zoodanige afkoop tot stand is gekomen, is het tiendrecht te niet gegaan en kan het niet meer worden getroffen door de bepalingen van de artikelen 1 en 86 der wet, krachtens welke alle tiendplichtigheid met 1 Januari as. vervalt. De middelen tot bevordering van den vsywilligen afkoop, in genoemde artikelen opgenomen, zijn tweeledig. Ingeval van zoodanigen afkoop kent de wet vooreerst eene premie van 4% van de afkoopsom toe aan den heffer en schiet het Rijk verder op zeer billijke voorwaarden aan de plichtigen, die zulks verlangen, de gelden voor, benoodigd voor de betaling van de afkoopsom. In het boekje is de tekst van de artikelen 83, 84 en 85 opgenomen en worden daarvan achtereenvolgens be handeld de vereischten voor het ver krijgen van de premie, (hierover handelt alleen art. 83) en de vrijwillige afkoop, waarbij de wet partijen ten opzichte van het bepalen der afkoopsom geheel vrij laat, doch alléén vordert dat door den heffer wordt aangetoond, dat die som te goeder trouw overeengekomen en niet overmatig is. Wanneer niet een geheel blok wordt afgekocht is het voor den plichtige geraden, zoo mogelijk alle hem toebehoorende perceelen die in dat blok liggen, in de akte van afkoop op te nemen, ook al zijn er onder die voor den tiend geen waarde hebben en dus voor de berekening van den afkoopsprijs buiten aanmerking zijn gelaten. Vervol gens wordt behandeld de overschrijving der akte van afkoop in de openbare registers van den bewaarder der hypo theken de wijze waarop de premie aan den heffer is toegekend, de voldoening van den afkoopprijs van Rijkswege het geen voorkomt wanneer heffer en plich tige tot den afkoop willen overgaan, doch deze dreigt af te stuiten op het bezwaar dat de plichtige om een of andere reden niet in staat is, den afkoop- prijs te betalen. De wet stelt voor de betaling van Rijkswege als voorwaarde, dat de afkoopprijs voor elk kadastraal perceel afzonderlijk wordt opgegeven. De vrijwillige tiendafkoop vóór 1 Jan. 1909 brengt zoowel voor de heffers als voor de plichtingen, belangrijke voor- deelen medede heffers worden ont heven van den last om eene aangifte te doen wegens het vervallen van hun tiendrechtzoowel heffers als plichtigen ontgaan alle moeilijkheden welke voor hen uit de uitvoering der wet kunnen voortvloeien de heffer krijgt eene premie van 4% der afkoopsom, waarvan de plichtige ook kan profiteeren de plich tige kan vorderen dat de door hem ver schuldigde afkoopsom van Rijkswege wordt voldaande regeling van den afkoop, mits te goeder trouw gedaan, wordt geheel aan hefftrs en plichtigen overgelatende heffer krijgt dadelijk betaling van de afkoopsom. Landbouwvereenigingen kunnen den vrijwilligen afkoop helpen bevorderen en hier door zeer beduidend werkzaam zijn in het belang harer leden. Zij kunnen heffers en plichtigen wijzen op de voor- deelen, die voor dezen uit den afkoop voortvloeien en hen, bij verschil van inzicht, voorlichten en helpenzij kunnen in deze ook hunne bemiddeling verleenen. Vooral dit bij uitstek nuttige werk zijn de landbouwvereenigingen als het ware aangewezen en de regeering vertrouwt, dat haar beroep op medewerking niet tevergeefs zal zijn gedaan. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de artikelen 83, 84 en 85 der wet is verdeeld in twee af- deelingende eerste behandelt de premiën wegens vrijwillige opheffing van tiend plichtigheid en de tweede regelt de be taling van Rijkswege van afkoopprijzen van vrijwillig opgeheven tiendplichtig- heden. De volgende bladzijden van het boekje zijn gewijd aan de behandeling der wijze waarop men dient te handelen om in het genot van de premie te worden gesteld. De hierbij benoodigde formulieren worden achtereenvolgen» besproken, even als degene die moeten worden overgelegd voor betaling van Rijkswege der afkoop- prijzen. Aan het slot van de toelichtende brochure wordt de verwachting uitge sproken, dat zij moge bijdragen tot het vrijwillig afkoopen van tienden, vóór het in werking treden der wet op 1 Januari 1909, reden waarom gewenscht is dat het boekje in handen kome van allen die, op welke wijze dan ook, betrokken zijn bij de opheffing der tienden. Ijs opChristelijken grond slag. In de gemeente Krimpen aan de Lek was het onder den vorigen burgemeester steeds verboden wanneer er ijs was, daarop op Zondag feestelijk heden te doen plaats hebben of om prijzen te rijden. De tegenwoordige burgemeester is van een ander gevoelen en gaf daarom toestemming dat Zondag eenige feestelijkheden met hardrijderijen plaats mochten hebben. Een gedeelte der ingezetenen zich daarmede niet kunnende vereenigen, heeft thans op het water »De Noord van Krimpen* een ijsclub opgericht op beslist Christe- lijken grondslag. (Hbld). De spiritistische gravin. Bij het zoeken naar den moordenaar van den millionnair Arvedi, die de vorige maand levenloos in eene coupé van den sneltrein RomeAncona werd gevonden, speelt ook het spiritisme een kleine rol en zooals te verwachten was, zonder succes. Eenige dagen geleden kwam in Ancona eene voorname dame met een jongen aan, die den overste der cara- biniers te spreken wenschte. De dame stelde zich voor als gravin Cretonne uit Rome en vertelde den officier op geheimzinnige wijze, dat de moordenaar van Arvedi zich in de onmiddellijke nabijheid van Ancona bevond. Hij zou op het land rondzwerven, na een veld wachter doodgeslagen en zijne kleeren aangetrokken te hebben. Om zich nog meer onherkenbaar te maken, had hij zich een valschen baard aangeplakt. De overste schonk geloof aan de woorden der dame en liet dadelijk door een luitenant en twee soldaten de om streken van Ancona onderzoeken. Twaalf uur later keerde de patrouille terug, zonder een spoor van den moorde naar gevonden te hebben. Toen eerst vroeg de overste aan de dame waar zij haar nieuws had opgedaan. Ze ver klaarde een buitengewoon sterk medium te zijn en den geest van Arvedi ge vraagd te hebben, waar de moordenaar zich bevond. Deze had haar toen nauw keurig ingelicht. De dame voegde er nog aan toe, dat zij gemeend had de justitie op deze wijze een dienst te be wijzen. Natuurlijk werden de onderzoekingen dadelijk gestaakt, ofschoon de dame vleiend verzocht er mee voort te gaan. De moordenaar is in ieder geval tot op heden toe, nog niet gevonden. Weg mot baard en snorl De Amerikanen spreken er over om een belasting te heffen op de dracht van den baard. Deze maatregel, hoewel eenigszins oorspronkelijk en vreemdklinkend, is eebter niet van dezen lijd. In 1705 vaardigde Peter de Groote een oekase uit, die niet alleen 't leger maar geh?el Rusland betrof, vanaf den eersten eldelman tot den meest een voudige der moujiks, om hun baard af te scheren. Uitzonderingen werden gemaakt voor dengene, die, na eenigen tijd zich onder worpen te hebben aan 't Keizerlijk be vel, een belasting van honderd roebels betaalde. Voor de popen en de arrne lijfeigenen werd ook eene uitzondering gemaakt, ze moesten hiervoor echter in de plaats bij 't overgaan van een stadspoort een kopek betalen. Als ontvangbewijs, gaf de ambtenaar, belast met dit toezicht een koperen penning, die men „borodo- saia" noemde, ^hetgeen beteekent ,van een baard voorzien". Aan den eenen kant van deze penning stond de datum van betaling aan den anderen, een beeltenis met een baard voorzien waar onder de woorden „Denyie Vycalie" wat wil zeggen, ,geld ontvangen". Iedereen die een baard droeg was verplicht bjj 't binnenkomen van een stad, dit metalen bewijsstuk te toonen, want bezat hij de panning niet, dan werd hij zonder vorm van proces ge vangen gezet. In 1838 dus bijna anderhalve eeuw later vaardigde de koning van Beieren een order uit, waarbij hij aan de burgeronderdanen het dragen van een snor verbood. Iedereen die niet tot het leger behoorde en na de uitvaardiging van het bevel schrift een snor had, was genoodzaakt, naar de dichtsbijzijnde barbier te loopen om, zijn sieraad onmeedoogenloos te laten afscheren. De kroniekschrijvers van dien tijd melden ons dat de snorren als bij tooverslag verdwenen zonder dat het noodig werd een weerspannige te arresteeren. Brand in een wolkeu- krabber te Ne w-Y o r k. Een ge weldige brand woedde Zaterdag in het Parkerbuilding, een der grootste magazijnen der stad, waarvan beweerd werd, dat het tegen brand beveiligd was. Drie brandweermannen zijn er bij omgekomen, terwijl vijftig perso nen zware kwetsuren hebben gekregen. De schade wordt op 15 millioen gulden geschat. Deze brand heeft aangetoond, dat de wolkenkrabbers niet beveiligd zijn voor 't vuur. De brandweer was integendeel volkomen machteloos te gen den brand in de hoogste verdie pingen. Het reuzengebouw was groo- tendeels verhuurd aan groote handels huizen o.a. aan de firma Karagheusian te Constantinopel, de grootste tapijt handelaren der wereld. De politie denkt aan brandstichting. Een dokter als Sherlock Holmes. Er bestaat in Parijs een bijzondere klasse van dieven, die er haar werk van maakt in de wacht kamers der dokters verschillende voor werpen van eenige waarde, te stelen. Dr. Menusier werd ook met een be zoek van zoo'n pseudo-patient vereerd en zijn dienstmeisje vertelde hem dat het heerschap eenige voorwerpen uit de kleine wachtkamer had meegeno men. Dit geval interesseerde den dokter. Hij huurde zich in een andere wijk Van Parijs onder anderen naam twee kamers en oefende daar eenige dagen lang praktijk uit. Zijn hoop dat de dief ook dezen nieuw gevestigden arts een bezoek zou brengen bedroog hem niet en weldra meldde hem het dienstmeisje, dat de bedoelde man hem wenschte te consulteeren. De patient klaagde over een bedorven maag. Menusier verzoekt den bezoeker zich te ontkleeden om een nader onderzoek te kunnen instellen. Nauw had de dief zijn kleeren uitgetrokken of deze werden verwijderd en de dokter verklaarde zijn patient koeltjes lachend, dat hij de vrijheid had ge nomen de politie te roepen, die hem voor eenigen tijd veilig onderdak zou geven. De patient, die den winterdag niet bijzonder geschikt achtte om in adems- costuum over de boulevards te kuieren, schikte zich in 't onvermijdelijke, liet zich arresteeren en gaf ook toe den diefstal in de wachtkamer van den dokter te hebben gepleegd. Een Zuid Beiersche mop. Daar kwam onlangs zoo schrijft de „NeueBayerLandesztg"eencaroussel- eigenaar te Hirschau. Zijn draaiorgel voerde hij extra op een wagen mee. Daar het echter hevig begon te regenen, wilde hij het onder dak hebben. De her bergier, bij wien hij onderkomen had ge zocht, had geen plaats meer. Nu was goede raad duur. Daar kwam iemand op het idee dat er in het brandspuiten- huisje nog plaats genoeg was. Zoo gezegd zoo gedaan, het orgel werd in het brandspuitenhuisje gezet. Het toeval wilde dat juist dezen nacht brand werd gealarmeerd. De plichtge trouwe Hirschauers spanden in en reden naar Hahnbach, want daar zag men een rooden gloed. De brandweermannen waren al een flink eind op weg, toen het bergaf ging. Met stentorstem riep de hoofdman„Hans rem, anders kunnen we 'em niet meer houden 1" Hans begon te draaien en uit de vermeende brandspuit klonk het vroolijke wijsje -.Wij gaan naar Lindenau, „Daar is de hemel blauw. Zwarte pokken te Brest. Op 31 October 1.1. deed de Duinkerk- sche stoomer >La Ville de Carthage*, komende van de door zwarte pokken besmette stad Oran, de Fransche haven stad Brest aan, om daar een pokken- lijder aan wal te zetten. De zieke werd naar het burgerhospitaal vervoerd, waar hij stierf. Het schijnt echter, dat er doodelijke kiemen zijn blijven hangen, want in hetzelfde hospitaal is thans een pokkeu epidemie uitgebroken. Er zijn 5 geval len, waarvan reeds een met doodelijken afloop. Het ziekenhuis is voor het publiek verboden. Strenge maatregelen zullen worden genomen, om deze plaag te keeren. Het spook bij den offi cier van justitie. Sedert eenige weken is de Italiaansche pers vol van een hoogst merkwaardige historie, die in 't huis van den officier van justitie Marracino te Ancona werd afgespeeld en nog afspeelt. Onlangs, zoo vertelt de familie van den grooten man, ge beurden in huis allerlei gekke dingen, men hoorde geruisch, geklop enz: en ten slotte sprongen wat in den winter erg onaangenaam is uit den wand onzichtbare waterstralen op de bewoners, ja zelfs op den eerbiedwek- kenden kalen schendel van mijnheer den rechter. Tevergeefs werden de muren onderzocht men vond van de geheimzinnige watersproeiers geen spoor, en der familie bleef niets anders over, dan onder de parapluie te gaan eten en slapen. Het dolste echter kwam nog. De familie, die er zich inmiddels met gal genhumor in had geschikt, tot mikpunt der booze geesten te dienen, werd plotseling met koffie en melk begoten, wat mijnheer de officier de verzuchting, ontlokte: *Als het nu nog wijn regende!» En ja, nauwelijks waren de woorden over zijn lippen oj het regen de rooden wijn Hoe lang dezen blijden zegen van boven duurde, en van welke kwaliteit de roode wasof Chianti, Barbera Barolo of slechts ellendige Barletta, we weten het niet. Een feit is, dat tegenwoordig over dit verschijnsel een hevig dispunt is ontstaan in het spiri tistisch sterk doortrokken Italië, en men in de familie van den officier die twee in de rechten studeerende zoons en een dochtertje telt naar een medium zoekt. De geleerden ver moeden, dat het laatste de verbindende schakel der familie met de geestenwe reld vormt, terwijl snoode grappen makers aan de studeerende zoontjes denken, die volgens hen met de uit gelaten geesten onder één deken steken. De geschiedenis van Ancona herin nert overigens sterk aan een dergelijk geval dat zich te Corueto bij een ijzer- handelaar voordeed: Daar regende weliswaar geen roode wijn, maar wat ook niet heelemaal voor de poes was antieke gouden munten. Burgerlijke Stand van 15 en 16 Januari 1908. GEBORENMaria Cornelia, d. van Joliann Wilhelm Engelenburg en Motta Everarda Teekman. Anna Marie, d. van Philip Kortes en Wilhelmina Ilen- drika van Nijkerk. ONDERTROUWD: Hendrikus Kniks en Jacoba Antonetta Sleurink. Pieter van Westen en Maria Koper. GEHUWD: Nicolaas Antonie Hendrik Arnold van Kempen en Jacobina Ade- leida Brigitta van Goethem. OVERLEDENMargarelha Johanna Heunks, 59 j., wed. van Pelt us de Groot. Driesje van Beek, 4 weken. Jan Obdam, 91 j., weduwn. van Antje Bakker. Elbartus Blombergen, 72 j., echtg. van Sophia Ekkeveld. Wegens teleurstelling wordt met 1 Februari a.s. gevraagd een als meid-alleen. Zich te vervoegen HENDRIK VAN VIANDEN- STRAAT 38.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3