WEERBERICHT. binnenlano. Thermometerstand STADSNIEUWS. Mepkwaardige Woorden on Daden Heden, wegens storing van de tele graaflijn, geen weerbericht ontvangen. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 773 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. ter, de tweede als secretaris is opge treden. De commissie hoopt nog deze maand verslag te kunnen uitbrengen. Op Bonaire is een afdeeling van het A. N. V. opgericht. De afdeeling Johan nesburg is weder opgericht (de heer D. Krabman, die er secretaris van geworden is, vertelt van het opgewekte vereni gingsleven in de Nederlandsche kolonie van de goudstad); de meeste leden der afdeeling zijn Afrikaanders. De afdeeling Zoutpansberg, met hoofdzetel te Peters burg, telt bijna 40 leden en geniet van de boeken, die de boekencommissie haar heeft gezonden. In Belgie, te Antwerpen, is er onder de soldalen van de krijgsbouwkunde (genie) een soldatenafdceling van hel A. N. 'V. opgericht, die nu reeds een vijf tig leden telt. Kunst- en Wetenschap. In de Januari aftevering van De Natuur behandelt Dr. P. K. Lulofs het door de proeven van Ramsay en Came ron weer zoo actueel geworden onder werp «Radium en de omzetting der elementen onderling.» zijn om daarover te spreken. Dat daar bij dan nog wel een hartig woordje zal worden gesproken, is wel te verwachten, waar reeds door zoo menig garant ge wezen is op verschillende hooge uitgaven. Mogelijk kunnen ook wel voldoende inlichtingen daaromtrent worden gege ven, wat des te beter zou zijn. Zooals wjj vorig week reeds mee deelden zal de Amersfoortsche Muziek- vereeniging Donderdag 30 Januari een feestconcert geven in Amicitia ter ge legenheid van het 127, jarig directeur schap van den heer J. A. Jochems. Het programma voor dien avond luidt als volgt 1. Hulde aan de Amersfoortsche Muziekvereeniging, Marsch, R. Hoff man, 2 La Ruche, Ouverture, Aug. Tack, 3. Rosamunde, Wals, A. Omers, 4. Original-cavatine für Piston und Piano, K. K. Purpinsky, 5. La Prima- vera, Fantaisie, F. Schweinsberg, 6. Jubilé-Feestmarsch, G. K. G. van Aaken, 7. Air Vario, Solo voor Bariton en Piano, M. Cristophe, 8. Ombre Bleue, Wals, Gabriel Allier, 9. La Sonate Pathetique, Adagio, L. v. Beet hoven, 10. Faust, Fantaisie, Gounod. Ten einde inkoopen te doen begaf gisterenavond een dame zich uit haar rijtuig in een winkel op de Lange- straat. De koetsier liet zijn paard even aan zijn lot over, waarop dit het op een loopen zette. Gelukkig werd het door eenige voorbijgangers spoedig tot staan gebracht. Evenals op zoovele andere plaatsen heeft ook hier het telephoonnet geducht geleden. De rijp beeft de draden tot kabels gemaakt van een 5 cM. diameter, terwijl de gewone doorsnede ii cM. is. Voor vele draden is de last dan ook te zwaar en ze knappen af, tot groot ongerief van de abonné's. Wel wordt zooveel mogelijk gedaan de verbindingen weer tot stand te brengen, maar het is op het oogenblik een gevaarlijk werkje. De draden die in het bereik liggen worden gemakkelijk gemaakt, maar het is nu haast ondoenlijk in de palen te klimmen. Toch waren ze daar heden middag mee bezig. Aan de buitenlijnen is de verwoesting nog erger. Het postkantoor is zoowel wat telegraaf- als telephoondienst betreft, bijna van elke verbinding verstoken. Alleen de telephoonlijn op Utrecht werkt nog, waarlangs alle verkeer moet plaats hebben. Ook het carillon van den «Lieve vrouwentoren» ondervindt den nadeeli- gen invloed van den rijp. Ook daarvan zijn eenige draden geknapt en om nu verdere vernietiging-te voorkomen heeft men het carillon stilgezet. Door de politie is proces ver baal opgemaakt tegen eenige personen wegens ontduiking der hondenbelasting, dienst 1908. Gisteren is door de politie aange houden de ió jarigen J. v. d. Kooy, die verdacht werd van diefstal van looden waterafvoerpijpen, die door den rechercheur v. d. Horst in het begin der week in beslag werden genomen. De verdachte heeft volledig bekend, waarna hij ter beschikking van de Ju stitie te Utrecht is gesteld. Naar wij vernemen, blijft de ver dachte van den doodslag op G. van Drie nog steeds ontkennen. 't Is te hopen, dat deze zaak spoedig tot een einde komt. Ook voor de familie van de betrokken personen, die naar we nader vernemen te dezer stede gunstig bekend staan, is het een hoogst onaangename historie. door Keuchenius en de predikant dr. Abraham Kuyper zocht de kracht van de antirevolutionairen in isolement: zich niet aansluiten bij een partij maar krachtig voortwerken om hun denk beelden op 't gebied van school en kerk meer ingang te doen vinden. Hunmeester- like stijl, namelik van Kuyper en Groen, haalde velen tot hun inzichten over. Dit smartte de ethies-ireniese orthodoxen, zoals Beets, Bronsveld en La Saussaye, die de uiterste konsekwenties van het Calvinisme niet konden aannemen en de schoolstrijd als .onchristelik", als „mis dadig" afkeurden. Bij de verkiezingen verkregen de libe ralen een kleine meerderheid en onder hun tegenstanders waren 30 konserva- tieven en 5 antirevolutionairen. Een voorstel van de antiliberalen bij de beraadslaging over de begroting om meer vrijheid te krijgen voor de ont wikkeling van het biezonder onderwijs werd met 50 tegen 27 stemmen afgewezen. De wet van 1 Junie 1870 bracht een ingrijpende verandering in het armbe stuur. De wet van Van Reenen van 1854 had het beginsel gehandhaafd, dat een gemeente die een arme ondersteunde restitutie kon eisen van de gemeente, waar hij geboren was. Wij behandelden vroeger de klacht, dat de ondersteunende gemeente in zo'n geval niet altijd de Tans bedraagt het aantal antirevolutio nairen 16, en dan nog 8 Chr. H. KAMER VAN KOOPHANDEL. Donderdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize, onder voor zitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig was de heer W. H. v. Haselen. Na opening leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. 1. Van het Centraal-Bureau voorde statistiek een brochure met jaarcijfers 1906 over Europa. Ter inzage. 2. Van het ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid een statistiek van de scheepvaartbeweging over 1906, met bijgevoegde kaart. Ter inzage. 3. Van het ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid een overzicht van den oesterhandel in het buitenland. Ter inzage. 4. Verzoek van Burg. en Weth. om opgaven voor het gemeente-jaarverslag. Ter afdoening opgedragen aan den secretaris. 5. Van den Kamer van Koophandel te Amsterdam een overzicht van het scheepvaartverkeer te Amsterdam over 1907, alsook van het Rijnverkeer. Ter inzage. 6. Een brochure over de verbetering der Landbouwwerktuigen in Oostenrijk. Ter inzage. 7. Verzoek van de Commissie inzake aanleg van een kanaal door de Gel- dersche vallei, om haar adres aan H. M. de Koningin te steunen. De secretaris leeit het onzen lezers bekende adres voor, waarna de voor zitter voorstelt deze kwestie in de volgende vergadering te behandelen. Aldus wordt besloten. 8. Verzoek om het adres te steunen van den Ned. Bond van Handelsreizigers aan den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie, om de postkantoren den geheelen dag open te stellen voor het verzenden en in ontvangst nemen van postwissels. De heer Van Duinen herinnert er aan, dat deze zaak een vorig maal op zijn verzoek is uitgesteld. Zijn bezwaren worden door de postadministratie ge deeld, er zijn te veel moeilijkheden aan verbonden. Er is echter ook nog iets anders. Spr. ziet er volstrekt de noodzaak niet van in. Als het nu nog van de ingezetenen uitging, maar voor de handelsreizigers is het toch niet zoo noodzakelijk. Wan neer zoo iemand geld ontvangt en moet vertrekken kan hij toch altijd een post wissel endosseeren op een ander. Hij kan zijn postwissel wel inwisselen bij een vriend of klant. Spr. is er dan ook voor het adres niet te steunen. De voorzitter is het met den heer Van Duinen volmaakt eens. Verder wijst de heer Van Duinen er nog op, dat, hem bij informatie is ge bleken, dat invoering van een derge- lijken maatregel, vooral op groote kantoren ondoenlijk is. Met den post- wisseldienst wordt gewoonlijk een per soon belast. Het is een zeer inspannend werk, zoodat van langer dienst geen sprake is. De ambtenaar zou dan moeten worden afgelost, wat met het overdragen en opmaken van de kas groote moei lijkheden zou opleveren. Besloten wordt het adres niet te steunen; het wordt voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek van de firma Van Vol lenhoven om een algemeene adresbe weging op touw te zetten tegen de nodige zuinigheid betrachtte. Van nu af schreef de wet voor, dat de persoon ondersteund moet worden door de ge meente waar hij woont op het ogenblik dat hij armlastig wordt. Maar ook deze regeling heeft zijn bezwaren daar niet ieder het immoreel schijnt te vinden om een last, die men zelf wettelik moet dragen, een ander op de hals te schuiven. Zo is het in Amersfoort ook bekend, hoe een gemeente een daar wonend arm ge zin wist te bewegen naar een naburige gemeente te gaan wonen, tegen kosteloze verhuizing en nog wat geld om de eerste dagen te kunnen leven. Men zou een geval kunnen noemen dat de veldwachter van eerst bedoelde gemeente het ver huizend arm gezin begeleidde, om te zien of alles wel volgens afspraak ging, en dan was de nieuwe woonplaats met het armlastige gezien opgescheept. Om geen armlastigen naar Amersfoort te lokken, dat er overvloedig van voorzien is, heeft de Vereniging Liefdadigheid als regel aangenomen, alleen zulke gezinnen bij te staan, die een paar jaar in deze ge meente hebben gewoond. De minister Van Lilaar, vroeger kan tonrechter te Amersfoort, bracht verbete ringen in verschillende wetboeken; zo deed hij te pronkstelling en geseling ver dwijnen, en stelde hij het afschaffen van de doodstraf voor, behalve b(j sommige militaire misdrijven in tijd van oorlog, en voor het krijgsvolk te water ook in tijd va 1 vrede bij oproer of muiterij aan verhoogingen der vrachttarieven door de spoorwegmaatschappijen. De heer van Dam stelt zich er niet veel van voor, wanneer een alge meene adresbeweging van de Amers foortsche Kamer uitgaat. Wanneer de Kamers in de groote plaatsen voorgingen, zou spr. de eerste zijn zich daarbij aan te sluiten, maar als Amersfoort zich aan 't hoofd stelt, verwacht hij geen practisch resultaat. Hoewel spr. het volkomen met de firma Vollenhoven eens is, gelooft hij toch ook dat de maatschappijen op den eens genomen maatregel niet zullen terug komen. Vooral niet daar het dividend 50 °/o 's gestegen en gekomen is van 4 op 6 De voorzitter deelt mede, dal de kamer te Amsterdam besloten heeft de zaak te onderzoeken. De heer van Duinen herinnert er van, dat indertijd door Meppel een beweging op touw is gezet inzake de verhooging der bestelgoederen. De Amersfoortsche Kamer heeft toen be sloten dat adres te steunen, en tevens de aandacht er op te vestigen, dat ook de vrachttarieven waren verhoogd. Het wil spr. dus voorkomen, dal er reeds stappen door Amersfoort zijn gedaan. De heer van Dam: Ja, maar geen algemeene adresbeweging. De heer van Duinen: Ik meen toch dat ook in andere Kamers deze zaak al is besproken, 't Zou misschien niet kwaad zijn, de voornaamste Kamers daarover eens te vragen. Het blijkt, dat Amsterdam al wat doet. Een algemeene adresbeweging zou dus dadelijk afstuiten op Amsterdam, dat de zaak in onder zoek heeft. De heer Meursing gelooft ook dat het weinig resultaat zal geven. Het voorstel van den heer van Duinen, om de voornaamste Kamers eens te vragen, wordt aangenomen. 10. Verzoek om steun aan de motie van de Nederl. Werkgeversvereeniging om een commissie te benoemen tot on derzoek eener vereenvoudigde admini stratie en verbetering van de ongeval lenwet. De heer van Duinen is sterk voor steun. De Werkgeversvereeniging let niet alleen op het belang van den werkgever maar ook van den werk nemer. Zij willen echter niet alles op de schouders der werkgevers laden wat zeer juist is gezien. Reeds meermalen is ge bleken dat deze vereeniging met deug delijke adviezen voor den dag komt en ook voor spr. staat het vast, dat er veel verbeterd kan worden. Spr. vindt dit ook bij de Woningwet, die z. i. voor een deel de schuld is van de heerschende werkloosheid daar het bouwen aan te veel belemmerende be palingen is onderworpen. De voorzitter wijst op enkele leemten in de ongevallenwet en maakt een vergelijking tusschen Rijksverzeke ringsbank en Risicobank. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten de motie te steunen. 11. Verzoek van de Kamer te Arn hem om te steunen het adres aan den Minister inzake de oneerlijke concurrentie, door het leveren in niet maathoudende flesscben. Arnhem wil dat llesschen en kruiken van een inhoudsopgave zullen zijn voorzien, opdat de koopers weten wat ze krijgen. De heer van Duinen is voor steun, daar tegenwoordig het publiek meermalen de dupe wordt. De heer Sinnige is tegen steun. In de praktijk zullen zich groote bezwaren voordoen. Flesschen kunnen niet gemaakt worden met een bepaalden inhoud. Van een flesch is de inhoud altijd fictief, boord. Dat voorstel baarde groot opzien zelfs in 't buitenland. Een menigte adres sen voor en tegen kwamen bij de Tweede Kamer in. Tegen, vooral van Hervormde keikeraden. Een ervan verklaarde het als „de vrucht van de drieste geest van deze tijd, die geen wijsheid erkent dan de zijne" en „zich daarom dan ook hoog hartig verheft boven de duidelijke uit spraken van het Goddelik Woord, dat Ier rechtvaardige vergelding voor het moedwillig vergieten van mensebloed aan de overheid het zwaard in handen heeft gegeven." In de Tweede Kamer werd de zaak op kerkelik terrein gebracht door Van Loon. Hij werd bestreden door Gremers, die de volgende woorden van prof. Gratama aanhaalde: ,De bijbel is geen wetboek van rechts- of staatsinstellingen. Integen deel, die rechts- of staatsinstellingen gaf de mensheid zichzelf in steeds voort gaande ontwikkeling." Velen stemden daarmee in en meenden de theologiese kwestie buiten de beraadslaging te moeten houden. Ofschoon de antirevolutionairen, de meeste Roomsen en bijna alle konser- vatieven, vooral bij monde van Heems kerk Az., het ontwerp van Van Lilaar, die zelf katholiek was, bestreden, werd het met 48 egen 30, en in de Eerste Kamer met 20 tegen 18 stemmen aan genomen. (Wordt vervolgd te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 28. Laagste hedennacht .F. 19' Hedenmiddag 12 uur .F. 23. DUITSCHLAND. De krijgsraad heeft vonnis geveld in de zaak tegen de graven Hohenau en Lynar. De eerste is vrijgesproken, maar het is er een vrijspraak naar. Het heet in het vonnis: «Met betrekking tot den beklaagde v. Hohenau is bij de be handeling van de zaak zonder twijfel gebleken, dat deze beklaagde zich schul dig gemaakt heeft aan afdwalingen, die werkelijk tegennatuurlijk zijn.» Maar de uitkomst van de bewijs voering is niet voldoende geweest om de feiten vast te stellen bedoeld in art. 175, en de krijgsraad is daarom bij gebrek aan voldoende bewijzen tot een vrijspraak gekomen, niet echter wegens bewezen onschuld. Graaf Lynar is schuldig bevonden en tot 1jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ten aanzien van deze twee graven heeft Harden dus niet te veel gezegd in zijne «Zukunft». Zij zijn na dit ge ding natuurlijk voor goed ten hove en in hooge kringen onmogelijk geworden. Met het oog op de dezer dagen ingediende credlet-begrooting voor het Departement van Oorlog, bestaat het plan de Tweede Kamer ter behandeling daarvan bijeen te roepen tegen Dinsdag 4 Februari. In een vergadering van het hoofdbe stuur van het Alg. Ned. Verbord ge houden te Dordt, is de begrooting voor 1908 aangenomen, sluitende met f 18.352.70. De heer H. D. H. Bosboom treedt als lid van het hoofdbestuur en va« het bestuur der groep Nederlandsch- Indii af. Op een vergadering van het Neder landsche groepsbestuur is besloten, plan nen voor te bereiden voor een boek over Nederland, in den trant als er over Zweden, België enz. bestaan. Daartoe werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. H. J. Kiewiet de Jonge, mr. A. B. Cohen Stuart, prof. P J. Blok, dr. J. B. Schepers en jhr. mr. H. Smissaert, van wie de eerste als voorzit VIN Ministars en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontlasnd aan KoUewu'n'a Qeschiedenis van Nederland, 4e deel. 17. Dewijl volgens de kieswet op elke 45,000 inwoners één afgevaardigde voor de Tweede Kamer was voorgeschreven, moest van tijd tot lijd, door het toe nemen van de bevolking, de kiestabel herzien worden. Dat had in 1869 weer plaats, en toen werd het aantal afge vaardigden van 75 op 80 gebracht. Bij de beraadslagingen over dat onderwerp stelde Heemskerk Az. voor om de census te verlagen naar het zielental van de gemeenten op 56, 50, 40, 30 en 20 Gld. Vrij algemeen vond dat instemming. De minister Van Bosse zeide: ,Er is in de tegenwoordige tijd in ons werelddeel een verschijnsel waar te nemen waar voor wij de ogen niet mogen sluiten. Meer en meer zien wij, dat om grote belangen te bevorderen, ja zelf om uit spraak te doen, om invloed uit te oefe nen op het bestuur van de staat, het oordeel, het gevoelen van de grote massa wordt ingeroepen. Men zie rondom ons. In hoeveel staten is reeds het algemeen stemrecht ingevoerd of de census heel wat lager gesteld dan hier te lande." Bij Kon. besluit van 24 dezer zijn benoemd a. bij den plaatselijken staftot eerste- luitenant, de tweede-luitenant C. A. J. J. van der Linden, plaatselijk adjudant alhier. b. bij het reserve-personeel der land macht tot reserve-eerste-luitenant bij zijn tegenwoordig korps de reserve-tweede luitenant A. H. F. Craanen van het 5de regiment infanterie. Op Dinsdag 28 Januari as., des avonds 7 uur, zal de afd. Amersfoort van het Ned. Werkliedenbond «Patri monium» haar 20ste jaarvergadering houden in de benedenzaal der Keizers kroon. De agenda luidt: Verslagen van secretaris en penningmeester, bibliothe caris enz., tewijl ds. G. W. C. Vunde- rink zal spreken over«Een schets uit 't Sociale leven.» Voorts zal «Patrimo- nium's Zangkoor» een vijftal liederen ten gehoore brengen. Ook is er gelegenheid tot het houden van voordrachten en samenspraken. De plaatselijke afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond zal Don derdag 20 en Vrijdag 21 Februari haar 10-jarig bestaan herdenken. Den eersten avond wordt in de St.-Joriskerk een bijeenkomst gehouden, waarin als feest redenaar zal optreden de eere-voorzitter der afdeeling Ds. W. J. Meiners, terwijl des Vrijdags de feestelijke herdenking plaats heeft in de groote zaal van de sociëteit „De Vereeniging". Van wege het plaatselijke comité van R. C. sociale actie is tegen Dinsdag avond een buitengewone vergadering uitgeschreven, te houden in het gebouw van den R. C. Volksbond, waarin de eerw. heer van Overvelde, kapelaan te Zwolle zal spreken over >Volksontwik- keling.» De garanten voor het gymnastiek- feest van het Middengewest van het Alg. Ned. Gymnastiekverbond, gehou den op 29 Sept. j.l., zijn opgeroepen tot het bijwonen van een vergadering in het Hotel «De Zwaan,» op hedenavond te 9 uur. Reeds eenige malen wezen wij er op, dat het zoo moeilijk ging het garantie kapitaal bij een te krijgen, vermoedelijk zal deze avond wel in hoofdzaak belegd De minister vond algemeen stemrecht juist niet wenselik, maar moest er toch op wijzen, dat in ons land ook reeds werd aangedrongen op uitbreiding van het kiesrecht. Thorbecke die het onder werp zeer de overweging waardigkeurde, achtte het tans onvoorbereid en ontijdig, dewijl het de herziening aan de kiestabel zou doen verschuiven, en op grond daar van werd het amendement Heemskerk ter zijde gesteld. Volgens de nieuwe kiestabel hadden in Junie 1869 de tweejaarlikse verkiezin gen plaats, waarbij de helft van de Kamerleden moesten aftreden, maar her kiesbaar waren. Wegens de vroeger af gelegde verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken, Fock, dat hij niet genegen was de wet op het lage onder wijs te herzien volgens het verlangen van de voorstanders van de biezondere school, werd de verkiezingsleus vóór of tegen de openbare school, want de kon- servatieven zochten er gebruik van te maken om de Roomsen en de anti revolutionairen op hun hand te krijgen tegen de liberalen. Deze laatslen kregen vurige aanhangers onder studenten en onderwijzers, die de in 1862 verschenen Ideeën van Multatuli met bewondering lazen, en door de invloed van het radi- kaal- en antikerksgezinde Groninger Kamerlid Van Houten op hen, die het werken van predikanten en pastoors op staatkundig gebied streng afkeurden. Groen van Prinsterer vooral gesteund

De Eemlander | 1908 | | pagina 2